OM HET GOUD. ffx/ PUROL Met de W.A.C.O.-BUSSEN hartigd en vermogens geadministreerd Zij worden geleid door vrouwen en de eerste bankzaak op dit gebied is te San Francisco geopend met een kapi taal van 5 millioen dollars De vrouwen, die in Amerika ster ker vereenigd zijn dan elders, waren van meening, dat de mannen tot dus verre het haar toebehoorende geld slecht hebben beheerd. Het overgroote deel der vermogende vrouwen in San Francisco heeft haar rekeningen bij andere banken opge zegd en haar gelden aan de nieuwe associatie toevertrouwd. Aan het hoofd ervan staat een direc trice, geholpen door een staf van vrou welijke beambten. Hoewel men in vakkringen eerst min of meer twijfelde aan het welsla gen der proefneming, ziet men thans, dat de zaken prachtig loopen en vrou wen evengoed in staat, zijn op dit ge bied iets te presteeren. In New-York stellen de vrouwenver- eenigingen thans ook pogingen in het werk tot de oprichting van een vrou- wenbank te komen, terwijl men er te New Orleans en te Buffalo reeds een heeft. Slachtoffers der koude. In de Noord-Westelijke Staten van Ajnerika zijn 52 personen tengevolge van de hevige koude overleden. DE KOUDE IN AMERIKA. Ijskoude stormen jagen het kwik van den thermometer met angstwekkende snelheid omlaag in Amerika. Te nijpender acht men den toestand, daar hierdoor het geweldige leger van werkloozen den ergsten winter tege moet gaat, die sinds jaren voorgekomen is. In Adirondacks en New-York daalde het kwik tot 24 graden onder nul. De gegoede klassen en zij, die niets meer te verliezen hebben, trekken, de eene per trein, de ander te voet, naar Florida, op zoek naar een dragelijker temperatuur. Ook in Frankkrijk is het koud. In Oost-Frankrijk heerscht een strenge vorstte Nancy staat de thermometer 15 gr. onder nul. Te Vitry le Francois 20 gr. en te Bar le Duc zelfs 21 gr. onder nul. Te Parijs vriest het tusschen de 4 en 10 graden. De Seine is voor een groot gedeelte met ijs be dekt. In de omgeving van Lyon heeft het ge sneeuwd. BINNENLANDSCH NIEUWS. Regelingen voor de Kerstmis-periode en OiMie-jaar. In verband met het naderen van Kerstmis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belanghebbenden ge bracht, dat voor het winkelbedrijf dan de volgende regelingen zullen gelden WINKELSLUITING IN DE KERSTMIS-PERIODE. Voor winkels in het algemeen Van 18 tot en met 24 December mo gen alle winkels tot 10 uur n.in: ge opend zijn, behalve op Zondag 24 De cember behoudens hierna te noe men uitzonderingen, moeten op dien datum alle winkels gesloten zijn. De Kerstdagen vallen ditmaal op Maandag en Dinsdag, zoodal alle winkels dan gedurende den geheelen dag - tot 8 uur n.m. - geopend mogen zijn. Voor bepaalde branches Op Zondag 24 December mogen tot 10 uur n.pi. geopend zijn a. de winkels, waarin uitsluitend ol' in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht h. de bloemenwinkels. Overigens gelden de gewone uitzon deringsbepalingen voor den Zondag. WINKELSLUITING IN VERBAND MET OUDEJAAR. Voor winkels in het algemeen Aangezien Oudejaar ditmaal op Zon dag valt en de wet geen algemeene uitzondering voor dit geval kent, moe ten op 31 December dus alle winkels, FEUILLETON. o Norbert d'Argental was te voet bij zijn bondgenoot gekomen, zonder eerst, gelijk wij gezegd hebben, naar het door hem bewoonde paleis in de rue de Grenoble te gaan. Toen hij het huis van Rouquin verliet, riep hij een rijtuig aan en beval den koetsier, den man zeer zachtjes in het oor fluisterend, om hem zoo snel mogelijk naar de quai de la Tournelle te rijden. Twintig francs drinkgeld, als je den rit bin nen de tien minuten hebt volbracht, voegde hij erbij. De koetsier was al op den bok eii zijn paard reeds in beweging. Hoe snel het rijtuig zich ook bewegen mocht, niet minder snel werd het gevolgd door een ander rijtuig, waarin Valentin zat, terwijl Trompelet en August het