24e JAARGANG VRIJDAG 13 OCTOBER 1933 No. 81 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN r OM HET GOUD. WIERINGER COURAMT "V—4 VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU: nip]?nlTtntb»ef Wlriinren. Telefoon Intercomm. No. 19. AD VERTENTIëN. Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.50. f 0.10 W I Een slakken - kweekerij. Slakken behooren niet tot de meest aesthetische of nuttig dieren en wor den meestal op wreede manier onscha delijk gemaakt, daar ze tal van plan ten kunnen vernielen. Een uitzonde ring hierop is de wijngaardslak of wijnbergslak, waarvan de wetenschap pelijke naam „Helix pomatia" is. Ze behoort tot de onderorde der land- longslakken ÉjJtyllommatophora) en heeft een goecl ontwikkelden hoorn (huis). liet is de grootste Europeesche slak van deze soort, die overal voor komt en in sommige streken wel spe ciaal wordt gekweekt, omdat ze een lekkernij vormen, vooral voor de Fran schen. De meeste andere volken eten ze niet, daar er nu eenmaal een afkeer bestaat tegen alles wat slak heet. Een logische reden, waarom men wèl mos selen en alikruikene zal eten en geen slakken, kan niet opgegeven worden. De twee- of drie-jarige dieren wegen soms 120 gram per stuk, maar het ge middelde gewicht van 1000 stuks na dert meestal meer de 15 K.G. dan de 20. Men vindt slakkenkweekerijen ook in Duitschland de grootste ligt in de buurt van Kassei en exporteert per jaar wel 15.000 K.G. wijngaardslakken naar Frankrijk, waar er een goede prijs voor wordt betaald. Deze kweekerij is reeds zeer oud en werd indertijd ge sticht door de Fransche refugiés. Slakken-eieren. Van Mei tot Juni leggen de slakken hun eieren ze boren daartoe een rond kuiltje van 3 tot 4 cjn. diepte en deponeeren de eieren erin daarna wordt de uitgegraven aarde weer op de eieren gelegd en glad gemaakt. De eitjes hebben de grootte van een erwt en zijn omgeven door een harde kalk schaal. Na ongeveer een maand ko men ze uit, in het najaar zijn de die ren zoowat half volwassen, en na een jaar geheel volwassen. Op de kweekerijen houdt men de die ren van eiken jaargang gescheiden. Zoo'n kweekerij is dan ook omgeven door een haag van kippengaas, die on geveer een decimeter in den grond is gegraven en een hoogte heeft van 30 tot 40 cm. Die haag houdt het ontsnap pen tegen en belet b.v. egels, die deze slakken ook ten zeerste waardeeren, het binnentreden. Ook de hoornen zijn omgeven met gaas, zoodat de dieren er niet in kunnen kruipen ze zouden dan niet vet worden. De verschillende jaargangen zijii door kippengaas afgescheiden. Natuur lijk worden tal van planten in de kwee kerij aangeplant, die de slakken graag eten, terwijl men verder voert met versche bladeren van den wijnstok, sla, kool, bieten en met versche tarwe zemelen. De slakken zijn zeer kies keurig en eten alleen prima, versche waar. De dieren hebben de neiging; zich naar deze haag te begeven vandaar dat een tweede haag van kippengaas ze terughoudt, waarachter de kwee kers gelegenheid hebben om ze in man den te verzamelen ze worden dan re gelmatig weer in het binnenste der kweekerij teruggebracht, vanwaar ze hun tochten weer kunnen beginnen, al etende. Het krachtig voeden begint pas in Augustus, omdat de dieren dan re serves gaan ophoopen voor den lan gen winterslaap. Deze begint in den herfst en na zich in den lossen grond ingegraven te hebben, sluiten de slak ken hun huis met een afscheiding, die verhardt tot een witte stevige laag. De oude generaties worden nu met de hand uit den grond gezocht en eerst wordt onderzocht of de afsluiting van het huis