24e JAARGANG DINSDAG 11 JULI 1933 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN OM HET GOUD J Doorzitten Stukloopen Zonnebrand/^ pUROL WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1.—. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU: Hippolytnsheef Wierlnge*. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN. Van 15 regels Iedere regel meer 0.50. f 0.10 HOLLAND GEEN STEUN VAN AMERIKA. De moeilijkheden ter conferentie te Londen hebben zich geculmineerd in een voorstel van dr. Colijn om de con ferentie te verdagen, daar van eenig practisch resultaat toch geen- sprake kan zijn. Hij werd daarbij gesteund door de vertegenwoordigers van Frank rijk en België, twee landen, welke tot op heden den gouden standaard heb ben gehandhaafd. De gedelegeerden der z.g. goudlan den staan in hun meening lijnrecht tegenover de ,meening van Noord-Ame- rika, die o.a. te kennen gaf, dat de eco nomische conferentie niet bijeen ge komen was om te spreken over de sta bilisatie van den dollar en het pond sterling. In zijn jongste boodschap verklaarde Roosevelt dan ook, dat hij het tijdstip niet aangebroken acht om tot stabili satie over te gaan, aangezien stabili satie van den dollar in strijd zou zijn met de presidentieele politiek van 1926 Hij gaf daarbij onomwonden te kennen, dat z.i. de dollar nog te hoog noteert en dus hebben wij rekening te houden •met een verdere depreciatie van het Amerikaansche betaalmiddel. Evenwel verklaarde Roosevet zich niet te willen verzetten tegen de poli tiek der goudlanden om coüte den gouden standaard te handhaven. De aanvallen op den gulden zijn krachtig afgeslagen en in verband daar mede is de stemming voor den gulden verleden week aanzienlijk verbeterd. Deze tendenz kwam mede tot uiting op de Nederlandsche beleggingsmarki waar een goed prijshoudende stem ming de overhand had. Mr. Trip heeft nogmaals het bekende geluid doen hooren: Tegen infltie en voor den gou den standaard. De toekomst zaï ons leeren wie in deze aangelegenheid gelijk heeft. De voorstanders van handhaving van den gouden standaard slaan met bezorgdheid de maatregelen der Ame rikaansche regeering gade zij zien natuurlijk ook hoe in enkele maanden tijds het bedrijfsleven in Amerika ont zaggelijk verbeterd is, doch zij hech ten aan die meerdere bedrijvigheid niet de minste waarde en verklaren, dat de terugslag; ontegenzeggelijk ko men moet. Met geen mogelijkheid valt. thans te zeggen hoe het Amerikaansche experi ment verloopen zal. Voorloopig ziet het er niet naar uit, dat een teruggang in het zakenleven mag worden ver wacht. Elke week brengt nieuwe be richten over toegenomen orders in vrij wel alle takken van handel en nijver heid. De staalindustrie, welke in Maart van dit jaar op slechts 14 pCt. van de capiciteit werkte, werkt mo menteel op 56 pCt. der capaciteit. Ver scheidene staalfabrieken zijn reeds voor het" geheele jaar met orders voor zien, terwijl bij den dag de orders in meerdere mate binnenkomen. Bij de spoorwegen is de toestand eveneens aanzienlijk vooruitgegaan. Het aantal wagonladingen toonde een belangrijken vooruitgang, terwijl ook de ontvang sten beter waren. De productie van gas en elect.riciteit was 13.7 pCt. hoo- ger dan verleden jaar, de voorraden koper blijken niet onaanzienlijk te zijn verminderd, de verkoopen in den klein handel nemen gestadig toe en zoo is er nog veel meer. Er komt evenwel een tijdstip, waar op de toevloed van nieuwe orders min der zal worden, want het ligt voor de hand, dat, wanneer iedere week de ac tiviteit in de staalindustrie met 3 pCt. verbetert de staalfabrieken spoedig op volle kracht zouden werken en dat lijkt ons in verband met de wereldge schiedenis wel haast onmogelijk. Amerika is echter bezig; nieuwe af zetgebieden te zoeken, o.a. Rusland en Zuid-Amerika. Natuurlijk hopen wij, dat men er in Amerika in slagen zal de huidige be- drijfsverbetering te consolideereu, want wanneer dat het geval mocht zijn, dan is zulks van groot belang voor Europa, dat dan ook ongetwijfeld daar van moet profiteeren. Auio rijdt tegen, een boom. Zaterdagmiddag drie uur had een auto, waarin zes Arnhemsche ingezete nen waren, en die met een 50 k.m.