SCHOONMAAK C. H O O-G VORST onale regeering te stellen, teneinde het haar mogelijk te maken haar taak te volbrengen. „Ons credietwezen heeft zich zoo volkomen hersteld," aldus de minister, dat wij bijna geen raad weten met de gelden, die tengevol ge van de kapitaalvlucht uit het buitenland naar Londen vloeien. „Na tot de derde plaats te zijn afgedaald, nemen wij thans weer de eerste plaats onder de ultvoerlanden der geheele wereld in." „Ruim 200 fabrieken zijn hier met buiten- landsch kapitaal gevestigd, terwijl ongeveer 20 landen tot de Engelsche regeering het ver zoek hebben gericht, tot het openen van on derhandelingen omtrent sluiting van nieuwe handelsverdragen." OUDE PARELS. Bij opgravingerr in Californië zijn paarlen gevonden, waarvan de ou derdom door deskundigen op 25 milli- oen jaren geschat. Hun chemische sa menstelling bewees, dat zij volkomen gelijk waren aan de parels van tegen woordig en dat zij ook afkomstig wa ren van een weekdier, dat veel overeen kojnst had met onze pareloester. Niet tegenstaande hun ouderdom bezitten ook de parels nog den matten weer schijnenden glans, die zoo'n bijzonder effect maakt. Dergelijke parels zijn nog, slechts een maal gevonden in Engeland en in Texas. Hoe lang leven dieren Een haan kan 20 jaar leven de gans en de zwaan 100 jaar, de ooie vaar 70, de merel 18 en de kanarie 24 jaar. Een ezel kan een ouderdom van 100 jaar bereiken het paard wordt 40-00 jaar oud, het rund 25, het schaap 20, een kat 20, terwijl de olifant en de wal visch meer dan 200 jaar kunnen wor den. 's Werelds grootste klok. Nooit geluid De grootste klok ter wereld is nooit geluid, o,mdat zij gebarsten is. Zij werd in het jaar 1735 in den Iwan Del ik ij toren voor de Kronings kerk te'Moskou opgehangen, stortte tijdens dc werkzaamheden neer en boorde een gat van 0 meter in den grond. De klok had het aanzienlijke ge wicht van 200.000 K.G.. Een gedeelte dat 11.000 K.G. woog, brak toen van on deren af. Nadat deze „reus" honderd jaar lang in zijn zelf gegraven graf had gelegen, werd de klok op hevel van Tsaar Ni cola as I uit haar positie bevrijd en voorzien van een steenon fundament. Zij is 8 meter lioog en heeft een breed te van 20 m. Vijf-en-twintig menschen kunnen onder deze klok gaan staan. GEMEENTE WIERINGEN. Slotbal „T.O.P." Een gezellig balmasque. De dansclub „T.O.P." heeft Zaterdagavond het dansseizoen afgesloten met een groot slotbal waaraan verbonden een balmasque in de zaal „Concordia." Aanvankelijk leek het er op, of er weinig belangstelling was voor dezen avond, doch zoo langzamerhand liep de zaal vol in hoofd zaak met de jongere generatie van Wierin- gen, waartusschen enkele oude luidjes, die belangstellend waren naar de verrichtingen van hun spruiten op de dansvloer. Onder de tot dansen noodende toonen van de uit zes man sterke „Concordia Band" werd dan ook reeds spoedig getrot en gestept dat het een lieve lust was. Voorloopig hield balletmeester Veldman de balmasque deelnemers (sters) nog voor onze -nieuwsgierige oogen verborgen. Doch eindelijk had de maskerade-intocht plaats en vele kreten van bewondering en verrassing weerklonken bij het zien van zoo veel bontgewoel. Dc heer Veldman had zich wat grooter deelname voorgesteld toch waren er nog 28 dames en heeren die aan de critische oogen der jury werden blootgesteld. Al was de deelname dan ook niet bijzonder groot, er was zeer veel werk van sommige custumes gemaakt. Al spoedig zag men een grimmig Corsi- caansch bandiet betrekkingen aanknoopen met een lieftallig meisje in strandpyama, dat zich de veelzeggende naam van „Fantasie" had aangenomen. Wij beefden echter bij de gedachte, als straks dat arme kind niet genoeg fantasie zou bezitten om op de aanbiedingen van de bandiet