houden. Nu worden in snelle afwisse ling beurt op beurt de beide voeten met den hiel omhoog gebracht. Hier door verrichten alle spieren van den voet hun werk, tenminste wanneer men de hefbewcging ver genoeg door voert, d.w.z. totdat voet, enkel en scheen een rechte lijn vormen. De knieën moeten zich recht vooruit bewe gen en niet zijwaarts. Door deze oefe ning wordt 'n opeenhooping van bloed en andere vochten in de voetgewrich ten tegengegaan en de bloedsomloop in voeten en kuiten bevorderd. Een goede bloedsomloop, die het ge- heele lichaam warm houdt, veronder stelt echter een goede ademhaling. Het is haast ongelooflijk, hoe oppervlakkig de meeste menschen ademhalen. Er zijn echter verschillende oefeningen om verwaarloosde deelen der longen weer aan het werk te krijgen. De avonturen van de Wieringer wereldreizigers. Onze avontuurlijke terugreis I. De lezers zullen zich nog wel kunnen herinneren, dat wij in ons laatste reis verhaal schreven, dat wij het geluk hadden om met de trein vanaf Madrid kosteloos in Zaragoza te komen, en hoopten vandaar in twee weken in Holland terug te zijn. Dit is echter veel anders afgeloopen als wij ooit ge dacht zouden hebben, en op veler ver zoek zullen wij hieronder onze terug tocht beschrijven. Zaragoza is een groote moderne stad en maakte een gunstiger indruk op ons als Madrid en we besloten daarom, hoewel het niet onze bedoeling was, daar nog een paar dagen te blijven om nog eens te pro- beeren daar wat geld te verdienen. Ons eerste werk was het zoeken naar een goedkoope slaapplaats, jnaar dit bracht nogal heel wat moeilijkheden piet zich mee, want overal waar wij gingen vragen en men hoorde dat wij buitenlanders waren, werden wij bij de deur afgewezen. Dit kwam ons wel een beetje raadselachtig voor, maar dit raadsel werd de volgende morgen opgelost, want eindelijk na veel zoe ken, konden wij overnachten in een soortig clublokaal en de patroon daar van vertelde ons toen 's-morgens, dat men er voor vreesde, dat er in Spanje een revolutie uit zou breken, en daar Zaragoza nogal nationalistisch gezind is, was dat de reden, dat wij als bui tenlanders zoo moeilijk 'n slaapplaats konden krijgen. Na den middag gingen wij de stad in om alvast de beste ho tels uit te zoeken, waar wij 't 'savonds nog eens probeeren wilden met kaar- het zeil. Van slapen kwam echter niet veel daar wij steeds wakker geschrikt werden door het passeeren van een trein, en ook veel last van de kou had den. Den volgenden morgen toen het dag begon te worden, zijn wij nogmaals naar het dorp gegaan om een bakkerij op te zoeken, maar konden nergens brood bekomen en wc stelden ons toen maar tevreden met een paar knol len die daar op het land groeiden. Bij het station aangekomen zagen wij de chef met nog een paar personen al om de goederen-wagon heen loopen. Zoo dra hij ons in de gaten kreeg begon hij met veel gebaar naar ons te schreeu wen. Toen wij bij hem waren, wees hij ons direct op het pak hooi, dat wij jam mei' genoeg vergeten hadden weer op zijn plaats terug te leggen. Wij pro beerden hem uit te leggen dat wij dat gedaan hadden omdat hij ons niet in de wachtkamer wilde laten, en daarbij maakten wij nog al wat gebaren met onze handen om het hem zoo goed mo gelijk aan zijn verstand te kunnen bren gen, 's-avonds hadden wij al ondervon den dat de chef niet veel menschelijke gevoelens over zich had, en nog een ontaarde Spanjaard was. Dit liet hij nu terdege blijken, daar hij onze ge baren bepaald voor dreigementen op vatte, en toen een mes uit zijn zak trok en dit open haalde, en daarmee in zijn jastasch om