Ambachtsschool voor Hen Helder en Omstreken V rius ZITTING Hot meest gesorteerd F verleend van f 10.—". Gezien de noodzakelijke bezuiniging wordt dit aangenomen. 7. Verzoek van Ged. Staten dezer provincie om te willen adviseeren met betrekking tot hun voornemen om de regeling der jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers zoodanig te wijzigen, dat verkregen wordt verplicht verhaal van pensioens bijdragen tot het door de wet toegela ten maximum. Aldus besloten. 8. Verzoek van A. M. van der Werf om een voorschot ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet te mogen ontvangen. De heer Keuris was voor inwilliging van het verzoek, de meerderheid van B. en W. wil afwijzend beschikken, omdat het huis met 3450 M2 grond imoet kosten f 3000, waarbij de grond getaxeerd wordt op 40 cent per M2. Die koopsom vindt de meerderheid van B. en W. te hoog, voor een slecht on derhouden huis. Volgens de letter van de wet is de aanvrager niet te oud, maar volgens de bedoeling van de wet is hij te oud, want 21 Maart wordt hij 50 jaar, de in de wet genoemde grens. De heer Kuiken wijst op het gun stige advies van den gemeente opzich ter en vindt het niet te duur. De voorzitter vraagt of de heer Kui ken dan de hypotheek zou verstrek ken als hij het geld er voor had De ■tijd is thans zóó, dat moet worden af geschreven,. De heer Dekker wil ook het verzoek inwilligen. Na verdere discussie wordt met 8 tegen 2 stemmen besloten, de aanvra ge toe te staan. De heeren Lubbert en Van der Berg stemden tegen inwilli ging. 9. Voorstel tot intrekking van het besluit tot opheffing van één der betrekkingen van kwitantielooper van het G.E.B. en van het besluit tot het verleenen van ontslag aan C. Mfuntjewerf en om die betrekking op te hef fen en het ontslag te verleenen met ingang van 1 Feebruari 1934. Tevens wordt voorgesteld den pensioen grondslag van C. Muntjewerf met ingang van 1 Jan. j.1. te herzien. Wordt goedgevonden. 10. Voorstel tot het verleenen van extra hulp aan werkloozen in 1934 tezamen met het Nationaal Crisiscomité (steun B.) Het aantal werkloozen voor deze steunverleening is voor deze gemeen te bepaald op 248, en de extra hulp bedraagt voor de gemeente f 2.10 per persoon. Waar voor de regeling van deze zaak ook de werkgeversorganisaties vertegenwoordigd moeten zijn in de daartoe aan te wijzen commissie, stel len B. en W. voor, do landbouworga nisaties daarin te doen vertegenwoor digen door den heer J. A. Waiboer, die indertijd door de landbouwafdee ling werd aangewezen tot lid van de commissie van toezicht op de arbeids bemiddeling. De heer Dekker meent, dat de heer Waiboer niet eens bestuurslid van de landbouwafdeeling is en die land- bouwafdeeling stelt zich op het stand punt geen werkgeversorganisatie te zijn. De Voorzitter wijst er op, dat de landbouwafdeeling den heer Waiboer toch eerder heeft aangewezen. De heer Smit gevoelt veel voor het werken van het steuncomité, maar de persoon van den heer Waiboer acht spr. niet geschikt. 2 jaar terug is spr. voor het steuncomité bij den heer heer Waiboer geweest en werd hij als een hond van de deur gestuurd. Dat is geen man voor arme menschen. De voorz. zegt, dat door het Bur gerlijk Armbestuur meerdere malen hulde is gebracht aan den heer Wai- boee en om iemand, die zich niet kan verdedigen, op een dergelijke wijze te beleedigen, kan spr. niet toestaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 11. Verzoek van de S. D. Raadsfractie om te besluiten tot Z. E. den Minister van Soci- alee Zaken het verzoek