24e JAARGANG DINSDAG 24 OCTOBER 1933 No. 84 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN OM HET GOUD WIERINGER COURAKT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. VAARWEL GENÈVE. Dat het Derde Duitsche Rijk den Volken bond en den Volkenbondsraad verlaten heeft eerst in 1935 wordt het afscheid volgens het Handvest van 1919 officieel behoeft niemand te verbazen, want de dagen van Briand en Stresemann zijn voorgoed voorbij, hoewel men acht jaar geleden dacht, dat zij de gansche XXe eeuw zouden beheerschen. Men doet goed om deze eeuw niet te beschou wen als een van lieflijke bestendigheden, doch als een vol van haaksche koers verande ringen men denke bijvoorbeeld aan het kei zerlijke Duitschland van voor 1914, het repu- blikeinsche van 1918, het Stresemannsche van 19231929 en het Derde Rijk van thans telkens komt er een nieuw idool. Wie een hond wil slaan, vindt al gauw een stok. Duitschland door het Verdrag van Versail- les ontwapend en tot een mogendheid van den vierden rang verlaagd ondanks zijn 65 millioen inwoners en zijn sleutelposities in het hart van Europa, wachtte of zijn vroegere tegenstanders de ontwapeningsbepalingen van het meermalen gewraakte verdrag op zichzelf zouden toepassen. Dat bleef uit. En de Ontwapeningsconferentie werd een farce. Daar kwam de rechtsgelijkheid op de prop pen, eerst gaande over het punt„men zal niet langer óver Duitschland beraadslagen doch mèt Duitschland. Daaruit vloeide voort „Duitschland eischt ontwapening der ande ren tot zijn eigen peil." En dat voerde tot „Anders bewapent Duitschland zich gelijk de anderen." Voor een voldongen feit gesteld, zijn de di plomaten teveel gaan praten, kwam er een Amerikaansch-Engelsch-Fransch front, dat Duitschland een controle wilde opleggen Even nog wachtte Hitier af wat de opening van het Bureau van de Ontwapeningsconfe rentie zou brengen, maar toen bij de ope ning bleek, dat men de verleden jaar door Duitschland verworven officieel goedgekeur de rechtgelijkheid zoowel negatief als positief in daden wilde omzetten, hakte hij den knoop door en zeide Dan gaan wij weg. Nu was het moment voor die daad in zoo verre gunstig, omdat alle tegenstanders te Genève net bijeen waren geweest in gezelli- gen kout en aangekondigd hadden wat ze Duitschland zouden opleggen, dus van den prins geen kwaad wisten. Het effect van de Duitsche besluiten was er een van een sprin- genden bom. Berlijn, zich zijn voorsprong terdege be wust, stapelde den ganschen Zaterdag verder vol niet belangrijke dingen. Propaganda-mi- nister Göbbels lichtte de pers in, Hitier gaf een manifest voor de bevolking en 's avonds hield hij een lange radio-redevoering, die tot in Zuid- en Noord-Amerika gerelayeerd werd. Zijn woorden tot Frankrijk waren bepaald vriendelijk en kwamen hierop neer Laten wij elkaar begrijpen. Als Duitsch land de Saai- terugkrijgt, is het al meer dan tevreden de kwestie van Elzas-Lotharingen is voor ons afgedaan daar zullen wij geen druppel bloed meer om vergieten. De weerklank. Dat Duitschland staat op zijn stuk van rechtsgelijkheid is vrijwel nergens bestreden wel het feit, dat het op zoo'n bruuske wijze den Volkenbond een slag toebracht en het werk van de Ontwapeningsconferentie dreig de te verlammen. Het gaat dus om „de manier waarop Duitschland optrad, welk probleem oogenblikkelijk overging in „Hoe zal de Volkenbondsgetrouwe wereld haar veerkracht omzetten in diplomatiekè rust en kracht." Daladier kondigde voor de Fransche Kamer