„Noria" boter ZE IS ER WEER!! VAN OEVEREN, dedeelen, dat ons van betrouwbare zijde werd bevestigd, dat de minister-president inder daad het voornemen heeft in April a.s. naar Indië te vliegen. Naar de meening van dr. Colijn is het noodzakelijk, dat hij persoonlijk contact zoekt met den Gouverneur-Generaal, den Raad van Indië en de verschillende direc teuren der departementen. Zijn verblijf zal van niet langen duur zijn. DR. COLIJN IN LONDEN. Reuter meldtDr. Colijn heeft Zaterdag ochtend een bezoek gebracht bij Runciman op het ministerie van Handel. Ofschoon dr. Colijn een strikt stilzwijgen bewaart ten aan zien van de oogmerken van zijn bezoek, ver neemt Reuter dat verwacht wordt dat hij zich met een of meer van de volgende drie vraagstukken zal bezighouden 1. de rubber- restrictie, in 't bijzonder wat betreft het pro bleem van de schadeloosstelling aan inland- sche planters 2. den invloed van Roosevelt's laatste maatregelen op den gouden standaard in Nederland, en 3. de plannen voor een mo gelijke gedachtenwisseling tusschen de be trokken regeeringen over het suiker-pro bleem in den loop van de volgende maand. Verwacht wordt, dat dr. Colijn nog andere Britsche ministers zal bezoeken, maar tot nu toe zijn daarvoor nog geen afspraken ge maakt. De minister-president wordt heden in Den Haag terugverwacht. DR. COLIJN NAAR INDIE. In aansluiting met het reeds mede gedeelde aanstaande bezoek van dr. Colijn aan Ned.-Indië wordt nader ge meld, dat het vertrek op 1 Maart zal plaats hebben met vliegtuig Pelikaan, dat dan (bestuurd door Geyssendorf- fer) naar Insulinde vertrekt. ffleyiededbnd^Jöjdfiasto 1 DOOS 20 CT-TUBE 35 en 60 CT. 1 OMZETBELASTING. De Kamer van Koophandel en Fa ken voor Hollands Noorderkwartier maakt belanghebbende handelaren en winkeliers, die tevens bijkojnstig fabri ceeren er nogmaals op opmerkzaam, dat de verzoeken om hun op 1 Jan. j.1. aanwezige handels- of winkelvoor raad zonder berekening van omzetbe lasting tot 1 April a.s. te kunnen afle veren vóór 15 Febr. a.s. bij een Inspec teur der Invoerrechten en Accijnzen moeten worden ingediend. Het be treft hier b.v. de handelsvoorraad van een winkelier in confectie die tevens een atelier heeft, een winkelier in meu beien, die een stoffeerderij aan zijn zaak heeft verbonden, een winke lier in luxe artikelen tevens lijstenma ker, een autohandelaar die tevens ca- rosserieën bouwt enz. In het verzoek schrift dat ongezegeld kan worden op ge;maakt dient men een vergunning aan te vragen overeenkomstig art. 4 der Omzetbelastingwet met de bedoe ling deze te mogen toepassen volgens de beschikking van den minister van financiën dato 29 Jan. 1934. CRISIS-VARKENSWET 1932 De aandacht van de Varkensfokkers wordt erop gevestigd, dat van de ge boorte van biggen, op de daarvoor vastgestelde geboortekaarten binnen 4 x 24 uur kennis dient te worden ge gegeven aan den Secretaris der Plaat selijke Cojnmissie. Bij niet-naleving van deze bepaling zal een boete worden geheven van f 1. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat alleen die varkens als gemerkt zullen worden erkend, die zoowel van het blikmerk als van het tatoueermerk zijn voorzien. BUITENLANDSCH NIEUWS. TRAGISCH ONGELUK TIJDENS EEN JACHT. Bij Arnsberg in Duitschland had een land eigenaar zich met zijn 18-jarigen zoon op de hertenjacht begeven. Den zoon had hij ge last, in den jachtwagen te blijven. Niettemin begaf de jongeman zich in een dennebosch en de vader in de meening een hert te zien bewegen, schoot zijn zoon dood. De jongeman stierf in de armen van zijn vader. Deze kreeg een zenuwaanval, tengevolge waarvan hij zelf in levensgevaar verkeert. DOOR SCHRIK ZIJN GEZICHTSVERMOGEN TERUGGEKREGEN. Eenige