GEMEENTERAAD ANNA PAULOWNA. Plotseling overleden. De 59-jarige N. J. O., die in de haven van de Delftschc Groentenveiling wil de gaan zwemmen, werd op de Tram kade te Den Hoorn plotseling onwel. Mij zakte ineen en bleef bewusteloos liggen. De ijlings ntboden geneesheer stelde vast, dat de man aan een hart verlamming. was overleden. IJSVERGIFTIGING In de gemeente Winsum (Groningen) zijn vermoedelijk door het eten van bedorven ijs, Zaterdag 150 personen ziek geworden. Dit aantal is Zondag tot over de 200 gestegen. liet ijs moet afkomstig zijn van de ijsfabriek Ilun- singo aldaar. De doktoren hebben ban den vol werk. De resten van het ijs zijn opgestuurd naar het laboratorium te Utrecht. Geen der patiënten verkeeren in le vensgevaar. Een autowiel kan raar rollen. Te Scheemda (Gr.) is een eigenaar dig ongeval gebeurd. Van een stroo- auto, die in volle vaart reed, vloog plotseling een der wielen af. liet wiel ging door de ruit van de woning van een klompenmaker en kwam terecht op een bed. Waarin een klein kind lag te slapen. Het. kind werd door het voor werp echter niet getroffen. Veel regenwater. Op tal van plaatsen in Friesland werd vee in de weide door den blik sem gedood. liet onweder ging ge paard met hevigen regenval, terwijl ook Zaterdagmiddag zooveel water is gevallen, dat. op verschillende plaai> scn landerijen en tuinen onder water zijn gezet., waardoor nog al schade veroorzaakt is. Muizenplaag. De bovenstreken in de gemeenten Staphorst, de bouwlanden en wel voor namelijk de roggeakkers, worden ge teisterd door een ware muizenplaag. Sommige velden worden geheel wegge vreten. Getracht zal worden met een serum een ziekte onder deze knaag dieren te veroorzaken. Voor de land bouwers, die liet toch al niet te breed hebben, beteekent deze muizenplaag een groote schade. De avonturen der drie Wieringer Wereldreizigers. II. Ostende, 25-7-'33 Vol goeden moed, vertrokken wij den volgenden morgen in de richting Gent, waar wij op den 19 Juli, te 's-avonds 7 uur aankwamen. Wij zochten een terrein, voor de wagen, dat was spoe dig gevonden tegen de stad, waar wij heel goed stonden. 's-Avonds gingen wij de stad eens bezichtigen, wat de moeite wel loonde, daar Gent nog veel bezienswaardigheden heeft van den af geloopen oorlog, o.a. veel ruines van Kerken ook ziet men hier nog vele oorlogsinvalieden loopen, de naweeën van den gruwzamen krijg. Den volgenden morgen gingen wij naar het dorp Eekloo, waar het druk op den weg was, en dat, vond zijn oor zaak in het feit, dat het een vrije feest dag was voor geheel België. De bevol king is daar heel goedaardig en zoo doende maakten wij daar nog wel verdiensten. Wij gingen toen naar Brugge, waar wij den 2Juli aan kwamen. Brugge vertoont weer het zelfde beeld als Gent, veel overblijfse len uit den oorlog. Hier ziet men ook al op het vroegere slagveld. Uit Brugge vertrokken wij in de richting van de Yzer en naar Dixmuiden, waar de bloedigste slagen zijn geleverd. Wij spraken daar nog een landbouwer, die daar gevochten had, en die vertelde ons, hoe langzamerhand het beest in hun ontwaakte, en die tenslotte een mensch tot de gruwelijkste dingen in staat deed zijn. Die had de verschrik kingen van den oorlog goed meege maakt, doch liet er gelukkig ongedeerd afgebracht. Ook Dixmuiden biedt nog de