aan Eerst in November kunnen we politieke debatten over Duitschlands besluiten toe staan eerder kunnen wij nog niet zeggen of het Pact van Vier (om alle geschillen vrede UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BÜREAÜ: «iPTVilytashoef Wtrrinrrn Telefoon Intercomm. No. 19. AD VERTENTIëN. Van 1—5 regels o.50. Iedere regel meer I 0.10 FEUILLETON. (46. Zij traden vervolgens op den voorgevel van het slot toe en bereikten het weldra, zich voortdurend zijwaarts van den weg houdende, aan den rand van het bosch. Het was zulk een donkere avond, dat zij het kasteel niet eens konden zien. Het scheen van het aardrijk verdwenen te zijn, nergens schemerde eenig licht. Murad en Valentin schreden behoedzaam voorwaarts, ze werden van tijd tot tijd opge houden door de ijzerdraadbogen, die voor den tuin waren aangebracht, om daaraan de lam pions op te hangen. Trompelet en August gingen, bij den zand weg gekomen, zijwaarts af, teneinde een rond gang te doen om het kasteel en zich te over tuigen of alles in rust was. Chilperic hield bij den ouden, gekromden eik voorloopig halt, terwijl Murad en Valentin die de brug waren overgegaan, zich in den tuin achter een boschje verdekt opstelden, om aldaar de terugkomst van den goochelaar en den clown af te wachten. Dat duurde slechts korten tijd. Het is overal doodstil, fluisterde Trom pelet. Alles schijnt te slapen, niemand waakt De geschiedenis kan binnen een paar minu ten opgeknapt worden. Ziet gij deze noot, mijne heeren, ik zeg, één, twee, drie, weg is ze voegde de bijzonder opgeruimde gooche laar er meesmuilend bij. Hierop gingen zij verder den tuin in, tel kens als het kiezelzand even onder hun voe ten kraakte, zich stilhoudend en bukkend, tot zij de overtuiging gekregen hadden, dat het geluid van binnen niet was opgemerkt. Voor den zijgevel hield het vijftal nogmaals lievend a la Volkenbond tot een" goede oplos sing te brengen) van kracht wordt dan wel juist zoo met voeten getreden is, dat het ver vallen is. Aparte, directe onderhandelingen gaan wij met Hitier niet aan." In November zal men dus kunnen verne men wat de Fransche Kamer en de Fransche regeering te zeggen hebben over Duitschlands stap vermoedelijk wordt Berlijn er aan her innerd, dat de manier om van het Verdrag van Versailles af te komen, anders ingeluid moet worden en dat men verwacht, dat Ber lijn naar Genève terugkeert. Ook zal men vernemen, dat het Fransch- Britsch-Amerikaansche front hechter is ge worden Londen en Washington zullen dat beamen. Maar Rome zal zich de gelegenheid, om de rol van bemiddelaar te spelen, niet la ten ontglippen en daarom overal aandringen op Pact van Vier-vergaderingen in het Palaz- zo Venezia, waar Mussolini zetelt. Het staat vrijwel vast, dat Mussolini geweten heeft van wat Hitier in het schild voerde. Rest nog de Ontwapeningsconferentie. Uw bezwaren en motieven zijn niet steek houdend, heeft de voorzitter, Henderson, aan de Duitsche regeering geseind en tot zijn ge schrokken mede-ontwapenaars heeft hij ge zegd Wij gaan onvermoeid door. Tot den 26sten October Allemaal goed en wel waarmee wordt on vermoeid doorgegaan Amerika breidt zijn vloot uit en is nog achter bij waar het recht op heeftEngeland dito, Japan dito, Rusland stoort zich aan niemand, enz. enz. Een uitgewerkt voorbeeld zal Hendersons monnikenwerk verduidelijken Verhooging van strijdkracht. De Britsche departementen van leger, vloot en luchtmacht zijn thans bezig met de voor bereiding van hun begrootingen, welke