24e JAARGANG DINSDAG 2t MAART 1933. 23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN FEUILLETON PLICHT IS GELUK Naar het Engelsch. S. COLTOF KANAALWEG DEN HELDER Nsl WIERINGER COURAI T VERSCHIJNT BLKIN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIEK IN GE BUREAU HIppolytuheef Wiertafen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADV1 Van 1—9 regelo Iedere regel meer f OJA i.lt BEGINT HET IN AMERIKA TE DAGEN Ongetwijfeld is de belangrijkste ge beurtenis vorige week geweest de heropening van de New-Yorksche effec tenbeurs en de katoen- en graanmark ten. De grootste optimist zal zich heb ben verbaasd over de krachtige stij ging, zoo wel in Walstreet als op de goederenmarkten. Velen hebben zich de vraag gesteld of de plotselinge willigte een gevolg is van inflationistische verwachtingen, dan wel of de toestand in de Vereenig- de Staten zich dermate gewijzigd heeft, waardoor een zoodanig koers- avans gewettigd was. Wanneer wij letten op de bedoeling van den nieuwen president om coute que coute den gouden standaard te handhaven, dan wordt de gedachte aan inflatie teruggedrongen. Men heeft trouwens het feit kunnen con- stateeren, dat naast dekkingen door de contramine, ook bonafide aankoopen opgemerkt werden, hetgeen verklaard kan worden door de sterk vermeerder de omzetten. De voornaamste oorzaak voor de stijging moet wel voornamelijk worden gezocht in de constructieve politiek van Roosevelt. Deze president heeft niet ge schroomd.het kwaad in den wortel aan te tasten en den Augiusstal van het bankwezen in Amerika grondig te reinigen. Bovendien heeft hij den moed gehad de oorlogspensioenen met 25 pCt. te verminderen. Het zijn deze maatregelen geweest, welke Walstreet hebben bevredigd en uit dien hoofde moet dan ook de krachtige koersstij ging worden verklaard. Iets anders is het evenwel, of het verhoogde koerspeil zich zal kunnen handhaven, daar natuurlijk ook de si tuatie in het bedrijfsleven zal moeten verbeteren, zullen de koersen zich op het nieuwe koersniveau kunnen blij ven bewegen. Te Amsterdam is men hieromtrent niet geheel gerust, hetgeen bleek uit het feit, dat de koersstijging niet ge heel gevolgd werd. De leidende lokale aandeelen boekten een koerswinst van slechts enkele procenten. De meest solide bankinstellingen hebben haar loketten weder geopend en tegelijkertijd doen weten, dat de de posito's voor 100 pCt. gedekt zijn. Er zijn banken die niet meer geopend zul len worden, hetgeen voor de betreffen de deposanten niet aangenaam is, daar voor hen hieruit verliezen voort- vloien, doch de voornaamste factor is deze, dat het bankwezen thans op een betere basis berust en in den vervolge op het beheer door de directeuren van regeeringswege toezicht zal worden ge houden. Streng wordt tegen directeu ren, die fraude gepleegd hebben, opge treden tegen sommigen werd gevan genisstraf van drie jaar. geëischt. Zulke afdoende maatregelen doen het vertrouwen terugkeeren en daarom is het te verklaren, dat in sommige ge vallen de ingelegde gelden de terugge vraagde overtreffen. Een gunstigen indruk maakte do No. 13. „Mag ik dat pakje voor u dragen vroeg George aan Evelyn, toen ze gezamenlijk te ruggingen naar het huis op het Noorder Ter ras. „Wat is het voor een boek vroeg hij, in het eerst eenigszins wat verwonderd kij kend naar het slootje, waarmede het boek tegen nieuwsgierige blikken gevrijwaard was. „Hebt u den sleutel „U vraagt te veel ineens, Sir George." „Ik zie wel, dat uw verblijf hier in de stad niet half zoo aardig voor mij is, als op Iriya," zei hij op zachten toon. „Dat hangt