TWEEDE BLAD. VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. ie pWIERINGER COURANT Koning Albert I, zooals hij zich in de loopgraven vertoonde. Koning Leopold III als jong soldaat gedurende de wereldoorlog. LE ROI EST MORT VIVE LE ROI HET VOLK BIJ DE INHULDIGING VAN KONING LEOPOLD IIL Donderdag is het stoffelijk overschot van koning Albert bijgezet vandaag wordt koning Leopold III in het parle mentsgebouw ingehuldigd. De droeve stemming, die gistermiddag, toen de rouwstoet door de stad trok, zich zwaar en druk kend op het volk legde, zal heden plaats maken voor jubelende vreugde en onbezorgde vroolijkheid. Weliswaar waren alle theaters en bioscopen Donderdagavond naar aanleiding van de uitvaart van Koning Albert gesloten, en is er nergens in de dancings en restaurants muziek, maar wie, zonder van iets te weten, Vrijdagavond in Brussel mocht aankomen, zou zeker niet op de gedachte komen, dat deze vroolijke stad met haar stampvolle café's en haar luidruchtige en onbekommerde bevolking zoo even een beminden vorst naar zijn laatste rustplaats heeft geleid, 's Werelds loop pleegt ons nu eenmaal van het eene uiterste in het andere te slingeren. Vrijdagmorgen vroeg deed klokgelui van alle torens den volke kond, dat de blijde dag der inhuldiging van den jongen vorst is aangebroken. En een saluut van 101 kanonschoten bulderde over de stad. Een uur later haalt de generale staf te paard aan den hoofduitgang van het kasteel te Laeken koning Leopold af. Buiten het groote hek van het park wordt de koning opgewacht door burgemeester Max aan het hoofd van het voltallige gemeentebestuur en van den gemeenteraad van Brussel, die den koning bij monde van den burgemeester gelukwenschen met zijn huldiging zullen aanbieden. Leopold ni gezeten op een vurigen witten schimmel en geëescorteerd door het cavaleriecorps reed de stad binnen en begeeft zich rechtstreeks naar het Kamergebouw, waar hij in een plechtige gecombineerde vergadering van Kamer en Senaat den eed op de grondwet aflegt. „■ROI-SOI.DAAT"., België heeft zijn groolen Doode, In verslagenheid herdacht, En zijn diep betreurden Koning d' Allerlaatste eer gebracht. Koning Albert, die de Vrijheid Van zijn Land en Volk bevocht, Waaraan hij met hart en ziel In groote liefde was verknocht. Die de nooden en de vreugden, Heeft gekend gevoeld -- aanvaard. En de rechten en de plichten Ongeschonden heeft bewaard Rust in Vrede, Koning Albert, Ridder zonder vrees of blaam Door de eeuwen der Historie Prijkt onsterfelijk uw naam HET MOEDER-INSTINCT BIJ DIEREN. Treffende voorbeelden. Een eindelooze reeks ervaringen en waarnemingen toont aan, dat de pioe derliefde bij de dieren sterk ontwik keld is. Maar wel onderscheidt ze zich op één essentieel punt van de moederliefde bij de menschen want ook de teederste dierenmoeder be- komjmert zich bijna nooit meer om haar jong, wanneer dit opgegroeid is en haar zorgen niet paeer noodigi heeft. De strekste moederliefde treft men begrijpe 1 ijkrwijze bij de gorilla's aan, omdat een jonge gorilla een niet zoo heel veel korteren ontwikkelingstijd heeft dan de mensch geheel volwas- Ben is de jonge gorilla napaelijk pas ha veertien jaar. In een gorilla-fami lie vindt men dus kinderen van ver schillende leeftijden. Iets dergelijks ziet Jmen ook bij de beren, en hier verzekert Brehm ons, dat de oudere kinderen op de kleine broertjes en zusjes moeten passen. Het komt voor, dat een beren-moeder haar spruit, wanneer hij zijn plicht tegen over de aan zijn hoede toevertrouwde kinderen niet goed nakomt, zóó lang op oorvijgen onthaalt, tot hij zijn ver antwoordelijkheid goed beseft Een olifantenmoeder heeft eveneens lang voor haar kind te zorgen. Toen in den Dierentuin in Berlijn een paar jaar geleden een olifantenjong werd ge boren, zagen de bezoekers met vreug de de roerende verhouding tusschen moeder en kind. Jarenlang