24e JAARGANG DINSDAG i AUGUSTUS 1933. No. «1 1^'' NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Storm op til in West Friesland. OM HET GOUD. ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU Hlppolytnsbcef Wlerlnfftvi. Telefoon Intercomm. No. 19. A D VERTENTIëN. Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer f 0.10 De burgemeester van het West-Frie sche tuindersdorp Grootebroek, de heer Schrijnder, schrijft „De zoo dikwijls reeds gesignaleerde noodtoestand in tuinbouwend West- Friesland begint naar conflicten over te slaan." In lange rijen trokken Vrijdag de tuinders in een zevental streekge- mecnten naar de burgemeesters op. Het waren de vele tuinders, die een winter en lente lang hun hand hebben moeten ophouden voor brood- en vet- bons, het waren ook de gewezen aristo craten van het land, die met onmis kenbaar géne hun plaats in de rijen innamen, allen desperado's. Allen zwoegen ze nog 13 a 14 uur per dag en allen zijn ze op onmiddel lijke hulp aangewezen. Aan de veilin gen liggen de producten van hun ar beid op huizenhooge stapels te rotten Voor 37Vè cent per haal zijnde de re- geeringssteun gelijk aan oogstloon -- worden daar dagelijks de kostelijke aardvruchten bij duizenden halen neergestort. De houding der demonstranten was waardig, ordelijk, ofschoon een onder toon van bitterheid en opstandigheid niet viel te miskennen. De deputaties eischten onmiddellijke hulp. De gemeentebesturen hebben niets meer te geven. De demonstranten dreigden met het prijsgeven der bedrijven, een staking zonder strijdkas. De menschen zijn ten einde raad. Er moet hulp komen van de regee ring. Scherp geformuleerd wordt deze hulp gevraagd in den volgenden vorm: 1. Directe uitkeering van de ga rantieprijzen volgens de tuinbouw- steunwet 1933 van al de reeds geveilde producten in dit seizoen met terzijde stelling van de limiet van f 5.000.000. 2. Garantie van de uitbetaling door de regeering van de binncnlandsche minimumprijzen volgens het bloem bollensaneeringsplan. 3. Vertegenwoordiging van „de Streek" in de adviseeronde lichamen. Deze vragen zijn reeds herhaaldelijk door de commissie van vijf uit de West Friesche gemeentebesturen aan de regeering; gesteld. Er is storm op til in West-Friesland en het zou zeer te betreuren zijn, als dit nobel, werkzaam en regeeringsge- trouw volk niet spoedig de inwilliging verkreeg van zijn simpele vraag om hulp. Teneinde den niet ingewijden lezer eenig begrip te geven van de belang rijkheid van het W'est-Friesche tuin bouwgebied, wijzen wij er op, dat de elf groote veilingen in die streek te weten Grootebroek, Enkhuizen, Ilem, Iloogkarspel, Medomblik (;2), Opperdoes, Westerblokker, Wognum, Wijdenes en Zwaag in 19(28 een geza- menlijken omzet hadden van 7.4 milli- oen gulden. In het afgeloopen jaar was dat bedrag geslonken tot 3.0 millioen gulden, dat was dus 60 pCt. minder in vijf jaren tijds. Daarbij bedenke men, dat de omzet ten door elkaar genomen ongeveer gelijk zijn gebleven en moesten blijven. De aardappel-aanvoer bedroeg, naar wij berekenden, in genoemde twee ja ren b.v. respectivelijk 68 en 65 millioen kilo, m.a.w. een gelijk areaal. De billijkheid gebied tenslotte op te merken, dat de hulp aan den tuin bouw tot nu toe ver achter staat tfij die aan akkerbouw, tarwe, suikerbieten en veehouderij. Bovendien zijn de moei lijkheden voor de tuinders in het thans loopende jaar in zéér hocge mate verergerd. BINNENLANDSCH NIEUWS. Nog meer bezuiniging op onderwijs Mr. H. P. Marchant kondigt aan, dat de tot nu toe voorgestelde bezuiniging op het onderwijs slechts een klein on derdeel vormt van het geheel van maat