Keizerstraat 113 24e JAARGANG DINSDAG 12 SEPTEMBER 1933. No. 72 NIEUWS- EN ADVERTENTIE WIERINQBN EN OMSTREK LAD VOOR N FEUILLETON. OM HET GOUD. VNgciag nam. 3 uur S. Col tof WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS) per 3 maanden 1. BINNENLANDSCH NIEUWS. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU Hlppolytushoef Wlrrlngea. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTBNTIëN. Van 1—5 regels Iedere regel meer f 0.56. f 8.16 EEN MOOIE PEER. Door den tuinder W. Boelhouwers Ie Fijnaart is eeti peer geplukt, een „Triomphe de Vienne", die niet minder dan 700 gram woog. Kind van wagen geslingerd. Te Opende (Groningen) is het paard van W. Dijk met melkwagen en al op hol geslagen. Op den wagen zaten Dijk, diens vrouw en hun zoontje. Door de schokken van den wagen werd het kind van den wagen geslingerd en te gen een boom gesmakt. Toen ju en het kind opnam waren de levensgeesten reeds geweken. Toestand van den burgemeester. Aangaande den toestand van den burgemeester van Muiden meldt men, dat de kogel hoewel men met een Kont genfoto de plaats had vastgesteld, bij de operatie niet is gevonden. De kogel is klaarblijkelijk verschoven. Men zal tot een tweede operatie moeten over gaan. De heer De Raadt zal hiertoe eerst eenige dagen volstrekte rust moe ten houden. Zijn algemeene toestand was Vrijdagavond goed. In den toestand van De Beus, die in de Maiellastichting te Bussum wordt verpleegd, is eenige verbetering inge treden. Rentezegels verdwenen. Ten nadeele van den Raad van Ar beid te Amsterdam zijn sedert 'n paar weken niet minder dan 7000 rente zegels uit de kantoren op het Droog bak verdwenen, vermoedelijk gestolen. In weerwil van de ijverigste naspo ringen van de politie konden tot nu toe zegels noch daders(s) worden ge vonden. i IN MODDER GESTIKT. Onder de gemeente Groot-Ammers is een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Omstreeks 9 uur in den mor gen reed de lieer Van Asperen uit Noordeloos met een tankauto vol lei dingwater, dat hij te Groot-Ammers had gehaald om het te Noordeloos te distribueeren. Op den Nieuwpoortschenweg reed de auto bij het uitwijken te dicht langs den kant, kantelde plotseling om en viel in de sloot. Van Asperen moet tijdens het kantelen uit de auto zijn gespronen, doch is hierbij onder het voertuig gekomen en in de mod der gestikt. Het slachtoffer, dat werkloos was, trachtte door middel van het distribu eeren van leidingwater in het onder houd van zijn groot gezin te voorzien. Een geheel gezin gewond. Op den Friesclien straatweg bij Sla- perstil onder de gemeente Hoogkerk, is een auto, bestuurd door den heer de Vries uit Leeuwarden, tegen een boom gereden, toen hij moest uitwij ken voor een vrachtwagen. De inzit tenden mevr. De Vries en vijf kinderen werden allen gewond. Mevr. De Vries en het jongste kind van een jaar moesten naar het Academisch Zieken huis te Groningen worden overge bracht. De toestand dei' anderen is be vredigend. vroeg begonnen. De politie te Hilversum heèft Vrij dag een 12-jarigen jongen, wonende Kerkelanden, aangehoudlen, die zich bad schuldig gemaakt aan inbraken in de gebouwen van het zwembad Krailoo en in Kiosken aan de W itte Kruislaan en den Ouden Meentweg, uit welke hij sigaretten, chocolade en limonade ontvreemd had. Peelbrand tusschen Meyel en Nederweert. Het vuur woekert langzaam voort. Wederom is brand ontstaan tus schen Meyel en Nederweert