stapte het kleintje onder het lichaam van de moeder voort. Het was, alsof het 't gevoel had, alleen daar veilig en be schermd te zijn Leeuwen, die in gevangenschap le ven, houden dikwijls op treffende wij ze van elkander en het is gevaarlijk hen te scheiden. Toen men in een be paald geval de leeuwin voor een paar weken in een ver verwij derde kooi on dergebracht bad, was de vreugde van het weerzien, toen ze bij haar heer ge maal terugkeerde roerend. Voorbeeldig als moeder is de vossin Ze verstaat de kunst, de kleintjes op ideale wijze iets te leeren. Als ze wat opgegroeid zijn, gaat ze met hen op jacht en toont hun precies, hoe ze het moeten aanleggen, om een goed stuk wild te verschalken. Ze zijn dan al op zijn minst twee maanden oud. Een moeder-haas maakt het zich niet al te moeilijk met haar jongen al na vijf of zes dagen laat ze hen aan hun lot over, en de kleine haasjes moe ten maar zien. hoe zij zich kunnen red den. Groot is ook de liefde voor de jon gen bij de kievit. Als een mensch het gebied betreedt, waarop zich het nest bevindt, fladdert ze om hen heen en verliest hen geen oogenblik uit het oog, ja, het komt vaak voor. dat de kievit tot den aanval overgaat. Tallooze voorbeelden van voorbeel dige ouderliefde geeft de ooievaar. Het is herhaaldelijk gebeurd, dat. als in een huis waarop zich een ooievaars nest bevond, brand uitgebroken was, de oude ooievaars in de vlammen om gekomen zijn, olmdat zij de nog niet vliegende jongen niet wilden verlaten Alle jagers weten dat havikken en rei gers het gemakkelijkst in de buurt van hun nesten te schieten zijn, omdat ze de jongen niet in den steek willen laten. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Auto verbrand. Dinsdagavond is aan de Zijperdijk een 6 cylinder Chevrolet eigendom van den Heer H. Meelink Breezand door brand vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een aanwinst. Zooala we vernamen heeft de Heer Kossen de knoop door gehakt en een nieuwe geluids-in- latie zal in den Bioscoop worden ge plaatst, zoodat ook in onze gemeente straks mooie sprekende films met sterren als Greta Garbo, Maurice Che- valier te zien en te hooren zullen zijn. W'e wenschen den Heer Kossen veel succes met deze groote onderneming. De eerste voorstelling zal worden ge geven met de nieuwe installatie Zon dag 4 Maart a.s. Bioscoop Zaal Kossen. Zondag a.s. wordt een sensatie-film vertoond, ge titeld .,De Zeeschuimers", in 7 acten. Uit den inhoud ontleenen wij in 't kort het volgende Steve Denkin was een ruwe zeeman, die een losbandig leven leidde. Hij an kerde in de buurt van Apia, om! daar Rose, die kellnerin in een bar is te trouwen en mee te nemen naar zijn schip. Midden op den Oceaan breekt een hevige storm los en het schip ver gaat. Alle opvarenden verdrinken, be halve Steve en Rose, die kans zien <om een reddingboot uit te laten. Als de storm bedaard is, schijnt de zon brandend op het water en de beide schipbreukelingen sterven bijna van dorst. Daar komen zij tot inkeer, ze ge^ voelen dat ze slecht geleefd hebben en vragen God om' vergiffenis. Door de vele ontberingen wordt hun liefde op rechter en is inniger en tezamen bid den ze tot God om redding. Plotseling ontdekken ze in de verte een schip en met inspanning van hun laatste krachten roeien ze erheen. Het schip lijkt wel uitgestorven. Nergens een levend wezen. Op hun roepen komt geen antwoord en als ze beneden in de kajuit komen, vinden ze de mui tende bemanning, feestvierende en drinkende. Onder hen is zekere Too- mey, die hun aanvoerder is. Rose vergeet haar belofte om' haar leven te beteren en flirt een drinkt met de zeelui. Steve tracht haar daar van terug te houden, doch als zijn po gingen falen gaat hij heen. Hij onder zoekt het schip en vindt den kapitein, opgesloten in zijn hut. Steve en Toomey worden handge meen eni er ontstaat een hevig gevecht Als dan Steve 't onderspit zal delven, werpt Rose zich tusschen de beide vechtenden om Steve te helpen waar door zij zelf gewond wordt. Toomey valt overboord. Ondertusschen is de kapitein ook aan dek verschenen. Hij belooft het volk een goede behandeling, als allen aan het werk gaan. En de mannen, die nu hun aanvoerder kwijt zijn, gaan allen weer naar hun post. Als Rose de oogen opent, weet ze, dat Steve haar nog steeds innig lief heeft en beiden worden gelukkig door het geloof in God en de liefde voor el kaar. INGEZONDEN STUKKEN. Breezand, 22—2—1934. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd onderstaande in uw veel gelezen blad te willen plaatsen. Ik ben er toe gekomen om een uitlegging van werkverschaffing, middenstand en het vrije bedrijf te belichten, zooals het In mijn oog ls en waartoe het lelden zal. Pont IWerkverschaffing ln de W.-meer. Spitwerk wordt verricht voor 2'/2 en 3V2 ct. de M2, waar het voor gedaan kan worden, mits men tenminste landarbeid gewoon Slootwerk voor 24 ct. de meter, wat ook kan, omdat je toch niet hooger mag dan 25Vs uur loon. En dat is met al het dergelijke werk wat er te verrichten isde prijzen gebaseerd op het uurloon van 25'/2 ct. Daar het nu werk verschaffing is wordt een geschoold arbeider gelijk gesteld met ongeschoolde krachten, zooals timmerlieden, metselaars, bakkers, enz. enz. die voor die centen hard moeten werken en dan nog niet eens aan hun toege stane daggeld kunnen komen, hoewel deze menschen niet in de werkverschaffing be hoefden te zijn. Punt 2 Wat er uit die toestand voort zal vloeien. De uurloonen zijn natuurlijk met die bedoeling zoo gesteld, opdat men meer moei te zal doen om in het vrije bedrijf te komen. Dit geef ik direct toe die bedoeling is goed! Als de patroons zich maar niet zoo aan de uurloonen van de werkverschaffing toetsten. Was verleden jaar het loon in werkverschaf fing door elkaar f 15.00 nu mag je niet meer dan f 12.18 plaatselijk en pijn. f 12 50 in de Wieringermeer verdienen. Waarop de patroons van het vrije bedrijf natuurlijk reageeren„de werkverschaffing omlaag, het loon in het vrije bedrijf ook omlaag, want daarvan kunnen wij profiteeren" Is dit ge zonde regeling Punt 3 Geen baas meer over eigen arbeids kracht. Dit is zeer gemakkelijk voor diegene die liever lui dan moe zijn, maar het is een grievend iets voor die welke willen werken, en die Zaterdags graag zooveel mogelijk cen ten thuis brengen. Maar dat is af Je wacht het desnoods maar af dat er een patroon op het arbeidsbureau komt en zegtstuur die persoon maar naar mij en of je wilt of niet, je moet Heb je een loon van f 18.00 in je hoofd ge steld, en de patroon waar je heen moet zegt ik geef f 15.00 dan heb je maar te blijven want je mag niet meer in de werkverschaf fing, als je zelf weggaat. Waar blijft ons ar beidsrecht Wat wordt er daarentegen ge zegd als je zelf om werk uit gaat en je treft het dat je geplaatst kan worden. Dan wordt er gezegd, ja je kunt wel komen maar voor f 15.00. Want als ik naar het arbeidsbureau ga, dan krijg ik ze er ook voor. En daar heb je ze nog voor het uitzoeken ook? Wel een aardig idee, als je als ster uit 300 arbeiders op een lijstje gekozen wordt, maar je porte- monnaie wordt er niet beter van. Is daar nu niets aan te doen Volgens mijn meening zeg ik ja In het verloopen jaar zijn er door de re- geering millioenen aan steun uitgereikt aan de patroons van verschillende ondernemin gen en voor de bloemisten is er een minimum prijs gesteld, door vooraanstaande mannen van het vak dus op zoo'n voet dat het loo- nend zou zijn, want anders zou het al heel dom zijn een prijs voor te leggen waar je niet mee uit kan. Maar nu wordt er gevreesd voor een tekort aan leverbare bloembollen en is de minimum prijs verhoogd Dus een kleine verbetering voor de patroon maar waar blijft de verbetering voor de ar beiders Die blijft achterwege. Nee niet achterwege, die wordt verslecht met medewerking van B. en W. Op deze voorwaarden. De patroons houden verband met de werkverschaffing en daar er nu 3 ct. van de toeslag af is dalen de loonen in het vrije bedrijf beslist 3 cent per uur, dat is 33 ct. per dag dus pl.m. f 2.