jaren geleden had een arbeider van de Gutehoffnungshütte bij een ongeval het gezichtsvermogen verloren. De man verloor zijn levensmoed niet en werd bezembinder. In geheel Oberhausen stond hij bekend als een buitengewoon optimist. Een dezer dagen sloeg naast hem de bliksem van een wintersch onweer in en door den schrik werd de blinde verdoofd. Toen hij na eenigen tijd uit zijn verdooving ontwaakte, kon hij weer iets zien. Het gezichtsvermogen heeft zich allengs beter ontwikkeld en nu kan de man weer even goed zien als voor zijn ongeval. Een beschuldiging van het Vatikaan. Uithongering van de Koeban Kozakken Uit de Vatikaansche stad wordt aan de „Daly Telegraph" geseind, dat de „Oservatore Romano", het officieele orgaan van den Heiligen Stoel, Stalin dictator van Rusland, er van beschul digt, stelselmatig de Kozakken in het gebied van Koeban uit te hongeren. Het blad citeert de verklaring van een Amerikaan, die in het gebied van Koe ban heeft gereisd, n.1. Stalin alle oogsten der Kozakken de laatste jaren heeft gereqireerd, met ontzettende ge volgen. Waargenomen werd, dat Ko zakken in de steden ratten, katten en doode honden kochten, ojmdat zij niets anders te eten hadden. Lijken van vrouwen en kinderen, die van den honger waren omgekomen, lagen in de straten der hoofdstad. De bevolking, wordt gezegd, is sedert de laatste twee jaren met 40 pCt. verminderd. Het blad maakt in verband hierme de melding van de onlangs door Stalin gedane volgende ontboezeming De Kozakken zijn de hardnekkigste vij anden van het communisme. Zij heb ben de 'mentaliteit der middelklasse. Ik twijfel er niet aan, dat zij de eerste de beste gelegenheid zullen aangrijpen tegen ons te rebelleeren. Wij moeten hen als klasse en als aparte kaste uit roeien. De herinnering zelfs aan hen moet worden uitgewischt. Tot zoover het uittreksel uit de „Os servatore Romano". GEMEENTE WIERINGEN. De OAKFORD-RAMP. De Texelsche Crt. schrijft Aan een Engelsch blad, waarvan men ons een uitknipsel zendt (we mee nen van uit de Daly Herald) ontlee- nen we in verband met de ramp van de Oakford het volgende Een broer van een der omgekomen leden van de bemanning, Mr. Barth. Despiond, wonende te Kirkdale, deel de aan een journalist mede Toen ik gisteren tijdens die storm lop straat liep, kreeg ik opeens een vi sioen van de Oakford. Het schip raak te aan de grond, strandde, en werd een wrak. Dit schrikbeeld pijnigde me de heele dag en de heele nacht. De omgekomen John Desmond woon de in een zeemanshuis te Londen. Thomas Patterson, van Blyth, laat een weduwe en zeven kinderen ach ter. Hij voer nog slechts 9 mud. als stoker op de Oakford. Toen hij met Kerstmis thuis was, zei hij tot zijn vrouw Als ik na deze reis niet thuis kom, kun je me wel als ten doode op geschreven beschouwen. Ik ga mijn laatste reis maken. Zijn vrouw verklaarde de dag na de ramp Gisteren zei ik nog tegen een van mijn dochters Ik voel. dat er een telegram voor mij onderweg is Als het komt, maak het dar niet open. Laat ik dat maar doen. Ik denk, dat het slecht nieuws zal brengen Mr. A. Mudie. 2e machinist, deed tij delijk op de Oakford dienst. Hij moest wachten op 'n ander schip. Hij laat een vrouw en twee gehuwde dochters achter. Uit brieven van familie-leden, aan schipper J. v.d. Kooij gericht, blijkt, hoezeer zij van dankbaarheid jegens de Texelaars, jegens de dappeie red- dingbootbemanning in het biezonder. zijn vervuld. Ook fotograaf J. Bruin, die belangeloos foto's van de slacht offers maakte, (de familie toch heelt de lijken niet meer kunnen zien) Stremmig Scheepvaart. De reeds eer der vermelde stremming in de scheep vaart bij de schutsluis te Den Oever is een week uitgesteld en zal plaats hebben