KIN© PUROL PEPERMUNT oudt Uw handen zacht C. HOOGVORST Verwijt Uzelf geen slapheid, indien U zich juist op de be slissende momenten van Uw arbeid moe en mat gevoelt. Voorkom die futlooze oogen- blikken door het dagelijksche gebruik van King-pepermunt. Wecre naar Lambertschaag en terug f. van Hoorn over Hauwert en Oostwoud naar Twisk en terug g. van Hoorn over Wognum, Span broek en Twisk naar Medemblik en terug h. van Den Oever over Hippolytushoef, de Haukes, Slootdorp, Wieringerwerf en Medem blik naar Hoogkarspel en terug. DOOR DE KOUDE GESTORVEN. Woensdagochtend is uit Giesendam een veevrachtwagen naar de Rotterdamsche markt vertrokken. Op de open laadbak be vond zich een 14-jarige jongen M. Redelijk heid van Giesendam. Toen de auto op de Lange Warande alhier was aangekomen, bleek de jongen bewusteloos te zijn. Hij werd door den gemeentelijken dienst naar den Coolsingel gebracht en is tijdens het trans port overleden. Vastgesteld is, dat hij tenge volge van de felle koude gestorven is. HET WEEKBLAD VAN JOH. DE HEER. In het Russisch. „Het Zoeklicht", het weekblad van den heer Joh. de Heer, te Rijsenburg, orgaan van de Maranatha-gedachte, is thans ook in het Russisch verschenen. Het draagt den titel „Een licht tot verlichting," maandblad tot Opwekking en Opbouwing en tot Voorberei ding van de wederkomst des Heeren. De kos ten van het blad worden gedragen door gif ten. Als redacteur treedt op ds. B. Götze te Warschau. De Russische uitgave wordt door de Nederlandsche Zoeklicht-kas gefinancierd. De uitgave is vooral bestemd voor de Russi sche priesters, en wordt hun gratis gezonden, tot een aantal van 2000. Het goud van de „Lutine". Aan de N.V. Van Raalt's Machine fabriek te Maassluis is opgedragen het bouwen van een zandzuigpomp van bijzondere constructie. Deze pomp zal gedreven worden door een Junkervliegtuigmotor van 350 P.K. Per uur moet dan 180 kub. zand 10 m. hoog worden opgevoerd. De bedoeling is te trachten het goud machtig te worden, dat zich moet be vinden in de in de nacht van 9 op 10 October 1799 op de kust van Terschel ling gestrande Fransche bark „Luti ne", die door de Engelschen werd ver voerd. Dit schip moest een groot be drag aan goud van Londen naar Ilani burg brengen. Naar verluidt was het een waarde van 20 millioen gulden aan gouden en zilveren staven en munten. In den loop der tijden heb ben velen aan het wrak gewerkt en er ongeveer anderhalf millioen uitge haald. Nu zal iemand uit Gennep het gaan probeeren. Hij heeft machines gecon strueerd, waarop patent is verleend en die in Duitschland zijn gemaakt. De machine bestaat onder meer uit een koker, die op het zand, waai onder de „Lutine" ligt, gezet worden. Dan moet het zand worden weggezogen, waardoor de koker zakt door eigen zwaarte. In den koker, die bovenaan drie meter en onderaan 12 meter di ameter heeft, is van alles ten behoe ve van de werklieden aangebracht, zooals lichtinstallaties, een lift, enz. Met behulp van koker en pomp hoopt men op het wrak te komen, waarschijnlijk zullen wel een paar van die putten gegraven moeten wor den voor men de juiste plaats heeft Is die gevonden, dan vernielt men den houten scheepswand en haalt de mil- lioenen er even uit Of het zal lukken Het is wel typisch, dat Maassluis ook bij dit bergingswerk weer zijde lings betrokken is. Van de pomp hangt een groot deel van het werk af. De N.V. Van Raalt's Machinefabriek bouwde reeds meer speciale pompen voor bergingswerken, die alle aan de verwachtingen beantwoorden De 125.000ste Haarlemmer. Bij den Burgerlijken Stand te Haar lem is aangegeven