Herman Hijpels Uw Kleedlng TWEEDE BLAD. VRIJDAG 3t MAART 1933. No. 20 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Een belangrijke vraag NIET DUUR TE ZIJN. Kledingmagazijnen DEN HELDER. WIERINGER COURANT GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van Hoofdingelanden van het Heemraadschap Wieringen op 29 Maart 1933. Aanwezig 16 leden. z De voorzitter, de heer J. Doves, opent de vergadering en hoopt dat de verga dering, ondanks de donkere dagen, die de landbouw boven het hoofd hangen, een aangenaam en vlot verloop zal hebben. De notulen worden door den secre taris O. J. Bosker, voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen zou de heer Dekker gaarne zien, dat de duiker door den Zandweg voorbij het Boske nu spoedig zal worden gelegd, en daarbij dezen weg zou worden on der handen genomen. Dezen weg aldus spr., zal nu toch wel aan de beurt zijn. Ook de heer Veerdig vraagt aan Dijk graaf en Heemraden den weg naar de Kliever vennen nu aanstonds onder handen te nemen. Zij het dan ook op welke wijze. De heer Tijsen bespreekt naar aanleiding hiervan den toestand van den weg in de Molger en over het z.g.n. kerkhof. Wordt besloten al deze wegen zoo veel als mogelijk is, onder profiel te brengen en waarnoodig van eene be- liarding te voorzien. De heer Veerdig meent dat de dui kers door de Wcster- en Oosterkliever- wegen bij het maken van den nieuwen weg te klein zijn. Men weet toch, dat bij veel regenval de duikers aldaar het water onmogelijk kunnen verzwelgen. Gedurende de maand October stond bijna de geheele Gare onder water. De Dijkgraaf zegt, dat over een en ander reeds met den heer Schut is ge sproken. Deze zal hier duikers van 50 c.M. toepassen. Hierna brengt voorzitter aan de or de de overeenkomst met het Rijk (Hoofdingenieur van het Rijkswegen bureau) en met den Hoofdingenieur van hét Rijkstoezicht op de Spoorwe gen, beide namens het Departement van Waterstaat, met het Heemraad schap Wieringen, inzake aanleg van spoor- en verkeerswegen op het ei land Wieringen. Door den secretaris zijn namens Dijkgraaf en Heemraden verschillende onderhandelingen gevoerd met als gevoig dat een redactie is samenge steld kunnen worden die wordt voor gelezen waarna de overeenkomst on veranderd wordt goedgekeurd en ter verdere goedkeuring aan Gedepu teerde Staten van Noord-Holland zal worden opgezonden. Op een twee-tal requesten van een denhouders aan de Haukes te Wierin gen inzake het dempen van een paar slooten en het omleggen van waterlei dingen naar het gemaal, wordt beslo ten omtrent deze aangelegenhheid na dere onderhandelingen met adressan ten te voeren. De secretaris zal van een aldus ge schapen waterstaatkundigen toestand aldaar, de noodige plannen opmaken en een en ander opnieuw aan de verga dering van Hoofdingelanden overleg gen. Aan eendenhouders welke hun eeu- denhouderij als zoodanig geheel en kennelijk hebben opgeheven en hun nortonwelputten hebben gesloten, zal entheffing der belasting op eenden- houderijen worden verleend. Verschillende mededeelingen van de Bond van Waterschappen in Noord- Holland, van de Vereeniging ter be strijding van Iepenziekte en van het Provinciaal Bestuur van Noord-Hol land, in het algemeen, welker inhoud niet op het bestuur van het Heem- raadsehap Wieringen van toepassing is, worden voor kennisgeving aange nomen. Komt in behandeling het wegen- vraagstuk. De voorzitter zegt, dat door den op zichter verschillende berekeningen zijn