II MEI TOM! De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders RUITERWEDSTRIJDEN OM HET KAMPIOENSCHAP TE SCHAGERBRUG. FEUILLETON. OM HET GOUD. 24e JAARGANG VRIJDAG 2g JULI 1933 No 6o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. zijn met de minste kosten verkregen met Opfokvoeder 1 —30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 4—10 weken 5.95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo verkreeg de heer H. Koning, de Wllp, Gr. van 32 jonge hennen 774 eieren in December en 653 In de koude maand Januari j.1. dus 78 pCt. en 65.8 pCt. eieren. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU: Hlppolytoihaef WleriareB. Telefoon Intercomm. No. 19. AD VERTENTIëN. Van 1—5 regels f 0.50. Iedere regel meer f 0.10 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam. BINNENLANDSCH NIEUWS. WAT AAN DE GALA-VOORSTELLING VOORAF GING. Een kloppartij te Aalsmeer. Bij den opbouw van het circus Amanda Roberti op een terrein onder Aalsmeer, is het Maandagmiddag tot relletjes gekomen tus- schen de circusmenschen en de Rijkspolitie. Hoewel het circus vergunning had (en zelfs zijn pacht reeds had betaald) om zijn tenten op te slaan op een terrein in deze plaats, meen de de eigenaresse van het stuk land op het laatste oogenblik bezwaar tegen het optreden van het circus te moeten maken, waarop zij de Rijkspolitie verzocht het circus te verwij deren. Dit ging niet zoo gemakkelijk en op een gegeven moment zag de majoor van de Rijksveldwacht zich genoodzaaktvan de blanke sabel gebruik te maken. Bij de charge, welke hierop volgde, liep de eigenaresse van het circus, mevr. Amanda Roberti, verwon dingen op. Voorts kregen twee mannen ee- nige sabelhouwen zij moesten zich onder geneeskundige behandeling laten stellen. Gelukkig voor het politiecorps was, dat Han Siegfried, de sterke man, zich uiterst kalm gedroeg, indien deze was begonnen zou er van het politiecorps niet veel meer zijn over ge bleven. Nadat de burgemeester van Haarlemmer meer, mr. A. Slob, in wiens gemeente het rel letje zich voordeed, eraan was te pas geko men en ook de officier van Justitie had in gegrepen, werd het conflict bijgelegd, zoodat de gala-voorstelling 's avonds nog kon door gaan. BURGEMEESTER VERSTEGEN EN „HET ANKER." Een verklaring. Naar aanleiding van verschillende persui tingen in den laatsten tijd, deelt de burge meester van Koog aan de Zaan, de heer A. G. A. Verstegen, het volgende mede „Ik gevoel de behoefte openlijk in te trek ken mijne mede-onderteekening van het ar tikel in het blad „Het Anker" van 7 Juli j.1. Heb ik mij bij die onderteekening niet vol doende rekenschap gegeven van de beteeke- nis hiervan, ik ben thans overtuigd, dat het blijk van instemming met den inhoud van het artikel, dat uit die mede-onderteekening blijkt, niet te vereenigen is met de plichten, die op mij rusten als burgemeester eener Ne- derlandsche gemeente. Als zoodanig toch is het mijn taak het gezag hoog te houden een taak, die ik onder alle omstandigheden tot het uiterste zal vervullen en dit is niet. maar steekje voor steekje en draadje voor draadje breien wij de fijnste WOLLEN kousen voor U aan, ook ALLE andere soorten kousen, sokken en goederen. Voor nieuwwerk zijn wij No. 1. Jaap Snor, Den Helder. P.S. Vracht voor onze rekening. had kunnen zien, als hij met de voeten het de strekking van het artikel." Geen maatregelen tegen Burgemeester Verstegen. Het Nederlandsch Correspondentie- bureau meldt Naar aanleiding van de openlijke verklaring, afgelegd door den heer A. G. A. Verstegen, burgemeester van Koog aan de Zaan, waarbij deze zijn onderteekening van bet artikel in „Het Anker" van 7 Juli onder bet op schrift „Alle hens aan dek" terug neemt., vernemen wij, dat de Regee ring met deze afdoende verklaring genoegen beeft genomen en dat geen verdere stappen terzake tegen den burgemeester zullen volgen. AUTO IN 'T WINSCHOTER DIEP. Een inwoner van Haarlem verdronken. In het Winschoter diep bij het z.g. Tolhek op de grens van Groningen, is Dinsdag de 56-jarige fabrikant W. Hilarius uit Haarlem in het water gereden met zijn auto. Mevrouw Halarius is gered door een der omstanders. De fabrikant zelf is echter verdronken. Bij het passeeren van een andere auto was er plotseling van de