ons heen bleef loopen en ook de andere personen begonnen drei gende gebaren te maken tegen ons. Wij waren echter zoo wijs dat wij niet tegen hun ingingen daar er anders misschien cïo grootste ruzie door ont staan was en gingen terug naar onze bagage. Een oogenblik later kwam de trein aanrijden die bij het station stop te Aan het loket kochten wij vlug een kaartje naar het stadjo Tudela en stapten de trein in. Maar de chef kwam ons achterna en toen de trein zich in beweging zette maakten wij nog gauw een gebaar tegen hem of hij van plan was geweest met het mes onze keel af af te snijden, maar er toen de kans niet meer voor kreeg. Dit vatte hij waar schijnlijk ook al als een beleediging op, want wij zagen hem nog gauw wat te gen den conducteur roepen. Wat hij echter riep verstonden wij niet maar dit kwam al spoedig uit, want wij za ten nog maar nauwelijks of wij zagen de conducteur met twee gendarmes op ons afkomen. W. HOLLANDER. J. POLET. Wordt vervolgd. BUITENLANDSCH NIEUWS. Terwijl de politie op het plein Van de Madeleine de handen vol had met de golvende menschenmassa, kwam van de groote boulevards een stoet van de oudstrijdersvereeniging na der. Haar vaandels werden door de menigte ,met daverend gejuich begroet Spreekkoren lieten onafgebroken een „leve Ghiappe" liooren. Op d Champs Elysées betoogden oudstrijders en roy alisten. Een spreker uit hun midden verklaarde „Wij wi^en geen partijen meer. Wij willen geen^jedriegers in de Kamer. Wij willen slechts een eensge zind Frankrijk zijn zooals wij het zou den zijn als het tot een oorlog met de „boches kwam." De nieuwe politie-prefect van Pa rijs, Bonnefoy-Sibour, n.e de politie maatregelen leidde, verklaarde dat hij 10.000 'man te zijner beschikking liad tot bescheiimng van Parijs en dat lüj nog meer mannen zou requireet'en als dit in de komende dagen noodig was, want de politie moest meester blijven van het terrein. Er zijn tijdens de betoogingen eeni- ge honderden aanhoudingen verricht. Infanterie voor het Kamergebouw Voor het Kamergebouw werd een bataljon infanterie opgesteld om op al les voorbereid te zijn., Na het eind van de Kamerzitting was het Kamergebouw schier aan alle kanten door betoogers omgeven. Er werd bevel gegeven de zittingszaal en de wandelgangen te ontruimen. Alle lichten aan de voorzijde van het ge bouw \yerden gedoofd en de toegangen aan de voorzijde gesloten. Kamerle den, publiek en persvertegenwoordi gers, die de zitting hadden bijgewoond moesten door een donkeren uitgang, het Kamergebouw verlaten. Acht dooden,. honderden gewonden. Het ministerie van binnenlandsche Zaken deelt officieel mede dat er bij de betoogingen zes personen werden gedood. De „Petit Parisien" spreekt van negen, het „Petit Journal" van twaalf, de „Populaire van 29.) Ongeveer 200 betoogers en 200 poli tie-beambten moesten naar het hospi taal werden vervoerd 350 personen werden gearresteerd. De directie van den Geneeskundigen Dienst heeft de volgende cijfers om trent het aantal slachtoffers der onlus ten ontvangen In de Parijsche hospitalen heeft men acht sterfgevallen van gewonde be toogers te betreuren. Op het oogenblik worden er 182 gewonden verpleegd, ,n wie er eenigen zich in ernstigen 'stapd bevinden 282 gewonden kon li na verbonden te zijn. naar hun Ining terugkeeren. zette, de conduc teur op ons afkwam met de niet bij zonder aangename mededeeling dat wij al te ver doorgereden waren, en moesten het eerstvolgend station uit de trein. Dit was echter 'n klein stati on, en het dorp lag een K.M. van de spoorbaan verwijderd. Wij gingen eerst informeeren hoe laat