Een groote koude in Scandinavië. Nadat het in Scandinavië verschei dene dagen lenteweer is geweest is in Noord-Zweden weer winterweer in getreden. Te Haparanda is de thermo meter gedaald tot 20 graden onder nul. Op andere plaatsen nog lager. Er woedt een hevige sneeuwstorm. BINNENLANDSCH NIEUWS. Schepen voeren voorbij Een Belgische logger zonder voedsel. Drie passeerende sche pen sloegen geen acht op het sein. De sleepboot „Utrecht" van bureau Wijsmuller heeft Zondagmiddag te D«*n Helder binnengebracht don Belgi schen vischlogger O, 218, „Maria Jo- hannen", afkomstig uit Ostendc. Zaterdagavond kreeg deze logger in de nabijheid van het „Iiaaks'Micht- schip een defect aan den motor, waar door het schip stuurloos ronddreef. Door wind en golven werd het steeds meer naar de Texel sche kust gedre ven zoodat radio-telefonisch aan de kustwacht te Kijkduin nabij Den Hel der om asistentie werd gevraagd. Behalve met het defect aan den mo tor, had de bemanning, welke uit vijf koppen bestaat, daarvóór ook te kam pen met voedselgebrek. Doordat de vangst goed ging, was men langer in zee gebleven, dan oorspronkelijk het plan was en zoodoende was er tenslot te geen kruimel voedsel iméer aan boord. Hoewel het voorgeschreven in ternationale sein, waarmede aan pas seerende schepen voedsel wordt ge vraagd, werd geheschen, heeft dit niet geholpen. Drie stoomschepen zijn voorbijgevaren en hebben zich van het sein niets aangetrokken. De lading van den logger, bestaande uit circa honderd manden visch, was voor IJmuiden bestemd. Het eerste Kievitsei. Aan H.M. de Koningin aange boden. Donderdag is in de Geldersclie Val lei het eerste kievitsei gevonden door den zoeker Toon de Kievit, 't welk door Zeemans Delicatessenhandel te Wagc- ningen is aangeboden aan II. M. de Koningin. Inbraak te Enkhuizen. Te Enkhuizen is Zaterdagnacht in gebroken in het kantoor van den ge meentelijken vischafslag. De brandkast werd opengehakt en een bedrag van bijna f 2000 werd buit gemaakt. De politie is de inbrekers, die per auto van buiten de gemeente waren gekomen, op 't spoor. Westlandsche tulpen. Groote aanvoeren. Het gaat dit jaar met den tulpenhan del in het Westland vrij wat beter dan in het vorig jaar, de enorme prijsinzin king, welke toen intrad door de maat regelen, in hoofdzaak van Engeland, is thans achterwege gebleven. Enorm groot zijn de aanvoeren van tulpen aan de bloemenveilingen in het Wlestland en vooral in het gebouw der Centrale Westl. Snijbloemenveiling is het deze dagen een tulpenlawine, die voor den verkoop in het gebouw wor den gebracht en daarna in alle richtin gen van binnen- en buitenland worden verzonden. Reeds des morgens vroeg begint de aanvoer en van des morgens half ne gen tot des middas pl.m. 1 uur passce- ren duizenden dozijnen tulpen de ver koophal. Hoewel de prijzen niet zoo ongunstig zijn als in het vorig jaar, kan toch nog niet van een goed loonende teelt worden gesproken. Het groote voordeel is echter dit jaar, dat de prij zen van de bollen veel lager waren dan in 1931, terwijl ook de productiekosten niet zoo hoog waren. Ook valt het op, dat de kweekers, blijkbaar door het groote risico dit jaar niet zulke groote hoeveelheden in de trekkassen hebben gebracht als andere juren. Vandaar dat de aanvoeren in de vo rige maanden belangrijk minder wa ren dan het vorig jaar. Aan genoemde veiling komen thans aanvoeren van pl.m. 35.000 dozijn per dag, welke hoeveelheden in hoofdzaak voor het binnenland zijn bestemd. Ten spijt van de zeer hooge invoer rechten, worden toch nog flink wat tul pen naar Engeland geëxporteerd, ter wijl het opvallend is, dat thans ook naar Duitschland een vrij beteekenen- de hoeveelheid