huis van Rouquin bleven bewaken. De fooi, door Valen tin uitgeloofd, moest gewis ook zeer verlok kend zijn geweest, want de beide rijtuigen wedijverden in snelheid. Binnen de tien minuten waren ze op de quai de la Tournelle. Norbert stopte den koetsier het toegezegde goudstuk in de hand en spoedde zich, zonder een woord van dank te hebben afgewacht, naar hetzelfde huis, dat wij eenige dagen te voren door Rouquin, Andreas Senechal en Lydia hebben zien betreden. Ongetwijfeld was de markies, aan wien Rouquin zijn laatste ontdekking had meege deeld, tevens behoorlijk door hem ingelicht omtrent de bouworde enz. van huis, waarin de geheime samenkomsten plaats hadden, want hij zei den portier niets, maar ging, on gevraagd, ongeweigerd, rechtstreeks naar boven en liet bij de apartementen, die door Andreas en Lydia bezocht werden, dreunend waarvoor op Zondag geen verkoopge- Icgenheid is toegestaan, gesloten zijn. Voor bepaalde branches Bloemenwinkels mogen op 31 De cember den geheelen dag tot n.m. 8 uur n.m. geopend zijn. Winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak, brood, banket, suiker werk en chocolade wordt verkocht, mogen op 31 December den geheelen dag tot 10 uur n.m. geopend zijn. ff"7 M&ZGbcfot e+v gjzruejesi, Doos30 en 60ct.Bij Apoth.en Drogisten. Aankoop van Regeerinfiskoeien. Donderdag 28 December op de jmarki ie Schagen. Door de Oisis-Rundveecenlrale zal weer gelegenheid worden geboden aan haar te leveren drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezon derd zullen worden dieren, van welke moet worden aangenomen, dat zij jan ger dan zeven maanden drachtig zijn.) Te Schagen zal deze gelegenheid opengesteld worden op den 28sten De cember a.s. Prijzen en voorwaarden als in de voorafgaande weken. De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maandagmiddag 18 Decem ber a.s. ten kantore van de Crisis- Rundveecentrale te 's-Gravenhage zijn ontvangen. SCHAPER STELT ZICH TEWEER. Het Tweede-Kamerlid de heer J. H. Scha per heeft in een onderhoud met „De Avond post" geantwoord op de critiek van sociaal democratische zijde op het eerste deel van zijn onlangs verschenen boek, over zijn her inneringen uitgeoefend. Allereerst verklaart de heer Schaper, dat zjjn eigen pers hem blijkbaar niet heeft kunnen vinden om een antwoord van hem op te nemen. „Trouwens vrijwel de geheeje gociaal-democratische pers is gelijkgeschakeld," iaat hjj er op volgen: „Eerlijk gezegd (zoo vervolgt de heer Scha per) had ik een yv.einig enthousiaste beoor deeling van mijn boek jye]. verwacht, maar zoo grof en zoo hatelijk had ik mij die toch niet voorgesteld, Ik gevoel, dat het klaarblij kelijk de bedoeling is geweest om mij te kwet sen, Hier is trouwens niet alleen de heer Wiarda Beekman aan het woord. Hij is door de verantwoordelijke redactie op mij losgela ten." Op de vraag, waarom de redactie van de „Arbeiderspers" den heer Schaper minder goed gezind zou zijn, antwoordt hij Och, op het jongste congres heb ik haar openlijk gecritiseerd over de wijze, waarop zij in verschillende gevallen haar taak opvat te. Ook is men misschien op mij gebeten, om dat ik in de Ridderzaal geweest ben bij de opening der Staten-Generaal. Ik heb geen enkele reden onaangenaam te zijn jegens de Koningin. Bovendien ben ik pnder-voorzitter van de Tweede Kamer. De Koningin, dje mij meer dan eens ontving, is voor mij altijd zeer hoffelijk geweest. Ik herinner mij, dat ik eens bij haar was geroepen. Zij was toen aan de rechterhand gewond en droeg die in een doek, maar toen ik binnenkwam, stond zij op, liep mij bijna tot de deur tegemoet, reikte mij de linkerhand en begroette mij hartelijk. Ik heb geen reden om weg te blijven uit de Ridder zaal." De heer Schaper critiseert vervolgens, dat men eenige woorden uit zijn boek plukt en volzinnen verminkt, maar alle waardeering verzwijgt, waarvan hij ten aanzien van