te richten de beslis sing om de loonen in de werkverschaffing te verlagen van 30 op 27 cent per uur te willen intrekken. Het prae-advies van de meer derheid van B, en W. Door de meerderheid van B. en W., de minderheid wordt gevormd door den heer Keuris, wordt in haar prae- advies allereerst venvezen naar een door het college aan den Minister ge- richten brief, waarin B. en W. hebben [getracht deze loonsverlaging te ver schuiven. Telefonisch werd namens de regeering medegedeeld, dat wijzi ging in die beslissing niet mogelijk is dat zelfs in het voornemen iigt het loon terug te brengen tot 25 cent per uur. De meerderheid van B. en W. acht nog geen reden aanwezig, om opnieuw een verzoek te doen en dan uitgaande van den Raad. Eene verlaging van het loon ten tijde, dat er.weer arbeid in het vrije bedrijf zal zijn, komt de meerderheid van het college noodzakelijk voor, op dat er een prikkel zal blijven naar an der werk uit te zien, indien deze door tusschenkomst van den agent der ar beidsbemiddeling wordt aangeboden, dat deze arbeid zonder tegenzin zal worden aanvaard. Overgelegd wordt dan een brief d.d. 8 December van den Minister van So ciale Zaken, waarin deze er op wijst, dat door B. en W. en namens B. en W. mondeling en schriftelijk is bepleit het loon bij de werkverschaffing te verlagen, waarbij gewezen werd op de daling van de loonen in hei vrije be drijf en de noodzakelijkheid, dat het. loon bij de werkverschaffing, zich bij die daling moest aanpassen. Met deze opvatting kan de Minister zich veree nigen, weshalve wordt bepaald, dat in gaande den tweeden Maandag na ont vangst van dezen brief, het gemiddel de uurloon bij' de werkverschaffing in uwe gemeente wordt teruggebracht van 30 cent tot 27 cent. Dienovereen komstig wordt de vergoeding voor re genverlet nader bepaald op 22 cent. In een uitvoerig schrijven, d.d. 16 December antwoordden B. en W. dat zij met leedwezen kennis hebben ge- laomen van bovenvermeld schrijven van den Minister le. Omdat, toen destijds verlaging van het loon in de werkverschaffing werd bepleit, dit vooral geschiedde met het oogmerk, om daardoor bij de arbeiders meer geneigdheid op te wek ken tot het zoeken van plaatsing in particulieren dienst bij den landbouw of in de bloembollenbedrijven. Thans is dat'echter niet mogelijk en in het najaar heeft de voorzitter dan ook ver zocht voorloopig geen loonsverlaging meer toe te passen en te willen uitstel len tot 1 April a.s. en en wel te willen bevorderen, dat tot huurverlaging on verwijld kan worden overgegaan, en bijaldien tegen inwilliging van hun verzoek bij Zijne Excellentie onover komelijke bezwaren mochten bestaan dan toch wel ts willen goedkeuren, dat verlaging van loon eerst zal be hoeven in te gaan bij hervatting der werkzaamheden. Op dit schrijven kwam Donderdag van den Minister bericht, dat loonswij- ziging (op 25 cent) is uitgesteld. Bij het verzoek om verlaging van het loon werd tevens gevraagd om ver laging te willen bevorderen van de huurprijzen der bouwvereeniging en hadden B. en W. niet verwacht dat de ze verlagigen van elkander geschei den zouden worden en zeker niet dat deze loonsverlaging aan een verlaging der te hooge woninghuren zoude kun nen voorafgaan. B. en Wi wijzen er op, dat zelfs bij een uurloon van 30 cents die huurprijzen niet zijn te hand haven en zeker niet door grootere ge zinnen, doch dat er ook geen verhoo ging van het loon van 27 cent kan plaats vinden.