GEEFT HEM 24e JAARGANG DINSDAG 14 NOVEMBER 1933 No. 9o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN OM HET GOUD WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per B maanden I.—. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU: HJppolTtuhoef Wleilütf en- Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN. Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer f 0.10 DE RUNDVEE - BEPERKING. Met de levering van rundvee aan de Crisis-Rundvee-Centrale schijnt het een zoodanige vaart te nemen, dat de ze reeds beperkende bepalingen heeft moeten stellen, voorloopig hierin be staande, dat er een verplichte aangifte noodig is, waardoor het aantal te ont vangen dieren kan worden geregeld naar de mogelijkheid van verwerking en naarmate de werkzaamheden aan de overneming zelf verbonden uitvoer baar zijn en naar wenschelijkheid ge regeld kunnen worden Het „Officieel Orgaan van den Neder landsche Zuivelbond" verheugt zich over dezen gang van zaken. Onze opvatting, dat er een gelegen heid diende te komen, waardoor de boer in staat zou zijn, zijn overtollig vee tegen loonenden prijs af te zetten en dat daardoor een voldoende in krimping van den veestapel zou plaats vinden, zonder dat hierdoor gevaar op ontwrichting van het veehoudersbe- drijf zou bestaan, wordt hiermede be vestigd. Intusschen moet het blad er, evenals in het nummer van 18 October, nog maals tegen waarschuwen, dat men dieren overneemt, die dicht aan het kalven toe zijn. Het blad zou gaarne vermeden wil len zien, dat men door deze kunstmati ge rundveebeperking de verhouding van zojmer- tot wintermelkproductie, die met name in het Noorden des lands toch reeds zoo ongunstig is, slechter maakte. Dit doet men door nu vee over te nemen, dat vóór Maart kalven moet. Onwillekeurig werken andere factoren ertoe mede, dat er boeren zijn, die dergelijk vee aanbieden. Wij ver onderstellen, dat de graanrechten hier bij ook een woordje zullen meespreken om maar te zwijgen van de kans op contingenteering van den invoer van voederkoeken, waardoor de voederkos- ten voor den alleen veehoudenden boer aanmerkelijk zouden stijgen. Om die redenen hopen wij dan ook, dat deze contingenteering er nimmer komen zal. Het is van belang, dat de Crisis-Rund vee-Centrale de gelegenheid open stelt tot levering van gustedieren, lijdend aan tuberculose of para-tuberculose, die daardoor gevaarlijk voor hun om geving zijn, zonder hierop de korting voor niet-drachtigheid toe te passen. Lezen wij de betreffende mededeeling goed, dan heeft dit betrekking op die ren van leden eener organisatie, wel ke zich op het gebied der bestrijding van veeziekten beweegt. Hoewel dit uit organisatorisch oogpunt wel juist is, meent het blad dat deze maatregel toch ook dient te worden uitgestrekt tot degenen, die niet bij een zoodanige organisatie zijn aangesioten, daar wij juist bij dezen het grootste percentage koeien veronderstellen, dat aan t.b.c. lijdt en.daarom het eerst voor oprui ming in aanmerking komt. vlieger van en Noordelijken en den Zui delijken Atlantischen Oceaan, Musso- lini's rechterhand en door velen be schouwd als de eenige man, die ooit Mussolini zou kunnen vervangen als de nood zulks noodzakelijk zou ma ken, deze zelfde gevierde held is deze (week ontheven van zijn post als lucht vaartminister en overgeplaatst naar Ly bië om er als gouverneur generaal over- enkele onmetelijke zandwoeste- nijen te spelen. Mussolini doet altijd twee dingen te gelijk daarom liet hij niet alle aan dacht op Balbo's verwijdering vallen doch vestigde tevens belangstelling op zichzelf door, als vernieuwd voor het volk te verschijnen en zich aan het hoofd te stellen van liefst zeven mini steries, te weten oorlog, marine, luchtmacht, buitenlandsche Zaken, Binnenlandsche Zaken, corporaties en het premierschap. Zooals indertijd Grandi verwijderd werd omdat hij zich in een te groote populairiteit begon te verheugen en van het centrum van het