in te gaan, (hij droeg zoo'n groot mes.) Een bonte verscheidenheid van alle moge lijke variaties zag men door de zaal dartelen. Ginds een duivelin, daar de pinda-man met zijn trommel lekkernij, weer verderop een drietal meisjes kersversch uit Hawayen, kar nemelk meisjes, apachen en straat muzikan ten, zelfs „oud Wielingen" ontbrak niet, zoo mede Charlie Chaplin, die zeer gecharmeerd bleek te zijn op de Spaansche Zingeunerin. Het was te voorzien dat de jury geen ge makkelijke taak zou hebben. Door de kleine deelname was men boven dien aan eenige beperking in beoordeeling gebonden, wat zich vooraan de rubriek groe pen en paren wreekte. Deze rubriek had men namelijk samenge voegd, bovendien werden geen prijzen be schikbaar gesteld voor het schoonst geheel en werd hoofdzakelijk op orginaliteit gelet. Nadat alle gemaskerden nog een keer af zonderlijk voor de jury, welke bestond uit de dames Mevr. Bergsma en Mej. Gr. Bosker, de heeren C. Duijnker, C. Bakker en L. Noor den, hadden gedefileerd, kende deze de prij zen als volgt toe Enkelingen. Ie prijs, clown, J. Wichelaar 2e prijs, oud- Wieringer boerenvrouw, Mej. L. Wiebrecht 3e pr., Zigeunerin, Raddie Kort4e pr., Dui velin, A. Lont Cd.5e pr. Corsikaansche ban diet, S. Lont Azn. 6e pr. Pinda-mannetje, Mej. Lies Hoekstra. Paren en Groepen. Ie prijs, 3 meisjes uit Hawayen, Truus Bos ker, Gre Kaan en Nel Metselaar 2e pr. Hu- zarenliefde, Ida Fransen, Ermand Koenen, Jo- hanna Kolber en Tonny Smit3e pr. Karne- melkmeisjes, Annie Borst en Marie Kouze- band 4e pr. Mexikaansch paar, J. Kreijger Pz. en C. Blaauboer 5c pr. Straatmuzikanten J. Schoorl en KI. Balk. De prijzen bestonden uit luxe en gebruiks voorwerpen en werden met een toepasselijk woord door den heer Veldman uitgereikt. Hierna had het démasqué plaats, wat tot tal van verrassingen leidde. Het feest werd echter nog geruimen tijd gezellig doorgevierd, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. 2DE LEZING JORIS IVENS. Vrijdagavond hield de cineast Joris Ivens voor de Vereeniging van Zuiderzeepersoneel „T.O.V." zijn tweede lezing over Rusland, in Hotel de Haan te Hippolytushoef, waarvoor wederom tamelijk veel belangstelling bestond. Werd in de eerste lezing van den heer Ivens meer over de ontwikkeling der filmkunst in Rusland gesproken, dezen avond zou de spre ker een overzicht geven van de indrukken, welke hij heeft opgedaan, tijdens zijn verblijf in de Sovjet-republiek. Na met een enkel woord door ir. Ringeling te zijn ingeleid, ving de heer Ivens zijn rede [aan met te zeggen, dat hij allereerst het eer ste vijfjarenplan zou behandelen vervolgens in het kort nog iets over het tweede vijf-jaren plan daarna zou een gedeelte van de film „Gigant" vertoond worden, waarna gelegen heid wordt gegeven voor het stellen van schriftelijke vragen. Ie Vijfjarenplan en resultaten. Voor een juiste beoordeeling van de resul taten van het eerste vijfjarenplan zal men terug moeten gaan tot de voorgeschiedenis, n.m. eerst de oorlog, daarna de revolutie en burgeroorlog. In het tijdperk van revolutie en burgeroorlog kon men een geweldige terug gang constateeren van de productie in Rus land. Aan de hand van de grafieken en statisti sche gegevens laat spr. de ontwikkelingsgang zien van de Russische industrie. Vanaf 1913 tot en met 1932 geeft dit een zeer duidelijk beeld, waarin vooral zeer dui delijk spreekt de geweldige achteruitgang tij dens revolutie en burgeroorlog, om daarna met groote sprongen omhoog te gaan bij den aanvang van het vijfjarenplan (1928.) Het socialistische systeem is gebaseerd op een planmatige productie, (produceeren naar behoefte.) Voor de electrificatie bestond zulk een plan reeds. Het indienen van een dergelijk plan was niet maar een