regelen, dat te dien aanzien genomen zal worden. Opvoering van het aantal leerlingen per onderwijzer acht de mi nister o.m. een doeltreffend middel om tot besparing te geraken. Een kranige redding. Vrijdagmiddag was in een zeer woe lige zee een gezelschap Duitsche da mes en heeren aan het zwemmen bh het vrije Zuiderstrand te NoordwijR aan Zee. Een der heeren geraakte in een mui en dreef zeewaarts. De toe stand scheen hopeloos, doch gelukkig was een jeugdig lid der Amsterdam- sche reddingsbrigade, de 18-jarigen Van der Schroot aanwezig. Deze liet zich aan een lijn binden en zwom naar den drenkeling. Het mocht hem gelukken den man te grijpen en hejm in uitgepulton toestand aan land te brengen. Koeien in het Raadhuis. Het secretarie-personeel, dat in het raadhuis te Woubrugge zetelt, ontving dezer dagen wel zeer ongewoon be zoek. Drie koeien, wellicht door de tropi- jSche warmte uit de blakerende wei ver dreven, traden na een rustige wande- iling door het dorp, plotseling het raadhuis binnen, waar zij me:; de noo- dige omzichtigheid kennis namen van de oudheidkundige verzameling. Een van de drie ging zich daarna voorstellen aan den gemeente-ontvan- 'ger. Zij stapte zonder kloppen de ka mer van dezen magistraat binnen, de poneerde op het, eerst kortelings met i zooveel zorg gekozen karpet een be kend souvenir wenkte vervolgens haar beide vriendinnen, waarna zij geza- melijk het gebouw weer verlieten om haar wandeling voort te zetten. FEUILLETON 23. Kruipend had hi.i zich reeds door de krom ming van het luchtkanaal gewrongen toen zijn voeten opeens, inplaats van boven den grond te komen, zooals hij natuurlijk ver wacht had dat gebeuren zou, een grooten te genstand ontmoetten. Wat is dat vroeg hij zichzelf af. Ik heb me zeker in den te volgen weg vergist. Het luchtkanaal heeft waarschijnlijk twee uit gangen, waarvan het eene is afgesloten en in onbruik geraakt. Het denkbeeld, dat de uitgang voor hem kon versperd zijn, kwam zelfs niet bij hem op. Hij gleed langzaam tot aan de opening nabij het onderaardsche gewelf en begon zich vandaar weer opnieuw naar boven te werken, maar hoe goed hij ook om zich heen tastte, het luchtkanaal bleek zich nergens in tweeën te splitsen. Wederom kwam hij met zijn voeten tegen de vorige hindernis. Nu begon het angstzweet hem uit te bre ken. Ik ben verloren, dacht hij, ze heb ben den uitgang afgesloten. De eerste ontsteltenis ging voorbij, zoodat hij weer behoorlijk kon nadenken. De armen en schouders tegen de steenen wanden ge leund van den nauwen koker, strekte hij de voeten met alle macht uit, in de hoop zoo doende het onzichtbare gewicht, dat hij wel begreep, dat op de planken zou gelegd zijn, te verwijderen, maar die inspanning bleek ge heel vruchteloos te zijn. Er kwam geen ver wikken of verwegen in de hindernis. De krach ten van onzen armen vriend schenen te kort te schieten. Hij kon de last, door Laguyane op de planken gelegd, met geen mogelijkheid doen omkantelen. Toch verloor hij den moed niet en ging hij met inspanning van alle krachten voort, om tegen de planken te duwen, te schoppen en te trappen. Niets mocht baten. Het zweet parelde hem op het gelaat en brak hem van alle kanten uit, niet alleen van angst maar ook van vermoeienis en be Hct passagierende drietal, dat wel een zonderlinge opvatting bleek te hebben van de taak eens gemeente ontvangers, is later gearresteerd en naar de weide teruggebracht. Koeien gestolen. In de laatste weken worden in den Eemnesserpolder herhaaldelijk koeien van veehouders uit Bunschoten uit de weide gestolen. Deze weilanden zijn gelegen onder de gemeente Hoogland langs den Bun- schoterweg, die