facisme ver dween naar den hoogst eervollen buitenpost van Ambassadeur te Lon den, zoo is thans Balbo naar Lybië ge stuurd ter vervanging van maarschalk Badoglio, die terugkomt als chef van den generalen staf. „In Cociety", zei- de de buitenlandsche pers, is een gou verneur-generaal van een kolonie als Lybië voornamer dan een minis ter, maar in „politicis" heeft een minis ter, en in dit speciale geval een fascis tisch minister veel meer in de melk te brokken. En dat maakt de bevordering van Balbo, welke gelijkstaat met een verwijdering tot een vreemd geval. De oplossing zal wel zijn, dat Musso lini, nu Italië aan den vooravond staat van een corporatieven staat te wor den, zijn handen vrij wil hebben. De 13 bestaande corporaties zullen aan zienlijk worden uitgebreid (tot 40) en alle syndicaten, trusts en cartels om vatten, om daarna groepsgewijze de Regeering van advies te dienen, alvo rens deze beslissingen van economi- schen aard neemt. De waarde van de Kamer komt daardoor in de lucht te hangen wellicht verdwijnt zij bin nen niet al te langen tijd. DE VERWIJDERING VAN BALBO. Luchtmaarschalk Balbo, de over- FEUILLETON Zijt gij vergeten, dat ge mij eens hebt gezegd, dat mijn woord u voldoende was vroeg Norbert. Dat niet, maar als Bertara door u wordt uit den weg geruimd, zult gij niet kunnen ontkennen, dat zijn dood de banden, die nu reeds tusschen ons bestaan veel nauwer en vaster toehaalt. Wat verder dat woord van u betreft, moet gij op uw beurt u eens zien te herinneren, wat ge mij beloofd hebtZijt gij een man van eer, mijnheer de markies Ik begrijp niet, waarop die vraag kan doelen Gij verbaasd mij meer dan ik zeggen kan, want ik druk mij, zooals ik geloof, toch zeer duidelijk uit. Eens hebt gij tegen mij, nog wel met een zeker soort van spot, gezegd, toen ik u mijn vrees had te kennen gegeven, dat gij door Gabrielle's schoone oogen kondet gevangen worden, dat gij volkomen zeker waart van uw hart, thans bemint ge uw vrouw Loochen het niet, markies Gij be mint haar hartstochtelijk, dat staat u op het gezicht te lezen En bij zaken, gelijk wij die handelen, is liefde meer dan een zwakheid, is zij een gevaar, ja, bijna een verraad, en daarom heb ik besloten, dat Bertara door uw hand zal sterven Als dat gebeurd is, ben ik van u weer volkomen zeker. Reken in dat geval niet op mij, zei Nor bert met beslistheid. Vergeet nu niet zoo geheel en al, mijn waarde heer Norbert, dat gij niet uw eigen heer en meester zijt. Ik heb mij tot heden als een goed, welwillend man getoond en zoo gij zelf u aan uw verplichtingen hadt gehouden, zou ik nooit anders dan met aangename tij dingen bij u verschenen zijn. Thans moet ik u toonen, dat ik uw gebieder ben. Ik beveel, gij gehoorzaamt, en daarmee uit De markies hief het hoofd op en zag den BINNENLANDSCH NIEUWS. DE TRAGISCHE GEBEURTENIS TE UDEN. De gearresteerde bekent. Te Uden heeft een schooljongen doodslag gepleegd op zijn kame raad. Over de tragische gebeurtenis wordt nog het volgende gemeld Toen de veertienjarige J. Lammers van de Mulo-school naar huis is gegaan, is hij niet, zooals gewoonlijk geschiedde, bij zijn ouders gekomen, doch is rechtstreeks met zijn kame raad J. L., die in Den Bosch op school gaat en waarmede hij reeds jaren bevriend is. naar diens huis gegaan. De beide jongens, het slachtoffer is 14, de aangehoudene 17 jaar, houden zich dikwijls onledig met proeven die zij op school leerden. Zoo gingen zij ook dien avond in de schuur van den heer Louwers, waar zij bij en om de auto's doende zijn ge weest. Na eenigen tijd, het moet ongeveer 5 uur zijn geweest, zijn de jongens aan het stoeien geraakt, waarbij zij blijkbaar wat wild zijn ander met minachting aan. Ik gehoorzaam niet, zei hij, met vastheid van stem, ik weiger. Zoo meent ge dat te kunnen doen Ik kon u dooden, mijn waarde, doch dat ware voor u een al te geringe bestraffing Luister eens bedaard naar mij, dan zal ik u zeggen, dat er gebeuren kan. Als ik