69 cent TWEEDE BLAD. VRIJDAG 13 OCTOBER 1933 No. 81 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ONDER DEN VERTORENT ■nnMMi - i 2 PERS. MOLTONDEKENS wieringer courant Niet onder, doch boven de Vuur- torenstralen. Na de sterrenregen een paling-„zegen". De werkver schaffing geen koek en ei Nog steeds wordt nagepraat over de sterrenregen, die zelfs de bekwaamste steiTekundigen heeft verrast, en hon derden kijkers een stijve hals heeft be zorgd door het langdurig turen naar de krijgertje spelende sterren. En als we onze ooren de kost gaven, wat al veronderstellingen werden dan geuit. We hoorden van electrische vonken; van gloeiende meteoorstee- nen, die van 'n planeet zouden zij afge sprongen; van sterren, die hun even wicht zouden hebben verloren, enz. Hoe het zij, het was een pracht ge zicht, velen genoten, en er waren er ook ,die sidderden en een vreeselijk ge beuren verwachtten. -- Een oud-vis- scher voorspelde ons ook, dat er wel wat op volgen zou, n.1. slecht weer 'k Heb nog eens, toen ik jong was, zoo'n sterreregen meegemaakt", zei ie; „we waren dien avond op de Noordzee aan het visschen. De schipper lag in de kooi en m'n piaat en ik zagen eens klaps 'n massa sterren door 't lucht ruim schieten. Op onze uitroepen van kverbazing werd de schipper wakker, en toen hij hoorde, wat er loos was, sprong hij uit de kooi en riep „alle zei len bijhalen en het roer om. Naar de ha ven, jonges, want we krijgen slecht,, weer.". -- Nou, en de schipper had ge-1 lijk, want we waren de haven van Nieu wedep nog niet eens binnen, of er woei een orkaan van je welste." De oude visscher heeft ook nu gelijk gehad, want op het schot af heeft na de sterrenregen het mooie herfstweer z'n biezen gepakt Wie er nu lachen? De palingvisschers Er was den laatsten tijd met de visscherij geen droog brood verdiend, en nu, in één n^cht werden aan den afsluitdijk Wie lingen-Friesland duizenden ponden pa ling gevangen. Het slechte weer bracht hier geluk en centen in de portemon- naie. Maar zelden wordt zoo'n juichtoon tegenwoordig gehoord. We zien maar al te dikwijls andere tafereelen. Zoo zijn Woensdagmorgen de in de Wieringermeer te werk gestelde werk- loozen uit Heeriiugowaarcl van hun werk teruggekeerd en bewogen zich toen in optocht door de kepi der ge meerite. Eerst begaf men zich naar het woonhuis van den burgemeester, waar- ha naar het raadhuis werd getrokken! De reden van het neerleggen van den arbeid was, dat de gemeente de vorige week van de 128 cent in de 26 cent klas se gebracht is en het loon, dat onder normale omstandigheden zich tusschen 14 en 15 gulden bewoog, door dezen maatregel met f 1.- verminderd wordt. Na de toezegging van den burgemees ter, dat hij bij den minister zou inior- meeren begaf men zich weder naar de Wieringermeer. Wanneer zal de vuurtoren de alge- meene welvaart weer eens kunnen be stralen? OBSERVATOR. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Passend Dieet voor gezette vrouwen. Men moet bij de keuze van een dieet niet zoo maar te hooi en te gras te werk gaan, doch volgens een vast plan. Evenmin moet men denken, nu ja, zoo eens van tijd tot tijd zondigen kan geen kwaad. Wijst b.v. de schaal bij het we gen bij een lengte van 1.65 a 1.70 M. een gewicht aan van b.v. omstreeks 85 tot 90 K.G. dan is het meer dan tijd een een verstandige levenswijze te gaan volgen en het gewicht tot hoogstens 75 K.G. terug te