SCHOONMAAK S.COLTOF KARPETTEN 24e JAARGANG DINSDAG 13 JUNI 1933. No., 47 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Inkrimping van den veestapel. OM HET GOUD. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU: Hlppolytoshsef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. AD VERTENTIëN. Van 15 regels Iedere regel meer 0.50. f 0.10. Een. veeteliing, waarvoor alle veehouders volledige gegevens moeten opgeven;. In verband met de over het algemeen in landbouwkringen erkende noodza kelijkheid, dat evenwicht worde ge bracht tusschen de uitgebreidheid van den Nederlandschen rundveestapel als productiebron van melk eenerzijds en de bestaande mogelijkheid van loo- nenden afzet dezer melk en de daaruit bereide producten in binnen- en bui tenland anderzijds dienen piaatrege len te worden overwogen om te gera ken tot inkrimping van den veestapel Omtrent de noodzakelijkheid van deze inkrimping bestaat bij de desbetreffen de organisatie geen enkel meenings- verschil. Ter verkrijging van de noodige ge gevens omtrent de uitgebreidheid van den veestapel zal binnen korten tijd over het geheele land een veeteliing plaats hebben. Dit is een noodige stap op den weg, welke zal gevolgd worden bij het po gen, ook op dit gebied het zwaar be proefde landbouw- en veeteeltbedrijf te steunen. Alle veehouders worden opgewekt tot volle medewerking bij de veetel ling aangezien de te verza^nelen ge gevens slechts waarde en beteekenis hebben indien ze volledig en betrouw baar zijn. Voor de vrees dat ruw ingrijpen het door de fokkers opgebouwde veebe stand in gevaar zal brengen vrees, welke op verschillende vergaderingen en ook reeds in de bladen tot uiting kwam bestaat geen gtrond. Integendeel zal er rekening mede worden gehouden, dat de te nemen maatregelen - noodig omdat buiten gewone toestanden en omstandighe den bijzondere maatregelen vragen zooveel mogelijk ten goede zullen moeten komen aan de verbetering van de hoedanigheid van den Neder landschen veestapel in het algemeen. Overigens zal de bedrijfsvrijheid uit sluitend mogelijk zijn en blijven, in dien de veehouders en de betrokke nen bij met de veehouderij samen hangende bedrijven, zonder uitzon dering hun volle medewerking verlee- nen bij de ten uitvoerlegging der te nemen maatregelen Men verlieze niet uit het oog, dat alle in voorbereiding zijnde maat regelen en regelingen, van welke de rundveetelling de eerste zal zijn. wor den getroffen met de eenige bedoeling het vadei;landsche veehouderijbedrijf den steun, welken het bedrijf zelf ge voelt noodig te hebben, te verleenen. Dit doel kan slechts worden bereikt op de gewenschte wijze door de volle ^medewerking van alle betrokkenen BINNENLANDSCH NIEUWS. PRETTIGE VERHOUDING IN DEN GEMEENTERAAD VAN DIDAM. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Didam (Geld.) werd de gemeentebegrooting 1933 behandeld en vastgesteld. De post salaris-burgemeester werd overeen komstig een voorstel van de meerderheid van B. en W. van f 4500 teruggebracht op f 615, omdat de burgemeester tegen het verlangen van den raad toch was herbenoemd. Van den datum der herbenoeming af wenscht de raad geen salaris meer uit te betalen. Een voorstel-Derksen, om het volle salaris weer op de begrooting te brengen werd ver worpen met 7 tegen 5 stemmen. In den strijd met de bepalingen der wet werd tevens een korting toegepast op de sa larissen van burgemeester, wethouders, sec retaris en ontvanger, benevens op de loonen en salarissen van de andere personen in ge meentedienst. Ondanks de waarschuwing van den voor zitter, dat de begrooting op vele punten in strijd met de wet is, werd zij aangenomen met 75 stemmen. Een brochure van mr. Duijs. 