in de Peel die waarschijnlijk reeds enkele dagen geleden ontstaan is. doch die zich eerst thans hij de toenemende wind- sterkts heeft geopenbaard. Het vuur heeft ongeveer een lengte van een K.M. en een breedte van 'n y2 K.M. Het vuur kruipt langzaam voort in Zuid-Westelijke richting. Nu eens laaien de vlammen hoog boven den grond op. dan weer ziet men niets dan dichte rookwolken, daar het vuur op Veel plaatsen op meer dan £en meter onder den grond woedt. Met man en macht is men met het blusschings- werk bezig, doch het is tot nog; toe niet mogen gelukken het vuur eenigs- zins te beperken. Arbeiders uit Meyel en Nederweert zijn bezig een greppel om het brandende gebied te graven, o,m zoodoende te trachten het vuur binnen die oppervlakte te beperken. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. jeugd en RIJWIELSPORT. Ileerlensche jongens maken een baan en beginnen een Zesdaagsche. De rijwiel sport wordt heel popu lair in Limburg in den laatsten tijd en begint zelfs liet voetballen op den achtergrond te dringen. Vooral de eugd interesseert zich ervoor. Op tal van plaatsen legde ze, op braakliggen de terreinen, wielerbanen aan, arena's met welverzorgde hellingen en boch ten. In Heerlen gingen de jongelui ech ter nog wat verder. Daar construeer den ze, op nog onbebouwde gronden midden in de stad, een baan van wel 60 nieter lengte, breed genoeg om 4 renners elkaar te laten passeeren. Sinds eenige dagen loopt er nu een echte Zesdaagsche. Jongens van 14-16 jaar hebben koppels gevormd en rij den er 's-avonds van 6Vó tot 7 uur. Donderdag verdrong zich een groote jeugd, wel een paar duizend man. Er werd flink gereden, met heusche val partijen, een jury, premies van 50 ct. tot 2 gulden en van vrijbiljetten voor de bioscoop. De belangstellenden waren voor het meerendeel volwassenen. Tal van au to's parkeerden in de omgeving. Menig rustig burger soupeerde, van werk of kantoor komende, hol der-de-bolder, om ,maar gauw naar de Zesdaagsche te gaan kijken (35. Toen zij zoo opeens weer op den openbaren -weg was gekomen van Parijs, waar haar zoo vele gevaren bedreigden, overviel haar een gevoel van angst en wel zoozeer, dat zij, om behoorlijk op de been te kunnen blijven, zich moest steunen aan het ijzeren hek, dat het paleis van den Oosterling aan deze zijde af sloot. Zij begreep instincmatig, dat niemand an dere Murad haar werkelijk en krachtig kon beschermen en de dreigende gestalte van Norbert, met diens ruwe, voor haar zoo verne derende liefdesbetuigingen, doemde reeds in haar verbeelding voor haar op. Haar ontroering was zoo hevig, dat zij in een seconde al haar plannen vergat en ter wijl haar alles voor de oogen draaide, met nauw hoorbare stem uitriep Murad, Murad Help mij, help mij Zij deed weer eenige schreden terug, maar nogmaals het paleis binnengaan stond gelijk met zich overwonnen te geven, met te bezwij ken voor de zwakheid van haar eigen hart, dat wist zij maar al te goed. Zij spoedde zich derhalve opnieuw voor waarts, half beroofd van zinnen, met de hand tegen het voorhoofd gedrukt, nagenoeg blindelings, zonder het te wagen ook maar het hoofd om te wenden. De zon was nog niet op en de wind deed de kleine blaadjes van het jonge plantsoen op de avenue ritselend bewegen. De straat was zoover men zien kon, in het eerst geheel verlaten, maar opeens verscheen daar, door Gabrielle niet gezien, drie menschen, die met groote passen hun