op Donderdag 15 en Vrijdag 16 Febr. a.s. Dienstplicht. De dienstplichtige A. P. Hoogesteger van de lichting 1933 uit de gepieente Oost- en West-Sou burg, wonende alhier, is voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht we gens kostwinnerschap. Loonen werkverschaffing. Met het oog op de loonen in het vrije bedrijf in deze gemeente komt het den Minister van Sociale Zaken noodzakelijk voor het uurloon bij de werkverschaffing in den Wierjngermeerpolder te herzien. Het uurloon dat tot dusverre nog 30 cent bedroeg, wordt met ingang van 26 Februari a.s. nader vastgesteld op 28 cent. De vergoeding voor het regenverlet wordt hierdoor 22 cent. Eerste steenlegging. Zondagmorgen omstreeks elf uur vond een eenvoudige plechtigheid plaats op het terrein waar binnenkort een eigen gebouw zal verrijzen van de moderne arbeidersbeweging te Wieringen. Het werk was namelijk zoover ge vorderd dat de traditioneele gebeurte nis van het eerste steen leggen kon plaats vinden. Nadat de heer Kooij de steen ge njetseld had op de plaats waar later een gedenkplaat zal worden aange bracht, werd het woord gevoerd door den heer F. Bontkes namens de Wie- ringer-bestuurdersbond en door de heer S. Slikker namens de Bouw- arbeidersbond, waarna de heer Kooij nog een enkel woord sprak. „Zang en Vriendschap." De gemeng de zangvereeniging „Zang en Vriend schap" geeft onder leiding van haar Directeur den heer Jac. I. Hovenier op Zondag 11 Maart a.s. een uitvoe ring in de bioscoopzaal van den heer de Haan. Opgevoerd zal worden het zang spel „Nelly", bewerkt naar de gelijk namige Opera. Op deze uitvoering ko men wij nog nader terug. Tevens zal Z. en Vr. dit jaar weer deel nemen aan het Bondsconcours wat ditmaal wordt gehouden te Ber gen op 27 Mei en 3 Juni. Politie. Bij iemand te Hippolytus- hoef komen aanloopen een herders hond. Inl. bij Gem.-Bode. Evangelisatie. Zaterdagavond 17 Februari a.s., 's-avonds 8 uur zal Dr. R. B. Evenhuis, Ned. Herv. Pred. te Zaandam, in het Evangelisateigebouw Koningstraat, spreken over het onder- mocht blijken ontvangen van oprech- werp „De beteekenis der Kerk in het te erkentelijkheid. heden". „DE AFSCHEIDING". J.1. Vrijdagavond hield in de Geref. Kerk te Hippo de Wel Eerw. Heer J. Oranje een rede over de Afschei ding der Geref. Kerk uit die der Neder Duitsche Hervormde Kerk nu een eeuw geleden. Deze rede was al eenigen tijd eerder aangekondigd doch door een droevig ongeval in de gemeente was dit uitge steld. Voor een eeuw tercu*, aldus spreker hadden aangrijpende- gebeurtenissen plaats in het kerkelijk leven in de Ne derlanden. De Neder-Duitsche Her vormde Kerk in ons land was in een staat van ongeloof en liberalisme. De leeraars verkondigden niet het rijke woord Gods in zijn volle diepte niet de verlossing der mer7ichen door het bloed des kruizes voor elk, die dorst naar het waarachtige woord Gods. Wel werd gepredikt cm braaf en deugdzaam te leven, wel was er alle Godsdienstvrijheid in die dagen, maar niet voor hen die de verlossende gena de Gods door het bloed des kruiscs verkondigden. De strijd nam een aan vang in de kerk te Ulrum (Groningen) waar Dojniné De Kok predikant was. Ook Dominé De Kok was in het mileu der Vrijzinnige leer opgevoed. Doch door eenvoudigen des volks was hij tot de werkelijkheid gekomen, dat er iets anders noodig was dan alleen een braaf deugdzaam leven. Op een catechisatie, die dominé De Kok hield met een zijner andere gemeente-leden, slaakte deze de blijde verzuchting „Och dominé. als ik zelf nog iets zou moeten toedoen tot mijn zaligheid, dan stond het er hoploos voor. Maar God had hem doen zien, dat niet de mensch uit zijn goede werken kan za lig worden, maar dat het lijden en ster ven