wordt gezonden. De prij zen van de tulpen zijn echter geleide lijk gedaald en het grootste gedeelte brengt niet meer op dan een dubbel tje 'per dozijn. De beteekenis van den Westland- schen tulpenhandel valt op, wanneer men weet, dat het vorig jaar aan de Centr. Westl. bloemveiling ongeveer 2.713.690 dozijn tulpen werden verhan deld. Onbewaakte overwegen. Man overreden en gedood. Op den onbewaakten overweg nabij Lang weg onder de gemeente Bergen op Zoom heeft een trein den ruim 40- jarigen slager J. van Dael, gehuwd en vader van twee kinderen, aangereden en ruim 50 meter meegesleurd. Totaal vermorzeld werd de man opgenomen. Het lijk is naar het politiebureau te Bergen op Zoom gebracht. De trein kon na ongeveer tien minu ten vertraging de reis voortzetten. Weer stopgezet. De N.V. Stroocartonfabriek „Hollan- dia" te Coevorden, zal haar fabriek weer stopzetten wegens gebrek aan or ders. De fabriek, die sinds September 1932 stil stond, was vier weken geleden weer geopend. Kippeneiereen uit de markt. Teneinde do prijzen gunstig te be-invloeden. Het Ned. Correspondentie-bureau meldt Daar gevreesd werd, dat door het in werking treden der prohibitieve Duit- sche invoerrechten op eieren de markt prijs van dit product ver beneden kost prijs zou dalen, verklaarde de Veree- niging van Netlerlandsche Eier-expor- teurs zich bereid, ingeval dit noodig mocht blijken, tien millioen kippeneie ren op de vrije markten in ontvangst te nemen en deze voor rekening harer leden in koelhuizen op te slaan of in te kalken tegen een aan de boeren uit te koeren prijs van f 1.50 per 100 eieren in een gewicht van 58-60 K.G. Door omstandigheden werden de eier prijzen gunstig be-invloed en bleek het gedurende de afgeloopen week nog niet noodig deze prijsgarantie metter daad in werking te doen treden. Inmiddels liepen de prijzen verder achteruit en blijft de toestand uiterst onzeker. Met het oog hierop maakr de Verceniging van Nederlandsche Eier- Exporteurs bekend, dat zij haar toe zegging thans handhaaft voor de week van 20 tot 25 Maart. Bovendien verklaren de Vereeniging van Bierhandelaren „Barneveld en Om streken", de vereeniging „Beurs voor den Eierhandel", de Geldersch-Over- ijselsche Vereeniging van Eierhande- laren en de Vereeniging van Eierhan- laren „Groningen" zich eveneens be reid, voor geval dit noodig mocht blij ken, aan deze prijs-garantie haar steun te verleenen. De aandacht van burgemeesters der belanghebbende gemeenten wordt hier op in het bijzonder gevestigd, terwijl in het belang der kippenhouders mede werking der gemeentebesturen wordt aanbevolen. In een sloot gevallen. Zondagochtend bracht een bewoon ster van den Hooge Bijlmer (Weesper- karspel) haar 2-jarig zoontje bij de fa milie B. in het Gein, omdat zij te Weesp naar de kerk zou gaan. Terwijl de moe der in de kerk was, speelde het ventje met het driejarig zoontje van de fami lie B. nabij een sloot achter het huis. Even later vroeg de heer B. aan zijn zoontje, waar zijn speelkameraajo was, waarop de kleine eenvoudig zei de „Jantje ligt in de sloot." Doodelijk ontsteld snelde de heer B. naar de, door den kleine aangedui de phiats en haalde het knaapje uit de sloot, maai' het ventje was reeds be wusteloos. Onmiddellijk werd dr. War tena te Wieesp gewaarschuwd, die ge- iurende twee uren met den kleine be zig was, doch het bleek, dat de levens geesten waren geweken. Steun aan de Suikerbietenteelt Reeds is gemeld, dat de voorgeno men steun zoodanig zal zijn ,dat voor 1000 K.G normale bieten 11 gulden wordt gegarandeerd aan den bietente ler. In verband met vele vragen, welke het Departement van Economische Zaken en Arbeid bereiken, wordt het volgende