Loden jas 24e JAARGANG DINSDAG 17 JANUARI 1933 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BIJ SC O L T O F KANAALWEG DEN HELDER. GERECHTIGHEID. IMP SKI BÉ alles BestI DOUWE EGBERTS FRISO- BAAI ■W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU: Hlppolytoshoef Wierlnfen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTINTltN Van 16 regeij Iedere regel meer o.ta 1 o.ia DAMES en HEEREN koopt uw BINNENLANDSCH NIEUWS. ONDER ZIJN EIGEN WAGEN. Een landbouwer overleden. De landbouwer Van Beek uit Walderveen bij Lunteren kwam Vrijdag, toen hij te Ede varkens afleverde, onder zijn schichtig gewor den paard en daarna onder zijn wagen te recht, waardoor hij zulke zware inwendige kneuzingen kreeg, dat hij denzelfden dag in het Diaconessenhuis te Arnhem overleed. EIGEN RECHTER. De hoofdverdachte Inzake den moord te Numansdorp pleegt zelfmoord. De chauffeur, die gearresteerd was als de hoofdverdachte van den moord op den land bouwer De Reus te Numansdorp, heeft zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag in het huis van bewaring te Dordrecht door op hanging van het leven beroofd. Hand door trein afgereden. Te Utrecht voer een schuit met vuil onder de Jeremiebrug- door, juist toen er een trein passeerde. Deze brug be staat uit dwarsliggers en rails en zoo doende kon een man, die op de schuit behulpzaam was en die van een pas- seerenden trein schrok en dreigde te vallen, zich tusschen het hout door aan de rails vastklemmen. Juist toen hij zich vastklemde passeerde er over deze rails ook een trein, zoadat de hand bijna geheel werd afgereden. Zijn zuster aangereden. Op den Nieuwenweg te Poeldijk wil de de wielrijdster mej. J. v.d. K., toen haar een auto was gepasseerd, den weg oversteken. Achter haar naderde een motorrijder Door de signalen, die gegeven werden, ging de wielrijdster twijfelen, zoodat zij slingerend over den weg reed. Het gevolg was, dat de motorrijder in volle vaart tegen de wielrijdster reed. Zij bleek de zuster van den mo torrijder te zijn. De heer v.d. K. kwam onder zijn motor te liggen en bekwam een schouderfractuur, benevens een hersenschudding. Nadat een geneesheer een voorloopig verband had gelegd, is de man naar het ziekenhuis te Den Haag vervoerd. De wielrijdster bekwam slechts lich te verwondingen. INBREKERS. Die de groeten, aan de recher che doen. Donderdagnacht hebben inbrekers door het verbreken van een ruit aan de achterzijde van het bedrijf zich toe gang verschaft tot het kantoor van de N.V. Friesche Zakkenhandel, voorheen A. Kramer en Co., aan den Harlinger- trekweg te Leeuwarden. De inbrekers, die aleen een klein bedrag aan post zegels hebben buitgemaakt, hebben aan den binnenkant van een der brand kastdeuren geschreven :„Als u geen betere kast hebt, kun je je geld wel op tafel laten liggen. De groete aan de re cherche. De groeten van de inbrekers. Wie vindt ons Uit de Communistische partij. De heer Wijnkoop in ongenade. Naar het Hbld. verneemt, heeft het congres der Communistische Partij Holland besloten den heer Wijnkoop (die sedert 1925 geen lid meer is van het partijbestuur) op de candidatenlijst voor de Tweede Kamer een zoodanige plaats toe te kennen, dat zijn herkie zing tot lid van de Kamer uitgesloten moet worden geacht. De plaats van den heer Wijnkoop zou moeten worden ingenomen door den heer Beuzemaker, die pas gerui- men tijd te Moskou heeft vertoefd. Den heer Seegers, het Amsterdam- sche gemeenteraadslid, zou een