^**. Door den Voorzitter wordt er op ge wezen dat door de meerderheid van B. en W. op verlaging van het loon was aangedrongen, omdat de gemeente vol zat met. vreemde arbeidskrachten en arbeide._. uit de Zijpe bij de land bouwers werkten, terwijl de gemeen te de reiskosten naar de Wieringer- meer voor onze eigen menschen moes ten betalen. Of het loon nu hoog of laag is, elke gemeente gaat op deze wijze op de flesch. Met een loonsverla ging op 1 April konden B. en W. mee gaan. Door de landbouwmaatschappij en door de Cultuurmaatschappij in de Wieringermeer was den Minister ge wezen op de te hooge loonen in Anna Paulowna. De lieer Dekker wijst op de moge lijkheid dat 'n uitspraak van den raad wellicht noch succes zou hebben. Spr. betreurt dat de aandrang tot loonsver laging van de meerderheid van B. en W. is uitgegaan. Spr. hoopt dat de raad het standpunt van de S.D.-raadsfractie zal deelen en alles zal willen doen om den Minister op zijn beslis sing te doen terugkomen. De heer Smit dacht eerst dat het besluit tot loonsverlaging van den Minister was uit gegaan, maar nu uit de stukken blijkt, dat het van de meerderheid van B. en W. is uit gegaan, vindt hij dat een schande. Los van elke politiek, oordeelt spr. dat door loonsver laging men nog dieper in een crisis zal gera ken. De heer Raven wijst er op dat trots de lage loonen de vreemde arbeiders bij de werkge vers bleven en schetst eveneens den ellendi- gen toestand waarin vele menschen verkee- ren. Er wordt gebrek geleden, zoodat er zijn die dagelijks 2 a 3 malen aardappelen uit het water moeten eten. De heer Kuiken meent toch dat in den Raad was besproken om op loonsverlaging aan te dringen. De heer Koorn wijst op het groote belang dat de middenstand erbij heeft, om het loon niet te verlagen. De heer Keuris doet ook uitkomen dat een loonsverlaging funest is voor den midd - stand. Met de tegenwoordige loonen zijn er reeds verschillende personen, die bij den win kelier of bakker om uitstel van betaling moe ten vragen. En dan nu een verlaging van f 1.50 per week, het is verschrikkelijk. Op deze wij ze zal ook de middenstand ten gronde gaan. De Voorzitter begrijpt niet, dat de heer Dekker e.a., zoo slecht den brief van 16 Dec. hebben gelezen. De meerderheid van B. en W. heeft de loonsverlaging met de huurverla ging verbonden en spr. heeft gezegd, dat als de huishuur hier op f 2.50 kwam, dan het loon met 5 cent zou kunnen worden verlaagd en de arbeiders dan bij de boeren te werk konden worden gesteld. Spreker weet menschen die weigerden voor f 3.50 per dag te werken in een particulier bedrijf een bloembollenkweeker bood f 18 loon, doch de arbeider wilde, zoo lang hij geen f 21 kon verdienen, niet bij een bloembollen kweeker gaan werken. Door den. Voorzitter wordt gewezen op het feit, dat alleen aan vervoerkosten de gemeen te meer dan f 8000 heeft moeten btalen. Het wordt hier voorgesteld of de boeren of bloem bollenkweekers zulke heiders zijn, maar spr. heeft voor zich een schrijven van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, waarin zij aan hare leden adviseert het loon van de vaste arbeiders niet op minder dan f 16 per week, plus de gewone emolumenten te bepa len. Waarom moeten dan de menschen uit de Zijpe hier werken Dat de meerderheid van B. en W. de verlaging op een zeer ongunstig tijdstip oordeelen, heeft zij den Minister vol doende kenbaar gemaakt. Bij de verdere discussie geeft de heer Re- zelman de S.D. raadsfractie in overweging met de meerderheid van B. en W. mee te gaan, aan den Minister verzoeken tot 1 April geen loonsverlaging toe te passen, doch de S.D.