de verbinding vormt van Baarn naar Bunschoten en Nij- kerk, Met een vee-auto rijden de die ven het land in en laden de beesten op. Tot nu toe is het de politie niet ge lukt het spoor van de daders te ont dekken. Onder een auto gekomen. Vrijdagmorgen reed een aannemer, wonende aan den Deventerstraatweg te Zwolle, met zijn auto achteruit de garage uit. Hij zag niet, dat zijn drie jarig zoontje zich achter de auto be vond. Het kind kreeg het achterwiel over zich heen. Naar het R.K. Zieken huis overgebracht, overleed het spoe dig daarna. Groene kikkers eten. In Noord-Holland is vergun ning verleend voor het vangen en vervoeren. Wij lezen in 't verslag over 1932 van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren „Zoodra ons ter oore kwam, dat de commissaris der Koningin in Noord- Holland vergunning zou verleenen tot het vangen en vervoeren van groene kikkers voor de consumptie, hebben wij ons tot hem gewend met vriende lijk verzoek hiertoe niet over te gaan, daar" hiervan veel wreedheden het ge volg zouden zijn, zoowel wat het van gen en het vervoeren als het klaarma ken voor de consumptie betreft. „Helaas zijn de vergunningen wel wel verleend, omdat de groene kik kers schade aan den vischstand schij nen te veroorzaken en om in deze tij den een nieuwe bron van inkomsten voor de visschers te scheppen. „Met groote welwillendheid is de commissaris der Koningin ons even wel tegemoet gekomen en heeft aan de vergTinningen zoo veel mogelijk bepa lingen vastgekoppeld, waardoor de wreedheden bij het vangen en vervoe ren tot een minimum zouden worden beperkt. Het bewerken voor de con sumptie zal in het buitenland (België en Frankrijk) geschieden. „Wij vreezen, dat de groene kikker, die om de schade aan den vischstand uitgeroeid moest worden, nu juist zal worden aangekweekt, om de baten, die zijn vangst zal kunnen opleveren. Wij blijven in deze quaestie diligent." ZWEMBAD AAN DE KLEINE SLUIS. nauwdheid. De vier steenen muren, waartus- schen hij gedrongen lag, hielden hem als in gemetseld. Hij scheurde zijn kleeding en ver wondde zich de schouders bij al zijn vruchte- loozen arbeid. Het was hem, alsof hij in het volgend oogenblik zou moeten stikken. Zijn voorhoofd gloeide als vuur door den grooten aandrang van het bloed naar de hersenen. Het ademhalen was hem nagenoeg onmoge lijk. Ja, als hij in plaats van met de voeten te werken, zich van zijn handen bedienen kon. Als hij met zijn vingers zou kunnen wroeten tusschen de voegen van het hout, dan zou het hem misschien gelukken eeh kleine ope ning te krijgen en die langzamerhand al wij der en wijder te maken, tot hij eindelijk de geheele hand er door kon steken en zoodoen de den last, die op de planken rustte, verwij deren. Ook had hij alsdan weder den hemel aan schouwd. O, hoe innig had hij dien hemel niet om hulp uit zijn vreeselijken toestand willen aanroepen! Dergelijke gedachten gin gen door zijn koortsig brein, i Hij meende bespeurd te hebben, dat de luchtkoker bij het onderste uiteinde eenigs- zins wijder was. Nogmaals kroop hij daarheen, om zich daar zoo mogelijk om te wenden. Spoedig moest hij helaas de ervaring opdoen, dat zulks ge heel ondoenlijk was. Nu bleef hij een tijdlang in het beneden ge deelte van den luchtkoker, waar de helling 't minst steil was, languit op zijn rug liggen, ten einde op die wijze tot wat kalmer adem haling te geraken. Hij sloot de oogen en be proefde een weinig te sluimeren, want hij was doodmoe. Als het dag geworden was en Laguyane zich met de vrouw uit het vertrek verwijderd had, wilde hij een poging wagen, om langs dien kant te ontkomen. Hij vermoed de echter niet, dat