SCHOONMAAK S.C0LT0F KARPETTEN 24e JAARGANG VRIJDAG 19 MEI 1933. No. 40 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ONDER DEN VUURTOREN. OM HET GOUD. WSERINGER COURAf'T VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIKBIKGEH BUREAU Hlppolytoiheef Wlertncen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADV1RTINTIIR Van 1—regelt tedere regel meer t 0 M. t IJl VOOR DE BIJ KANAALWEG DEN HELDER. Prima vloerzeil52 Prima linoleum, Krommenie 1,15 Inlaid- of Graniet 2*25 Groote sorteering Bouclé-, Wilt n- en Deventer veemarkt, des Vrijdags uit Alkmaar een vroeg bus vertrekt. Voor den Zondag biedt de dienst tweemaal reisgelegenheid in beide richtingen. Het tarief bedraagtenkele reis f 3.40, re tour f 6.50. Ja, de afsluitdijk is nu wel een heel mooie verbinding met het land der Friezen, maar aan de toegangswegen mankeert nog al het een en ander. Gelukkig is er verbetering in zicht. Naar uit het jongste driemaandelijksche bericht betreffende de Zuiderzeewerken blijkt, wordt er thans druk gewerkt aan het in ge reedheid-brengen van toegangswegen naar den afsluitdijk. „Van den te maken weg Koningsweg—Lon- jeweg kwam het grondwerk gereed en is ook al geruimen tijd met het aanbrengen van de betonverharding begonnen. De weg KoningswegOosteinde op den Am- provincie over 1932, waaruit blijkt, dat van een ongunstige exploitatie moet worden ge sproken van de lijnen BlokkerGrootebroek en SchagenVan Ewljcksluis. Wat de lijn MedemblikHoorn betreft, hierover vinden we gunstiger mededeelingen in de begrooting voor 1932. Er is voor dezen spoorweg een renteloos voorschot verleend van f 150,000,waarvan tot 1932 werd terugbetaald f 132.500,— voor genoemd jaar werd de restitutie geraamd op f 17.500.—. Blijkbaar is de werkelijkheid daarmee in overeenstemming, want op de begrooting voor 1933 komt een post voor dezen spoorweg niet meer voor. De strijd speciaal tusschen tram en auto bus is de strijd tusschen de 19e en de 20e eeuw, tusschen verleden en toekomst, traditie en efficiewey. Nog is de strijd niet uitgevoch- steldiepdijk kwam in zijn geheel gereed en is ten, waar immers een van de partijen veelal omstreeks half April in gebruik genomen. in een beschermde positie verkeert en de an- De weg van EwijcksluisDe Kooy kwam, i dere allerlei moeilijkheden op haar weg vindt wat het grondwerk betreft, nagenoeg gereed j dit laatste zoowel in letterlijken als in figuur- terwij 1 de betonverharding over ongeveer lijken zin. Maar het publiek heeft de voor- 3500 M. lengte gereed kwam. deelen van tram- en autobus tegen elkaar Over de verbinding van het nieuwe wegge-afgewogen en daarbij is dat arme, oude hlj- Over een nieuwe weg en een verouderd vervoermiddel Binnen enkele weken wordt de afsluitdijk voor het rij verkeer opengesteld. Het is een feit, dat zich daardoor voor onze omgeving geheele nieuwe mogelijkheden voordoen, voor al op het gebied van toerisme. In Medemblik heeft men die mogelijkheden aanstonds we ten te benutten. Dit heeft geleid tot de orga nisatie van een Vijf-Provinciëntocht. Deze tocht, welke is opengesteld voor automobilis ten en berijders van motorfietsen en welke bedoeld is als algemeene propagandistische toeristentocht, zal worden gehouden op 25, 26, 27 en 28 Mei a.s. Deze week is een aantal journalisten de gast geweest.van het ijverige V.V.V.