formeele zaak van de re geering, doch de massa diende van de nood zakelijkheid te worden overtuigd, dat het plan ook slagen moest. Dat men in het eerste vijfjarenplan alles op de zware industrie (ijzer en kolen) heeft gezet, heeft een politieke achtergrond. Het consigne luidde één plan, de zware industrie met een terughouding van de klei ne industrie. Dé uitvoering van dit plan dien de zoo spoedig mogelijk te gebeuren en zoo hoog mogelijk opgevoerd. Het interventiegevaar (de inval van vreem de mogendheden) is steeds een drang ge weest dat men zich in Rusland zoo sterk mo gelijk heeft gemaakt om dit gevaar zoo klein mogelijk te maken. Volgens een uitspraak van Stalin heeft men midden in het vijfjaren-plan een perio de gehad dat alleen voor de verdediging van het land werd gewerkt. Interventiegevaar uit het Westen bestaat dan zoo goed als niet meer, plannen daartoe zouden dan ook min of meer avontuurlijk zijn. In het Oosten is dit nog wel het geval men ziet dit op het oogenblik met Japan die China zoo goed als onder de voet loopt. Omdat China zoo goed als niets aan de op voering van haar zware industrie heeft ge daan is zij tegenover Japan als het ware weerloos. Hoe zien de Russen en het buitenland het vijfjaren-plan In Rusland wordt de actie en ambitie aangewakkerd onder de dreiging van het intenventie-gevaar. Het buitenland ziet er alleen maar in dwangarbeid en geloofsvervolging. De meeningen over Rusland zijn dan ook nog al verdeeld. Sir Henry Detering heeft beweerd, dat Rus land op de rand van den afgrond verkeert aan de andere kant dringt echter de meening door, dat Rusland het wint. Het doorvoeren van het plan met de zwa re industrie koste een ontzettende inspan ning men moest zich doordat de kleine in dustrie kort gehouden werd alle mogelijke luxe ontzeggen. Het klasse-bewustzijn werd echter steeds grooter bij de massa men ging inzien, dat "de arbeiders niet alleen een revolutie konden maken, doch dat zij tevens in staat waren het productie-apparaat te hanteeren. Men stond daar dan ook voor een geweldi ge taak. Rusland was voorheen een agra risch land men was buiten de landbouw om volkomen afhankelijk van het buitenland. Het streven was dan ook om een landbouw- en industrieland te worden. Men heeft hiervoor een socialistisch systeem ingesteld met terugdringen van het kapitalis tische. In de landbouw had men voorheen hoofd zakelijk het kleinbedrijf. Men rangschikte het voorheen als landarbeiders, arme boe ren, middenboeren en rijke boeren, z.g.n „koelakken." Men trachtte nu over de heele linie colec- tieve bedrijven te stichten, waarvoor men de medewerking van de eerst genoemde twee catagorieën van boeren reeds heeft verkre gen. Alleen de midden- en rijke boeren wer ken nog lang niet volkomen mede. Zestig procent van de landbouw heeft men reeds collectief ondergebracht bij den Staat. De overige veertig procent is nog in han den van de midden- en rijke boeren. De collectieve bedrijven worden gesteund met alle mogelijke middelen en worden be werkt met de modernste technische hulpmid delen. In de tractor, die een belangrijk onderdeel van de col. bedrijven is, ziet men niet alleen een technisch instrument, maar ook een so cialistisch hulpmiddel waardoor de boer meer gaat kijken op het industrie-proletariaat. Men wil de kapitalistische landbouwbedrij ven geheel liquideeren tegen de rijke boeren wordt daar ook soms met groote hardheid opgetreden. Indien zij niet voldoende willen medewer ken worden ze met hun familie's naar de hoogovens gestuurd en daar te werk gesteld. Sommige rijke boeren trachten nog steeds de Sovjet-macht te ondergraven en te sabo- teeren. Anderen hebben het handiger aangelegd en hebben zich in het bestuursapparaat gewerkt, waardoor zij macht verkregen en zoo konden ophitsen tegen de Sovjet-regeering. Men heeft den laatsten tijd kunnen lezen, dat groepen van deze koelakken de kop weer op hebben gestoken. De Sovjet-regeering heeft de zaak echter krachtig aangepakt en 25000 jonge Communisten over de opstandige districten verdeeld om de rijke boeren uit de bestuursfuncties te zetten. Het doorzetten van de plannen kost heel opoffering men wordt tot ernstige spaar zaamheid gedwongen. Na den burgeroorlog werd nog veel verkwistmen was niet zuinig. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Op de bedrijven is men dit nu wel, en wordt uit de bedrijven gehaald wat er in zit. Bij voor den oorlog vergeleken heeft men nu een drie-maal grootere industrie. Wanneer men zich niet geconcentreerd had op de zwa re industrie, had men misschien meer kleeren kunnen maken. Men gelooft echter dat men het goed heeft gehad. Wat gebeurt er nu verder Men zal de gemaakte fouten nagaan. Het tempo zal wat minder sterk worden en is nu een basis, waarop men verder kan bouwen. De materieele welstand van het volk is vrij wel bereikt. Er is geen pauperisme meer en werkloosheid. De voedselvoorziening is nu behoorlijk op gang. Particuliere handel is er bijna uiet meer. De vroegere kapitalisten zijn öf naar het buitenland gegaan, öf overgegaan naar het Communisme. Van sabotage heeft men veel te verduren gehad. Men heeft o.a. een nieuwe veestapel moeten opbouwen, doordat de oude bij wijze van sabotage werd afgeslacht door de oude machthebbers. Sabotage wordt streng ge straft men beschouwt dit als een zelfde ver grijp als men vroeger schending van het pri vé qigendom beschouwde, dus b.v. diefstal. Men spreekt veel over Rusland en men heeft het dan over een Communistische- of socialistische maatschappij. Dit is Rusland nog lang niet en men weet dat in Rusland zelf ook zeer goed. Rusland bevindt zich pas in de eerste phase. Wat wil men nu dan verder doen Rusland is geweldig rijk aan natuurschat- ten, men zal de opbouw van de industrie dus verder doorvoeren, doch daarnaast zal men het geestelijk peil der massa trachten op te voeren. De laatste pogingen van contra-revolutie zullen vernietigd wordende klasseverschil- len zullen wegvallen voor zoover zij nog aan wezig zijn, het kapitalisme is geheel versla gen. Men heeft zich in Rusland voor geweldige groote opgaven gesteld, die men zal weten op te lossen naar mate het klasse-bewustzijn bij de massa groeit. Zoo ziet men op het oogenblik zich twee systemen ontwikkelen, n.m. hier en in Ame rika het kapitalistische en in Rusland het socialistische. De interesse voor het wereld gebeuren zal zeer sterk op ons inwerken, wan neer wij van alle kanten kennis willen ne men, hetgeen rondom gebeurt, aldus besluit spr. zijn aandachtig aangehoorde rede. Vervolgens werd vertoond de film „Gigant" welke een beeld geeft van het monsterachtige groot-landbouw-bedrijf. Geweldig groote uit gestrekte stukken land, waar nimmer iets op gegroeid heeft dan hard steppengras, worden machinaal in cultuur gebracht. Overweldi gend is de film in opzet en montage, welke in 1930 werd opgenomen. Na de pauze beantwoordde de heer Ivens een groote stapel vragen van zeer uiteenloo- pende aard een bewijs dat het auditorium weetgierig was naar de gang van zaken in de Sovjetstaat. Te elf ure kwam een einde aan dezen zeer interessanten en leerzamen avond, waarvoor Ir. Ringeling dank bracht aan den heer Ivens namens „T.O.V." De heer Ivens zegde nog toe, dat hij zijn film „Komsomol", welke hij in Rusland ge maakt heeft, zoodra deze naar Nederland komt, voor de „T.O.V." te vertoonen. (Wij lezen omtrent Ivens Komsomol-film in het Handelsblad De Komsomol-film „Het Lied der Helden", welke Joris Ivens in opdracht