de 125.000e Haar lemmer, die op 21 dezer te Spaarn- dam, gemeente Haarlem, geboren is. De burgemeester heeft in dit feit aan leiding gevonden den jeugdigen Piet Harskamp en zijn ouders te huldigen. Hij heeft zich daarvoor naar het Ha venplein 8 te Spaarndam begeven en de familie D. Harskamp-Berk namens het gemeentebestuur een spaarbank boekje voor den zoon overhandigd en een couvert met inhoud voor de moe der. In het gezin, dat in behoeftige om standigheden verkeert, werden deze geschenken met vreugde ontvangen. Door een dorschmachine gewurgd. Zijn das was gegrepen en er was niemand om de machine stop te zetten. Dinsdagmiddag is de 50-jarige land bouwer van V. te Gennep bij het ver richten van werkzaamheden in de schuur met zijn das in aanraking ge komen met de dorschmachine. Daar er buiten hem niemand in de schuur was, kon de machine niet worden afge zet, zoodat de man werd gewurgd. Zijn lijk is later door huisgenooten ge- vonden. Een weduwe met 11 kinderen blijft achter. Op een onbewaakten overweg bij Leiden gedood. Een 15-jarige jongen het slacht offer. Wbensdagmiddag heeft de trein, die om 1 u.50 uit Den Haag naar Haarlem vertrekt, op een onbewaakten over weg even voorbij Leiden een 15-jarigen fietsrijder, die den overweg passeerde, aangereden en gedood. De trein had een half uur vertraging. Naar ruimere verkoopsmogelijkheid Wijziging der Winkelsluitings wet wordt spoedig ingediend. Resultaat van officieel onder zoek. De minister van Economische Za ken en Arbeid, mr. T. J. Verschuur, heeft in antwoord op schriftelijke vra gen van mr. J. A. G. M. van Hollen- berg Hubar, lid van de Tweede Kamer medegedeeld, dat het door hem inge stelde onderzoek naar de werking der Winkelsluitingswet thans is beëindigd De overweging van de resultaten van het gehouden onderzoek heeft er toe geleid, dat een wijziging van de Winkelsluitingswet 1930 is voorbereid welke in hoofdzaak een verruiming beoogt van verkoopmogelijkheid in sommige bedrijven (consumptiezaken) op Zondag. Het desbetreffeend ontwerp van wet zal, naar de Minister vertrouwt, bin nenkort bij de Staten-Generaal wor den ingediend. Op een ijsschots afgedreven. Men meldt uit Zwolle Woensdagochtend waren drie vis- schers, de gebr. Geurts en Vis, met een slee naar zee gegaan om spiering te vangen. Plotseling brak het ijs af en dreven de mannen hulpeloos in het water rond. Gelukkig werden zij opge merkt. Vier mannen, Siebrandt, P. de Ruiter, N. Zandbergen en J. Regeling, gingen met een wagen, waarop een schouw, naar zee, en en lieten de boot te water. Na uren van hard werken mocht het hun gelukken, de totaal verkleum de en uitgeputte mannen te redden. BUITENLANDSCH NIEUWS. De roode heilstaat in SGVjet-Rusland. De ellende, waaraan de vrou wen zijn prijsgegeven. Zooals men weet, zijn alle arbeiders in Sovjet-Rusland werkzaam aan de doorvoering en verwezenlijking van het vijfjaren industrie-plan. Dit plan eischte goedkoope werk krachten of beter gezegd, haast onbe- taalden slavenarbeid. Daarom werden steeds meer vrouwen in de fabrieken aan het werk gesteld. Terwijl in 1928 nog maar 2.400.000 vrouwen in de industrie werkzaam waren, was dit aantal in 1929 tot 2.600.000 in 1930 tot 3.700.000 en in 1931 reeds tot 5_.900.000 gestegen. De Sovjet-Regeering noemt dit: „de vrouw onttrekken aan haar slaafschen huisarbeid, opdat ze zou kunnen mee werken aan den opbouw van den vrij en socialistischen staat In werkelijkheid gaat het hier om heel iets anders Naast het streven naar goedkoope arbeidskrachten, zoekt de Sovjet-re geering door den arbeid van de