goed hard is. Pas als dit is ge constateerd, heeft de slak waarde en worden ze stuk voor stuk gereinigd en gesorteerd naar grootte en gewicht. Ze gaan per 10ÜÜ stuks in kisten, om naar Frankrijk verzonden te worden. Ze worden wel in huis en al gebak ken en met gekruide boter gegeten, terwijl men ze ook wel kookt in zout water, om dan de slakken uit de huis jes te halen, de zwarte stukken weg te snijden, met zout te reinigen en af te wasschen daarna bereidt men er al lerlei gerechten ,mee, volgens de meest verscheidene recepten. B1NNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON 44. Kind, wat hebt ge toch vroeg de oude man eindelijk. O, ik lijd zooveel, luidde haar antwoord. Norbert fluisterde haar in het oor Vergeet niet, dat ik onverbiddelijk te werk ga Ik zal u in staat stellen daarom trent zelf uw oordeel te vellen. Hij wendde zich nu tot Bertara. Zoudt ge niet eens even willen gaan zien, vadertje, of Gabrielle's kamer wel behoorlijk in orde is Ik zal intusschen uw dochter wel naar de eetzaal brengen. De grijsaard beijverde zich, om de hem opgedragen taak te gaan volbrengen. Toen hij naar boven was gegaan, beider Norbert. Alsof het op commando was, traden traden twee mannen binnen, de een was Bontemps, Simeon's moordenaar, die de reis uit Parijs in een anderen wagon had medegemaakt en bij het huiswaarts rijden naast den koetsier op den bok had gezeten, de ander was een man van een woest uiterlijk met grijze, glui perige oogen. Zij bleven onbeweeglijk voor den markies staan. Papilion en Bontemps, begon Norbert op afgemeten toon, welke bevelen hebt ge hier op dit kasteel, bevelen, die u gegeven werden door een man, tegen wien gij het nooit zult wagen ongehoorzaam te zijn, zelfs zoo men u met den dood bedreigde We hebben de opdracht Bertara te bewa ken. Goed. En als hij vlucht Hem te dooden. En als hij eenig wantrouwen begint op te vatten voor ons doen en laten Hem te dooden. En als hij mededeelingen van zijn doch OM HET GOUD DER „LUTINE." Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat mr. H. S. Goldschmidt te Utrecht een oproep had gepubliceerd aan de houders van aandeelen van de „Lutine," met het doel ge meenschappelijk te trachten de belangen der houders te verdedigen. Wij vernemen thans dat een groot aantal aandeelhouders aan den oproep gehoor heeft gegeven en dat binnenkort verdere stappen zullen worden gedaan. Het ligt in de bedoe ling van de aandeelhouders twee vertegen woordigers aan te wijzen, die met mr. H. S. Goldschmidt zullen samenwerken. BRANDSTICHTER AAN HET WERK. De dader gevat. De man stichtte onder Delft op twee boerderijen brand. Te Delft werd Maandagnacht omstreeks half één de politie-brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand op den Rotter- damscheweg nabij de Lijmfabriek. Bij aan komst bleek een groote hooiberg van den landbouwer Klapwijk in lichte laaie te staan. De windrichting bleek gunstig te zijn, zoodat de omliggende gebouwen geen gevaar liepen, De politie was het vuur vrij spoeflig meester en terwijl men bezig was met nablusschen deelden eenige personen den commissaris van politie den heer U van der Zee mede, dat een onguur persoon zich had uitgelaten, dat hij den geheelen Rotterdamschen weg in brand zou steken. De commissaris begaf zich daarop met zijn auto den weg op en zag weldra dat ook ver derop de lucht rood werd gekleurd. Hij stop te en dirigeerde van de Lijmfabriek af de groote spuit naar den nieuwen brand, die bleek te zijn uitgebroken op het erf van den landbouv/er Van den Berg. Hier liepen de bij staande schuur en