-raadsfractie handhaaft haar voorstel, omdat zij ook na 1 April geen loonsverlaging wenscht. Voorstel van de S.D.-raadsfractie wordt daarne aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, tegen stemden de heeren Jonker, Lubbert, Kuiken, Komen en Rezelman. Aan den Minister zal dus namens den raad worden gevraagd het besluit tot verlaging van het loon van 30 op 27 cent te willen in trekken. RONDVRAAG. De heer Van der Berg zegt dat verscheidene menschen in Breezand in den winter bloemen in een kas hebben om die dan 's winters in Den Helder uit te venten. In het ventverbod voor Den Helder staat evenwel de bepaling dat men een half jaar venter moet zijn geweest en aan de hand van die bepaling kunnen deze menschen geen ventvergunning krijgen. Spr. wil omdat Bree zand zooveel venters van Den Helder krijgt ook een ventverbod in deze gemeente of an ders aan het gemeentebestuur van Den Hel der verzoeken de hier bedoelde menschen een ventvergunning te verstrekken. Voor dit laat ste zullen B. en W. pogingen aanwenden. De heer Smit wenscht raad en pers veel ze gen in het nieuwe jaar. De heer Dekker wijst op het verlies van tijd, veroorzaakt door het lezen van de notu len en vraagt ze voortaan aan de leden te verschaffen, desnoods iets verkort. De Voorzitter wil dit wat uitstellen in ver band met de kosten en ook omdat de secreta rie er geen werk bij kan hebben. De heer Kuiken vraagt hoe het met de cri- sisloten staat. Zoo straks zal er over gepraat worden. De heer Komen vraagt of B. en W. namens de gemeente willen deelnemen aan de actie die wordt gevoerd om finantieelen steun te verkrijgen voor de bloembollencultuur. De Voorzitter zegt toe dat B. en W. zich met de organisaties in verbinding zullen stel len en zich tevens tot den Minister zullen wenden. Het spreekuur van den burgemeester. De Voorzitter deelt tenslotte mede, dat het hem meer en meer blijkt dat het noodig is dat de burgemeester een vast spreekuur houdt. Thans komt iedereen op de meest verschil lende uren en daardoor ook wel op den meest ongeschikten tijd en dan te vergeefsch. Om dat te voorkomen zal de burgemeester in 't vervolg iederen Donderdag des avonds om 7 uur ten raadhuize te spreken zijn en in bij zondere gevallen, na aanvraag, op een nader te bepalen uur. Hierna sluiting. MARKTBERICHTEN. De Veemarkt* Alkmaar, 15 Jan. 1934. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt62 vette koeien f 120 a f 235 handel redelijk 10 Graskalveren f 27 a 46 G Vette kalveren f 37 a 65 Vette kalveren per K G. 70—90 cent27 Nuchtere kalveren f 6 a 18 315 Vette varkens per K.G. 35—38 cent, han del goed. De Graanmarkt. Alkmaar, 12 Jan. 1934. Op de Vrijdag ge houden Graanmarkt waren in totaal 519 H.L.'s aangevoerd als 51 H.L. voertarwe f 4 a 5.25; 133 H.L. gerst chev. f 4.75 a 5 177 H.L. ha ver f 5.50 a 7 33 H.L. boonen, w.o. bruine f 9 a 12 citroen f 9 a 13 duiven f 8.50 a 9, witte f 16 15 H.L. mosterdzaad (geel) f 12.50 a 12.75 16 H.L. karwijzaad f 28.80 a 30 18 H.L. blauwmaanzaad f 17.50tuinboonen f 5 76 H.L. erwten, w.o. groene (groote) f 10 a 19 grauwe f 17 a 35 vale f 24 a 26 alles per 100 Kg. Handel goed. De Kaasmarkt. Alkmaar, 12 Jan. 1934. Op de Vrijdag ge houden kaasmarkt waren 42 stapels, wegende 54000 K.G. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgtFabriekskaas38 stapels Kleine f 21, 2 stapels Commissie f 21.50. Boe renkaas 2 stapels, Kleine f 21. Alles met rijksmerk. Handel goed. MARKTOVERZICHT der vorige week inge zonden door Firma Jac. Knoop, Makelaars in aardappelen, groenten en fruit, Nassaukade 158 telef. 