gemaakt omtrent de oplossing van het wegenvraagstuk. Zooals bekend, is de tegenwoordige wijze van onder houd onzer hoofdwegen totaal onvol doende te achten en zijn de kosten er van tot onrustbarende hootge geste gen. Hierin moet dus zoo spoedig mo gelijk verandering worden gebracht. Bij de bestudeering van de wijze van onderhoud bij andere Waterschappen is gebleken, dat de oppervlaktebehan deling met teer en steenslag volkomen afdoende is gebleken, en verreweg het goedkoopste svsteem is. Verschillende andere wegen kunnen met de gewone behandeling volstaan. Echter zal met meer gestrengheid moeten worden op getreden tegen hen die op verschillen de wijze aan een richtig onderhoud der wegen vooral wat de afwatering betreft, allerlei belemmeringen in den weg trachten te leggen. Onderscheide ne ingelanden hebben weer dammen in de weggreppels gelegd zonder dat deze van behoorlijke, bij de keur be paalde duikers, te voorzien. De ergste iast wordt echter ondervonden van hen die het er nog maar altijd op toeleggen hunne veeafscheidingen als wallen en bekken in de weggreppels te plaat sen. Vooral op den Westerklieverweg, ook op plaatsen, waar tijdelijk keeten zijn gebouwd, zal een grondige oprui ming van dammen en terreinafschei dingen onverbiddelijk moeten plaats hebben. Ook het dwarswegje van de zoetwatersloot in de Elft naar het laan tje in het Oosten, welk gedeelte weg 'n verbinding zal zijn van den Elfterweg en den toekomstigen Rijksweg, is bijna geheel bij de aangrenzende terreinen ingesloten geworden. De eigenaren Everts en Pruimboom zijn reeds herhaaldelijk gewaarschuwd geworden. Wordt besloten deze ingelanden met meerdere anderen, nogmaals aan te schrijven en zoo deze waarschuwing geen uitwerking mocht hebben, de scheidingen gerechtelijk desnoods, te doen verwijderen. Hierbij wordt besloten van eenige be lendende eigenaren strooken grond aan te koopen, in hoofdzaak om be hoorlijke verbindingen tot stand te brengen tusschen bestaande en nieuw aan te leggeen hoofdwegen binnen het Heemraadschap. In dit verband wordt ook besloten 'n voordracht aan. te nemen van Dijkgraaf en Heemraden, waaien wordt voorge steld een aantal hoofdwegen, tot een lengte van ongeveer 3 K.M., van een op pervlaktebehandeling met teer en steen slag te voorzien en hiertoe een leening aan te gaan groot vijfduizd gulden. Het ligt in de bedoeling het met deze be handeling zoover te brengen, dat al de hoofdwegen binnen het gebied van het Heemraadschap van een teerdek zullen worden voorzien. Op deze wijze, aldus de meening van Dijkgraaf en Heemra den, is slechts te ontkomen an de on- derhoud-ellende met al de gevolgen van dien. De heer Veerdig zegf, dat hij deze we genverbetering van harte toejuicht, doch dat Dijkgraaf en Heemraden daar bij de slooten in de koogen, die nu zoo prachtig zijn droog gelegd, het moet spr. van het hart, dat het met de bema ling van het Heemraadschap thans in orde is ,en goed ook, doch met het toe zicht op de slooten nog nergens op lijkt) .schijnen te vergeten. Verschillende stemmen in de vergadering komen nu los, waarbij blijkt dat er verschillende nalatige ingelanden zijn (liet zijn na tuurlijk altijd dezelfde) die hu neven eigenaren maar laten slooten en tel kens weder hun helft laten zitten. Ook worden namen genoemd van ingelan den, en eenige huurders, die in geen jaren behoorlijk hebben p^kroosd. Dijk graaf en Heemraden zeggen toe hierte gen zoonoodig politiemaatregelen te zullen