ASPIRIN 24e JAARGANG VRIJDAG ie> SEPTEMBER 1933. No. 73 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ■EN EN OMSTREKEN ONDER DEN VUURTOREN. OM HET GOUD aottfm WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 8 maanden 1. Licht en donker in crisistijd. Bevor dering1 van het vreemdelingenver keer een krachtig strijdmiddel tegen plaatselijke malaise. Te Amsterdam is voor enkele dagen een zeer druk bezochte vergadering gehouden van vischventers uit vele Zuiderzeeplaatsen. Ze waren gekomen uit Marken, Volendam Spakenburg, Bunschoten, Huizen, Vollenho ven, Elburg enz. Doel van de vergadering, die uitgeschreven was door den Centr. Bond van vischhandelaren en den Bond van belangheb bende Zuiderzeevisschers, was om te protes teeren tegen de door de „Commissie van om vorming" ontworpen maatregelen t.a.v. de venters. De voorzitter, de heer Regelink, zette in zijn openingswoord uiteen, dat het in de eer ste plaats de vischventers zijn, die door de droogmaking van de Zuiderzee in hun brood winning getroffen worden niet gedurende vier maanden van het jaar, gelijk de vis- Sehers, maar gedurende 12 maanden van het jaar. Zuiderzeevisch immers is er bijna niet meer, en het kleine beetje dat er nog is, is abnormaal duur geworden, zoodat de venters het niet meer kunnen verkoopen. Zij kunnen zich onmogelijk neerleggen bij de voorstellen, welke de rijksdienst aan den Minister te hun nen aanzien heeft ingediend. Het woord werd verder gevoerd door het Kamerlid Dr. I. H. j. Vos en nog een drietal andere sprekers, en besloten werd, bij Minis ter Kalff nogmaals een audiëntie aan te vra gen, teneinde de bezwaren van de belangheb bende vischventers tegen den inhoud van het pas verschenen rapport uiteen te zetten. In. alle kringen van neringdoenden is mo menteel een roepen naar de regeering om steun. Al valt het zeer wel te verklaren, dat men in tijden van druk Vadertje Staat aan klampt, toch heeft de zaak soms ook een minder prettige kant, n.1. voorzoover men kan spreken van gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel en ongeneigd om een offer te brengen aan de toch zeker algemeene malai se. Langendijk is zoo'n land waar het roepen om steun nimmer stilstaat en waar men zelfs al tot eischen en dreigen is overgegaan. Het is natuurlijk wel pijnlijk voor de bewoners van die streek, dat de wind zoo ongunstig is, terwijl de jaren van overvloed nog zoo versch in het geheugen liggen. Toch zijn de teeke nen daar, dat men eens zelf de handen uit de mouw steekt, om te doen wat mogelijk is. In een vorig artikel noemden wij de plannen tot combinatie van gemeenten. Thans vernemen we uit goede bron, dat ernstige pogingen wor den aangewend om de twee Schippersveree- nigingen, tusschen welke reeds geruim en tijd oen te bejammeren ravaliteit bestaat, tot één te vereenigen. De leden van de „Wilde" zou den dan overgaan naar „Beurtbevrachting", de Koninklijk goedgekeurde vereeniging van vrachtschippers. De wet voor evenredige vrachtverdeeling schijnt de noodzakelijkheid FEUILLETON. (36. Er werd geopend. Dit geschiedde door een portier, die slechts weinige dagen daar woon de. De man was zeer beleefd. De heeren komen waarschijnlijk, om hier een woning tehuren? begon hij. Juist geraden, antwoordde Trompelet met een blik van verstandhouding aan het adres van Valentin en August. We zoeken een woning tot een huurprijs van De portier was een klein, mager, bleek, mannetje met een paar valsche, gluiperige oogen in het hoofd. Hij droeg een fluweelen kapje en had een soort van kamerjapon aan van wollen stof. Hij nam het drietal van kop tot teen op en viel Trompelet in de rede met te zeggen We hebben hier geen woning beneden de tweeduizend vierhonderd francs. Nu, dat overschrijdt onze raming nog niet, antwoordde de goochelaar glimlachend. We willen zelfs tot drieduizend francs gaan, als de woning ons aanstaat. Wilden de heeren het huis bezichtigen? vroeg de portier. Ik zou u dan in bedenking geven, om liever morgen bij dag te komen, dan kunt ge natuurlijk alles veel beter na gaan. O, ik zie niet tegen de moeite op, denk dat niet, en als de heeren mij nu gelieven te volgen, ben ik geheel tot hun dienst. Zoo de heeren echter de beleefdheid willen hebben, mij te zeggen, wat zoo ten naastebij hun ei schen zijn, dan zou ik hun en mijzelf de moei te kunnen besparen al de verschillende ver diepingen te bezoeken. Er is dus op het oogenblik nog niets van dit huis verhuurd hervatte de goochelaar vragenderwijs. Nog niets, maar het huis is om zoo te zeggen ook pas onder dak gekomen. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU Hlppolyttuh«el Wierlnjren. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN. Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.50. f 9.10 van het proces te verhaasten. Nu wij het toch over vrachtvervoer hebben, zij meteen eenige aandacht gewijd aan het bericht uit Schagen, volgens hetwelk de tram- wegdienst SchagenWarmenhuizen met in gang van 8 October wordt opgeheven. Wanneer is het trammetje naar Van Ewijck- sluis aan de beurt Totdusver waren het weer allerhande ma- laise-verschijnselen, die wij aanroerden en het wordt tijd dat het relaas van al die som bere dingen eindigt en enkele lichtpuntjes worden opgezocht. Die zijn er gelukkig nog. Eén bescheiden lichtpuntje in Noordschar- woudc is er, dat inhoudt het heugelijk feit, dat de aardbeien daar ter plaatse in verschil lende tuinen dit jaar voor de tweede maal vrucht hebben gedragen. Zeker een gevolg van het mooie zomerweer (zaliger nagedach tenis Datzelfde fraaie zomerweer begun stigde de onderneming van zekeren heer Hein Schilperoort van Rotterdam, die Woensdag middag 2 uur in de haven van Enkhuizen is aangekomen per waterfiets. Deze heer maakt n.1. met dit vervoermiddel een wereldreis en was 's morgens te 9 uur van Stavoren naar Enkhuizen vertrokken. Het derde gunstige resultaat van het mooie zomerweer is wel, dat Terschelling niet te klagen heeft gehad over het vreemdelin- genbezoek het aantal was dit jaar overwel digend. Of de „Lutine" hiervan mede de oor zaak is of wel het eiland zelf, zullen we maar in het midden laten. Als het laatste het geval is, dan zal dit later wel blijken, wanneer de bezoekers van thans terugkomen, of door hun recommandatie aan anderen. Ook kwam een zeer groot aantal motor- en zeiljachten een bezoek aan het eiland brengen. De posi tie der bevolking is door het vreemdelingen verkeer zeer verbeterd. Knoop dit laatste in uw ooren, Wieringers en Wieringermeerders OBSERVATOR. BINNENLANDSCH NIEUWS. TOMATEN NAAR DE MESTVAALT. Zaterdag bleven te De Lier 11.738'/2 K.G. tomaten aan de veiling onverkocht. Voor de beste kwaliteiten, die nog werden verkocht, werd hoogstens f 0.38 per bak van 12V2 K.G. besteed. Ook de prijzen van de druiven wa ren weer lager dan op de voorgaande veilin gen. Prijzen van 0.27 tot 0.32 per K.G. voor Alicante. MET BEEN IN DORSCHMACHINE. Te Spijk onder de gemeente Bierum (Gro ningen) is de 15-jarige F. Pastoor met een been tusschen een dorschmachine geraakt. De jongen werd zoo ernstig gewond dat hij naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen werd overgebracht, waar zijn been geam puteerd is. Zijn toestand is zorgelijk. IN KUIP VERDRONKEN. Zaterdag raakte het ll/2-jarig dochtertje van de familie Nijs te Oss in een kuip met water. Op het hulpgeroep van kinderen kwa men de ouders toegesneld. Het kindje werd bewusteloos uit de kuip gehaald. Men heeft nog geruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. H.K.H. PRINSES JULIANA ONTKENT GERUCHTEN INZAKE EEN VERLOVING. De Evening Standard schreef Zaterdag avond, dat één van zijn redacteuren per te lefoon met H.K.H. Prinses Juliana heeft ge sproken en een ontkenning heeft ontvangen van het gerucht, dat onze Prinses met een Engelschman zou zijn verloofd. De Prinses was te Amsterdam en op een vraag of het waar was, dat een belangrijk deel van de vie ring van den 35-sten gedenkdag van de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina, zou