zelfde lot beschoren zijn. Ook deze zal zijn mandaat van de Communistische Par tij Holland niet vernieuwd krijgen. Een gevaarlijke slaugexizemling uit Rotterdam. Bediende te Glasgow bij 't uit pakken gebeten. Eenige weken geleden bood een Duit- sche zeeman, die juist van 'n reis naar Afrika was teruggekeerd, aan den Dier- en Vogelhandei van gehr. Bla zer, te Rotterdam een partij slangen te koop aan, die hij in één der havens van het Zwarte Werelddeel op den kop had weten te tikken. De gebr. Blazer gingen op het aan bod in. Behalve eenige giftige exemplaren die dadelijk apart werden gezet, bevat te de collectie slechts onschuldige die ren, n.1. groene Afrikaansche boom slangen. Aan den directeur van de Rotterdam sche Diergaarde werd verzocht, de collectie tijdelijk onderdak te verlee- nen in het Reptielenhuis. Dit verzoek werd ingewilligd. In het Reptielenhuis werden de slangen zoolang op tempe ratuur gehouden. Weldra kwamen er twee koopers, liever gezegd koopsters, voor, n.1. de Diergaarde te Berlijn en de „Zoo" te Glasgow. De „bestelling" van Glasgow zou het eerst worden verzonden. Alvo rens de slangen naar Schotland op reis gingen, werden ze één voor één door den dierenhandelaar bekeken. Zij bleken in uitstekende conditie te ver- keeren. Zaterdag zijn de slangen te Glasgow aangekomen. Bij het uitpakken werd een knecht door één der slangen gebe ten. De uitwerking, die de beet had, FEUILLETON. No. 21. Maar mijnheer, ik ben Het kan mij niet schelen, wie bent. Ik ben hier de bevelvoerende officier en u hebt te gehoorzamen. Snel reed hij terug en liet den ander bin nensmonds vloekend en sputterend in zijn raceauto achter. Frangois, is het mogelijk een auto te la ten passeeren vroeg de officier, bij den voor sten wagen gekomen. Onmogelijk, luitenant. Als een wachtwoord werd het doorgegeven, van wagen tot wagen onmogelijk onmoge lijk En de snelgebouwde, trillende, tuffende wagen kroop langzaam aan achter de lange zware colonne. HOOFDSTUK XVII. De loopgraafbezetting werd afgelost. Aan het hoofd van zijn troepje marcheerde luite nant Lebrensky, moe, koud en van top tot teen beslikt ajs zij. Wèl waren zij nog niet aan de beurt om eenige dagen rust in een kamp te genieten, maar zij waren toch dank baar uit de donkere modderholen te kunnen kruipen. Er scheen kans te zijn op een aan val boven den grond, op een flink gevecht, waarbij je kon toonen wat je waard was en wat je dufde, waarbij de dood, die je wachtte meer glorierijk was dan als een rat gedood te worden in je hol. Onder de officieren heerschtte den gehee- len dag reeds eenige opwinding in een voor gevoelen van komende gebeurtenissen, die opwekkender zouden zijn dan het wegschui len voor vijandelijke granaten, die boven je hoofd weggierden of neersloegen in den wee ken, vetten grond en fonteinen van modder deden omhoog spuiten. Zij waren dan ook niet verwonderd toen bleek uiterst ernstig te zijn. Groot was ieders schrik, toen men zag, dat men hier niet te doen had met een groene boomslang, doch met een groene Mam- ba, één van de gevaarlijkste slangen die in Afrika te vinden zijn. Toen de Rotterdamsche dierenhan delaar dit beest had bekeken, had het juist geslapen. Gedurende de reis is het ontwaakt. De toestand van den gebeten knecht was weldra zóó ernstig, dat men on middellijk een serum uit de Londen- sche diergaarde heeft laten komen, waarmee de ongelukkige werd inge spoten. De Gebr. Blazer kregen een telegram uit