- vaart van Arnhem naar Ede reed, ter hoogte van De Ginkel bij het inhalen en passeëren van een motor het onge luk te slippen, waardoor de auto aan de linkerzijde van den weg tegen een boom botste en in brand vloog. De zes inzittenden knden met moeite bijtijds de auto verlaten. Allen hadden min of meer ernstige been- en armwonden, die door dr. De Haan uit Ede verbon den werden. De bestuurder, iemand uit Arnhem, was niet in het bezit van een rijbewijs en was pas vijf weken het stuur eenigszins machtig. BUITENLANDSCH NIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. (17. De gissing ligt voor de hand, voegde Chilperic er bij, dat er anderen zijn, die even eens de erfgenamen opsporen, doch met ge heel andere bedoelingen dan wij. Het wordt alweer een strijd om millioenen, die thans een aanvang neemt en het komt mij voor, zonder onze tegenstanders nog te kennen, dat wij te doen hebben met menschen die niet voor een of meer misdaden terugdeinzen, waar het geldt de zege te behalen. Murad toonde zich zeer onrustig. Zijn zwar te oogen hadden een somberen gloed en ze nuwachtig beet hij zich op de lippen. Eens heeft Bertara de eer en het leven van mijn vader gered, verklaarde hij. Toen Bertara op zijn sterfbed lag, liet hij mij be loven hem mijn jeugd te wijden, als dat noo- dig mocht zijn, om zijn broeder en zuster op te zoeken, teneinde hun de millioenen te overhandigen, die hun van rechtswege toe kwamen. Ik heb dat beloofd, ik heb het ge zworen. Mijn eer is met die zaak gemoeid. Ik heb ieder van u twintig duizend francs voor uw hulp toegedachtwelnu ik geef u ieder vijftigduizend francs, als ge het mij door uw toedoen mogelijk maakt het beoogde doel te bereiken. De twee agenten ontstelden en werden eenigszins bleek. Sapristi, dacht Chilperic, dat is een pa troon, zooals er niet velen gevonden worden Met klimmende drift ging Murad voort Zij, die wij thans te bekampen hebben: zijn ongetwijfeld rijk. Ik ben dat eveneens en geef u volmacht, om geheel volgens uw be hoeften van mijn kas gebruik te maken. Mijn bedienden, zoowel als mijn vermogen, alles is te uwer beschikking. Hoor verderZoo er HET VERLIES OP EEN MACHINEFABRIEK EN SCHEEPSWERF. Verlies f 327.060. Aan het jaarverslag van de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam over 1932 is het volgende ontleend Het boekjaar 1932 is het slechtste jaar, dat. de werf ooit doormaakte. In begin Februari besloot het grootste deel van het personeel in staking te gaan wegens loonsverlaging. Een klein deel van het personeel bleef gere geld werken, waardoor de onder handen zijn de objecten konden worden afgewerkt. De af gewerkte orders werden hierdoor echter aan zienlijk duurder dan oorspronkelijk was ge calculeerd. De staking duurde voort tot in het najaar en gedurende al deze maanden bleven de algemeene kosten doorloopen, waar tegenover slechts een gering bedrag aan ont vangsten stond. Zelfs moest men een aan zienlijk bedrag aan de gemeente Rotterdam betalen voor niet gebruikten stroom, omdat de gegarandeerde hoeveelheid electrisehen stroom niet bereikt werd. Toen de staking in October eindigde, was het zeer moeilijk om spoedig weer voldoende werk te bemachtigen, zoodat de staking gedurende het geheele jaar 1932 haar invloed liet gelden. Toen de staking geëindigd was, was er geen werk voor alle werklieden, zoodat z.g. wan- delweken moesten worden ingevoerd. De tel kens verandering van werklieden maakte vooral