er een vol gende trein kwam terug naar Aleg.on, maar kregen te hooren, dat er niet eer der een trein stopte dan 's-morgens om 5 uur en om 7 uur een in de rich ting van San Sebastaan. Wij gingen toen naar het dorp, wat echter niet meer als een gehucht bleek te zijn, om onderdak voor de nacht te zoeken. Doch er bleek echter maar één café in het heele gehucht te zijn en daar konden wij geen onderdak bekomen, zelfs geen brood. Er bleef ons toen niets anders over, om naar het station terug te gaan, en de nacht door te bren gen in de wachtkamer. Maar dit ging ook zoo gemakkelijk niet want de wachtkamer was gesloten en de chef wilde ons er niet inlaten. Dat viel ons geducht tegen, daar de wachtkamer toch tenslotte altijd voor het ubliek opengesteld moet zijn, en tot overmaat van ramp begon het toen wij wat om het station heen liepen nog te regenen ook. Toen gingen wij nog eens beleefd aan de chef vragen, maar hij wilde ons niet eens meer ten antwoord staan. Gelukkig voor ons stond er op een dood loopend stuk spoor een wagon geladen met pakken hooi en een dekzeil er overheen. Met veel moeite wisten wij er een pak onder vandaan te krijgen, en kropen in het ontstane gat onder en geworpen. Op den Boulevard Sebastopel wier pen betoogers boombeschermers en banken op de trambaan. Van station- neerende autobussen en trams werden de ruiten ingeslagen. In de Rue de Bourgogne raakten de betoogers onderling slaags. Omtrent de poging tot brandstichting bij het ministerie van marine wordt nog ge meld dat ongeveer 2000 betoogers, die van de Place de la Concorde verdre ven waren, zich voor het ministerie ver zamelden en er met behulp van oude kranten in slaagden, een begin van brand te stichten. Een vrij groot aantal gewonden werd in de Kamer behandeld door officieren van gezondheid en geneesheeren van 't Paleis Bourbon en door Kamerleden. Op drie plaatsen lagen op de Place de la Concorde de resten van omverge worpen autobussen. Dicht bij de brug was een barricade gemaakt uit plan ken van schuttingen, uitgerukte hoo rnen en andere voorwerpen. Twee paarden zonder ruiter, galop peerden zonder zadels en teugels over de Place de la Concorde tot ze door de politie opgevangen werden. Snuivend en sidderend van het geweldig lawaai werden ze weggevoerd. Het plein was bezaaid met stukken ijzer, glasscher ven en steenen die als werptuig ge diend hadden. Een man van de bere den republikeinsche garde ging lang zaam naar de verbandplaats. In de hand hield hij zijn zwaren helm, waar in een gat was van drie vingers breed. Hij vertelde dat een projectiel door zijn helm was heengegaan, zoodat hij van zijn paard was afgevallen. JEUGDHERBERGEN. u te Den Helder op 14, 15, 16 en 17 Febr. in het Militair Tehuis een jeugdherberg- toonstelling wordt gehouden, mag het wel- it van belang zijn eens iets te schrijven r dit cultureele jeugdwerk, dat de laatste len zoo'n belangrijke plaats is gaan inne- ;n in het leven van de Nederlandsche jeugd, de eerste plaats willen wij wijzen op den [vang en den groei van het werk. jeugdherbergen zijn bestemd tot het ver taffen van een goedkoope en veilige over- ihtingsgelegenheid aan trekkers, dat zijn die te voet, per fiets of per boot van |ats tot plaats reizen en die dus aan derge- overnachtingsgelegenheden behoefte heb- In de jeugdherbergen hebben de jeugd- •bergouders de leiding, zij zorgen voor de Istelijke en lichamelijke behoeften van hun ;ten, terwijl verder het instituut berust op beginsel der zelfwerkzaamheid. De gas- zijn dus verplicht hun door de ouders op legde huishoudelijke en ander werkzaam- en te