weg vervolgden. Een hunner scheen uiterst zwak of wel ziek te zijn, want zijn makkers onderstonden hem bij het snelle voorwaarts gaan. Zij hielden halt voor het hek van het door Murad bewoonde paleis en lieten de bel over gaan, dat deden zij twee- driemaal, aange zien niemand verscheen om hen te woord te staan. Eindelijk kwam de Armeensche bediende met langzame schreden op het drietal toe. Er werd over en weer gesproken de Ar meniër wilde niet open maken, zijn heer sliep nog. Toen zeide de een Ga gerust naar uw heer met het ver zoek, ons te ontvangen en zeg hem daarbij, dat wij vrienden zijn van Gabrielle Bertara. De Armeniër verwijderde zich. Weinige minuten later këerde hij terug en opende het hek. De drie mannen traden binnen. Het waren Trompelet, August en Valentin. XI. Nadat Valentin uit den luchtkoker gered was, werd hij door Trompelet en August naar de woning van den laatste gedragen, waar de vrouw van den clown zooveel zorg voor hem had, alsof hij haar eigen zoon ware ge weest. De ongelukkige bleef drie of vier dagen ge heel bewusteloos en de geneesheer, dien men dadelijk ontboden had, twijfelde aan de mo gelij kheid, om hem te behouden. Maar het sterke gestel en de jeugd van den lijder hiel pen hem beter dan alle geneesmiddelen, spoe dig kon hij weer opstaan. Zoodra hij op de been kwam, zoodra hij weer spreken, denken en zich herinneren kon, keerden zijn gedachten zich allereerst tot Gabrielle. Hebt gij haar gezien vroeg hij den clown. Is zij weer thuisgekomen August schudde mismoedig het hoofd. Trompelet, die juist binnenkwam en de vraag had gehoord, antwoordde droevig Wij hebben nog niets van het meisje Poging gestolen auto over de grens te brengen. Zaterdagnacht wilde een dajne met een auto de Nederlandsche grens hij Wyler passeeren. Toen de douanebe ambten den wagen aanhielden voor het gebruikelijk onderzoek, ging de bestuurster er plotseling van door en vluchtte in de richting van Kloef. Even later werd uit Kleef gemeld, dat aldaar een auto gestolen was en dat vermoed werd dat men zou trachten inel den gestolen wagen de Neder landsche grens te passeeren. Het bleek dat de aangehouden auto inderdaad een gestolen auto was. De dame. die zoo overhaast de vlucht nam. werd nog niet opgespoord. OOST-INDIë. Een verdachte afschuwelijk mishandeld. Wij hebben melding gemaakt, dat dezer dagen het lijk is gevonden van een inlander uit den kampong Soen- gei Limba Slésai, ter Oostkust van Su- matra, die gedurende korten tijd werd vermist. Wij voegden hieraan toe, dat daarop zijn eclitgenoote en andere verdachten -- van wie gemeend werd, dat zij er meer van wisten uit de hechtenis zijn ontslagen. Naar ons thans ter oore komt, aldus de „Dcli Crt." van 25 Aug. j.1., is een dier verdachten, een Javaan, van wien werd aangenomen, dat hij de vrouw behulpzaam was geweest bij het begra ven van het lijk van haai- echtgenoot, tijdens zijn hechtenis ontzettend mis handeld. Hij is met olie besprenkeld en ver volgens levend „geroosterd", om hem te dwingen te bekennen. Hij heeft twin tig dagen in hechtenis gezeten en naar nu wel gebleken is onschuldig. De mishandelingen geschiedden door een paar oppassers hun namen zijn Sen en Simin echter onder het toeziend oog van den kedjoeroean van Selésai, tengkoe Jahja, die hun onge- lukkigen slachtoffer verder hebben geslagen en getrapt. Ook de oude vrouw moet bij het verhoor door el kaar zijn geschud. De