zij in het begin van het volgend jaar aan den kan selier van de schatkist moeten overleggen. Chamberlain zal van de drie diensten sterk verlengde verlanglijstjes ontvangen. De ad miraliteit wenscht niet alleen dat Groot-Brit- tannië oorlogsschepen zal bijbouwen tot het peil van het Londensch vlootverdrag (hetgeen zooals reeds vroeger is gemeld Aemerika ook bezig is te doen), maar dat het ook een uit gebreid program van vervanging van bestaan de schepen door nieuwe zal doorzetten. In het vooruitzicht dat de huidige vloot-„vacan- tie" op 31 December 1936 zal eindigen, over weegt de admiraliteit een grootsch program voor den bouw van 25 nieuwe kruisers van het meest moderne en meest formidabele type. Ook worden nieuwe hoofdschepen (slagsche pen) ontworpen, van 25000 ton, zwaar gepant serd en bewapend met 12 inch kanonnen. Zulke zeemonsters zullen ongeveer 5.500.000 pond sterling per stuk kosten. Verder wil men 100.000 ton verouderde torpedojagers vervangen door nieuwe, waartoe van 15 tot 18 nieuwe jagers per jaar zouden worden ge maakt. Bij het Verdrag van Londen zou Groot-Brittannië verder het recht hebben 50 schepen voor kustverdediging te bouwen, van 2000 ton elk en bewapend met 6 inch kanon nen. De admiraliteit overweegt om ook daar toe over te gaan. De bouw zou 10.000.000 pond sterling kosten. Dan is het marine-departement van mee ning, dat zijn lucht-armada 72 vliegtuigen van het standaard-model tekort komt. Voor uitvoering van dit grootsche plan voor vloot- vernieuwing en -uitbreiding zouden 10.000 man meer noodig zijn. En ook zou er behoefte zijn aan meer geld voor stookmateriaal, ten einde manoeuvres te kunnen houden op de vereischte schaal en vlagvertoon in de we reld, door uitzending van smaldeelen, te kun nen herstellen. In de staatsbegrooting van 1934 zou reeds voor een goed deel worden voorzien in de behoeften, welke de admiraliteit noodig acht en tegen het einde van 1936 zal Engeland dan 50 moderne kruisers hebben van de 70, welke het Verdrag van Londen toestaat. Tegelijkertijd bereidt het ministerie voor luchtvaart plannen voor den bouw van een aanzienlijk aantal gevechts- en andere oor logsvliegtuigen, welke het door cfe schatkist goedgekeurd hoopt te krijgen. BINNENLANDSCH NIEUWS. halt. Daar was de deur voor het bedienden personeel, daar wilden zij binnendringen. Chilperic, die als agent der geheime politie dit werk meer bij de hand had gehad, opende de deur met een looper, ze was gelukkig van binnen niet gegrendeld, anders had men meer moeilijkheden te overwinnen gehad. Weinige minuten later waren de mannen in het hoofdgebouw. Daar stonden zij nog maals stil. Onder elkander hadden zij uitge maakt, dat Valentin Gabrielle zou zoeken. Daar hij van den buitenkant had waargeno men waar haar kamer moest zijn, zou hij die aan den binnenkant het gemakkelijkst vin den. Chilperic was aangewezen om Bertara te zoeken, Murad zou zich met Norbert bezig houden, terwijl Trompelet en August, zoo noodig met behulp der anderen, den hand langers van den markies het hoofd moesten bieden. Aan het werk beval Murad met gedemp te stem. We moeten nu beginnen. De deur, die toegang verleende tot den rechtervleugel van het kasteel, was niet afge sloten. Op het oogenblik, waarin Valentin die deur opende, scheen uit den tuin een zacht, doch langgerekt gefluit tot hen door te drin gen. Zij ontstelden. Kon dat ook een signaal we zen Zij hielden de hand aan het gevest hun ner dolken. Het fluiten op denzelfden