Troel stra getuigenis aflegde. En hij vervolgt „Het is deze tactiek, die in het algemeen sedert lang in de partij bij ontwikkelde par tij genooten wrevel wekt. En welke betrouw baarheid moet men dus op grond van dezen aanval op mij, aan zulk werk toekennen Hoe zal het dan tegen tegenstanders gaan En de jongeman die het artikel ge schreven heeft, is nog wel bestemd om in de toekomst de hoofdredactie te voeren. Het is om te huiveren." Op de vraag, wat zijn voornaamste bedoe ling is geweest met zijn critiek op Troelstra, antwoord de heer Schaper Men moet het verleden kennen. Het tegenwoordige en het opgroeiend ge slacht, dat toch al onder den invloed is van onze gevaarlijke tijden, waarin van twee zij den met revolutie wordt gedreigd, heeft juist de bel overgaan. Achter de deur hoorde hij heel voorzichtig loopen, maar men opende de deur niet, men luisterde aan den binnenkant. Nu klopte Norbert tegen het paneel dei- deur en riep met gedempte stem Om 's hemels wil, maak toch open, da delijk, het geldt uw leven De sleutel draaide in het slot en de deur der voorkamer werd geopend. Andreas stond bij de opening, maar ver sperde Norbert den weg, zonder eenige ver warring, eenige onrust aan den dag te leggen. Wat wilt ge, mijnheer vroeg liij. Gij zijt hier denkelijk verkeerd Neen, ik ben niet verkeerd, viel de mar kies haastig in, terwijl hij naar adem hijgde. Gij zijt immers mijnheer Andreas Senechal Ja, zoo is inderdaad mijn naam, ant woordde de student verbaasd. Laat mij dan binnen, mijnheer Maar ik woon hier niet, gij weet mis schien Het is mij onverschillig wie hier woont Ja, ik weet, ik ken uw geheim Gij verwacht hier een dame. Mijnheer riep Andreas uit. Vrees van mij niets en wind u niet zoo op, omdat ik mij den tijd niet gun, om mijn woorden te wikken of te wegen. Ik kwam hier, om u het leven te redden. Wie bedreigt mij dan Och, de naam doet hier weinig ter zake. Het zij u voldoende te weten, dat u een groot gevaar boven het hoofd hangt Een gevaar Welk soort van gevaar Van waar komt het Het gevaar van den dood, mijnheer Spreek, wat ik u bidden mag, duidelij ker. Wordt alleen mijn leven bedreigd of ook dat van iemand anders Verkeert die ande de eveneens in levensgevaar Dat weet ik niet, maar dit is zeker Gij, mijnheer Andreas Senechal, ge staat op het oogenblik aan den rand van een afgrond Andreas haalde ongeduldig de schouders daarom hoog noodig een blik te slaan op het jongste verleden. Het heeft er in zijn eigen belang behoefte aan om te leeren, hoe soms revoluties worden voorbereid en in elkaar ge zet. Het kan dan zien hoe ondoordachtheid en gebrek aan werkelijkheidsbesef een bewe ging kunnen veroorzaken, die noodlottig moet worden voor volk en land, voor iedereen, bovenal voor de arbeiders zelf. Men beseffe wel, dat in November 1918 ondanks de nuch tere feiten en ondanks den werkelijkheidszin van velen, (waaronder een Oudegeest, die steeds in zulke momenten zijn koelbloedigheid heeft bewaard, waaronder ook Vliegen en Al- barda) een half dozijn personen toch nog de revolutie wilde doorzetten, hetgeen tot schro melijke gevolgen had kunnen leiden. Wie zal de ellende schetsen, die daarvan had kunnen komen Deze les heeft h A jarbeidende volk noodig te weten en daarop heb ik geschre ven." In het vervolg van het gesprek gaf de heer Schaper nog als zijn meening te kennen, dat men in zijn partij blijkbaar een onafhanke lijk oordeel over zaken en personen en begin selen vreest, ook wat het tweede deel betreft, dat in menig opzicht nog meer urgent zal zijn en gevaarlijk voor hen, die de tactiek van sommige leiders volgen. Toch zal ik, zeide de heer Schaper, zij het dan ook met gematigheid, mijn meening over den tegenwoordigen gang van zaken in de partij wel eens weergeven. De zaak van het socialisme en van de democratie gaat mij bo ven alles. Juist in deze moeilijke tijden met hun raadselachtige