-bestuur van Medemblik, dat den krantenmenschen in de gelegenheid heeft gesteld om het 230 K.M. lange traject op een tweedaagsche reis te lee- ren kennen en het een en ander in oogen- schouw te nemen, van wat den deelnemers aan den tocht te wachten staat. Met voldoening zullen velen kennis hebben genomen van het bericht, dat nu eindelijk eens de eerste ritten zullen beginnen n.1. op 23 Mei a.s. van den door de A.T.O. over den afsluitdijk van het IJselmeer te exploi- teeren autobusdienst LeeuwardenAlkmaar. Uit beide genoemde plaatsen zal de dienst op werkdagen zesmaal worden gereden, ter wijl speciaal met het oog op de Leeuwarder FEUILLETON. (2. O, als hij z'n ziel voor geld aan den duivel verkoopen kon, zooals de legende vertelt, dat vroeger gebeurde Maar zulke onzinnigheden kondend hem niet lang bezighouden. Hij ge loofde niet, dat er ooit een duivel had be staan hij kon aan niets meer gelooven. Eenmaal, andermaalriep men voor het laatst op het plein en de publieke veiling was afgeloopen. Binnen korten tijd was het plein geheel ontruimd. Markies d'Argental drukte het hoofd tus schen de beide handen, terwijl hij met zijn vingers de oogleden gesloten hield. Hi> zou geweend hebben, als hij dat nog maar had kunnen doen. Zijn handen verwrongen zich tot vuisten. Wie mij een vermogen brengt, zou ik mijn ziel geven, ik zou hem mijn eer geven, ik zou hem zelfs later mijn leven geven, als het wezen moest Zoo prevelde hij halfluid voor zich heen. Aangenomen Ik ga den handel met u aan liet zich opeens een stem achter hem hooren. De markies d'Argental was niet bijgeloovig, thans evenwel overviel hem een rilling. Het zweet parelde hem op het voorhoofd. Hetgeen hij gehoord had, sloeg zoo volkomen op zijn eigen woorden, antwoordde zoo nadrukkelijk op zijn geheimste gedachten, dat hem de zaak als boven natuurlijk voorkwam. Ik ga den koop met u aan, herhaalde dezelfde stem van meer nabij. Gij kunt mij gerust aanzien, ik ben de duivel niet, ik heb geen klauwen of bokspooten en ook geen gloeiende kolen in plaats van oogen in het hoofd. deelte Koningsweg Lonjeweg met den ver beterden hoofdweg over Wieringen zijn de onderhandelingen met het gemeentebestuur van Wieringen goed verloopen en deze ook reeds onderhanden genomen. Reeds vroeger kwam de wegomlegging achter 't dorp Den Oever gereed, evenzoo de verbinding tusschen dit weggedeelte en den weg op den Afsluitdijk. Aangaande dezen laatsten wegaanleg ii met de Maatschappij tot Uitvoering van Zui derzeewerken een aanvullingsovereenkomst gesloten voor een bedrag van f 85.200, waar in eveneens opgenomen is het verhoogen van den Zuider-Oeverdijk tusschen de aanwezige coupure voor de Hoofdstraat te Den Oever en het afsluitingspunt van den Afsluitdijk met Wieringen. Een en ander is thans in uitvoe ring. De verbetering van den Hoofdweg over Wie ringen werd niet verder ter hand genomen. Het verkeer gaat over de gereedgekomen fun deering, die in behoorlijken staat wordt on derhouden. Thans is men begonnen met 't aanbrengen van de deklagen. Het verkeer vraagt in den tegenwoordigen tijd .ontegenzeggelijk de aanhoudende zorg van de wegbeheerders. Het vervoer met de auto's en bussen neemt nog steeds toe. Spoor- en tramwegen beginnen deze concurrentie geducht te voelen en doen hunnerzijds al het mogelijke om het publiek aan zich te binden. Wat de spoorwegen betreft, na de algemeene tariefsverlaging is nu de nieuwe zomerdienst regeling verschenen met nieuwe treinen en snellere verbindingen. Ook bij de tram zit men niet stil, omdat juist dit vervoermiddel het meest uit den tijd dreigt te raken. Voor enkele dagen heeft men, wat de tramwegen in deze omgeving betreft o.a. in de bladen kunnen lezen, dat met ingang van 15 Mei a.s. inplaats van de huidige stoomtram een mo tortram van Alkmaar naar Warmenhuizen en omgekeerd zal rijden. Daardoor zal 't mo gelijk zijn, dat de duur van de rit naar Alk maar en omgekeerd verkort wordt, hetgeen ongetwijfeld een verbetering zal blijken te zijn. Tevens zal bij den overweg „Oude Wal" te Warmenhuizen gelegenheid gegeven wor den voor het in en uit stappen van reizigers. Met ingang van voornoemde datum zal de dienstregeling ook eenigszins gewijzigd wor den. Voorts