langzamen toon duurde voorthet klonk inderdaad, alsof het uitden tuin kwam, vlak bij den voormuur van het kasleel. Chilperic ging op verkenning uit. Hij kon niets verdachts ontdekken en hoorde niets meer. Hij kwam terug, het gefluit begon weer, doch was nu slechts van korten duur het kon niets anders zijn geweest dan de wond, die door de toppen van het oude geboomte speelde. Zij wachtten en luisterden, geen enkel ge- ruisch verbrak meer de nachtelijke stilte. Zij schreden voorwaarts en betraden een lange gang, die tot den rechtervleugel van het ge bouw behoorde. De middenstand fascistisch „De Standaard" (anti-revolut.) schrijft Moeilijke tijden zetten het oor ge woonlijk ver open voor critiek. En doen luisteren naar die jnenschen, die ei- op uit zijn, zich de tolken van die critiek te maken en zichzelf voor te stellen als degenen, die alles goed zouden maken. Zoo heeft het socialisme in breeden kring aanhang gewonnen. De man, die zoo hartstochtelijk kan zeggen, hoe het niet moet, wordt zoo licht aange zien als degene, die ook weet, hoe het beter kan gaan. Deze vergissing is vooral in onze dagen als een erge ziek te werkend. Het zijn nu, zooals wij reeds eer op merkten, de fascistiscli-gezinden, die zich van deze critiek-actie meester maken. Wij lazen b.v. de opmerking, dat ontevredenheid in den midden stand tot fascistische stemmingen leidde. De uitingen op sommige verga deringen leveren daarvan zeer zeker wel eenig bewijs. Het is daarom mis schien niet verkeerd, even te wijzen op den gang van zaken in Duitschland. Daar heeft het nationaal-socialisme vooral onder den middenstand aan hang gewonnen dooi- zijn strijd legen de groote winkelbedrijven. Zijn pro gram vroeg zelfs de sluiting daarvan, opdat de gewone middenstander zijn brood weer zou kunnen winnen. Nu heeft de nationaal-socialist daar gewonnen, en in het begin van zijn zege scheen het, alsof de groote winkelbe drijven zouden worden weggevaagd. De aanval werd echter niet voortgezet. En nu reeds verklaarde de regeering, dat men niet moest vergeten, hoe het bestaan van duizenden burgers met het welvaren dier groote zaken nauw verbonden was. Zij waarschuwde tegen de actie, die indertijd zooveel instem ming vond. Het woord en de daad strookten niet met elkander. Gewoon lijk brengt de revolutie het omgekeer de van hetgeen zij belooft. Misschien dat dit voorbeeld leering biedt. Het ongeuk te 's-Gravenhage. Verklaring van den trambe stuurder. De wagenvoerder van de blauwe tram, welke op den Raam weg met zoo noodlottig gevolg op een caisson in reed, is aan het hoofdbureau van poli tie verhoord. De wagenvoerder verklaarde, dat hij de militaire colonne wel degelijk reeds op behoorlijken afstand had ge zien, in het licht n.1. van zijn schijn werpers, en dat hij daarom de snel heid heeft verminderd, tot naar zijn indruk de laatste wagen van den mili-1 tairen stoet de trambaan was gepas seerd. Daarop is hij weder doorgereden met de gebruikelijke snelheid, doch kort vóór de tram bleek, dat een ge span uit de schemering het was dien ochtend mistig op de baan verscheen o,m alsnog over te steken. Het was toen te laat om de tram tijdig tot stilstand te brengen. Inderdaad is er een hiaat in den mili tairen stoet geweest. De wagenvoer der van de tram is daardoor dan ook van meening geweest, dat hij veilig kon doorrijden. Na liet verhoor kon de wagenvoerder zich naar huis begeven. Ernstig ongeluk te Utrecht. Van .militaire transportauto gevallen. Zaterdagmiddag is te