toch geheel van af U zult zich moeten schikken in veranderde omstan digheden." En wat vriendelijker voegde zij er toen nog bij „Wij kunnen er niet voor in staan, dat u nü evenzeer het middelpunt zult zijn, als toen u onze gast was." Mts. Gil bert vroeg hem niet, om wat lan ger te blijven, dus verliet Sir George haar woning al gauw na de thee. „Den Hemel zij dank, zijn wij ontslagen van dien baronetriep Evelyn. „Moet hij ons nu steeds blijven achtervolgen, omdat wij hem op Iriya eenige beleefdheden hebben bewezen „Ik ben blij, dat wij eens een kalmen avond hebben," meende Mary, die er zeer moe uit zag. „Maar weet je, wat ik wél vond, Evelyn; toen er in Iriya niemand beters was, heb je je met hem geamuseerd en nu acht je hem zoo minderwaardig." „Ja, dat is misschien wel zoo." Dien avond, toen de groote klok op het postkantoor tien sloeg, ontsloot Evelyn het scherpe stijging op de goederenmark ten. De prijzen voor katoen, tarwe, zilver, suiker, etc. waren niet onbe langrijk hooger. Ook hier geldt de vraag of het verhoogde prijspeil kan blijven gehandhaafd. Het brouwen van hier in de Vereen. Staten is thans toegestaan. De ver schillende brouwerijen hebben hierop trouwens reeds gerekend. De flesschen industrie heeft groote opdrachten ge kregen en de spoorwegen zullen den invloed in het aantal verladingen stel lig ondervinden. Dat Roosevelt zulk een groote haast gemaakt heeft met. de aanneming van de bierwet, moet worden verklaard uit het feit, dat de regeering groote bedra gen zal innen door de te heffen ac cijns. De regeering stelt alles in het werk om de begrooting zoo spoedig mo gelijk sluitend te maken en wanneer de president op den huidigen voet blijft voortgaan, zal het mogelijk zijn over een jaar 'een sluitend budget, te hebben. BINNENLANDSCH NIEUWS. Verzet tegen de Varkenswet. De wapens kwamen erbij te pas. De Crisis-Varkenswet heeft onder St. Jansteen aanleiding gegeven tot he vig verzet tegen de marechaussee, toen deze een onderzoek instelde op een hofstede. Ook toen de politie versterkt terugkeerde, bleef het verzet aanhou den en kwam het tot een gevecht met de bewoners, totdat met de wapenen gedreigd werd en daardoor het verzet gebroken was. Eerst toen het zónver was, kon tot de controle over het al of niet aanwezig zijn van de merken worden overgegaan. Van het verzet is proces-verbaal opgemaakt. Strijd om de Pastorie te Ellecom. In de Herv. Gem. te Ellecom (Geld.) is thans de vraag gerezen aan wion de naar Medemblik vertrokken predikant den sleutel der pastorie behoort af te staan. De kerkvoogdij meent, dat de president-kerkvoogd de rechthebbende is, het Huis Middachten, dat zich eige naar noemt van de pastorie, maakt eveneens aanspraak. De predikant ds. B. de Jong, hëeft de oplossing gezocht in het zenden van den sleutel naar den burgemeester van Rhenen, die, naar verluidt, wel eens in overweging zou hebben genomen, bemiddelend in het conflict op te treden. Inmiddels is vanwege het Huis Middachten de pastorie te huur aangeslagen, het hek is met een ketting gesloten, en voorts een bordje „verboden toegang" aange bracht. Bond van Gemeente-ambtenaren. Tot voorzitter van de afd. Noord- Holland van den Ned. bond van ge meente-ambtenaren is benoemd (var cature mr. C. J. Bisschop) mr. D. Bree baart, burgemeester-secretaris van Cal lantsoog. Tot bestuurslid van deze af- deeling zijn herbenoemd de heeren S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haar lem en P. C. J. Peters, burgemeester Medemblik. dagboek van Thorburn en Roger, die diezelf de klok ook hoorde vanuit zijn moeders wo ning, ontsloot