verrichten en krachtig mede te 'ken om de goede sfeer in de jeugdherber- te bevorderen. De jeugdherberg leert de igd dus zoodoende op eigen beenen te ,an, kweekt eerbied voor elkander en poogt ■lijke zelfstandige menschen te vormen, geleerd hebben elkaar te helpen. Boven in leert de jeugd door middel van de jeugd •bergen eigen land en bevolking kennen <r zelfwaarneming met het gevolg, dat men deze gaat waardeeren en liefhebben. Iedere jongere, die de jeugdherberg be zoekt, hetzij in groepsverband, hetzij alleen, moet in het bezit zijn van een z.g. trekkers- kaart, afgegeven door de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale te Amsterdam, welke het leiding gevend lichaam voor ons land is. Bij wangedrag kan deze kaart door de jeugd- herbergouders worden ingetrokken en de betrokkene is voor altijd gedupeerd en komt nooit meer in een jeugdherberg. De Nederlandsche Jeugdherberg Centrale is een vijftal jaren geleden opgericht. Er wa ren toen nog slechts enkele jeugdherbergen in ons land. Ieder jaar steeg dit aantal snel, zoo waren er b.v. in 1930 22 jeugdherbergen, in 1931 35, in 1932 43 en in 1933 59 jeugdher bergen. En dit aantal zal het volgend jaar wel weer zijn toegenomen. In de tweede plaats is het aantal ingeschre venen bij de N.J.H.C. sterk toegenomen. Wat de z.g. individueele trekkers betreft, dat zijn dus zij, die van de jeugdherbergen gebruik maken buiten school- of vereenigingsverband om, hun aantal beliep dit jaar over de 30.000 Indien men bedenkt, dat in 1930 nog geen tienduizend trekkers waren ingeschreven, in 1931 11250, in 1932 18.900, dan is deze stijging toch zeer snel in haar werk gegaan. Daar naast staan honderdtallen vereenigingen, ge meenten, scholen, instituten, jeugdorganisa ties enz., welke allen bij de N. J. H. C. staan ingeschreven en wier ledentallen of aange sloten personen momenteel in de honderd duizenden loopen. In de derde plaats valt de omvang en de groei van het werk zeer dui delijk waar te nemen in de cijfers betreffen de de overnachtingen in de jeugdherbergen. De grootste percentages dezer overnach tingen vallen op de categoriën der individu eele trekkers en der scholen. Zeer veel lage re en bijzondere scholen, alsmede talrijke rijks-, gemeentelijke- en particuliere middel bare scholen en nijverheidsscholen hebben dit jaar van de jeugdherbergen gebruik ge maakt. Het totaal cijfer der overnachtingen bedroeg in 1929 8500, in 1930 12.500, in 1931 52.000 en in 1932 100.000. Dit jaar zal dit cij fer liggen tusschen de 130.000 en 140.000. Intusschen is het bestuur van de Neder landsche Jeugdherberg Centrale van mee ning, dat men nog slechts aan het begin van zijn taak staat. Hoe duidelijk deze cijfers ook mogen spreken, hoe groot deze aantallen ook op zichzelf mogen zijn, in verhouding tot het aantal jongeren, dat van de jeugdherber gen zou kunnen gebruik maken, zijn deze cijfers nog betrekkelijk klein. De directe op gave is dan ook om het aantal trekkers groo- ter te doen worden, om het aantal overnach tingen in de jeugdherbergen sterk uit te brei den en om voorts een intensief bezoek aan te wakkeren en te bevorderen. Ook zullen die plaatsen, waar het net van Nederlandsche jeugdherbergen nog gaten vertoont, aange vuld dienen te worden met nieuwe tehuizen. Het is te hopen, dat velen, die tot nu toe onbekend waren met het werk, op de te hou den tentoonstelling die kennis en dat inzicht zullen verkrijgen, waardoor zij ongetwijfeld een vriend van dezen prachtigen, cultureelen arbeid zullen worden. GEMEENTE WIERINGEN. EEN KLEUTERSCHOOL. Op initiatief van eenige dames en heeren