IIP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 24e JAARGANG DINSDAG 24 JANUARI 1933 No. 7 WIERINGEN EN OMSTREKEN TWEE KUSSEN. DE PROMOTIE. D0UWE EGBERTS FRISO BAAI ■WIERINGER COURANT x. VERSCHIJNT BLKEN BUREAU ADVIRTINX29P: DINSDAG en VRIJDAG. UITGEVER Hlppolytnahoef Wieringen. Van l—l rogels OM ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BUSKEK, WIERINGER. Telefoon Intercomm. No. 19. ledore regel meer t 0.10. BINNENLANDSCH NIEUWS. Fabriek met Regeeringssteun. De regeering verleent Steun omdat in deze onderneming een aantal personen tewerk gesteld wordt, die belangheb benden zijn in den zin der Zuiderzeesteunwet. Dinsdag 31 Januari des voormiddags te 11 uur zal de opening geschieden van een te Volendam gebouwde fabriek, welke met regeeringssteun is opgericht, en waarin volgens een ge heel nieuw procédé kunsthaar ge maakt zal worden, ten gebruike als vulling voor zitplaatsen van auto's, treinen, voor stoelen, matrassen enz. De regeering heeft haar steun gege ven en zal dit ook in de toekomst blij ven doen, omdat met de leiding der fabriek directeur is de heer J. II. van Veen is overeengekomen, dat in de ze fabriek een aantal personen opge leid en tewerk gèsteld zullen worden, welke belanghebbenden zijn in den zin der Zuiderzeesteunwet. Tu do fabriek zal in dit verband een belangrijk percentage vroegere vis schers aan het werk gaan, dat vrijge komen is door de werkzaamheden tot drooglegging van de Zuiderzee. Het thans te openen gebouw is nog een proeffabriek laboratoriumproe ven hebben echte]' uitgewezen, dat het te leveren product fabriekmatig te fa- briceeren is. In de proeffabriek, die geopend zal worden door den heer ir. Houben, in opdracht van den minister van Wa terstaat, is werkgelegenheid voor een 50-tal menschen. Het ligt echter in de bedoeling om zoo spoedig mogelijk aan deze onderneming een belangrijke uitbreiding te geven. WAAGHALZERIJ. Met den dood bekocht. Juist een week nadat Vlasblom van de Noordelijke heitoren van de spoor brug te Rotterdam in de Konings haven is gesprongen vrijdagavond heeft de directie van een bioscoopthe ater het verkieslijk geacht den onbe- suisden jongenman te moeten huldi gen voor zijn onberaden daad heeft de 20-jarige varensgezel J. II. Tabber- nee uit de Warmoezierstraat dezen sprong willen overtreffen. Ilij is boven op den heftoren aangekomen, op een van de wielen, waarover de kabels van de brug en de contragewichten loo- pen, geklommen. Vandaar heeft, hij zijn sprong genomen, aanvankolijk ging alles goed, maar toen hij onge veer 10 m. was gevallen, maakte hij 'n salto. Waarschijnlijk heeft hij de salto niet voldoende beheerscht, want het vallen ging in buitelingen over ">i met een geweldigen slag kwam de man op het water terecht. Hij zonk en kwam niet meer boven. Langs de oevers stonden veie nieuws gierigen, die Tabbernee voor zijn sprong hebben toegewuifd om zijn aan dacht te trekken. Drie vrienden van hem zijn bij de politie op het politie bureau Nassaukade het gebeurde ko men melden. Zij hadden getracht hun vriend van zijn plan af te brengen, maar hij wilde persé zijn daad volbren gen. De nieuwe onbewaakte overweg bij Stonipwijk. Tachtig kinderen verzuimden de school. Zooals reeds werd medegedeeld, is de vorige week de bewaking opgehe ven van den zeer gevaarlijken spoor wegovergang te Stompwijk nabij Noot dorp, in het traject Rotterdam (Hof plein) Scheveningen. Deze opheffing nu heeft tot gevolg gehad, dat de ouders van ongeveer 80 leerlingen der R.