yJAAR D BELANG in STELT lat is verdraaid krasS|B®i®n0riik q TEUSt TAXES VOOR „HEM"! OM ZELF TE MAKEN! Portrei-Atelier JAC. de BOER Keizersir. 75, Den Helder. FOTOHANDEL i WOLLEN- EN GEWATTEERDE DEKENS. 2ÏEKENFONDSLEDEN Wat geven we „hem" op j zijn verjaardag? Grappig, zooveel eadeaux we voor een dame weten, zoo weinig weten we er voor een heer. En velen van ons zien met schrik den verjaardag van echtgenoot of verloofde naderen, alleen omdat het ,,wat-geef-ik-hem-probleem" er onafscheidelijk mee verbonden is. We geven hier op onze tee- kening enkele wenken voor onze lezeressen. Een goed boek zal het hart van ieder boeken-vriend ver heugen. Wandelstok, dassen shawl of handschoenen zijn eadeaux, die voor iederen man van pas komen. Of we hem een lamp voor zijn schrijftafel, een reisklokje, of iets derge lijks kunnen geven, dat hangt af van zijn persoonlijken smaak en van onzen fi- nantiëelen toestand. UIT OUDE KRANTEN. Londen, 1 Januari 1788. Ter bevorde ring van hefc aantal huwelijken in Amerika hebben de deelnemers van een congres be sloten volgende artikelen voor te schrijven: Ten eerste, dat het een meisje, nadat het den leeftijd van negen jaar bereikt heeft, niet geoorloofd zou zijn een muts of een hemd te dragen, die zij niet zelf gemaakt had ,of tenminste er aan meegeholpen. Ten tweede, dat geen meisje van genoem den leeftijd iets mag eten of gebruiken, zon der dat ze weet, hoe het gerecht klaar ge maakt wordt. Of dat ze het zelf klaarge- maak heeft of tenminste behulpzaam is ge weest bij de "bereiding. Ten derde: geen meisje, mag voor haar twintigste jaar toestemming krijgen om speelkaarten aan te raken. Een vrouwspersoon, die een huwelijk wil aangaan en waarvan blijkt, na onderzoek, dat ze gehandeld en geleefd heeft, volgens de voorgeschreven regels, krijgt een huwelijks gift van 500 pond Sterling mee. Het Engelsche blad maakte bij dit bericht de opmerking: Vermoedelijk hebben de vrouwen in Amerika dan wel heel weinig rechten; want als we hier in Engeland dergelijke wetten zouden uitvaardigen, zouden de jonge dames van den midden- en adelstand in staat zijn, zonder linnen te gaan en aan tafel alleen maar toeschouwster te blijven. V Mr. Dust, een Amerikaanscbe zakenman kreeg in 1882 op zijn kantoor plotseling den volgenden brief van zijn vrouw: „Ik vóel mo genoodzaakt je iets mee te deelen, dat je zonder twijfel onaangenaam zal aandoen. Maar het is mijn plicht je er van in kennis te stellen. Ik ben vast beslo ten je- het te laten weten. Reeds een week geleden wist ik, dat dit onheil zou gebeuren; maar tot heden wist ik het te verbergen, tot nu de crisis ingetreden is. Ik kan het niet langer voor je verheimelijken. Je moet me niet te hard veroordeelen; maar liever de zaak nemen, zooals ze is. Ik hoop, dat het je niet al te onaangenaam verrassen il: mijn huishoudgeld is op. En ik dacht, dat je het bij deze wijze van mededeelen niet vergeten zou." EEN BEETJE PAEDAGOGIE. Onverdraagzame broers en zusters. „Gelukkig, dat ik meerdere kinderen heb", denkt menig moeder, „dan staan ze later niet alleen in het leven en kunnen el kaar in geval van nood helpen en steunen." Deze toekomstdroom van ouders is volkomen begrijpelijk. Helaas, ziet het er met de verwezenlijking van dezen wensch in de meeste gezinnen niet erg rooskleurig uit; want bijna overal kunnen broers en zusters elkaar niet goed verdragen. Li de meeste gevallen moet men deze kibbelpartijen niet al te ernstig op nemen. Een zekere ruwheid in den omgangs- toon ontpopt zich dikwijls, bij nauwkeurig 't Is een echte gentleman. Als ik een bonbon uit m'n mond laat vallen, raapt hij 'm voor me van den grond op. (Tit Bits). gadeslaan als echt kinderlijk schaamtege voel,dat onze kinderen belet, hun ware ge voelens te toonen. Vooral bij jongens, die meestal ruwer zijn dan meisjes, moet men vechtpartijen e.d. niet te tragisch nemen. In ernstige gevallen, als een van allen door ziekte of gevaar bedreigd wordt, breekt het ware gevoel toch door. Als ze volwassen zijn, is de kinderstrijd vergeten; ze ontdek ken hun liefde voor elkaar en staan elkan der