tegenovergestelde richting nog een auto aangekomen. Vermoedelijk heeft hij toen bij het remmen de macht over het stuur verloren. De heer en mevrouw Hilarius waren op weg naar Hoogezand. ST. PETRUSKERK TE LEIDEN AFGEBRAND. Een groote vuurzee. Dinsdagavond ruim halfelf is de groote massale en monumentaal gebouwde St. Pe- truskerk aan de Langebrug te Leiden in vlammen opgegaan. De brand, uitgebroken aan het beneden gedeelte van den toren, droeg in den aanvang al direct een ernstig karakter. Rondom de zen toren was een staketsel gemaakt, in ver band met herstellingen, die aan het kerkge bouw waren aangebracht. Het vermoeden ligt voor de hand, dat loodgieters den brand ver oorzaakt hebben. Met deze herstelling is men zes weken geleden begonnen. Het geheele gebouw was middernacht een groote vuurzee. De kerk is ruim honderd jaar oud. LEEUWENTEMMER GEWOND. Op de kermis te Vlissingen. Zaterdagmiddag is in het circus Van Bever staande op de kermis te Vlissingen, een onge luk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is af- geloopen. Het was tijdens de middagvoor stelling, toen de leeuwentemmer optrad met zijn vier leeuwen. Een der leeuwen sprong boven op den temmer, waarbij hem een arm uit de kom werd gerukt. De temmer viel en kon niet meer opstaan. De dieren raakten onderling slaags. Personeel van het circus slaagde erin de dieren naar hun hokken te drijven. Onder de talrijke kinderen van het publiek ontstond een groote opschudding. Velen renden naar den uitgang. Het perso neel wist echter spoedig de orde te herstellen De temmer werd naar het ziekenhuis ge bracht, doch kon na behandeling weer heen gaan. Voorloopig zal hij niet kunnen optre den. ZAANDAMS GELDMIDDELEN BIJNA UITGEPUT. Raadsvergadering uitgesteld om het overleg tusschen de partijen te bevorderen. Teneinde het overleg inzake de financieele moeilijkheden tusschen de partijen te bevor deren is besloten de tegen Donderdag uitge schreven vergadering van den gemeenteraad van Zaandam, waarvoor de leden de agenda reeds hebben ontvangen, niet te doorgaan. Vermoedelijk zal Maandag raadsvergade ring worden gehouden. B. en W. zijn weer opnieuw bijeen geweest ter bespreking van de quaestle. Naar wij vernemen is de toestand van de geldmiddelen der gemeente van dien aard. dat men het niet heel lang meer zonder hulp van buiten zal kunnen stellen. De Provinciale Kampioenschappen der Landelijke Rijveree- nigingen van Noordholland, werden Zondag op het terrein der Landelijke Rijvereeniging „Westfriesland", aan den Ruigeweg, gehouden. Uitslagen als volgt Individueele dressuurproef. Ie prijs Jb. Mooij „Westfriesland," met Black Ben 2e prijs mej. H. Govers, Heiloo, met N.N. 3e prijs D. de Graaf, „West friesland", met Corrie 4e prijs C. v. Splunter, „Rossinant" met Jagerin 5e prijs J. Schenk, „Bucephalus" met Nylesko 6e prijs Mevr. E. Burger-Rens, „Westfriesland", met Marie. Dressuurproef voor afdeelingen. Ie prijs „Westfriesland," instructeur de heer J. C. Vethman 2e prijs „Beijart," instructeur eveneens de heer J. C. Vethman 3e prijs „Bucephalus", instructeur de heer Aarsen. Handicap Springconcours. Ie prijs Jb. Schoorl, „Westfriesland", met Lady 2e prijs D. de Graaf, „Westfriesland", met Corrie 3e prijs J. Schenk, met „Bucephalus", met Nijlesko 4e prijs C. Muijs Jr„ Heiloo, met Willie 5e prijs C. van Splunter, „Rossinant," met Jagerin 6e prijs A. de Graaf, „R.A.P." met Frits II 7e prijs Mevr. E. Burger- Rens, „Westfriesland met Marie. Patrouille-springen. Ie prijs „Westfriesland", door de ruiters Jb. Schoorl, Jb. Mooij, mevr. E. Burgers-Rens en D. de Graaf 2e prijs „Beijart" door de ruiters D. Olie, D. Haremaker, J. P. Boon en S. Olie 3e prijs „Bucephalus," dcor de ruiters J. Schenk, C. Broersma, G. Blaauboer en Jb. Kistemaker Kz. Boven Het kampioenschap patrouille-springen werd behaald door „Westfriesland" door de ruiters Jb. Schoorl, Jb. Mooij, mevr. E. Burger-Rens en D. de Graaf. Onder De heer Jb. Mulder van Rijvereen. „Wieringen" neemt met Tom een hindernis. 