haar dagboek. Zij las 5 Januari. Mijn geliefde Evelyn heeft mij bevolen, om op deze bladzijden bloot te leggen de gedachten aan haar, die mij steeds ver vuld hebben, sinds wij gisteren scheidden. En de gedachten, die mijn grootste troost zullen zijn, tot wij in Mei elkaar weer zullen ontmoeten. Ik denk, dat ik wel eindigen zal, met haar te gehoorzamen, ofschoon ik mij nu nog niet kan voor stellen, dat ik den moed zal hebben, om steeds alles neer te schrijven, zonder ee nige hoop, dat zij een woord zal lezen, van al wat ik haar die vier lange maan den schrijven zal. Ik geloof niet, dat het in den aard van den man ligt, om zulke ontboezemingen te doen op papier, al thans ligt het niet in mijn aard, en ik vrees, dat mijn Evelyn teleurgesteld zal zijn door het schijnbaar koude van mijn toon. Toen ik vanavond terugging van 't kan toor, dacht ik ineens, hoe zoo'n thuis komst misschien over twee jaar voor mij kan zijn, als ik al van verre een geliefd gezichtje naar mij zie uitkijken tusschen de gordijnen en dan later de deur voor mij geopend vind als door onzichtbare hand en ik dan de uren van onuitspre kelijke zaligheid tegemoet ga, haast té schoon, om tot waarheid te kunnen wor den. 12 Januari. Gedurende eenige avonden ben ik te druk bezig geweest, dan dat ik een regel op papier kon zetten, die mijn liefste dan zal kunnen lezen in de gelukkige da gen, die komen zullen, als wij elkaar mo gen ontmoeten. Nu, beste Evelyn, moet ik herroepen, wat ik tot je gezegd heb, toen wij langs den vijver liepen. Dierbaar als je mij bent, weet ik, dat ik je, als je dit verlangde, je Beperking van. den rundveestapel Slachting en verduurzaming van 200.000 melkgevende koei en Naar 't IIbid. schrijft zijn de centrale landbouworganisaties en de Alg. Ned. Zuivelbond tot de slotsom gekomen, dat het noodzakelijk is, om op korten termijn 200.000 kennelijk drachtige of pas gekalfd hebbende koeien uit de markt te nemen en te slachten. Wat betreft de bestemming van het vleesch (50 a 60 millioen kilo), heerscht nog geen volledige eenstemmigheid er gaan echter vele stemmen op, om het te verduurzamen. De kosten zouden moeten worden ge dekt uit de opbrengst van een accijns op het in het binnenland geconsu meerde rundvleesch. Do regeling zou dan bovendien gepaard moeten gaan met een verplichte beperking der fok kerij. De regeering heeft het plan reeds in ernstige overweging wellicht, dat men in het ministerieele antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid dr. Lovink meer definitiefs over eon en ander zal kunnen vernemen. Wij wijzen er op, dat onze rundvee stapel ongeveer 2.352.000 stuks sterk is, waarvan ruim de helft melkvee. De beperking met "200.000 stuks zou dus neerkomen op ongeveer ruim 15 pCt. van het aantal melkgevende koeien (200.000 van de 1.300.000). Bieren voor twee centen thuisgebracht Met de eieren wordt op het oogen- blik te- Amsterdam druk langs de deu ren gevent, zegt het Ilbld. De prijs die betaald wordt, is twee cent per stuk. De boeren trachten voor dezen prijs nog zooveel mogelijk te verkoopen, daar bij en meerdere daling het niet meer de moeite loont, de stad te be zoeken. BU1TENLANDSCH NIEUWS. Een nieuw beroep voor vrouwen Amerika heeft zijn luchtvaart stewardess. Een nieuwe mogelijkheid om in haar onderhoud te voorzien, wordt, sinds korten tijd, den vrouwen in de Vereen. Staten geboden, dank zij de exploitan ten van de luchtlijn Chicago-Oakland, die in hun vliegtuigen een vijf-en-twin tig-tal stewardess hebben aangesteld. Toen per advertentie gegadigden voor deze functie werden gevraagd, hadden zich