werd Woensdag avond een vergadering een vergadering ge houden in Hotel de Haan te Hippolytushoef, welke ten doel had, om tot stichting te ge raken van een kleuterschool voor Hippolytus hoef en omgeving. Er was voor deze verga dering tamelijk veel belangstelling, een 40- tal dames en heeren vulden de zaal. Mevr. G. de HaanBosker, sprak namens het voorloopig Comité een hartelijk woord van welkom tot den aanwezigen. Reeds ge- ruimen tijd, aldus mevr. de Haan, bestaan er plannen tot stichting van een kleuter school. Herhaaldelijk werd mij gevraagd of deze zaak nu al in voorbereiding was. De verzoeken werden zoo veelvuldig, dat ik ten slotte om raad ben gegaan bij iemand, die ik dacht dat hij zou willen meewerken, doch er vlak tegen bleek te zijn. Eenigszins ontmoe digd bleef de zaak wat rusten, doch de ver zoeken bleven aanhouden, waarop wij beslo ten, nu er zooveel belangstelling voor bleek te bestaan, om een advertentie te plaatsen voor het houden van een vergadering. Het resultaat van deze advertentie is overweldi gend. De behoefte aan een kleuterschool is drin gend geworden, getuige de groote opkomst van hedenavond. Als een van de redenen die deze behoefte wettigt noemde spr. het feit, dat het verkeer drukker is geworden de laatste jaren, ook verkeeren vele moeders thans in de omstan digheden, dat zij wegens de slechte tijden geen dienstbode kunnen houden om op hun kinderen te passen, Spr. heeft "inlichtingen ingewonnen bij den Wethouder van Onderwijs in Den Helder, die een reglement stuurde en verder alle moge lijke inlichtingen wil verschaffen. Een kleuterschool beoogt, kinderen van 3, 4, 5 en 6 jaar bezig te houden met vlecht werk, kleiwerk enz., binnenshuis en zomers in de openlucht in zandbakken en andere speelgelegenheden. Aan deze school zal dan een onderwijzeres komen die diploma Fröbel onderwijs heeft én bijgestaan wordt door een helpster. Spr. weet natuurlijk niet hoe of de Gemeen teraad er tegenover staat, doch 1 April a.s. komen er twee lokalen vrij in de nieuwe O.L. school die voor deze school dan benut zou den kunnen worden. Spr. heeft ook inlichtingen ingewonnen bij mevr. Ruitenburg—de Jong die aan een der gelijke school te Terschelling werkzaam is geweest, dat is een particuliere school die subsidie ontvangt van de gemeente. Terschelling heeft echter maar 3000 zielen, wat dus daar mogelijk is moet ook op Wierin- gen kunnen waar toch ruim 6000 menschen wonen. Ook voor de kinderen is het een uit komst, vooral nu ze bijna 7 jaar moeten zijn voor ze tot het O. L. onderwijs toegelaten kunnen worden. Er zijn menschen die niet goed van hun kinderen kunnen scheiden en ze het liefst bij hun houden, doch kinderen gaan zich op het laatst vervelen en willen met andere kinderen spelen, waarvoor de kleuterschool een uitkomst is. Het Fröbelonderwijs geeft het jonge kind geestelijke- en lichamelijke ontwikkeling. Godsdienstonderwijs wordt niet gegeven. Na deze uitvoerige uiteenzetting geeft spr. de vergadering gelegenheid zich over deze zaak uit te laten. De heer Sieseling vraagt hoe of het voor loopig Comité denkt te handelen voor de kin deren die uit de verste hoeken van Wieringen moeten komen. Laat men daar autobussen voor rijden Het is op Wieringen heel moei lijk in verband met zijn uitgestrektheid, om overal schooltjes neer te zetten. De presidente zegt dat men zich over deze kwestie in het Comité nog niet heeft uitge sproken, omdat het in de bedoeling ligt de school te Hippo te stichten. De heer Sieseling is de eenigste bezoeker op deze vergadering die van Westerland komt. Spr. meening is echter