woning gevaar. De com missaris vervolgde met den rechercheur den heer Oerlemans den weg en nabij het erf van den landbouwer Duindal zagen zij een per soon, die aan het opgegeven signalement vol deed. Deze man werd aangehouden en beken de onmiddellijk beide branden te hebben aan gestoken en voornemens te zijn alle woningen langs dien weg in brand te steken. Hij stelde den commissaris een doosje luci fers ter hand, waarmee hij de branden had gesticht en zeide daarbij dat hij niet zoo gek was als Van der Lubbe. De man, een 26-jarige arbeider, werd achter slot en grendel gezet. De politie bleek op het juiste moment bij den brand op het erf van den landbouwer Van den Berg te zijn gekomen. Deze kon met zijn negen kinderen nog bijtijds worden ge wekt. De brand kon worden beperkt tot den hooiberg, zoodat de woning en de gebouwen er om heen behouden bleven. SMOKKELAARS GESNAPT. De rijksambtenaren te Well (L.) hebben ongeveer 500 kg gesmokkelde Duitsche mar garine in beslag genomen. Vier der dragers wisten te ontkomen met achterlating hunner fietsen, terwijl tegen personen uit Well proces verbaal werd opgemaakt. De vijf rijwielen waarop de smokkelaars reden werden, even als de partij boter, in beslag genomen. DIEFSTAL IN EEN SIGARENFABRIEK TE TEGELEN. Drie duizend sigaren ontvreemd. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben dieven zich door het uitsnijden van een ruit toegang weten te verschaffen tot de sigarenfabriek Offerman gelegen aan den Roermondschen weg te Tegelen. Er werden ongeveer 3000 sigaren vermist. Het schijnt dat de dieven hun speurtocht nog verder uitgestrekt hebben, want in de fabriek was alles overhoop gehaald de vloer was als het ware bezaaid met sigaren. ONTROUWE ONTVANGER. De vorige week zijn in de boeken van den ontvanger der Ned. Herv. Kerk te Noordeloos den heer B„ ernstige onregelmatigheden ont dekt. In een Zaterdagavond gehouden spoed vergadering van kerkvoogden en notabelen is besloten, den heer B. als ontvanger te ont slaan en de boeken in handen te stellen van een beëedigd accountant. Vermoedelijk loopen deze onregelmatigheden reeds jaren. Indien de heer B., die ook lid van de Kerkeraad is, geen ontslag neemt, zal de Kerkeraad van Noordeloos hem bij het classicaal bestuur, voor ontslag uit zijn ambt voorstellen. SCHOKKENDE GEBEURTENISSEN TE ALSMEER. Sidderende honden en springende menschen. Ook Aalsmeer beleeft thans evenals Bloe- mendaal, de sensatie van geheimzinnige elec trische schokken, die eerst tal van menschen aan het schrikken brachten, doch die daarna als een prettige afwisseling werden be schouwd, in het bijzonder door de jeugd. Het verschijnsel vertoonde zich aldus de Tel. in het nieuwe plan Zuid in de Hand- leystraat, waarin een betrekkelijk nieuwe as faltweg ligt. Tot heden echter heeft deze weg zich als een zeer behoorlijke weg gedragen en ook nu doet het geval zich niet op het as falt, doch op het met klinkers bestraate trot toir voor, dat voor de winkels ligt. Een dame wilde met haar hond een dezer winkels binnengaan, doch op de stoep bleef het dier sidderend staan om daarna als een dolleman te gaan springen. In den winkel was de hond weer rustig, maar toen hij weer buiten kwam, herhaalde zich het verschijn sel. Men was juist de straat aan het schrob ben. Nu kregen ook de menschen het te kwaad. Een jongen, die naar den winkel kwam, kreeg een geweldigen schok en sprong bijna een meter in de hoogte. Hetzelfde on dervonden na hem nog tal van anderen. Het typische is, dat het verschijnsel zich alleen voordoet als de straat vochtig is. Zoo dra deze