in enkele dagen tijcis niet minder dan sollicitantes gemeld, waaruit voor loopig een vijf-en-twintig-tal werd ge kozen. De gegadigden moesten zich aan een uiterst strenge keuring onder werpen. In de eerste plaats kwamen gediplomeerde verpleegsters in aan merking, omdat men meende te mogen aannemen, dat haar verantwoorde lijkheidsgevoel behoorlijk is ontwik keld. Bovendien zouden zij, in geval van plotselinge ziekte, beter dan een leek, den patiënten van dienst kun nen zijn. Alleen vrouwen tusschen twintig en zeven-en-twintig jaar komen voor dit vrijheid zou kunnen teruggeven. Naar mate de liefde inniger wordt, wordt ze gelouterd van zelfzucht. Al moet ik nu ook toegeven de waarheid van je vaders beweringen betreffende je jeugd en je onervarenheid en de noodzakelijkheid, om je vrijheid te geven, om te kiezen tus schen de mannen, die onder de bekoring van je schoonheid en lieftalligheid gera ken, blijft het een feit, dat het gevoel is en niet de belofte, die bindt. Evelyn las tot diep in den nacht met gloei ende wangen en kloppend hart die ontboeze mingen van een man, die over het geheel juist terughoudend was met zijn gedachten. Maar toen eenmaal het ijs gebroken was, had het Roger geen moeite meer gekost, met zijn innigste gedachten te voorschijn te treden. Het sloeg drie uur, toen zij de slotregels las, die hij dien vorigen avond geschreven had. Je gebruikt de wapenen van een vrouw, Evelyn, en je weet ze te hantee- ren. Wat zie ik er vol vreugde op uit, dat ik je handen in de mijne zal houden en je in de schoone oogen mag kijken Toen Evelyn eindelijk in bed lag, kon zij niet slapen van opgewondenheid. Ondanks al haar pogingen, om haar geest te bepalen bij het een of ander kalmeerend onderwerp, viel haar telkens weer een passage van haar eigen dagboek in. Zij wist zeer goed. dat het geen zij de laatste weken geschreven had, aanmerkelijk kouder was van toon, dan het geen zij als ontboezeming gaf, gedurende de weken, die onmiddellijk volgden op Rogers bezoek. Hetgeen Thorburn te lezen had gekregen, toen hij dien vorigen avond om tien uur E- velyns dagboek was begonnen, luidde 5 Januari. In het eerst, toen je weg weg, voelde ik mij erg saailater zeer ongelukkig en om die beide gevoelens van mij af te schudden, ga ik dus maar gauw aan je schrijven, al zal je het dan ook pas in Mei onder de oogen krijgen. VOOR DE SCHOONMAAK VAN UW WINKEL KAMER. KEUKEN, KANTOOR of ZOLDER Bouclé-, Vel. Haar-, GROOTE KEUZE Vloerzeil Linoleum Inlaid Krommenie 0.52 1.15 2.55 Axminster-, Deventer-voorwerk-, Tapis Beige KARPETTEN in elke maat en groote keuze. soort betrekkingen in aanmerking zij moeten ongeveer 1.63 meter lang zijn en mogen, als regel, niet meer dan 125 pond wegen. Haar werkzaamheden zijn als volgt omschreven De stewardess dient zich met de scheepspapieren te bemoeien ook is haai de controle over de luchtpost op gedragen. Zij moet de plaatsbewijzen der passagiers in ontvangst nemen en zorgen dat de bagage behoorlijk wordt verstuurd. Tijdens den tocht moet zij allerlei schrijfwefk verrichten. Voor de kus sens, de lakens, het tafelzilver en arulc re met name genoemde inventaris stukken is zij aansprakelijk. Zij moet de ventilatie en de verwarming rege len en den passagiers desgewenscht aspirine, middelen tegen luchtziektc, geluiddempende watten onzoovoort verstrekken Wie brieven of telegram men wil verzenden moet zich tot de stewardess wenden, wier taak onder anderen ook hierin bestaat, dat zij den reizigers attent maakt op bezienswaar digheden. Welk honorarium men dezen pio niersters betaalt, vermeldt „Atlantic