brengen. Het normale gewicht bedraagt voor een volwassene die 1.65 lang is b.v. K.G., doch op middelbaren leeftijd mag men hier gerust 5 K.G. of zelfs meer bijrekenen. Meer ,mag, het ge wicht echter niet worden. We zouden dus kunnen zeggen, dat een vrouw in geen geval meer dan 10 pCt. boven haar normale gewicht mag komen, d.i. zooveel K.G. als men c.M. boven 1 M. lang is. Is men dus 1.70 M dan is het normale gewicht 70 K.G. en mag in het uiterste geval op middelbaren leeftijd 77 K.G. wegen om niet de kans te loopen de gevaarlijke zone te over schrijden. Vooral op dezen leeftijd moet men zooveel mogelijk overmatige vetaanzet ting voorkomen, daar de verschillen de organen waaronder in de eerste plaats het liart, hierdoor minder goed functionneeren. Het te veel toenemen in gewicht is behalve aan te overvloedige voeding en te weinig lichaamsbeweging ook veelal een gevolg van onvoldoende wer king der hormonen, waardoor stof- verwisselingsstoornissen ontstaan. Men moet het te volgen dieet om in gewicht af te nemen, niet te streng doorvoeren en zonder medisch advies niet tot hongerdagen en dergelijke „paardenmiddelen" zouden wij haast zeggen, overgaan, terwijl men er door een te snel afvallen, vooral wat het uiterlijk betreft, niet knapper op wordt daar dan plooien of rimpels ontstaan, die veel ouder maken. Alle aangeprezen pillen, poeders, pa stilles en wat dies meer zij, zijn uit den booze, indien zij niet "door den arts worden voorgeschn^n. Al te vaak zijn hierdoor reeds Slachtoffers geval len, daar verschillende dezer prepa raten stoffen bevatten, die buitenge woon slecht op het har], werken. Onbegrijpelijk lijkt ons dan ook, dat het mogelijk is, dat deze allerminst on schadelijke middelen zonder recept van den dokter verstrekt mogen wor den. Om zelf op eenvoudige wijze tot ge wichtsvermindering te komen, is een vetvrij dieet gewenscht, verder heel veeil groenten, vooral bladgroenten, salade en vruchten, mager vleesch, ge kookte visch, weinig aardappelen, liefst bruin brood, verder eieren, geen meel- en melkspijzen. Weinig drinken en geen soep gebruiken. In den beginne zal de maag wellicht eens rammelen, doch dan gebruikt men een beschuit, een appel, of een sinaasappel. Snoepe rijen en suiker moeten niet meer ge geten worden. Behalve de dagelijksche huiselijke bezigheden is beweging buitenshuis noodig en gewenscht, ook voor een be teren bloedsomloop. Houdt met? zich aan deze leefwijze en reduceert men daarbij 't totnogtoe genomen quantum voedsel, dan zal men. langzaam maar zeker verminderen in gewicht, waar door men zich tevens gemakkelijker zal kunnen bewegen niet alleen, maar min der last krijgen van allerlei ouder- domskwaaltjes. Dit te bereiken zal toch* zeker wel in de bedoeling liggen van de gezette vrouw van middelbaren leeftijd, die gaarne zoo lang mogelijk jong wil blij ven. En wie onzer wil dit niet school te Utrecht gezonden. Het resultaat van dit onderzoek is .nog niet bekend. Angst voor den sterrenregen. Maandagavond stonden op den Kerk weg te Ridderkerk een aantal perso nen te kijken naar den sterrenregen. Een aan dien weg wonende vrouw maakte zich over het natuurverschijn sel ongerust en het stond bij haar vast dat thans het einde van de wereld na bil was gekomen. In overspannen toe stand heeft zij, luidkeels jammerende, ee/n gedeelte van haar inboedel stuk geslagen IleLlieeft den te hulp geroe- BINNENLANDSCH