nemen. Wordt medegedeeld dat met het ge meentebestuur van Wieringen een rege ling is getroffen waarbij getracht zal worden een einde te maken aan de ver vuiling in de koogen door het rioolwa ter van het dorp Hippolytushoef en Den Oever. Wordt besloten de watermolens van het Heemraadschap eerlang publiek voor afbraak te verkoopen. Dit met het oog op de handelingen van vandalen, die Wieringen thans in massa schijnt te herbergen en nu ook reeds met het afbreken en wegsleepen van onderdee- len van de watermolens is begonnen. Ge klaagd wordt dat hieromtrent het poli tietoczicht op Wieringen te wenschen overlaat. Aangezien het na verschillende be sprekingen in verband met het wegen- onderhoud, de polderbemaling, en het nokomen der verplichtingen ten op zichte van vroeger gesloten leeningen, enz., onmogelijk bleek te zijn een grootc re belastingverlaging toe te passen dan van f 1.- per H. A. wordt tenslotte de begrooting aangenomen en goedge keurd tot een bedrag groot f 28350.65. Op de aanbevelingslijst ter benoeming van een heemraad wegens periodieke aftreding van den heer S. Russelman werden aangewezen de heeren S. Rus selman, D. Blaauboer en Kooij Cz. De aftredende Secretaris - Penning meester, de heer O. .1. Bosker, werd met algemeene stemmen als zoodanig her kozen. Een Jubileum. De heer Bosker, die heden 25 jaar als penningmeester aan het Heemraad schap verbonden is geweest, wordt van alle zijden hartelijk geluk gewenscht. Na nog eenige huishoudelijke zaken te hebben afgedaan, wordt de vergade ring gesloten. BURGERLIJKEN STAN» van 24 tot en met 30 Maart 1933. Geboren: Jozias Pieter, z.v. ,1. P. Cru son en C. C. de Jonge; Pieternella Adri- ana, d.v. A. v.d. Wallc en A. Dekker. Ondertrouwd: J. de Wit en L. J. Groo temaat; C. S. de Haan en T. Mostert. Overleden: S. ten Bokkel, m. 79 jr. echtgenoot van A. Smit; G. Glasmeijer, vr. 59 jr., echtgen. van H. G. Langos. Oudesluis. De vereeniging ,,'t Nut,, alhier heeft circulaire onder de leden en verdere dorpsgenooten, rondgezon den met een opwekking om deel te ne men aan een in den a.s. herfst te hou den Floralia-tentoonstelling. Voor zeer geringen prijs worden uit een keu ze van 7 soorten, planten beschikbaar gesteld, om deze op te kweeken voor de bovengenoemde tentoonstelling. OMDAT ZE LIEFHAD. Ze zat in gedachten en het was, als hoorde ze zijn stem Om vijf uur bij jou. Het was nu kwart voor vijf. Door het openstaande raam hoorde ze het kwet teren van de vogels en de opgewonden stemmen van de spelende kinderen in de straat. De blijheid van den zomer was in de natuur en de blijheid van de liefde was in de vrouw, die voor haar raam zat en wachtte. Haar gezicht straalde van geluk en verlangen. De vijf heldere slagen van haar klokje maakten een eind aan haar droomerijen. Zij sprong op en keek haar kamer rond met liefkozenden blik. Zij schikte wat aan de rozen op de piano, naast zijn portret, ze schoof het rooktafeltje met zijn merk sigaretten bij de thee tafel, keek, of daar alles in orde was en liep toen even naar don grooten spiegel in de slaapkamer. Het onder zoek scheen haar te bevredigen, want met een glimlachje keerde ze terug en keek ongeduldig naar de klok. Het was vijf minuten over vijf. Maar vijf minuten speling hadden ze el kaar toegestaan. Hij kon een tram heb ben gemist, of om honderd andere re den zich even hebben verlaat. Ze ging weer in haar gemakkelijken stoel zitten, maar draaide het klokje zóó, dat ze de wijzerplaat