nat wordt gemaakt begint het spel opnieuw. Tot op dit oogenblik is het raadsel nog niet opgelost. VERZOEK OM VRIJHEID IN DEN AARDAPPELHANDEL. Omdat de huidige rcgeeringsmaat- regelen een groot fiasco bleken. De lieeren Gebr. Kloosterboer, export van pootaardappelen te St. Pancras, hebben aan den minister van economische zaken het vol gende adres gezonden Onder de vele nieuwe regeeringsmaatrege- len van den laatsten tijd is ook die van de minimum-verkoopprijzen voor pootaardap pelen. Daar deze regeling een groot fiasco is, gen te Minneapolis en te Boston. Op een van gevoelen wij ons geroepen in het belang van diefstal afkomstig bedrag van 150.000 dollar den export in dit artikel u het volgende on- kon eveneens de hand worden gelegd, der het oog te brengen. Op een vergadering van de Nederlandsche GEVECHT MET EEN GIER. vereeniging van pootaardappelen-exporteurs, Nabij Eisenstadt in het Oostenrijksche Bur welke Maandag 2 October in Rotterdam ge- J genland heeft een jager een verwoed gevecht geleverd tegen een reusachtigen gier. De vo gel wilde zich op het 4-jarig kind van den ja- houden is, hebben de leiders van deze organi satie welke u met de uitvoering van uw be sluiten belast hebt, elkaar publiek beschul digd van het doen van immoreele handelin gen bij inkoop, verkoop, reclame enz. Hierbij is ook aan het licht gekomen, dat een kleine groep van exporteurs het klaar gespeeld heeft, om, onder het voorwendsel van „betere prij zen voor de boeren" Uwe Excellentie over te halen tot het nemen van maatregelen, welke wij nu hebben. Daar de minimumprijzen veel te hoog zijn, kunnen de boeren hun pootaardappelen niet verkoopen, maar stelt u de handelaren welke groote contracten hebben, in de gelegenheid, hun voorraden te spuien. Bovendien bestaat er gevaar dat de markten welke met veel moeite voor de Nederlandsche pootaardappe len gewonnen zijn, weer verloren gaan. Met name denken wij hier aan Italië, dat goed- kooper in Duitschland kan koopen en Brazi lië, dat nu in Argentinië koopt. Als u den ex porteur voorschrijft op een wagon aardappe len van f 250, 65 netto te verdienen, zal de ze hiervoor alleen dan erkentelijk zijn, als voor hem ook de mogelijkheid bestaat te ver koopen. Echter, de tijd dat groote winsten gemaakt worden, is voorbij, en een exporteur die deze al of niet met steun van de regeering wil handhaven, wordt van de markt verdron gen. Bovendien wordt door het stilleggen van den export ook schade gedaan aan vervoer- ondernemingen als spoorwegen, scheepvaart maatschappijen, enz. Ook de werkgelegenheid wordt belangrijk kleiner, b.v. voor emballage fabrieken, transportarbeiders, enz. Wij verzoeken Uwe Excellentie, ons den vrij en handel terug te geven en zoo dit onmoge lijk is, toch in ieder geval een einde te maken aan de bestaande wantoestanden. BUITENLANDSCH NIEUWS. ter ontvangt Hem te dooden. Maar zoo mejuffrouw Gabrielle zelf poogt te ontvluchten, in verzet komt of zich op welke wijze dan ook aan mijn gezag tracht te ontrukken Zoodra iets dergelijks mocht voorkomen, moet Bertara onverwijld worden doodgescho ten. En Papilion en Bontemps brachten elk een geladen revolver te voorschijn. - Is het oogenblik daartoe aangebroken, moeten wij vroeg Papillon met zijn onheil speilenden lach. We zijn gereed Hij richtte zijn revolver op'en wendde zijn blikken naar de deur. Men hoorde naderende schreden, het was Bertara, die terugkwam. Gabrielle was doods bleek geworden en een onmacht nabij. Denk aan hetgeen gij gehoord hebt, fluis terde Norbert haar toe. Bertara trad binnen, kuste zijn dochter en drukte