NIEUWS. Het drama van Muiden. De paling was niet vergiftigd. Eenige dagen na de schietpartij in den Raad te Muiden,- werd het cada- ver van den hond van den strandfoto- graaf Ibelings in beslag genomen, om dat vermoed werd, dat de hond door het eten van vergiftigde paling was ge storven. De paling was op den dag van de schietpartij door Ibelings meegeno men voor zijn gezin. Mevrouw Ibelings had een paar dagen later van de paling- gegeten, doch deze smaakte zoo vreemd, dat zij ze aan den hond gaf. De paling werd voor zoover nog aanwezig opgezonden naar den Keu ringsdienst van Waren te Amsterdam. Dit onderzoek is thans afgeloopen en het is gebleken, dat de paling niet ver giftigd was, doch slechts bedorven. De hond werd op last van de Justitie voor onderzoek naar het laboratorium van de Veeartsenijkundigo Iiooge DE ZWERVER. De zwerver dwaalde door het zomer- sche land, zonder dat hij onder de in druk of de bekoring scheen te zijn van al het schoons, dat hem omringde Hij was mager en zag er verwaarloosd uit. Zijn oogen verrieden den blik van iemand, die voortdurend met ei gen moeilijkheden bezig is. Om een bocht van den weg werd menschelijk leven merkbaar een schoorsteen rookte, stallen en schu ren stonden open. De zwerver betrad het erf, bevreesd dat, een of andere hond wild tekeer zou g:aan. Hij keek door een raam naar binnen en zag een oude vrouw, bezig met linnengoed te verstellen. Zij zag op en schrok van het hongerige spook buiten voor het raam, maar zij was een kloeke boerenvrouw en dus stond zij op en opende de deur W'at wil je(? vroeg zij kalm. Hebt u niet wat te eten voor me? Ik heb honger Kom in de keuken, antwoordde zij kort en zij ging hem voor. Terwijl hij zich tegoed deed aan een paar zware schijven brood, boter en kaas, keerde hij als het ware tot een ander leven terug. De vrouw bracht hem koffie. Heet het hier Spilderlee vroeg de zwerver. -- Ja, zeide zij dat is Spilderlee. Dan moet twintig minuten ver der Bande beginnen, het dorp met de vele witte huizen. -- Krek, dat kan niet missen. Je bent hiér zeker bekend in de buurt Niet zoo goed meer Het zal een jaar of twaalf geleden zijn. De deur, die van de deel naar de keuken voerde, werd wild opengewor pen en een kerngezonde boerenjongen rolde naar binnen. -- Jochem, heb je de varkens ge voerd vroeg de oude boerin onver stoorbaar. Ja, vrouw. De zwerver nam het gezonde, lachen de buitenkind van het hooofd tot de voeten op. -- Jochem is onze jongste hulp op de boerderij hij zorgt voor de koeien en de varkens. Hoe oud ben je, Jochem vroeg de zwerver. Jochem keek de oude boerin aan -- Moet ik het zeggen, vrouw -- liet is onbeleefd, als je niet ant woordt Ik ben twaalf gev/oiclon -- Twaalf En waar wonen je ouders -- Mijn moeder woont te Bande... -- En je vader Weg antwoordde Jochem kort met een gezicht, als wilde liij zeggen „houdt zoo'n ondervraging nu nooit op En ten overvloede voegde hij er aan toe Die wou liever zwerven in de vrijheid dan thuisblijven en werken. Ilij is weg en 't is te hopen dat hij weg blijft Dat heb je flink gezegd Jo chem, merkte de zwerver peinzend op Plotseling ging hij staan, wierp zijn bundeltje over zijn schouder en groet te de oude boerin eerbiedig -- Ik ben heelemaal opgeknapt. God loone het u Toen wendde hij zich tot Jochem -- En jij, wil jij mij misschien een hand ten afscheid geven Jochem draaide zich onwillig om. Moeder wil zulke