aanblik van de ellende van 1914. Vandaar gingen wij in de richting Ost ende waar wij op den 23 Juli aankwa men, en vonden spoedig een goede staanplaats voor den nacht. Den vol gendon dag gingen wij met ons wagon tje op de drukke boulevard staan, vlak hij hei. Kurhaus. En daar trokken wij zooveel bekijk, dat alles tehoop liep rondom het wagentje. Heel veel Fran- schen en Engclschen bleken vol inte resse te hebben voor onze costumes. Ook spraken wij nog veel Hollanders die ons in Holland ook al hadden ge zien. Nadat wij daar een uur hadden gestaan, kwam er een agent., dat we moesten stoppen met de kaartenver- koop, wat, ons natuurlijk speet., want het was goed daar. Tegen den avond zochten wij weer een staanplaats, dat. wij spoedig weer vonden, vlak aan de boulevard. Toen wij daar stonden kwam er een draaiorgeltje, en spoedig was menig paartje nan het dansen op de vlakke tegels. Het werd een reuzen- boel. en er werd ruimte afgezet op de wegtegels. Onze Harmonica-speler haalde zijn accordeon ook op, en ik vroeg dien agent of het geoorloofd was om te spelen, en dat werd toegestaan De vreugde steeg ten top dien avond bij het publiek en er werd gespeeld tot half elf, langer mocht het niet van de politie. Den volgende dag werden wij uitge- noodigd in een hotel aan de boulevard, om te spelen, en daar moesten wij ook dineeren. Onderwijl werd er door Po- let muziek gemaakt, wat wel op priji gesteld werd door de gasten van liet hotel, wat wel uitkwam toen één van ons met een bordje rondging. Toen wij daar vandaan gingen, zijn wij gaan baden aan het mooie strand van Ostende. Ook zag men veel boo ten op zee, van dc lijn Ostende-Dover enz. Nadat wij ons kamp hadden opge Ibroken verlieten wij het chique en mon daine Ostende en vertrokken langs de kust in de richting Duinkerken, het Fransche land tegemoet, maai- daar over oen volgende keer. Ottens. Hollander. Polei. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Anna Paulowna op Vrijdag 28 Juli 1933, des namiddags te 3 uur ten Raadhuize. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Mededeelingen a. Verslag en verlies- en winstreke- kening over 1932 en balans per 31 December 1932 van de N.V. Spoor-(trani-) weg W ieringen- Schagen b. Verslag van den Keuringsdienst voor waren over 1932 c. Verslag van den Keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Den Helder d. Verslag van de commissie van vakonderricht aan het gemeen telijk Politie-personeel 1932/1933 De verslagen b. c. en d. zullen nog bij de leden circuleereri. De hr. Dekker zou gaarne wenschen, dal. deze circulatie een weinig geregeld en op lijd zal kunnen plaats vinden. Voorz. zegt dit toe. Door Ged. Staten is goedgekeurd het aangaan van een kasgeldleening, welke geplaatst zal worden bij de Midden- standsbank te Schagen a 4 1/2 proc. Eveneens is de goedkeuring van Ged. Stalen ontvangen tot uitbetaling van f 2575.- volgens de Landarbeiderswet aan J. Hoos. Dour de Commissaris der Koningin zijn benoemd als veldwachter de lieeren Tcuteling en Iloexem; en dus als agent van politie hebben zij eervol ontslag ont I vangen. 3. Verzoeken ontheffing aanslagen schoolgeld. (Toegestaan. 4. Verzoek voorschot Landarbei derswet J. Glorie. liet aangevraagde bedrag van f 3200.- Wordt toegestaan. 