W 1 FR 1INGLK CUUK./\U1 TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 FEBRUARI No. 16. GEMEENTE WIERINGEN. Hollandsche Mij van Landbouw. AFD. WIERINGEN. Alleen reeds uit het oogpunt der Volksgezondheid is bestrijding der Rundveetuberculose alleszins ge rechtvaardigd. Woensdagavond werd in Hotel Lont de se rie lezingen, welke de Holl. Mij. van Land bouw dezen winter reeds heeft gehouden, vervolgd met een lezing over tuberculose en haar bestrijding, door den Heer J. Hovenier, dierenarts te Wieringen. Hoewel de belang stelling niet zoo groot was als wij gewend waren den laatsten tijd, had de heer Hove nier toch een 40-tal personen onder zijn ge hoor. Als gewoonlijk werd de spreker met een enkel woord door den heer O. J. Bosker inge leid. Alvorens zijn lezing aanvangende, dankt de heer Hovenier de afdeeling voor de uitnoodi- ging, om een lezing te houden over het zoo urgente onderwerp tuberculose. Wat is tuberculose De beteekenis van het woord tuberculose mag algemeen bekend worden geacht. Wat is echter tuberculose Om deze vraag te be antwoorden dient men eerst te weten waar tuberculose door wordt veroorzaakt. Tubercu lose in algemeenen zin, d.w.z. zoowel van mensch en dier wordt veroorzaakt door de tuberkel-bacil. Reeds heel vroeger was tuber culose in haar hevigste vorm, de z.g.n. long tering aan den arts bekend. Bij de dieren wekte reeds vroeg de parelziekte (pokken) der runderen algemeene belangstelling. Veel onderzoekingen over aard en voorko men der tuberculose werden gedaan en zoo langzamerhand raakte men op een dood punt, zoodat men min of meer uit het mid delpunt der belangstelling geraakte. In 1865 werd echter door een Fransch on derzoeker door proeven aangetoond dat tu berculose zich van mensch op dier en van dier op dier laat overdragen. Deze onderzoekingen hadden groote waar de voor de wetenschap, toch mocht er niet te veel op gebouwd worden want de oorzaak, n.1. de tuberkel-bacil met al haar eigenaar digheden was nog niet bekend. Men sprak wel van een ziekte veroorzaken de stof, maar men kon deze stof nog niet. Het is de groote Fransche geleerde Robert Koch geweest, welke de tuberkel-bacil ii 1882 heeft ontdekt. Door een reeks van proe ven gelukte het hem eveneens deze bacillen te kweeken, alsook de bekende pokken. Door inspuitingen gelukte het hem tuber culose op te wekken. Bij deze onderzoekingen kwam hij tot de ontdekking dat de tuberkel bacil bij mensch en dier verschillend was en ging hij tevens van de stelling uit, dat het consumeeren van een stukje vleesch, waarin wat t.b.c.-bacillen niet zoo gevaarlijk was. Er zijn drie typen van tuberkel-bacillen, n.1. de menschelijke, de runder- en de vogel- tuberkel-bacil. Deze typen zijn eigen aan genoemde dier soort. De mensch, het rund en de vogel (kip) heb ben hun eigen tuberkel-bacil, de andere die ren paard, varken, geit, hond, kat worden geïnspecteerd met één van genoemde drie. Bij het varken komt b.v. die van de vogels het meeste voor. Alle drie genoemde typen hebben ieder meer hun afzonderlijke eigenschappen. Om nu bij één te blijven n.1. de runder- tuberkel-bacil kan gerust gezegd worden dat deze meer ziektemakend vermogen heeft als de menschelijke tuberkel-bacil. Wanneer men een rund tracht te infecteeren met de menschelijke tuberkel-bacil, deze infectie heel slecht of in het geheel niet aanslaat. Robert Koch concludeerde hieruit dat dit omgekeerd ook zou zijn n.1. van dier op mensch, wat natuurlijk onjuist was daar men geen menschelijk proefobject kan gebruiken. Wie zou zich hiervoor laten gebruiken. Onder Marmotten of Guinesche biggetjes komt geen tuberculose voor, doch zijn er bij zonder gevoelig voor, vandaar dat zij als proefdieren worden gebruikt. Besmetting. De besmetting komt in het meerendeel der gevallen tot stand door opname van tuber kel-bacillen per mond. Tot uw geruststelling zei gezegd dat een veelvuldige opnamen van veel tuberkel-bacillen hiervoor noodig is. Be smetting via de luchtwegen (neus) is veel moeilijker. Spr. staat uitvoerig bij de besmet - tings-mogelijkheid stil. Besmetting via de luchtwegen is hierom