-K. school te Noot dorp, waar de meeste kinderen van de bewoners langs den Veenweg, waar de overweg is gelegen, ter school gaan, hun kinderen thuis hielden. Zij von den 't bij het drukke verkeer vooral op de forensen tijden, waarin veel trei non loopen, te gevaarlijk om hun kin deren naar school te zenden. Nadat twee dagen al deze kinderen waren thuisgehouden, is een voorloo- pige oplossing gevonden, doordat een onderwijzeres de kinderen des mor gens bij den overweg afhaalt en ze daar des middags ook weer terug brengt. Het laat zich evenwel begrij pen, dat een dergelijke toestand .liet kan blijven voortbestaan. En de burgemeester van Stompwijk, de heer J. Keyzer, meent, dat zijn ge meente nu niet over zooveel veldwach ters beschikt, dat deze de taak voor de veiligheid der schooljeugd te zorgen, op zich kan nemen. Het gemeentebestuur tracht de auto riteiten te bewegen de bewaking weer in te voeren, terwijl ook door het R.K.- Kerkbestuur reeds aan den Minister een adres is gezonden, waarin het groote gevaar, ook voor de kerkgan gers, van dezen overweg onder de aan dacht wordt gebracht. Naar men meldt, zou de inspecteur van het onderwijs in de inspectie Delft hebben besloten geen vervolging te doen instellen tegen de ouders, die hun kinderen thuis hielden. Parlementair probleem. Mej. Westerman vertelt in de „Nieu we Arnhemsche Courant" van de moei lijkheden, welke zich voordeden, toen zij op 4 Juni 1921, als invalster op een candidatenlijst, haar intrede deed in de Tweede Kamer „Daar ik reeds toen den middelbaren leeftijd bereikt, ja zelfs overschreden had, lag het voor de hand, dat ik door velen reeds met „Mevrouw" werd aan gesproken, ook in mijn vroegere furie tie als hoofd eener meisjesschool was ik daaraan gewoon. Natuurlijk wist ik niet, wat men in het parlement zou doen. De toenmalige voorzitter der Kamer verzocht mij eenige dagen voordat de installatie zou plaats hebben, in het gebouw op het Binnenhof te komen kennismaken; bij die gelegenheid deed hij mij de vraag, of ik ,met „mevrouw" of met „mejuffrouw" wenschte aange sproken te worden. Ik herinner me best, dat ik toen antwoordde, er geen bezwaar tegen te hebben mejuffrouw te heeten, omdat ik altijd met genoe gen mejuffrouw Westerman was ge weest en dus ook zoo genoemd werd, ter onderscheiding bijv. van mijn schoonzusters. Waarom de president bij dit ant- Een. dame trad de spreekkamer van dokter Van Welsum binnen. Terwijl de dokter de binnenkomende opnam, werd zijn herinne ring wakker mevrouw Steffens Een ang stig, zenuwachtig gevoel bekroop hem. De dame stapte aarzelend in zijn richting. Een tengere gestalte, smal gezicht, dat droef heid verried. Komt u bij me als patiënte, mevrouw Steffens Wat scheelt er aan Neen, neen, Niet voor mijzelf. En lichtelijk blozend voegde ze er onmid dellijk aan toe Het gaat om Gon Van Welsum wendde zijn oogen af en bleef een oogenblik staan staren. Gon, kwam er toen langzaam, doch hij kwam plotseling tot de werkelijkheid terug, en deed een stap in de richting van mevrouw Steffens Om Gon, zegt u Ze is toch niet ziek Ja, Gon is ziek. Heel erg ziek. Ik ben teneinde raad. Wat heb ik al geprobeerd om m'n kind te redden Als er nog redding mo gelijk is, kunt u alleen helpen, dokter. Het is een zware gang voor me geweest, naar u te komen. U, een wereldberoemd dokter, u kunt immers geen belang stellen in Gon Zijn trekken verhardden. Hij werd spier wit. Natuurlijk stel ik daar belang in, me vrouw Steffens. Nog veel meer dan dat. Ik kom onmiddellijk. Mevrouw Steffens ging. In de deuropening draaide ze zich nog even om en sprak lang zaam Gon denkt nog zoo vaak aan u. Al ja ren Feitelijk altijd Toen hij alleen was, liet hij zich in zijn