en pijnlijke gebeurtenis sen ten Oosten van ons is het plicht zijn meening te zeggen en desnoods een waar schuwende stem te laten hooren. Ik heb de S.D.A.P. mede opgericht, bij haar geboorte heb ik stormen moeten trotseeren, ik laat de partij niet zonder meer sloopen door onbe kwaamheid en gebrek aan moed. De Interviewer herinnerde den heer Scha per er aan, dat een man, die sinds zeer vele jaren sociaal-democraat is, juist dezer da gen letterlijk had gezegd „Ik ben en ik blijf lid van de partij, al was het maar uit oude getrouwheid, maar het staat voor mij vast, dat zij rijp is voor scheuring en rijp om ge lijkgeschakeld te worden." Dit vond de heev- Schaper wel een krasse uitlating, overi gens wilde hij liever pp het vervolg van zijn boek niet vooruitloopen en zijn meening over verschillende punten liever bewaren tot het tweede deel. Maar dat hij zeer bezorgd is in zake bepaalde gebeurtenissen in zijn pajti,! bleek duidelijk. VERSOBERING. Geen officieele feesten. In verband met de blijvend moeilijke tijds omstandigheden heeft de Koningin besloten wederom gedurende het winterseizoen geen officieele feesten en maaltijden te doep plaats, hebben. Voorts ligt het niet in de bedoeling van de Koningin, dat aanvragen voor eerbiedige op wachting en dankbetuiging zullen worden in^ gediend, AUTO IN BRAND GEVLOGEN. Inzittenden gewond. Bij de Museumbrug te Utrecht is Woensdag nacht een personenauto, waarin drie heeren en een dame zaten en welke met groote snel heid uit de richting De Bildt naderde, tegen een boom gereden en daarna in brand gevlo gen. Een der inzittenden werd uit den wagen geslingerd en kwam in de Biltsche Grift te recht. Door inmiddels toegeschoten voorbij gangers werd hij gered. Hij had een zware beenbreuk bekomen. Ook de andere inzitten den hadden verwondingen opgeloopen, waar van die van de dame zeer zwaar waren. Men vreest voor haar leven. De gewonden zijn al len per ziekenauto naar de Rijksklinieken overgebracht. De auto is totaal vernield, ONGELUK DOOR GLADHEID. Jongen tusschen muur en auto bekneld. Dinsdagavond is in de Kraakschelaan te Doesburg een ernstig auto-ongeluk geschied. Een auto, bestuurd door een dame uit Apel doorn, veroorzaakte door de gladheid een lichte aanrijding. Toen de bestuurster daarop de wagen achteruit wilde zetten, heeft ze ver moedelijk uit zenuwachtigheid vol gas gege ven, met het gevolg dat de auto in volle vaart tegen de woning van den heer Staring reed. Een circa 14-jarige jongen, Gijsbert van Ree, raakte daarbij tusschen de auto en den muur bekneld en werd zwaar gekneusd. Be halve een ernstige hoofdwonde en zware in wendige kneuzingen werd een been totaal verbrijzeld. De knaap is naar het R.K zieken huis overgebracht waar hem de laatste Sa cramenten zijn toegediend. De botsing geschiedde met zulk een hevig heid, dat de huisdeur vernield werd en in den gevel een scheur ontstond. De zwaar bescha digde auto is in beslag genomep. BRANDGEROEP LOKTE VROUW NAAR BUITEN, Bandieten overvielen haar. Thans is uitgekomen, dat reeds Zaterdag- op, Hoe zoo, mijnheer? vroeg hij. Op mijn woord, mijnheer, ik kan hier niet in een lange uitweiding vervallen. Ik zeg u, vlucht, als gij het leven behouden wiltVlucht, zonder een minuut, een secon de te verliezen, of het is met u gedaan De markies was buiten zichzelf, hij wrong de handen ineen. Maar vreemde verhouding voorwaar, hoe meer. hij zijn geduld en koelbloedigheid ver loor, des te kalmer werd Andreas. Mijnheer, zei hij, daar gij mijn geheim hebt leeren kennen, hoe, blijft mij trouwens een onoplosbaar raadsel, zoo zult gij ook wel weten, dat ik hier op het oogenblik iemand wachtende ben, niet waar Ja, dat wist ik. Nu, om die reden is het mij immers on mogelijk te vluchten, want indien mij werke lijk eenig gevaar bedreigt, dan bedreigt het tevens de andere persoon, die ik wacht, en het ware een daad van