Utrecht een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 22-jarigen milicien Nijenhuis uit Den Haag het leven heeft gekost. Een militaire transportauto van liet regiment genietroepen, welke geladen was met zand en getrokken werd door een tractor, kwam uit de richting De Bilt en draaide de Museumbrug op, om naar het Hoogeland te gaan. Op de la ding zand zaten vier militairen. Een van hen had daarbij plaatsgenomen op een omgekeerden kruiwagen. De trac tor was van het driewielige type. Bij het opgaan van de brug geraakte bei derde wiel in de tramrails, waardoor de tractor begon te slingeren. De bestuui- der probeerde door wringen met her stuur het derde wiel uit de rails re wer ken. Intusschcn was ook de aanhang wagen gaan slingeren dooi' welke bewe ging de milicien, die boven op den krui w agen gezeten was, liet evenwicht ver loor en van de auto viel. IIij kwam daarbij tusschen de tractor en Jen aan hangwagen en kreeg een der ach!er- wielen van den aanhangwagen over het hoofd, waardoor hij zuo hevig ge wond werd, dat de dood bijna onmid dellijk intrad. Het lijk werd naar liet Militair Hospitaal overgebracht. Auto driemaal over den kop. Een afgeknapte boom vijf me ters weggeslingerd. Donderdagavond omstreeks 7 uur reed bij café Halfweg tusschen Eist en Oosterhout in zeer snelle vaart een au to over den weg, waarvan de bestuur der, iejnand uit Nijmegen, op een ge geven oogenblik het stuur niet meer meester was. De auto vloog driemaal over den kop en bleef in de sloot langs den weg liggen. Bij de eerste wenteling werd de bestuurder uit de auto geslin gerd, zoodat bij aan de overzijde van de sloot terecht kwam. Een boom, waar tegen de auto botste, knapte af en kwam eveneens aan de overzijde van de sloot terecht. Men vond hem vijf M. verder in 't land liggen. Bestuur der kreeg geen noemenswaardig let sel. Hij is met een andere auto naar Nijmegen teruggekeerd. De auto werd versplinterd. Prettige verhoudingen. De raadsvergadering te Hellevoet- sluis van Dinsdagmiddag heeft een zeer heftig verloop gehad, als gevolg van den strijd die reeds geruimen tijd woedt tusschen den burge,meester en een commissie van drie raadsleden, welke de rekening van liet waterlei dingbedrijf zouden onderzoeken. De c.-h. wethouder Essenberg heeft de zijde van de commissie gekozen. Maandag hebben de raadscommissie en de heer Essenberg de raadsvergade ringen gesaboteerd, door weg te blijven Dinsdagmiddag waren zij wel ver schenen. De gemoederen waren ech ter al gauw dusdanig verhit, aldus „Het Volk", dat het commissielid Van Kralingen (Vrijheidsbond) de vergade ring verliet. Een correspondent van het persbu reau Vaz Dias, die op de publieke tri bune zat, riep nu den voorzitter van de raadscommissie, mr. Nijs toe Ga jul lie nou ook weg De burgemeester liet dezen persver- tegenwoordiger daarop van de tribune verwijderen. Mr. Nijs verliet daarop eveneens de vergadering, gevolgd door wethouder Essenberg en het derde commissielid. De vergadering kon dus geen voort gang vinden. De burgemeester heeft echter, voor- lat bij de bijeenkomst sloot, in het bij zijn van het publiek, zijn hart gelucht over de menschen, die den goeden gang gang van zaken in Ilellevoetsluis sabo saboteeren. Dood iii. een liftkoker gevonden. Het lichaam was vreeselijk ver wond. Zaterdagmiddag heeft op de fabriek der N.V. Raymaker's en Co's textiel fabrieken te Helmond een ongeluk plaats gevonden, dat aan den c.a. 50- jarigen arbeider H. Berkers, wonende te