5. Aanbieding Gemeente-rekening over 1932. Tot het nazien dezer rekening werd een co.mmissie aangewezen, bestaande* uit de lieeren Smit, Komen, Koorn en Rezelman, welke zicli deze benoeming laten welgevallen. Voorz. deelde naar aanleiding van de rekening nog mede, dat hij niet weet, waar het naar toe moet, als het zoo door blijft gaan. Het dienstjaar 1932 be gon met een batig saldo van ruim f 34000 en nu is er een nadeeiig saldo van f1200 Wij hebben dit ongunstig resultaat in hoofdzaak te danken door uitkeeringen aan steun en werkloozenkassen en cri sis-steun. De heer Smit zou het goed vinden o- ver de rekening met elkander nog eens te overleggen. Misschien kunnen nog wat wijzigingen ten voiordeele worden aangebracht. Voorz. zal gaarne na afloop der verga dering daar nog eens over willen na praten. B. en W. geven de volgende toelichting op de gemeenterekening Onder aanbieding van de rekening der in komsten en uitgaven der gemeente over 1932, sluitende met een nadeeiig slot op den gewo nen dienst van f 7971.8U en van f 234149.06 op den kapitaaldienst, deelen B. en W. mede Wanneer het nadeeiig slot van den gewo nen dienst wordt ontdaan van alle elemen ten, welke verhinderen, dat daarin kan wor den gezien het verschil tusschen het totaal der werkelijke gewone.-inkomsten en het to taal der wprkelijke gewone uitgaven, dan kan de volgende opstelling van cijfers plaats vin den 1. Totaal gewone inkomsten f 256829.09. Hierin is begrepen wegens a. achterstallige inkomsten van vorige diensten f 217.92 b. batig slot gewonen dienst 1930 f 15171.49 c. ged. batig slot gewonen dienst 1931 f 18605.41 d. wienst G.E.B. over 1932, waarvan de normale bestemming is toevoeging aan de reserve van het bedrijf, hetgeen is nagelaten f 1183.68. totaal f 35.178.50. Toegevoegd kan als nog verhaalbaar over 1932. a. Indien van rijk een bijdrage van 50 in de kosten van werkverschaffing wordt ont vangen f 5677.70 b. Indien van het rijk een bijdrage van 50 in de kosten der steunregeling wordt ontvangen f 1579.57. c. Achterstallige schoolgelden f 132.07. d. Nog te ontvangen rente- en annuïteits betalingen voorschotten Landarbeiderswet f 80.48. e. Telefoongesprekken interc., arbeidsbe middeling, gedeclareerd bij het rijk f 1657. f. Nog te ontvangen hondenbelasting f 4.-. g. Rente over 1932 verschuldigd door de Coop. Bloembollenveilingsvereen. „Breezand" W.A. f 1462.29. Totaal f 8952.63. Het totaal der werkelijke inkomsten op den gewonnen dienst, aannemende dat de onder a en b genoemde bedragen geheel zullen wor den ontvangen en het onder g genoemde be drag tenslotte in de gemeentekas zal vloeien, kunnen dus gesteld worden op f 230.603.27. 2. Totaal der gewone uitgaven volgens de gemeenterekening f 264800.90. Hierin is begrepen wegens a. achterstallige uitgaven vorige dienstja ren f 1021.09 b. verliessaldo grondbedrijf over 1932, ten laste van den gewonen dienst gebracht f 5488.27. (Hoewel art. 7 der Verordening Grondbe drijf toelaat het ongedekt rentebedrag uit buitengewone middelen te kwijten) tezamen f 6509,36, wordt f 258291.54. Hieraan moet worden toegevoegd alsnog te betalen over 1932 kosten R.H.B.S. te Den Hel der f 2147.36, totaal werkelijke gewone uitga ven f 260438.90. De werkelijke gewone uitgaven bedroegen dus f 29835.63 meer dan de werkelijke gewone inkomsten. Dit ongunstige