den nieuwbouw duur. Behalve werk lieden moest een groot aantal beambten wor den ontslagen. De salarissen werden belang rijk verminderd. Nieuwbouworders uit het buitenland te krijgen is zoo goed als onmo gelijk. Door het terugloopen van de buiten- landsche valuta verkeeren de Nederlandsche werven in dubbele moeilijkheid. De vooruitzichten voor den scheepsbouw in Nederland zijn verre van rooskleurig. Men vreest dat de groote werkloosheid, die in deze branche heerscht, nog geruimen tijd zal voortduren. Men werkt thans met sterk verminderde bezetting, hoofdzakelijk aan de reparaties van zee- en rivierschepen en rekent op deze wij ze het bedrijf in goeden stand te kunnen houden om het later tot zijn ouden omvang op te werken. Het verlies over 1932 bedraagt f 327.060 te genover een winst over 1931 van f 13.015. SJOWJET-RUSLAND. De zegeningen van de roode landbouw-politiek. Onbeschrijfelijke ellende in in het Wolga-gebied. Honger in eertijds rijke land bouwdistricten. Dat de ellende in het Wolga-gebied groot is, bewijst een bericht uit Sclmei- demuhl, volgens hetwelk op het oogon- blik de Duitsch-Russische boeren bet Wolga-gebied en de Oekraine, waar zij aan den hongerdood zijn prijsgege ven -met honderden verlaten. De volks bond voor Duitschers in het buiten land heeft daarom een groote actie op touw gezet, teneinde de Duitsche boe ren in Sowjet-Rusland te helpen. De vluchtelingen worden onderge bracht in een kamp te Snneidemuhl, waar zich op het oogenblik reeds 357 uitgewekenen bevinden. Wanneer men het kamp bezoekt, krijgt men een dui delijk beeld van de ellende waarin de Duitsche boeren verkeeren. Voikornen terneergeslagen en stom loopen zij rond en wachten op berichten van hun familie-leden, die zij in het „land der verschrikking" moesten achterlaten Die nog niet vrij zijn wacht een vreese lijk lot de hongerdood. Want er is in de eens zoo vruchtbare Wolga-gebieden en in de Oekraine op het oogenblik niets meer te eten. Gruwelijke verhalen vertellen de boe ren in Schneidemuhl over hun erva ringen. Zelfs gevallen van kannibalisme zouden zijn voorgekomen. Op het marktplein van een stad lagen op ze keren dag honderden uitgeputte hoe ren, om wie niemand zich bekommer de. Uit mededeelingen van de vluchte lingen blijkt, dat het den Sjowjet Rus- sischen autoriteiten niet meer moge lijk is, ook maar eenigermate voldoen de voedsel te verschaffen. Het collec tieve bedrijf neemt den boeren het graan af, dat in hun bezit is en voor duur geld moeten de boeren in bet voorjaar het zaaikoren terugkoopen vroeg of laat ooit eenig gevaar voor uw le ven bestaat, vergeet dan niet, dat ik uw heer ben uw patroon, gelijk ge mij noemt en ik zal op mijn post bij u zijn Zij, die wij be strijden, zijn misdadigers. Wij willen en kun nen geen misdaden tegenover misdaden stel len, doch als wij onzen plicht gedaan, onze zending vervuld hebben, dan komt voor ons een nieuwe plicht, een nieuwe zending. Het strafgerecht bereikt niet alle boosdoeners, dan zullen wij onze straf in de plaats doen treden van de wettelijke, die allicht onvol doende of valsch kon zijn. Wij willen hen tuchtigen voor hetgeen zij tegen ons hebben bedreven Dat is goed, dat is flink meende Simeon. Zoo is ook mijn meening, voegde Chilpe ric er kalmer bij. Van één denkbeeld bezield, reikte het drie tal elkander de hand. Er lag een eigenaardi ge ernst in die zoo eenvoudige beweging, een ernst door het vooruitzicht van de gevaren, die men tegemoet ging, in het leven geroepen. De beide Franschen verborgen hun innige ontroering achter een min of meer gemaak- ten glimlach, maar de Oosterling sprak plech tig deze eenvoudige woorden God is groot en Hij zal ons Zijn bijstand niet onthouden Eenige minuten later sliep alles in het pa leis, waar Murad zijn geheimzinnig leven doorbracht. Simeon