morgen op dit uur, niet het bewijs bezit, dat Bertara heeft opgehouden te bestaan, dan zullen overmor gen vroeg twee mijner agenten ze zijn mij tot in hun dood getrouw, vergeet dat niet zich bij het parket van justitie aanmelden, om de heeren, die zich daar bevinden, met uw handelingen in kennis te stellen. Als ge mij durft aanklagen, Rouquin, velt gij tevens uw eigen vonnis. Abuis ik stort alleen, Laguyane en Bontemps in het verderf, ikzelf zal Frankrijk alsdan reeds hebben verlaten. En, denk ook hierover eens na, de gronden, waarop men u beschuldigen kan, zijn voldoen de om u zoo niet tot het schavot, dan toch gewis tot levenslange tuchthuisstraf te doen veroordeelen. De justitie krijgt de bewijzen omtrent Gabrielle's ontvoering, omtrent het gedwongen huwelijk, en omtrent het vermoor den van dien armen drommel van een Si- meon, allemaal feiten van belang Stel u eens voor, welk een opzien dergelijke onthul lingen in uw groote wereld zouden baren Norbert werd plotseling ijskoud. Neen, dat zult gij niet doen, stamelde hij Ja, ik doe het wel, ik zweer het u Zie mij, voor den drommel, toch niet voor een ezel aan Het is niet genoeg iemand te beschuldi gen van allerlei dingen, men dient ook bewij zen te kunnen bijbrengen voor het geen men zegt Stel u gerust, ik heb heel voldoende be wijzenBontemps en Laguyane zullen hun eigen aandeel in de gebeurtenissen eerlijk op biechten, daaraan behoeft gij geen oogenblik te twijfelen. Als men verder de getuigen op roept, zullen Murad, Valentln, Chllperlc, ja zelfs Gabrlelle gaarne voor het gerecht ver- geweest. Plotseling viel de jeugdige Lammers. die door zijn kameraad met de handen om den nek was neergedrukt, bewegenloos neer. Zijn gelaat trok blauw op en de Jongen gaf geen teeken van leven meer. Blijkbaar was de greep om den hals wat al te vast geweest. De 17-jarige L. staat n.1. be kend als een forsche, zeer sterke jongen, en ongelukkiger wijze moet hij zijn vriendje wat te wild hebben aangepakt. Toen hij bemerkte dat zijn kameraad niet meer bewoog heeft hij hem aangeroepen en aan de hand getrokken en alles gedaan wat het verstand van een 17-jarigen jongen in geeft om in zulke omstandigheden te verrich ten. Het baatte echter niet en plotseling drong het tot den knaap door dat hij zijn speelmak ker, waarmede hij zoovele jaren had omge gaan, van het leven had beroofd Bulten zinnen van schrik heeft de onge lukkige toen daden verricht die hem nood lottig moesten worden. In zijn angst, en om zijn daad te verbergen, heeft hij het lijk op gehangen in dezelfde schuur waar het drama zich had afgespeeld. Daarna is de jongen weg gevlucht en doelloos gaan rond dolen. Na eenigen tijd moet hij beseft hebben dat het ongeluk toch bekend zou raken en dat hij als dader van een doodslag zou worden aan gezien. Om nu een ongeluk te doen veronder stellen is hij op zijn schreden teruggekeerd en weer naar de schuur gegaan, waar hij het lichaam heeft losgesneden en naar buiten gedragen. Daar heeft hij het lijk onder een stapel afval van hout en steenen neergelegd, zoodanig dat het moest schijnen dat de jon gen van een dak was gevallen. Om deze gedachte meer grond te geven, wilde hij het doen voorkomen dat het slacht offer door steenen en buizen was getroffen. Daarom heeft hij in zijn verbijstering een nieuwe daad gepleegd en sloeg met een groo- ten steen op het hoofd van den ongelukkige Lammers, waardoor een ernstige scheurwon- de in het achterhoofd ontstond. Bovendien moet hij een zware buis zoo over het lijk heb ben geworpen, dat het scheen alsof deze buis de hoofdwonde had toegebracht De ongelukkige dader van dit gruwelijk feit is toen weer het dorp ingeloopen. Het moet inmiddels circa half acht zijn geweest. De ouders van Johan Lammers deden in de buurt rondvragen, waar hun zoon toch kon zijn, en ook aan den dader werd deze vraag gesteld. Deze toonde zich verwonderd en ging met de buren en familieleden op zoek. Ein delijk, heel laat