resultaat is goeddeels ont staan tengevolge van de abnormale uitgaven verband houdende met de crisiswerkloosheid, n.1. uitgaven voor werkverschaffing f19906.76; uitgaven voor steunverleening aan werkloo- zen f 5359.15 toeslag op de uitkeering uit de werkloozenkas f 2373.75, vervoerkosten ar beiders naar Wieringermeerpolder f 1567.70. Buitengewone bijdragen werkloosheidsver zekering f 80.30 totaal f 37237.36, waarvan indien de raming der percentages juist zijn van Rijk en Provincie zal worden te rugontvangen f 1085" 24, blijft ongedekt f 26380.12. Hieraan kan nog toegevoegd worden de volgende eveneens als gevolg van de ab normale tijdsomstandigheden ontstaande overschrijding van de geraamde subsidie van het Burgerlijk Armbestuur f 5605.91, totaal f 31986.03. Het nadeeiig saldo van den kapitaalsdienst ad f 2341.49.06 is als volgt te verdeelen Batig. Ontvangen afkoopsommen begrafenisrech ten f 630. Nog onuitgegeven bedrag van het door Rijk enGemeente beschikbaar bedrag van het door Rijk en Gemeente beschikbaar ge steld crediet voor noodlijdende bloembollen kweekers f 470.94, totaal bedrag f 1100.94. Nadeeiig. Den nog niet door vaste geldleening ge dekte a. aankoop grnoden Cérès, voor zoover daarop nog geen aflossing door het Grond bedrijf plaats vond f 122000 b. kosten schoolbouw bijz. gewoon lager onderwijswijs f 61500. c. kapitaalverstrekking Coop. Bloembollen veilingsvereeniging „Breezand" f 30.000 d. uitbreidingskosten G.E.B. f 21750.— totaal f 234250.—. De vaste geldleeningen ter bestrijding dier uitgaven werden per 1 Januari 1933 gesloten. 6. Benoeming van een Agent der Arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering voor den proeftijd van één jaar. Aanbeveling 1. C. Wuis Jr., 2. A. Blok. Hiervoor ging de Raad in comité wat bijna een vol uur in beslag nam. Na heropening ging men over tot stemmen waarvan C. Wuis 8 en A. Blok 2 stemmen verwierf, zoodat C. Wuis benoemd werd voor den tijd van een jaar. 7. Vaststelling van 'n verordening op het bouwen en de bewoning. De Voorz. U hebt allen reeds kennis van deze verordening omdat u deze is toegezon den zijn er dan nog heeren die hierover een algemeene beschouwing willen houden De heer Dekker Mijnheer de voorzitter, ik zou in het algemeen wel willen opmerken dat deze verordening er wel mag wezen en dat er zeer veel werk van gemaakt is daar voor wel mijn compliment. Voorz. Ik dank de heer Dekker voor deze woorden. De heeren zullen wel niet wenschen dat alle artikelen een voor een worden voorgele zen. De leden van den Raad stelden zoo nu en dan nog eenige vragen, welke allen door den Voorzitter werden beantwoord of tot wijziging van 'n artikel aanleiding gaven. Aldus werd besloten deze verordening vast te stellen. De rondvraag leverde niet veel bijzonders op, zoodat de Voorzitter deze vergadering sloot, om dan hierna nog eens ernstige be sprekingen met elkander te houden ten op zichte van de rekening 1932. Brand. Vrijdagavond brandden twee strooschelven van den heer Jb. Rozen broek tot den grond toe af. De motor spuit was spoedig ter plaatse en wist de nabijstaande huizen voor het vuur te vrijwaren. De oorzaak was, dat kin deren piet lucifers speelden. Het stroo was niet verzekerd. Een krasse fietser. De 70-jarige heer P. J. Crum van hier maakte dezer da gen een fietstocht naar Drenthe en te rug. Ons compliment aan den heer Crum. Vele jonge kerels zouden het hem niet nadoen en tegen zoo'n langen afstand opzien. Arbeidsbemiddeling Anna Paulowna. Geplaatst binnen de Gem. 14 landarbei ders. Staan nog ingeschreven 82 landarbei ders, waarvan 46 werksch. W.