lafheid, zoo ik mij verwijderde en die andere persoon alleen in het gevaar laat staan Ik kan u niets anders zeggen, mijnheer, dan dat gij, hoort ge wel, gij, hier onvermij delijk uw dood tegemoet gaatzei Norbert met den meesten aandrang. Er zal iemand verschijnen, hij, wiens vrouw door u bemind wordt en die man heeft een plan beraamd, een vreeselijk plan, mijnheer, dat u zelf 't leven zal kosten Gij kunt dat niet anders ontko men dan door te vluchten, want hij zal, als gij hier blijft, u des te zekerder treffen, om dat hij volstrekt niet ijverzuchtig is, het punt van eer komt bij hem in 't geheel niet in aan merking en omdat hij door u het leven te benemen, zijn slag slaat naar een ander doel! Ik moet eerlijk bekennen, dat ik uw woorden niet begrijpen kan wierp Andreas den markies tegen. Gij zult ze later leeren begrijpen. Maar vlucht nu, vlucht dan toch, mijnheer. Neen, ik doe het niet Doet gij het niet Welnu, mijnheer, dan avoh'd te ongeveer negen uur te Bathmen een alleenwonende ongehuwde vrouw, A. Tulier, het huis is uitgelokt met het geroep van brand. Toen zij de deur van haar woning opende, werd zij overvallen door twee gemas kerde mannen, die haar aan handen en voe ten bondep en haar een jas over het hoofd gooiden. De aanranders schenen jonge man nen te zijn en spraken niet het dialect van de streek, doch Hollandsch. De vrouw is eerst in de gang van het huis neergegooid en later op een stoel gezet. Een kast in de huiskamer werd opengebroken en een bedrag van ruim 100.- gestolen. EEN ZONDERLINGE. Maandagmorgen kwam te Doetinchem een werkvrouw bij de politie mededeelen, dat een alleenwonende dame, de vroegere bewaar schoolonderwijzeres, mej. Kamps, niet open maakte. De politie forceerde de deur en vond de ruim 70-jarige in ellendigen toestand en geheel door de koude verkleumd op haar bed liggen. Zij werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar zij 's avonds is overleden. Op haar lichaam werd nog een vrij belangrijk bedrag aan geld gevonden. KOKENDE KOFFIE OVER HET LICHAAM. Het tweejarig zoontje van den heer P. Dries sen te Duiven bij Zevenaar heeft een kan koffie van de tafel getrokken. Het kind kreeg den kokenden inhoud over zich heen en is aan de bekomen verwondingen overleden. ONTBINDING VAN DEN MARINABOND. Het bestuur van den Bond van minder Ma rinepersoneel in Den Helder is opgeroepen om heden Vrijdag 15 dezer te verschijnen ter raadkamer van de rechtbank te Alkmaar, teneinde te worden gehoord op een door den officier van justitie bij deze rechtbank inge diende vorderipg, strekkende dat deze recht bank den bond wegens afwijking van zijn goedgekeurde statuten, zal vervallen verkla ren van zijn rechtspersoonlijkheid en recht doende bij voorraad, niettegenstaande hoo- ger beroep tot het plegen van burgerlijke han delingen zal ontzeggen en een curator zal be noemen ingevolge de wet. GELUKKIGE BIETENCAMPAGNE TE ELST. Te Geldermalsen werden 4ïVa millioen garantiebieten verwerkt. De suikerbietencampagne in de omgeving van Eist (F^w ls dit jaar zeer voordeelig gewe?èy. De meeste bieten waren bestemd voor de Neder-Betuwsche Beetwortelsuikerfa- briekk van de Centrale Suikermaatschappij, waar den 5?h October met de werkzaamheden kon worden begonnen, die zonder onderbre king werden voortgezet. Aldaar werden 431/* millioen garantiebieten verwerkt. In de Over-Betuwe was ook t suikergehalte van de bieten dit jaar zeer goed en wel een fractie boven het gemiddelde, dat dit jaar 17l/a pet., was. De oogst van de bieten is zeer meegevallen, want ook het beschot kwam bo ven de verwachtingen. Men hoopt nu maar spoedig' op de uitbetaling der toegezegde re- geerings-garantie. De bieten waren dit jaar le periode, waar in ditmaal zeer veel zelfs werd afgeleverd, f 10.50, 2e periode f 10.25, 3e periode f 10, 4e periode f 9.75, en laatste periode f 9.50 per 100 kilo. DE ROGGESTEUN. Voor