en Chilperic legden zich te bed en droomden van met goud gevulde zakken en andere niet minder begeerlijke dingen. VI. Eenige dagen na deze gebeurtenissen, die als een soort van inleiding op ons verhaal zijn te beschouwen, stapte Norbert d'Argental uit een rijtuig in de avenue van 't Bols de Boulogne. Hij was in 't donker, doch uiterst elegant gekleed met fijne glacé handschoe nen. Die fraaie kleeding liet zijn goed en stevig gevormd lichaam alle recht wederva ren, maar kon toch niet verhinderen, dat er iets hards bleef in de trekken van het overi Af en toe worden brieven te Schnei- dcmulil ontvangen van de in bet \Yol- gagebied achtergebleven Duitschers.. Hun inhoud is één klacht „De men schen hebben niets meer te eten en de een na den ander sterft Aan de Duitsch-Russische vluchte lingen zal de Duitsche Regeering thans geleidelijk werk op het land verschaf fen. Degenen aan wie het is gelukt nog wat geld mede te brengen (voor het grootste gedeelte waren de boeren wel varend) zullen probeeren zicli ergens te vestigen. Vereenigde Staten. Roosevelt's program in gevaar. Scherpe regeeringsmaatregelen Volgens berichten uit Washington is president Roosevelt onaangenaam ge troffen door het verschijnsel, dat de vermindering van het aantal werk- loozen en de verhooging der loonen in geen evenredige verhouding staan tot de verhoogde activiteit der industrie en de stijging der prijzen. Tusschen die beide groepen bestaat een ernstige wanverhouding, doordat de werktijd verlengd wordt in strijd met het nati onale saneeringsprogram voor de in dustrie. Volgens deze berichten is Roosevelt vastbesloten, de scherpste tegenmaatregelen te nemen, daar an ders juist het tegendeel der dollarde- precitie bereikt zou worden, waar door zijn plannen automatisch illu soir zouden worden gemaakt. Ook de openbare meening begint in dit verband critiek te oefenen. Voedsel wordt duurder. De correspondent van de „Daily Te- legraph" te New-York meldt, dat het binnenlandsch kartelplan van Roose velt reeds geleid heeft tot stijging van de voedselprijzen vleesch, boter en melk zijn duurder geworden, evenals meel. Het departement van justitie heeft farmers, die zich schuldig, zou den maken aan woekerwinsten, met strenge straffen bedreigd en dat schijnt, de prijsstijging wel eenigszins te rem men, maar men verwacht algemeen dat andere prijzen binnenkort ook zullen stijgen. Verstekelingen gegast. De „Daily Telegraph" meldt uit New- York dat aan boord van het s.s. „Pre sident Carfield" twee verstekelingen den dood hebben gevonden toen het ruim, waarin zij zich verscholen had den, uitgegast werd. De mannen wa ren blijkbaar te Marseille, vanwaar de 'President Carfield" 21 Juni was ver trokken, aan boord gesmokkeld. On verklaarbaar blijft waarom de man nen niet zijn gaan roepen toen zij be merkten dat het ruim waarin zij zich bevonden uitgezwafeld werd. Deskun digen zijn van meening, dat de gasvei giftiging niet zoo spoedig kon intre den dat de slachtoffers niet meer had den kunnen schreeuwen. Wellicht wa ren zij bang om de aandacht op zich te vestigen. Meisje door Krokodil meegesleurd. Vriendinnen bevrijden haar. Een meisje, dat te Calcutta in een ri vier met vriendinnen aan het zwem men was, werd door 'n krokodil gegre pen en naar het midden van den stroom gesleurd. Haar vriendinnen zwommen haar achterna, grepen een van haar uitgestrekte handen, sloegen op het water en schreeuwden zoolang, tot de krokodil hang was gemaakt en zijn prooi losliet. De meisjes brachten het slachtoffer naar den oever van de rivier, waar het meisje in onmacht geraakte. In deernis vvekkenden toestand werd zij naar liet ziekenhuis te Calcutta vervoerd, waar zij spoedig na opneming is overleden. gens zeer gedistingeerd gelaat. Hij wandelde een paar minuten, schijnbaar doelloos, hier en daar