Engeland, waarin van het ongeluk melding werd gemaakt. Dadelijk heeft de firma die natuurlijk van deze ge beurtenis zéér geschrokken is een telegram teruggezonden, waarin zij de beste wenschen uitsprak voor den be diende. De toestand van den man is thans belangrijk beter. Intusschen blijkt weer uit deze ge schiedenis, hoe gevaarlijk het is, met slangen om te gaan, waarvan men niet zeker weet of zij al dan niet ver giftig zijn. ONEERLIJKE POSTBEAMBTEN. Gedurende de laatste jaren hebben ver schillende personen te Maassluis geen bericht ontvangen op aan fabrieken ingezonden si garetten- en andere bons, terwijl bovendien uit postpaketten horloges, kettingen, ringen geld, enz. verdwenen bleken te zijn. De vorige week gaf een ingezetene kennis aan de poli tie, dat hij geld uit een hem toegezonden postpakket vermiste. De rechercheur van de politie te Maassluis heeft daarop een onder zoek ingesteld. Nadat voldoende gegevens verkregen waren, werd als verdacht van ver duistering van geld, sigaretten- en andere bons gearresteerd een aspirant-besteller der posterijen. In zijn woning zijn vele voorwer pen in beslag genomen, die uit pakketten en brieven afkomstig zijn, terwijl in een woning te Vlaardingen de rechercheur en de hoofd agent tal van voorwerpen in beslag hebben genomen, die door fabrieken op ingeleverde bons cadeau worden gegeven, o.a. een thee- kast, spiegel, nikkelen theeservies, en zeer vele andere huishoudelijke artikelen. Ver dachte is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Rotterdam. Een ander geval van fraude is het volgen de Eenige inwoners van Maassluis hebben een klacht bij de politie ingediend, dat een brievenbesteller zich aan oplichting van ver schillende kleinere bedragen zou hebben schul dig gemaakt. Eén der klagers verzocht bovendien een onderzoek naar een door hem niet ontvan gen schrijven van een firma te Utrecht. Uit het onderzoek bleek, dat de genoemde brie venbesteller zich het poststuk had toegeëi gend en vernietigd, omdat anders zijn op lichtingen, die hij pleegde, uit zouden komen. Ook deze persoon is naar Rotterdam over gebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. ZUIDERZEE-STEUNWET. Een adres van wijziging aan de Koningin. De afd. Volendam van den R.K. Volksbond heeft in een adres aan de koningin verzocht wijziging te brengen in de Zulderzee-steun- wetgeving, waarbij zij erop wijst, dat de be langhebbenden bij de visscherij op de Zuider zee in zoo grooten nood zijn komen te verkee- ren, nu door afsluiting dier zee de visscherij bijna geheel stil is komen te liggen, dat daar in door de bovengenoemde wet geheel onvol doende wordt voorzien. Zij vragen o.a. wijziging van art. 2 waar door naast het advies van den betrokken bur - gemeester ook dat van de plaatselijke com missie wordt ingewonnen wijziging van art. 13a, zoodat de daarin voorkomende termijnen van drie en vijf jaren komen te vervallen en de ultkeeringen van belanghebbenden in het algemeen het karakter van een wachtgeld krijgen en voor de weduwen het karakter van een lijfrente wijziging van de art. 5 en 6 waardoor de minister, alvorens te beslissen, het advies vraagt van de plaatselijke com missie en wettelijke regeling, waardoor zij, die na 25 Juli 1918 doch voor de in werking treding van het besluit 1925 in het Zuiderzee- visscherijbedrijf of aanverwant vak werk zaam waren en die niet onder art. 13 der steunwet vallen, alsnog met de overige be langhebbenden worden