1 Het Tweede Kamerlid mr. Duijs, heeft een brochure geschreven, die spoedig zal worden uitgegeven. Een medewerker van „De Telegraaf" heeft een onderhoud met mr. Duijs ge had. Hij vertelde dat de hoofdinhoud der brochure hierop neerkomt, dat hij wenscht, dat de S.D.A.P. zich onom wonden zal uitspreken voor het uit sluitend gebruikmaken van wettige middelen ter bereiking van haar doel; voorts voor eerbiediging van het wet tig gezag dat de partij onomwonden sabotage bij een eventueele mobilisa tie veroordeelen zal en dat zij tegen over onze Koningin een houding zal innemen, welke meer in overeenstem ming is met die der sociaal-democra ten in Engeland Zweden, Denemarken enz., terwijl tenslotte mr. Duijs het standpunt met betrekking tot eenzij dige ontwapening commissoriaal wenscht te doen onderzoeken in ver band onder meer met de gewijzigde internationale omstandigheden en op enkele andere gronden, welke laatste geheel gaat in den geest als door ir. Alberda dezer dagen in den „Socia- alistische Gids" geschreven. Wat be treft de verhouding tot het commu nisme wordt, naar ons bleek, het in nemen van een scherper standpunt in deze brochure bepleit. Parkeeren met auto's op rijwielpaden. Naar aanleiding van veelvuldig in gekomen klachten over stilstaande au to's op rijwielpaden brengen de A.N.W.B. en de K.N.A.C. onder de aan dacht van de weggebruikers, dat door deze handelwijze de wielrijders vaak worden genoodzaakt het rijwielpad te verlaten, met het daaraan verbonden gevaar, zoowel voor henzelven als voor het achteroprijdende of tege moetkomende snelverkeer. In het be lang van een veilig verkeer wordt derhalve een beroep gedaan op de automobilisten met het hiervoren ge noemde bezwaar rekening te willen houden door geen auto's te parkeeren op rijwielpaden en derhalve de hand te houden aan het bepaalde in het Motor- en Rijwielreglement, waarbij het is verboden een rijwielpad buiten noodzaak anders te berijden dan met rijwielen De rijwielstrooken langs de keibe strating, welke vooral in de groote steden voorkomen, zijn als regel niet aangeduid met de borden „rijwiel pad". Hierop moeten dus de parkee- rende voertuigen vlak langs de trot- toirs worden geplaatst. FEUILLETON. (9. En ik, viel Gabrielle daarop in, ik zal u eeuwig liefhebben, innig liefhebben en ik wil niet dat ge ooit een oogenblik daaraan twij felt. Ik beloof u plechtig, dat ik nooit iemand anders zal beminnen dan u en ik verlang, dat ge mij eveneens zweert op mij te vertrou wen wat er ook gebeure moge, wat men u ook van mij moge zeggen. Dat zweer ik, antwoordde Valentin uit de volheid van zijn hart. Maar waarom zegt ge mij dat zoo Vreest gij iets Daarop zei Gabrielle zeer zacht, als ware zij beducht dat een derde haar woorden kon opvangen Ja, ziet ge, Valentin, het is waar, die Norbert ziet mij dikwijls op zulk een zonder linge wijze aan, dat mij somtijds een gevoel van angst onwillekeurig komt overvallen. Thans was het de beurt van Valentin om de moedigste van hun beiden te zijn. Op zijn gelaat kwam een uitdrukking van mannelij ke onverschrokkenheid. Ik vrees hem niet, riep hij uit. Ik zal u beschermen, Gabrielle Wat hebt ge dan te duchten Hebt ge trouwens behalve mij niet nog twee kloeke mannen, die veel van ons beiden houden, twee eerlijke harten, die u met liefde zullen terzijde staan Ge bedoelt natuurlijk Trompelet en Tru- tal, is 't niet viel Gabrielle lachend in. Ja, Trompelet, den goochelaar en den clown Trutal, den „August" van den Circus Franconi," bevestigde Valentin, die twee man nen, die even dapper als listig en sterk zijn. Uw