stoel vallen. Gon, z'n eerste liefde En zijn eenigeHij was later wel getrouwd, nu we zette, werd mij pas duidelijk toen hij zei Ja, ziet u, het eenige vrouwelijke lid der Kamer is gesteld op den titel .mevrouw", als ik nu tegen u mejuf frouw moet zeggen, mocht ik me eens vergissen Hebt u er bepaald op tegen mevrouw te worden genoemd Ik ant woordde Och neen, bezwaar heb ik niet en als het voor U gemakkelijker is, wil ik me gaarne schikken. En zoo geschiedde Tot na de verkiezingen van 1922 duurde die vreugde en als er gestemd moest worden hoorden we door den commies-griffier afroepen mevrouw Groenewegmevrouw Westerman en zoo voort. Waarom kwam daar nu in September 1922 een einde aan Wei toen deed de getrouwde vrouw haar intrede in het parlement. De dames Bakker-Nort, Bronsvejld-Vitringa en De Vries-Bruins kwamen met de onge trouwde mr. E. C. van Dorp en mej. Frida Katz de gelederen der vrouwe lijke parlementsleden versterken. Nu werden de ongehuwde dames weer tot „mejuffrouw" teruggebracht en zoo komen ze ook voor op de naamlijst der leden van de Tweede Kamer". duwnaar, maar de plaats, die Gon eenmaal In zijn leven had ingenomen, was altijd on bezet gebleven. Onbezet Neen, nu voelde hij het, nu haar moeder kwam vertellen, dat Gon ernstig ziek was, nu deed de angst, die in hem opkwam, hem voelen, dat Gon die plaats in zijn hart nooit had verlaten. Zijn herinnering ging terug naar zijn stu dententijd. Toen hij zijn vacanties altijd ging doorbrengen bij zijn ouders in zijn geboorte plaats. Om dicht bij de mooie leeraarsdochter te zijn, waarvan hij lederen nacht droomde, Ontmoette hij haar bij familie of kennis sen, dagenlang nog zong de klank van haar stem in zijn binnenste. En dan dat mooie blonde haar En die lieve, zachte oogen Toch zagen zij elkaar maar weinig en dan nog waren beiden verlegen met hun houding. Doch eens, het was op een weldadigheids bal, had hij zijn schroom overwonnen. Toen hij de zaal was binnengekomen, had hij even gestaan, als met stomheid geslagen. Zoo mooi en lief vond hij haar. Toen was hij naar haar toegegaan en had haar voor den eerstvolgen- den dans gevraagd. En zij dansten den ge- heelen avond samen. Tot den vroegen mor gen. En wat de stemmen nog niet durfden uit spreken, verrieden de drukjes der vingers en de glans der oogen. Toen Gon naar huis ging, vergezelde hij haar. Ze kwamen op straat niemand tegen. De grauwe schemering kondigde de komst van den dag aan. Bij het afscheid legde zij haar smalle handjes in vol vertrouwen in de zijne. Ze zeiden niets. Toen bood ze hem haar mond. En ze gaven elkaar een kus Jaren was dat al geleden. En nu, nu hij haar moeder zoo juist had gesproken, voelde hij nog dien kus. Zag hij nog die van innig geluk schitterende oogen. De ziekenkamer was flauw verlicht. Toen Welsum binnentrad, schrok hij. Was dat BUITENLANDSCH NIEUWS. Van armste rijkste stad geworden. De stad Ohrid in Joego-Slavic was de armste stad van het land. Men had er zelfs geen hout en andere brand stoffen. De landerijen in de omgeving, die vroeger igemeentebezit waren ge weest waren de stad door een besluit van het parlement ontnomen. Een ar melijk stukje land mocht de stad ech- eer houden en de burgemeester be sloot daarvan een parkje te maken. Werklieden begonnen daarop den grond om te spitten. Toen bemerkte men, dat een dikke laag steenkool in den bodem zat. Onderzoekingen wer den gedaan, die aan het licht brach ten, dat in den grond voor 5 millioen gulden aan steenkool zat. Met de ont ginning werd begonnen en alle werk loozen van de stad konden te werk worden gesteld. De stad heeft nu nieuwe