dat ieder zijn kinderen op eigen ge legenheid naar school brengt. De heer Van Vegten vraagt of het Comité eenige hoop heeft op een Gemeentelijke sub sidie. Het is toch bekend aldus spr. dat per 1 April de twee lokalen ontruimd worden wegens bezuinigingsmaatregelen van het Rijk op het lager onderwijs en worden dus klassen samengevoegd. Een onderwijskracht gaat weg. De Gemeente kan echter deze kracht aanhouden als zij wil, dan moet zij hem zelf betalen, wat wel niet zal gebeuren omdat ook de gemeente moet bezuinigen. Zou men nu denken dat waar de gemeente aan den eenen kant moet bezuinigen op het onderwijs, zij langs een anderen weg gelden beschikbaar stelt voor nieuw onderwijs De presidente zegt dat h.i. deze zaak apart staat, men voelt blijkbaar niet de behoefte om die klassen gescheiden te houden op de lagere school, het leerlingenaantal wordt wat minder met April. De heer v. Vegten wil blijk baar de vergadering pessimistisch beïnvloe den, daar moeten wij ons optimisme tegen over plaatsen. Een cursus voor de rijpere jeugd wordt ook financieel gesteund door de gemeente. Al de ouders die hier aanwezig zijn wenschen de school. Spr. wil aan een afwij zing van de raad niet denken. De heer Wilms meent dat de opzet mis schien wel zoo kan zijn dat men geen steun van de gemeente behoeft. De presidente zegt dat in Den Helder men betaalt naar draagkracht, Van een inko men tot f 1000.- moet b.v. betaalt worden 20 cent voor 1 kind, 30 cent voor 2 kinderen, 40 cent voor drie kinderen per week, voor hoogere inkomens wordt het naar verhouding meer. Bij een aantal kinderen van 50 heeft spr. zich gedacht dat gemiddeld zou worden betaalt 20 ct. per kind, dit wordt f 500.- per jaar. Dan ligt het in de bedoeling om een ver- eeniging te stichten, waar toch zeker wel 100 menschen als lid voor zijn te krijgen tegen een contributie van f 1.- pér jaar. De Inkom sten schat spr. op f 600.- per jaar. Mevr. Ruitenburg—de Jong heeft zich als leerkracht beschikbaar gesteld, daar moet een helpster bij. De gemeente moet de lokalen beschikbaar stellen. Men moet leermiddelen aanschaffen en speelgoed. Spr. heeft zich nog geen voor stelling gemaakt van de uitgaven, doch deze zullen toch zeker wel f 1250.- bedragen. Mevr. Ruitenburg zegt dat met f 200.- niet veel gedaan wordt voor aanschaffing van één en ander. De presidente zegt dat nog weinig begroot kan worden, want schoolbanken zullen er vermoedelijk ook moeten komen, aangezien, die er nu staan te groot zijn. Spr. stelt voor om tot oprichting over te gaan van de vereeniging, waarna een be stuur kan worden benoemd, wat de plannen verder uit zal werken. We zullen zoo beschei den mogelijk zijn in de aanvrage om subsidie en een begrooting overleggen aan den Raad. Hierna geven zich op 36 personen als lid, enkelen houden hun besluit nog in beraad! O.a. de heer C. Boersen, die zegt dat van R.K. zijde ook pogingen worden aangewend om een bewaarschool te stichten, in hoeverre deze plannen door zullen gaan weet spr. nog niet, doch voorloopig wordt hij nog geen lid van deze schoolvereeniging. De presidente zegt dat nog een aantal ou ders, die niet aanwezig kunnen zijn op deze vergadering, toezegging hebben gedaan dat zij lid zullen worden. Ook zij, die geen kin deren hebben, doch lid willen, worden uit sympathie met het doel zijn welkom en onze vereeniging. Ook zal natuurlijk een regeling worden getroffen, die niet bij machte zijn het minimum schoolgeld te betalen. Wenschelijk wordt geoordeeld dat de school tijden zullen zijn van 9—11 en van 2—4 uur, Hierna werd een bestuur gekozen wat be staat uit