medegedeeld De toezegging heeft betrekking op bieten met een suikergehalte van 17 pCt. met inachtneming van een nader te treffen regeling geleverd op basis grootsclieepsch vaarwater en op de gebruikelijke condities van het bieten koopcontract. Intusschen moet de beperking, wel ke reeds vorige jaren gold, worden ge handhaafd. Ook thans zal dus de steun slechts betreffen 80 pCt. van de normale hoeveelheid. Teneinde aan practische bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen, is voor de nadere vaststelling van ieders hoeveelheid ge steunde bieten als volgt bepaald de berekening van die hoeveelheid zal ge schieden door 't gemiddelde te nemen van de volgende drie hoeveelheden 80 pCt. van zijn teelt van 1929, 80 pCt. van zijn teelt van 1930 en 100 pCt. van zijn teelt in 1932: Alsgarantie-bieten komen alleen in aanmerking suikerbieten, geteeld op Nederlandschen bodem en geleverd aan Nederlandsche suikerfabrieken. De bietentelers, die de door hen in ge noemde jaren geteelde hoeveelheden niet nauwkeurig kennen, zullen zich om inlichtingen kunnen wenden tot de fabrieken aan welke in die jaren de bieten van hun grond geleverd werden of tot de Commissie inzake steun aan de Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom. Van hooizolder gevallen. De dochter van den landbouwer Van Haandel te Boekei (N.-Br.) viel bij het verrichten van werkzaamheden van den hooizolder. Het meisje is kort daar op tengevolge van inwendige verbloe ding overleden. wij onvermijdelijk den levensstandaard zouden vernietigen, dien wij met moei te langzaan aan hebben tot stand ge bracht en die een noodzakelijkheid Mot, vulde het vrouwtje aan. Wat ga je doen vroeg zij, toen Jan met groote passen naar de deur ging. Een middel tegen motten koopen, zei hij woedend. De deur sloeg dicht en ene ruit viel met veel geraas in scherven. Inschrijvingen Handelsregister ALKMAAR. In de week van 14 tot en met 20 Mrt. 1933 werden in het handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende opgaven in geschreven Nieuwe zaken N Kaan Pz., handel in oliën en vetten en scheepsbevrach ting, Kerkstraat no. 18, Ilippolytus- hoef, Wieringe.n W. F. Veltlcamp, timmerman en aan nemer, Rochdalestr. no. 38, Alkmaar. Maison „Moderne", de Vos-Roep, da- meshoedcnwinkel, Hoogzijde no. 10-2, Schagen. Wijzigingen s Fa. de Wit, bloembol- lenkweekersbedrijf, Middenweg, An na Paulowna. In-en uittreding vennoot Coop. Boerenleenbank, Oudkarspel A. No. 142. Bestuurswijziging. N.V. Algemeene Verzekering Maat schappij „Dr. Nicolaas Tulp" Stations weg no. 56 Alkmaar. In-en uittreding commissaris. Vereen. Ziekenhuisverpleging „Draagt Elkanders Lasten", Molenkade no. 9, Noordscharwoude. Bestuurswijziging. Opheffingen De Reus en Co's Ex ploitatie en Handelsonderneming, Zuidlaan no. 7, Bergen. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. GEMEENTE WIERINGEN. Niet naar den vrijen handel terug. Hij zou den Engelschen levens standaard vernietigen. Te Birmingham over tarieven het woord voerende zeide Neville Cham- berlain, de kanselier van de Schatkist dat deze zullen blijven. Wij kunnen, zoo zeide hij, niet tot den vrijen handel terugkeeren, zelfs niet indien de geliee le wereld hem zou aanvaarden, omdat Geslaagd. Onze plaatsgenooten, C. As jes Pz., KI. Bras en C. Koorn Jz. slaag den te Wognum voor 't eindexamen Vak onderwijs van de Vereeniging tot be vordering van het vakonderwijs in West-Friesland. Been geamputeerd. Zoo onze lezers zich zullen herinneren, het ongeval, waarbij de lieer M. Heijblok met gebro ken been in het ziekenhuis moest wor den opgenomen, is thans genoemd li chaamsdeel afgezet, omreden na lang durige behandeling er in de toekomst