straten, badinrichtingen, hotels en gas- en elee triciteitcentrales en thans beschouwt men Ohrid als een van de rijk9te ste den van het land. Aardappelen in flesschen. In eenige buurten van Londen kun nen de huismoeders haar aardappelen voor het dagelijksche warme maal ge schild en in flesschen met water ge vuld, aan huis bezorgd krijgen. De aardappelen behoeven nog slechts ge kookt gebakken of gefruit te worden, overeenkomstig de eischen van het menu van den dag. Men kan de aard appelen op flesschenwater" geregeld bestellen, zooals men met melk doet, en de leege flesch naar 's land9 wijs, ook als met de melk, na den inhoud te hebben gebruikt buiten aan de deur zetten, waai- de aardappelman haar weghaalt. Deze aardappelen, gesehild en ge-oogd, bezorgd in de flesch, kos ten twee stuivers per Engelsch pond, dat een half ons lichter is dan het Ne- derlandsche. In een Joego-Slavisch dorp had een 20-jarige jongeman een wedden schap aangegaan een jaar lang niet te spreken. Hij heeft woord gehouden en een jaar lang gezwegen, doch nu afloop van dat jaar praatte hij 24 uur aan één stuk. De menschen waren allen nieuwsgierig hem te zien en zijn ervaringen uit deze zwijgperiode te vernemen. Hij verkocht foto's van zichzelf met het onderschrift „Pan- tovitsj, de Joego-Slavische Gandhi". De fotoverkoop is zoo goed gegaan, dat hij heeft besloten opnieuw een jaar te gaan zwijgen, daar hem is ge bleken, dat zwijgen inderdaai goud beteekent. In de gevangenis doodgevroren. Bewakers in de gevangenis teTurni Severin in Hongarije vonden in een cel de lijken van twee gevangenen die waren doodgevroren. Het onder zoek wees uit, dat noch overdag noch '9 nachts werd gestookt. Ook was het voedselrantsoen tot de helft verminderd. Zijn executie overleefd. De autoriteiten van de gevangenis in Tallinn (Estland), staan voor een zeer moeilijk probleem, daar een ge vangene, die wegens moord ter dood veroordeeld was, zijn executie; heeft overleefd. Volgens de wet in Estland mag een terdoodveroordeelde zelf zeggen hoe het doodvonnis aan hem zal wor den voltrokken. Men stelde den moor denaar daarop de keuze tusschen don kogel en den strop, doch de man wenschte vergif in te nemen. Een do sis vergif volgens medische deskun digen absoluut doodelijk -- werd daarop in water opgelost en de man dronk het op. Hoewel hij ernstig ziek werd, stierf hij niet. Thans is hij, dank zijn krachtige constitutie geheel hersteld. De autoriteiten weten nu niet wat te doen, daar de wet tweemaal execu teeren voor dezelfde misdaad ver biedt. Gon Zijn Gon Op het bleeke ingevallen gezichtje lag een matte schaduw. Toch was het een mooi gezicht. Berusting sprak uit haar trekken. De smalle borst vocht onrustig om lucht. De handen wasbleek rusten op het dek. De oogen waren gesloten en lagen diep in het magere gezichtje. Van Welsum stond onbewegenlljk. Hier heerschte de dood Wat kon hier de dokter beginnen Werkeloos het scheiden van dit leven aanzien Hij probeerde flink te zijn en kwam lang zaam naar het bed. Gon De zieke opende de oogen, grenzeloos ver baasd. Jij En met oogen, die nog dezelfde groote lief de verrieden van voor Jaren, keek ze hem aan. Hij boog zich over haar en drukte haar een kus op de lippen. En Gon bleef hem aankijken, zielsgelukkig, terwijl het leven langzaam het lichaam ver liet. Toen verliet hij zacht het vertrek. Welhaast twintig jaren was Leenders boek houder in hetzelfde groote modemagazijn. Zijn leven liep even regelmatig als de genum merde bladzijden van zijn journaal. Het erg ste, wat hem kon overkomen, was het bezet vinden van zijn vaste plaats aan