zaak Werd aan het licht gebracht dooi' een anonierhen brief aan het zelf bestuur in Langkat. Er is een onderzoek ingesteld, dat ge leid heeft tot de arrestatie van tengkoe en twee kamponghoofden hadji Raki en tengkoe Lidin. Ook de oppassers zijn, zooals vanzelf spreekt, aangehou den. De verdachten ontkennen uiteraard alle schuld. De brandwonden bij den Javaan zouden zijn ontstaan, doordat men een vuur had willen aanleggen, waarin olie zou worden gespoten „bij ongeluk" is er toen olie op den ge vangene gekomen en evenzeer „bij on geluk" was daar een vlammetje bij ge komen. TIJGERJACHT. Op 19 Aug. gelukte het den heer Bussink van de onderneming Sei Silau in den kampong Poeloe Mandi na een zeer gevaarvolle jacht een grooten ko- onze nieuwe DAMES CONFECTIE - ZAAK Kanaal weg Telefoon 560 DEN HELDER Telefoon 400. ningstijger van 2.50 meter lengte neer te leggen, aldus de „Deli Crt." Na een waarschuwing van den pongoeloe van P. Mandie, dat er aan den rand van de onderneming een tijger huishield on der den kleinvee-stapel der kampong bevolking, trok de heer B. er op uit met nog twee Maleische jagers en een aantal drijvers. De tijger bleek nog steeds op de aan gewezen plek in een moerassig stukje land te zitten van nauwelijks l1--» H.A. oppervlakte, dicht bij zijn prooi. Hij was als het ware ingesloten daar aan den cenen kant de Silaurivier loop' en verder rondom zich het bouwland be vindt van Chirieesche groenteboeren. Na eenig drijven en lawaai mafcvn begon de tijger te loopen en hei geluk te een der Maleische jagers het dier on der schot te krijgen en te raken. Met een vreeselijk gebrul rende de tijger rond en hij sloeg een drijver neer, die probeerde te vluchten. De Maleier werd deerlijk gewond on is vervol gens met spoed naar het hospitaal ge transporteerd om onder doktersbe handeling gesteld te worden. Daarna werd de jacht voortgezet en het is opmerkelijk, dat geen der drij vers geschrokken door het voorgeval Ie ne achterbleef, integendeel, zij uitten luide bedreigingen tegen den tijger en bleven dapper mee jagen. Intusschen kostte het den drijvers heel veel moeite den tijger in meer open terrein te krij gen. Van achter eenig struikgewas te voorschijn komend, wilde hel dier nu onder vervaarlijk gebrul de jagers, die het volgden, bespringen, doch met een welgemikt schot wist de heer B. een einde te maken aan het leven van den gestreepten woudroover. Op drie meter afstand bleef het dier dood voor zijn voeten liggen. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat de tijger twee nagels van een voorpoot miste. Ruim een maand geleden is het dier in dezelfde kam pong in een klem geraakt, doch hel heelt zich daar weer uit welen te be vrijden. Denzelfden avond heeft de heer B. nog een tijgerin geschoten. vernomen. Ik heb mij met Simeon en Chil- peric in verbinding gesteld, het heeft mij niet mogen baten. Des nachts ben ik daarop naar het Kanon van Marseille teruggekeerd, doch ik heb geen enkel mensch meer de drankkelders zien binnengaan. Ik ben daar door tot de overtuiging gekomen, dat Laguy- ane en zijn vrouw, zoodra zij bemerkt had den, dat Valentin uit den luchtkoker verlost was, zich gehaast hebben om van woning te veranderen. Ik ben altijd nog van meening dat wij vooral op Laguyane rekenen moeten, om Gabrielle te vinden. De bandiet is ver dwenen, wij moeten hem weer zien op te sporen. Ik weet waar Gabrielle is, viel Valentin met zwakke