herstel is uitgesloten. De getroffene is er dus ernstiger aan toe, dan aanvan kelijk werd gedacht. Levering leermiddelen. Burgemees ter en Wethouders van Wieringen heb ben na aanbesteding de levering van leermiddelen voor de nieuwe O.L. school te Den Oever als volgt gegund perceel I (boeken e.d.) aan fa. P. Out te Koog a.d. Zaan perceel Ha (schoolbehoeften) aan N.V. Graf. Kunst-inrichting te Koog- Zaandijk perceel Ilb (natuurkundige instru menten) aan J. Ver have te Amsterdam; perceel III (leermiddelen handwerk- onderwijs) aan Ci'itas Leermiddelen- handel te Doorn. Collecte, in het tijdvak van 24 tot en met 29 April a.s. zal in deze gemeente een collecte worden gehouden ten ba te van „Jeruel", Tehuis voor door ar moede verzwakte kinderen, te Leiden. Gewetensgeld. Ten bate van de ge meente Wieringen is een bedrag van f 150.— aan gewetensgeld gestort. Bouwplannen. De heer N. de Boer zal voor eigen rekening een woonhuis bouwen te Oosterklief. Vereen, tot afsch. van alcoholh. dranken. Donderdag 16 Maart hield de hr. P. Over- eem, tijd. onderwijzer te Oosterland, voor de afd. Wieringen van de Ned. Ver. tot afsch. van alcoholh. dr. een lezing over 't boek „Orpheus in de dessa" van de bekende schrijf ster Augusta de Wit. Orpheus was een Griek- sche God, gewijd aan de muziek en zang. Volgens de sage lokte hij door zijn fluitspe len de dieren tot zich. De Orpheus uit dit boek is Si-Bengkok, een mismaakte Javaan- sche jongen, die in de dessa (Javaanscli dorp) bekend is om z'n schoone fluitspel, waardoor de dieren bedwelmd werden. De tweede hoofdpersoon is de Hollandsche inge nieur Bake. In deze twee menschen wordt ons de tegenstelling geschetst tusschen de inlanders (Oostersche wereld), in hun berus tend fatalisme, met hun onderdanigheid aan de boven hen gestelde machten, natuur zoo wel als mensch, en de Europeanen (de Wes- tersche wereld), die aan weelde en overheer- sching gewend, veel meer aandacht schen ken aan techniek, cijfers en machines, waar door 't doelwinst maken, zoo gauw mogelijk bereikt kan worden. De afstand tusschen Bake en Si-Bengkok wordt steeds kleiner, vooral door de bekoring, die Bake, na dage lij ksche ingespannen arbeid in de suikerfa briek, ondergaat van 't wonderfijne fluitspel van Si-Bengkok, dat hem, via de herinnering aan eigen jeugddroomen, meevoert binnen de sfeer van inlandsche sagen en legenden en hij komt daardoor in nauwere aanraking met 't Indische zieleleven. Later, bij de groo te suikercampagne, als alle beschikbare krachten gemobiliseerd worden, en ook Bake al z'n tijd en energie inschakelt, wordt Si- Bengkok vergeten, en met hem de droomen van schoonheid, die deze arme jongen bij de nuchtere Hollander had opgewekt. De tragische ontknooping van 't verhaal komt, als Bake, op jacht naar de buffeldie- ren bij 't eerste schot z'n vergeten vriendje doodelijk verwondt. „Ik ben een al te arm mensch", antwoordt de stervende op de vraag van Bake, waarom hij kon gaan stelen. Zoo schetst ons de schrijfster 't maatschappelijke leed, een en ander verwerkt in een schoone beeldende haat, die wars van uiterlijk woord- gedaver, toch boeit en diepe indrukken wekt. Aan 't eind dankte de heer Roode de spreker voor zijn boeiende en interessante lezing. Sleepbooten ter haringvangst. Naar wij vernemen, wordt aan de haring- Faillissement N. A. Boogerd, bedriifs- boer Wieringermeerpolder. Het weekblad „Handelsbelangen" neemt o.m. op de crediteuren lijst in bovengenoemd faillissement. Deze lijst telt 10 crediteuren met een totaal passief van f 35.563.49 waarvan prefe rent f 95.06. De baten zijn nog niet vol ledig bekend. De voornaamste credi teuren zijn Coop. Boerenleenbank kosten en