en wendde daarop zijn schreden naar den hoek eener nieuwe straat, die zich ach ter den grooten schoonen tuin uitstrekte, welke tot het paleis, door Murad bewoond, behoorde. In deze straat bevond zich slechts een en kel nieuw gebouwd huis, dat nauwelijks vol tooid scheen. Groote strepen witte verf op de spiegelruiten toonden duidelijk genoeg aan, dat de verschillende étages nog niet verhuurd waren, met uitzondering van de vierde, die wel bewoond scheen, aangezien aldaar de jalousieën voor de vensters hingen, hoewel die jalousieën zelf om zoo te zeggen hermetisch gesloten bleven. Het was tien uur in den voormiddag en een heldere zon goot haar sprankelend goud over de straat, over de schitterende equipages en de ruiters, die zich naar het veelvuldig be zocht bosch begaven. Een stroom van rijtui gen bewoog zich hier, van de sierlijkste, met eigen wapens getooide af tot het kleine rij tuig op twee wielen toe, van de elegantste coupé en den zwaren landauer tot het lichte, zoo aangename Engelsche koetsje met één paard bespannen. Norbert stond een oogenblik stil, om dit levendig tooneel te beschouwen, een der ei genaardige genoegens dezer wereldstad, den wandelrit naar en door het Bois de Boulogne, De schoone vrouwen van Parijs tooneel- speelsters, mode-dames en dames der groote wereld reden hem voorbij, achteloos, maar tevens in bestudeerde houding tegen de kus sens geleund, glimlachend en met frissche. versch geplukte bloemen in de hand, liefdevol door de zonnestralen gekust. Enkele dames, min of meer bevreesd voor het voorjaarskoel tje, met blauwe oogen en aschblond haar, vertoonden zich nog in winterkleedij, maar verreweg het meerendeel begroette vroolijk met kleedjes van lichte stof en zachte, tint, het hoofd gedekt door hoedjes met rozen, viooltjes en witte lelies opgemaakt, de komst der nieuwe lente. Wat hier voorbijging, was de verpersoon Doos 30 en 60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. TRAGISCH. Bij Esslingen in Wurtemberg keerde een met hooi beladen wagen naar de boerderij terug. De boerin wilde met haar zeis in de hand op den wagen springen. Doch zij trof hierbij haar 4-jarig zoontje, dat in het hooi lag te slapen, zoo ongelukkig aan den hals, dat een slagader werd doorgesneden en het knaapje overleed. PANIEK IN EEN CIRCUS. Drie tijgers losgebroken. Tijdens een voorstelling van den Engelschen circus Bertram Mills te Devonport bij Ply- mouth braken plotseling drie tijgers uit een kooi los en sprongen de open arena in. Ter wijl een van de tijgers uit eigen beweging weer in de kooi terugkeerde, sprongen de beide andere dieren tusschen de toeschou wers, waar een paniek ontstond. Door het schreeuwen en gillen van de menschen wer den de tijgers steeds wilder en sprongen zij woest heen en weer. Een tijger wonde een vrouw met een slag van zijn klauw zoo zwaar, dat zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Tal van vrouwen raakten be wusteloos. Honderden menschen trachtten de uitgangen te bereiken, waarbij het tot een wilt tumult kwam. Ten slotte vluchtten de tijgers naar buiten in de richting van Ply- mouth. Zij zijn door soldaten en matrozen met behulp van netten weer gevangen en naar hun kooien teruggebracht. ONVERWACHTE ONTMOETING. In Zevenbergen is in de bergen plotseling sneeuw gevallen. Bij Kronstadt vluchtten de toeristen in een hut, doch bemerkten daarna pas, dat hier reeds twee beren een genoeglijk verblijf hadden gezocht. De beren joegen de menschen uit de hut, waarbij twee vrouwen in den afgrond stortten en zwaar werden gewond. HET SPRINGEN VAN DIEREN. Niet iedereen zal weten dat een tijger on geveer vier meter hoog kan springen. Een hond kan tot drie, een paard tot iets meer dan twee meter brengen. De kangeroe wint het bij het verspringen in één sprong kan hij een afstand van 10 