stem in. Hoe riepen de beide mannen, weet gij dat en zegt gij het ons nu pas Ik ben eerst heden in staat om te spre ken. Dat is waar, maar spreek dan nu ook. LuistertIk heb gemeend in iemand, die op zekeren avond uit een kroeg van de rue Lafayette kwam, Laguyane te herkennen. Ik volgde hem als een spion der politie en heb heb toen het Kanon van Marseille zien binnengaan. Nu wilde ik beproeven iets te ontdekken van hetgeen daar in die kelders omging en ik heb mij met dat doel langs den luchtkoker naar beneden laten glijden. Het denkbeeld was niet kwaad, maar die daad had u leelijk kunnen opbreken, meen de August. Neen, het denkbeeld was zeker niet kwaad, antwoordde Valentin. Ik heb uit mijn observatiepost gezien, dat het wel degelijk Laguyane was, dien ik achtervolgd had want hij droeg handschoenen en had een vrouw bij zich met het beschreven litteeken op de wang. Zij spraken samen over een ont voerd meisje. Dat was natuurlijk niemand anders dan Gabrielle. Dat dacht ik ook, maar zij noemden haar naam niet, Misschien wisten zij dien niet eens. Zij noemden haar de kleine met de mil- GEMEENTE WIERINGEN. DEN OEVER. Onze plaatsgenoote Mej. G. Verfaille Jd. te Den Oever slaagde dezer da gen te Heemstede voor gediplomeerd coupeu- UITSLAG VERKOOPING. Zaterdagavond werd in „Concordia" ten overstaan van Notaris Obreen een boerenbehuizing verkocht met aan hij- gelegen land, krachtens art. 1223 B.W. De uitslag hiervan was als volgt 1. Normeid 26.67 sn., h.b. D. van Duin f 825.- Kooper J. de Jong f 975.— 2. Haarlem 37.06 sn., h.b. E. Hui- hert s f 1000.- Kooper J. Doves Jacz. f 1160.-- 3. Ven bij draaihek aan Koogerweg, 23.62 sn. h.b. E. Huiberts f 750. Koo per id. 4. Groote Ven Oostkant 22J22 sn. h.b. E. Huiberts f 800.- Kooper idem. 5. Groote Ven Westkant 22.19 sn. h.b. Jb. Wagemaker Nzn. f 840.- Koo per idem. Combinatie 3, 4 en 5 kooper H. En gel t 2490.- 6. Boskes 7.21 sn., h.b. J. Kromme- dam l 1(20.- Kooper W. Blaauboer f 124. 7. De Hoelm 17.32 sn., h.b. C. Ver meulen I 675.- Kooper P. Lont f 686.— 8. Hoelemerkoog 31.99 sn., h.b. Jb. Wagemaker. Nzn. f 825.- Kooper J. Lont (Vet) f 925.- 9. Kromme Geert 14.42 sn., h.b. Jb. Wagemaker Nzn. f 410.— Kooper idem. 10. Stroeërventje 21.49 sn., h.b. J. Krommedajn f 460.- Kooper D. Veer- dig f 470.-- 11. Koolbosch 9.69 sn., h.b. J. Krom- medam f 1G0.- Kooper idem. 112. Oostelijke Busch 15.69 sn., h.b. Jb. Wagepiaker Nz. f 350.- Kooper J. Vcerdig f 385.— Combinatie 12 en 13, h.b. J. Veer dig f 1036.- Kooper J. Krommedajn f 1140.- 14. Klieverhooge 3.13 sn., h.b. G. Do ves f 120.- Kooper W. Poppen 145.- 16. De Hoek 7.91 sn., h.b. D. van Duin i' 800.- Kooper idem. 17. Weerom 31.53 sn., h.b. Br. Kat i 1240.- Kooper idem. 18. Samenkrochten 64.08 sn., h.b. J. Bakker Cz. f 2300.- Kooper id. f 2350.— Medegedeeld werd dat dat de overi ge perceelen niet in veiling werden gebracht daar het benoodigde geld er was. In tótaal bracht het verkochte land op f 12975.