- per week. Ondanks de verbetering voor de patroons inet de prijzen, verslecht het voor de arbeiders met medewerking van het gezag. Want als B. en W. inplaats van 3 ct. van de toeslag af, er 3 ct. bij gedaan hadden en niet die verplichting van als je door een pa troon verzocht wordt, te moeten komen, dan kwam er loonstijging inplaats van daling. Die 3 ct. er bij zou eerst een uitgave zijn voor de Gemeente, maar het zou terugkomen. Als er bijvoorbeeld een minimum loon van f 16.00 in de werkverschaffing gesteld werd en geen verplichting van naar een patroon te moeten, dan kon je tenminste nog op een loon van f 19.00 rond rekenen, en die f 16.00 in werkverschaffing zou heusch geen belem mering voor het vrije bedrijf zijn, want de werkwilligen zullen heusch wel probeeren om f 19.00 te verdienen. Want aan f 16.00 heb je te kort, dus pro beer je er f 19.00 te krijgen. Het zou voor de Gemeente en voor de middenstand ook voor- deeliger zijn daar de menschen dan meer koopkracht hadden. Stel nu eens voor dat er van de zomer dat er van de 300 arbeiders er 150 in het vrije bedrijf gaan en dat die andere 150 in werkverschaffing blijven dan is dat een wekelijksche vermeerdering van koopkracht van In het vrije bedrijf 150 x 6'/a f 975.-. In werkverschaffing 150 x 3'/« f 525.-. In totaal f 1500. Zou het nu niet wenschelijk zijn, dat de B. en W.'s van alle gemeentes en de regeering nu ook eens de helpende hand uitstrekten naar het arme arbeidersvolk die het meeste belasting betaalt (want de grootste omzet is aan de werkende klasse) door op de toeslag van de producten door de regeering gegeven, aan patroons ook vast te leggen een maxi mum loon en bij niet nakoming ook het recht hebbende, om toeslag of teeltbewijs in te trekken. Want door de kleine loonen die wij genieten moeten wij, maar ook de midden stand ten gronde gaart. Het is te hopen dat een ieder dit inziet en in wil zien en er ver betering kome. Een arbeider uit Anna Paulowna in werkverschaffing Wieringermeer. GEMEENTE WIERINGEN. kom door den voorzitter, de heer C. J. Bos- ker, werd verwelkomt. De heer Holsmuller vangt zijn rede aan door te zeggen dat een omzetbelasting eigen lijk niets nieuws onder de zon is. Reeds ten tijde der Romeinen kende men een dergelijke belasting. Spr. herinnert vervolgens aan de 10e penning tijdens het Spaansche bewind en zegt dat een dergelijke belasting pas in de 19e eeuw verdwenen was, om in de oorlogs jaren in tal van landen weer op te duiken. Het is daarom niet vreemd dat minister de Geer lVs jaar geleden weer naar een derge lijke wet greep. De wet die minister de Geer echter voorstelde verschilde veel van de wet, die we thans reeds kennen. Minister de Geer had het z.g. sneeuwbalsy steem gekozen. Spr. zet nader uiteen wat dit eigenlijk was, er werd namelijk telkens bij verkoop 1 procent belasting geheven, wat bij tal van producten b.v. wol tot gevolg zou hebben, dat soms 5 a 6 maal belasting zou moeten worden opgelegd. De Kamers van Koophandel hebben over wegende bezwaren gehad tegen dit systeem, daar het de structuren van het zakenleven ingrijpend zou aantasten, daar de tusschen- handel in vele gevallen om de belasting te ontduiken uitgeschakeld zou worden. Minister Oud heeft deze bezwaren gevoeld en is gekomen met de eenmalige heffing. De oorzaak dat deze wet zoo grif werd aan genomen is natuurlijk omdat de opbrengst op 85 millioen is geraamd, het is een belasting bovendien, die niet in eens moet worden be taald, het gaat telkens met kleine beetjes, hij werkt dus gnleperig. De voorbereiding is erg kort geweest, het Rijk