van Christus volkomen verzoe ning gaven, ook voor hem. Ook bij het sterfbed eener vrouw gingen dominé De Kok zijn oogen open dat er iets on- indig veel meer noodig was dan een enkel braaf leven. Hij die anderen meende te leeren werd nu door God zelf geroepen bij eenvoudige menschen die een weelde kenden die alle ver stand te boven ging. Ook een afschrift van de institutie van den grooten kerk vader Calvijn deden hem zien dat wat hij gebracht had, grootendeels dood formalisme was. En het ging De Kok zooals het later gegaan is met den grooten staatsman wijlen Dr. Abraham Kuiper die ook door een een voudige vrouw tot de diepe levensover tuiging kwam waarvan hij tot zijn sterfbed getuigde. Ook Dr. Maarten Luther heeft die groote zielestrijd ge kend die elk Christen doormaakt die uit de duisternis van on- en bijgeloof worden getrokken tot God's wonder baar licht. De strijd was voor De Kok niet gemakkelijk want hij moest het aanzien dat Ds. Smit zijn kansel be klom en hij zelf mocht luisteren. Do miné De Kok die door de sterke arm de kansel niet mocht beklimmen, evenals een ambtgenoot van hem, Dominé Scholten van Doevren, moes ten het aanliooren hoe Consulent Do miné Smit de bergrede des Heiland's vervat in Matthëus 5, predikte als een zedelesje. Doch het geloof kan niet zwijgen en na de prediking van Dominé Smit, heeft Dominé De Kok hem verweten in het openbaar dat hij het woord God's geweld had aange daan. Van toen aan werden De Kok en diens volgelingen genoodzaakt de kerk te verlaten. Van toen af heeft Dominé De Kok gevangenis verduurd evenals zoovelen na hejm. Ja, voor een eeuw terug was alle Godsdienst geoor loofd, doch niet deze, waarvan elk die waarachtig omgezet uit de duisternis, getuigenis aflegt. Willem I. in 1813 in ons land gekomen, legde in 1816 de re glcmenten op aan de kerk, wat tot jampiere verscheuring moest leiden. Niet de Staat, maar Christus was de Koning der Kerk. En hij heeft en zal zijn duur gekochte gemeente voeren tot zijn erfenis die in de hemelen be waard wordt. Want Gods woord houdt stand in eeuwigheid. Zij zal geen duim breed wijken. Geen brandstapels heb ben dat kunnen uitroeien. Om dit be ginsel hebben een Bilderdijk en Da Costa, ja zoovelen meer, verguizingen geleden. Doch Gods volk dat geen naamchristen mag dragen, doch 't welk in waarheid is verlangende naar 's Hemels Zion, zal, zooals zoovelen voor hen, de kracht ontvangen, om te verdragen, te strijden de strijd des geloofs. Hiermede eindigde de heer Oranje zijn rede. Er werden door de aanwezi gen nog vragen gesteld, die alle beant woord werden. Besloten werd over niet te langen tijd weer een lezing te houden. ONS WIERING ERMEERHOEKJE. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde Succes I een Comp.-wedstrijd tegen Texel I op het terrein van laatstgenoemde club. Na een zeer mooie spannende wedstrijd is het Succes ge lukt met 43 te winnen. Texel wist in de eerste helft de leiding te nemen met 2l, doch vlak voor rust maakte Succes gelijk. In de tweede helft wisten beide clubs de stand weer op gelijke voet te brengen n.1. 3—3, waarna tenslotte Succes het winnende punü scoorde 43. De wedstrijd werd bijgewoond door veel publiek. Succes 4 speelde thuis tegen J.V.C. 3. Deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel 33. Succes 4 had ge ruimen tijd de leiding met 31, doch zeker in de veronderstelling, we winnen het toch wel, werd er niets meer van gemaakt met tot slot dat J.V.C. het nog tot een gelijk spel wist te brengen. Naar het concours. De Mandolinevereeni- ging Oefening Kweekt Kunst zal op den twee den Paaschdag deelnemen aan het Concours voor dergelijke vereenigingen te Utrecht Slootdorp. In een Donderdagavond gehouden