-meer1 Kin dermeisje, 1 timmerman. Buiten de gemeente kunnen nog geplaatst worden dames- en heerenkappervoor Si garenfabriek reizigers voor Zeeland, Brabant, Limburg en Groningen voor Kousenmaat schappij bedienster scheermachine en ketting breistoelen onder vakkundige leiding. voor Bontwerkerij een bontstikster-Stoffeerster voor bedveeienfabriek een meisje, bekend met het leggen en naaien van gevulde matrasdek- kenvoor Smeeroliehandel een vertegen woordiger speciaal voor Friesland een bekw. dameskapster, bekend met onduleeren voor verschillende werkgeefsters dienstboden, keu kenmeisjes, boerendienstbode enz. Best afgekomen. De heer G. Hijman, die voor eenige weken aan de Van E- wijcksluis met een motor van zijn broer tegen de brug opbotste en daarbij vrij ernstig werd gewond, komt gelukkig dc val te boven. We vernemen, dat hij weer uit het hospitaal naar huis is weergekeerd. GEMEENTlfzljPË SCHAGERBRUG. Onze plaatsge noot, de heer A. N. Nap, slaagde vorige week voor het examen in boekhouden, vanwege de „Federatie van Handels- en Kantoorbediendenvereeniging in Ne derland". (Mercurius). SCHAGERBRUG. De oude rijwielbe- lastingplaatjes, die nu voor de bezit ters geen waarde meer hebben, gooie men niet weg, maar U brengt deze naar Mej. G. Smit alhier, die de moeite wil doen ze te verzamelen. De opbrengst van de massa strekt tot stijving der geldmiddelen ter bestrijding der t.b.c. SCHAGERBRUG. Vorige week na men we een bericht op, dat het onder houdswerk der gemeente-eigendommen voor 1933 bij inschrijving was gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Ursem te 't Zand, voor f 330.- Men deelde ons nu mede, dat B. en W. het werk nu gegund hebben aan z'n opvolger, den heer G. Plevier te Scha- gerbrug, wiens inschrijvingssom f 489.- bedraagt, daar eerstgenoemde verzocht had van zijn verplichting ontslagen te mogen worden. SCHAGERBRUG. Zondagmiddag om streeks 1 uur bemerkten inzittenden van een auto, toen zij even voorbij *t Buurtje reden in de richting Schager- brug, dat er een begin van brand in hun wagen ontstond. Direct werd ge stopt en konden de in de wagen aanwo zige 8 personen deze verlaten, zonder letsel. Direct werd met jassen en zand getracht de vlammen te blusschen, wat evenwel niet mocht gelukken. Toen werd de auto in de naast de weg liggen de sloot geduwd, wat dc oplaaiende vlammen geen beletsel was om de auto geheel te vernielen. Als een totaal waar deloos wrak ligt. de auto hij de kikkers. W at verbogen en verwrongen ijzer is alles wat er van de luxe wagen over is. Naai- men ons mededeelde, was de auto niet verzekerd en pas een paar dagen in het bezit van de onfortuinlijke reizigers, eenige te Amsterdam ver blijf houdende Duitschers. GEMEENTE WIERINGEN. TWEE PUINSCHEPEN GEZONKEN IN HET BOEZEMMEER. Hedenmorgen in de vroegte sloegen twee puinschepen door de woeste golven vol water en zonken. De 10 opvarenden begaven zich in de boot en werden door den heer Jb. Ruitenbnrg, die juist voorbij voer gered. De menschen werden aan de Haukes lief derijk onderdak verschaft. POLITIE. Gevonden een kindertaschje, een sierspeld en een kinderportemonnaie. Verloren een portemonnaie met inhoud. Inl. bij Gem.