van de Mesch- rapon in Sovjet-Rusland heeft gemaakt, wordt thans te Moskou gelijktijdig in drie bi oscopen vertoond. Begin April zal de film te Parijs worden vertoond en daarna waarschijn lijk ook in Nederland. De Sovjet-pers bevat zeer gunstige bespre kingen van Iven's werk. Red.) Wiieringen-Vooruit. Een badpavil joen. Aan den aannemer de heer T. C. de Vries is onderliandsch opgedragen de bouw van een badpaviljoen voor den heer J. de Vos te Westerland. R.K. Volksbond. Afd. Wieringen Vergadering van bovengenoemde bond op Zaterdag 25 Maart 1933 in liet lokaal van den beer S. A. Veerdig. De voorzitter de heer A. Zwanink opende |de vergadering die matig bezocht was met den Christelijken groet en ver zocht aan de secretaris den heer J. Koster de notulen te willen voorlezen, die zonder op- of aanmerkingen wer den goedgekeurd. Hierna kwam de ZeerEerw. heer Pastoor A. de Wild ter vergadering. De voorzitter heette onze nieuwe pastoor hartelijk welkom en hoopte dat de pastoor dc voetstappen van zijn voorganger zou volgen zoowel ten voordeele van dc organisatie als voor de geheele Parochie. Zijn eerw. Isprak een woord van dank aan dc voorzitter. Spr. zeide verder: ik hen pas Vrijdag op Wieringen gekomen en is mij alles nog vreemd, maar ik voelde het mijn plicht om toch even kennis te maken met den Volksbond Daar ik nog wel geen benoeming voor Advi seur van den Bisschop heb ontvangen, zal dit toch wel zoo worden en beloof ik alles te zullen doen om de goede geest te behouden, opdat de bond moge groeien en bloeien, tot in de leng te van dagen. Hierna werd do beschrijvingsbrief voor de Centrale raadsvergadering die op 1 Mei te Don Haag zai worden ge houden, behandeld. Als afgevaardigde om naar deze vergadering te gaan werd benoemd de heer P. L. Vroone en als plaatsvervanger de heer J. Kos ter. Hierna volgde de rondvraag, die bij na een uur in beslag nam door bespre kingen van huishoudelijken aard. Tenslotte werd nog behandeld het ver zoek van de naaivereeniging „Dorcas" om subsidie. Dit verzoek werd in han den gesteld van het bestuur daar dit voorstel eigenlijk voor dc begrooting had moeten worden behandeld. De voorzitter sluit hierna met den Christe lijken groet. ONS Plaatsen van kippenhokken en schiiurtjes. Meerdere bewoners van Slootdorp en Middenmeet* zijn reeds overgegaan tot het plaatsen van kippenhokken en schuurtjes op het terrein bij hun wo ning. Dc aandacht wordt er op geves tigd dat hiervoor toestemming noodig is van de Directie van den Wieringer- mccrpolder. Ter voorkoming van een chaos in den bouw van kippenhokken etc. heeft de Directie eenige plannetjes doen ontwerpen, volgens welke de bouw uitsluitend mag plaats hebben. Deze plannetjes zijn ter inzage te be komt n hij den Opziener der Domeinen, die belanghebbenden omtrent het verkrijgen der vergunning kan inlich ten. Landarbeidersperceelen. Binnenkort zal dc Directie van den Wlieringermeerpolder overgaan tot de uitgifte van landarbeidersperceelon in de dorpen Slootdorp en Midden- meer. Bewoners dier dorpen, die voor een perceeltje tuingrond in aanmer king wensclien te komen kunnen zich daarvoor opgeven bij den Opziener der Domeinen te Slootdorp, die ook nadere inlichtingen verstrekt. Inwijding R. Katholieke Kerk tc Micldenmeer. Jl. Zaterdagmorgen ken merkte zich ons nieuwe dorp door groo te drukte. Talrijke auto's voerden be zoekers aan, die hij de plechtige inwij ding van de kerk tegenwoordig wilden zijn. liet nieuwe bedehuis doet van buiten heel artistiek aan en reeds heel uit de verte blinken de witte muren U tegen. Van binnen is het echter so ber, te sober zouden wij haast zeggen, want aan de zware donker gebeitste binten, waardoor dikke bouten en steunijzers zichtbaar zijn, zal men werkelijk