moeilijker, doordat de haren in neus a.h.w. reeds beschermen, bo vendien moeten de beierachtige weefsels (amandelen) ook nog gepasseerd worden. Zijn deze klieren eenmaal besmet met tu berkel-bacillen dan gaat het zeer gemakke lijk verder. Kans op infectie is het grootst via keel, bloedbaan, hart, longen, of vla darm, bloedbaan, hart longen. Natuurlijk zijn er meer wegen welke tot tuberculeuse infectie kunnen voeren, doch dit zou te ver voeren. De meeste voorkomen de besmetting heeft echter plaats via het voer. Bij dieren zijn verschillende organen voorbeschikt om tuberculeus te worden. Bij de mensch treft men het meest longtubercu- lose aan. Bij het rund, long, ruggemerg Paard, milt, beenmerg, wervels Kip, darm en lever Hond en Kat tuberculeuse van de huid. Deze laatste worden vooral veroorzaakt door de tuber-bacil van de mensch. Uitvoerig staat spr. stil bij het gevaar waar men aan bloot staat bij het zich laten likken door een geïnfecteerd dier. Vooral jonge kin deren zijn zeer vatbaar. Het varken wat geen eigentype heeft van tuberkel-bacil is veelal besmet met vogel t.b.c. Het varken snuffelt graag en eet alles op. Ook het vuil wat de kip uitwerpt. Men ziet veel dat de kippen op een stok boven het varkenshok zitten, zoodat besmetting ver klaarbaar is. Om alle besmettingsmogelijkheden te be handelen heeft geen zin. Consumptiemelk. Hoe staat het echter met consumptiemelk waarin tuberkelbacillen Wanneer er maar enkele inzitten is dit niet erg, maar wanneer er een 100-tal aanwezig zijn, ook al in het mengmelk, wordt het gevaarlijker. Rundertuberkel-bacillen in melk zijn voor de mensch gevaarlijk, omdat de besmetting kans via het voedsel het grootst is. Het is dus gevaarlijk en onverstandig om melk ongekookt te drinken waarvan men de herkomst niet kent. Langdurige onderzoekingen en het verza melen van statistische gegevens hebben aan het licht gebracht, dat scrofulose (klier ziekte) vooral aangetroffen bij kinderen voor een zeer hoog percentage veroorzaakt wordt door rundertuberkel-bacillen. Spr. geeft hier op statisch een overzicht van proefnemingen van Prof. Dr. A. Griffith. Hieruit blijkt dus wel dat het alleszins ge motiveerd is de rundertuberculose te bestrij den, alleen terwille van de veestapel, doch vooral om de volksgezondheid te bevorderen. Welke zijn nu de hoofdpunten voor de vee houder. Ie. Bij aankoop van vee de Secretaris van deze koop in kennis stellen. 2e. Bij verkoop eveneens. 3e. Tuberculeus-vrij opfokken van jongvee. Veehouders welke aangesloten zijn bij de rundertuberculose bestrijding moeten binnen 8 dagen het nieuw aangekocht vee laten on derzoeken. Het Rijk betaalt dit onderzoek, dus kost het den veehouder niets, bovendien wanneer een z.g.n. openvorm wordt onderkend krijgt hij na slachting, behoudens de opbrengst hier van 50.-. Onder openvorm verstaat men, open long en uiertuberculose, baarmoeder en darm, fis tels, zweren aan huid, mond, keel enz. Bij gesloten vorm moet de veehouder zijn volledige medewerking verleenen, daar dit natuurlijk ieder oogenblik een openvorm kan NA TWINTIG JAREN. Hij liep over het duin op een helde ren winternamiddag, terwijl de vallen de avond zijn lange schaduwen over het strand wierp. De zon dook, door rooden gloed omgeven, onder in de zee, maar het bleef tamelijk licht, want de lucht was strakblauw en met sterren bezaaid. Tusschen de duinen in was de grond nog wit van de rijp. Het was een eenzame wandeling naar Duinhoven, maar men verkeert somtijds in een stern(ming, dat men het liefst alleen is. Zoo was op dat oogenblik de stemming van Rienus Iiamme. Hij liep als een slaapwande laar of als iemand, die bang is voor de plaats waar hij heengaat en waar hij toch onweerstaanbaar door wordt aangetrokken. Hij was een ,man in de kracht van zijn leven en zijn gelaat had de vastberaden uitdrukking van iemand, die een zwaren strijd om het bestaan heeft moeten voeren. Te oor- deelen naar zijn kleeding had hij even wel dien strijd overwonnen, want hij zag er welvarend uit. Op den top van het duin gekomen, bleef hij een oogenblik staan, alvo rens af te dalen