vrou wen in de industrie, de mannelijke krachten zooveel mogelijk vrij te ma ken voor een mogelijken oorlog met kapitalistische staten. Reeds wordt dit vermoeden officieel bevestigd dooi; een schrijven van het orgaan van het Russische Commissa riaat van Volksopvoeding. „Het gevaar voor oorlog, dat ons omringt, dwingt ons krachtige maat regelen te treffen opdat de vrouwen, wanneer het noodig mocht zijn, in massa de plaats van- de mannen op de fabriek kunnen innemen". In het blad „Molodaia Gvardia" vin den we enkele interessante gegevens over dien toestand. De arbeidsters, schrijft dit blad, verblijven hier reeds 5 a 6 jaar. Ze kwamen onwetend van uit hun dorp naar de fabriek en wonen hier thans met honderden in gemeenschappelijke woningen. De fabrieken geven haar een eentonig afbeulend werk. Daarom zoeken ze afleiding 's-avonds in 'le clubs, waar ze zich na weinigen lijd reeds, aan den drank verslaven. Elke week worden er feestjes georganiseerd waar ze drinken tot ze bewusteloos worden en dit om „de verschrikke lijke zwoegrweek te vergeten". Zoo is het gesteld met de Russische vrouw. En de Sovjetbladen bewijzen zelf, door de vele aangehaalde geval len, dat men hier niet met alleenstaan de plaatselijke feiten te doen heeft, maar dat de algemeene toestand in alle industrie-centra van het land zoo is. Deensche regeering wil vee opkoopen. Deels ter destructie, deels ter verdeeling onder de werkloo- zen. De Deensche regeering is, naar de „Berlingskc Tidende" meldt, voorne mens om 3000 stuks vee per week op te koopen, de helft ter destructie, de andere helft ter uitdeeling van vleesch aan de wcrkloozen. In het geheel zou hiermede een bedrag van 2 mill. kr. gemoeid zijn. De destructie betreft 1500 oude koeien en dient ter verlich ting van de exportmarkt. Overal strenge vorst. In geheel Frankrijk heerscht strenge vorst, die in verscheidene streken met hevigen sneeuwval vergezeld gaat. Tc Marseille ligt de sneew 5-10 cm. dik. Sneeuw en. ijs in Roemenië. Ingesneeuwde trein door wol ven aangevallen. Reeds dagenlang valt in nagenoeg het heele land sneeuw, tengevolge waarvan op een 20-tal spoorlijnen de dienst moest worden gestaakt. In de Dobroedsja zijn vele dorpen volkomen van de buitenwereld afge sloten, zoodat de voedselvoorziening gevaar loopt. Vele goederentreinen en enkele per sonentreinen zijli jn de sneeuw blij ven steken, de passagiers waren aan koude en honger blootgesteld. Eert der treinen werd door een troep wolven aangevallen en slechts met de groot ste moeite hield men zich de honge rige roofdieren van het lijf. De Donau is met ijs bedekt, twee ijs- ibrekers zijn vastgevroren. Op de Zwar te Zee staat het scheepvaartverkeer stil, de laatste dagen heeft geert et.kei vaartuig meer 'n Roemeensche havn verlaten en het is niet mogelijk in nood geraakte schepen hulp te verlee- nen. 5.966 MILLIOEN WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Het aantal werkloozen in Duitschland is gedurende de eerste veertien dagen van dit jaar met 193.000 toegenomen tot 5.966.000. DIJKDOORBRAAK BIJ SYDNEY. Zeven dooden. Tengevolge van een zeer hevige onweersbui, die Maandagochtend de omgeving van Sydney (Australië) heeft geteisterd, zijn 7 personen om het leven gekomen. De storm heeft een dijkdoorbraak veroorzaakt bij de stad. Men- schen, die een uitstapje maakten, werden verrast, waarbij een uit 5 personen bestaande familie en 3 jongens door den stroom werden meegesleurd. Met uitzondering van een 16- jarig meisje zijn allen om het leven gekomen- Bij de Bulga-golf heeft zich een hevige aardstorting