dingen liever niet. -- Goed jongen, doe maar altijd wat je moeder je zegt. De oude boerin keek den zwerver na haar kwelde een onwillekeurige gedachte -- Jochem, zeide zij langzaam, heb jij bij je weten je vader nog nooit ge- J. DUNSELMAN Jr Keizerstraat 24, Den Helder. zien Neen vrouw. Heeft je moeder je nooit gezegd zoo en zoo ziet je vader eruit -- Neen vrouw. En heb je er nooit naar gevraagd? Ik ben geen vrager, vrouw. Door het venster zag de oude boe rin, dat de zwerver, die doorgeloopen was tot boven op de hoogte van waar uit hij Bande kon zien liggen, niet ver der ging, doch linksaf sloeg, de bos- schen in. Verbeeldde zij het zich Strompelde hij en veegde hij tel kens met z'n mouw z'n oogen af zonden, vernamen wij, dat de cursis ten zich op moeten geven vóór 18 Octo ber a.s. bij de hoofden van de O.L. Scho len te llippolytushoef, Wosterland, Den Oever en Oosterland. De cursus zal op dezelfde wijze wor den gehouden als verleden jaar, ter wijl voor de leerlingen van verleden jaar, bij voldoende deelname een ver volgcursus /.al worden gehouden. Evenals verleden jaar zal de cursus gehouden worden Ie llippolytushoef, de leerlingen van buiten zullen per autobus wórden afgehaald. iolinevereeniging ,0. K. K.". Het der Mandoline-vereeniging K. K." verzoekt ons mede in ver- el met haar stiulie's voor het a.s. cours, te w illen mededeelen dat zij irnemens is op 22 Oct. a.s. haar jaar Lsche leden-uitvoering te geven en |rvoor weder heeft geëngageerd het tende cabaret-Ensemble George Hof n met haar nieuwste repertorie. in verhand met de steeds grootor dende animo voor deze avonden oekt zij diegene die nog als lid ischen toe te treden zich tijdig op [villen geven bij de secretaresse Mej. Ivoorn of bij een der leden van K. K.". ie verder advertentie. BURGERLIJKE STAND. neente ieringen 6 t.m. 12 Oct. '32 eboren Antje Grada (te Alkmaar)' de Vries en YV. Jansen; YViliy rie, d.v. J. Lont en T. A. Poel ehuwd J. s. P. Kroon en T. D. fiauboer. ndertrouwd p. Ruitenburg en IJ. Jong J. Klein en M. E. Ivoorn. verleden (te Ileiloo) M. Kaptein, 65 jr., echtgenoot van A. M. Nu- 'er. SPORT. FCCES-NIEUWS. 't Programma voor a.s. )ctober is als volgt :es I is Zondag vrij. 'CES II WIERINGERWAARD 1 2 30 U >ESCHILD 1 SUCCES 3 2 uur. ^CES 4—HELD. BOYS 3 10 uur :CES a HELD. BOYS a l*-uur :CES b HRC e i.i5 uur. K.C.-NIEUWS. IN I B.K.C. 1 AGEN 3 BKC 2 'ESLUTS 2 B.K.C. 3 2 uur. 12 uur. 2 uur. DE SLEUTEL. Hacl-ie nou werkelijk een glaasje te veel op Nee, hij had niet, wat je noemt, een glaasje te veel gedronken drie borrels voordat Karei er was, een halfie, met Janus, toen twee andere halfies, waarna de oude 'Natjas, ook wel geheeten Bartholomeus, er bij was gekomen. In 't geheel waren er zoo vijf halfies en nog een halfie bijgeko men. Dat was toch zoo bar niet. Dat. kon je nou warempel toch niet te veel noemen. Hm Die vervloekte rook in zoo'n stamkroeg. De een na den ander steekt een pijp of een sigaar op en juist die verdraaide tabaksdamp prikkelt je keel en maakt je zoo droog als de Sa hara. Dat is het 'm en anders niks. Wat drommel straks is ie boven en thuis en dan zal ie, voor ie onder de dekens schiet, een flinke plas water in nemen, een puts vol, zou Bartholome us zeggen. En dan zou ie lekker maffen den heelen nacht aan één stuk. Mor gen zou je er niets meer van kunnen merken. Daar was z'n huis al, dat beste, bra ve, oude huis, al heelemaal in