geldleening preferent f 8350.64, G. J. Schaleven Se hypothe caire geldleening f 6149.50, Nationale Lcvensverzekeringbank le hppothecai- re geldleening f 15609.24. Sluiting Cantines. Op 1 April zal de cantine te Middenmeer en op 15 April a.s. de cantine te De Terp worden ge sloten. MIDDENMEER. Uitslag aanbesteding dooi de h.h. Koorn de Jong (van Medemblik) voor het bouwen van een garage, ehowroom en woonhuis te Middenmeer, voor rekening van den heer C. Klare te Hoorn a. Bouwwerk, zonder glas- en schilder werk J. Bruin, Berkhout f 8000, R. v. Batenburg, Amersfoort f 6870.-- S. A. de Boer, Drachten f 6750, b. Glas- en schilderwerk Boomsma Geertsma, Sneek f 574.50 J. Hellings, Medemblik f 525,— Glas en c.s., Benningbroek f 459,— D. Reek, Twisk f 451.60 c. In massa A. Kingma, Middenmeer f 7700.- S. A. de Boer, Drachten f 7325,- J. B. Wassink, Middenmeer f 6667,- Gunning aangehouden. BURGERLIJKE STAND MEDEMBLIK, met inbegr. ged. Wieringerm Geboren Rudolf, z.v. Georg Wilhelm Harmsen en Maria Clara Louise van Houten. Harm, z.v. Harm Thalen en Hlllechien Stukje. Overleden Grietje Steman, 77 jaar, wedn we van Jan Paay. BIJEENKOMST VOOR VROUWEN EN MEISJES. Op Zaterdag 25 Maart a.s. te 2uur zal in het gymnastieklokaal te Slootdorp een vergadering plaats hebben uitsluitend toe gankelijk voor vrouwen en meisjes. Op deze bijeenkomst, die onder leiding van den heer G. Nobel, Voorzitter der Vereenigins voor landbouwhuishoudonderwijs in Noord- Holland, zal staan, wordt een uiteenzetting gegeven over het Landbouwhuishoudonderwiji en voorts over een op te richten cursus in huishoudkunde, naaien, knippen, enz. Tevens wordt de Wieringermeerfilm ver toond en een kopje thee geschonken. 't Ligt voor de hand, dat allen present zul len zijn, nu er eens iets te doen is voor de dames alléén. Ieder is welkom. Men reserveere tijdig a.s. Zaterdagmiddag voor dit doel. 't Belooft een prettige bijeenkomst te wor den. Meerdere leeraressen zullen het woord voeren. Goed onthouden Zaterdag 25 Maart, half drie, in het gymnastieklokaal te Slootdorp. Vergadering Anti-Revolutionnaire Kiesver ceniging „Nederland en Oranje." Maandag avond was de Anti-Rev. Kiesvereeniging Afd. Wieringermeer in de Geref. Kerk te Sloot dorp in vergadering bijeen onder presidium van den heer van der Veen. Deze opent de vergadering met het zingen van Ps. 8:7 gebed en leest hierna Spreuken 12. In zijn openingswoord heet deze de aanwe zigen allen hartelijk welkom op deze eerste vergadering, deelt hierop mede dat de Secre taris wegens huiselijke omstandigheden ver hinderd is en alzoo geen notulen van de op richtingsvergadering konden worden gelezen, Medegedeeld werd, dat aan Dr. Colijn tele grafisch werd kond gedaan aangaande de op richting der hier ter plaatse opgerichte kies vereeniging, alsmede dat hierop een telegra fische dankbetuiging werd ontvangen. Hierop volgt vaststelling Reglement. Door het Bestuur was een concept-reglement ge maakt, waarvan de Voorz. artikelsgewijze voorlezing doet en geheel werd vastgesteld, behoudens enkele redactiewijzigingen. Een contributie-regeling werd vastgesteld, welke zal worden geïnd in de maanden Maart en September dit jaar, overigens in de maand September. Benoeming Sectie-Commissarissen. Voor de dorpen Slootdorp en Middenmeer worden door het Bestuur aangewezen voor elk dorp 4 personen. Voor Slootdorp de h.h. G. Vos, H. Smit, Haarsma en D. Bosman. Voor Middenmeer de h.h. K. Lauwerse, ten Have, Wassink en W. J. Blij dorp. Desgevraagd ne men bovengenoemden, voorzoover aanwezig, allen de benoeming aan. Bestuursmededeelingen. De Voorz. deelt mede dat het ledental is uitgegroeid van 35 tot 49 leden. Voorts heeft het bestuur