PMM IJZER 24e JAARGANG DINSDAG 12 DECEMBER 1933 ISSP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN OM HET GOUD. Steunreglement rogge en gerst. No. 97 üWIERINGER COURANT - v -V VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENT8PRIJB per 8 maanden I.—. STAAT VAN ALARM" 'AFGEKONDIGD IN SPANJE Ongeregeldheden in verschil lende provincies. Grondwet telijke waarborgen geschorst. Perscensuur ingesteld. Voor heel Spanje is Vrijdag de staat van alarm afgekondigd. Volgens de wet op de openbare orde is, blijkens een Reuterbericht uit Ma drid, de staat van alarm het stadiuün dat onmiddellijk voorafgaat aan den staat van beleg, maar de macht blijft in handen van de civiele autoriteiten. De grondwettige waarborgen zijn geschorst en er is een perscensuur in gesteld. Ondanks de door de Regeering sinds verscheidene dagen getroffen voorzorgs maatregelen hebben de anarcho-syn- dicalisten in een voorstad van Barce- lona een com.munistisch bewind uitge roepen. De straten, die toegang tot de voorstad geven, werden opengebroken en uit de burgerbevolking werden gij zelaars in arrest gesteld, die bij een aanval der politie als bescherming voor de revolutionnairen moesten dienen. De ongelukkigen werden als een leven de muur opgesteld voor de anarchisten Pas o,m zeven uur in den morgen van 9 Dec. was de politie den toestand mees ter. Vele winkels zijn geplunderd. Het vuurgevecht tusschen de opstandelin gen en de politie duurde verscheidene uren. De Regeering deelt mede, dat zij den toestand meester is. Bomjnen te Barcelona. Te Barcelona werden tal van aan houdingen verricht. De bouwvakarbei ders hebben de algemeene staking ge proclameerd. Op verscheiden plaatsen der stad werden bom;men geworpen. Dooden en gewonden te Sara- gossa. Bij een gevecht tusschen opstande lingen en politie te Saragossa werden !2 personen gedood en 20 gewond. Roode vlag op stadhuis. Extremistische elementen hebben zich, na zich van wapens te hebben meester gemaakt, naar 't stadhuis van La Bastida begeven waar zij de roode vlag heschen. Er werd een opstande ling gedood en een lid van de civiele garde gewond. De opstandelingen vluchtten naar de bergen. Er hadden verscheidene aan houdingen plaats. Gewelddaden in verschillende steden. In Gijon werd in een fabriek een liel- sche machine ontdekt;. Te Corboda heb ben de opstandelingen een kerk in brand gestoken. Te Compostella, Al- meria, Huelva en Jaen heeft de po litie bojmmen en wapenen in beslag genomen. Te Prat bij Barcelona zou den verscheidene auto's in brand zijn gestoken. Te Madrid, waar de kellnersstaking nog altijd voortduurt, zijn 42 deelne- mers aan een geheime vergadering UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU Hlppolytushaef WJerlagea. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTlëN. Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer f O.IO van communistische leiders gearres teerd. In de hoofdstad is het volkomen rustig. Ernstige Treinramp in Spanje. Sneltrein Bilbao-Saragossa ontspoord. Vele slachtoffers. Extremistische aanslag De sneltrein Bilbao-Saragossa is in de buurt van het station Zuera ont spoord. Er zouden vele dooden en ge wonden zijn. Bijzonderheden ontbre ken. Er zijn aanwijzingen, dat hier een aagslag van exeremisten in het spel is. De rails zijn op de plaats van het on geluk doorgezaagd. Volgens de eerste nadere berichten zijn er bij het spoorwegongeluk op de lijn Bilbao-Saragossa tien personen gewond. FEUILLETON 59 Geheel op zichzelf staande, grootendeels van vijanden omringd, had de markiezin bij haar behoefte aan hulp in de allereerste plaats gedacht aan Valentin en daarna even eens aan Trompelet en August, die haar reeds eenmaal verdedigd hadden en die haar nu ongetwijfeld ook wel zouden willen steunen in den moeilijken