22. De opening, waarover de jongeman zich thans heen boog, was nauwelijks breed ge noeg voor zijn slanke lichaam. Zelfs Trom- pelet, hoe mager hij ook mocht zijn, zou zich niet dan met inspanning door zulk een gat hebben kunnen heen wringen, voor den breed geschouderden August zou het in weerwil van zijn vlug- en lenigheid, letterlijk ondoenlijk zijn geweest. Uit steen gemetseld, liep het luchtkanaal zoowat drie meter onder den grond, om vervolgens langs een stompen hoek, wie weet, hoeveel meter verder te gaan. Het was derhalve onmogelijk na te gaan uit welk lokaal dat geheimzinnige licht naar boven straalde. Valentin wilde in die diepte afdalen. Maar hoe Als hij zich daarin liet glijden 'met de beenen omlaag, moest hij, zoo de opening aan den binnenkant niet met ijzeren staven of traliewerk was afgesloten, noodwendig neerkomen in het gewelf, waar het licht brandde en dat achtte hij terecht zeer ge vaarlijk. Hij ging derhalve het eerst met het hoofd den luchtkoker in en gleed behoed zaam naar beneden, om geen aarde of stee- nen los te werken en zoodoende de opmerk zaamheid van beneden gaande te maken. Zijn voeten bleven een tijdlang boven den ingang toen verdween langzamerhand het geheele lichaam, hij scheen door de aarde te zijn verzwolgen. De koker was zoo nauw, dat zijn schouders, hoe slank hij ook was, telkens aan beide zij den tegen de steenen schuurden. Hij zonk dieper en verdween in de krom ming. Zooals hij wel vermoed had, was de onder ste opening van den lichtkoker door een soort van rooster afgesloten, zoodat hij niets eerst naar omlaag ware gegleden. Behoed zaam voortkruipend geraakte hij met zijn gezicht vlak bij dat rooster. Onder hem was een gewelfd vërtrek, dat ver licht werd door een kaars, die op den hals eener flesch stond. Dit sombere hol was be woond, want aan den kant, dien Valentin overzien kon, ontdekte hij tenminste een tafel, een kast en een bed. Een zware deur vormde de gemeenschap tot de lokalen, die voor de gasten bestemd waren, maar de in gang was zoo laag, dat men slechts in ge bukte houding er door moest komen. De lage deur was thans geopend. Een man en een vrouw traden binnen Laguyane en de vrouw, die onder den eigenaardigen naam van „Kersepit" bekend stond. Het door Simeon en Chilperic gegeven sig nalement kwam zoo nauwkeurig uit, dat Va lentin geen oogenblik kon twijfelen aan de identiteit der personen die hij voor zich had. Man en vrouw bewaarden eerst een tijdlang het stilzwijgen. Kersepit zette een vrij goed avondmaal op de tafel, bestaande uit brood, kaas en wijn. Zij aten en dronken gezamenlijk. Bevend beschouwde Valentin dat zonder linge tweetal. Bij de diepe stilte, die er heerschte, kwam het hem voor, dat zijn hart ook voor anderen hoorbaar klopte. Hij sidderde bij dit denk beeld. Eindelijk wisselden man en vrouw met ge dempte stemmen enkele korte woorden doch hoe fluisterend ook gedaan, ze werden door Valentin opgevangen. Het is lang geleden, dat ik je het laatst heb gezien, bromde Kersepet. Iets bijzonders te doen gehad voor je patroon Ja nogal we hebben de kleine in gerekend. De kleine met de millioenen vroeg de vrouw. Waar zit ze nu Op een plaats, waar niemand haar zoe ken zal, namelijk in deavenue van het Bols de Boulogne, je weet wel achter het paleis van dien Murad. Neen maar, dat was een kostelijke inval! lachte de vrouw. Wie is het eerst op dat denkbeeld gekomen Wie anders dan de patroon, die beslist alles Dat is een kerel wien het een lust is te dienen. En zoo vrijgevig, hij betaalt je met klinkklaar goud. De vrouw boog het hoofd voorover. Heeft hij jou ook al zoo betaald vroeg zij fluisterend. Natuurlijk Hoeveel wel Vijfhonderd kopstukken, het beloofde loon En heb je dat alles bij je Ja, houd je schort op. Daar Het gerinkel van het geld werd gehoord. Daarop ontstond weer eenig stilzwijgen, waar in niets anders dan de zware ademhaling dier twee menschen tot Valentin doordrong. Met een paar gloeiende oogen beschouwde de vrouw het glinsterende geld. Zij was vrek kig van aard en woelde met haar lange brui ne vingers in den nieuwen schat. Zij liet de vijfhonderd goudstukken, haar door Laguy ane medegebracht, op haar hand dansen en als een gouden regen door haar vingers glij den. Eindelijk staakte zij dit voor haar zoo aan trekkelijke spel. Weet je wel, hoeveel dit is begon zij toen. Meer dan zevenduizend francs en alles baar goud, niets dan goud. Kom mee, we moe ten den schat, dien wij nu al hebben opge spaard en waarvan niemand iets weet, bezien en betasten. Kom