81431, Amsterdam. Zoo langzamerhand komen er weder teveel aardappelen aan onze markt en is het wach ten hier weder op eenige weken vorst, om dan deze groote aanvoeren tegen flinke winst van de hand te doen. Door het vroege laden, di rect na de vorst en zelfs in de vorstperiode, liggen er veel schepen met aardappelen welke een tik van de vorst gehad hebben en zoet smaken. Dit is ook een oorzaak om de ver koop nog langzamer te doen worden. De ver koop gaat slecht en ook de winkelier heeft weinig omzet. Heden 15 Januari'werden de volgende prijzen gemaakt per 70 Kg. Zeeuwsche Bonten f 3.80 a 4.25 ld. Blauwen f 3.80 a 4.25 ld. Eigenh. f 3 a 3.10 Ypolder en Haarl.-meer Eigenh. f 2.90 a 3 ld. Beve landers f 2.80 a 3 Spuische Eigenh. f 3.10 a 3.20 Limburgsche Industrie f 2.75 a 2.80 Per 100 Kg. Noord Holl. Muizen f 4 a 4.20 Drentsche Nieuwl. Zand f 5 a 5.50 Friesche Rapen per 60 Kg. f 1.20 a 1.40. Fruit per 100 Kg. Goudrenetten, le soort f 12 a 16 ld. 2e soort f 6 a 10 Dykman, zoet f 6 a 9 Win ter jannen f 5 a 8 Bellefleur le soort f 12 a 16 ld. 2e soort f 6 a 10 ld. 3e s. f 5 a 7 Boschappelen f 5 a 9. HOE KARELTJE WERD GEARRESTEERD. Kareltje voelde zich neerslachtig. Wat geen wonder was. Het sneeuwde, hij had honger en geen geld, want hij had geen werk. Karel tje stond voor het groote politiebureau en keek omhoog naar de verlichte rameneen verblijf in één van de kleine ruimten, daar beteekende eten, warm eten nog wel liefst, en warme thee en koffie. Een oogenblik aarzelde hij nog, toen liep hij op den dichtsbijzijnden politie-agent toe, nam hem den helm van het hoofd en gooide daar mee een groote winkelruit in. De ruit, zooals te verwachten was, brak met rinke lend geluid in tientallen stukken. De politie agent keek Kareltje verbaasd aan en haalde zijn notitieboekje te voorschijn, maar de win kelier was nóg vlugger. Hij snelde de straat op, op Kareltje toe en schudde hem krachtig de hand. Hartelijk dank, zei hij, je hebt me een grooten dienst bewezen, ik ben goed verze kerd en de ruit zat vol krassen. De politie-agent kneep één oog toe, raap te zijn helm op, stak zijn notitieboekje weer in zijn zak en draaide zich om. Hij zoowel als Kareltje slenterden verder. Zoo gaat het niet, dacht Kareltje. Voor een juwelierswinkel bleef hij staan en dacht een oogenblik na. Toen ging hij naar binnen, nam vier gouden horloges uit de etalage en verwijderde zich weer langzaam in de rich ting van de deur. Toen niemand protesteerde, bleef hij staan en draaide zich om. De win kelbediende was op een sto§J gevallen, be wusteloos van schrik. Zoo gaat het ook niet, dacht Kareltje. Hij legde de horloges weer in de etalage en slen terde de straat op. Daar zag hij een boor liggen. Hij raapte hem op en liep op een au to toe. Een minuut later had hij één der ban den lek gemaakt. Eenige menschen bleven verbaasd staan kijken, maar niemand zei iets en uit zijn humeur liep Kareltje verder. Het is toch niet zoo eenvoudig, dacht hij en met een woedend gebaar wierp hij de boor weg. Mistroostig leunde hij tegen een huis. De tranen sprongen hem in de oogen. Een voorbijganger zag die tranen en vroeg hem de oorzaak er van. Wat er aan de hand is vroeg Kareltje. Ik wou, dat ik een kop warme koffie en een tien guldenbiljet had. De" heer haalde zijn portefeuille te voor schijn, overhandigde Kareltje een tiengulden- biljet en verwijderde zich. Als verdwaasd keek Kareltje naar het geld in zijn hand. Nu ben ik gered dacht hij. Nu behoef ik geen inbreker meer te worden, nu behoef ik niet meer naar