is bij beschikking van den Minister van Waterstaat de grootste toegelaten snel- gende en puffende trammetje te licht bevon den. Het heeft zichzelf overleefd en alle dure medicijnen zullen onvoldoende blijken om het leven van het oudje nog wat te rekken. OBSERVATOR. BINNENLANDSCH NIEUWS. Verdeeling van het werk over meer arbeiders mogelijk Een commissie onder voorzilf er- schap van ir. A. II. Jngen Housz, inge steld door het hoofdbestuur der Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid 'n verzach ting van de nadeelen der werkloosheid te bereiken door vrijwillige verdeeling van het werk over een grooter aantal arbeiders. Zij komt in haar rapport tot de volgende conclusie De commissie verzet zich tegen dwingende wettelijke maatregelen. Het is naar haar meening noodzakelijk, waar dit eenigszins mogelijk is, een systeem van verdeeling van het werk over meer arbeiders vrijwillig in te voeren terwille van de arbeiders, die hierdoor uit hun werkloosheid verlost zouden kunnen worden terwille van de maatschappij, waar de groote werk loosheid een demoraliseerend element terwille van de ondernemingen, in welker belang het is in de toekomst re kunnen beschikken over geoefende en geschoolde arbeiders. De uitecnloopende verhoudingen in de verschillende bedrijfstakken en on dernemingen maken het noodzakelijk, dat de regeling van een dergelijk sy- steejn aangepast wordt aan de eischen van het bedrijf. Het verdient aanbeveling om, waar dat mogelijk is, door een wachtgeldre geling de met verkorten werktijd wer kende of tijdelijk werklooze arbeiders dering van de als werkloosheidsonder steuning uit te keeren bedragen ver kregen kunnen worden. Ook is een wijziging in de bepalingen der werkloozenkassen gewensclit, waardoor het uitkeeren van aanvullen den steun wordt mogelijk gemaakt, wanneer b.v. langer dan doch min der dan 40 uur gewerkt zou worden. Bijzondere aandacht zal moeten wor den besteed aan de jeugdige werkloo- zen en aan jongens, die hun intrede in het leven van den arbeid nog moeten doen. Het is van het grootste belang eerstbedoelden zooveel jnogelijk bij het bedrijfsleven betrokken te houden, en een zoo groot mogelijk aantal jongens in dienst te nemen, zoo noodig voor hal ve dagen of in „rouleering", om voor al jonge menschen zooveel mogelijk k ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwalitcits producten: Marwe ra halfi. 1 7-8'/j Lijnxaadkoekjes vocht, dat is Lijnxaadscbilfers 5 vocht Lijnmeel j minder dao Soyaschilfers gewoonlijk Soyakockjes J in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren ra sterkste kuikens Yitamiocnmecl beter dan vischmed. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. te bewaren voor den vernietigenden invloed der werkloosheid. Hierin rust op de ondernemingen een ernstige so ciale verplichting. DE NIEUWE SCHOOL TE MIDDENMEER. Zooals reeds in ons vorig nummer is gemel d, werd Maandag j.1. de nieuwe school te Middenmeer in gebruik genomen. Ziet hier boven het nieuwe gebouw, naar de modernste eischen ingericht. verbonden te houden aan de onder heid van vervoer voor de tramwegen Alkmaar .nemingen, en op deze wijze een aan- Schagen en Hoorn—Grootebroek nadervulling te geven op de door werktijd- vastgesteld op 45 K.M. per uur. jverdeeling te zeer verminderde loo- Toch blijven wij van meening, dat de tram ncn. Om dit practisch op ruimer schaal wegen het in den tegenwoordigen tijd niet jnogelijk te maken zou echter een ver hooging van de door de overheid in de- meer kunnen blijven bolwerken. De exploi tatie-uitkomsten spreken een duidelijke taal. Dezer dagen zijn gepubliceerd de uitkom stender verschillende tramlijnen in deze ze regeling uit te keeren subsidie nood zakelijk zijn. Hierdoor zou een vermin- Maar Norbert was zichzelf