mee Achter in het hol haalden zij een steen uit den vloer, die een groot vierkant gat bedekt hield. De kaars beefde in de hand der heb zuchtige vrouw, toen zij de goudstukken, die daar lagen opgegaard, aanschouwde. Hoor me die muziek eens aan riep zij vervolgens, toen zij de kaars bij het gat had neergezet en met haar sidderende vingers de goudstukken liet dansen en springen. Zingen ze niet een prachtig lied Het is of het de vingers versterkt om in dat goud te woelen, het is, alsof de oogen scherper worden door te staren op dat goud Ik kan mij soms nach ten achtereen bezighouden met het kijken naar en het spelen met die heerlijke schitte rende, prachtige, onovertroffen stukken goud! Komaan, nu is het genoeg besloot La guyane. Hij legde den afgenomen steen weer op de opening, waarin nu alles geborgen was, schoof eenig zand tusschen de voegen en stampte op den steen, zoodat deze eindelijk gelijk lag en geen verschil meer vertoonde met de an dere tegels van den vloer. De vrouw was eveneens opgestaan. Plotse ling begon zij over al haar leden te beven en werd zij zoo bleek als een doek. Als vastgena geld aan den grond bleef zij staan staren in een kleinen spiegel, die vlak tegenover den luchtkoker tegen den muur hing. Zij zou in haar ontroering de kaars hebben laten val len, zoo deze niet bijtijds door Laguayne ge grepen ware. Wat duivel, wat mankeert je nu riep hij ruw. Stil, we worden beluisterd. Laguyane volgde haar blik. De kleine spiegel, die eenigszins voorover hellend tegen den muur hing, weerkaatste een gedeelte van Valentins hoofd, dat nage noeg tegen het ijzeren rooster leunde. Woedend beet Laguyane zich op de lippen. Zijn gelaat nam een vreeselijke uitdrukking aan en zijn oogen gloeiden hem als vurige kolen in het hoofd. Die komt daar niet levend vandaan, mompelde hij, de kaars op de tafel plaatsend. Met een snelle beweging had hij zijn lang, scherp mes te voorschijn gebracht. Maar de vrouw, die den tijd had gehad tot zichzelf te komen, greep hem bij den arm. trok hem in den donkersten hoek der kamer en fluisterde hem een paar woorden in het oor. Beiden lachten, maar het was een aller af schuwelijkste lach. Laguyana sloop heimelijk weg en de vrouw begon heel ongedwongen op en neer te loo- pen en zelfs in de nabijheid van den lucht koker overluid in zichzelf te spreken, alsof zij niets vreemds had ontdekt. Met een paar sprongen was Laguyane de trappen opgehold en bevond hij zich buiten. De bandiet lachte nog altoos. Hij begon uiterst voorzichtig, zonder eenig geruisch te veroorzaken de drie weggeschoven planken weer naast elkander over de opening te leg gen. Toen liep hij naar den hoek van het huisje en haalde van daar een aantal losse steenen, die hij op de planken stapelde. Dit zelfde deed hij vijf, zes keeren achtereen, zoo dat er eindelijk wel drie- of vierhonderd kildo gewicht op de planken lag. Na dit werk verricht te hebben, ging La guyane met denzelfden duivelschen lach het huisje in en de trappen af. Teruggekomen in het vertrek, waar de vrouw alleen was achtergebleven, riep hij, zich vroolijk in de handen wrijvend Ziezoo, dat is afgeloopen Nu gaan we naar bed, want ik heb slaap Hij zag niet naar de opening van den lucht koker op, de vrouw evenmin. Het licht werd uitgedaan en het paar legde zich ter ruste. Valentin bleef nog altoos onbeweeglijk in zijn zeer vermoeiende houding, uit vrees van iemands aandacht te trekken. Toen hij ein delijk man en vrouw luid hoorde snorken, begon hij zich rugwaarts te bewegen, schui felend als een slang, maar bedaard, zonder overijling. Hij was gelukkig en tevreden over de door hem gedane ontdekking en mocht niet door eenige onvoorzichtigheid alles weer gaan bederven. Eén ding verontrustte hem nochtans. Als het werkelijk Gabrielle was over wie het ge sprek geloopen had, waarom had dan die vrouw haar de kleine met de millioenen ge noemd De plaats was slecht gekozen voor lastige overdenkingen. Het verstandigste, dat Valentin op dit oogenblik kon doen. was zich terug te trekken, zonder de slapenden wak ker te maken. Later wilde hij met de anderen terugkeeren, ten einde Laguyane in zijn hol te overvallen en te vangen. (Wordt vervolgd.) «WIERINGER COURANT -

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1