slaap gedommeld, met zijn hooge, blauwe Bijgevolg geen sleutel En Arie staat te draaien, te moppe ren, te vloeken en zichzelf te verwen- schèn. Waar voor den drommel, heb ik dat kr nou verloren of kwijtge raakt Had ik 'm nog in de kroeg Ja, ja, daar bad ik 'm nog. Dat weet ik zeker. Daar heb ik 'm nog gezien. Of eigenlijk gevoeld, onder mijn zak doek. Vast en zeker. Ik bad m'n sleu tel, toen Bart me een band gaf. Op dat oogenblik haalde ik mijn zakdoek uit den zak. Nou is het duidelijk genoeg ik heb m'n sleutel verloren. Da's dui delijk, klaar, helder en logisch Hij streek een lucifertje aan om te kijken, hoe laat het was. -- Twintig minuten over tweeën. Dat is te laat of eigenlijk te vroeg om een smid te vinden, die bereid is om mee te gaan om een slot open te breken. En -- Verdikkeme, ik heb geen cent meer bij me. Da's een mooie grap. M'n geld zit thans goed geborgen in een kistje, in de kast. Niks aan te doen ik zal hier op de trap den morgen moe ten afwachten, of ja, dat is 'n idee aan Bart gaan vragen, of ie me van nacht kan hergen. Zoo gezegd, besloten en gedaan. De oude Natjas, bijgenaamd Bartholome us, zag een uur later z'n vriend Arie uit het duister opdoemen, die hem rijn toestand aldus uiteenzette M'n sleutel verloren. Da's jouw schuld. Je mot me maar ergens te sla- petitiewedstrijd Wieringer Schaakclub. finsdagavond 10 October zijn de eerste 'ijen gespeeld voor de competitie der Wie- ,er schaakclub. Ie stand der gespeelde partijen is als Bakker (W) Th. J. Vegten (Z.) 1-0. :eeker (W.) J. Brands (Z.) 0-1. 'ands (W.) Dr. Beeker (Z.> 0-1. kter (W.) J. de Ruiter (Z.) 0-1. innes W.) J. Navis Z.) i-o. avis (W.i S. Minnes (Z.) ï-o. den (W.) Timm (Z.) o-l. 'avis (W.) J. Brands (Z.) 1-0. iet gespeeld J. Bosker Oz., G. Steging, Stolk, H. Wilms, B. G. Zanstra. leggen. atuurlijk voldeed hij aan dat ver- Zooiets kan je aan een kameraad in de penarie zit, niet weigeren, was trouwens de eerste keer niet. de beide kaméraden vielen naast aai- in den diepen slaap der on- luld, rustten heerlijk uit van de ver- üienissen des daags. Bij het hun wat te vlugge aanbreken van den jwen dag stonden zij op, wascliten i en kleedden zich en waren toen vve^r zoo opgeruimd en frisch als oen hoentje. Arie kon weer naar huis gaan Onderweg liep hij bij een smid in de buurt aan en nam hem mee voor het verrichten van het kleine karweitje, Jat bestaat in het openbreken van een slot, dat met den sleutel twee keer is omgedraaid, en dan zou Leiden weer ontzet zijn. Het programma werd geheel volgens Je opstelling afgewerkt. De gewaar schuwde smid wapende zich jmet zijn voorraad loopers, met een stevige tang en eenige andere nuttige instrumen ten en volgde toen zijn cliënt op den voet naar zijn woning. Een buurman informeerde in de deur aan Arie, of hij zoo vroeg al thuis kwam. Ik kon er vannacht niet in, 'k had mijn sleutel verloren Zoozoo, zei de belangstellende buurman met oen ongeloovig gezicht. Arie liep hem voorbij de trap op en diende den smid tot gids. Achter el kaar beklauterden beiden de onder scheidene verdiepingen. Een. Twee. Drie. Vier. 't Lijkt hier wel het Witte Huis, merkte de smid puffend op. Nog maar twee, troostte Arie. Nog maar twee vijf, zes. Halt, hier is het En voor den ontzetten Arie en den ontgoochelenden smid prijkte de sleu tel, op zijn plaats in het sleutelgat ia de deur.

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1