vader heeft mij dikwijls verteld, dat na Geen Friesch in de Rechtzaal. Verdachte en twee getuigen, die hardnekkig aan 't Friesch vasthielden, uit de zaal ver wijderd. Uit Leeuwarden wordt gemeldt Wegens beleediging van een agent van politie stond voor den politie rechter een student uit Utrecht te recht. Als eerste getuige werd gehoord W. Schaafsma, die in den nacht van 13 op 14 April, bij Hotel „De Kroon" sur- veilleerende, zes jongelui zag staan. Op straat was gekalkt en bij hen stond een kalkemmer. Dezen emmer namen Schaafsma en zijn collega Huisman in beslag. Toen zij met dit corpus delictie naar het bureau gingen werden zij gevolgd door den student, die vroeg, of hij den emmer terug mocht hebben hetgeen geweigerd werd. Deze zaak is behandeld voor het kantongerecht te Leeuwarden, op wel ke zitting de student in het Friesch zeide „De agent Wagter heeft een valschen eed afgelegd;." Nadat de agent Wagter thans als getuige voor den politie-rechter ge hoord, verklaard had, dat hij zich door deze woorden beleedigd achtte, was verdachte aan de beurt om ge hoord te worden. Hij beantwoordde de inleidende vragen in het Friesch. Rechter: Welke taal spreekt u daar? Verd. Ik praet Frysk Rechter U hebt hier Nederlandsch te spreken. Verd. Det doch ik net. Rechter Gaat U dan zitten. Ver. Mar ik mei hjir doch frysk sprekke Rechter: Dat mag U niet. U moet Nederlandsch spreken, of anders zwij gen. Verd. Mar ik haw doch it leste wird. Rechter Majoor, verwijder ver dachte uit de zaal. Verdachte wordt weggeleid en roept luid „Fryshin oerein". Rechter Stel dien man tijdens de behandeling der zaak in verzekerde bewaring. Breng hem in dc cel. Ook de beide getuigen a décharge Vries en Bergstra antwoorden in het Friesch. Ook hun vraagt de rechter, welke taal zij spreken. Als zij ant woorden „Friesch" eischt de rech ter, dat zij Nederlandsch zullen spre ken. Getuigen weigeren en worden onmiddellijk uit de zaal verwijderd. De officier eischt tenslotte f 25 boe te of 25 dagen hechtenis. Vonnis dien overeenkomstig. Zuiderzeevisschers bij de veerdiensten De heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer, heeft den Minister van Water taat gevraagd Is het waar, dat bij verschillende veerdiensten, o.a. te Zaltbommel en te Moerdijk, den laatsten tijd Zuiderzee visschers te werk zijn gesteld als losse arbeiders en indien dit het geval is, zijn dan de noodige maatregelen ge troffen, die waarborgen, dat de losse arbeiders, welke gewoonlijk als zoo danig werkzaam waren, niet van den door hen tot nu toe verrichten arbeid zullen worden verstoken Haringrookerij op Urk verbrand. Kinderspel oorzaak Op het eiland Urk heeft een brand gewoed, die vermoedelijk is ontstaan is tengevolge van onvoorzichtig kin derspel met vuur. Een haringrookerij van firma Lich- tendaal te Harlingen geraakte in brand. Dank zij het flink optreaen van de bewoners was het vuur binnen een half uur gebluscht. Van de rookerij is niet vee' overge bleven gevaar voor uitbreiding van den brand naar de belendende gebou wen bestond aanvankelijk, doch kon spoedig bedwongen worden. Van een stelling gevallen. Te Raalte is de 27-jarige bouwvak arbeider H. Diepmaat van een 16 me ter hooge steiger gevallen. Met een verbrijzelden schedel werd hij opgeno men. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is de man overleden. Duitsch jacht gezonken. Twee opvarenden gered, twee vermist. Zaterdagmorgen om tien uur is op Ameland een Duitsch jacht de „Stella Maris" uit Dusseldorf gestrand. Twee personen zijn aan land gekomen, een man en een vrouw. De boot is later vol water weggedreven. Twee andere personen zijn over boord geslagen en hoogstwaarschijnlijk verdronken. De motorreddingboot „Insulinde" van N.Z.H.R.M. en het rijksdouane- vaartuig „Laman de Vries", beide ge stationeerd te Oostmahorn, zijn uitge varen. Tot Zaterdagavond laat heeft men niets kunnen vinden. Wel is er op de Boschplaat bij Ameland een jol- letje aangespoeld, dat bij het jacht be hoorde. Er zaten geen menschen in. Toen de vuurtorenwachter van den „Brandaris" Zaterdagochtend het scheepje op zee ontdekte voer het dwars door de gronden op den wal in. Hij had toen vlaggeseinen gegeven teneinde den schipper duidelijk te maken, dat hij een gevaarlijken koers hield. De seinen zijn blijkbaar niet opgejnerkt. De „Insulinde" had gedurende den geheelen dag draadlooze-telefonische verbinding onderhouden met de „Bran daris". Ankerketting gebroken. Het jacht, aan boord waarvan zich vier personen bevonden, was van Dusseldorf vertrokken voor een tocht door Nederland. Het heeft, na den Rijn tot Lobith te zijn afgevaren, de route langs den IJsel en de Drent- sche Hoofdvaart genomen, om vervol gens langs het Damsterdiep Delfzijl te bereiken. Vandaar is de tocht ver der gegaan naar Nordeney. De opvarenden waren kapitein Ma- riannes, zijn echtgenoote mevrouw Mariannesi-Gedauer, mevrouw Woilf- gang-Daute en de heer A. Dietiel. Volgens de laatste mededeelingen had het jacht op Bornif voor anker moeten gaan. Bij het ophalen van het anker is de ankerketting gebroken. De kapitein en zijn vrouw zijn daarbij over boord geslagen. Men moet wel aannemen, dat zij ver dronken zijn. De beide overige opvarenden, die het vreeselijke ongeluk, dat hem getroffen had, toen hij een jaar te bed moest blijven liggen, Trompelet en die August het waren, aan wie hij het te danken had, dat wij niet van gebrek zijn omgekomen. Ja, ik geloof u, stemde Gabrielle toe, dat het voldoende zou zijn om hen te roepen als ik eenige hulp noodig had, om hen dadelijk |e zien verschijnen. En u te volgen tot aan het einde der we reld, voegde Valentin er bij. Op dit oogenblik zwegen beiden tegelijk en luisterden. Men hoorde stemmen op de trap. De stemmen kwamen naderbij en er werd aan de deur getikt. Daar komen zij al, meende Valentin. Zij hebben niet vergeten, dat het vandaag uw geboortedag is. Gabrielle spoedde zich om de deur te ope nen. Twee mannen traden binnen. De eene was mager, zoo mager, dat men hem ziende onwillekeurig moest denken aan de volksuitdrukking „vel over been." Maar zijn oogen waren levendig en ondeugend en hij verscheen met een lachje op de lippen. Dat was mijnheer Trompelet, de goochelaar. De andere was veel kleiner, breedgeschou derd, sterk van gestalte, met het gezicht van een goedig man, heldere oogen en over het geheel een voorkomen, dat aan bedaardheid en een zachte inborst deed denken. Kalm, zonder een zweem van gemaaktheid, trad hij nader. Het was de reeds genoemde Trutal, de August van den Circus Franconi. Trompelet naderde Gabrielle het eerst en reikte haar vroolijk de hand. Plotseling ver scheen in die hand een aardige ruiker, dien Gabrielle dankbaar aannam. Toen kwam men wist niet waar vandaan weder een kleine ruiker voor den dag, toen nog een en nog één, tot het dozijn vol was. Lachend nam het lieve meisje de op zulk een eigenaardige wijze aangeboden geschenken in ontvangst. Vergun mij, dat ik u een kus geef, sprak Trompelet theatraal. Natuurlijk, vandaag is het een dag van blijdschap, antwoordde Gabrielle eenvoudig. Nu verscheen de clown August. Ernstig, zonder iets te veranderen in de goedige uit - drukking van zijn gelaat, voerde hij over de schouders van Trompelet een koenen sprong uit, waarop hij vlak voor