naar het visschers- dorp, dat aan den voet lag. In den helderen avond kon hij het geheele dorp overzien twee lange strepen van roode daken, welke de dorpsstraat afteekenden, de spits van den kerktoren en verder naar de zee, de masten der in het haventje liggende schuiten. Veel had hij gezien in de landen over de zee, waar hij was heengevoerd door zijn ontembaren wil maar geen panorama had hem zoo ontroerd als dit. Hoe menigmaal had hij ze in zijn droomen gezien de plaats, waar hij geboren was en zijn kindsheid had doorgebracht. Toen hij voortging liep hij langzaam als of meer en meer vrees hem be kroop, naar mate hij het doel naderde. De afstand was slechts kort en weldra stond hij aan het begin van de dorps straat, hem van vroeger zoo goed be kend. Nu was zij geheel electrisch ver licht en er waren ook verscheidene winkels gekomen, alle met een prach tige uitstalling. De straat liep uit op een nieuw gedeelte van het dorp, met groote huizen, welke er vroeger ook worden. Een veehouder doet dus goed zijn beesten steeds waar te nemen, en wanneer b.v. een koe het niet al te best doet, de met het toe zicht belaste veearts te raadplegen. De bestrijding. Wil men tuberculose werkelijk goed bestrij den dan dient men een andere weg te volgen als tot nu toe, daarmee is niet gezegd dat de tegenwoordige niet goed is. Een andere manier van bestrijden is haast niet mogelijk, tenzij men er dwang van maakt doch daar bereikt men niets mee. De bestrijding zö^als die momenteel ge schiedt is de tuberculinatie-proef het begin, hoewel dit bij een gewoon veterinair onder- melk eindpunt is. Door de tuberculinatie- proef komen die dieren te voorschijn die één of ander minder of meer uitgebreid tubercu leus proces herbergen. Die dieren die reageeren worden geheel on derzocht, de jiiet-reageerende niet. Dit algemeen ofifóerzoek dient om de dieren te onderkennen welke gevaar op kunnen le veren voor de nog gezonde runderen en voor de mensch. Dit onderzoek lijkt mij de meest aangewe zene. Zou men alle dieren zonder tuberculi natie-proef aan een algemeen onderzoek moe ten onderwerpen, deze arbeid was niet te doen. Men doet zeer verstandig zijn gezonde die ren apart te houden. Voor Wieringen waar weinig t.b.c. onder het vee voorkomt zal het goed zijn, nu van verschillende kanten invoer mogelijk is, goed op te letten bij aankoop van vee, en eendrach tig een bolwerk te vormen om de tuberculose onder het rundvee van Wieringen te weren Ik kan mij dan ook niet voorstellen dat er nog veehouders zijn die het nut van runder- tuberculose-bestrijding niet inzien. Hiermede besluit spr. zijn rede. (Applaus.) Nadat nog eenige vragen zijn beantwoord, dankt de heer O. J. Bosker, de heer Hovenier voor zijn mooie lezing en hij hoopt in de toe komst nogmaals op dezelfde medewerking te mogen rekenen. Spr. verzoekt aan de pers om vooraf deze lezing te verspreiden, want zij, waar het voor noodig was, zijn er natuurlijk weer niet. De aangesloten leden van de t.b.c.-bestrijding hebben we op de vergadering maar de rest heeft zich hier nog niet toe kunnen opwerken. R.K. Kiesvereeniging St. Hippolytus. De R.K. Kiesvereeniging St. Hippoly tus heeft haar jaarvergadering gehou den op Donderdag 23 Febr. j.1. in het lo kaal van Mej. Wed. J. Poppen, II.hoef. De opkomst was matig. Voorz., de hr. G. M. Rustenburg o- pent met den Chr. groet en hoopt op zakelijke bespreking. De notulen van den secretaris, den hr. A. Vroone worden goedgekeurd. Na voorlezing van een paar ingeko men stukken volgt rekening en verant woording van den penningmeester. De ontvangsten waren f 57.47; de uitgaven f 20.77; alzoo het batig, saldo f 36.70. De commissie verklaart bij .monde van den heer Th. Rasch alles in orde te hebben bevonden en alzoo werd de rekening goedgekeurd en den hr. M. Kaptein dank gebracht voor zijn goed beheer. Volgde bestuursverkiezing. De hr. M. Kaptein bedankte om gezondheidsrede nen. Aftredend waren tevens de heeren ,1. Huibers en J. Kaptein; de laatste stel de zich niet meer herkiesbaar. Herkozen werd de hr. J. Huijberts en gekozen de heeren M. Kaptein Jacz. en