nogmaals den markies de hand. Ik ben zoo gelukkig riep hij uit. Ik kan u niet zeggen hoe gelukkig ik ben Bontemps en Papilion hadden op een wenk van den markies de zaal verlaten. Mijnheer Bertara, nam de markies thans het woord, juffrouw Gabrielle zal u zeker dezer dagen wel tot in kleine bijzonderheden alle gevaren beschrijven, die haar bedreigd hebben van den avond af, toen zij in de rue d' Allemagne ontvoerd werd. Die gevaren, wel ke u zullen aantoonen, wat haar boven het hoofd heeft gehangen en hoe ik mijn genegen heid heb aari den dag gelegd, hebben tevens op haar hart zulk een invloed uitgeoefend, dat zij thans zelve inziet, niet beter te kun nen doen dan haar lot en haar toekomst aan mij toe te vertrouwen. En langzaam sprekend, op ieder woord den klemtoon leggend, voegde hij erbij Mijnheer Bertara, ik heb Gabrielle nog altijd lief en ik kan er nu met opgetogenheid bij zeggen, dat zij mij van haar kant even eens heeft leeren liefhebben. Wilt gij mij uw PRODUCEERT DUITSCHLAND GIFGASSEN? Onthullingen van een Engelsch chemicus. De Sundday Referee bevat een artikel van den secretaris van den vakbond van chemi sche arbeiders in Engeland, waarin huivering wekkende bijzonderheden worden verteld over de productie van gifgassen op groote schaal in tal van chemische fabrieken in Duitsch land. De schrijver vertelt o.a., dat de Duitschers aan den vooravond van de hervatting van de ontwapeningsconferentie bezig zijn met expe rimenten voor een arsenicumgas, dat het li chaam overal aantast en brand veroorzaakt, terwijl gasmaskers er niet tegen bestand zijn. In een fabriek te Hamburg wordt, verklaart hij verder, met drie ploegen dag en nacht ge werkt en worden elke week 200 cylinders „chemische dood" geproduceerd. Er is, vol gens dezen schrijver, genoeg gifgas in Duitsch land om de voornaamste steden van Europa met de deken des doods te bedekken. BANDIETENBENDE GEARRESTEERD. De Amerikaansche politie is er in geslaagd een ca. 20 man tellende bende onschadelijk te maken, die er haar bedrijf van maakte, in verschillende staten van de Unie postzakken te stelen. De actie van deze bende strekte zich voornamelijk tot zes groote steden uit. De politie kwam op het spoor van de bandie ten door een postzakkendiefstal, 6 December 1932 te Chicago gepleegd, waarbij den dieven een buit van 250.000 dollar in handen viel. Van dat oogenblik af tot nu toe heeft het onderzoek van de politie geduurd. Het strek te zich over alle staten van New York tot Texas uit. Te Chicago werden vier leden van de bende gearresteerd, te Denver eveneens 4, te Kansas City 5, te New York 3 en de overi- gcr storten, dat met den moed der wanhoop door den vader werd verdedigd. De jager trof den vogel met een schampschot, waarna het dier zich dol van pijn tegen den jager keerde. Een tweede schot velde den gier neer. Het dier had een vlucht van niet minder dan 2.60 meter. DOODE VULKAAN HERLEEFD. De vulkaan Lacar, gelegen op 400 kilometer van Antofagasta, die als gedoofd werd be schouwd, is plotseling in werking getreden. De bevolking in de omgeving verkeert in paniek stemming. Velen bereiden zich voor op de vlucht. Uit den krater komen voortdurend groote rook- en aschwolken. 