Monthly", waaraan wij de bovenstaan de bijzonderheden ontleenen, jammer genoeg, niet. Heel wat aardbevingen te verwachten. Dr. Raphaele Bendani, de leider van het geodynamische observatorium te Faenza heeft zijn voorspellingen voor de naaste toekomst gepubliceerd, die er niet al te best uitzien. Hij voorspelt een groot aantal aardbevingen op de verschillendste plaatsen van de aartle doch in de meeste gevallen zullen daar door geen dichtbevolkte streken wor den getroffen, zoodat groote rampen zullen uitblijven. De meeste aardbe vingen zullen in China voorkomen. Reeds in April zullen daar verscheide ne aardbevingen optreden. Tegelijker tijd zijn ernstige aardbevingen in Al- jaska en op de Groote Antillen te ver wachten. In de Zuidelijke ketens van de Andes zal de tellurische energie zich eveneens doen gevoelen. In Mei komt de beurt aan Mexico. Dan vol gen eenige maanden van rust, doch in het laatste gedeelte van den zomer zal het aardbevingsgebied van Nieuw-Zee land weder van zich doen spreken. In September volgt dan het Balkanschier eiland, terwijl het jaar zal worden afge sloten met eenige kleinere aardbevin gen in Turkcstan en in het verre Oos ten. Dr. Bendani heeft in seismologische kringen een grooten naam en vast staat, dat hij de aardbeving; in het Oos telijk gedeelte van Amerika in het be gin van Maart 1925 heeft voorspeld. Juristen handgemeen. Gedurende eon civiel proces te Ber lijn was het herhaaldelijk tot botsin gen gekomen tusschen één van de ad vocaten en den openbaren aanklager. De advocaat riep den laatsten toe „Jullie willen immers orde scheppen hierbij zinspelend op de politieke overtuiging van den openharen aan klager. In de gangen van de rechtbank kwam het, na het proces, tot een aanval van den blijkbaar zeer linksch gerichten advocaat, op den ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Deze werd bloe dend geslagen, doch een gerechtsdie naar slaagde er in de vechtenden te scheiden. Andere politiebeambten moes ten den advocaat omringen teneinde eon lynch-justitie te voorkomen. Brutale auto-diefstal. Een koopman te Berlijn wilde zijn automobiel naar de garage brengen. Zijn vrouw en zijn dochter zaten er nog in en hij was juist bezig de poort te openen, toen een vreemde man op de auto sprong, vrouw en dochter naar buiten trok en zelf aan het stuur ging zitten. De koopman trachtte hem nog weg te trekken, doch hij werd van de treeplank geworpen, waarop de onbe kende ontkwam. In den wagen bevon den zich een aantal bontwerken, daar de koopman bonthandelaar is ver der een handtasch van zijn vrouw en een actetasch met groot bedrag aan geld. Dag van gebed. Tegen de heerschende ellende. Met het oog op de benarde positie, waarin Zuid-Afrika zich op het oogen- blik bevindt, en den wijdverspreiden- de nood in het land, veroorzaakt door langdurige droogte en economische malaise, wordt door de Christelijke en Joodsche gemeenten een dag van ge bed en overpeinzing gehouden. De eer ste minister generaal Hertzog heeft 'n dringend beroep gedaan op alle deelcn der bevolking om dezen dag in acht te nemen. Oorlogsschepen in rttil voor koffie. Braziliaansch aanbod aan Japan De Braziliaansche Regeering wint, naar de „Times" uit Tokio meldt, in lichtingen in betreffende den bouw van 30 oorlogsschepen, o.a. kruisers, en torpedebootjagers. De betalingen zouden geschieden in den vorm van koffie en andere Braziliaansche pro ducten de „betaling" zou over 12 jaar loopen. Dat Vader nog niet zijn toestemming heeft gegeven tot onze officieëele verlo ving, berust daarop, dat ik te weinig van je weet, om nu al voor goed