voorgedaan. Een lawine van aar de en steenen heeft een huis aan den voet van den berg bedolven. Een 15-jarige jongen is daarbij om het leven gekomen. UITGEBREIDE SMOKKELDIENST ONTDEKT De Oostenrijksche douane-ambtenaren zijn erin geslaagd een grooten georganiseer- den smokkeldienst tusschen Parijs en Boe karest op het spoor te komen. Men vond in één van de wagons van een D-trein een ge heim vak boven de W.C., dat alleen door een geheimen sleutel kon worden geopend. Een spoorwegbeambte zag de sleutel-opening en; brak het geheime vak open. Hij vond er een groote hoeveelheid zijde in. Een tweede beambte wilde een volgenden wagon, waarin zich ook een geheime verblijf plaats bevond, nazien. Toen hij deze opende viel er een flesch met zoutzuur uit. Gelukkig viel de flesch zoo dat de beambte slechts ge ringe brandwonden opliep. De bedoeling was blijkbaar dat hij, die het geheime vak open de door het zoutzuur zou worden verbrand. Er zijn reeds eenige personen gearresteerd en hieruit is gebleken, dat men had te doen met twee smokkelbenden, die tusschen Parijs en Boekarest zijde en andere verboden waren smokkelden. Toen de eerste beambte de zijde uit het ge heime vak had gehaald, dacht de bende, die de zijde daarin had verstopt, dat dit was ge schied door een concurreerende smokkelaars bende en daarom hadden zij het zoutzuur er in gelegd en verder slechts steenkool. De ge arresteerden noemden de namen van de con curreerende bende, waarvan de leden konden worden gearresteerd. Men verwacht nog ver dere arrestaties. SLACHTOFFERS VAN EEN SNEEUWSTORM. In het Reuzengebergte zijn Zaterdagavond aan de Boheemsche zijde van de grens twee skiloopers uit Reichenberg in een sneeuw storm verdwaald. Een reddingsexpeditie vond hen later, een hunner was reeds overleden. De toestand van den tweede is vrijwel hope loos. MERKWAARDIGE TOCHT VAN EEN KUDDE RENDIEREN. Een kudde van 3000 rendieren, die op last van de Canadeesche regeering, door de wil dernissen van Noord-Alaska naar de Macken- zie-rivier worden gedreven, hebben de grens van Yukon bereikt. Deze dieren zijn door de regeering gezonden ten einde tot voedsel en kleeding te dienen voor de eskimo's in de Mackenzie-delta. Als zich geen onvoorziene moeilijkheden voor doen, zal de kudde in het voorjaar haar bestemming bereiken. Onderweg zijn talrijke kalveren geboren, doch in weerwil hiervan telt de kudde nog slechts 2300 dieren, daar men onderweg een troep kariboes (een groo- ter soort rendieren) had ontmoet. De natuur lijke verwantschap tusschen rendier en kari- boe deed zich gelden en de herders konden niet dan lijdelijk toezien, dat een groot aan tal rendiejen zich mengde onder de kariboes en met deze naar het Westen trok. NACHTSPOOK MAAKT LONDEN ONVEILIG. Engelands hoofdstad houdt er tegenwoor dig een nachtspook op na. Het betreft hier een jonge man, een zeer sportief type, die de kunst verstaat het schoone met het nuttige te verbinden en aan zijn nachtelijke zwerf tochten een galant tintje te geven De eer ste, die het twijfelachtige geluk had met het galant nachtspook kennis te maken, was miss Catharine Page. Toen zij kort na midder nacht wakker werd, zag zij door het open raam van haar slaapkamer een donkere ge stalte binnen sluipen. De indringer ontpopte zich als een groote, slanke jongeman, die een zwart masker voor het gelaat droeg. De onbekende richtte een revolver op de doode- lijk verschrikte dame en eischte van haar al haar duiten. Miss Page gehoorzaamde, maar nauwelijks had zij den bandiet haar beursje overhandigd, of deze diende haar een paar stevige