in den avond, toen de politie reeds in de zaak gemoeid was, werd achter de schuur op de omschreven plaats het lijk door den slager Hoefs gevonden. De Koninklijke Marechaussée legde er on middellijk beslag op en ontbood dr. Peeters, die, als gezegd, den dood constateerde. De vriend van het slachtoffer werd onder deze omstandigheden door de politie onder vraagd of hij niet wist waar zijn makker ge bleven was en wat er gebeurd kon zijn. De jongen is toen meegegaan naar de kazerne, vanwaar inmiddels het parket te 's-Hertogen bosch was ontboden. In de politiekamer heeft de jongen toen zijn ongelukkige daad direct bekend en nauw keurig het verloop van het drama uiteengezet. Uiteraard had dit tot gevolg, dat de Officier van Justitie zijn voorloopige aanhouding ge lastte. De knaap is per auto naar 's-Hertogen bosch overgebracht Heel Uden is diep begaan met het lot van de familie Lammers, maar terecht ook met dat der familie van den dader. Een oneerlijke penningmeester aangehouden. Te Delft is gearresteerd een 25-jari- ge werkman, verdacht van verduiste ring van f 500 ten nadeele eener arbei dersorganisatie aldaar. BUITENLANDSCH NIEUWS. voor zijn SINT NICOLAAS een paar VOET BALKOUSEN, maar dan van JAAP SNOR. (Hij breit ze zelf best.) Zeer tijdig bestellen. Ie Klas. rep. inrichting voor alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken. (Ook de allerfijnste.) Voor nieuwwerk zijn wij no. 1. Den Helder, Zuidstraat 19, (Let op den Gelen Winkel.) Voor Wieringen bij Jb. Kaleveld. Een platina-bruiloit. In een dorp bij Hoey in België heelt Dinsdag een echtpaar zijn platina-brui loft gevierd. Het huwelijk is voltrok ken November 1863. De man i» 93, de vrouw 87 jaar. Beiden verheugen zich nog in een goede gezondheid. Van hun 13 kinderen zijn er nog 6, 2 zoon'b en 4 dochters in leven. Beer valt temmer aan eu ontsnapt. Op een kermisterrein le Berlijn viel een bruine beer plotseling zijn temmer aan en bracht hem ernstige verwon dingen aan het hoofd loe Daarna wist het woedende dier uit zijn kooi ie ont snappen en liep het terrein op, waar door onder het pujjjiek een paniek ont stond. Het dier wenl dcor iwee politie agenten neergeschoten. Bij de Toengeezen. Bij vele natuurvolken vindt men bij geloof met betrekking tot wapens. Wanneer bijvoorbeeld een krijger van den stam der Toengeezen wordt gedood, trachten de vijanden steeds zijn pijl en boog te vernietigen. Want anders bestaat het gevaar, dat deze wapens wraak nemen en den overwin naar dooden. Men neemt bij hen aan, dat de wa pens bovennatuurlijke kracht bezitten, ook na den dood van hun eigenaar. Zelfs booze geesten koesteren angst voor wapens. Zij kunnen met zwaar den, pijlen, bijlen en andere spitse wa pens worden verdreven. Vijgen-oogst in Duitschland. Het is algemeen bekend, dat het ge bied van de Bergstrasse en de hellin gen van den Neckar, alsook de Rijn- Palts tot de warmste gebieden van Duitschland behooren Weet men ech ter ook, dat zelfs vijgen hier rijp wor den In de Pais, waar de vijgen zeer zoet zijn, leveren deze vruchten zelfs een tweeden oogst op, wanneer op een war men zomer 'n mooie herfst volgt. Tw ee eeuwen geleden bezat de Palts nog evenveel vijge- en amandelboomen. In den laatsten tijd wordt aan het kwee ken van deze vruchten weer meer aan dacht geschonken. Ook een vorm van brandweer Een Indisch planter op Java nam het volgende waar bij een brand, die uit brak in een kampong. Op verschillen daken zag hij inlanders zitten met een spiegeltje in de hand, dat in de richting van den brand werd gehou den. Toen hij een verklaring vroeg voor deze zonderlinge handelwijze, vei' schijnen en de aanwijzingen van mijn agen ten, woord voor woord, bevestigen. Verder ben ik ook in de gelegenheid sommige heel belangrijke stukken ter beschikking van de justitie te stellen. Hoe geblindoekt „Justitia" ook wordt afgebeeld, hier zal zij zelfs tus schen de regels kunnen lezen. Van welke stukken spreekt gij dan