strijd, dien zij meende ver plicht te zijn tegen haar man te ondernemen. Zij had ook wel gedacht aan Murad, maar zij zag er tegen op, om dien man, dien zij eens zoo zwak was geweest te beminnen, we der te ontmoeten. En was zou zij hem nu ook hebben kunnen zeggen Alvorens hem in te lichten, diende zij de namen van de haar nog onbekende familieleden te weten en daartoe achtte zij het meer doelmatig, een anderen weg in te slaan. In den brief was geen naam genoemd en werd van geen woonplaats melding gemaakt. Maar het was nu allereerst de vraag, hoe zij Valentin en de anderen zou kunnen opspo ren. Zij had den koetsier voorloopig de passa ge d'Hautpoul als plaats van bestemming op gegeven. Zou men haar in de rue d'Allemagne het tegenwoordige adres van Valentin kun nen opgeven Sedert ruim een jaar had zij hem niet gezien. Wat was er van hem gewor den Meer dan eens had zij weenend aan hem gedacht, terwijl zij in zichzelf herhaalde Hij denkt, dat ik hem ontrouw werd en den markies heb liefgekregen Hij gelooft, dat ik hem voorgelogen en mijn woord tegen over hem heb gebroken Hoe zal Valentin mij ontvangen Doch in dit oogenblik kende zij geen aar zeling. Aan het reglement, regelend de steunver- leening aan de telers van rogge en gerst, wordt het volgende ontleend Als groep van producenten van crisispro ducten m den zin van artikel 5 van de Crisis- steunbeschikking 1933, wordt erkend de groep der Nederlandsche telers van rogge. Onder gedorschte rogge wordt verstaan, de gezonde en usantieel marktschoone gedorsch te rogge. A. De steun wordt vastgesteld op f 3.50 per 100 K.G. gedenatureerde rogge. B. Voor de berekening van het uit te kee- ren steunbedrag komen in aanmerking a. de hoeveelheden gedorschte rogge, wel ke voor 16 Augustus 1933 door telers waren verkocht, en welke zijn vastgesteld door de Stichting naar aanleiding van door haar ge controleerde opgaven van de Gewestelijke Tarwe-organisaties. b. en de hoeveelheden zaairogge, welke zijn uitgezaaid voor 30 September 1933, na te zijn gedenatureerd en geplombeerd door den Ne derlandsche Algemeene Keuringsdienst. c. de hoeveelheden gedorschte rogge, wel ke na 30 September 1933 zijn gedenatureerd overeenkomstig het bepaalde sub C van dit artikel. Als producent van crisisproducten in den zin van artikel 6 van de crisis-steunbeschik- king 1933 wordt erkend ieder Nederlandsche teler van gerst oogst 1933, hetzij natuurlijke dan wel rechtspersoon, die een onderteekende erkenningsaanvrage, volgens door de Neder landsche Graancentrale vastgesteld model, heeft ingediend bij de Gewestelijke Tarweor- ganisatie. Onder gedorschte gerst worden in dit re glement verstaan de gedorschte gerst oogst 1933 en het mengsel van gedorschte gerst en gedorschte rogge afkomstig van een gemeng- den aanplant oogst 1933, beide voor zoover ze gezond en usantieel marktschoon zijn. Indien de gedorschte gerst bestaat uit een mengsel van gerst en rogge, dan moet deze gedorschte rogge gerst voor de uitbetaling der steun worden gedenatureerd. Ten aanzien van de hierbedoelde gedorschte gerst vervalt de steunregeling voor rogge. De steun wordt vastgesteld op f 3.50 per 100 K.G. gedorschte gerst. Voor de berekening van het totaal per teler uit te keeren steunbedrag komen in aanmer king a. de hoeveelheden gedorschte gerst, wel ke voor 16 Augustus 1933 door erkende telers waren verkocht en welke zijn vastgesteld door de stichting naar aanleiding van door haar gecontroleerde opgaven van de Gewes telijke Tarwe-Organisaties b. de hoeveelheden zaaigerst, welke zijn uitgezaaid, voor 30 September 1933, na te zijn gedenatureerd en geplombeerd door den Ne derlandsche Algemeene Keuringsdienst. c. de hoeveelheden gedorschte gerst, wel ke op 30 September 1933 op de bedrijven der erkende telers aanwezig