zijn een officieele aankondiging van de verloving van de Prinses, antwoordde H.K.H. dat dit geheel onwaar was en dat Zij niet Weet ge wat, bracht Valentin in het midden, we moesten, dunkt me, met de be zichtiging van de eerste verdieping beginnen en dan zoo geleidelijk naar boven gaan. De portier scheen op die woorden weinig acht te slaan. Hij stak een licht op en ging het drietal voor de trappen op. Het huis werd van onder tot- boven bezich tigd. Valentin's hart klopte hevig. Niets ver dachts werd er evenwel ontdekt, geen schijn of schaduw van een gevangene. Alles duidde integendeel aan, dat het huis nog geen enke len bewoner had gehad. Zij begonnen de trappen weer af te gaan, de portier met zijn licht maakte ook nu de voorhoede uit. En de kelder, vroeg Valentin, hoe staat het daarmee Willen de heeren dien ook zien Goed, volg mij dan maar, alsjeblieft. Toen zij in den kelder waren aangeland, bleef Valentin eenigszins terug, sloot zorgvul dig de deur, die naar de bediendentrap voer de en fluisterde August en Trompelet haastig enkele woorden in het oor. Vervolgens plotse ling den portier tegen den muur dringend, versperde hij hem den weg en hield hem zijn dolk voor. Nu een paar ernstige woordjes tusschen ons, kameraad, begon hij op dreigenden toon. Geen geweld, of dit ding dringt u opeens tot aan het heft in de keel De portier verbleekte en nam met een blik vol haat het drietal op. Help stamelde hij. Wat wilt gij van mij Dat zal ik u zeggen Ik wil u dwingen. 0111 eerlijk tegen ons te spreken, hernam Va lentin. Ge hebt ons voorgelogen met uw be wering, dat er nog geen enkele bewoner in dit huis is geweest. Eenige dagen geleden was hier een huurder, misschien zelfs meer dan een. Men heeft hier een jong meisje opgeslo ten gehouden. Wie was die huurder, waar is dat meisje Maar mijn beste heeren, ik weet van dat alles niemendal, zoowaar als ik hoop eens zal zalig te zullen worden, ik zweer het u, niets, letterlijk niets Ik ben pas sedert met een Engelschman was verloofd. Aangezien de redacteur aan deze ontken ning nog niet genoeg had, vroeg hij of de Prinses dan met een man van andere natio naliteit was verloofd, waarop Prinses Juliana, volgens het verslag in de Evening Standard, ten antwoord gaf, dat Zij met niemand was geëngageerd en dat het onzeker was, dat in de naaste toekomst een verloving zou worden aangekondigd. Zij voegde eraan toe, dat de afgeloopen jaren verscheidene berichten zijn gegeven over Haar verloving en dat deze al lemaal onjuist waren geweest. PAARDEN OP HOL. Zaterdagavond zijn na aankomst van den Hofstoet op den Dam te Amsterdam, de paar den van het rijtuig van burgemeester De Vlugt juist nadat deze uit het rijtuig was gestapt, op hol gegaan waarschijnlijk wa ren de dieren schichtig geworden door het oorverdoovend gejubel. De dieren reden de Raadhuisstraat in, waar een politieruiter ze tot staan bracht. Het liep zonder ongelukken af. MOEILIJKE ARRESTATIE VAN EEN ZAKKENROLLER. Bij het Stadion te Amsterdam werd Zater dagmiddag een zakkenroller op heeterdaad betrapt door een politie-agent. Toen de agent hem wilde arresteeren, rukte de man zich los. In de onmiddellijke nabijheid bevond zich commissaris Bakker, die op zijn beurt de zakkenroller greep, doch tegen den grond werd geslagen. Bij dien val liep commissaris Bakker verschillende verwondingen op, zoo dat hij zich moest laten verbinden. De zak kenroller is ten slotte door twee recher cheurs gearresteerd. STOFWOLKEN VEROORZAKEN AUTO-ONGELUK. Vier gewonden. Zondagavond is in het land van Maas en Waal tusschen Beuningen en Ewijk een auto ongeluk gebeurd, waarbij vier personen ern stig werden gewond. Uit de richting Druten reden drie personen auto's, waarin een voetbalelftal uit Venlo ge zeten was, dat te Tiel een wedstrijd had ge speeld. De auto's reden vrij snel. Tengevolge van de stofwolken, die werden opgeworpen, was het uitzicht voor de twee laatste wa gens zeer slecht. In een gevaarlijke bocht minderde de