het misdadige paar zelf hem daar gevangen hield, als een muis in de val. Langzaam kropen de uren voorbij. Dag en nacht maakten voor Valentin geen verschil meer, het daglicht drong niet tot hem door en hij werd omgeven door den diep sten, ondoordringbaren, eeuwigen nacht. Hij besloot, dat het dag moest zijn gewor De candidaten voor het behalen van het diploma zwemmen met hun leer meester den heer G. Snijders in het zwembad te Kleine Sluis Anna Pau- lowna. Er waren 30 meisjes en jongens die proeven van bekwaamheid moes ten afleggen voor een commissie le. 100 m. Schoolslagzwemmen 2e. 50 m. rugzwemmen 3e. 50 m. gekleed zwemmen. Badmeester Snijders heeft eer van zijn werk gehad, want alle candidaten zijn geslaagd. den, daar hij geruisch in den kelder vernam. De vrouw was alleen en regelde haar eigen aardige huishouding, Laguayne scheen ver trokken te zijn. Valentin kwam met zijn gezicht bij het rooster en kon van daar nu en dan de vrouw zien, die met grof, heesch stemgeluid een lief desliedje neuriede. Nu zette zij zich aan tafel om te eten en te drinken. Thans bespeurde ook Valentin, dat hij honger had. De ledige maag begon hem te kwellen. Zijn lippen en keel waren droog. Een glas water zou hem zoo welkom zijn ge weest. De vrouw at en dronk, zonder zich om de aanwezigheid van den jongeman ook maar eenigszins te bekommeren. Zij deed, als of zij volstrekt niet wist, dat hij zich daar be vond. Valentin hoorde, hoe zij het eten vermaal de en het stooten van de flesch op het glas, als zij zich inschonk. Hij leed hevige pijnen. Eindelijk ruimde de vrouw het onntbijt op en ging heen. De lage, zware deur werd aan den anderen kant zorgvuldig door haar afge sloten. Alvorens het vertrek te verlaten, had Kerse pit nog even een blik geworpen in het spiegel glas, dat, zonder dat hij het wist of vermoed de, Valentin's beeld zoo duidelijk weerkaatste Haar zwarte oogen tintelden. Hij is er nog altijd, mompelde zij. Heel goed, hij heeft zijn verdiende loon. Toen Valentin alleen was achtergebleven, verloor hij geen tijd en met zijn gespierde handen de ijzeren staven van het rooster om klemmend, schudde hij ze met een kracht, welke door de vertwijfeling verdubbeld was, om ze uit haar voegen te rukken. Maar het rooster zat zoo vast, dat de jongeman zelfs geen beweging vermocht te brengen in de ij zeren staven. Met veel inspanning bracht hij het mes te voorschijn, dat hij in een der broekzakken bij zich. droeg. Door die beweging evenwel scheur de zijn werkmanskiel zoodanig, dat de naakte schouder met de roode steenen in aanraking kwam, waardoor een bloedige wond ontstond die hem een brandende pijn veroorzaakte. Hij opende het knipmes en beproefde daarmede de staven los te werken, maar daartoe was bet metselwerk, kalk en steen, veel te hard. Het nieuwe gedeelte, waarmede het Zwembad van liet Witte Kruis is uit gebreid, n.1. er zijn een 20 nieuwe kleedkamertjes bijgebouwd met een mooi breed plankier Deze kleedkamertjes werden dan ook Kermis-Maandag in gebruik gesteld, en het bestuur had gemeend dit feestelijk te doen. Het was dan ook werkelijk een feestmiddag, aardige muziek, een pracht pantomime, welke door dames en heeren uit Anna Paulowna en Den Helder werden uitgevoerd. Wat gaven Mej. Vermeulen en de heeren Liebert, Brinksma, van Rappard en Fels een schitterende demonstratie van zwem men met verschillende slag- en duiksprongen. Na afloop gingen allen naar Veerburg tot het uitreiken van diploma's. Bij de eerste krachtige inspanning brak het mes bij het heft af en vielen de afgebroken stukken staal rinkelend op den steenen vloer van den kelder. Valentin voelde, dat hij verloren