mijn woord te verpanden. Moeder bracht mij onder het oog, dat jij mij ook maar op goed vertrouwen hebt gevraagd. Maar, als wij nu niet in de gelegenheid zijn, elkaar te ontmoeten, hoe zullen wij elkaar dan na der leeren kennen. In ieder geval zal ik mijn beschouwingen en opvattingen hier voor je bloot leggen, net als ik ze voel. Als door ons eigen toedoen, of door de een of andere onvoorziene omstandigheid, wij ooit soms gescheiden mochten wor den, dan weet ik, dat ik nooit weer liefde zou kunnen voelen. Ofschoon ik ook ver schrikkelijk zou opzien tegen het saaie, huiselijk leven, dat een ongetrouwde vrouw leidt, zou ik er ook niet aan den ken, om ooit het leven te willen door gaan aan de zijde van een man, voor wien ik niet voelde. Een tijdje geleden had ik haast ge- wenscht, dat je maar niet in Iriya geko men was, waardoor ik mijn leven aan je verpand heb. Daarmee wil ik niet zeggen, dat ik nu wensch, dat ik nooit liefde ge kend had, maar ik weet wél, dat ik mij mijn volgend leven heel anders voorge steld had, vol eerzuchtig streven. Toch kwam geen van die toekomstdroomen ooit het geluk nabij, dat mij doorstraalde, op den avond, toen je die enkele woorden tot mij sprak „Ik heb je lief." In dezen geest waren de aanteekeningen in Evelyns dagboek, gedurende de eerste paar weken. Toen volgde de mededeeling van haar besluit, om de haar ingeschapen zelfzucht te overwinnen en Mary te helpen. Roger was één en al bewondering voor die zelfopoffering, want hij wist, dat zij van het werk zelve een afkeer had. Op den eersten Maart schreef zij Mijn dagboek is een voortdurend verzet tegen de omstandigheden, maar ik kan je die mededeeling niet sparen, omdat je daaruit zien zult, wat een koppige natuur ik heb. Zoo kan ik er mijzelve maar niet toe krijgen, om van de levenswijze hier te houden. Het weer is nu mooi, de muskie ten zijn weg, de tuin staat vol prachtige chrysanten, die zich tegen zonsondergang in de rijkste tinten in het meer weerspie gelen. En 's avonds, met die heldere ster renlucht denk ik aan jou. Van avond ben ik nogeens gaan zitten op dat plekje, waar je mfj je liefde verklaarde én, zoo levendig stond my toen het heele tooneel weer voor den geest, dat ik alles om mU heen vergat, voor wat jij toen zei en ik toen voelde." Roger legde teeder het open boek op zijn knieën, terwijl hij zich overgaf aan de ont roeringen, die Evelyns woorden bij hem ge wekt hadden. Dat zij In opstand bleef tegen de leefwijze op Iriya, dit kon hij zich zeer goed begrijpen. Hij vond het barbaarsch van haar vader, dat hij zijn dochtertje veroordeelde tot een leven van zwaar huishoudelijk werk, waar zij zoo wel van nature als van opvoeding geheel on geschikt voor was. „Ik zal nog eens kort en duidelijk met dok ter Underwood spreken." besloot hij zijn o- verdenking over die laatste dagboek-aantee- kening. „De jeugd van mijn Evelyn zal niet bedorven worden door de bekrompenheid van opvattingen van haar vader." Hij las weer verder en voelde zich niet aan genaam getroffen door de veelvuldigheid, waarmee de naam van Sir George Hlingworth voorkwam op de volgende bladzijden. Zoo las hy, bij voorbeeld, dat Evelyn in geen drie da gen haar dagboek had kunnen byhouden. omdat„die opschepper van een George den heelen dag by hen geweest was", om, omdat „Sir George hen te picnicken had gevraagd met zyn jachtgezelschapje op het eiland." De mededeelingen werden al korter, tot ein deiyk nog maar één regeltje moet dienen, om Evelyns bevindingen van een heelen dag aan haar verloofde op te teekenen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1