voorste vaart. De bestuurder van de tweede auto moest, teneinde een aanrijding te voorkomen, sterk remmen. De auto geraakte tusschen de tram rails en sloeg tegen een boom. De vrijwel ge heel vernielde auto sloeg om. De drie inzittenden liepen hevig bloedende verwondingen op. De chauffeur was er nog het beste afgeko men. Behoudens eenige schaafwonden en lich te kneuzingen kwam hij met den schrik vrij NOODLOTTIGE VAL. De landbouwersknecht F. Fransen te Over- loon (N.Br.) had het ongeluk van zijn kar te vallen en zich daarbij ernstig te verwonden. In zorgwekkenden toestand is hij in het gast huis opgenomen. POLSSLAGADER DOORGESNEDEN. De slager v. d. H. te Oss (N.Br.) gleed tij dens het uitbeenen uit en sneed zich daarbij den polsslagader door. De man, die veel bloed verloor, is naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand baart zorg. Een verstekeling op een vrachtauto. Afgevallen en overreden. Dinsdagavond ongeveer 10 uur reed in de Kruisstraat te Assen een zeswie •lige vrachtauto van den dienst Gronin gen-Amsterda,m. Een onbekende man was van Zwolle af meegereden op den tractor achter de cabine. In de Kruis straat is hij vermoedelijk onder een dei- achterwielen terecht gekomen en overreden. Toen hij onder de auto werd weggehaald, bleek hij zwaar ge wond te zijn. De dood trad spoedig in. DE TIMES OVER H.M. DE KONINGIN EN ONS VADERLAND. De Times schrijft in een aan Koningin Wilhelmina gewijd hoofdartikel, naar aanlei ding van den 35sten verjaardag van haar troonsbestijging, dat Zij de eenigende re- geerende Koningin in Europa en Hoofd van één der oudste dynastieën den staat van persoonlijken dienst van het Huis van Oran je Nassau in de geschiedenis van de natie krachtig handhaaft. Koningin Wilhelmina heeft althans in haar eigen optreden op waardige wijze den onaf- hankelijken geest van Haar volk vertegen woordigd evenals zijn ernstig verlangen met zijn taak voort te gaan, zonder inmenging te veroorzaken of te verdragen. De bewoners van Nederland schuwen haat, zijn vastberaden kampioenen voor vrije in stellingen en overtuigde tegenstanders van gewelddadige verandering of tirannie in wel ken vorm ook. Het Londensche blad stelt verder vast, dat de jeugd van ons land de souvereiniteit. met opvallende betuigingen van liefde heeft be groet gedurende de herdenkingsviering en dat Koningin Wilhelmina de jeugd heeft aan gespoord eendrachtig te blijven teneinde door samenwerking de economische moeilijkheden van den tijd te overwinnen. Het grootste deel van de langdurige Regeering van de Ko ningin is een tijdperk van toenemende wel vaart geweest en de Times herinnert eraan, dat de Nederlanders zelfs nog in de afgeloo pen jaren bezig zijn geweest gebied aan de zee te ontworstelen en het betrouwbaar ge bied van hun erfgoed te vergrooten. In tijden van politieke onzekerheid en ont reddering in midden-Europa, richten, besluit de Times, de oogen van de Nederlanders zich westwaarts naar Groot-Brittannië, waar or delijke vooruitgang zich op dezelfde wijze heeft voltrokken als in hun eigen land, in de hoop, en dat is ook de wensch der Britten, dat de moeilijkheden van den wisselkoers niet zullen beletten, dat de langdurige han delsbetrekkingen tusschen de beide landen nog inniger zullen worden. De Times geeft ook een artikel over oud en nieuw Holland van een specialen corres pondent, die verschillende stedelijke en lan delijke indrukken van ons land geeft. Van Rotterdam zegt hij o.a. dat de oude handels paleizen en veel dat kenmerkend Hollandsch is, te Rotterdam hun best doen de nieuwe wereld op haar plaats te houden in weerwil van fabrieksmenigten en massaproductie van huizen. Rotterdam heeft een hard uiterlijk, dat zijn ware karakter echter geen recht laat wedervaren. In dit artikel wordt verder beoogd dat Nederland niet zichtbaar onder de malaise lijdt en dat er geen bedelaars in de straten zijn, terwijl de ingeboren zin voor zindelijk heid zelfs de nederigste stegen proper en ordelijk houdt. Ofschoon de