reeds meester. Hij fronste zijn wenkbrauwen en zag veeleer met toorn dan met bevreemding naar den man, die zich op zulk een zonderlinge wijze aan hem vertoond had. Het was iemand, die zoowat zeven of acht jaar ouder kon zijn dan de markies zelf. Zeer groot, mager, geheel volgens den laatsten smaak gekleed, met een paar bakkebaarden, een koud en ernstig voorkomen, zag de man eruit als iemand, die tot de rechterlijke macht behoort. De lippen waren zoo kleurloos en' zoo opeengedrukt, dat ze geheel onzichtbaar' schenen te zijn. Maar de scherpe rechte neus en de beweeglijke neusvleugels spraken van| een heftig gemoedsleven. De bruine oogen vertoonden een wreeden gloed. Neen, mijnheer ik ben volstrekt geen duivelherhaalde de vreemde man. Vergun mij alvorens verder kennis te maken, mijzelf aan u voor te stellen.Ik heet Rouquin, heel eenvoudig, en niet Beëlzebub Ik ben han delsagent van de maatschappij „Securitas." Onze werkkring bestaat in het doen van na- vorschingen omtrent afwezige of verdwenen debiteuren, het geven van vertrouwelijke me dedeelingen, zoowel in handelszaken als in private aangelegenheden, ook omtrent huwe lijken, stand, eerlijkheid en vermogen, het be zorgen van de benoodigde stukken voor civie le en andere processen, het invorderen van nalatenschappen, het houden van toezicht op het personeel van groote zaken, bouwmaat schappijen, fabrieken enz., het waarnemen van allerlei werkkringen gedurende langer of korter tijd, hetzij door ons of door personen, die op onze verantwoording met het werk worden belast. Montenat, een oude, solide firma van het jaar 1847. Ge zult alles, wat ik u hier heb meegedeeld en nog veel meer van dien aard achter het woord Montenat in het adresboek van Parijs kunnen vinden. Aan welke omstandigheid heb ik de eer van uw bezoek te danken, mijnheer Rouquin vroeg de markies met een spottend glimlach je uit de hoogte. De eer is geheel aan mij, mijnheer de markies. Ik ken u goed, en wat het bezoek De jeugd neemt bezit van de nieuwe school, zooals op het bord staat aangegeven „De kinderen te Middenmeer nemen, heden bezit van de nieuwe school. 15 Mei 1933. Hoera betreft, moet ik u zeggen, dat gij mijn gast zijt, maar ik de uwe niet. Hoe bedoelt ge dat Heel eenvoudig. Ik heb het kasteel ge kocht en contant betaald. Ik was juist bezig het van boven naar beneden door te wande len, toen ik, zonder iets dergelijks te vermoe den, uw kreet van wanhoop hoorde. De markies veranderde van kleur en be waarde een oogenblik het stilzwijgen. Ge zijt in uw huis, mijnheer, begon hij daarop. Er is hier niets meer, waarop ik ee- nige aanspraak kan doen gelden en ik wil mij dus verwijderen. Wat nu dat andere be treft, wat gij toevallig kunt vernomen heb ben, zoo verlang ik, dat gij daarover zult zwijgen. Zoo niet Norbert maakte een dreigende beweging en ging werkelijk heen. Nauwelijks had hij evenwel de deur bereikt, toen de doordringende stem van Rouquin hem tot stilstaan noopte. Ik heb u immers gezegd, markies, dat ik op uw voorstel inga Waarom zouden wij dat niet verder behandelen Ik verlang geenszins uw ziel, want ik heb aan de mijne al genoeg. Uw leven begeer ik evenmin. Maar uw eer, mijnheer de markies, ja, daarop speculeer ik. Uw naam is hier de hoofdzaak. Ja. ik wil den koop met u aangaan en geloof maar niet, dat ik zoodoende van lichtzinnigheid zou kunnen beschuldigd worden. Ge zijt voor mij geen vreemdeling meer. Reeds lang heb ik mij voor u geïnteresseerd. De markies vertrouwde zijn ooren niet. Hij wilde heengaan, maar bleef niettemin op den drempel staan luisteren naar het zonder linge voorstel, dat die mijnheer Rouquin hem scheen te willen doen. Deze hernam bedaard Ge zijt tot op den laatsten stuiver ge ruïneerd, mijnheer de markies Dat is voor niemand een