wel eenige animo een spreker te laten ko men en voor de vereeniging in openbare ver gadering te laten optreden. Alle aanwezigen steunen dit bestuursvoorstel. Opgemerkt werd door G. Smid om te Mid denmeer en te Slootdorp beurtelings te ver gaderen. Wegens nog niet aldaar voldoend zijnde lo- caliteit moet hiervan momenteel worden af gezien, doch zal ter gelegen tijd de aandacht van het bestuur blijven houden. Een viertal nieuwe leden gaven zich op, waarna de Vice-Voorzitter de heer H. van Wout met dankgebed deze zeer geanimeerde vergadering sloot. Slootdorp. Maart roert zijn staart. Dit oude vaderlandsche spreekwoord wordt ook thans weer bewaarheid, gezien de huidige weersge steldheden. De elementen woeden af en toe als losgeslagen van hunne ankers en scherp fietst de regen en stormwind de fietser of wandelaar in het aangezicht, tartend om hoed of pet te verjagenAl is dit een schaduwzijde als bode voor het naderend voorjaar, ook dit heeft zijn lichtzijde. Opmer kelijk is de snelle kleurswisseling der gewas sen en der grasvelden in onzen nieuwen pol der. Was voor eenige dagen nog alles dor en doodsch, ondanks de gierende storm en fiet sende regen ontwaart men een snelle groei van kruid en plant, zoodat men zelfs hierin kan zien het naderend lenteseizoen, hetgeen tot vreugde stemt. Moge het aanstaande zijn dat de natuur demonstreert en de menschen zingen „Lentetijd, Schoone tijd, Die het jeug dig hart verblijdt." Ingezonden Stokken. Mijnheer de Radacteur. Zoudt U zoo goed willen zijn, den uitslag van het door mij in 1932 aangelegd bieten proefveld, te vermelden daar ik het in het belang acht van heeren bietenverbouwers, daar kennis van te nemen. Bij voorbaat mijn dank aan allen, die het stukje plaatsen. Daar ik echter vrees, dat, wanneer ik den uitslag mededeel, met vermelding der op- brengstcijfers, hier een minder gewenscht gebruik van zal worden gemaakt, geef ik de opbrengst verhoudingsgewijs weer Hierbij wordt Kühn P. op 100 gesteld. Onderstaande cijfers geven resp. aan ge wicht, geld, gehalte, schieters. Merk P. (Kühn) 100 100 100 1.92% N.E.M. v. Waveren 108.7 109.9 100.5 1.16% Hileshög 108.2 110.6 101.3 0.68% Het proefveld was verdeeld in acht vak ken, ter grootte van ieder vak 37633.2 M2 ge nummerd van 1 tot en met 8. Hierbij kwam merk P. van Kühn tweemaal voor, n.1. op de vakken 1 en 4 N.E.M. van Waveren op 2, 5 en 7, terwijl 3, 6 en 8 met Hilleshög werden beteeld. Alle stukken zijn gelijktijdig gezaaid en precies op eenzelfde manier bewerkt, zoodat m.i. deze proef als een echte „praktijkproef" kan worden aangemerkt. Daar thans van verschillende zijden recla me wordt gemaakt voor één of andere varië teit, meen ik den tijd gekomen, den uitslag dezer proef te vermelden. Hoogachtend, Uw dw. N. T. GEERTSEMA. Hoofddorp, Maart 1933. INGEZONDEN STUKKEN. Slootdorp, 17 Maart 1933. Mijnheer de redacteur, vergun mij als abonné een plaatsje in uw blad, naar aanlei ding van de vergadering, belegd door de afd. Slootdorp van de Chr. Landarb. Organisatie. Spreker was de heer Amelink, secretaris van bovengenoemde bond. Het is niet de ge woonte van mij om te gaan schrijven wan neer daar niet de aanleiding voor aanwezig is. Omdat die er nu wel is voel ik het als een plicht naar de pen te tasten. Volgens de heer Amelink voeren de Christelijken de klassenstrijd niet. Hij die een beetje op de hoogte is van eventueele conflicten, uitgebro ken naar aanleiding van loongeschillen, en waaraan ook deelnamen de Christelijk geor- ganiseerden, die weet wel beter. Woorden en daden, inderdaad een groot verschil. Lezen wij het verslag van die vergadering echter door, dan is het duidelijk dat de spre ker dat woord