toch? Nu, van die welke het bewijs van onze wederzij dsche verstandhouding bevatten, luidde Rouquin's antwoord, van de brieven met uw aanvragen om geld en van de ant woorden op die aanvragen die in mijn copie- boek staan en veel duidelijker zijn dan uw epistels omtrent de herstelling en de nieuwe inrichting van Bois-Tordu, omtrent de over schrijving van de onroerende goederen op uw naam, enz. enz. Naar aanleiding van een en ander zult gij moeten verklaren, hoe gij aan het geld voor uw schitterend optreden te Pa rijs gekomen zijt en bij al uw antwoorden aan den rechter zal het u onmogelijk wezen ook maar het geringste te vinden, wat in uw voor deel zou kunnen pleiten. De markies zweeg, een hevige strijd werd in zijn binnenste gevoerd. Het is goed, zei hij eindelijk, uw wil moet zegepralen, want ik ben in uw macht. Ik ben thans te hoog gestegen, om weer zoo diep te zinken Komaan, dat bevalt me, nu toont ge dat ge uw verstand nog weet te gebruiken. Ik heb echter nog één opmerking te doen, die zoowel uw als mijn belang betreft Bertara was het voornaamste werktuig, waar van wij ons bedienden om Gabrielle tot het voorgenomen huwelijk te dwingen. Als Ber tara verdwijnt op gewelddadige wijze uit den weg geruimd hebben wij niets meer om Gabrielle in bedwang te houden. Een echtverbintenis, waarvan het overtui gend blijkt, dat een der partijen niet uit vrij en wil handelde, kan gemakkelijk genoeg voor ongeldig worden verklaard, de wet is daar omtrent vrij duidelijk. Die opmerking had ik voorzien, antwoord de Rouquin, maar gij behoeft u over dat punt nam hij, dat vele inlanders van inee- ning zijn, dat een vlam bang is voor haar eigen conterfeitsel, zoo lat men op deze wijze trachte het gevaar voor de eigen woning te keeren. Belangrijke uitvinding. Trein op kogels inpiaats van op wielen. De uitvinding van den jongen Rus- sischen ingenieur Jarmoltsjoek, die een electrisclicn trein iieeft geconstrueerd die niet op wielen, doch geheel op ko gels loopt, heeft een dezer dagen offi- cieele erkenning gevonden, doordat is besloten tot den aanleg van den eer sten proeflijn. De uitvinding is van zoo grooto be- teekenis, dat zij in de techniek van be» spoorwegverkeer een volledige veran dering zal teweegbrengen, wellicht even groot als indertijd de eerste loco motief van Stephenson en de stoom boot van Fulton. Üc nieuwe trein van Jarmoltsjoek kan een maximum-snelheid ontwikke len van 300 K.M. per uur en heeft geen rails van noode. De trein is niet voorzien van wielen, doch van groote kogels, waarin elec- tro-motoren zijn gebouwd en ren hou ten of gewapend-betonnen richel ver vangt de rails. Elke wagon heeft twee roteerende kogels en de geheele trein vertoont een ideaal evenwicht en is bijzonder elas tisch, zoodat hij zich zonder moeite naar elke kromming van de spoorbaan voegt. Bij een snelheid van 300 K.M. per uur zijn de bedrijfskosten niet hooger dan bij een gewonen trein. Door vergroo- ting van de kogels kunnen snelheid en draagkracht van den trein worden ver hoogd. De eerste proefritten hebben bewe zen, dat het idee van Jannoltsjoek voor practische uitvoering vatbaar is. Langdurige droogte in Zuid-Afrikn. Groot gedeelte van den veestapel gestorven. Op de jaarlijksche conferentie van de Zuid-Afrikaansche landbouw-unie is rapport uitgebracht over de gevolgen van de landurige droogte, welke voor al in den Oranje-Vrijstaat een ernsti ge» toestand heeft geschapen. Een groot deel van het daai* eens zoo 'al rijke vee is gestorven en practisch is de heele streek veranderd in een dor ren woestijngrond. Honderden boeren bevinden zich in den grootsten nood Er is nauwelijks nog een groene plek in het land te ontdekken en elk windje doet een wolk van stof opwaaien. PROVINCIAAL NIEUWS. Ernstig conflict in Grootschermer. Men wil dat de burgemees ter zijn ontslag zal aanvragen. Burgemeester de Groot zwaar beschuldigd. Een scherp adres van bijna alle gezinshoofden. Reeds geruimen tijd heerscht