waren en welke zijn vastgesteld door de Stichting naar aanleiding van de onder haar controle door de Gewes telijke Tarwe-Organisaties uitgevoerde desbe treffende inventarisatie d. de hoeveelheden gedorschte gerst, wel ke na 30 September 1933 onder controle der Gewestelijke Tarwe-Organisaties volgens hier na in te stellen regelen zijn of worden ge- dorscht, vastgesteld door de Stichting naar aanleiding van de door haar gecontroleerde opgaven van de Gewestelijke Tarwe-Organi saties e. de hoeveelheden gedorschte gerst, welke zich bevinden in mengsels afkomstig van aanplantingen, waarin de gerst gemengd was met een of meer andere gewassen, waarvoor geen steunuitkeering in welken vorm ook is vastgesteld door de afrieeling Binnenland der Stichting naar aanleiding van de resultaten van de analyses van een dubbel monster van het mengsel, hetwelk tijdens het dorschen door een bij dat dorschen steeds tegenwoor- digen controleur van de Gewestelijke Tarwe- Organisaties wordt genomen en waarvan een monster wordt onderzocht door de Geweste lijke Tarwe-Organisatie en door de Afdeeling Binnenland der Stichting f. het halve gewicht der hoeveelheden zg. „vliezengerst" d.i gerst, waarin een kwantum vliezen aanwezig is. Het is den erkenden gerstteler verboden om gedurende den dorschtijd andere gedorschte gerst dan gedenaturreerde op zijn bedrijf aan wezig te hebben. Gewestelijke Rundvee-Centrale Noord-Holland. Den 9 den November 1933 is te Alk maar opgericht de vereeniging „Ge westelijke Rundvee-Centrale Noord- Holland." Deze vereeniging stelt zich ten doel medewerking te verleenen aan de uit voering van de Landbouw-Crisiswet 1933 en de Regeeringsmaatregelen tot uitvoering van deze wet genomen of te neme, in het bijzonder die ten aan zien van Rundvee en Rundvleesch. Evenals de Gewestelijke Varkens- centrale heeft zij haar werkgebied ver deelt in districten, en is voor elk dis trict een Commissie aangewezen. Het bestuur bestaat uit de Heercn Jm. Blaauboer Kzn. te Schagen, Voorz., Jac. Rip te Vijfhuizen, Jac. de Wit te Beemster, S. de Haan te Ouderkerk aan den Amstel, Jes. Sjerps te Hem, K. Kuiper te Oost woud. El. Koster Dz te Berkhout, H. Brinkman te Zaan dam, Th. W. Straathof te Egmorid- Binnen Ir. L. de Vries Alkmaar, Ad- viseerend lid, en J. Slip .Tz. te Alkmaar. Secretaris. Het kantoor is gevestigd in hel; Land bouwhuis aan het Kerkplein te Alk maar. STERKE SCHOOLKOUSEN, polsmoffen, dub- bcigebreide wanten, Klompsokken, alléén bij Jaap Snor. (Hij breit ze zelf best) le klas reparatie inr. voor alle soorten wollen kleeding. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste) Den Helder Zuidstr. 19 (let op den Gelen Winkel.) vracht voor onze rekening. Vroeger zouden haar mededeelingen haar vader het leven hebben gekost, maar nu was immers haar vader toch dood Wat had zij dan nog te duchten Haar eigen leven Had dat leven dan niet nu reeds al zijn waarde verloren Naarmate het rijtuig het doel van den rit naderde, begon Gabrielle's hart onstuimiger te kloppen Zij was bleek en haar lippen wa ren zoo droog, dat zij die herhaaldelijk even met haar tong moest bevochtigen. Daar stond het rijtuig stil. Er was in het vroeger door Gabrielle be woonde huis geen portier, die haar te woord kon staan. Gelijkvloers was nu een groenten winkel. Zij zag daar niets dan vreemde ge zichten. Zij vroeg naar mijnheer Valentin. Zonder de minste bevreemding aan den dag te leggen, antwoordde de man, die achter zijn toonbank stond Tweede verdieping aan het einde van de gang. Het was, alsof zich alles voor haar oogen verduisterdeTweede verdieping aan het einde van de gang, dat was de oude woning haars vaders, daar was zij gelukkig geweest, daar had Valentin haar zijn liefde beleden, daar was zij op haar verjaardag vroolijk en wel