kon zien. De groote wijzer kroop. Van lezen kwam niets meer. Wat zou de reden zijn van zijn laat komen Ze kon er haar gedachten niet bij houden. Wat zou de reden zijn van zijn laat komen? Ze zou nu eens een poosje niet op het klokje kijken, maar toen ze toch weer keek, was het kwart over vijf. Ze rilde en bliksemsnel overdacht ze, waarom en hoe lang hij tevoren wel eens op zich had laten wachten. Maar ze kon niet denken, haar hersens werk ten in de zenuwspanning slechts traag en ze kon in het verleden geen oorzaak vinden voor het wachten van nu. Zou hij zou hij niet meer van haar houden Haar handen werden koud en haar blik strak. Ze speurde in gedachten naar een aanleiding, een oorzaak. Was hij misschien den laat- sten keer ook al minder hartelijk ge weest was er niets geweest in zijn oogen, dat ze vroeger nooit daarin had gezien Was er misschien een ander? Was de angst, die ze soni9 wel had' GEMEENTE ZIJPE. Voor nog geringer vergoeding zullen aan de schoolkinderen een tweetal planten worden uitgereikt, voor het zelfde doel. Wij hopen en vertrouwen dat zoo wel kinderen als ouderen aan deze vreedzamen strijd zullen deelnemen. Oudesluis. „Concordia", onze Harmo nie, gaf Zondagavond onder leiding van den heer J. Moot, eene openbare uitvoering in de zaal van den heer J. Buisman. De heer K. de Graaf Jbzu. opende den feestavond, waarna „de Muziek" vijf nummers ten beste gaf, die met veel animo werden uitgevoerd. Met de Colonel Bogey Marsch werd het muzikale gedeelte besloten, doch deze werd zoo uitnemend uitgevoerd, dat het daverend applaus het gezel schap tot een toegift verlokte. Direc teur en leden kunnen tevreden zijn een volle zaal, en veel belangstelling. Na de pauze gaf de „dilettanten club" een blijspel in 't Westfrieseli. Zoowel dames, als heeren speelden met „flair". De bijpassende kleeding riep de sfeer op, waarnaar deze stuk ken vragen. Er werd zeer genoten. Wij willen „Warsschipperstaid" gaar ne nog eens op de planken zien Oudesluis. Mej. C. ter Brugge is voornemens Maandag a.s. 3 April we der geheel hersteld in dienst te treden als onderwijzeres aan de Openbare La gere School alhier. Zoo men zich her inneren zal overkwam Mej. ter Brugge in den namiddag van 5 December 1932 een zeer ernstig ongeval, daar de auto, waarin zij was gezeten, bij den onbe waakt en overweg bij de Groote Sloot nabij Oudesluis, door den trein werd gegrepen en totaal versplinterd en werd genoemde juffrouw zeer ernstig ge wond. Schagerbrug. Woensdagmorgen was de heer W. Broens Sr. anet een driewiel de kar aan het grondrijden naar zijn na bij de Coop. Malerij gelegen land. Hier bij was de heer Broens al zeer onfortuin lijk. Bij terugkomst van een der reizen schrok het paard van een auto nabij de garage De Moor en werden zoodoende 2 auto's aangereden, echter van minder beteekenenden aard. Erger was het om streeks 10 uur. Weer werd het paard bang nabij de groote brug en ging hol lende op huis aan, maar nu werd de heer Sneekes welke behulpzaam was bij reparatie aan zijn auto nogal tamelijk ernstig aangereden, zoodat hij eenige oogenblikken op den weg bleef liggen. Een ander persoon werd onder aan zijn been geraakt. De bak slingerde van de kar af. Doordat de heer Broens zich stevig vastklemde aan het overige ge deelte der kar, kwam deze er gelukkig nog ongewond af. Burgerlijke Stand Zijpe tot 30 Mrt. Geboren: Hendrika Klasina, d.v. Jan Delver en Janna Aafje Blom. Overleden: Lippina Visscher, 97 