zat erg in nood. Er zijn dus, nu de wet reeds werkt tal van moeilijkheden. De belasting wordt bij de bron geheven, dit is dus bij de fabrikant. Velen zijn onder deze wet gepromoveerd tot fabrikant, een huisschilder b.v. die losse verf verkoopt is plotseling fabrikant gewor den. Rijwielherstellers en wagenmakers die reparatiën verrichtten gaan vrij uit, doch zoo gauw als ze een rijwiel of wagen uit on- derdeelen in elkaar gaan zetten worden ze fabrikant. Brood- en banketbakkers welke verplicht worden om hun boekhouding te splitsen, brood is vrij maar beschuit en koek niet. Spr. toont met tal van voorbeelden aan met welke moeilijkheden een zakenman te maken kan krijgen onder deze wet. In het kleedermakersbedrijf b.v. zijn heel veel onbillijkheden. Wanneer iemand b.v. een pak laat maken en hij koopt de lap stof bij een kleermaker, dan zal over het totaal be drag, dus loon en stof, belasting moeten wor den betaald. Koopt men echter de lap, laten we zeggen aan de deur en men geeft de lap in bewerking dan niet. Het is van groot belang dat de zakenmen- schen weten in hoeverre zij met de wet te maken hebben, daar bij ontduiken behalve de boeten de aanslag 10-voudig kan worden opgelegd. Voor caféhouders, slagers en banketbakkers zal nog een nadere regeling worden getrof fen, doch men moet er rekening mee houden dat de belasting betaald moet worden, dus dat men kan verwachten dat over het eerste kwartaal een aanslag wordt uitgereikt. Spr. gaat op één en ander nog uitvoerig in, waarna de gelegenheid wordt gegeven tot het stellen van vragen waar een ruim gebruik van wordt gemaakt. Hierna sluiting. De inbraken te Wieringen. Naar wij vememen worden op Dins dag- 13 Maart a.s. 's-morgens half elf voor de Alkniaarsche Rechtbank de zaken behandeld tegen de verdachten betrokken bij de inbraken op Wierin gen en omgeving. SUCCES-NIEUWS, 't Programma voor Zon dag 25 Febr. luidt als volgt SUCCES n—M.L.D. I 2.30 uur. HELDER 5—SUCCES 3 10 uur. SUCCES 4B.K.C. 3 12 uur. B.K.C.-NIEUWS. BJC.C. 1-^J.V.C. I 2.30 uur. H.R.C. 7—B.K.C. n 12.30 uur. SUCCES 4B.K.C. 3 12 uur. BINNENLANDSCH NIEUWS. Geknoei met botermerk. Zuivelfabriek gestraft. Tengevolge van knoeierijen met bet botermerk aan een Zuivelfabriek te Baambrugge. waardoor het mogelijk was de belasting te ontduiken, heeft de Crisis Zuivel Centrale aan die fa briek een boete van duizend gulden op gelegd, terwijl haar de bedrijfsvergun- ning is ontzegd, aldus meldt „De Tijd" De zaak is uitgelekt tengevolge van de oneenigbeid tusschen den directeur en bedrijfsleider der fabriek. Er bestaat kans. dat het bedrijf bin nenkort wel weer zal kunnen worden uitgeoefend, doch onder sterke con trole. Kind in de wieg verbrand. Een broertje speelde met vuur Te Etten (N.-Br.) was het 4-jarig zoontje van de familie O. even alleen in de woning, terwijl zijn moeder een oogenblik buiten was. Hij hield spe lenderwijze een krant tegen de ka chel, die in brand vloog. Verschrikt gooide hij de krant van zich af, die ongelukkigerwijze neer kwam in de wieg, waarin 'n kindje van vier maan den met een celluloid popje speelde. Het popje vatte vlam en in een oog wenk stond de wieg in lichte laaie. Men kan zich de ontsteltenis der moeder voorstellen, toen zij een oogen blik later binnen komend, de bran- Middenstandsvereeniging „Wieringen." Dinsdagavond heeft bovengenoemde veree- 1 niging een openbare vergadering gehouden in Hotel de Haan te Hippolytushoef, welke, gezien het belangrijke onderwerp wat was aangekondigd n.m. de Omzetbelasting, matig was bezocht. Als spreker over dit onderwerp was uitge- noodigd, de heer Holsmuller, adjunct-secre- dende wieg zag. Het kind werd direct taris van de kamer van koophandel te Alk- naar het ziekenhuis overgebracht, maar, die met een hartelijk woord van wel-waar bet korten tijd later overleed-

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3