noodig had. Het was een van de woorden die de heer Amelink noodig had bij zijn betoog, om de modern georganiseer- den in een zwart daglicht te stellen. Denkt U er vooral aan mijnheer, om uw best te doen de tweedracht, die hier in Slootdorp inderdaad groot genoeg is, vooral niet kleiner te ma ken, maar help mee die klove waarover u het ook nog had zoo groot mogelijk te ma ken. Niet alleen de moderne, maar ook nog de 'S.D.A.P. moest erbij worden gehaald. Aan zijn gehoor maakte hij duidelijk daar toch vooral negatief tegenover te staan, re den moet toch zijn dat de S.D.A.P. nog nooit iets goeds gedaan heeft. Welnu mijnheer Amelink, wij zijn daarover volkomen gerust, wetende dat alle uw geor- ganiseerden en wel een beetje anders over denken. Een goed arbeider mag niet arm zijn (een slechte wel) volgens de spreker. Durft de heer Amelink met zijn partij met een gerust geweten beweren, dat hij en de zijnen het mogelijke deden, om het leed en de ellende van duizenden ongelukkige werk- loozen en werkers zoo veel mogelijk te leni gen. Jawel zeker. Het woord en de daad. Wij denkpn hierbij aan rijwielbelasting, margarine-belasting, belasting op andere le vensmiddelen, enz. allemaal wetten die door onze rechtsche regeering gemaakt zijn en waarvan de arbeider alle dagen het nadeel van ondervindt, ook de arbeiders die spreker onder zijn gehoor had. Maar dat was zeker noodig om dat beetje zonneschijn te brengen, waarvan de heer Amelink gewaagde, het is duidelijk, eigenlijk te duidelijk, vindt U zelf niet. Van schreeuwers gesproken, de moder nen nietwaar, dat is toch de bedoeling. Ja, wanneer de heer Amelink met zijn. partij mee gaan helpen om de arbeiders, dieper het moe ras in te drukken, dan zullen wij dat uit schreeuwen, want dat beschouwen wij als on ze plicht. Als daar in Slootdorp een vergadering wordt gehouden van de Christelijke organisatie en op die vergadering niet anders zijn dan Chris telijk georganiseerden, en men er eerst van hoort, als er een verslag van wordt gepubli ceerd, dan moeten wij, al hoe slecht wij het ook kunnen, dit toch trachten duidelijk te maken, dat het doen en laten hier ter plaat se veel weg heeft van sluipmoordenaars-tac- tiek. Men kan zich immers niet voorstellen, dat zooals wij hier ter plaatse een paar keer gecombineerd aan de bestuurstafel hebben gezeten, dat dan het verschil zoo groot is en dat geloof ik nooit. Maar dan is er wat er noodig is, een wil, een gedachte, en wel deze, gezamenlijk trachten een beetje meer zomer en zon in de huizen der werkers te brengen. Maar dan is noodig dat men de deuren en ramen ontsluit, en men daardoor de gelegen heid schept, om door te laten, wat noodig is, gezamenlijk trachten te bereiken een beetje meer welvaart binnen de huizen te brengen, aan allen, en aan Christelijk-, en aan Katho liek- en aan moderne- arbeiders. Daarin heb ben wij tenminste allen gelijk dat wij daar aan allen behoefte heben. Dan kan, waar nu geen zon komt, de donkerste kamer, toegan kelijk gemaakt worden. U mijnheer de redacteur mijn hartelijken dank voor de plaatsing. Slootdorp. L. FEIKES. KERKDIENSTEN TE SLOOTDORP. GEREF. KERK Woensdagavond 22 Maart 7l/a uur Biduur voor het gewas. Ds. Vrolijk van Opperdoes. ZONDAG 26 MAART NED. HERV. GEM. Slootdorp voorm. 10 uur Ds. Fischer. Half twaalf Zondagschool. de Zuiderzeewerken. zijn deze booten in gebruik geweest bij vangst vanuit Den Oever thans ook deelgenomen door een tweetal sleep- Keuring dienstplicht. De keuring booten, n.1. de Internos I en II van de voor de lichting 1934 zal voor deze ge- N.V. Internos te Den Oever. Voorheen meente worden gehouden te Den

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2