bij, indien dat noodig is. De liefde van volwassen broers en zusters is de beste aanwijzing, hoe de kinder- oneenigheidjes op te vatten. Maar jammer genoeg, kunnen wij niet in de toekomst zien en dienovereenkomstig opvoeden. Er blijft ons niets anders over, dan heel goed gade te slaan of de oneenigheden tusschen onze kin deren ernstig zijn, of dat er misschien diepere oorzaken kunnen zijn. Want soms komt echte vijandschap voor. Hoe vaak, wordt de verstandigste, of de knapste niet voorgetrokken. „Mij zijn alle kinderen even lief!", zegt iedere moeder, maar ze handelt dikwijls onbewust heel anders. De door de natuur ongelijk be dachte kinderen van een gezin, leven steeds in het gevaar, dat uit kleine jaloezietjes ernstiger conflicten kunnen ontstaan. Er ontstaan dikwijls minderwaardigheidscom plexen, die tot haat kunnen groeien. Daariby komt nog, dat oppervlakkige kennissen van het gezin tegen het knappere of mooiere kind overdreven vriendelijk zijn. Dat kan van vreemden te begrijpen zijn; niet echter van de eigen moeder. Men kan niet een niet bestaande begaving te voorschijn tooveren; maar daar bij ieder normaal mensch wel een of andere g.v.is moeten gewetensvolle opvoeders zich de moeite getroosten dit talent te ontdekken. Het is niet altijd een geestelijke begaving; misschien een bijzondere lichamelijke ge schiktheid voor het één of ander, of iets van practischa beteekenis. Nooit spotten! En vooral niet in het bijzijn van andere broers of zusters; maar prijzen. Zelfs de meest tbescheidene prestatie, of den goeden wil ertoe met een prijzend woord noemen. Het is verbazingwekkend, welke resultaten men met deze behandeling verkrijgt. De vreugde van het „tot-iets-m-staat-zijn" doet langzamerhand het minderwaardig heidsgevoel en daarmee de haat en nijd tegen de bevoorrechte broers en zusters minder worden, om tenslotte geheel te ver dwijnen. Heel vaak komt ook het geval voor, dat de oudere kmderen jaloersch zijn op het jongste, het nestkuikentje, dat meestal het middelpunt van het gezin vormt. Hier moet men probeeren in de oudere kinderen de juiste instincten wakker te roepen, om hen zoodoende te interesseeren voor de opvoeding van het kleintje. Bedoeld worden bij meisjes de moederlijke gevoelens en bij jongens het aangeboren instinct: beschermer te willen zijn. Dan zullen alle jaloezietjes gauw tot het ver leden oehooreu. Tot slot volgende vermakelijke historie, die een moraal heeft: Mevrouw van F. houdt een strafpreek tegen haar dochtertje, omdat deze aldoor met haar zusje kibbelt. Mevrouw van F. spreekt kameraadschappelijk, dringend, en schildert het geluk van de huiselijke vrede met de mooiste kleuren. Het achtjarige meiske luistert aandachtig, onderbreekt haar moeder dan plotseling met de opmer king: „Een grappige moeder bent U. Tegen ons zegt ÏJ, dat zusters verdraagzaam moeten zijn en met tante Emma bent U al zoo lang boos!!" EEN REIZEND MODE-HUIS. Paul Poiret, de bekende Fransche mode ontwerper, i3 bezig een plan te verwezen lijken teneinde de Parijsche modellen een grootere bekendheid te geven, dan zij tot dusver bezitten. Het plan is een trekkend mode-atelier te organiseeren. Hieraan zullen mannequins, coupeuses en leermeisjes ver bonden zijn die, al reizend hun werkzaam heden uitoefenen. Het is hun taak de laatste creaties van Poiret te toonen klanten te werven, deze de maat te nemen en de be stelde kleeren te vervaardigen. Poiret wil eerst Europa met zijn atelier bereizen. Later ligt het in zijn bedoeling Noord- en Zuid-Amerika en zoo mogelijk ook nog Australië te „bewerken". De bijzonderheden van dit plan zal hij uit eenzetten in een voordracht, die per radio naar Amerika uitgezonden zal worden. JEANNE DE FL. WAT VROUWEN VERGETEN. Booze tongen beweren wel eens dat vrouwen vergeetachtig zijn en inderdaad bevat dit gezegde een kem van waarheid Vele dames hebben een bijzonder slecht ge heugen. Men dient echter in het oog te houden, wat de vrouw vergeet en wat zij niet vergeet. Een vrouwelijke dokter uit Praag zegt hierover het volgende: „Gewoonlijk vergeten de vrouwen heel gauw den prijs van haar