— CIRCUS AMANDA roberti. Johan Fabricius beschrijft in zijn werk „Komedianten trokken voorbij" op meesterlijke wijze, het trekken van een troep tooneelspelers in een dorp lioenen. Dat is vreemd, riep August. Vreemd is het wel. beaamde de gooche laar, maar voor mij heldert dat woord „mil- lioenen" ook weer veel op. Er steekt achter die ontvoering van juffrouw Bertara mis schien een andere schurkenstreek, een poging om zich, ik weet niet op welke wijze, van die millioenen meester te maken. Vertel nu ver der, Valentin. De kleine met de millioenen, zei de reus, zoo vervolgde Valentin, hebben wij naar Pas- sy in een huis op de avenue van het Bois de Boulogne gebracht, achter een ander huis, dat bekend staat als het paleis van Murad. Goed en verder Ja, verder weet ik niet meer. Laguyane en de vrouw wilden hun gesprek voortzetten, maar bemerkten zeker, dat zij beluisterd wer den. Laguyane ging althans den kelder uit en nu twijfel ik er zelfs niet meer aan, dat hij het is geweest, die den luchtkoker van boven moet hebben versperd. Zonder uw hulp, vrien den, zou ik daar een vreeselijken dood zijn gestorven. Gelukkig waren wij nog bijtijds daar, meende Trompelet. Zonder den meesterlijken vuistslag van August zou Gabrielle om uw gemis levenslang in rouw gedompeld zijn, mijn arme Valentin. Mijn vuistslag was goed, dat ontken ik niet, viel August glimlachend in, maar de eer komt geheel toe aan Trompelet, die dat vuistgevecht op een heel ongezochte wijze heeft weten uit te lokken. Hem hebt ge al uw dank te kwijten, de goochelaar heeft u gered! Hoor eens, August, zonder dien fameu- zen vuistslag van u. Ik dank u beiden aller hartelijkst, viel Valentin in, terwijl hij zoowel den clown als den goochelaar zijn hand toestak. Ik weet,, dat gij beiden even dapper als goed zijt. Ik ben u mijn leven verschuldigd Zij zagen hem lachend, innig gelukkig aan. Nu zij Valentin hadden wedergevonden, stel den zij ook vertrouwen in de toekomst. Zeg eens, kameraden, hervatte Trompe let, we hebben nu geen tijd te verliezen. We moeten beginnen met naar de avenue van het Bois de Boulogne te gaan en dan verder zien, wat ons te doen staat. Valentin was nog zeer zwak, maar hij werd staande gehouden door de hoop Gabrielle weder te vinden. Het was avond, toen zij de deur uit gingen. Z- hadden dien tijd uitgekozen, om des te vrijer in hun handelingen te zijn, als het toe val hen wellicht in een gevaarlijk avontuur zou wikkelen. August had van zijn bespaard geld drie dolken met koperen scheeden gekocht en die onder zijn werkmanskiel verborgen. Zoo. zei de clown met een vergenoegd lachje, zulke dingen zijn nog zoo kwaad niet. dan voelt men zich niet zoo gauw verlaten en eenzaam. Op de avenue van het Bois de Boulogne gekomen, vroegen zij rechts en links in de straten, die met de avenue in gemeenschap stonden, aan de verschillende personen, die zij in hun winkels zagen, of men ook wist, waar het paleis van Murad ergens gelegen was. Na veel vruchteloos zoeken en vragen kre gen zij toch eindelijk het volgende antwoord: Het palels van Murad Ja, ja, dat ken ik wel. van hooren zeggen, althans, het be hoort aan een Turk. het moet daar wonder schoon zijn. Als gij de avenue verder door loopt. moet gij tusschen de boomen, die op den hoek van de vierde straat staan het pa leis kunnen vinden aan uw rechter hand. Zoo luidde de mededeeling en zoo was het ook inderdaad. Achter het schaduwrijk ge boomte stond een huis geheel op zich zelf. Niet het paleis van Murad, doch het nog on bewoonde huis, waaruit gelijk wij gezien heb ben, Gabrielle met levensgevaar was ont vlucht. Goede hemel, mompelde Valentin, als zij daar werkelijk eens was Als zij daar Is, zei August, dan zal zij ook weldra bij ons zien, al moest ik haar met geweld uit dat huis wegrooven. De deur was gesloten. Trompelet belde aan. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1