gelijkgesteld. de kolonel, hen 's avonds voor eene beraad slaging bijeenriep in eene kleine schuur. Heeren, zeide hij op ernstigen toon, de opperbevelhebber bereidt een grooten aanval voor op dit front. Tien verschillende divisies zullen er aan deelnemen. Aan ons is de ver- eerende, doch zeer zware taak opgedragen den aanval in te leiden. Doch daarvoor zijn wij, dank zij een paar ongelukkig ingeslagen granaten, die ons een aantal van onze beste mannen hebben gekost, thans niet sterk ge noeg. Het is noodig, absoluut noodzakelijk, dat de generaal nog hedennacht in kennis gesteld wordt van ons klein getal en ons on verwijld versterkingen zendt. Vanmorgen zond ik sergeant Valdon met een missieve per motor naar het kwartier van den staf. Hij keerde niet terugDezen middag om twee uur zond ik hem Jacques Rémy achterna het is een der beste motorrijders, die ik ken Een duivel, als hij op zijne machine zit, viel Lebrensky in. Ik ken hem. Ook hij keerde niet terugDaarna, tegen vijf uur heb ik een derde gezonden volgens mijne berekening zou hij om acht uur terug hebben kunnen zijn. Het is nu ne gen en niets Even was het stil. Toen verbrak een der officieren het zwijgen Een gedeelte van den weg is totaal on gedekt en er ligt onophoudelijk vuur op. Te ontwijken is dat stuk niet, tenminste niet met een motor. Alles in den omtrek is een en al modder. Een vliegenier?? suggereerde een an der. Wij hebben geene enkele machine tot onze beschikking. Ze zijn sedert eergisteren weg, op een raid Seinen Onmogelijk. Lebrensky stond op. Kolonel, laat mij gaan. Een missieve heb ik niet noodig ik kan de boodschap monde ling meenemen. Mocht mij iets overkomen, dan blijft het geheim toch gewaarborgd. U weet, ik rijd vrij snel le KLAS REPARATIE INRICHTING vóór nieuw werk zijn wij No. Ivoor alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken, (ook de fijnste). Den Helder Zuidstr. 19. (Let op de Gele Winkel). Elke vrachtrijder neemt gratis de pakjes mede. Depot voor H.-hoef C. Duijn- ker, voor Den Oever Jb. Kaleveld. Ja, ik vergiste mij straks, zeide de kolo nel lachend. Onze beste motorrijder is. Vergis U niet meer, kolonel, waarschuw de Lebrensky, eveneens lachend, de beste rij der van geheel Frankrijk was Robert le Dia- ble en als hij nog leeft is hij het nog. Maar dan volgt toch mijnheer Lebrens ky. Uw aanbod neem ik aan, doch vergeet niet Ik vergeet niets, kolonel, antwoordde de jonge man rustig. Ik vraag u een kwartier tijd om eenige particuliere papieren aan een vriend te overhandigen. En dan ga ik. Vóór twee uur na middernacht ben ik terug, levend of dood, maar ik hoop levend. De kolonel stond op en drukte zijn officier beide handen. De heilige maagd behoede je, zeide hij zacht. Tot weerziens, jongen De andere officieren drukten hem even eens de hand en Lebrensky trad naar bui ten, rustig, alsof hij slechts een ronde in ee ne welgeordende kazerne ging doen. Hij zocht zijn vriend Jules Vallois op en vertelde hem zijne zending. En nu heb ik één verzoek aan je. Het is mogelijk, waarschijnlijk zelfs, dat ik niet te rugkom. Over familieleden en vrienden hoef ik mij niet te bekommeren, voor hen ben ik reeds lang dood. Maar er is er eenéén begrijp je Ik begrijp het, antwoordde Jules een voudig. Lebrensky opende zijn uniformjas en nam er twee pakjes uit. Zend deze aan Mar, als ik niet terug kom. Hier is haar adres, op deze enveloppe. Ik beloof het je, maar ik hoop dat het niet noodig zal zijn. Och, ik hoop