TWEEDE BLAD. VRIJDAG m DECEMBER 1933 No. 9B NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN mWIERINGER COURANT WIE VINDT DEN WEG De toevloed van oplossingen „lioe het schip moest varen om de neder zetting der Pool-expeditie te berei ken", was zoo ontzettend groot, en de brieven kwamen zoo gauw bij bosjes ons bureau binnen, dat we ten einde raad tot loting zijn overgegaan. De gelukkigen die een boek krijgen, zijn Gé Snijder, Huiswaard 6, Gem. Koedijk Gerda Klaver, Hoofdstr. H.-Hoef Arientje Schenk, Molenvaart Anna- Paulowna Jan Hoogendoorn Az., Ulkeweg, Slootdorp. De Redactie. BOEKBESPREKING. Bij de uitgever van Gorcum en Co. te As sen is een klein boekje verschenen, van de hand van Ds. J. C. Fischer. Het heeft als ti tel Het nooit Uit-Gedachte De schrijver heeft datgene wat hij zeggen wil, gegoten in de vorm van brieven aan een oud-leerling, en behandelt zoo verschillende vragen op het gebied van de Christelijke geloofs- en levens beschouwing. Uitgaande van de vraag omtrent het leven, wordt de Godsvraag behandeld en wordt vervolgens gesproken over Christus en over de geschiedenis, om tenslotte weer te eindigen in de vraag omtrent het leven, nu opgevat als het persoonlijk leven van den enkelen mensch. Natuurlijk is de schrijver niet volledig gesteld, dat men in deze kwestie volledig zou kunnen zijn. De titel wijst juist op het tegendeelWat besproken wordt is datgene, waarover de mens „nooit uit-gedacht" raakt en vragen blijven er steeds Het boekje, dat zich ook goed leent voor onderlinge bespreking in kleine kring, zal kunnen prikkelen tot critiek, maar in alle geval ook tot zelf overdenken der aangeroer de pimten. De prijs is f 1.25. BÜÏTENLANDSCH NIEUWS. DE GODSDIENST IN RUSLAND. „God heeft Zijn gemeente gezuiverd." Maandagavond heeft de Russische prinses Lieven, die sedert 1929 als bannelinge in Pa rijs woont, te Rotterdam een rede gehouden over de toestand in de Sowj et-Unie. Er is veel vernieuwd in Rusland, aldus sprak zij, men toont er veel energie, de jeugd is er werkzaam, er wordt veel gebouwd, maar dit is er nog alles geen bewijs van, dat het volk gelukkig is. Alles wat er naar buiten be kend wordt spreekt slechts van hen die stem recht hebben. Duizenden van hen echter zijn daarvan uitgesloten, zooals priesters, predi kanten, zangers in kerktoren, zij die hardop bidden, degenen wier ouders kooplieden wa ren en alwie priesters en predikanten in de familie heeft.Wie eenmaal het stemrecht ver loren heeft, kan geen broodkaart krijgen en ook geen werk van den staat. Hij moet dus het brood duur koopen (f 5 per pond) en is tot werkloosheid gedoemd, want' particulier1 werk is vrijwel uitgesloten. Spr. behandelde voorts de bestrijding van den godsdienst. In het begin van de revolutie hadden de godsdienstigen nog een groote mate van vrijheid, maar allengs kwamen er verboden, hoe langer hoe meer. De gemeenschap der Christenen is in Rus land steeds kleiner geworden, zoo ging spr. voort. Velen zijn afgevallen en overgeloopen. Alleen de zeer overtuigden zijn overgebleven. „God heeft Zijn gemeente daar gezuiverd," aldus spr. De communistische geest heeft een slechten invloed op het practische leven. Als de mensch niet meer in God gelooft, heeft hij ook het vertrouwen in zijn medemensch verloren. Er is echter een lichtstraal in