22 DUODEN NA EEN BRUILOFT. Door de Britsch-Indische politie wordt een ondeic.oek ingesteld naar den geheimzinnigen dood van 22 personen, die hadden deelgeno men aan een bruiloft in het dorp Modi nabij Amrltsar. Onder de slachtoffers is ook de va der der bruid. „SIAMEESCHE" TWEELINGEN GAAN TROUWEN. De „Siameesche" tweelingen Daisy en Vio let Hilton, die Vrijdag uit Europa te New York zijn aangekomen, deelden mede, dat zij tegen Kerstmis in het huwelijk denken te treden, er komt dan een dubbele br'uilofstplechtig- heid. Daisy is verloofd met een zekeren Jack Lewis. een orkest-dirigent tc Chicago. terwijl Violet zich tijdens het optreden van het twee lingpaar in een Londensch theater, heeft ver loofd met een Engelschen bokser. DE STERRENREGEN. Waarnemingen in Duitschland. De instrumenten van de sterrenwacht te Bergedorf hebben als maximum aantal val lende sterren 350 per minuut genoteerd, en wel van de zwakste lichtsterkte tot de licht sterkte van Venus. Tegen 10 uur verminderde de intensiteit van den sterrenregen. Ooi: hier is men tot de conclusie gekomen, dat het gaat om een buitengewoon pheno- meen. dat misschien zelfs een natuurcatastro phe in het universum tot oorzaak zou kunnen hebben. Waarnemingen in België. Volgens mededeelingen van dr. Stroobant, directeur van het Koninklijk Observatorium te Ukkel, mag deze sterrenregen worden ver geleken met dengene, die zich voordeed op 27 November 1872, en die zich herhaalde 27 November 1885. Dr. Stroobant acht het waarschijnlijk, het verschijnsel zijn ontstaan vindt in afbrokkelen van een komeet. dochter tot vrouw geven Gabrielle had werktuiglijk de armen uit gestrekt als om de nadering van een dreigend spooksel af te te weren. Bertara wilde iets antwoorden, maar de markies maakte een beweging om te kennen te geven, dat hij nog niet geheel had uitge sproken. Gij dient alles te weten, Bartara, hernam hij. Gij zijt de erfgenaam van uw broeder, die vóór dertig of veertig jaar naar Amerika is gegaan en kort geleden te Constantinopel is overleden, waar hij zijn laatste levensjaren heeft doorgebracht. Hij heeft een ongehoord fortuin nagelaten. Volgens testament zijt gij zijn erfgenaam. Gabrielle is derhalve geen arm meisje meer, dat door handenarbeid in haar levensonderhoud moet voorzien. De millioenen van haar oom verzekeren haar een toekomst van feesten, van weelde en van genot. Uw vermogen geeft u beiden het recht, om zeer kieskeurig te zijn bij het afstaan van Gabrielle's hand. Mijn persoonlijk ver mogen, hoewel het niet onbeduidend mag heeten, staat verre beneden het uwe, doch mijn naam, mijn ware naam, dien ik u lang verborgen hield, om mij uws gelijke te toonen. maar dien gij nu kent, is een van voornaam ste uit geheel Frankrijk. Spreek nu, mijnheer Bertara, bij uw beschikking zal ik mij neer leggen. Bertara zag beurtelings Norbert en Gabriel le aan, hij wist niet recht of hij waakte of droomde. - Is het waar riep hij eindelijk uit. Zijn wij de wettige erfgenamen van millioenen, zijn wij opeens zoo rijk geworden Wist gij het ook reeds, Gabrielle Ja, ik wist het, antwoordde het meisje eenvoudig. De wonderbare wisseling van het lot scheen nochtans geen al te grooten indruk te ma ken op dë verzwakte hersens van den ouden man. Hij knikte aanhoudend met kennelijke tevredenheid. Nietwaar, mompelde hij, ik heb het al toos wel gezegd Ik heb het altoos wel ge dacht, dat wij niet in armoede zouden sterven! Nu is mijn voorspelling uitgekomen, nu kun nen wij een rustig leventje hebben. De markies had van millioen gesproken en Gabrielle's vader had het woord herhaald, maar een groote beteekenis scheen hij er niet aan te verbinden. De verbazende hoeveelheid van de som legde bij hem een weinig of geen gewicht in de schaal, wat het feit, dat hij voor armoede en ontbering zou gevrijwaard zijn. Mijnheer Norbert, begon de goede man, laat mij u nog maar bij dien naam noemen. Omtrent de eerlijkheid uwer bedoelingen kan bij mij geen