de deur uitgegaan, met haar mandje on der den arm, om eenige kleine inkoopen te gaan doen voor het feestelijk maal. En thans keerde zij naar dezelfde kamers terug, in diepen rouw gehuld om den dood haars vaders, als markiezin d'Argental en millioenen rijk En hoe zou zij Valentin te rugvinden, dien zij nog altoos liefhad, die ongetwijfeld aan zijn eerste liefde zou zijn getrouw gebleven Mijnheer Valentin is thuis, voegde de koopman erbij, terwijl al de hier bovenge noemde gedachten pijlsnel Gabrielle door het hoofd gingen, ik heb hem nog geen vijf mi nuten geleden zien thuis komen. Hoe beefde zij, toen zij die smalle trap op ging, als handwerkstertje was zij die zelfde treden altoo3 even lustig en zingend opgevlo gen. Hoe sidderde zij bij het loopen door de donkere gang, waar zij zich vaak moest steu nen tegen den vochtigen muur, om op de been te blijven. Hoe voer haar een huivering door de leden, toen zij eindelijk aan de haar zoowel bekende deur klopte. Binnen riep een stem uit de kamer. Het was zijn stem, zij herkende die maar al te goed. Valentin was daar. Zij wilde den deurknop omdraaien, maar zij had er de kracht niet toe. Zij gevoelde zich op dat oo genblik zoo zwak als een klein kind. Ze beef de over al haar leden. Binnen klonk het nogmaals. Plotseling weerklonken er schreden in de kamer. De deur werd van den binnenkant geopend en op Gabrielle viel een stroom van licht. Met een kreet van verbazing en de beide handen tegen zijn borst gedrukt trad Valen tin drie, vier passen ttrug. Mijn hemel, Gabrielle riep hij uit. De arme markiezin kon zelfs niet een en kele schrede doen. Zij voelde, dat zij wankel de, dat zij ineen zou zinken en sloot haar oo gen. Gabrielle Ongelukkige hervatte hij op heftigen toon. Wat zoek je hier O, spreek om 's hemels wil niet zoo hard tegen mij, jaag mij niet weg, je zult alles weten Zij viel op de knieën en brak in snikken uit Gabrielle en Valentin hadden elkander se dert een jaar, ook niet op een afstand gezien Thans konden zij niet nalaten elkaar te be schouwen, maar Valentin deed dit nochtans met een trek van wrevel op het gelaat. In spijt van haar eenvoudige rouwkleeding zag Gabrielle er als altijd schoon en elegant uit. Het zwarte hoedje, dat gedeeltelijk het fijne gelaat omlijstte, deed de wondervolle blankheid ervan nog des te beter uitkomen. Valentin was veel meer veranderd dan zij, alles, wat nog aan kinderlijkheld, aan jon gensachtigheid, om het ware woord te ge bruiken, bij hem had doen denken was vol PROVINCIAAL NIEUWS. Een vischotter gevangen. Dc heer W. Jimznink Hz. te 't Zandt heeft op zijn landerijen in een gewone rattenval een vischotter gevangen ter lengte van 1,23 M. Waar vischotters in deze streek zeer sporadisch voorkomen, zal de heer J. het heest laten opzetten. Weg langs de Ncordervaart van de Schermer. In den weg langs de Noordervaart bij den Omval, waar deze aansluit aan het niet verbreede weggedeelte, is een knik, waar gevaar bestaat, dal het verkeer in de richting Alkmaar des avonds of bij mist rechtuit rijdt en dan in den zachten modderigen berm naast het niet verbreede weggedeelte terecht zal kottien. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben nu aan den hoofdingenieur-directeu van den Provincialen Waterstaat ver zocht ter plaatse een voorziening te wil Ion treffen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Op strooptocht De politie in de Haarlemmermeer heeft drie mannen aangehouden, die met een slede op de Spaarnwouder- tocht voeren. De mannen bleken in het bezit te zijn van patronen wa pens konden aanvankelijk niet ont dekt worden, maar bij onderzoek bleek de slede een dubbelen bodem te heb ben. Daarin lagen drie geweren. De wa pens zijn in beslag genomen, proces verbaal is opgemaakt. Opheffing van 21 Openbare