landbouwers ernstig hebben te lijden door het kwaad der overproductie, is er in het land zelfs op het platteland vastberadenheid om op zichzelf te staan en den gouden standaard te handhaven. eergisteren in huis. Ik was vroeger bode van een begrafenisfonds. Trompelet en August hadden ieder den mageren man bij een schouder gepakt en hielden hem zoo tegen den muur gedrukt. De portier deed trouwens geen enkele poging om zich te bevrijden. Valentin zette hem nu de punt van zijn dolk op de keel. Spreek riep hij. Biecht dadelijk op of ik vermoord je Ik kan niets zeggen, ik weet niets stot terde de man, terwijl hij angstig zijn oogen dichtkneep. Valentin drukte met den dolk, zoodat de punt ervan reeds door de opperhuid drong. Voor de laatste maal, wilt ge spreken, ja of neen Ik weet niets, ik ben hier pas twee da gen. Vraag het maar aan den eigenaar, hij zal het u bevestigen. Zijn naam, zijn adres Mijnheer Roussebois, rue des Pyramides. nummer vier. Valentin trok zijn dolk terug. Het was duidelijk, dat de portier niets meer zeggen kon. Trompelet liet hem los en August eveneens. De geplaagde man zonk op zijn knieën, half dood van angst. De anderen trokken zich terug zonder ver der om hem te bekommeren. Toen zij evenwel goed en wel waren ver dwenen en het huis den rug hadden toege keerd, gebeurde er iets, dat hun zeer zeker zou hebben bevreemd, als zij het gezien had den. De portier vloog op en uitte een wilden vloek, terwijl op zijn daareven nog zoo be deesd en vreesachtig gelaat thans de felste haat en wraakzucht te lezen stonden. Die portier met zijn fluweelen kapje en zijn wol len kamerjapon was niemand anders dan Loussard, de gewezen bewaker van Gabrielle. Hij spoedde zich naar de portiersloge nog bevend van drift en bloedend aan zijn hals. Hij was daar nu niet meer alleen. Er bevond zich nog iemand in datzelfde huis die zich achter de bedgordijnen had verborgen en het beter had geoordeeld, zijn tegenwoordigheid heeft U oorpijn en neu ralgie? Waarom neemt U niet Uw toevlucht totAspirin? Het is een voor het organisme volkomen onschadelijk middel en zal U in wei nige minuten van elke pijn en het gevoel van onbehagelijkheid bevrijden. BUITENLANDSCH NIEUWS. „Strijd tegen honger en koude." lederen eerste Zondag van de maand aan de noodlijdende gewijd het middagmaal mag op dien dag slechts 50 pf, kosten. Een Wollfhericht uit Berlijn meldt dat rijksminiser Göbbels in een bijeen komst in het rijksministerie voor Pro paganda een rede heeft gehouden,, wel ke tot onderwerp had De strijd te gen honger en ellende. ..Met geweldige krachtsinspanning is het de rijksregeering gelukt om hel leger werkloozen met 2 millioen te verminderen", zeide hij. Toch moet er mee rekening gehouden worden, dat er dezen winter nog een millioen werk loozcn zullen zijn. Het steunen van deze werkloozen is een zaak van het geheele volk. Niemand mag zich daar aan onttrekken. Om den noodlijdenden te toonen, dat het geheele volk met hen meeleeft, zal de eerste Zondag van elke maand hun worden gewijd. De regeering doet op het geheele volk een beroep om op die Zondag 's-middags niet meer dan één gerecht te eten, van 50 pf. per per soon. Dit zal ook in de restaurants en hotels worden ingesteld. De aldus gespaarde gelden zullen aan de hulpkassen worden afgodra gen. De rijksleiding van de winteronder- steuning zal in Berlijn gevestigd zijn deze zal de hulpverleening organisee- ren. Op bepaalde Zondagen zullen in het geheele rijk collectes worden ge houden. Voorts zal een openbare lote rij van 50 pf. worden georganiseerd. Een ieder, die maandelijks een gere geld bedrag geeft kan een plaatje krij gen met het opschrift „Wir hilfen", om dat aan zijn huisdeur te bevesti gen. Hierdoor wordt hij van verder» inzamelingen vrijgesteld. Het ingezamelde geld zal voorname lijk voor het inkoopen van levensmid delen, huisraad enz. gebruikt worden. Met schouwburg-, film- en concert- directies waren overeenkomsten ge sloten, dat de noodlijdende bevolking zooveel