moeten wennen. De inwijding geschiedde door den HoogEerw. Heer Kanunnik II. J. van de Ven van Scheveningen, welke aan ving voor de hoofdingang van de Kerk, waarna tijdens een twee-voudige rond gang de fundamenten en muren van het kerkje werden gezegend. Onder het zingen van de litanie van Alle Heiligen werd het kerkgebouw binnengetrokken tot voor liet altaar, waarna met wijwater het interieur van de kerk gezegend werd. Hierna volgde een stille H. Mis, op gedragen dooi- den IIoogEerw. inwij- dcr, gediend door André en Janus van Kaam- Na de beëindiging der H. Mis predik te Zijn Eerw. Heer Pastoor Braak naar aanleiding van het Evangelie naar St. Lukas, het eerste hoofdstuk, het 31e vers, waarin kort en duidelijk wordt weergegeven de beteekenis van den feestdag die de Katholieke Kerk thans viert, dc feestdag van „Maria Boodschap". De woorden van dit vers passen ook bij de inwijding van dit kerkje. Im mers ware de Ëngel van Maria niet verschenen, had dc Zoon van God geen menschelijke natuur aangenomen, had Christus niet voor ons geleden, dan zou den ook geen kerken worden ingewijd; want aan Hem danken wij onze ker ken; onze kerken, die noodzakelijk zijn geworden in Zijn Heilstaat, om dat ieder die wil daarvan zou kunnen putten onze kerken, waarin wij ook door aanroeping van Maria de Moeder maagd ons in ons gebed tot God kun nen richten. Want de Moedermaagd Maria heeft een groote plaats in het leven van Christus en ook in ons leven ingeno men na Haar antwoord aan dc Engel des Heeren „Mij geschiedde naar Uw woord". Daarom hebben wij dit kerkje ge steld onder schutse van Maria, als „Sterre der Zee". Moge God door de voorbede van Ma ria al degenen, die hier zullen komen, kracht en sterkte geven 'I levensdoel te bereiken. Amen. Zooals reeds gezegd woonden velen de plechtigheid hij. Van de geestelijken merkten we op: Deken Guillonard van Schagen, Pastoor Bakker van Medem- blik en Rector Kok van Bloemendaal als vertegenwoordigers van de R.K. Zut derzeestichting; verder de Buurtpasto- ren Pastoor Verhoef van Breezand, Pastoors Koopman en Van Veen van Den Helder. Voorts waren aanwezig Burgemees ter Peters van Medemblik als vertegen woordiger van de Directie Wieringer- mer Mr. van Haastert als vertegenw. van de R.K. Boeren- en Tuindershond Mr. de Jong en de heer Albers, welke in gezelschap waren van Kanunnik v.d. Ven de architect van het kerkgc- VERKIEZIN GEN. De burgemeester van Wieringen brengt ter algemeene kennis, dat op Zaterdag 1 April a.s., des namiddags van 2 tot 4 uur, zittingen zul len worden gehouden te Den Oever in het café van Wed. S. Koorn te De Haukes in het café van K. Halfweeg; te Slootdorp in het hötel-restaurant „De Bron" (G. Smit;) in welke zittingen gelegenheid bestaat tot het afleggen van verklaringen, als bedoeld in art. 57b. der Kieswet (d.i. aangifte, dat men wil stemmen in een andere gemeente dan waar men op de kiezerslijst voorkomt). Van deze gelegenheid kan dus b.v. worden gebruik gemaakt door arbeiders, die tijdelijk bij de Zuiderzeewerken verblijven en door hen, die in de eerste maanden van het jaar zich te Wieringen hebben gevestigd. De gelegenheid om ter secretarie de ver klaring af te leggen, blijft gehandhaafd. Wieringen, 27 Maart. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. bouw Stevens, de uitvoerder Van Dijk, de opzichter Tweehuizen en de ont werper van het gebrandschilderde raam de heer Bijvoet. Dan was er het R.K. Kerkbestuur van de Wieringermeer en onder meer deren als belangstellenden uit onzen polder Ds. Finkeneieper, Ds. Fischer, Dr. Hoogkamer, en het hoofd der school, de heer Ileerink. Bijeenkomst voor vrouwen en meisjes. Zaterdagmiddag 25 Maart heeft in het Gym.