jr., weduwe van Cornclis Schrijver. Ondertrouwd en getrouwd: geene. Weet U wat „ASPIRIN" is Velen zullen antwoorden „Hoofdpijn-tabletten." Dit is echter verkeerd, want niet elk hoofdpijnmid del is „ASPIRIN". Het echte „ASPIRIN" is niet alleen pijnstillend bij hoofdpijn, doch eveneens onovertroffen van werking bij alle ziekten, welke op kouvatten berusten, rheu- matiek en kiespijn. Het echte „ASPIRIN" is alleen in de origineele verpakkingen met Bayer-kruis, buisjes met oranjeband van 20 tabletten a 70 cent en oranje-zakjes van 2 tabletten a 10 cent, verkrijgbaar. Bovendien is elk tablet van het Bayer-kruis voorzien. Weigert elk ander product, indien U „ASPIRIN" verlangt. gevoeld als hij van haar wegging, een instinctmatig voorgevoel geweest van het einde van haar geluk De klok wees twintig minuten over vijf. Een floers hing voor haar oogen. Alles, wat zooeven huiten nog blij en mooi was, leek nu grijs en somber. Ze luisterde angstig naar eiken voetstap, die naderde in de straat. Moe en wan hopig leunde ze achterover in haar stoel, verzonken in radelooze gedach ten. Wat was eigenlijk het leven, niets dan verdriet en ellende Hoe had ze een halfuur geleden nog zóó blij kun nen zijn Plotseling daar klonk de welbe kende stap. De bel rinkelde en de tre den van de trap kraakten onder zijn vluggen tred. Vliegensvlug greep ze het boek, dat van haar schoot was ge gleden en nestelde zich in den stoel, schijnbaar verdiept in haar lectuur. Ik ben wat laat, schat. - Ja, antwoordde ze vragend, ik heb het nog niet bemerkt, ik had een spannend boek. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Sportlust - Harddraverijen. Op de j.i gehouden vergadering van de harddra verij-vereen. Sportlust is besloten dit jaar wederom twee draverijen ie hou den en wel op Zondag 21 Mei en 13 Aug. «ni prijzen van f '200.-, f 75.-, f 25.-, en f 10.-. De entreeprijs zal worden ver laagd van f 1.- op f 0.75. Bioscoop Kossen. Zondag komt op het witte doek de beroemde sensationee le avonturen-roman in 6 acten „Gentle man tegen Apache. In de hoofdrol de I- taliaansche krachtmensch Alfredo Boe Wij maken reeds vanaf 28 gid tot 65.- gid een costuum of overjas naar maat in zwart, blauw of fantasie. PRIMA STOFFEN, KEURIG PASSEND. Voor 9.75 opklimmend met 5 gid tot 45 gid leveren wjj gaarne onze BETERE confectie-costuums en re genjassen. Kinderkleeding voor halve prjjzen. OVERHEMDEN 1.35, 1.50, en 1.90. HOEDEN. PETTEN, extra goedkoop. Alles met VOLLEDIGE GARANTIE. coliui. Deze film geeft de aangrijpen de tragedie weer van een kind, dat door een apache gestolen wordt. De ingeni eur Roland Valfleury wendt boven- menschelijke pogingen aan het kind te rug te vinden en na veel gevaren en a- vonturen met de apachen, gelukt hem dit. Een prachtig drama, waarbij ieder toeschouwer medeleeft. Ook het bijpro gramma is vol afwisseling. Loop der bevolking. Ingekomen: Mw. J. P. Klerk van Lei den; mw. M. Hoek van Spanbroek; J- J. Hoogervorst van Ocgstgeest; J.J. Hei- mans van Hengstdijk. Vertrokken: L. M. Brouwers naar Eg mond aan Zee; Wed. K. G. Kuiper- Voorn naar Winkel; W. Hoogerhuis en echtg. naar Wieringerwaard. Mw. H. C. Janson naar Haarlem; Mw. C. Jansen naar Heerlen. Burgerlijke Stand: Geboren: Cornelia Anna, dochter v. W. Smit en P. Kooijman; Dorothea Cor nelia Christina, dochter van W. J. v.d. Meer en J. C. M. Rotteveel; Antonius Theodorus Hendrikus, zoon van H. J- Tummers en C. M. A. Kroon; Jacobus Bnrtholomeus, zoon