kleeren. Maar dik wijls is het nuttig dit te vergeten vooral wanneer van den echtgenoot al spoedig toestemming voor nieuwe kleeren moet worden verkregen. Zoo zijn er meer dingen, die de vrouw wil vergeten; maar deze ver geetachtigheid is eerder een bewijs van tactiek dan vsn een slecht geheugen. Er zijn ook dingen, die de vrouw inder daad vergeet; en dat pleit voor haar. Zjj vergeet: de vervelende uren, waarin stapels verstelgoed er. een berg kapotte kousen be werkt moeten worden. Zij vergeet: de lange nachten van waken bij het ziekbed van haar kind. Zij vergeet: de ontelbare daden van zelfopoffering, die zjj verricht voor man en kroost. Zij vergeet: eigen leed en herinnert zich dat van anderen. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Zondag: linzensoep; kalfslappen, Brus- selsch lof, gekookte aardappelen; appel moes. Maandag: rolpens, roode kool, gekookte aardappelen; rijst met krenten, i n s d a g: stamppot van boerenkool met aardappelen en versche worst; rödgröö. Woensdag: gevulde selderij knollen, ge bakken aardappelen; chocoladepudding. Donderdag: kerrysoepossenlappen, spruitjes, gekookte aardappelen; fruit. V r ij d a g: gebakken schol, gesnipperde wor telen, gewelde boter, gekookte aardappe len; griesmeelschoteltje. Zaterdag: erwtensoep; aardappelcake. Linzensoep. Benoodigd: 1.5 L. bouillon, 30 Gram boter, zout, 80 Gram linzenmeel, 100 Gram kalfsgehakt. Bereiding: meel en boter vermengen, dan langzamerhand steeds roerend, den kokenden bouillon toevoegen, de soep 20 minuten ko ken, dan zout toevoegen. Naar verkiezing peper toevoegen. Als men linzen gebruikt, dan kookt men deze apart gaar, wrijft ze door een zeef en voegt ze bij den bouillon. Bij deze soep presenteert men kleine bal letjes gehakt, die in de koekepan even met boter bruin zijn gebakken. Rödgröd. Benoodigd 1 flesch bessensap, 1 citroenschil, 100 Gram gries- meel, 850 Gram suiker, 100 Gram zoete amandelen of 1 rol amandelpers. Bereiding: bessensap, suiker en citroenschil koken, de griesmeel er in strooien, 10 minuten al roerende meekoken, dan de fijngemalen amandelen of amandelpers er door doen, en de pudding in een omgespoelden vorm koud laten worden. Men geeft er vanillesaus bij. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. V/ Da onderdeden der dieren. SPEELGOEDDIEREN VAN STOF. Zelfgemaakt speelgoed heeft een bijzon dere bekoring. Ten eerste is het leuk allerlei dieren te maken voor de kinderen; terwijl de kinderen zelf veel houden van dit zachte, onbreekbare speelgoed," dat ze overal mee naar toe kunnen nemen en dat hen zelfs begeleidt op hun reis naar Droo- menland. Iedere moeder kan gemakkelijk een paar van deze dieren maken; bovendien kost dit speelgoed geen cent; want we maken het van oude lappen en die heeft iedere huis vrouw wel in haar naaimand. Voor gezicht, ooren, handen en voeten van den aap heeft men geelachtige wollen stof noodig; het best te gebruiken daar voor is tricot. Voor achterhoofd, romp, armen en beenen neemt men bruine lappen De bovenkant van den kikvorsch wordt groen, terwrjl voor den onderkant geel satijn verwerkt kan worden. Men knipt de gezichtshelft van den aap tweemaal; beide deelen worden met de ma chine aan elkaar genaaid en dan gekeerd. De stippellijn geeft aan, waar men dit deel aan den achterkant moet zetten. Hfjt achterhoofd wordt tweemaal geknipt; krijgt ook in het midden een naad, die aansluit op de naad van het gezicht. Nu stikt men het achtergedeelte op het ge- zichtsdeel. Van voren onder de kin worden de deelen vastgenaaid, de hals ontstaat. Heeft c!e kop nog niet den gewenschten vorm, dan kan men een Iclein naadje in het achterhoofd stikken. Is dat alles zoover klaar, dan wordt de kop opgevuld met watten, kleine lapjes e.d. De mond wordt met een draad roode wol geborduurd. Schoenknoopjes dienen voor oogen, die zoo diep mogelijk in den kop ge trokken worden» - Zoo zien de dieren er nit, als ze klaar zijn. De ooren worden dubbel geknipt en tegen elkaar genaaid. De plaats, waar ze aan den kop genaaid worden, blijft open. Dan keert men ze en bevestigt ze met onzichtbare