de gevangenis. Hij lachte luid, sloeg zich op de knieën en liep, zwaai end van blijdschap over de straat Toen kwam er een politieagent aan, die hem ar resteerde. Kareltje werd op het politiebureau ingesloten. Wegens dronkenschap op den openbaren weg Heden overleed tot onze die pe droefheid ons innig geliefd Zoontje en Kleinzoontje WIM, in den jeugdigen leeftijd van 4 jaren. Zijn diepbedroefde Ouders en Grootvader, V. WIT A. WIT - Wiegman. G. WIEGMAN. Stroe Wieringen, 12 Jan. 1934. Heden overleed tot onze die pe droefheid ons innig geliefd Kleinzoontje en Neefje WIM, in den jeugdigen leeftijd van 4 jaren. Uit aller naam, W. WIT Cz. Wieringen, 12 Jan. 1934 Dankbetuiging. Voor de vele blijken van deel neming bij het overlijden en de teraardebestelling van onze ge liefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd en Grootmoeder, MAARTJE TAKES, ondervonden, zeggen wij hartelijk dank. Inzonderheid onzen dank aan den WelEerw. Heer Ds. Van Beek voor de troostvolle woorden tot ons gesproken. M. KUIJT en Kinderen. Den Oever, Wieringen, Januari 1934. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van belang stelling zoowel van hier als van elders bij de herdenking onzer 25-jarige Echtvereeniging onder vonden, zeggen wij mede namens onze kinderen, hartelijk dank. J. DE KRIJGER J. DE KRIJGER - v. Wijngaarden. Wieringen, Jan. 1934. J. SCHOORL Pz. Accountant en Belasting - consulent SCHAGEN (telefoon 82) Lid van het Algemeen Verbond van Accountants, gevestigd te Amsterdam. Balans - opmaking. Belasting-aangelegenheden. Eiken Donderdagmiddag van 26 uur zitting in café N. KOK, Nieuwstraat te Hippolytushoef. CONSULTATIE - BUREAU WITTE KRUIS WIERINGEN. ZITTING DONDERDAG 18 JAN. Dr. DE GROOT (1—2uur.) Consultatie - Bureau voor Zuigelingen Wieringermeer. DONDERDAG 18 JAN. NAM. 2 TOT 3 UUR DOOR Dr. HOOGKAMER in het wijkge- bouw der Ned. Herv. Kerk. WERKLOOZEN en flinke jongens gevraagd voor verkoop van pracht artikel. 70% winst Geen risico. Brieven onder letter J.O. aan het bureau Wier. Crt. H.-hoef. Ter overname aangeboden: direct te aanvaarden, ZUIVELAFFAIRE, met of zonder huis en inventaris bij uitstek geschikt voor Wierin- gers. Brieven onder letter W. aan het Bureau Wieringer Courant. Economischer dan Olieverf, en beter dan kleurencarbolineums. Het beste van het beste. SLECHTS 10 CTS. PER M2 GEVERFD. Alléén te DEN OEVER (Wieringen) fa. VERFAILLE en KAAN, Bouwmaterialen Tel. 10. ENKHUIZER ALMANAKKEN, BOON's KALENDERS EN BLOKKEN. FORTUNA-AGENDA's 1934 in alle formaten verkrijgbaar in BOSKER's BOEKHANDEL H.-HOEF. AANGIFTE van NIEUWE LEERLINGEN eiken WOENSDAG gedurende de maand JANUARI van 1.30 tot 3.30 uur n.m. in het schoolgebouw aan de Laan No. 16. Schoolgeld van f 4.- tot f 62.- per jaar, naar gelang het inkomen der ouders. ONVERMOGENDEN, die aan de eischen voor toelating voldoen, worden kosteloos geplaatst. Bij de inschrijving moet een geneeskundige verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt, of de leerling al of niet voor het gekozen vak geschikt is. Formulieren hiervoor zijn aan de school verkrijgbaar. Tevens behoort bij de inschrijving het laatste belastingbiljet te worden medegebracht. OPLEIDING WORDT GEGEVEN IN Metaalbewerking Electriciensvak Timmeren en Meubelmaken. Inlichtingen verschaft de Directeur. NERGENS ZOO GOEDKOOP Triplex 60 ct. p. plaat 152 x 122, tevens klankborden 60 x 60, Eiken, Corremandel en Noten, spotgoedkoop. Lijstenmakerij. Adres: W. KLUT, Kanaalweg 134, DEN HELDER.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3