de leestafel in zijn café en de ontdekking van zijn tijd schrift in handen van een anderen bezoeker. Niettemin gaf de anders zoo kalme, even wichtige man den laatsten tijd teekenen van een verandering in zijn humeur en de bedien den van het modehuis vroegen zich af, wat de oorzaak daarvan wei kon zijn. Op zekeren dag kwam hij op het kantoor CEELMERK 12 ct. per oa» 6 cc. per 'is on GEMEENTE WIERINGEN. Visschersfonds te Wieringen. Ijsvermaak oorzaak van geringe belangstelling. Zondagmiddag hield het Visschersfonds haar J aarlij ksche algemeene vergadering in het lokaal van den heer S. Veerdig te Hip- polytushoef. Er was voor deze vergadering een geringe belangstelling, slechts 19 leden waren inclusief het bestuur aanwezig. Openingswoord van den voorzitter. De voorzitter, de heer J. TIJsen, spreekt er zijn spijt over uit dat zoo weinig leden aan wezig zijn, waarvan het ijsvermaak wel de hoofdschuldige zal zijn bovendien verga deren de motorvisschers ook vandaag. Spr. wenscht al de leden een gelukkig 1933, en dankt voor de medewerking welke het be stuur heeft ondervonden van visschers en handelaren. Er zijn in het afgeloopen jaar door het fonds groote stappen gedaan, en hooge kosten gemaakt, welke naar we hopen in het belang van visschers en handelaren zullen zijn. Spr. doelt hiermede op de verbou wing en de Installatie van het ijshok. Na dit kort openingswoord, leest de secre taris de heer S. P. de Vries de notulen voor openhartig met zijn bezwaren voor den dag Alsof je er de laatste vijf jaar nog met het oude salaris van kunt komen Maar dat moet je den directeur nu eens aan zijn ver stand zien te brengen. Hij laat je maar pra ten En wat den oud-gediende nog wanhopiger stemde was, dat een nog heel jonge snuiter, die nog niet eens zoo lang bij de zaak werk zaam was, reeds een bevoorrechte positie had Ingenomen. De elegante en voortvarende Paulussen kwam te laat op het kantoor en was altijd het eerste gevlogen. Maar hij kwam meermalen bij mevrouw aan huis, wan neer ze een partijtje gaf en ze zou welwillend zijn onvolkomendheden op het kantoor be dekken. De boekhouder vergat nooit bij de komst en het vertrek van den mondainen collega eenige cynische opmerkingen te maken. Op zekeren dog ontving Leenders een uit- noodiging, om ten huize van den directeur te komen. Mevrouw was jarig en voor deze gele genheid had zy het geheele personeel genoo digd. Ik ben een boon, als ik er heen ga, ver zekerde woest de ontevreden boekhouder. Niettemin stapte hij, extra geschoren en in feestkleedlj op den bewusten dag evenals de anderen naar de verplichte recepte. Voor de villa stond een lange rij auto's en rijtuigen. In de groote vestibule, te mid den van de toestroomende bezoekers, nam niemand notitie van Leenders, die ten slotte een lange gang doorliep en terecht kwam in een afgelegen salonnetje. Daar raakte de boekhouder in vervoering voor de ruikers en bloemenmanden, die er met smaak waren opgesteld. Hij las de op schriften van verschillende er aan toegevoeg de visitekaartjes en begreep, terwijl hij naar zijn leege handen keek, dat al die kleurige en geurige geschenken voor de vrouw des huizes bestemd waren. van de vorige vergadering, welke zonder op- of aanmerking worden goedgekeurd. De geldmiddelen. De heer Jb. Bakker brengt hierop verslap, uit van zijn gehouden beheer. Het kapitaal bedroeg op 1 Januari 1932 f 6628.25. Aan ult- keering werd uitgegeven f 633.05. Voordeelig saldo bedroeg dus f 5965.20. Inrichting koelcel heeft gekost f 1897.90. Ontvangsten over 1932 hebben bedragen f 1740.65 Uitgegeven is f 121,07'/t. 2/3 voor weduwen