al deze duis ternis de Kerk van Jezus Christus blijft be staan. Er bestaat een verbond van christenen, dat meer dan een millioen leden telt. Maar de leiders hebben heel weinig vrijheid van be weging. De leden helpen elkander en trach ten steun van buitenlandsche geloofsgenooten te krijgen. De Russische en buitenlandsche christenen in Rusland, die Duitsch kennen, kunnen den laatsten tijd vrij gemakkelijk ondersteuning krijgen uit Duitschland. Sedert daar Hitier regeert is er een sterke beweging ontstaan ten gunste van de Duitsche onderdanen in de Sowjet-Unie. Deze kunnen over groote som men beschikken. Spr. schilderde het droeve leven van de Russen in het buitenland, menschen zonder vaderland. Zij zelf woont te Parijs onder hen, in een pension van het Leger des Heils. Eens zal er nog een dag komen, zoo besloot spr., dat wij ons allen tezamen zullen verheu gen. Dan zal het evangelie weer de overhand krijgen ook in Rusland. Wie Rusland wil hel pen geve zich ten volle over aan God. Duitsche landarbeiders moeten trouwen. De president van het rijksbureau voor arbeidsbemiddeling en werkloos heidsverzekering in Duitschland heeft beschikt dat de mogelijkheid van te werkstelling van landarbeidersgezin nen zal worden uitgebreid door maat regelen, die het sluiten van huwelij ken door landarbeiders bevorderen. Bij wijze van uitzondering kunnen najnelijk ook werklooze ongehuwde landarbeiders onder de gunstige be palingen voor gezinnen te werk ge steld worden, wanneer zij met het oog op hun tewerkstelling het plan hebben, een huwelijk aan te gaan. Groote actie voor het winterliulpwerk in Duitschland. Naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld, zullen weldadigheidsfees ten in Duitschland in het vervolg slechts worden toegestaan, wanneer minstens 75 pCt. van de netto-op brengst aan 't winterhulpwerk wordt afgestaan. Niet door dezen maatregel worden getroffen de organisaties, die politieke doelen nastreven. VEREENIGDE STATEN. INVOER VAN STERKEN DRANK. Bijna zes millioen gallons voor vier maanden. Het beheer van den controledienst op den aleoholinvoer heeft vergunning gegeven tot den invoer van 5.595.137 gallons alcoholische dranken gedurende de drie komende maan den. Bijzonderheden omtrent de verdeeling over de diverse staten worden niet bekend gemaakt. Wat het buitenland mag invoeren. Tot 31 Maart 1934 kunnen de volgende hoe veelheden alcoholische dranken uit het bui tenland in de Vereen. Staten worden inge voerd Uit Italië 1.100.000 gallons, uit Frankrijk 784.000, uit Groot-Brittannië 607.000, uit Duitschland 399.000, Spanje 395.000, Japan 187.000, Nederland 110.000, Portugal 60.000, China 35.000, Griekenland 25.000 gallons. De hierboven genoemde cijfers omvatten den totalen invoer van alcohol, gedistilleerd, wijnen, bieren en andere gefermenteerde dranken. BINNENLANDSCH NIEUWS. Be muiterij op de Zeven Provinciën. Vonnissen van den Zeekrijgs raad voor de eerste groep Europeesche muiters. De zeekrijgsraad legde de volgende straffen op aan de eerste groep Euro peesche muiters van de Zeven Pro vinciën. Korporaal-machinist M. Boshart 16 jaar (eisch 14 jaar,) korporaal-sto ker G. F. Dannau 12 jaar (eisch 11 jr). korporaal-machinist M. Dooyeweerd 10 jaar conform den eisch, korporaal machinist B. v. Leeuwen 8 jaar (eisch 7 jaar), korporaal-machinist