den heeien oogst 1933 De heer Weitkamp, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van Economische Zaken gevraagd Is de minister bereid mede te dee- len of zijne beschikking inzake den toeslag op rogge van (2 October j.1. no. 15679 zal gelden over den geheelen oogst 1933 Weigering van doop overwogen^ De kerkeraad der herv, ge'm. te Charlois c.a. heeft, naar aanleiding van een door ds. J. Mulder opgesteld rapport over den doop, besloten, die genen welke geen lidmaat zijn en hun kinderen laten doopen, zqo zij mede-r leven jmet de kerk, uit te noodigen met aandrang, om lidmaat der kerk te wor den, en om onverschilligen af te wij zen. Ged. Michels en 't Anker. Critiek geoorloofd, liet lid van Ged. Staten, Michels s.d.) heeft in de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland op de vraag, in de afdeelingen gesteld of de houding van het lid van Ged. Staten bij het orgaan „Het Anker" in overeenstemming is met de richtige uitoefening van zijn taak, geantwoord met de verklaring dat hij tot zijn leed wezen niet kan inzien verkeerd te heb zeg ik u, dat gij den dood tegemoet gaat. Ik kan niet heengaan Ik wil wel geloof slaan aan het gevaar, waarvoor gij mij zijt komen waarschuwen, mijnheer, maar nu ik eenmaal gewaarschuwd ben, vrees ik het ook niet meer De markies was in vertwijfeling. Mijnheer, zei hij, gij verkiest niet te luis teren naar het dringend verzoek van iemand, die u ten eenenmale onbekend is, welnu, als ik u zeg, wie ik ben, zult, gij wellicht inzien, dat het hier een allerbelangrijkste zaak geldt, die mij tot u gebracht heeft, om u te waar schuwen, om u te redden Er zullen te Parijs weinig menschen bestaan, die mij althans niet bij naam kennen. Zweer mij, ging Nor bert voort, zweer mij het geheim, van mijn komst hierheen, getrouw te zullen bewaren en het zonder mijn toestemming nooit aan iemand te zullen verraden, dat ik gepoogd heb, u te redden Dat zweer ik u antwoordde Andreas. De sombere ernst van den man, die tegen over hem stond, misschien nog meer dan het gevaar, dat hem was aangekondigd, had hem in een vreemde gemoedsstemming gebracht. Welnu dan, sprak Norbert, ik ben mar kies d' Argental Andreas maakte een beweging en boog be leefd het hoofd. Die naam was allerwegen bekend, heel Pa rijs sprak van dien man. Gelooft ge mij nu, vervolgde de markies, gelooft ge mij nu, als ik u zeg, dat gij dit huis in allerijl verlaten moet? Tracht nu niet dit voor u zoo zonderlinge raadsel op te lossen i Dat kunt gij morgen, overmorgen, later nog wel beproeven. In dit oogenblik kan er al leen sprake zijn van uw behoud, van uw red ding Maar Lydia, die ik hier wacht, zal dade lijk komen riep Andreas. Welnu, laat haar komen Haar bedreigt niet het gevaar, dat u boven het hoofd hangt! Als gij maar. eerst weg zijt vind ik waarschijn lijk ook wel de gelegenheid, om haar te waar ben gehandeld. Hij sluit zich aan bij de Statenleden die hennen gepleit voor vrijheid van eik lid van het college, om naar zijn politieke overtuiging jnee te werken aan bepaalde acties. Men kan en mag uaarbjj niet aan deze personen een anderen maatstaf aanleggen, dan dat njj niet in strijd ïnet de wetten des lanüs handelt, hetgeen, immers zou be uuiüen dat hij den door hem algeleg den eed oi heioite schendt men kan ook eischen dat hij de waardigheid van zijn ambt niet schaadt en niet nandeit tegen het belang der provin cie. Maar zooals hier de vraag is ge steld, komt men op het genied van persoonlijke appreciaties en gevoelens die geen objectieven maatstai kunnen zijn. De Staten pussen het recht 'als censor over de particuliere persoon op te treden. Er zijn andere organen, die waken tegen inbreuken ten deze, en nehoeite aan meer organen is er niet. Deze heele zaak behoort dan ook vol gens spr. niet in de Staten thuis, ter wijl de politieke vrijheid voor ieder die tot openbaar bestuurder wordt