was. Hij kroop voor de zooveeiste maal naar bo ven en bonsde met zijn laarzen tegen de plan ken, op gevaar af zoodoende Laguyane's aan dacht te trekken. Maar hij verkreeg niets dan een doffen klank, die zeker ternauwernood kon worden waargenomen boven den grond dat dat was alles. Zoodanig was het bloed naar Valentins hoofd en oogen gedrongen, dat het hem nu en dan voorkwam, alsof alles met hem in het rond draaide. Zijn onnatuurlijke houding met het hoofd omlaag, begon hem ondraaglijk te worden. Hij rilde en gloeide beurtelings van de koorts en zijn polsslag was in snelheid ver dubbeld. Eenige uren later verscheen de vrouw weer in het hol. Het was middag geworden. Zij at, onder de luchtkoker zittend, zonder op of om te zien. Toen ging zij weer heen. Valentin was halfdood van uitputting en dorst, maar geen zucht geen klacht kwam o- ver de droge lippen. Toen zij gedaan had, klom zij ineens op haar stoel en sprak met de oogen naar het rooster gewend en met een sarrende stem: -Heb je honger, mijn ventje, heb Je dorst, ben je moe? Geneer je niet! Zeg het maar hoor, dat zal je misschien wat verlichting gi ven. Valentin gaf geen antwoord op die tergen de woorden. Hij was bewusteloos. vra. Wij verlieten Gabrielle, toen de markies na het stormachtige tooneel. dat tusschen haar en hem had plaatsgehad, het arme meisje al leen liet met deze woorden: Vergeet hetgeen ik u gezegd heb niet en overweeg dat alles in uw hart. Morgen avond zal ik hier weer zijn. Toen Norbert de kamer verlaten had, bleef Gabrielle halfdood van angst achter, geheel terneergedrukt door haar groote smart. Doch die zwakte was gelukkig niet van langen duur Het gevaar, dat haar bedreigde, deed haar geestkracht ontwaken. Ik moet vluchten, mompelde zij, dezen nacht nog moet het gebeuren In haar verbeelding voerde zij reeds het ee ne plan na het andere uit, dat zij bij eenig na denken toch moest opgeven. Toch gaf zij het niet op, nieuwe plannen te harer ontvluch ting te smeden. Men had weer, evenals den vorigen avond, een koud maal voor haar gereed gezet. Sedert zij op zulk een schandelijke wijze was ont roerd, had ze nog niets gegeten, nu gebruikte zij een weinig en dronk ook een half glas wijn. Zij voelde zich koortsig en zwak en was bevreesd dat de krachten haar zouden ont breken voor het werk. dat zij zich had voorge nomen. Daarom wilde zij nu niet langer zon der voedsel blijven. Zij had bemerkt, dat men voortdurend in haar nabijheid bleef en dat de beide deuren welke op de kamer uitkwamen en altijd met dubbele sluiting waren dichtgedraaid, nog bo vendien werden bewaakt. Toen er reeds eenige uren van den nacht waren verstreken het was dezelfde nacht, waarin Valentin door Laguyane in den lucht koker werd gevangen gehouden luisterde Gabrielle, met het oor tegen het sleutelgat ge leund aan een deur, waar zij duidelijk de regelmatige ademhaling van den in diepen slaap verzonken bewaker vernam. Laguyane en Loussard hielden des nachts beurtelings de wacht en het was dien avond de beurt aan Loussard. Gabrielle wendde zich naar de andere deur en daar hoorde zij niets. Het was dus aan dien kant, dat zij allereerst wilde beproeven uit haar gevangenis te komen. Maar die deur was zorgvuldig gesloten. Zij nam alles wat haar voor de hand kwam, messen en vorken, om ze als breekwerktui- gen te doen dienen, maar al haar pogingen leidden natuurlijk tot niets Zij bleef nu het raam als het laatste mid del tot ontvluchting beschouwen. Zij opende het, onder het nemen van allerlei voorzichtig heidsmaatregelen, ten einde zoo weinig moge lijk gerucht te veroorzaken. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1