Tigge- laar 1 jaar conform den eisch, stoker olieman P. O. Peeters 8 jr. (eisch 7 jr.) stoker-olieman V/. Snell jaar (eisch 4 jaar) stoker-olieman C. A. Vermeu len V/2 jaar (eisch 1 jaar), allen met aftrek van preventief met uitzonde ring van beklaagden Tiggelaar en Vermeulen, die niet in voorarrest zijn geweest. Voorts met ontslag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht dienst te nemen, behalve ten aanzien van de beklaagden Tiggelaar en Vermeulen. Valsche belastingaangifte. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft terechtgestaan een 53-jarig inge zetene uit Groesbeek wegen valsche aangifte voor de inkomsten- en ver mogensbelasting. De president wees verdachte er op hoe oneerlijk valsche aangifte is tegen over de gemeenschap en de overige belastingbetalers. Het O.M. eischte een maand gevan genisstraf. Verdachte legde een bekentenis af, maar verklaarde dat hij den ernst van zijn handeling destijds niet heeft inge zien. TEGEN EEN DRAAD GEREDEN. Twee schooljongens zwaar gewond. Twee jongens, die per schaats uit school Van gelaks- en ongeluksdagen. Waarom trouwt men bij voorkeur op Dinsdag en Donderdag Vrijdag, zoo wil het van oudsher de volks mond, moet als een ongeluksdag worden be schouwd. Waarom dit zoo is, weet feitelijk niemand, maar des ondanks is er een groot percentage mannen en vrouwen, dat een vacantiereis nooit op Vrijdag zou beginnen zoo min als men er aan zou denken op dien dag een nieu wen werkkring te aanvaarden. Intusschen blijkt uit een enquête, ingesteld door „das Atlas" für Deutsche Volkskunde" dat niet overal de Vrijdag in het verdom boekje staat. Voor wij het resultaat van deze enquête hier in het kort laten volgen, willen wij er even op wijzen, dat het begrip geluks- en on geluksdag reeds bij de oude Germanen betee- kenis had. Daar werd de Dinsdag en de Vrij dag onder de eerste, dus onder die van de ge luksdagen gerangschikt. De Christelijke Kerk heeft in haar pogingen om de heidensche be grippen uit te roeien, ook getracht de heiden sche geluksdagen door andere te vervangen. Tot op den huidigen dag is dit echter niet ten volle gelukt, zooals ook de thans ingestel de enquête weer bewijst. De eerste dag van de week wordt overal als een zegen brengende beschouwd, vandaar dat, wie op Zondag geboren werd, zich als een bij zonder door het geluk bevoorrecht wezen van de rest der menschheid onderscheidt. In vele streken neemt men bovendien nog aan, dat Zondagskinderen helderziend zijn. De bovengenoemde enquête heeft geleerd, dat de Maandag in Noord-West-Duitschland, in Rijnland, Westfalen, Hannover, Sleeswij k- Holstein en Mecklenburg als een ongeluks dag zonder meer geldt, in het overige Duitsch land, ook in Oostenrijk, beschouwt men den Maandag als neutraal. Intusschen schijnt de opvatting, dat Maan dag ongeluk brengt van zéér ouden datum te zijn. Wie des Maandags op reis gaat, verhuist, een nieuwe zaak entameert of iemand gaat begraven, dien wacht, volgens een véél ver spreide meening, de hel. kwamen, wildenLde juist door de ijsclub ge reed gemaakte ijsbaan te Nieuwkoop probee- ren om vast te stellen, wie het snelst kon rijden. Zij bemerkten echter niet, dat de baan met een draad was afgezet, met het gevolg, dat zij er in volle vaart tegen aan reden, achterover sloegen en