het ook natuurlijk, maar men weet nooit. De beide vrienden omarmden elkaarv Lebrensky snelde haastig weg naar de plaats, waar een soldaat de motor reeds gereed had gemaakt. Jules zag hem na en toen zijn vriend uit het gezicht was verdwenen, sloeg hij een blik AVONTUREN VAN EEN VARKENSHOUDER. Een varkenshouder te Kinderdijk, de heer C. van den Haspel, geeft in de .,N, R. Crt." een relaas van zijn beleve nissen met de Varkenscentrale. Na te hebben verklaard, dat hij, hoewel meestal een flink kwantum zware var kens mestende, zich nooit heeft be moeid met eenigerlei actie tegen de wet of hare uitvoering, verklaart hij, dat zijn eerste rechtstreeksche kennis making met de Varkenscentrale, ook hém heeft doen inzien, dat dit lichaam veel te wenschen overlaat. Hij vertelt dan het volgende ,16 Nov. j.1. 45 zware varkens voor aflevering aan den betreffenden in- kooper opgegeven, bedoelde inkoopev deelde mij mede, dat het misschien wel 14 dagen zou duren vóór afneming zou kunnen geschieden. 3 December. Inkooper opgebeld en hem gevraagd wanneer nu afneming zou plaats hebben, daar er varkens bij waren, die noodzakelijk weg moesten, omdat ze z.g.n. rijp waren. Inkooper antwoordde, daar niets aan te kunnen doen ik moest maar wachten op be richt uit Den Haag. 3 Dec., N.V.C. opgebeld, die mij ver wees naar de Centrale voor Zuid-Hol land. Daarna C. v. Z.-H. opgebeld, die mij meedeelde, dat ik aan een verkeerd adres was en bij de N. V. C. moest zijn. Opnieuw N.V.C. opgebeld, die daar na mededeelde maatregelen te zullen nemen voor afneming en deze voor de volgende week in uitzicht stelde. 20 Dec. Telegram (met betaald ant woord) gezonden aan de N.V.C., dat af neming dringend gewenscht was. Geen antwoord ontvangen. 212 Dec. Opnieuw aan de N.V.C. gete legrafeerd. Bericht ontvangen, dat op de pakjes papieren, die hij nog in de hand hield. Dat schrfitHij kende hethij had het gezien in een periode van zijn leven, die jaren en jaren achter hem scheen te liggen, en toch was het nog niet zóó lang geleden En nu, nu hij dit handschrift weer voor zich zag, nu kwamen hem allerlei kleinighe den in zijn gedachten, waarop hij vroeger nooit acht had geslagen en die nu als door een bliksemstraal belicht werden. Minuten lang stond hij met de papieren in zijn hand onbewegenlijk en staarde voor zich uit. Dus jij, mompelde hij eindelijk. Jij en ik zag niets en dacht aan nietsAlles is nu ook zoo anders, maar je geheim zal bij mij veilig bewaard zijn, Robert le Diable, on der welke omstandigheden wij later ook te genover elkaar mogen staan. Toen bergde hij zorgvuldig de papleren weg en wachtte het noodlot af. Traag kropen de uren voorbij. De nacht was rustig en bijzonder stil. Alleen in de ver te flikkerde telkens blauw het vuur van ge weren en uiteenbarstende granaten. Het was lang na middernacht. Geen van de drie uitgezonden boodschap pers was teruggekeerd. En nog twee uur moesten er verloopen, voordat men Lebrens ky kon verwachten. Om half twee dreunde zwaar en dof het ge steun der auto's van het naderende convooi. De eerste wagen had nauwelijks de plaats bereikt, waar de opstelling moest plaats heb ben of de Jonge militair, die naast den chauf feur zat, sprong er haastig af en snelde naar den eersten den besten toe, dien hij zag. Dat was Jules Vallois. Kunt u mij ook zeggen, waar ik luitenant Lebrensky vinden kan vroeg hij, snel en ademloos sprekende. Ik heb een boodschap van het hoogste gewicht aan hem over te brengen. Luitenant Lebrensky is vanavond uitge zonden met een missieve voor den staf. Het is een moeilijke tocht en vóór twee uur ver 30 Cl per f» pond 12 cc. per on* b cl. per 'i? on* Kringzaakvoerder uit Gorinchem zou komen kijken. 