twijfel bestaan. Gij hadt mijn dochter reeds lief, voordat zij rijk was gij hebt haar nu eveneens lief, nu zij niet meer arm is. Vroeger hebt ge mij de hand van Gabrielle gevraagd en ik heb aan haar de beslissing overgelaten, mijn meening heeft in dat op zicht geen wijziging onder gaan. Wat mijn dochter besluit, is ook mijn wil, haar ant woord het mijne. Spreek nu zelf tegen mijn heer Norbert, mijn kind Gabrielle sprak echter geen enkel woord. Het was, alsof haar lippen van schrik vast op elkaar waren gesloten. Welk een toestand voor het arme kind Tegen wil en dank moest zij de bondgenoote zijn van een afschuwelijk bedrog en gelijktij dig het eerste slachtoffer van datzelfde be drog. Gabrielle, vroeg de markies met teeder- heid, Gabrielle, aarzelt gij - Spreek mijn kind, voegde Bertara ei aanmoedigend bij. Zeg ons eerlijk, wat er in uw hartje omgaatWat hebt gij nog te vree zen, nu wij bij u zijn Wat zij te vreezen had Komaan, Gabrielle, herhaalde Norbert. terwijl zijn oogen de hare zochten, spreek vrij uit Hij had de rechterhand in den zijzak van zijn jas gestoken en de arme Gabrielle zag reeds in haar verbeelding, hoe hij met zijn hand naar de revolver greep, die zij wist, dat op dat het EEN LAFFE DAAD. Wolff meldde uit Herzogenrath bij Aken In Herzogenrath hadden twee Nederlanders een vrachtauto voor een reis naar Neustrass op de Nederlandsche grens gehuurd. Toen de bestuurder op de plaats van bestemming den vrachtprijs noemde, werd hij door de beide inzittenden neergeslagen. Toen hij luid om hulp riep, wierpen de mannen zich opnieuw op hem', en brachten den man met een scherp voorwerp levensgevaarlijke verwondingen toe. Toen de zich in de nabijheid bevindende douane-beambten van het naburige grenskan toor toesnelden, vluchten de onverlaten over de grens en ontkwamen in de duisternis. De bestuurder werd in het ziekenhuis te Aken opgenomen. Van de daders geen spoor. hij daar verborgen hield, en hoe zijn wijsvin ger tegen den trekker lag gesteund. Ja. fluisterde zij zoo zacht, dat de beide mannen het hoofd naar haar bogen, om haar beter te kunnen verstaan, ja, ik wil uw vrouw worden. Zij wankelde. Norbert ving haar in zijn ar men op en kreet haar in het oor Het werd tijd Hij geleidde haar naar een sofa en verliet daarop het vertrek, ten einde zijn bevelen in het kasteel te gaan geven. Toen vader en dochter alleen waren, bleven zij een tijdlang stilzwijgend elkander aan schouwen. Bertara, die zich zoo gelukkig voelde, om dat zijn kind weder bij hem was en omdat hij rijk was geworden, lachte tevreden. Gabrielle beet zich op de lippen, om niet in snikken los te barsten, maar het werd haar spoedig on doenlijk, zij kon den loop harer tranen niet langer sluiten. Verschrikt liep haar vader naar het schel koord. Gabrielle sprong op en hield zijn arm te rug. Het is niets, stamelde zij, het is niets, ik ween alleen van blijdschap Hoofdschuddend zag de grijsaard haar aan. Verbergt ge mij iets vroeg hij. Staat u dat huwelijk niet aan Waarom hebt ge dan „ja" gezegd Zwijg, o zwijg toch, vader riep zij vol angst. Ik verberg u niets, gij vergist u, dat huwelijk stelt mij volkomen tevreden. Maar hebt gij den markies wel lief Bezit hij niet alles om geliefd te worden? vroeg Gabrielle ontwijkend. Dus zijt ge hem van harte genegen Antwoord mij oprecht, zonder omwegen, zon der eenige terughouding. O ja Ik ik heb hem lief, ant woordde het meisje, terwijl zij haar gelaat, haar tranen, in haar sidderende handen be groef. Nu, dat is toch geen zaak om zoo te wee-

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1