bewusteloos bleven lig gen. Beiden bleken een zware hersenschud ding te hebben opgeloopen. PROVINCIAAL NIEUWS. BILJARTEN. WEDSTRIJD TE WIERINGERWAARD. De biljartclub Hollands Noorderkwartier te Wieringerwaard heeft Dinsdagavond een wedstrijd gespeeld tegen de club uit Anna Paulowna. Beide clubs wonnen elk 9 partijen, zoodat de strijd onbeslist bleef. IJSWEDSTRIJDEN. Kortebaanwedstrijd te Nieuwe Niedorp. Te Nieuwe Niedorp had Woensdagmiddag een kortebaanwedstrijd plaats voor beroeps rijders. Het was vinnig koud op de baan, waar door de belangstelling niet groot was. De uitslag luidtle prijs 60 gulden J. Jette Medemblik 2e pr. 40 gulden, C. Pronk, War- menhuizen3e pr. 15 gulden N. Oudeman, Graft4e prijs 10 gulden, P. Burger, Burger- brug. Er waren 28 deelnemers. WINKEL. Dinsdag werden bij pu blieke verhuring gepresenteerd door het hestuur der Ned. Ilerv. Kerk 44 perceelen weiland, door de diaconie der Ned. Herv. Kerk 2 perceelen wei land en door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur 3 perceelen houwland, waarop geen enkel bod is gedaan en alle perceelen onverhuurd zijn geble ven. LANGENDI3K. Aan de zuurkool fa brieken hebben reeds een deel der ar beiders ontslag gekregen wegens ver mindering van werkzaamheden. Dit is ongeveer 14 dagen vroeger dan ver leden jaar. MARKTBERICHTEN. Schagen, 14 December 1933. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 4 paarden 42 Geldekoei- en (mag.) f 90 a 160 30 Geldekoeien (vette) f 160 a 240 4 Kalfkoeien f 175 a 230 12 Vaarzen f 50 a 110 9 Graskalveren f 30 a 50, 33 Nuchtere kalveren f 6 a 14 154 Schapen (vette) f 14 a 19 227 Overhouders f 7 a 12 Varkens (mag.) f 9 a 17 16 vette per Kg. 3537 cent57 Biggen f 6 a 10 23 Konijnen f 0.75 a 1.75 55 Kippen f 0.70 a 1.10 Eenden f 0.50. Eierveiling, Helder, 14 Dec. 1933. Aange voerd 6841 Kipeieren. Prijzen als volgt 48 51 Kg. f 4.00 a 4.30 52—54 Kg. f 4.00 a 5.00 55—57 Kg. f 4.40 a 5.40 58—60 Kg. f 5.20 a 5.80 6163 Kg. f 5.70 a 5.80 Kleine eieren f 3.90 a 4.00 Eendeieren f 3.00. Eierveiling Schagen, 14 Dec. 1933. Aange voerd 40.000 stuks kipeieren. Prijzen als volgt: 52—54 Kg. f 3.70 a 4.10 55—57 Kg. f 4.10 a 4.40 58—60 Kg. f 4.70 a 5.00 61—63 Kg. f 5.10 a 5.50 64—67 Kg. f 5.30 a 5.50 Klei ne eieren f 3.60 a 3.90 200 Eendeieren f 4- per 100 stuks. Hoorn, 14 Dec. 1933. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt6 stapels kleine fabriekskaas f 21 5 stapels kleine boerenkaas f 22. Totaal 11 stapels, wegende 9895 K.G. De handel was matig. GEMEENTE WIERINGEN. IJs-wedstrijd. De IJsclub Westerland hield Dinsdagmiddag j.1. op haar ba nen op het Amstehneer een hardrij derij voor mannen. Er was nog flinke belangstelling. De uitslag is als volgt le prijs f 25 J. Mulder, 2e pr. f 15 A. Kramer, 3e pr. f 10 Jongstra, 4e pr. f 5 S. Snooij. VANDALISME TE WIERINGEN EN OMSTREKEN. Er gaat thans hier bijna geen nacht voor bij, of men hoort van diefstal. Vorige week is het kippenhok leeggehaald bij Jb. Halfweeg, Belt, geld en kruidenierswaren waren ont vreemd bij winkelier Jn. Bakker Cz., Belt, gereedschappen gestolen uit het dijkmagazijn te Van Ewijcksluis, alsook uit het magazijn op den afsluidijk halfweg Breezand uit een directiekeet van boerderijen-bouw in de Wie- ringermeer, en zoo zouden we de lijst nog kunnen aanvullen. Het lijkt wel