meter nemen. We la ten de bekende springers onder de insecten de vloo en de sprinkhaan buiten, die kunnen springen over afstanden, die meer dan het honderdvoudige bedragen van hun eigen li chaamslengte. lijking van het genot, de zorgeloosheid en de weelde. Dat was de altoos voortvloeiende stroom, die aan geen terugkeeren denkt. Het was het koortsachtige leven van veroveringen en eer zucht, met een woord, het leven, dat de mar kies aanbad en begeerde, naar hetwelk zijn ziel met al de kracht, die in hem was, streef de en dat alleen door rijkdom kon worden verkregen. Hij betastte dat verrukkelijk le ven reeds met de toppen zijner vingers. Ach ter die halfgeopende deur, die steeds voort ging zich op haar scharnieren te bewegen, wachtte hem dat geluk Met een diepen zucht keerde hij het hoofd af en wendde zich met grooten spoed naar dat verlaten huis, waarvan hij de vier trap pen beklom. Hij klopte driemaal op eenigszins geheim zinnige wijze,, dat was het afgesproken tee- ken. Een reus, Laguyane, opende hem de deur en sloot ze weer zorgvuldig achter hem dicht, nadat hij was binnengetreden. Heeft zij geslapen vroeg Norbert. Neen, zij is niet op het bed geweest luidde het antwoord. Heeft zij iets gegeten Al in drie dagen niet. Die vragen en antwoorden sloegen op Ga- brielle, gelijk de lezer wel zal hebben begre pen. Zij bevond zich hier. Hier hield men haar van de buitenwereld afgesloten. Op den avond van haar verjaardag, toen Laguyane en Loussard haar zonder eenige moeite in het gereed staande rijtuig hadden gekregen om haar naar Pantin te brengen, naar haar vader, die, zooals het heette, le vensgevaarlijk gewond daar in de werkplaats lag, op dien avond was zij zoo vreeselijk ont daan geweest over de ontvangen mededeelin gen en had zij zich bezorgd gemaakt over den toestand, waarin haar arme vader ver keerde, dat zij gedurende het eerste kwartier van den rit zelfs niet aan eenig boos opzet had kunnen denken. Toen zij daarop bemerkte, dat men veel te lang onderweg bleef voor den rit naar Pan tin, terwijl het rijtuig toch zoo vreeselijk hard reed, kwam er plotseling een verdenking bij haar op, die den loop harer tranen stuitte. Zij boog zich naar het portier. Nadat men buiten Parijs was gekomen, kwam het haar voor, dat men van een ande re zijde de stad weer inreed. Zij zag haar ge leiders aan, die er het zwijgen toededen. Niettemin meende zij op hun gezichten bij het licht der lantaarns een boosaardigen glimlach te ontwaren. Zij werd zeer beangst en wilde opstaan. Waar ben ik Waar brengt gij mij naar toe riep zij uit. Geduld, kleine meid, geduld, we zijn er dadelijk Spreek op Ik wil weten, waar ik ben Een zware hand legde zich op Gabrielle's schouder en dwong haar zoodoende, om op haar plaats te blijven zitten. Zij viel op de kussens terug, als verlamd van schrik. Zonder nog te kunnen gissen welk onheil haar dreigde, zonder nog te beseffen, dat zij zich werkelijk in gevaar bevond, was het haar gedachte aan zelfbehoud, die haar opeens een doordringenden kreet om hulp deed slaken. Weer sprong zij op en liep met gebalde vuisten op het portier toe, om het glas daar van te verbrijzelen. Nogmaals wilde zij het uitgillen, maar op hetzelfde oogenblik werd het geluid van haar stem gesmoord door een dikken doek, dien men haar om den mond wist te binden. Gelijktijdig werden haar han den door ijzeren vuisten in bedwang gehou den. De doek was in een bedwelmend vocht gedoopt en de arme Gabrielle verloor binnen enkele seconden het bewustzijn. Een paar minuten later stond het rijtuig stil. Laguyane tilde het meisje er uit en droeg haar als een klein kind in zijn armen de trappen op. Op de straat, evenals in het ledige huis, vertoonde zich geen schepsel, geen enkele ge tuige van het feit. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1