geheim meer, maar wat ik beter weet dan de geheele wereld, is het feit, dat gij een buitengewone geestkracht bezit. Gij wordt verteerd van eerzucht. Uw leven gaat stroomafwaarts door gebrek aan geld. Ge hebt beproefd uzelf door een huwelijk te redden, het is u niet gelukt. Ge hebt hier en daar wel een burgerlijk vermogen aangetrof fen, maar dat was niet voldoende, een klei nigheid van vier- of vijfmaal honderd dui zend franc. Is het niet zoo Misschien wel. Wie heeft u zoo goed on derricht Parbleu, dat heb ik mijzelf gedaan, mar kies. Ik heb u immers gezegd, hoedanig de werkkring onzer firma is. Gij kunt nog niet tot een besluit komen en gij toont u zeer ver rast, markies Ik zie aan uw verwarring, dat gij aarzelt. Staat gij nog onder den indruk eener plotselinge fantastische verschijning Ik heb niets met den duivel gemeen, ik ben slechts een gewoon mensch. Denk eens na, maar neem dan niet te spoedig een besluit Wat biedt ge mij eigenlijk aan Ik bied u meer aan dan ge u in uw stout ste droomen had kunnen voorstellen, een som, zoo groot, dat het cijfer er van u zal doen ontstellen. Vertelt ge mij een sprookje uit de „Dui zend en één Nacht"? Lach niet. Het geldt hier inderdaad een geluk als waarvan de „Duizend en één nacht" spreekt, maar het bestaat in werkelijkheid en behoort geheel tot onzen tijd. Wel zoo Ge hebt natuurlijk de geschie denis van den graaf De Monte Christo gele zen vroeg de markies spottend. Ja, dien roman heb ik gelezen, antwoord de Rouquin, maar ik ben niet de abt Faria, de bewaker van den schat, en mijn schat is gemakkelijk te verkrijgen. Wat heb ik dan te doen, als ik in den handel toestem vroeg de markies. Een huwelijk te sluiten, anders niet. Ge zult mij gewonnen geven, als ik zooiets niet onuitvoerbaar acht. Zal ik een oude vrouw of een jong meis je moeten trouwen Mijn aanstaande is ze ker vreeselijk leelijk, of wel aan den drank verslaafd Is het niet zoo Ge zult de gelukkigste man van de we reld worden, want ge verwerft de liefde van een schoone Jonge vrouw met een vlekkeloo- zen naam en zoo lieftallig, als ge u maar kunt voorstellen en arm arm bovendien. Arm herhaalde de markies. Ha, nu begint het sprookje. Ja, arm en van het werk harer handen levend, de dochter van een werkman, zeven tien of achttien jaar oud. Op mijn woord, mijnheer Rouquin, ge doet mij haast watertanden. Tot dusverre is alles zoo mooi als het maar kan een aan zienlijk fortuin en een lief jong bruidje Ik weet nog niet, hoe die twee dingen by elkaar moeten worden gebracht, doch dat heeft den tijd. Vertel mij maar eerst, wat uw voorwaar den zijn, want het is natuurlijk niet uit zui vere liefde voor de kunst, dat ge mij zoo in verzoeking brengt. Gij hebt een doel voor oo gen, dat spreekt vanzelf en ge verlangt onge twijfeld voor datgene, wat ge mij aanbiedt, iets anders van mijn kant. Nu, de eene dienst is de andere waard. Vertel mij maar, wat ge van mij eischt. Het zal wel iets onmogelijks zijn. Volstrekt niet, markies, antwoordde Rou quin. Wat ik verlang is heel eenvoudig en zeer aannemelijk ik ben er zeker van, dat gij het niet zult afslaan. Wat is het dan De helft van uw vermogen. En op hoeveel wordt dat vermogen ge schat Schrik niet, markies, op ongeveer hon derd millioen francs. Dus vijftig millioen voor u en evenzooveel voor mij daarbij sterft men niet van honger. Nu ontstond er een vrij langdurig stilzwij gen. Norbert stond letterlijk verstomd van het cijfer, dat hem genoemd was. Het ademhalen scheen hem inspanning te kosten. Zijn schit terende oogen bleven een wijle op Rouquin met de groote verbazing rusten en toen hU diens zonderlingen glimlach gewaar werd, riep hij dadelijk uit Vijftig millioen Och, je bent gek, mijn heer (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1