steken aan het achterhoofd. De beenen bestaan uit langwerpige stuk ken stof, die dichtgestikt en rond opgevuld worden. Ze blijven van onderen en van boven open. De armen worden precies hetzelfde gemaakt; alleen nog in het midden door gestikt om zoodoende de buiging van den elleboog te vormen. Handen en voeten worden als een want geknipt. Ze worden ook dubbel geknipt, tegen elkaar genaaid, aan den pols open gelaten en gekeerd. Dan worden ze opge stopt (niet te dik) en met de machine worden de naden gestikt, die vingers en fceenen voorstellen. Handen en voeten worden dan aan de armen en beenen genaaid. De romp wordt eveneens dubbel geknipt en dicht gestikt met de machine. Men kan tegelijk de armen en beenen er tusschen mee stikken. De hals blijft open. Van daar uit wordt het lichaam opgevuld en ten slotte wordt; de kop eraan bevestigd. De beide deelen van den kikvorsch naait men op elkaar en laat ze van achteren open. Daarna keert men het dier en stopt het op. De voeten en handen mogen niet te dik worden, want men moet ze nog onder de machine doorhalen, om de teenen te stik ken. Tenslotte naait men het open gebleven gedeelte dicht. Ook hier zijn de oogen weer zwarte sohoenknoopjes. Om den kikker een beter figuur te geven, kan men op afgeteekende plaatsen een paar steekjes leggen, die dan stijf aangehaald moeten worden. Het beste doet men dit door den kikker door en door te prikken, zoodat men stevigheid heeft. Men moet de naald op dezelfde plaats weer insteken, waar hij uitgekomen is. M. B. Hier zijn weer twee mooie modellen voor de minder slanken onder onze lezeressen. No. 192: snoezige japon van wollen crêpe met de zoo moderne hoog gesloten hals en pelerine. Het bovenstuk van deze pelerine is van Schotsche ruit; de volant loopt door in twee banden, die van voren op de japon ge stikt zrjn, van achteren los zijn en daar ge strikt worden. De rok is mooi aangesloten en heeft van voren en van achteren een ingezet klokstuk. Benoodigde stof: 4Meter crêpe van 90 c.M. breedte en 60 c.M. Schotsche ruit eveneens van 90 c.M. breed. No. 205: mooie japon van geruite stof; de pas langs den hals en het aangezette „pof je" aan de mouw zijn van effen materiaal. De strakken ondermouw wordt met elastiek be vestigd, zoodat ze naar believen al of niet uitgelaten kan worden. Het heupstuk met de ingestikte figuurnaadjes geeft het figuur de gewenschte slanke lijn. Benoodigde stof: 5 Meter van 90 c.M. br.v effen materiaal: 80 c.M. van 80 c.M. breedte. Beide patronen zijn ln alle maten tegen den prijs van 50 ets. per stuk te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uit geversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan in postzegels, per postwissel, of wel per post giro 41632. De lezeressen wordt vriendelijk verzocht by bestelling van een der patronen niet alleen het verlangde nummer, maar tevens de ge wenschte maat, d.w.z.: borst-, taille- en heupwijdte, op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelyk te vermelden; men voorkomt daarmee onnoo- dige vertraging in de opsturing. Levert uitsluitend 1ste klas FOTOWERK. Atelier 's Zondags geopend van 10 4 uur. SPECIALITEIT VERGROOTIN GEN. LIJSTEN. Groote keuze camera's, statieven enz. Steeds versche platen, papie ren en films. Alle menschen die onder- en bovenkleeding koch ten bij Hippolytushoef Wieringen klagen niet over de kou want men kan er tegen en ook 's nachts heerlijk warm door T E U N's Wij hebben voor OOK Z. en O. FONDS) BRILLEN. Op gereedmaken en reparaties kan gewacht worden. Gegarandeerd goedblijvende DOUBLé BRIL met donkere of lichte randen 3.—. BUIKBANDEN EN ELAST. KOUSEN. Paskamer en vrouwelijke hulp (verpleegster) aanwezig. Voortsbreukbanden, enkelstukken, platvoetzolen enz. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK WIERINGEN. Zitdagen van den Kassier te DEN OEVER MAANDAGAVOND van ZEVEN tot ACHT UUR. Te HIPPOLYTUSHOEF WOENSDAGMIDDAG van HALF DRIE tot HALF VIJF. Nalatigen worden alsnog verzocht op de eerste zittingen hunne spaarboekjes ter controle in te leveren.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 6