Th. Rasch. Over de a.s. Kamerverkiezing en de te voeren propaganda werd breedvoe rig gesproken. Ten slotte werd besloten niet waren. Het was druk op straat, Zaterdag avond. De schuiten waren 's-morgens van de vischvangst binnengekomen. Niemand lette op den vreemdeling, want dat was hij hier inderdaad ge worden. Vroeger kende hij alle dorpe lingen, nu niet een meer. Hij liep de straat ten einde, waar hij een troep jongens zag staan, -- Kent iemand van jullie ook een Hamme hier in het dorp vroeg hij. De jongens schudden het hoofd. - Vraag dat maar eens aan Pleun- tje Whchter, ginds in den snoepwinkel zeide er een. Zij weet alles, wat hier in het dorp is gebeurd en nog heel wat, Jat niet gebeurd is. - Zoo, leeft zij nog riep Rienus onwillekeurig. -- Of zij nog leeft herhaalde de iongen, die blijkbaar een grappenma ker was. Zij is bij mijn weten nooit Jood geweest. -- Dank je wel, jongens. Gaat hier- /oor jmaar wat koopen in den winkel ,an vrouw Wachter. Hij gaf den jongens eenige zilver stukjes, waarna hij zich verwijder- Je. De winkel was niet veranderd, naar wel de winkelierster een for- sche visschersvrouw vroeger, thans jen besje, door ouderdom gebogen. - Kent u hier in het dorp ook ie mand, die Hamme heet vroeg hij aan Je oude vrouw. De Hamma's zijn allen dood, er is niemand van dien naam meer te Duinhoven. Dan misschien ook een De Groot? Ik heb in het buitenland een Hamme gekend, die heeft mij over een De Groot gsproken. Hij had gesproken op een toon, dien hij onverschillig liet klinken. Twintig jaar geleden, toen hij Duin hoven verliet, zou hij Pleuntje Wach ter niet zoo makkelijk hebben mis leid, maar haar geheugen was niet zoo scherp meer. Zij herinnerde zich den dag niet meer, waarop Rienus Hamme zoo geheimzinnig uit Duinhoven ver dween, en zij had sedert nooit meer van hem gehoord. Iedereen te Duinho- ve dacht, dat hij van zijn schuit over boord gevallen en verdronken was. Een De Groot woont hier nog, Marie De Groot. Zij is met 'Rienus Ham me getrouwd geweest, maar heeft haar eigen naam weer aangenomen, sinds hij verdween. Zij verhuurt nu' zoo noodig alle Katholieke gezinnen te bezoeken en in te lichten hoe te stem men. Aan reclame - plakkerij zal niet gedaan worden; voorts worden de kie zers verzocht om allen Roomsch t« stemmen en zich niet te laten ompra ten door andere partijen. Volgt sluiting met den Chr. groet. Door het bestuur werd na afloop tot penningmeester benoemd de heer .In. Engel Vrachtautodiensten op Friesland. Door de heer D. Doves te II. Hoef zal op Woensdag en Vrijdag, en door den heer A. Poel Den Oever zal op Dinsdag Donderdag en Zaterdag een vrachtau- todienst worden onderhouden Wierin gen - Friesland. Zie advertentiën in dit blad. Bcuwen aan den Slingerweg. Naar men ons meldt zullen voor rekening van de heeren C. Rezel te Anna Paulow na en D. van Bloemendaal te Wierin gen woonhuizen worden gebouwd aan de Slingerweg. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 26 FEBRUARI. NED. HERV. GEM. Den Oever nam. 2 uur Ds. Van Beek. 1 Maart 8 uur Herv. Zusterkring te O.'land. Kapel Den Oever v.m. 10 uur de heer Franck. In gebouw „Land in Zicht" kwart voor twaalf Zondagschool. 's Avonds half acht Bijbellezing over Efeze 6. EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. GEMEENTE ZIJPE. Officieel. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zijpe maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19331934 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. ter secx-etarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, te gen betaling der kosten, in afschrift, en stem- districtsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder be voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eeni ge verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld pa pier worden gesteld. ZIJPE, 22 Februari 1933. Burgem. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEEN-GENERAAL. De Burgemeester van Zijpe (N.H.) brengt ter openbare kennis. Op Woensdag, 15 Maart aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring, ter secretarie der gemeente Den Helder, worden gelegd Lijsten van Candidaten, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. gestoffeerde kamers. Als u een nacht verblijf zoekt, zal u het bij haar wel vinden. -- Dank u, ik zal er heengaan. Waar woont zij De oude vrouw duidde hem het huis uit dat in het nieuwe gedeelte van het dorp stond en hij had het spoedig ge vonden. Een tuintje was er voqi' en een pad van witte Jdezelsteepeq leidde naar de dour- Rienus liep erheen. Eén venster was verlicht en de gordijnen waren open, zoodat hij naar binnen kon zien. Een gezellig gemeubileerde huiskamer, waar twee vrouwen zaten: één nog 'n meisje, de andere blijkbaar ook nog; niet oud, ofschoon zij sneeuw wit haar had. Zij praatten samen, maar Rienus kon haar niet verstaan. Nu wachtte hij niet langer, hij klopte aan en de oudste vrouw deed open. Goedenavond, juffrouw, zeide de vreemdeling. Men heeft mij hierheen verwezen, om te logeeren. Ik ben vreemd te Duinhoven en ik denk hier een paar dagen te blijver). Ik vond hier geen hotel. Kom binnen, mijnheer, zeide de vrouw vriendelijk. Ik heb een kamer vrij.. Hier is zij. Zij bracht hem in een kamer, vrij goed gemeubileerd, kraakzindelijk,'» maar zeer koud. Die kajner neem ik, zeide Rienus dadelijk. Kan ik hier blijven Zeer mijnheer, maar ga zoolang in mijn huiskamer, dan zal ik de ka chel aanmaken. Rienus ging met haar mee naar de huiskamer, waar het meisje hem vrien deljjk groette, -- Duinhoven is een welvarende plaats, zeide de vrouw. Als ik geld genoeg had, zou ik een hotel oprichten, dat zou hier wel rendeeren. -- De plaats schijnt uitgebreid te zijn. Ik heb haar vroeger gekend, maar dit gedeelte herinner ik mij niet. Er zijn heel wat huizen bijge bouwd, waar men 's-zomers kamers aan badgasten verhuurt. Maar wilt u vanavond nog iets ieten Wat wilt u hebben Mijn dochter zal het wel halen. Och, wat u kan krijgen. Visch als die er nog is. Ik weet nog van vroeger, dat men hier heerlijke visch had. -- Hoor je 't Jo Ga eens zien wat er nog te krijgen is. Het meisje stond dadelijk op en ver liet het huis, waarna de vrouw hem 'n IÏW 7FNÏÏWFN komen tot rust> kalmee- U»l LEIiUttEH ren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. courant gaf. Wilt u zoolang wat lezen, terwijl ik de kachel aanmaak.? Het zal niet lang duren. Hij nam de courant niet aan, Blijf nog wat praten. Ik zou wel het een en ander over Duinhoven willen hooren. Het is al zoo lang geleden dat ik hier ben geweest. Hebt u hier dan vroeger gewoond Ik heb iemand gekend, die hier geboren was. Hebt u hier zelf lang ge woond Mijn heeie leven. Ik ben hier gebo ren en zal hier ook wel worden begra ven. Houdt u zooveel van het dorp Zij lachte even. Och neen, zoo gelukkig ben ik hier niet geweest. Het leven is moeilijk voor een vrouw alleen, maar gelukkig heb ik nu veel steun aan Jo. Uw dochter Ja, mijn eenige dochter Is uw man dood Ja, hij stierf, voor zij geboren was. Was hij visscher Alle mannen zijn hier visschers. Er heerschte een oogenblik stilte en de vrouw wilde naar de andere kamer gaan, opi ze in orde te brengen, maar voor zij het vertrek had verlaten, vroeg de man weer Hoe lang zou het duren, eer die visch gehaald is Twintig minuten op z'n hoogst. Hebt u honger Dat niet. Twintig minuten. Het is niet lang. Nu ging zij weg. Zij legde het vuur aan en schoof het raam open, om de kachel heter te laten trekken. Toen zij omkeek zag zij den man aan de deur staan. Wat wilt u riep zij met een angstige trilling in haar stem. Waar om bent u hier gekomen? Wie bent u? Hij kwam langzaam nader. Marie, ken je me dan niet meer Rienus, klonk het zacht als een zucht van haar lippen. Ben je uit den dood opgestaan Niet uit den dood, maar uit Ame rika, waar ik ben heengegaan dien avond, na dat je mij had weggejaagd. Heb je dat vergeten Neen, zeide zij zacht, ik heb het niet vergeten, - Ik hoorde - terwijl jij niet wist, dat ik het kon hooren - hoe je zei, dat ons huwelijk een vergissing Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twin tig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kie zerslijst, geldende op het oogenblik der inle