23 Dec. Kringzaakvoerder géweest, kon geen beslissing nemen, maar zou van zijn bezoek aan Den Ilaag kenni9 geven. 2 Jan. 's Morgens bericht van den inkooper ontvangen, dat ik 's-middags van denzelfden dag een gedeelte, n.1. 15 stuks, te Gorinchem kon leveren. Omtrent het restant kon hij niets zeg gen. Resultaat dus, dat na ruim 6 weken wachten, van 45 zware varkens 15 stuks geleverd konden worden Ik heb voor laatstbedoeld aanbod beleefd bedankt en den zelfden dag aan de N.V.C. bericht gezonden, dat de aange boden varkens niet meer beschikbaar waren, daar ik door de onzakelijke ma nier van handelen van de Centrale gedwongen werd om andere maatre gelen te nemen. Het is mij gebleken, dat bovenstaand geval geen uitzondering is, en dat vele mesters dikwijls zeer lang moeten wachten, vóórdat afneming geschiedt. Het gevolg hiervan is, dat dan de mes ters tenslotte genoodzaakt worden, hun leverbare varkens aan handelaren of slagers te verkoopen, die uit den aard der zaak daarvan gebruik ma ken, om de prijzen te drukken, hetgeen ook aan de N.V.C. niet onbekend zal zijn. Het is te hopen, dat van hoogerhand wordt ingegrepen, om dezen toestand op te heffen". BUITENLANDSCH NIEUWS. Plotselinge hevige koude. In Berlijn. Na het ongewoon zachte weer van de laatste weken kwam de strenge kou de, die plotseling een groot gedeelte van Noord-Duitschland inviel, al zeer onverwacht. Te Berlijn daalde de tem peratuur tot tien graden onder nul en een scherpe Oostenwind maakte deze koude nog nijpender. Op de meren wachten we hem zeker niet terug. Maar het kan ook veel later worden. De jonge korporaal was, terwijl de andere sprak, volkomen kalm geworden. Alleen zijn neusvleugels trilden licht. Wilt u mij toestaan hier op hem te wach ten Zeker, waar u wilt. U behoort toch tot ons regiment De ander knikte zwijgend. Langzaam reden de zware wagens van het convooi het kamp binnen en eindelijk ver scheen ook de raceauto, waarin de burger gezeten was, die gedurende zijn tocht niet in een beter humeur geraakt was. Ook hij wendde zich tot Jules Vallois. Waar ls de kolonel Ik moet hem di rect spreken. Breng mij bij hem. De sergeant was door dezen hoogen toon van een civiel volstrekt niet gesticht. Is u militair vroeg hij kortaf. Neen, maar Ik ben U zult natuurlijk wel een persoon van gewicht zijn, dat begrijp Ik, anders zoudt u heelemaal niet hier wezen. En daarom heb ik ook niet naar' passen of iets van dien aard gevraagd. Maar wie en wat u ook is, u kunt nu den kolonel niet spreken. Breng mij dan bij den zich noemenden luitenant Lebrensky. De toon, de wijze van inkleeding van dit bevel en een blik van onbeschrijfelijke angst in de oogen van den korporaal deden Jules Vallois een licht opgaan. Hij zag nu ook wie de korporaal was, Paul Romanowitsj, de on afscheidelijke vriend van Borls Lebrensky, maar als BorLsdan was Paul niet Het duizelde hem een oogenblik. Hebt u mij verstaan klonk de ongeduldi ge stem van den burger. In een oogenblik had Jules al zijne zelfbe- heersching weer terug. Zeker Ik heb u verstaan, antwoordde hij rustig. Maar luitenant Lebrensky is belast met eene zending Waarheen vroeg de ander gretig. (Slot volgt.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1