kussen toe en gaf haar vervolgens een deel van het geld terug. Ik wil u niet van alles berooven, ver klaarde hij en sprong daarna weer door het ONS WIERINGERMEERHOEKJE. De IJssport. Al .mocht het waar heeten, dat onze polderkanalen (wel licht door een hoog zoutpercentage lang open bleven, thans heeft Koning Winter ook deze zoodanig verstijfd, dat men gewapend met de ranke ij zers de baan inrijdt. Vreemd doet het echter aan, dat op vele binnenvaarten den schippers door het zware ijsdek 'n „halt" wordt toegeroepen, terwijl hier echter de watertankboot der Landb. Cult. Mij. Woensdag nog de ijskorst doorkliefde met bestemming Amster dam. Om de sterkte van het ijs te illu- streeren, diene, dat men steeds naast de boot schaatsen reed. Ons inziens was 'n speciaal ingerichte ijsbreker meer geschikt voor dit doel dan 'n ei genlijk zwakke tankboot. Den schaats rijders zij echter gewaarschuwd voor deze open opengebroken geul. Massa - ontslag. Tengevolge van de harde vorst heeft de Directie der Cul tuur Mij. aan al hare arbeiders, ge huwd of ongehuwd, tijdelijk ontslag gegeven. Een enkele, o.a. zij die belast zijn met veeverzorging, kon blijven doorwerken. Het meerendeel der dooi' werkloosheid getroffenen zal zeker niet hopen op een winterherhaling '29- '30, doch reikhalzend uitzien naar een snel invallende dooi. 't Arbeiderskamp bijna ontvolkt Was het arbeiderskamp te Slootdorp den laatsten tijd weer bijna geheel be zet (pl.m. 100 jnenschen en bracht dit dus alle dagen groote levendigheid net Purol! Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met 't Beste voor de handen. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. mede, thans heeft de winter ook hen naar hun gezinnen doen terugkeeren. Slechts enkelen zijn gebleven. KERKDIENSTEN TE SLOOTDORP. ZONDAG 29 JANUARI R. K. KERK Des Zondags 2 H. H. Missen, n.1. te half acht en te 10 uur. Zondagavond te 6 uur Lof. In de week is de H.H. Mis te half acht. NED. HERV. GEM. Slootdorp voorm. 10 uur Ds. Fischer. Zondagschool 11.30 uur. EVANGELISATIE Middenmeer v.m. 9.30 uur Ds. Finkensleper. Slootdorp nam. 3.30 uur Ds. Finkensleper. GEREF. KERK Slootdorp v.m. 9.30 en nam. 3 uur Cand. C. Veenhof te Doorn. Midden 's av. 7 uur idem. BURGERLIJKE STAND MEDEMBLIK, met inbegrip gedeelte Wieringermeer. 19 - 26 Januari 1933. Geboren: Maarten, zoon van Pieter Leegwater en Jannetje Pauw; Imme- tje, dochter van Jacob de Jager en He lena Mosch; Adriana Jacoba, dochter van Jacobus Petrus Dol en Adrina Ca tharina Kersten; Neeltje, dochter van Hedde Bos en Elisabeth Coevcrt. Getrouwd: Theodorus Anthonius Heddes en Geesbertha Laarman. Overleden: Gerrit de Vries, 86 jaar, echtgenoot van Leentje de Boer. POLITIE. De bewoners van de Wieringer meer worden gewaarschuwd geen hout van de werken weg te nemen, alvorens daartoe toestemming is verleend door aannemers of opzichters. raam. Denzelfden avond hield het „nachtspook' een jonge dame aan, die alleen in het park liep te wandelen. Een kus of je leven riep hij het verschrikte meisje toe. Sedertdien heeft de nachtelijke ridder al heel wat slacht offers gemaakt. Zelfs had hij de brutaliteit een jongeman van zijn duiten te verlossen, diens verloofde een paar hartige kussen te geven en beiden op den koop toe uit te la chen. De politie is er nog niet in geslaagd den kussenden roover te pakken. Zelfs wordt beweerd, dat heel wat Engelsche jongedames verlangend uitzien naar een ontmoeting met den verliefden John Raffles KLIEFTSTRAAT 22. TELEFOON No. 59. MODERNE TUINAANLEG. Overal te ontbieden. Beleefd aanbevelend. WAT IS 1/3 