-bode. Loop der bevolkinng. Ingekomen personen. J. de Jong uit Velsen Mw. H. Bos uit Den Helder G. J. Hoog-Antink uit Zwolle Mw. H. Kuiper uit Oude Pekela Mw. H. J. Zwaan uit Enkhuizen Mw. A. Vis uit Aengwirden Mw. M. v. Gilst uit Kortgene A. van Veen en gezin uit Den Helder Mw. M. Leijssenaar uit Alkmaar L. Voorthuyzen en echtgenoote uit Anna Paulowna P. van den Herik en ge zin uit Sliedrecht M. Landolt en echtgen. uit Ermelo J. C. Klos en gezin uit Anna Pau lowna Mw. G. Christians, uit Bellinngwol- de L. Hoedemaker uit UtrechtT. H. Tijsma en gezin uit Medemblik A. Jenema en echt- gen. uit Barsingerhorn I. van Biert uit Stad aan 't Haringvliet uit Menaldumadeel N. 'Bakker uit Den Helder Tj. de Vries uit Menaldumadeel. Vertrokken personen Mw. K. Huizer naar Giessendam A. Bos en gezin naar Amers foort F. W. D. C A van Hattum en gezin naar Velsen 2; Mw. M. Joon naar Velsen J. van Dommelen en gezin naar Haarlem D. Krol naar Almelo Mw. M. Herman naar Barsingerhorn K. W. Dekker naar Veere Jac. Lont en gezin naar H. en L. Zwaluwe J. Wereldts naag ZwijndrechtPI. Dijkstra en echtgen. naar Amsterdam Mw. T. J. Lim geb. Kieft naar Amsterdam B. Godschalk en gezin naar Schagen Mw. A. M. Verkerk naar UtrechtL. Kiewiet naar Winschoten A. Schouteren naar Steenbergen K. Blokker ,en gezinnaar Zaandijk J. L. Esser naar Am sterdam B. J. v. Oost naar 's-Gravenhage T. J. Borst en echtg. naar Heiloo P. de Jon ge naar Groede Joh. Meijer naar Amster dam A. Bakker naar Scheemda J. A. E. van Aste van Zijl naar Amsterdam C. Dob- ma naar Uithuizen A. J. Groot naar Me demblik N. de Beer en echtgen. naar Hoorn; J. Hartland en gezin naar Medemblik. Motor- en Rijwiehvet. Voor het aanvragen van een nummerbewijs zullen voortaan even eens formulieren worden verstrekt, Deze for mulieren zijn ter gemeentesecretarie ver krijgbaar. WIJZIGING ROUTE. Naar wij vernemen zal door de A.T.O.-busdienst, welke de ver binding onderhoudt tusschen Alkmaar-Leeu warden binnenkort de volgende route zal worden gevolgd Van Alkmaar (Stations plein) langs den Stationsweg, den Helder - scheweg, den Rijksweg ten westen van het Noordhollandsch Kanaal tot de Kooij, over de brug over het Noordhollandsch Kanaal, den Rijksweg naar en langs het Balgzandkanaal, den Ewijckvaartsweg, den Afsluitdijk, den Rijksweg over Wieringen, den Slingerweg, den Gemeenelandsweg, den Rijksverbindingsweg van Gemeenelandsweg met den Afsluitdijk enz. Voor zoover onze gemeente betreft zullen de bussen het dorp Hippolytushoef straks dus niet meer aandoen, doch den nieuwen beton weg volgen. V. C. J. B. Oosterland. Donderdag 3 Augustus 's-avonds 8 uur bijeenkomst De Wieringer Kermis voorbij. Hel geluid van de talrijke draaiorgels, har- momka's en zingende jongelui, het ge loei van de stoomdraaijnolen, het ge- boni en geschetter van trom en trompet voor theater Mullens, het is alle3 ver stomd. Nog hangt in de straten de ker anisgeur van oliebollen, gerookte pa ling en zure baring, vellen en ledige brieven komen we bij hoopjes tegen, doch de tenten zijn dicht, de bezoekers naar huis toe, die nu droomen van ge noten kermispret en een