Gabrielle op zijn knieën te land kwam, in welke deemoedige houding hij haar een pot met een hyacint voorhield. Hier, lieve jongedame, sprak hij met gemaakte deftigheid, aanvaard dit kleine geschenk van mij op dezen heuglijken dag, met de verzekering, dat ik u steeds ten dien ste wil staan, als ge een paar krachtige vuis ten mocht noodig hebben om u te verdedigen. En ge zoudt nog angstig zijn met twee zulke beschermersfluisterde Valentin de jarige in het oor. Zie hen maar eens aan. Ja, ge hebt gelijk, fluisterde Gabrielle terug. Gelooft ge niet, dat wij met ons drieën mans genoeg zijn, om alle booze plannen van Norbert te beletten, als hij zooiets in den zin mocht hebben vroeg Valentin weer. Gabrielle antwoordde niet. Die gedachte had haar plotseling treurig gestemd, als had zij eenig voorgevoel van een haar dreigend gevaar. Waar blijft Bertara vandaag vroeg nu August. Hij, is nog niet van zijn werk terug, ant woordde Gabrielle. 't Is al zeven uur, zeide Valentin, en hij had mij nog wel beloofd tegen vier uur thuis te zullen zijn. Ik moest hem maar eens tege moet gaan. Ja, doe dat, stemde Gabrielle toe, dan ga ik terwijl eenige kleinigheden halen. De heeren blijven toch bij ons eten, Is 't niet Nu ik jarig ben, willen wij ook een weinig feestvieren. Valentin begaf zich naar de wijk Pantin, VOOR DE BIJ KANAALWEG DEN HELDER. Prima vloerzeil52 Prima linoleum, Krommenie 1.15 Iniaid- of Graniet 2-25 Groote sorteering Bouclé-, Wilt n- en Deventer diep onder den indruk van het ge beurde waren^ hebben voorloopig te Hollum onderdak gevonden. BELASTINGINVORDERING. Eenige aanvullende bepalingen voorgesteld. Bij de Staten-Generaal is een wetsontwerp ingediend tot aanvulling van de wet van 22 Mei 1845 op de invordering van 'sRiJksdirec- te belastingen. Het bevat bepalingen, betref fende bespoediging van executie uitstel van betaling lijfsdwang. Bespoediging van executie. Onder de tegenwoordige regeling moet, na dat het aanslagbiljet is uitgereikt, een gerui- men tijd verloopen voordat, bij gebreke van vrijwillige betaling, tot executie kan worden overgegaan. i Den kwaadwilligen belastingschuldige wordt een ruime mogelijkheid gelaten om zijn goe deren aan de executie te onttrekken en daar door de invordering te verijdelen. Ten einde in deze leemte te voorzien, opent het ontwerp de mogelijkheid om in bepaalde gevallen de executie te bespoedigen, door toe te staan, dat alsdan de termijnen van artikel 8 der wet niet worden afgewacht en ongeacht of al dan niet reeds een aanmaning is uitge reikt, onverwijld een dwangbevel wordt uit gevaardigd. De vraag, of van deze bevoegdheden een rechtmatig gebruik wordt gemaakt, kan door den belanghebbende, bij wijze van verzet te gen de tenuitvoerlegging van het dwangbe vel, voor den gewonen rechter worden ge bracht en desnoods, in kort geding, aan den president van de rechtbank worden voorge legd. Uitstel van betaling. Het toestaan van op zich zelf niet ongemo tiveerde verzoeken om uitstel van betaling ontmoet dikwijls bezwaar uit hoofde van de bepaling, volgens welke de belasting drie jaar na de dagteekening van het aanslagbil jet verjaart. Weliswaar kan deze verjaring worden gestuit door het beteekenen van een akte van vervolging, doch de practijk heeft geleerd, dat die beteekening, vooral als het uitstel van langen duur is en de zaak een min of meer ingewikkeld verloop neemt, wel eens wordt verzuimd. Zonder dergelijke verzuimen in bescherming te willen nemen, acht de mi nister het niettemin begrijpelijk, dat het ge vaar ze te begaan en deswege verantwoorde- lijk te worden gesteld, allerminst bevorderlijk waar dè fabriek van Lehoussu