ge- Kozen, boven elke verdenking behoort te zijn. j Uit hoffelijkheid tegenover de Staten wil spr. echter een toelichting op zijn nouding geven. Twijfel omtrent zijn gevoelens ten aanzien van de ernstige inbreuken door een deel der Indische viootbemanning op het imilitair ge zag, mag niet blijven bestaan. Zijn ge- neele verteden is altijd een getuigenis geweest vooi het gebruik van wettige middelen in den strijd om lotsverbe tering en steeds is door hem gewaar schuwd tegen een afkeuring, uitgespro keno over hut bezigen van middelen, die het gezag ondermijnen. Dienst weigering en muiterij zijn geen me thoden die in de moderne arbeiders beweging worden gepropageerd of goedgekeurd. In het gewraakte num mer van „Het Anker" is eveneens af keuring over de onwettige daden op de Indische viool uitgesproken. Maar het militair gezag mag men niet critiek Loos aanvaarden. Dit gezag is alleen binnen redelijke perken te houden door een actieve openbare meening. Tegen het instituut der mili taire justitie heeft spr. groote priuci- pieele bezwaren en vooral tegen dat in Indië, waar het nog behoort tot de antiquiteiten. Maar de wetten moe ten, zoo zoolang ze niet zijn vervangen,, werken en geëerbiedigd worden. Spr. zal zich echter steeds het recht voor behouden, daden te critiseeren als die van den Minister, die honderd ande ren ook hebben afgekeurd. Zich daar tegen te verzetten acht spr. zijn plicht en hij zal zich zijn vrijheid niet laten beknotten. Spr. verkaarde tenslotte nog voor zichtiger te zullen zijn met het zetten van zijn handteekening dan hij vroe ger al was, omdat hij misverstanden als hier nu een is, niet acht in het be lang van de provincie. PERSBERICHT. Contingenteering van Zeevisch. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, Oudegracht 182 te Alkmaar zijn formulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van vergunningen tot invoer van zeevisch, welk artikel met ingang van 1 December j.1. is gecon- tingeerd. door Noord-Holland. In uw vacantle een heele dag toeren op een rondritbiljet voor f 2.50. Vraagt gratis dienstregeling bij onze agen ten DE HAAN en TIMMERMAN, H.-hoet. schuwen, zooals ik het u heb gedaan. Andreas aarzelde. Misschien zou hij,, door de dringende beden van den markies bewogen, ten slotte nog heb ben toegestemd, maar opeens werd er nu haastig en hevig tegen de deur geklopt. In het volgende oogenblik werd de bel overge haald. Te laat, mompelde de markies, bitter teleurgesteld. Andreas spoedde zich naar de deur. Andreas, Andreas hoorde men van bui ten een bijna ademlooze stem fluisteren. Het is Lydia, zei de jongeman, het iioofd naar den markies wendend. Het is te laat, zooals gij gezegd hebtNu moge gebeuren! wat er gebeuren moet. Ga heen, mijnher, ik wil niet, dat Lydia eenig vermoeden zal' hebben van het feit, dat een vreemde ons geheim kent. Wilt ge het mij veroorloven, dat ik deze woning niet verlaat Ik zal mij wel hier of daar verbergeen, zoodat ik u desnoods mijn hulp zou kunnen verleenen. Neen, ga heen, mijnheer, ga heen drong Andreas aan. Goed, ik zal heengaan. Ik begrijp wel,, dat gij de dame in eigen oogen niet wilt com- promitteeren. Maar steek tenminste dezen' revolver bij u Als gij door den man, die hier elk oogenblik kan verschijnen, wordt aange rand, verdedig u dan zonder eenige aarzeling.. Gij zult hier niet te doen hebben met een: beleedigd echtgenoot, die van u voldoening, komt eischen voor zijn geschonden eer, maar integendeel met een gewetenloozen geluk zoeker, een koelbloedigen moordenaar, die u alleen van het leven wil berooven, om zich. des te gemakkelijker van uw vermogen mees ter te maken. Van mijn vermogen mijnheer O, nu: zie ik, hoever gij op een dwaalspoor zijt Neen, neen, dat ben ik niet, riep de markies. Te laat, te laat zult gij alles leeren. begrijpen (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1933 | | pagina 2