akelig leeg aan gr ij n z e n de portemonnaie. Doch we hebben gezien, dat een groo te massa menschen, jong en oud, op ge paste wijze pret hebben gehad en dat is hoofdzaak. Vooral Zaterdag en Zon dag was het bezoek verbazend druk; Maandag, de laatste dag, was het weer spelbreker; storm- en regen vlagen maakten het niet aangenaam langs de straat. Over het algemeen werd door de za kenmenschen niet geklaagd over de ont vangsten. Het Was wel niet zoo druk geweest als anders, maar het gaf brood en dan mag men tegenwoordig tevre den zijn. Wat op kunstgebied betreft, hebben de bezoekers zeker kunnen genieten. Noemen we slechts de schitterende opvoeringen van de revue „Hoera, wijl stijgen" en de operette „De bloemen van Hawaii". Het werd een groot suc ces en wel verdiend. De prachtige ver tolking, schitterende costumes en de cors maakten, dat het publiek opgeto gen was over zulk een programma. Do Nieuwe Schouwburg loge zien wij volgaarne het volgend jaar weer terug. Niet minder viel in de nieuwe bios coop E.W.E.B.O. te genieten van zeld zaam mooie films. Maurice Chevalier en zijn Baby was wel iets zeer buitenge woons en geen wonder, dat toen het zelfde programma Zaterdag werd her haald, het gebouw weer tot de uiterste hoekjes bezet was. Het mooie nieuwe^ theater heeft wel een goed begin mede gemaakt. Wij wenschen de directie toe dat hot succes zoo zal blijven. Ook een compliment mag gesproken worden tot de zaalhouders over dc keu l ig aangebrachtte versieringen. liet was een genot in de danszalen te .ver toeven. Zoo hoeft alles medegewerkt, dat de kermisviering hier op hoog peil stond. Gooi ze niet weg! Ze hebben waarde! De oude rijwielbclastingplaatjes, die U thans moet afdanken, wil ze niet weggooien, doch de moeite doen ze te brengen of op te zenden aan S. P. de Vries, brandstoffenhandcl, Belt, aan D. Nieuwbuurt, Hoofdstraat. I-I.hoef, of aan S. de Vries, kapper, II.hoef, die ze verzamelen en opzenden ten bate van de T.B.C.-bestrijding. MARKTBERICHTEN. De Veemarkt. ALKMAAR, 31 Juli 1933. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 86 Vette koeien f 115 tot f 215 20 Vette kalveren f 25 - f60 vette kalveren per K.G. 40-70 cent 48 Nuchtere kalveren (slacht) f 6-f 16 4 Vette schapen f 9- f 13 372 Vette varkens zware per K.G. 30-34 cent. Han del redelijk. ..Alkmaar 28 Juli 1933. De Kaasmarkt Op de heden gehouden kaasmarkt waren 73 stapels aangevoerd wegende 122009 KG. Prijzen: Fabriekskaas kleine f 21.-; Com missie f f16.50. Boerenkaas kleine f 18.50; Commissie f 18.50. Handel matig. ..Alkmaar 28 Juli 1933... De Graanmarkt. Aanvoer totaal 183 H.L. Gerst f 3.- a f4.50 haver f 4.- a f4.50; citroenboonen f 6.-; dui venboonen f 9.-; witte boonen f 8.- a f 14.- karwijzaad f 25.50; nieuw karwijzaad f 25.- groene erwten kleine f 6.- a f 15.-; groote f 15.-; grauwe erwten f 12.-; nieuwe f 30.