bijeenkomst van Vrijz. Herv. in het gebouw voor Maatschappelijk Werk, hield Ds. Bakker van Drachten een rede over het doel en streven van het Vrijzinnig Christendom. Verkiezing had plaats van twee nieu we bestuursleden, gekozen zijn de heeren P. de Jong te Middenmeet* en M. Nanninga te Slootdorp. Ontwikkelingsavonden. Op 31 Janu ari en op 9 Februari te Middenmeet* heeft de heer ir. van Kretschmar een causerie gehouden over Spanje en boschaanplant aldaar. Spr. verhaalde enkele karaktertrekken van het Spaan sche volk, landsgewoonten en andere bijzonderheden. Een groot aantal lan taarnplaatjes en foto's verduidelijk te het gesprokene. Medegedeeld wordt dat de Dorps commissie thans in haar binnenkort te houden vergadering zal overwegen in hoeverre voortzetting der lezingen, waarvoor in het algemeen goede be langstelling bestond, aanbeveling ver dient. T.z.t. zullen hieromtrent nadere mededeelingen worden gedaan. Ook de Landbouwschuren krijgen namen. De onderscheidene Landbouwschuren in onzen polder hebben in den afgeloopen week allen een naam ontvangen. De meest uiteen- loopende naamkeuzen kan men hierbij op merken. „Haukeshoef," „Het Hooge Land", „Van golven gewonnen," „God met ons" enz. SLOOTDORP. Maandagavond hield de Ned. Chr. Landarbeidsbond, afd. Wieringermeer, een feestelijke jaarvergadering in het Gebouw voor Maatschappelijk Werk. Bijna 30 dames met ruim 40 heeren waren aanwezig. Het lokaal was a.h.w. omgetooverd in een feest zaal. Bloeiende tulpen prijkten ruimschoots op de diverse tafels. De Voorz. van den avond Ds. K. O. Finkensieper, welke dit samenzijn opent met Ps. 89 17 las hierop Ps. 24, ging voor in gebed. Na deze plichtspleging legt spr. den nadruk op het le vers van Ps. 24 ,De aarde is des Heeren mitsgaders hare volheid, de wereld en die daarin wonen." Spr. wijst er op dat deze tekst inhoud „critiek" en „troost" bevat. Wanneer de gansche aarde des Heeren is, dan dient ook God boven alles te worden geëerd. Staan we dan, zoo vervolgt deze, ook op een feestdag als deze steeds on der de schutse van dien God. Het hoog ver trek waar ieder zich bergen kan, ook onze Chr. Arbeidersbeweging. Niet om onze voor- deelen om het koele geld, doch om het voor deel Gods om de Troost van Zijn woord. Spr. heet de dames inzonderheid welkom die in groote getale zijn vertegenwoordigd, de heer de Groot van Uithuizen, Hoofdbestuurder, Ds. C. v. d. Vliet Ger. Pred. ter plaatse er voorts alle aanwezigen. Een tweetal couplet ten van het N.C.L.B. Bondslied werden hier op gezongen, waarop volgt Jaarverslag sec retaris Top. Deze memoreert een tevreden heid over het afgeloopen jaar. Het ledental steeg van 36 op 54, waarbij ook eenige leden waren overgekomen van de Moderne Bond 4 Leden-ledenvergaderingen, 9 Bestuursver gaderingen werden gehouden en 1 vergade ring Chr. Besturen Bond. 8 Jan. j.1. werd het bestuur met 2 leden uit gebreid van Middenmeer. Ook het Jaarver slagPenningmeester liet een gezonde finan- tieele politiek hooren. De inkomsten en uit gaven sloten met een kassaldo van f 47.63. Beide heeren dank voor hunne verslagen. De heer de Groot (hoofdbestuurder) zegt met genoegen een feestavond ter plaatse mede te maken op den vroegeren zeebodem. Dat ook hier een Afd. is geboren en uitge groeid die er wezen mag stemt tot dank. Voorts releveert spr. in breede trekken het nut van Organisatorisch samengaan, voorts vanaf de oprichting 25 Febr. 1914 wat deze heeft gedaan en nog doet. Wij moeten zoo zegt spr. niet blijven stilstaan bij het heden, doch achterwaarts zien wat is bereikt en voorwaarts voor de toekomst. Wel meenden velen dat na de groote oorlog een glorieuse tijd zou aanbreken, doch helaas hoe zijn die MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. ALKMAAR, 9 Febr. 1934. Op de ge houden kaasmarkt waren in totaal 41 stapels, wegende 45000 Kg. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt Fabriekskaas 38 stapels Kleine f 23 1 stapel Commissie f 20 Boerenkaas 2 stapels Kleine f 22. Al les met rijksmerk. Handel goed. De Veemarkt. ALKMAAR. 12 Feb. 1934. Op de ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 70 Vette koeien f 120 tot f 230, handel redelijk 3 Graskal veren f 25-f 35 2 Vett, kalveren f 40- 1 50 vette kalveren per Kg. 60-80 ct.; 136 Nuchtere kalveren (slacht) f 4-f 16 338 Vette varkens per Kg. 34-37 cent. Handel matig. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 9 Febr. 1934. Op de ge houden Graanmarkt waren in totaal 445 H.L.'s aangevoerd, waarvan aan voer en prijzen als volgt 8 voer tarwe f 3-f 4 i25 rogge f7 119 gerst chev f 4-f 5 154- haver 6.30-f 746 boonen w.o. paarde f 6.50. bruine f 9.25-f 10 citroen f 15 en witte boonen f 11.50- f 20 5 mosterdzaad, rood f 25 en geel f 10.75-f 13; koolzaad f 15 40 karwij- zaad f 25.60-f 26 8 blauwmaanzaad f 17.50-f 18 tuinboonen f 6.25 40 erwten, w.o. kl. groene f 9.50, groote f 12-f 19 grauwe f 4-f 33 en vale f 4- f 25, alles per 100 Kg. Handel stug. velen bedrogen door de werkelijkheid. Inste- de van geluk, een werkloozencijfer van 25 millioen, welke moeten werken en niet kun nen. In ons eigen land is het getal werkloo- zen ruim 400.000. Wanneer komt men daar weer vanaf, zoo vraagt spr. Wij Chr. Land arbeiders moeten zijn werkelijkheids-men- schen, weten dat de overheid bij hare wan hopige pogingen onze steun ook heeft bij haar zware taak. Naast die overheid is een zeker volksdeel welke gaten zoekt om er door te kruipen. Ook die ontevredenheid en onver schilligheid komt bij onze menschen voor. Wij hooren klanken van de jongeren die da den willen zien. De symthonen uit het bui tenland vinden ook een weerslag bij ons. 25 Febr. heeft uwe Organisatie 20 jaren bestaan en is groot geworden. Nietig opgericht, dik wijls veracht groeide ze uit tot 27000 leden, allen aanvaardend het beginsel en verwer pend de klassenstrijd. Men vraagt wat is er bereikt, er zijn geko men, dank zij de Chr. Vak-Organisatie een Collectief Contract ondanks Brautigam en anderen, hetwelk is ingesteld bij bedrijven van Dollar tot Schelde en nog daarbuiten. Na die 20-jarige periode is heel het bedrijfsleven in de lijn van uwe organisatie afgestippeld. Wie zal zeggen wat de nabije toekomst ons zal brengen Het is best mogelijk dat 1934 ons nog dieper brengt in de woestijn. Practisch gesproken is het met Gods hulp gegaan, niet naar „vraag" en „.aanbod" of „macht" doch met het „recht". Onze organisatie heeft te waken voor goede loonen enz. doch ook de uitdraging van Geestelijke en Zedelijke be ginselen en in deze dagen én altijd. Laten we er geen rekensom van maken, doch bezien wat God ons hierin geeft. Dan weten we ook niet wat 1934 ons brengen „kan." Laat ons, zoo besluit spr. zijn vurig pleidooi, dan op trekken met God, het N.C.L.B. Vaandel ge trouw blijven pleiten, op de bodem van Gods Woord en daarmede het leven in. Gedien stige „Martha's" zorgden hierop voor verver- schingen, eveneens werden ruimschoots roo- kerij-artikelen rondgediend. J. Moes gaf een voordracht „Huibert en Klaartje". Dan een zangnummer Trio Mej. van Strien, Mej. v. d. Hout en Mej. Top. Hierop werd gepauzeerd. Na de pauze werd door de heeren J. Nou- wing en Miedaveine een samenspraak gege ven, opgevolgd door zang, Mej. Geelhoed. M. Steinfort draagt voor „Het Punaise ver haal". Hierop volgt weer een zangtrio door bovengenoemde dames. Daarna 2e pauze. Daarop geeft de heer J. Nouwing als woord voerder der Commissie