vering, kiezers zijn voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal binnen den Kieskring. Achter den naam van ieder der ondertee kenaars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst ondertee kenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haren el- gen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een .candidaat mo gen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 De cember 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iedereen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa be vindt, kan de hier bedoelde verklaring tele- graphisch worden gedaan en Is zij niet aan het officieele formulier, hierboven bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt door den voor zitter van het hoofdstembureau een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candi daatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35, inlevert, wetende dat zij voorzien ls van hand teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoog ste Honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eens voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. ZIJPE, 22 Februari 1933. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR, ZIJPE. Door den Minister van Binnenlancf- sche Zaken is aan het gemeentebestuur te Zijpe medegedeeld, dat de voor deze gemeen te geldende steunregeling met ingang van 27 Febr. a.s. wordt ingetrokken en dat de werkloozen die voor steun in aanmerking ko men, tewerk gesteld kunnen worden in de werkverschaffing nabij Wieringen. SCIIAGERBRUG. Den 6den Maart a.s. zal het 35 jaar geleden zijn, dat onze vroegere N. H. predikant ds. Buiskool, thans te Grost- huizen, zijn ambt van predikant aanvaardde. Ds. Buiskool was achtereenvolgens predi kant in de gemeenten Koedijk, Oterdum (Gr.) Betegum, Paramaribo, Oudeschlld, Noord- Zijpe en Frediriksoord en thans te Grosthui- zen. Voorts is Ds. Buiskool 10 jaren voorgan ger van geestelijken bijstand en vlootprediker te Den Helder geweest. Wij vertrouwen, dat het den overal geëer- den predikant op 6 Maart a.s. niet aan be langstelling zal ontbreken. was geweest, dat je mij alleen had ge nomen ter wille van je ouders en dat„ als die andere man intijds was terug gekomen, je zijn vrouw zoudt zijn ge worden. Dat trof mij zoo diep dat ik wegsloop en nooit terugkwam. Het was niet waar, Rienus, het was niet waar en al was het waar ge weest, ik was je vrouw en je deedt er verkeerd aan mij te verlaten. Ik beken het, 't was verkeerd,, maar kan het niet in orde worden ge maakt Zij schudde het hoofd. -- Dat is niet mogelijk. Je hebt mij, mijn last alleen laten dragen en mijn hart is koud voor je geworden. -- Maar ik ben ook ongelukkig ge weest, Marie, al die jaren heb ik ver langd naar een huiselijken haard. Ik hen rijk geworden en nu ben ik terug gekomen^ om te trachten aUes weer goed te maken. - Er zijn dingen, die niet meer goed gemaakt kunnen worden, Rienus Iiamme. Je had niet terug moeten ko men. Er is hier in de straat nog een vrouw, die gestoffeerde kamers ver huurt. Ga daarheen, voordat Jo terug komt. -- Mag ik niet met haar spreken Mag v.ij mij niet kennen. - Neen, zij is mijn dochter, zij denkt Jat je dood bent Soms, als wij het hard hadden, benijdde zij andere kinderen, die die een vader hadden - Wijs mij niet af, Marie, in hemef's naam, wijs mij niet af. Zij is toch ook mijn dochter. - Zij heeft nooit iemand anders, ge kend dan mij. Rienus Hamme aarzelde een oogen blik; toen knielde hij voor haar neer. -- Marie laat mij trachten je liefde weer te winnen. Ik vraag Je niets, laat mij alleen voor jou en ons kind zorgen Zij kan ieder oogenblik komen. Moet ik nog weggaan Zij antwoordde niet en weer heersch te er diepe stilte in het vertrek. Daar knarste het hek buiten. Het gelaat van Marie nam een zach tere uitdrukking aan. De liefde voor haar echtgenoot was nog niet in haar hart gestorven en toen Jo, even later, binnenkwam en verwonderd bleef staan bij het zien van den vreemden man, die voor haar moeder neerge knield lag, riep deze haar toe: - Jo, je vader is teruggekeerd

Wieringer courant | 1933 | | pagina 3