een gansche De uitdrukking „blauwe Maandag" houdt verband met den carnevals-Maandag, waar op men zich, voor de vasten beginnen, nog eens naar hartelust kan vermaken. In de middeleeuwen werden op dien Maandag groo te eet- en drinkgelagen gehouden. Van wer ken was dien dag geen sprake. Het woord „Maandag-houder" vindt zijn oorsprong in het feit, dat vele gilden des Zon dags vergaderden. De feestmaaltijd, waarme de dergelijke samenkomsten werden beslo ten, duurde dan vaak tot den volgenden och tend. De Dinsdag geldt, in het algemeen gespro ken, als een ongeluksdag van den eersten rang. Toch zijn er ook streken, waar men er anders over denkt, bijvoorbeeld in Oost-Prui sen beschouwt men den Dinsdag als geluks dag daar wordt hij bij voorkeur gebruikt om in het huwelijk te treden. De Woensdag geldt als neutraalin ieder geval niet als een ongunstige dag. behalve in Zuid-Duitschland en in Noord-Beieren tot aan Saksen toe. Tot het sluiten van een huwelijk op Woens- bende te zijn, die deze streken tot zijn ope ratieterrein heeft uit gekozen. Nog erger is, dat men de particuliere eigen dommen ook begint te vernielen. Zoo is Dins dagnacht in de eendenkooi van mej. Wed. S. Mulder in de Stroeërkoog het slot van het afsluithek vernield, van het magazijntje in de kooi deur en ruiten vernield, terwijl niets is weggehaald. Hier was dus enkel van verniel zucht sprake. De bevolking begint onder een dergelijke terreur onrustig te worden, want de onverla ten blijken thans niets meer te ontzien. Mooie uitvoering. De muziekvereeniging Harmonie zal op haar traditioneele Kerstuit voering ten tooneele brengen het beroemde tooneelspel van Jan Fabriclus „Onder één Dak." Gelukkigen. Van de Sinterklaas-attractie verloting fa. P. J. Mienes te Heerhugowaard zijn als hoofdprijzen te Wierlngen gevallen een heeren-rijwiel, keuken-uitrusting schil derij en tevens nog vele kleine prijzen. Doopsgez. Zusterkring. Dinsdagavond acht uur Doopsgezinde Züsterkring. Politie. Verl. een zak meel vanaf een vrachtauto. Inl. bij den Gem.- Bode. VOOR HET KIND. Bij de Plaat. De ingesloten reclameplaat vestigt de aandacht op den verkoop van de Weldadigheidspostzegels en Prentbrief kaarten welke van 11 December tot en met 9 Januari a.s. worden uitge geven ten bate van vereenigingen wel kc verzorgen zieke, zwakke, blinde, doove, dooi stomme, achterlijke, ge- orekkige, verwaarloosde en misdadige kinderen van alle gezindten. Aan 350 instellingen welke samen ruim 50.000 kinderen verzorgen, komt de opbrengst ten goede. Tengevolge van den overal lieer- schenden nood hebben al deze instel lingen meer dan ooit ieders steun 1100 dig. De reclameplaat herinnert aan bet oud gebruik ten plattelande, waar op Driekoningendag kinderen met een ster rondgaan en een liedje zingen voor een kleine gave. Door de reclameplaat voor Uw raam te hangen bevordert U mede dit werk. rie van „Tarzan de Aapmensch" met 'als voorfilm „Opoffering", tragedie van een kinderleven in 7 acten. Zie advertentie in dit blad. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Het „bakkers-Contract." Deze week hielden de Bakkers uit deze Gemeente een bijeenkomst, ter bespreking van een in vorige jaren opgemaakt „Borg- contract", hetwelk bedoeld is zoo veel mogelijk goede verstandhouding, te hebben met klanten en collega's. Een klant die wanbetaling pleegt, kan niet overloopen naar een andere nakker, voor aleer de oude schuld bij zijn eigenlijke bakker is afgelost. Al vorens de .maatregel bij een klant, die er voor in aanmerking komt, wordt genomen, wordt dit eerst nog onder zocht door een benoemde cclmmissie. Blijkt dan, dat de werkelijk opzet in het spel is, dan kan deze van geen an dere bakker brood betrekken. Mocht een andere bakker echter, terwijl hij van de zaak op de hoogte is, toch 'n zoodanige klant bedienen, dan moet deze volgens geteekend contract (door alle bakkers dezer gemeente), aan een benadeeld collega een zware boete betalen, dat dan ook van harte is toe te juichen, vooral daar de bak- kersvereen. een commissie van onder zoek heeft benoemd, die wel degelijk zal handelen naar omstandigheden. IJssport. Op de ijsbaan Oude Veer, wordt druk gereden. Het ijs is prach tig, zoodat vele liefhebbers op de baan ook ve l uit de Gejn., hier heel komen rijden. Dit zegt genoeg. Zondag a.s. zal een Nationale Hard rijderij voor Vrouwen op de Oude Veer baan worden gehouden. (Zie adver tentie in dit blad.) Bioscoop Kossen. Het succes van „Tarzan" was vorige week overweldi gend. Heden Zondagavond gaat de 2e se- dag zal men, speciaal ten platten lande, niet licht overgaan. In Baden beweert men, dat een bruid, die op Woensdag trouwt, spoedig weer in het ou derlijke huis zal terugkeeren. De Donderdag wordt, evenals de Dinsdag, bij uitstek geschikt geacht om den band voor het leven te sluiten. Deze dag is gewijd aan den God Donar die, evenals de beschermheer van den Dinsdag, het huwelijk goed gezind was. Ook de Donderdag wordt echter hier en daar als een „duivelsdag" beschouwd. Vrijdag geldt, als gezegd, niet overal voor een ongeluksdag. Integendeel. Langs de ge- hééle Noord-Duitsche kust, tot diep in Meck lenburg, alsook in de provincie Hannover be schouwt men hem als een geluksdag, die slechts door den Zondag wordt overtroffen. Aangezien de Vrijdag gewijd is aan Freye of Frigga, de godin der vruchtbaarheid, worden op dien dag, in sommige streken, bij voor keur huwelijken gesloten. Oorspronkelijk schijnt Vrijdag inderdaad als een „officieele" geluksdag te zijn be schouwd. Dat daarin later een wijziging is GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND Van 8 tjn. 14 December 1933. Geboren Cornelia, d.v. Coraelii» Klaas Grootes en van Hendrika Bouw man. Ondertrouwd Adrianus Johannes Mak, oud 25 jr., timmerman, en Jaco- ba Maria Hertogh, oud 24 jr. zonder beroep, beiden alhier. Getrouwd Geene. Overleden Alida de Wildt, oud 48 jr., echtgenoote van Petrus Hoedjes. Schagerbrug. In de Woensdag ge houden vergadering van Dijkgraaf en leemraden van het Waterschap Zijpe en llazepolder is besloten, dat bet gras gewas, vischwater en jachtrecht in het openbaar, voor een tijdvak van twee jaren, zal worden verpacht. De sluia- wachterswoning met aanhoorigheden zal voor 4 jaren worden verpacht. Gemeenteraadsvergadering. De Burgemeester der Gem. ZIJPE (N.-H.) maakt bekend, dat een Open bare Vergadering van den Baad dier Gemeente is belegd tegen Dinsdag, den 19 December 1933, des voormiddags te 10 ure. ZIJPE (N.-H.), den 14 Dec. 1933. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR. AUTO BIJ BOTSING VERNIELD. Zes van de negen inzittenden gewond. Donderdagochtend keerden negen personen die te Zwolle gecollecteerd hadden voor de Vereeniging „Het Hoogeland", per personen auto naar Beekbergen terug. Ter hoogte van Flip Hul, gemeente Wapenveld, kwam de au to in botsing met een tractor en aanhang wagen van de firma Eindhoven te Zwolle. De auto schoot den weg over, tegen een boom, werd geheel vernield. Van de inzittenden be kwamen vijf min of meer ernstige snij won den, drie kwamen er goed af de chauffeur werd met een schedelbreuk naar het zieken huis overgebracht. OVER HET IJSSELMEER. Donderdogmorgen om half elf zijn twee jjongens uit Stavoren per schaats over het IJsselmeer naar Enkhuizen overgestoken, waar zij om half twaalf aankwamen. Spoedig na hun aankomst keerden zij weer terug en om half twee uur kwamen zij behouden ln Stavoren aan. Zij hadden onderweg eenlge wakken gepasseerd het ijs onder de Holland sche kust was niet gunstig. BEGROOTING NOORD - HOLLAND. Goedgekeurd. De Staten van Noord-Holland hebben Don derdag de begrooting voor 1934 z.h.s. goedge keurd, met een totaalbedrag van f 50.009.280. De belastingpercentages werden gehandhaafd overeenkomstig die voor 1933 20 opc. op de hoofdsom voor gebouwde, 20 opc. op de hoofd som voor ongebouwde eigendommen, 20 opc. op de Inkomstenbelasting en 20 opc. op de vermogensbelasting. GERAFFINEERDE INBRAAK. Verduistering van bondsgelden. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft Dins dag terecht gestaan een arbeider uit Didam, penningmeester van de plaatselijke ardeellng van den r.k. landarbeidersbond, wegens ver duistering van gelden van dezen bond tot een bedrag van ruim f 100. Verdachte heeft, om zijn fraude te verbergen, eéh inbraak gefin geerd. De politie kon echter vaststellen dat er misleiding in het spel was. De subst. officier van justitie mr. Lasonder eischte 6 maanden gevangenisstraf. Luchtschip gezonken. Zeven slachtoffers. Volgens een Lloyd's telegram d.d. Woensdag is het lichtschip Dyck, 7 mijlen ten W. van Duinkerken gezon ken, waarbij zeven menschen het le ven lieten. Een Reutcrbericht meldt, dat hei lichtschip op vier mijlen westelijk van Graveringen aan den grond is aange troffen. Naar verluidt zouden vier mannen zijn gesignaleerd in de lan taarn van het schip, waar zij mis schien beschutting hadden gezocht. Het lot van de overige zeven leden der bemanning is nog niet bekend. gekomen, wordt veroorzaakt door het feit, dat men den dag als eeuwigdurende herinne ring aan den Goeden Vrijdag, waarop Chris tus werd gekruisigd, tot vastendag stempelde. Alleen de scheepvaart en de mijnbouw hebben van de vroegste tijden af den Vrijdag met wantrouwen begroet omdat het bijgeloof wil, dat op dezen dag de watermannen en berg- duivels hevig in actie zijn. Zaterdag is een vrij middelmatige dag, meer aan den geluks- dan aan den ongeluks kant. En passant zij gereleveerd, dat de nog steeds in volkskringen bestaande traditie om de» Zaterdags een bad te nemen van heiden- schen oorsprong is. Hoewel de bovenstaande enquête zich uit den aard der zaak beperkt tot de Duitsch- sprekende landen, Is toch veel van wat er in vermeld wordt ook op het Nederlandsche volksbegrip van toepassing, zooals ieder die met de plattelandsbevolking een meer dan vluchtig contact onderhoudt, gemakkelijk aal kunnen bevestigen

Wieringer courant | 1933 | | pagina 3