scholen te Amsterdam. B. en W. stellen den Raad voor het aantal openbare scholen voor gewoon lager onderwijs met ingang van 1 Febr. 1934- met 21 te verminderen. Voorloopig meenen B. en W. hun voorstel tot opheffing tot deze scholen te moeten beperken. In den loop van het volgende jaar n.1. zoodra de resul taten van de inschrijving van nieuwe leerlingen bekend zijn, zal ten aanzien van de scholen met Augustus-plaat- sing eveneens worden nagegaan, wel ke van deze zonder bezwaar kunnen worden gemist en dan het voorstel tol opheffing van nog een aantal scholen worden gedaan. BUITENLANDSCH NIEUWS. Hout als voedingsmiddel. Een nieuw experiment. Terwijl de experimenten van profes sor Bergius te Berlijn om suiker ge schikt voor voedsel uit hout te ver vaardigen nog niet ten einde zijn, is een andere methode ontdekt om voed sel uit hout te verkrijgen. Het be treft hier niet de vervaardiging van betrekkelijk zuivere suiker met een voudige hulpmiddelen wil men uit de houtvezels een mengsel voor veevoeder malen. Gebruikt wordt hiervoor hoofd zakelijk groen beukenhout. met schors, doch ook dennenhout met schors. j Dit voedingsmiddel zal. in tegen stelling met Bergius suiker niet in het groot worden gefabriceerd, doch slechts in enkele bouwbedrijven voor eigen gebruik worden vervaardigd. Kerktoren stort in. Zes dooden. In het dorp Stilo (Italië) stortte tij dens een storm de kerktoren in. Zes personen werden gedood. Noodweer boven Italië. Het noodweer in Midden- en Zuid- Italië duurt, volgens V'. D., nog steeds voort. Tusschen Napels en Torra An- nuncicata is een spoorbrug ingestort, waardoor het verkeer is onderbroken. De Italiaanschc regeering heeft 50 millioen lire gegeven voor herstel van de schade door het onweer aange richt en voor steun aan de slachtoffers Verkeerde vrouw opgesloten. Te Acton, in Engeland, is de verkeer de vrouw naar een krankzinnigenge sticht gebracht als gevolg van een tele fonisch misverstand. Een ambulance kreeg opdracht, zich naar een bepaald adres te begeven voor het halen van een vrouw, die ter observatie imoest worden opgenomen. Het nummer van het huis werd niet goed opgeno men, zoodat de ambulance voor een verkeerd huis belandde. Een vrouw, die alleen thuis was, opende de deur, Zij zeide de mannen van de ambulan ce, dat zij niet dc gezochte vrouw was, doch de mannen grepen haar vast, elk bij een ar,m, en dwongen haar om me de te gaan, in weerwil van het feit zelfs, dat zij een van haar naam kaartjes te voorschijn haalde. De vrouw verklaart dat, toen zij in het krankzinnigengesticht aankwam, zij opnieuw protesteerde, dat een fout was gemaakt, en den naam opgaf van een naburige familie, waarnaar op haar verzoek werd getelefoneerd. Toen eindelijk werd zij vrijgelaten. Uitspraak van den Paus. Tegen vele moderne zeden. In een rede over het martelaarschap van eenige Jezuitenpaters in Zuid- Amerika, tweehonderd jaar geleden, zeide de Paus, dat in onze tijden de jonge vrouwen, die weigeren mede te doen met de onzedelijke mode, verne deringen te verduren hebben, welke op zich zelf reeds een martelaarschap zijn. Hetzelfde geldt voor vele jonge man nen, die niet. meedoen aan het losban dige leven, dat velen rondom hen lei den. EEN MERKWAARDIG DORP. Een merkwaardig dorp is Dalherda, die ligt tusschen het Spessart gebergte en het Thü- ringer woud. In deze plaats wordt van ouds her de houtsnijkunst als huisindustrie beoe fend. Terwijl de mannen houten poppen, le pels, waschknijpers enzoovoort snijden, trek ken de vrouwen, jaar in jaar uit, het land door om deze waar te verkoopen. De gehééle week zijn ze onderweg, iederen Maandagochtend, voor dag en dauw trekken zij met hun hooggeladen rugkorven er op uit en tot Zaterdagavond vindt men in Dalherda niets dan mannen, die naast hun