mogelijk vrijkaarten zou krij- jgen. i Göbbels besloot met de woorden, dat het volk een „Not- und Brotgemoin schaft" zou zijn, en het woord „alge meen belang gaat vóór eigen belang" zou thans waarheid worden. voor de bezoekers geheim te houden. Die man, wiens lippen sterk opgezwollen en donker gekleurd waren, was Laguyane, nog lijdend aan den fameuzen vuistslag van August. Nadat Valentin en zijn vrienden zich ver wijderd hadden, kwam Laguyane zijn mak ker tegemoet. Hebt ge die vervloekte kerels gezien riep Loussard. Ja en herkend ook, antwoordde La guyane. De één is de goochelaar van het Ka non van Marseille, aan den ander heb ik dien gemeenen slag op mijn mond te dan ken en de jongste van de drie is dezelfde kwajongen, dien ik zoo netjes in den lucht koker had ingerekend, maar die door de bei de andere kerels daaruit is verlost. Ik heb met alle drie nog een uitstaande rekening, die gauw genoeg zal vereffend worden, let maar op En ik heb nu een nieuwe rekening met die rakkers, viel Loussard in met een eigen- aardigen boosaardigen lach, terwijl hij zich het bloed van zijn hals wischte. Voor wij echter denken aan onze eigen zaken, moeten wij die van den patroon ter harte nemen. Die drie menschen weten dat de klei ne hier, in dit huis, is opgesloten geweest. Ze kunnen haar vanavond of morgen weervin den en als dit gebeurt, is zij voor ons verlo^ ren, want dan zullen zij het meisje niet meer verlaten. Ge hebt gelijk, beaamde Laguyane we moeten de heele geschiedenis op staanden voet aan Roupuin en den markies meedeelen. Blijf jij hier, omdat ge nu eenmaal uw post niet verlaten moogt, dan zal ik de boodschap wel doen. Loussard bleef, waar hij was en Laguyane. die hem alleen achterliet, vond de twee bond genooten in de rue Lafayete. Zij wisten beiden, waar Gabrielle thans verborgen was. Toen zij haar ontvluchting hadden vernomen, was Norbert in woede los gebarsten en had Rouquin den schuldige. Loussard, in koelen bloede bijna een kogel door het hoofd gejaagd. Zij hadden hierop een plaatselijk onder zoek omtrent Gabrielle's vlucht doen instel len. Het bleek daardoor, dat aan de uitge bouwde steenen van het nog onbewoonde huis een enkel stukje van Gabrielle's kleeding was blijven hangen, terwijl het bovendien den opmerkzamen onderzoeker niet was ontgaan, hoe hier en daar het stof en de kalk, welke op die steenen lagen, nog de sporen droegen van met vingers of voeten te zijn aangeraakt. Van het balkon waren eveneens stukjes kalk afgevallen, die nu lagen op het dak van het koetshuis, dat tot het paleis van Murad be hoorde. Dit waren de kenteekenen, die haar weg verraden hadden. Toen zij tot de ontdekking geraakten, dat Gabrielle Bertara bij Murad moest zijn ge vlucht, waren zij in het eerste oogenblik he vig verschrikt. De vermetelheid van Rouquin, die juist dat huis had uitgekozen, om Gabrielle te ver bergen, daar hij meende dat dit zeker de al lerlaatste plaats was waar Murad haar zou zoeken, die vermetelheid had een voor hem noodlottig gevolg gehad. Het leed geen twijfel, dat Murad het jon ge meisje ondervragen en zij hem vertellen zou, al wat er met haar gebeurd was. Zij zou natuurlijk ook haar eigen naam noemen en Murad moest dus in haar de erfgename van het fortuin van Bertara herkennen. Wat nu te doen, om haar uit het paleis te lokken Die vraag hield Rouquin en Norbert d'Ar- gental reeds geruimen tijd bezig, zonder dat zij daarop een bevredigend antwoord konden vinden. Zij onderhielden zich wederom over die lastige kwestie, toen Laguyane zich haastig bfj hen kwam voegen. Heeren, riep de galeiboef, ik heb groot nieuws. De geschiedenis, die in het Kanon van Marseille heeft plaats gehad, heb ik u niet verteld, omdat ik meende, dat die voor u geen belang had, maar ik moet nu erken nen, dat ze voor u wel degelijk eenlg belang bezit. Luister dus. En in weinige woorden ver telde hij nu, wat er in de onderaardsch» kroeg was gebeurd. (Wordt TOrroigdj

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1