VAN HET BOUWLAND. AAN DE TARWE-TELERS. Zooals de tarwetelers reeds weten mag in 1933 niet meer dan 1/3 van hun bouwland met tarwe beteeld zijn. Wijkt men hiervan af, dan wordt men geheel van levering via de tarwe-organisatie uitgesloten. In de prak tijk zal nog wel eens een misverstand kunnen rijzen hoe deze beperking voor elk bijzonder geval moet worden opgevat. Zoo zal iemand met 2 bedrijven zich de vraag stellen, of hij op het eene bedrijf misschien meer dan 1/3 van zijn bouwland met tarwe mag bezaaien, als hij op het andere bedrijf maar zorgt min der dan 1/3 ervan te hebben. Dit mag in 't algemeen niet. Dit is alleen na toestemming geoorloofd en toestemming kan alleen wor den gegeven door de tarwe-organisatie. Deze hebben het volgende standpunt ingenomen „Twee of meer boerderijen of stukken land worden als regel als één bedrijf beschouwd, wanneer de dagelijksche regeling der werk zaamheden in één hand is en het beslag als één geheel wordt gebruikt." Voor het overige kan naar ons de tarwe- Organisaties voor N.H. en Z.H. melden als leidraad worden genomen het artikel in het Hollandsch Landbouw Blad van 5 Januari j.1. „Wat is 1/3 van het Bouwland welk artikel wij hieronder laten volgen. Dit neemt niet weg, dat iedere teler die niet zeker is van z'n zaak, verstandig zal doen zich tot zijn distictbestuur te wenden. Genoemd artikel luidt De tarwetelers mogen voor 1933 1/3 van hun bouwland met tarwe betelen. Betelen zij meer, dan wordt noch dat meerdere, noch de 1/3 zelf afgenomen. Zij worden dan prac- tisch van leveren aan de Tarwe-Organisatie uitgesloten. Zij zullen dus minder dan 1/3 tot maximaal 1/3, doch nooit meer dan 1/3 van hun bouwland in tarwe mogen leggen. Dat lijkt nogal duidelijk. Zoo duidelijk is het echter niet. Er doen zich reeds thans allerlei vragen voor. Wij zullen er enkele hier noe men. 1. Er is een landbouwer, die 2 bedrijven exploiteert. Hij beweert, dat hij op het eene bedrijf beter tarwe kan telen, dan op het an dere en vraagt nu, of hij op het eene bedrijf wat meer dan 1/3, doch op het andere bedrijf wat minder tarwe mag telen. Dat mag niet. Als men daarmede begint, is het einde niet te overzien. Een kleiboer zou bij wijze van spreken zoogenaamd elders bouwland kunnen gaan huren, b.v. in een zandstreek, alleen om op eigen bedrijf meer H.A. met tarwe te kun nen betelen. Nu is het mogelijk, dat een landbouwer reeds jaren lang twee bij elkaar liggende be drijven exploiteert als een geheel. Dus met één zaaiplan en onder één leiding. In zoo'n twijfel geval plege men overleg met het dis trict. 2. Er is b.v. een landbouwer, die bouw land heeft bij gehuurd met de kennelijke be doeling om op eigen bedrijf meer tarwe te kunnen zaaien. Dat bijgehuurde bouwland is b.v. bollenland ongeschikt voor tarwe-teelt en eigenlijk ook ongeschikt voor het bedrijf. Zoo'n landbouwer, aannemende, dat zoo'n geval zich zou voordoen, loopt de groote kans uitgesloten te worden als hij op zijn ouden bedrijf de 1/3 van het bouwland heeft over schreden. 3. In Koegras kent men zoogenaamde groetland. Men scheurt regelmatig groenland, maar legt een ander gedeelte weer in groen. Men zou nu wel het eerste en niet het twee de gaan doen en daardoor de oppervlakte bouwland gaan uitbreiden en daarvan 1/3 met tarwe gaan bezaaien. Zoo'n „men" zou tegen de lamp loopen, tenzij de Minister als nog voor het scheuren van grasland eene uitzondering zou gaan maken. Het normale aantal H.A. bouwland op ieder bedrijf is hier maatstaf. 