stond, om va der Bertara te gaan afhalen. Hij was nauwelijks vijf minuten weg, toen er een ander verscheen, om bij Gabrielle zijn opwachting te maken. Het was de markies Norbert d'Argental. Het meisje ontstelde, toen zij hem zag bin nenkomen. Trompelet en August groetten hem beleefd. Hij trad op Gabrielle toe en reikte haar de hand. Gij hebt mijn bloemen gekregen, begon hij. Daar ik wist, dat het een heden uw ge boortedag was, wilde ik dien dag niet onop gemerkt laten voorbijgaan. Hij hield op, naar alle zijden rondziende om de door hem gezonden bloemen te vinden Zoek maar niet, zei Gabrielle, min of meer bevend. Uw beleefdheden, mijnheer, hoe goed ze ook kunnen bedoeld zijn, brengen mij in onaangenaamheden. Van het oogenblik af, waarop gij mij uw wenschen hebt meege deeld, heb ik u geen geheim gemaakt van mijn gedachten over die zaak. Gij hebt de gunst van mijn vader weten te winnen, maar ik, mijnheer, ik heb Valentin lief. Een knaap riep Norbert met een mede lijdend schouderophalen. Trompelet en August vonden die bewering, waar het zulk een knappen jongen als Valen tin gold, al zeer ongepast. Noem hem mijnentwege een knaap, ant woordde Gabrielle niet zonder eenige fierheid, maar ik heb hem lief Toen uw geschenk hier werd gebracht, verborg Valentin mij zijn jaloezie niet en om hem te bewijzen, hoe weinig ik om uw bloemen gaf, wierp ik alles door dat venster op de binnenplaats, waar gij ze terug kunt vinden, als gij wilt Norbert verbleekte en beet zich op de lip pen. Toch hield hij zich goed en zijn stem klonk zelfs rustig en zacht, toen hij lachend antwoordde Gij zult moeten bekennen, juffrouw Ga brielle, dat ik zulk een handelwijze van uw kant niet heb verdiend. Wat heb ik u gedaan, om op die wijze beleedigd te worden Ik heb u lief en daarvan tegenover uw vader geen geheim gemaakt. Is het dan zoo vreeselijk slecht, als men u liefheeft, als men open en eerlijk naar uw hand dingt Ik zeg niets ten nadeele van den vriendschapband, die nu een maal tusschen u en Valentin bestaat, maar ik houd staande, dat hij u een broederlijke, gij hem een zusterlijke genegenheid toedraagt, maar ook niets meer. Ja, ik ga nog verder en geloof zelfs, dat gij beiden u vergist omtrent den waren aard uwer wederzijdsche liefde. De schijnbare zachtmoedigheid dezer woor den, welke nochtans werd gelogenstraft door de eigenaardige tinteling van Norberts oogen, wekte den toorn van het jonge meisje meer op dan bedreigingen en hevige verwijten had den kunnen doen. Zij begreep, dat het een vijand was, die tegenover haar stond zU voelde het en zij had er geen bewijzen voor. Daarbij kwam nog, dat Norberts kalmte hem op dit oogenblik een overwicht schonk dat zij hem met geen mogelijkheid kon ontnemen, al was zij dan ook in haar ziel overtuigd dat hij zulk een overwicht niet verdiende. Alk ik u overigens met mijn huwelijks aanzoek eenige vrees mocht hebben aange jaagd, hernam de markies met een lachje, dat om verschooning scheen te vragen voor zijn al te groote vermetelheid, dan wil ik u wel beloven, juffrouw Gabrielle, dat van die aangelegenheid tusschen ons nooit weer sprake zal zijn. Ik zal er in berusten, dat ge mij niet lief kunt hebben, al geschiedt dit ook niet zonder harteleed, ge moogt dat vei lig van mij aannemen. Ik verzoek u alleen, hier de terugkomst te mogen afwachten van uw vader, juffrouw Bertara, die mij een gun stiger ontvangst had bereid dan ik van u mocht ondervinden, teneinde ook hem met mijn nieuw besluit in kennis te stellen. Is u dat ernst Wilt ge dat werkelijk doen vroeg Gabrielle met een verlicht hart. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1