van drie (F. van Stra ten en G. Versluis) verslag van de controle der boekhouderij rapporteert dat alles in or de was, weshalve de Commissie voorstelt den Penn. dank te zeggen voor het gehouden be heer. Volgt voordracht J. Moes „Het ver kochte paard." Mej. van Strien volgt met zangstukje „Onze Vader," terwijl J. Nouwing een luimig stuk geeft over „Adriameke Koe- voets". Mej. Geelhoed geeft opnieuw „Zang", terwijl de heer M. Steinfort een 2e voordracht geeft over „Wat het Inspectie maken vertelt." Een 2-tal coupletten volgen hierop van het C.N.L.B. Bondslied. Ds. K. O. Finkensieper dankt daarop allen welke op eenige wijze hadden megewerkt tot het welslagen van dezen schoonen avond. Ds. C. v. d. Vliet brengt vriendelijk dank voor de hem gebrachte uitnoodiging, wenscht Bestuur en leden kracht toe en wijst vervol gens op het nut vast te houden aan de posi tief Christelijke beginselen als Land-Arbei ders Organisatie. Nadat gezamenlijk gezongen was de Avond zang 1 met orgelbegeleiding van den heer Leenders sloot Ds. v. d. Vliet met dankgebed. de 54 ets per pond. KOFFIE 25 et. PER POND. Slootdorp. ZIJN DE FRIEZEN KOPPIG? Het Friesche karakter heeft een sterken inslag van onverzettelijk heid. Over de stijfhoofdigheid van de Friezen zijn vele fabeltjes in omloop. De meeste van deze verhalen berusten op fantasie en het ner pachters, een boer uit de gemeente Oost- gebeurt wel, dat vreemdelingen, die de Frie- dongradeel, met paard en sjees door de oprij zen hebben leeren kennen zich er over ver bazen, dat dezen als stijfhoofdig bekend staan. En men zou ook tegenover al die ver halen met recht kunnen volhouden, dat de Frieschen vriendelijk en tegemoetkomend zijn en tevens te beschaafd om hun eens in genomen standpunt te verdedigen tegen beter weten in. Wel heeft het Friesche karakter een ster ken inslag van onverzettelijkheid en er zijn voorbeelden bekend van standvastigheid in moeilijke en beslissende oogenblikken, van onbuigzaamheid, waar volgzaamheid als goe de regel gold. Hier denkt men onwillekeurig aan den Frieschen edelman Gemma van Burmania. Toen in 1555 Karei de Vijfde de regeering o- verdroeg aan zijn zoon Philips den Tweede,, werden uit alle Nederlandsche gewesten re- geeringsleden naar Brussel ontboden om Phi lips te huldigen. De edelman Gemma van Burmania trok, als leider van een delegatie Frieschen, naar Brussel, teneinde Friesland bij de feestelijkheden te vertegenwoordigen. Volgens de hofzeden van den huize van Oos tenrijk moest de eed van getrouwheid knie lende voor den koning worden afgelegd. Nie mand weigerde dit, behalve Gemma van Bur mania, die in staande houding zijn handel wijze met de volgende woorden toelichtte „Friezen knibbelje allinich for God" (Friezen knielen alleen voor God). Hij deed vervolgens den eed staande en de koning liet zich dit welgevallen. Sedert Gemmaês optreden te Brussel dateert de zegswijze „Stanfries", standvastige Fries. Voorbeelden van onverzettelijk heid, die minder grootsch van allure zijn, doch van humor niet ontbloot. Petrus Cam per, die van 1749 tot 1755 hoogleeraar te.Fra- neker was, werd in 1755 professor te Amster dam. Een paar jaar later trad hij in het hu welijk met Johanna Bourboom, weduwe van J. Vosma, destijds burgemeester van Harlin- gen. Omdat zijn echtgenoote een afkeer had van het woelig leven der hoofdstad en naar Friesland terug verlangde, legde Camper in 1761 zijn betrekking neer en ging op Klein- Lankum bij Franeker wonen. Door zijn huwe lijk was hij in het bezit van vele landerijen gekomen en hij trad dus op als landheer en verpachter van een aantal boerderijen. Op zekeren dag gebeurde het, dat een zij-

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2