en weezen f 1083.59. Aan rente en pakhuishuur f 334.75. Het kapitaal op 1 Januari 1933 bedraagt f 5150.38. De heeren Jac. Boersen en Jac. Kaptein hebben de rekening gecontroleerd en in keu rige orde bevonden. Zoo ook het verslag van de vlschafslag wat hier op volgde, uitgebracht door den heer S. P. de Vries werd goedgekeurd. De Vischafslag. Over 1932 werd aan de afslag aangevoerd 12072 balen alikruikels, 4165 manden sardi nes, 2671 H.L. wulken, 8210± tal haring, 77126 pond bond, 7795 manden schol, 71 kisten to- ters, 50521 Kg. ansjovis, 228573 pond pa ling, 12023 Kg, spiering en 5 st. zalm. Het gezamelijke bedrag van dezen aan voer bedroeg f 187513.80. Hiervan ontvangt het fonds 1 ls f 1879.15 Vermeerderd met een bedrag van 30.60 aan water en kisten is totaal f 1908.75. De uitgaven van het fonds hebben bedra gen f 1908.35, zoodat een batig saldo van f 0.40 aanwezig is. De voorzitter dankt de belde heeren voor hun accuraat beheer. Het bedrag der omzet valt erg mee, aldus de heer TIJsen mogo het dit jaar weer zoo zijn. Bestuursverkiezing. Periodiek moeten aftreden de heeren Jb. Bakker Cz., K. de Haan en Jac. Kaptein. Bij eerste vrije stemming worden deze hee ren met algemeene stemmen herbenoemd, desgevraagd nemen zij de herbenoeming aan. Rondvraag De heer Kok vraagt inlichtin gen inzake de verkoop van de vischafslag te De Haukes. De Heer 8. P. de Vries antwoordt, dat een tweetal gegadigden hiervoor zijn, het bestuur heeft wel geld gevraagd, doch geboden ls nog niets. Spr. zou gaarne willen, dat maar een in schrijving werd gedaan, dan was misschien de zaak gauw aan kant. De heer KI. de Haan vraagt of de procen ten bij verkoop aan de afslag, nu zooveel kos - ten gemaakt zijn In het afgeloopen Jaar, niet verhoogd moeten worden. De voorzitter zegt dat deze zoo kunnen blij ven doch dat zij, die ijs moeten betrekken, dit op de ijsprijs zullen moeten betalen Hij had eigenlijk ook een kleine attentie behooren mee te brengen, al was het maar een ruikertje boschviooltjes geweest. Nu was het te laat Toen, bij het aanschouwen van de bloe men, kwam in den degelijken man, die heel zijn leven een toonbeeld van betrouwbaar heid was geweest, een dolzinnige gedachte op. Ijlings trok hij van één der bloemstukken het visitekaartje, waarop de verafschuwde naam van Paulussen prijkt, en verving het door een stukje karton, waarop hij schreef „Van den oudsten en trouwsten bediende oprechte hulde aan mevrouw de directrice." Met kloppend hart teekende hij „Leenders" en ging vervolgens zijn beste wenschen bren gen aan de vrouw des huizes. Den volgenden dag voelde de boekhouder zich zweven tusschen het zelfverwijt, dat zijn bedriegerij hem veroorzaakte, de vrees voor de gevolgen, welke daaruit zouden kunnen voortvloeien, en de geheime voldoening, die hij desondanks voelde, wanneer hij bedacht, hoe hy zyn mededinger een loer had ge draald. Inmiddels had mevrouw te midden van den berg geschenken en attenties het bloemstuk met de eerbiedige opdracht van Leenders ontdekt, zy was byzonder getroffen door de ze attentie, welke bovendien van een buiten gewoon goeden smaak getuigde. Van dien dag af bemerkte men een kleine verandering in de houding van den directeur zelf Jegens zyn ouden employé, terwyi daarentegen de ster van Paulussen haar luister begon te ver liezen. Op zekeren dag vernam men op het kan toor, dat, dank zy een gehelmzinnlgen in vloed, Leenders onverwachts de salarisver- hooging had gekregen, waarom hy tot dusver vergeefs had verzocht, met verwyzing van zyn langen staat van dienst.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1