zeven personen, t.w. mevr. G. de Haan—Bosker, presidente L. Noorden, sec retaris C. Duijnker Jbz., penningmeester mevr. Jac. Beeker-Toirkens, H. Wilms, J. Vis ser en T. Kort, bestuursleden. De presidente wenscht de vergadering ge luk met deze keuze. Het bestuur zal nu aan het werk gaan en binnenkort weder een ver gadering bijeenroepen. Met de wensch dat deze vereeniging tot zegen van onze kinderen, die ons zoo na aan het hart liggen, zal mogen arbeiden, sloot spr. de vergadering. De „iemand", die zich niet liet vin den om mee te werken hier een fröbel school in het leven te roepen! wil, nu zijn beweegredenen tot niet medewer ken heel anders in 't pubV*ei verteld ?q inderdaad zijn, 't „waar- o;m" in een paar woorden recht zetten. Ik heb daarvoor maar één zinsnede uit minister Marchant's radio-rede van j.1. Dinsdagavond aan te halen ,De tegenwoordige financieele moei lijkheden maken thans bezuiniging op onze hooge onderwijsuitgaven nood zakelijk. Het bedrag onzer gewone jaaruitga ven bestaat voor ongeveer één derde uit rente en aflossing van schuld en uitgaven voor pensioenen. Hoe bezuinigd moet worden. De bezuiniging moet dus worden gevonden op 2/3 van onze uitgaven, een kleine 400 millioen. Daarvan komt alleen voor het ééne departement van Onderwijs 150 millioen, belangrijk meer dan 1/3. Het spreekt vanzelf, dat onderwijs een belangrijk deel van de bezuiniging moet dragen". Mij dunkt, dit zegt ons genoeg. Ik sta niet onsympathiek tegenover een kleuterschool, en in steden waar de kinderen soms driehoog in bedompte kamers den geheelen dag zouden moe ten verblijven, is de kleuterschool eeri onmisbaar iets doch hier ter plaatse bestaat volgens mij de strikte noodza kelijkheid tot stichting van een fröbel school niet. En waar we weten, dat de Gemeente hier voor hopeloos groote uitgaven staat en de begrooting nau welijks sluitend kan worden gemaakt, dan is het onverantwoordelijk voor het „niet noodzakelijke", tegen beter weten in, maar weer bij de Gemeente aan te kloppen. Laten we het geval „Beerta" niet vergeten, zie naar Amsterdapi, Rot- terdaf en meer steden waar de regee ring op hardhandige manier de weg tot bezuiniging heeft aangegeven, om dat bij een voortgaande stroom van uitgaven de financiën niet meer te redden waren geweest. Laten we mee helpen er voor te waken, dat het hier niet deze kant uitgaat. Met alle sympathie voor de voorstan ders, die zelf een wekelijksch bijdrage willen opbrengen, blijft daar altijd nog een bedrag voor leermiddelen, meubilair enz., waarvoor de openbare kas garant moet zijn en dan is daar het lang niet ondenkbeeldige feit, dat ook Oost en West hun rechten op der gelijke schooltjes zullen doen gelden. Dit zijn de redenen, waarom ik geen daadwerkelijk aandeel in de pogingen tot oprichting van een fröbelschool heb willen nemen, en degenen, die het ernstige van den toestand der geldmid delen van Rijk en Gemeenten (en „ook van vele particulieren" die de belas* tingdubbeltjes bij elkaar moeten brein gen) willen zien en kunnen begrijpen, zullen het geloof ik met mij eens zijn. Corn. J. BOSKER, BURGERLIJKE STAND. Van 2 t.m. 8 Februari 1934.) Geboren Meile, z.v. B. de Jong en T. v.d. Wal Ilarm Jacob, z.v. P. N< Nauta en J. Mellema. Ondertrouwd: N. Mulder en G. Chris sians. Overleden G. Staaltjes vr. 75 jr. echtgen. van P. Tijsen Gerritje, oud een maand, d.v. M. Landolt en A. van Meulen. Rijdt met de W. A. C. O. - B U S S E N LIJNEN DOOR GEHEEL NOORD—HOLLAND Vraagt gratis dienstregeling bij onze agen ten DE HAAN en TIMMERMAN, H.-hoef.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2