4. Vanwege de kans op uitwinteren zaait een landbouwer meer dan 1/3 van zijn bouw land met tarwe. Er wintert niets uit en hij meent dan te kunnen volstaan met het meer dere door doorzaaiing met zomergerst on bruikbaar te maken. Zoo'n landbouwer wordt uitgesloten. Het is onmogelijk voor de Orga nisatie te controleeren, of niet van dat door gezaaide stuk met eenige moeite toch tarwe wordt afgeleverd. Bij uitzaai van meer dan 1/3 is men dus wel verplicht dat meerdere in het voorjaar radicaal uit te ploegen. 5. Men had altijd 10 H.A. bouwland op z'n bedrijf, doch juist in 1933 heeft men maar 8 H.A., want 2 H.A. moesten een huur op brengen, die niet betaald kon worden. Mag men nu 1/3 van 10 of moet men 1/3 van 8 H.A. hoogstens in tarwe leggen Hoogstens 1/3 van de 8 H.A. De nieuwe huurder der 2 H.A. bouwland kan deze oppervlakte bij zijn bedrijf rekenen en als er niets bijzonders is, zal daarop geen aanmerking worden gemaakt. 6. Kort en goed, de teeltbeperking dient in alle opzichten te goeder trouw te worden uitgevoerd. Geen gauwigheidjes, geen krom me redeneeringen en ieder bedrijf, dat tot heden als een zelfstandig bedrijf was aan te merken, dient dat te blijven en niet te wor den uitgebreid met perceelen of heele bedrij ven om te probeeren langs dien weg te ont komen aan het zaaien van groot verlies bren gende gewassen. Het is jammer, dat de teeltbeperking er gekomen is en vooral dat daarbij elk gewest en ieder bedrijf, al of niet geëigend voor tar- webouw, over een kam wordt geschoren. Wij hebben ons zoolang de regeling niet gewij zigd wordt, daarbij echter neer te leggen. De steun, welke wij door deze wet ontvangen, legt ons een verplichting op. En deze verplich ting is goede trouw bij de uitvoering en volle medewerking. Het moge dan ook niet altijd precies zoo gaan als men zelf wel zou wen- schen. Ons Lichaam en onze Gezondheid, Geneeskrachtige werking van citroenzuur. Citroenzuur komt niet alleen voor in citroenen, maar ook in aalbessen, kruisbessen, roode boschbessen en an dere zure vruchten. Het wordt ge bruikt bij de bereiding van limonades en andere gerechten lit is zeer goed gezien, want citroensap heeft een hoog gehalte aan vita;minen. Hei heeft ech ter ook een groote geneeskrachtige werking van oudsher is het veel ge bruikt in gorgelwater, als middel le gen jicht en rheumatiek en ais voorbe hoedmiddel tegen scorbut en malaria. In den strijd tegen de malaria dienl het vooral tot ontsmetting van het drinkwater. Op Sicilië is gebleken, dat bij arbeiders, die geen citroensap ge bruiken, 02.2 pCt. der ziektedagen aan malaria ,moet worden toegeschre ven, en bij hen, die geregeld citroen ter drinken, slechts 4.81 pCt. Citroenzuur doodt de ziekteverwek kers en verzwakt de daardGor uitge scheiden giftige stoffen. Als men op reis gaat en dus niet op de hoogte kan zijn van den toestand van het drinkwa ter in de betrokken streek, is citroen sap een welkome veiligheidsmaatre gel voor het geval, dat men geen ver sche citroenen kan krijgen, kan men een fleschje gekristalliseerd citroen zuur meenemen, dat echter beslist vrij van loodbestanddeelen moet we zen. Tegen rheumatiek en jicht neme men ongeveer 'n uur voor eiken maal tijd een glas suikerwater, waarin het sap van een citroen. Na een week kan men het sap van twee citroenen in één glas gebruiken. meer dan zes citroenen per dag mag men niet ge bruiken, aangezien er dan darmca- tarrh kan optreden.. De kuur moet drie of vier weken worden volgehou den. Tenslotte wijzen wij er op, dat te groote hoeveelheden voor kinderen nadeelig zijn zij krijgen er spoedig hoofdpijn van.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2