Aarle-Rixeel, het leven heeft gekost. B., die werkzaam was in de ververij, weid omstreeks 1 uur vermist. Na eenig zoeken vond men den man dood op den bodem van den liftkoker. Hij is of wel van groote hoogte in den liftko ker gevallen of onder de lift terecht gekomen en verpletterd. Het staat nog niet vast, hoe liet. ongeluk heeft kun- 'u*n plaats vinden, daar de beveiliging in orde was. De man had vreeselijke verwondin gen aan hoofd en beenen en moet on- niildellijk dood zijn geweest. B. was gehuwd en vader van een groot gezin. VREESELIJKE DOOD. Door paarden .meegesleurd en in de leidsels verward geraakt Zaterdagmorgen is te Rauwcrd (Fr.) een droevig ongeval geschied. De 15- jarige boerenknecht R. D., in dienst bij den veehouder G. de Boer, moest, twee paarden uit het land halen. Bij het openen van het hek zijn de paarden op bol geslagen. De jongen, die de leid sels met een lus om zijn arm had, werd ioor de dieren meegesleurd. De paar den zijn daarna naar de boerderij ge bold, waarbij zij een tweede hek, dat gepasseerd jnoest worden, totaal ver nielden. De jongen sleepte gedurende den dollen rit achter de paarden aan. Op het erf zijn de beesten eindelijk tot stilstand gekomen en toen de lievig verschrikte landbouwer den ongeluk- kigen knaap vond, bleek deze reeds te zijn overleden. Bois Tordu had nog een zeer ouderwetschen bouwtrant. De familie d'Argental, die het kasteel overigens zelden bewoonde, had aan den eenmaal bestaanden stijl weinig of niets laten veranderen. De lange gang voor het bediendenpersoneel voerde naar een ruimen corridor met groote steenen trappen, welke naar de verschillende vertrekken op de eerste etage leidden. Onze vijf vrienden bereikten die steenen trap en gingen, terwijl zij hun adem in hiel den, zonder een oogenblik te aarzelen naar boven. Het was en bleef overal zoo stil, dat men had kunnen veronderstellen, dat het geheele gebouw onbewoond moest zijn. Reeds hadden zij de grootste helft der tre den achter zich, toen zij plotseling hevig ont stelden. Door de tuin, over het voorplein, door het kasteel drong opeens een scherp gefluit. Ditmaal moest het ongetwijfeld een signaal zijn geweest. Het kon niet anders. Gedurende de volgende seconden gebeurde er evenwel niets. Murad, Valentin en de drie anderen ston den ademloos stil op de steenen trap, hun li chaam zooveel mogelijk tegen den muur ge drukt. Ieder hoorde duidelijk, het kloppen van zijn hart. Maar nu gebeurde er iets, dat niet zonder eenige overeenkomst was met een tooverbal- let in een theater. Met één slag was het ge heele slot verlicht als voor een groot feest. De wijdgeopende deuren gaven schitterend verlichte salons te aanschouwen, doch vreemd genoeg, zonder eenig mensch. Het kasteel scheen nog altijd als uitgestorven. Geen en kel geruisch, geen stem, geen naderende tred werd gehoord. Nog altoos stilstaande, de een tegen den ander gedrukt, bekroop Gabrielle's vrienden een onuitsprekelijk gevoel van onrust. Het was hun, alsof er iets bovennatuurlijks met hen plaats greep. Zij verwachtten nu een overval, een verrassing, in elk geval iets. wat hun de onthulling zou geven van dat wonder lijke tooneel. Doch er gebeurde niets. Toen alles gedurende geruimen tijd stil bleef, stegen Murad en Valentin vastberaden 1 en snel de laatste treden op. Doch spoedig hielden zij wederom stil. In den lichtstroom, die door een openstaan de deur uit een groote zaal tot hen doordrong en van twee electrische lampen afkomstig was, stond nu een man, hoog