-lokaal te Slootdorp bovenge noemde bijeenkomst plaats gehad. Iloewel er wel vele vrouwen aanwe zig waren, hadden er toch zeker nog wel meer vrouwen en meisjes uit Sloot dorp kunnen zijn. Door den heer Nobel, voorzitter der Vereen, voor landb. huish. onderwijs in Noord Holland, werd de bijeen komst geopend. De spreker heette alle aanwezigen hartelijk welkom, waarna hij mededeelde, dat er ook in den Wie ringermeer een begin zal kunnen wor den gemaakt met het landbouw-huis- houdonderwijs. Voorloopig zal met een korte kook- en naaicursus worden begonnen, wel ke gegeven zal worden in het gebouw voor Maatschappelijk Werk te Sloot dorp. De cursussen zullen ieder van 12 les sen zijn van pl.m. 2^2 uur, en 's mid dags of 's avonds gegeven worden. Mej. H. Olsder van Slootdorp zal de kooklessen en Mej. L. Piet van Scha gen de naailessen geven. Inlichtingen hiervoor zijn tot 8 April a.s. bij Mej. H. Olsder te krijgen, hij wien men zich ook kan opgeven. Daarna werd de Wieringermeerfilm op het doek gebracht en kregen dc aan wezigen nog een indruk van het praeh tige werk dat hier tot stand is gebracht Door den heer ir. Van Steen werd voor de toelichting bij de film gezorgd Door de Directie van de Wieringer meer werd aan de aanwezigen thee aangeboden, waarna het woord werd gevoerd door mej. Piet, die eA kort, maar duidelijk overzicht gaf over de a.s. cursussen. Vervolgens werd nog de film ver toond van „Koning tractor" die ook zeer in de smaak viel. Met een kort opwekkend woord om de cursussen te gaan bezoeken werd de bijeenkomst door den heer Nobel ge sloten. Het is een gezellige middag geweest en ook gaven zich er reeds enkele cur sisten op. Waar hier in de Wieringermeer toch ieder in de gelegenheid is om van de cursussen te profiteeren, hopen wij dat er een druk gebruik van zal worden gemaakt. Vermelden wij tenslotte nog, dat deze bijeenkomst werd bijgewoond door den heer ir. Roebroek als lid der Wie- ringermeerdirectie, door mej. A. de Pater, secretaresse van de Vereeniging Landbouwhuish.-onderwijs, en mej. L. Piet, directrice van de landb. huish. school tc Schagen. KERKDIENSTEN WIERINGERMEER. ZONDAG 2 APRIL. NED. HERV. GEM. Slootdorp voorm. 10 uur Ds. Fischer. Half twaalf Zondagschool. Beëindiging Cursussen. De laatste avond van de cursus „Eerste hulp bij Ongelukken die vanwege de Afd. Wie ringermeer Holl. Mij. v. Landbouw on der leiding van Dr. Hoogkamer is ge houden, heeft plaats gehad. Op dezen avond kwam tot uiting, de erkentelijkheid der cursisten voor de genoten nuttige lessen en werd Dr. Hoogkamer dank gebracht voor al zijn moeite en opoffering aan deze cursus ten laste gelegd. Cujsus Bedrijfsleiders. Ook de cursus voor bedrijfsleiders, welke werd gege ven onder leiding van ir. Smeding, is beëindigd. Na de laatste les, werd namens alle cursisten door den heer A. C. de Graat een hartelijk woord van dank tot ir. Smeding gesproken. Burgerlijke Stand MEDEMBLIK (met inbegr. ged. Weiringenneer.) van 17-24 Maart 1933. Geboren Geene. Ondertrouwd Freerk Hindrik Wil kens en Grietje Nomden. Gehuwd Geene. Overleden Dirkje Blokdijk, 75 jr. geh. met Dirk Schoen Kornelis Dol, 89 jr. wedn. van Trijntje Smit Jacob Cornelis Hardebil, 72 jr. ongehuwd Josephus Alphonsus Lauret, 3 mud. Een demonstratie. J.l. Zaterdag werd voor een aantal paardenliefhebbers de 3-jarige Rijks- en Stambookhengst „Soldovo" alhier gedemonstreerd. Het prachtige paard had dan ook veel bekijks en is beschikbaar bij den heer M. van Wieringen te Anna-Paulowna. POLITIE. Verloren een donkerbruine por- temonnaie, inhoudende eenige autobus-abon nementen verloren een onderjurk. Inl. bij den Gem. Bode. KLIEFTSTRAAT 22. TELEFOON No. 59. MODERNE TUINAANLEG. Overal te ontbieden. Beleefd aanbevelend.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2