van G. M. Berbee en M. A. E. Nijssen. Overleden Wied. A. de Smit-de Greef, oud 88 j. Politie. Gevonden: een portemonnaie een wieldop van een auto een gouden ringetje met steentje. Verloren: een pak laarzen. Een over jas. Een Jnbilenm. Op 3 April a.s. her denkt de heer C. Smit te Van Ewijck- sluis, dat hij 35 jaar geleden in dienst trad bij den Anna Paulownapoldcr. Plotselinge dood. De politie te Voorburg werd er op merkzaam op gemaakt, dat de alleen wonende 71-jarige mej. E. aan 't West einde zich sedert Zaterdag j.l niet meer had vertoond. Bij een onderzoek bleek de bewoonster dood in de keu ken te liggen. Vermoedelijk is zij on wel geworden een heeft zij zich naar de keuken begeven, waar de dood haar overvallen heeft. Sporen van braak of anderszins heeft men niet kunnen vaststellen. Men gelooft dan ook niet dat hier kwestie is van een mis daad. DE MOT. Er vloog iets vlak voorbij het hoofd van het jonge vrouwtje, dat in volle aandacht bezig was, het huis „met bezemen te keeren." De schoonmaak is nu eenmaal een vermaak dat zich rotsvast een burgerrecht heeft weten te verwerven en zij wilde er niet van afwijken. Snel keek ze op en zag aan het eind van de kamer een insect fladderen met kleine, schokkende bewegingen. Een mot, dacht ze, Die moet gevangen zijn, voor Jan thuis komt. Hij is niet zoo bijzonder nauwgezet, maar op het gebied van motten, is hij onwrikbaar. Ik wil graag aan de bruikbaarheid van alles gelooven, had hij eens gezegd, maar wat motten op deze wereld doen, is mij niet dui delijk, behalve dan als ik mijn smoking wil aantrekken en ik kom tot de ontdekking, dat de lieve diertjes hebben getracht, dit cos tuum tot diner te promoveeren. Het vrouwtje hield de fladderende mot scherp in het oog, deed eenige stappen nader en, plotseling uitvallend klapte zij haar han den samen. Mis De mot fladderde onbekommerd verder en vermoedend, dat er toch iets niet in orde was met de veiligheid, zocht het dier het in wat hoogere reglenen. In een speelschen zonnestraal ontdekte het vrouwtje weer het jachtobject. Weer een uitval. Zij struikelde en een fraaie bloemenvaas viel kletterend op den vloer. Een stroom vuilbruin stinkend bloemenwater zocht een weg over het tapijt. Alsof er niets gebeurd was, fladderde het gedierte rustig naar een anderen hoek van de kamer. Nog voor een woedende, tweede aanval gedaan kon worden, stond Jan In de kamer. Een ongelukje vroeg hij vriendelijk ver wijtend. Voortaan wat voorzichtiger zijn, kindje, Vazen kosten geld - Ik struikelde, was het half verontwaar digde wederwoord. Dat is lastig, maar te voorkomen. Even was de toestand gespannen. Zij ma ten eikaars krachten. Ik wilde een mot vangen, zei het vrouw tje. Ohooohhh En heb je het ongedierte te pakken gekregen Dat is het juist. Het dier vliegt nog rond. Jan speurde, deed een vervaarlijken sprong naar het openstaande raam en zwaaide met zijn arm, die krakend door het behang schoof. Belden stonden sprakeloos. Dat Is twee en nog geen mot, zei het vrouwtje sarcastisch. Het loederschold Jan. Zijn tweede aanval was wat bezadigder met het gevolg, dat slechts één bloempot kletterend op de straat viel. Dat is d Drie, zei Jan, en nog geen m Mot, vulde het vrouwtje aan. Wat ga je doen? vroeg zij, toen Jan met groote passen naar de deur ging. Een middel tegen motten koopen, zei hij woedend. De deur sloeg dicht en een ruit viel met veel geraas in scherven.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 3