opgericht, met J hethoofd trots in den nek, die de nachtelijke (indringers glimlachend uit de hoogte bleef aanzien. Allen, met uitzondering van Murad en Chil peric, kenden dien man van nabij, allen had den hem meermalen gezien en gesproken, want het was niemand anders dan markies d'Argental, mijnheer Norbert, zooals men hem bij Bertara noemde, toen hij Gabrielle het hof kwam maken. Ha, hebben wij u eindelijk, booswicht, moordenaar riep Valentin vooruitstuivend om aan Norbert een mogelijke ontvluchting te beletten. Maar de markies dacht aan iets dergelijks volstrekt niet, naar het scheen. Hij hief zacht jes de hand op, als om Valentin tot bedaren te brengen en kwam twee of drie schreden vooruit. De verrassing hield ieder als aan zijn plaats genageld. Ik moet bekennen, heeren, begon de mar kies op vrierideiijken toon, dat ik uw bezoek niet wachtende was, maar gij, mijnheer Va lentin en gij, mijnheer Trompelet en gij, mijn heer Trutal, zult daarom met uw vrienden niet minder goed ontvangen worden. Komt toch binnen, mijne heeren En de markies trad zijwaarts, om plaats te ruimen. De mannen zagen elkaar met verbazing aan. De markies wees hun eenige zetels. Zij bleven staan. Toen nam Norbert op spottenden toon, doch altoos uit de hoogte, nogmaals het woord. Gij wilt mij de eer aandoen, is het niet, vroeg hij, om morgen het feest van mijn hu welijksvoltrekking bij te wonen Ik ben door uw komst evenzeer verrast als gestreeld en zal oogenblikkelijk mijn bevelen geven, om de noodige kamers in gereedheid te doen bren gen. Dien spottenden toon moede, hadden de vrienden hun koelbloedigheid spoedig terug gekregen. Wij hebben met uw ironie niets te ma ken, begon Valentin, die nog altijd het dichtst bij den markies stond. Gij weet heel goed waarom wij hier zijn en gij zult thans onze vragen dienen te beantwoorden De markies lachte stil voor zich heen. —Met uw welnemen, sprak lilj, ik ben hier in mijn eigen huis en ik heb derhalve het recht u te vragen, wat gij hier komt uitvoeren in den nacht, de deuren openbrekend en hier binnendringend met een dolk in de hand. Dit zeggend, bracht hij, doch thans was het ook de hatelijke glimlach van zijn gelaat ver dwenen, plotseling een revolver te voorschijn. Gij zijt hier met uw vijven, riep hij, en in mijn hand berust op dit oogenblik het le ven van vijf menschen. Als ik u alle vijf dood schoot, gelooft ge dan, dat de rechtbank mij in het ongelijk zou stellen Zou ik niet be schouwd worden als uit noodweer zoo te heb ben gehandeld Trompelet was met een sprong vooruit. Vertel nu toch zulke dwaasheden niet, riep hij uit. Ge zult dat gevaarlijke speelgoed dadelijk neerleggen, dadelijk Zoo niet, dan toover ik het uit uw hand weg Ik tel maar van een tot drie Norbert keerde hem het gelaat toe en bracht bedaard zijn vinger aan den trekker. De goochelaar evenwel, die zich niet van zijn stuk liet brengen, door Norberts dreigen de houding, telde overluid „Eén, twee, drie!" En bij dat laatste woord trof de dolk dien de goochelaar met verbazende snelheid en ze kerheid door de lucht had geslingerd, de voor uit gestoken hand van den markies zoodanig, dat deze met een kreet van pijn zijn revolver op den grond liet vallen. De markies was ontwapend. Het bloed stroomde uit een driekantige gevaarlijke wond en Murad had door een snelle beweging van den voet zoowel Trompelets dolk als Norberts pistool buiten het bereik van laatstgenoemde gebracht. Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1