snijwerk ook het huishouden doen en de kinderen komen verdwenen. De schouders waren verbreed en het naar achteren gestreken haar liet een hoog denkend voorhoofd zien. Hij studeerde, hij werkte veel en met vrucht en de komst van Gabrielle had hem in zijn ernstige bezigheden gestoord. Boeken, papie ren en teekeningen van allerlei machinerieën lagen verspreid op een tafel bij het raam, waar vroeger het kleine tafeltje had gestaan, waaraan Gabrielle haar kunstbloemen placht te vervaardigen. Overal waren boeken en in strumenten en apparaten, overal waren de blijken te zien, dat Valentin zich met een ernstige en omvangrijke studie bezig hield. Hij liet de jonge vrouw binnenkomen en bood haar een stoel aan. Hijzelf bleef in af wachtende houding, met een somber gelaat voor haar staan. Gabrielle, begon hij, waarom ben je hier gekomen Je bezoek gold natuurlijk niet mij, je dacht er zelfs niet aan mij hier te zullen vinden Tusschen de markiezin d'Argental en mij bestaat geen enkel punt van aanra king. Je kwam hier denkelijk om nog eens het hoekje van Parijs te zien, waar je zoove le jaren in armoede hebt geleefd, je wildet je tegenwoordigen toestand eens vergelijken met de sobere omgeving van eertijds. Welnu, ik ben geenszins van plan, je daarbij te sto ren. Blijf hier. Gabrielle, zoolang het je goed dunkt, ik zal heen gaan, dan kan je ongehin derd je vergelijkingen maken. Ik kwam hier om jou, riep Gabrielle uit. Je verkeert in een groote dwaling, mijn vriend en ik bid je mij niet meer te beschimpen, ik ben ongelukkig genoeg Ongelukkig, jij herhaalde Valentin met een hoonend lachje. Bezit je niet alles, om gelukkig te zijn Meer geld dan je noo- dig hebt, om in de grootste weelde te leven, een adellijken naam, een man, dien je lief- hebt en die je aanbidt Wat zou je- dan nog kunnen ontbreken De markiezin boog bedroefd het hoofd en antwoordde op zachten toon Wees niet zoo vreeselijk wreed tegen mij. Valentin, het zou je later bitter berouwen, ik verdien je spot niet Mevrouw, mag ik u verzoeken om al thans tegen mij, uw offer, geen komedie te spelen? Uw lot is benijdenswaard, want Ga niet verder, gebood Gabrielle. Je weet niet wat je zegt. Heeft je man je dan niet meer lief Pas één jaar na de bruiloft Luister, riep de markiezin met 'den mees ten ernst, 't Wordt waarlijk tijd, dat jc mij beter leert kennen, Valentin Ik moet Je een geheim openbaren, een mededeeling op le ven en dood Vanwaar zoo opeens dat plotselinge ver trouwen van uw kant, mevrouw Zijn wij niet voor eeuwig gescheiden Luister en vel mijn vonnis niet, zonder mij te hebben aangehoord. Zie je niet dat ik in zwaren rouw ben begon Gabrielle haas tig, zenuwachtig sprekend. Ik heb onlangs mijn vader verloren. Zijn dood is het juist, dat mij thans in de gelegenheid stelt, je alles te zeggen, alles, waarom ik zoolang stilzwij gend geleden heb, waarom ik zooveel achting van jou kant onverdiend en zonder mij zelfs te kunnen verdedigen, heb verdragen. Is het werkelijk nooit bij je opgekomen, mijn vriend, dat die man, die nietswaardige markies, mijn pad met zooveel strikken had bespannen, dat ik niet één pas kon doen, zonder in een hin derlaag te vallen Door zijn toedoen op slinksche wijze ontvoerd, door twee zijner handlangers bewaakt, gelukte het mij eens om met levensgevaar te ontvluchten. Vluchtte ik misschien van hem weg, omdat ik hem lief had ?Opnieuw in zijn handen gevallen wilde ik opnieuw mijn heil zoeken in de vlucht, maar hij had mij de tweede maal beter dan de eerste met ijzeren boeien vastgeketend aan de plaats, waar ik mij bevond. Hij had mijn wil aan banden geslagen hij voerde onbeperkte macht over mij hij was meester over ieder woord, dat ik uitsprak, elke bewe ging, die ik maakte (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 1