er in de gemeente Noord- en Zuidschermer een stemming tegen den burgemees ter, den heer C. de Groot, over veron- dcrstelde malversaties op financieel ge niet bezorgd te maken. Mijn agenten zouden zich liever laten vierendeelen, dan één woord van verraad te uiten omtrent de wijze, waar op uw huwelijk werd voorbereid en zij zijn het alleen, die tegen u konden getuigen. Zonder u, zonder mij, is Gabrielle machteloos als haar vrienden, zij zal niets beproeven. Overi gens hebt gij, als ge tenminste mijn raad hebt hebt opgevolgd, gezorgd, dat bij het opmaken van uw beider testament de bepaling werd geformuleerd, dat de langstlevende het recht heeft op het grootste gedeelte van het nage laten fortuin. Die bepaling werd notarieel opgemaakt, een paar maanden na de voltrekking van het huwelijk. Dan is alles ook in orde. Als uw vrouw ook maar de geringste poging doet om ons te verraden, zal ik van mijn kant handelend op treden en dan kon het best gebeuren, dat gij. spoediger dan gij gedacht hadt in het per soonlijk bezit van haar vermogen kwaamt. Ellendeling, siste het tusschen Norbert's tanden, als gij het wagen durfdet, haar met hand of vinger aan te raken, slechts den zoom van haar kleed te bezoedelen, dan verze ker ik u, dat dit uw aller laatste daad zou zijn geweest. Zachter, mijnheer de markies, zachter men zou ons kunnen verstaan Ik wil u. voor ik afscheid van u neem, nog een middel aan de hand doen om mij te verhinderen, ooit op die treurige mogelijkheid terug te komen. Gabrielle is slechts uw vrouw in naam, ik lees in uw huiselijk leven als in een open boek Welnu dan, manheer de markies, zoo Gabriel le in werkelijkheid uw vrouw ware, ik spreek toch duidelijk en eenvoudig genoeg nietwaar Zoo gij beiden een kind had, zou ik nooit iets tegen u of haar in het schild behoeven te voeren, omdat zij alles verdragen zou, zonder zich te beklagen, uit vrees, dat een smet op u of op haar zou terugvallen op haar kind. De twee mannen waren gedurende dit ge sprek onder vier oogen gebleven. Nu traden enkele gasten het zijvertrek binnen en de markies begaf zich met Rouquin naar den tuin. Norbert liep in een zeer gedrukte stem ming derwaarts, terwijl van Rouquin's gelaat de schijnbaar welwillende glimlach niet ver dween. -Ik moet u thans verlaten, mijnheer de markies, nam Rouquin weder het woord. Ik heb u niets meer te zeggen. Ik herinner u alleen, dat morgenavond om dezen tijd Ga brielle's vader moet hebben opgehouden te leven Vaarwel En voor de markies hierop nog iets had kunnen antwoorden, was Rouquin verdwe nen. Als vernietigd keerde de gastheer naar zijn schitterende salons terug. Op wie het eerst zijn oog viel, was Gabrielle, wier vader daareven door Rouquin tot den dood was ge doemd. De markies zag met een blik van vertwijfe ling en woeae op deze bonte menschenmassa uit de groote wereld, die zich vermaakten en zich in de verste verte geen denkbeeld kon vormen van den omvang van zijn leed. Hij, de koning dier wereld, hoeveel mede lijden verdiende hij nietHij, zoo machtig, zoo rijk aan invloed, bevond zich met lichaam en ziel in de macht van een man als Rouquin. Hij kon het aanschouwen van de feest vreugde onder zijn dak niet langer verdragen, hij vreesde, dat men het hem zou kunnen aanzien welk een zware last er op zijn hart drukte en hij trok zich terug naar een een zaam plekje van den tuin. Hij kende Rouquin en diens berekenende wreedheid, welke van geen erbarmen wist. Nooit was Rouquin op een eenmaal genomen besluit teruggekomen. Bertara was veroordeeld, hij moest sterven! Zoo hij gespaard werd, dan beduidde dit voor hem zelf. voor Norbert. een namelooze schande, de galeien of de dood! De markies zonk op een bank neder. Langentijd bleef hU onbeweeglijk daar zitten. Plotseling hief hij het hoofd op. Ja, als ik maar wist. dat zij mij eens ver glffenls zou kunnen schenken, waartoe zou ik dan niet in staat zijn (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1