-; al les per 100 kg. Handel stug. VRIJWILLIG GEVANGEN. In de duisternis van het dorpsplein, welks ééne zijde door het maanlicht helder afstak tegen de zwarte schaduwen der huizenrijen aan den overkant, ging behoedzaam een deur epen. Een hoofd verscheen, draaide naar beide zijden rond en werd gevolgd door een lichaam, het lichaam van een jongen boer. Vlak er bij onder een sombere portiek wacht ten een man en vrouw, met angstige oogen de duisternis bespiedend. De jonge boer, lang en slank, zag er uit alsof zijn kleeding' ook wel 'n verkleeding kon zijn. Een paar pistolen in zijn gordel deden vermoeden, dat hij ook wel iets anders dan een man van het land kon zijn. In ieder geval bleek hij gewapend tegeiji mogelijke gevaren. De-vrouw ging naar hem toe. Dus, mijnheer de graaf is besloten om te vertrekken zeide zij. Dat ben ik het moet wel. Maar waaróm toch Omdat ik jou en je zoon niet langer aan gevaar wil blootstellen. Och, de „blauwen" zullen zoo gauw niet terug komen. Wie kan dat zeggen Het dorpje was in slaap, in angst voor den dag, die komen zou. Want de dag, die voor bij was. was vreeselijk geweest. Van twaalf uur s middags tot het vallen van den nacht was de alarmklok geluid. Met zijn driekleuri ge sjerp over zijn vetten buik had de districts commissaris huiszoekingen gedaan in naam van het Comité de Salut Public. Hij had een hoop mannen achter zich gehad. Als men niet beter wist zou men gedacht hebben, dat hij het grondgebied der jonge Fransche re publiek op zijn minst verdedigen wilde tegen een Oostenrijksch legerkorps. En toch was het er alleen maar om te doen om graaf Adhémar de Vaux op te sporen en gevangen te nemen. Want deze aristrocraat van ouden stam werd verdacht uit Engeland te zijn overgekomen met belangrijke instructiën voor den bevelhebber van het Katholieke en koningsgezinde leger in Normandië. Men ver moedde, dat hij in het dorpje een onderko men had gevonden en de Jacobijnen hadden den inwoners heel wat last aangedaan. Ja, ja, 't waren verschrikkelijke uren geweest. Eindelijk waren ze weggetrokken, de sans culotten, maarvoor hoe lang En men was bang geweest, dat hij, de gezochte, wer kelijk in het dorpje gevonden zou worden. Hij had er zoovele vrienden. Ook zijn zoogster woonde er. En als hij gevonden zou worden, wee dan den schuldigen en ook den onschul- digenMaar, Goddank, alles was goed af geloopen. Er was niets gevonden. En nu sliep men, een bangen slaap, maar een zwa- ren Inderdaad was de jonge graaf bij zijn zoog ster, de oude Brigifte, geweest en, wonder boven wonder, was hij niet ontdekt. Ze had den niet gezocht in een varkenstrog, maar morgen konden zij terugkomen, de „blauwen," en hem vinden. En daarom wilde hij weg', meer nog voor Brigitte en haar zoon .dan om eigen levensgevaar. Toch bleef dit bestaan want de zoon had ontdekt, dat de „blauwen" schildwachten hadden geposteerd bij den ingang van het dorp en op den grooten weg bij de rivier. Maar buitendien, hoe groot het gevaar ook mocht zijn, had hij zijn opdracht nog te vervullen, zijn kostbare instructiën over te brengen en, hoe Brigitte ook trachtte hem te weerhouden, nam hij afscheid. Zelfs het aanbod van den zoon om hem een eind- weegs te begeleiden, sloeg hij af. Hij ging, vermeed den grooten weg en nam een voetpad, dat naar de rivier geleidde. Daarna besteeg hij zigzagsgeweijze een heu vel. die met wijnstokken beplant was. Hij liep met de grootste voorzichtigheid. Daarboven^ was een bosch van kastanjeboo- men daarvóór een weg, een kruispunt van wegen, maar daarachter de bescherming der boomen Juist toen hij bij het kruispunt gekomen was, hoorde hij den rythmischen pas van troepen niet ver van hem verwijderd. Hij

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2