TWEEDE BLAD. VRIJDAG 3o MAART 1934 No. 26 IMP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR N" EN OMSTREKEN WIERINGEI met de W. A. C. O. - B U S S E N «WIERIMGER COURANT PASCHEN. Er zijn van die zoete tooverwoorden, welke ons als muziek in de ooren rui- schen Hoe vaak ook gehoord, hoe dik wijls uitgesproken, één oogenblik on ze aandacht er aan geschonken en wij gevoelen weer al het liefelijke, dat door die klanken wordt aangeduid. Geluk wien klopt het hart niet hoog, die op deze aarde van ongeluk, jammer en verdriet, denkt aan den toe stand, door dat woord bedoeld, dai vriendelijke, dat blijde woord, dat al tijd weer onzen reinen kindertijd ons voor den geest roept Vrede wel ons als we niet zóó zijn overgegeven aan haat en twist in ons huis en onzen kring, dat die naam als een ijdel ge luid over onze hoofden heengaat, wel ons, als we nog niet zóó zijn gekomen onder de macht van het kwade, dat wij geheel en al missen den vrede met ons zeiven. Dan is er nog een woord, dat mis schien het meest tot ons aller hart spreekt het is het woord rust. Is er iemand, die -- al is het niet vaak toch niet een enkele maal al de bekoorlijkheid daarvan heeft ge smaakt Spreekt dat woord niet van arbeid, maar dien volbracht, van zwer ven en dalen, maar dat geëindigd, van zoeken en jagen, maar dat voorbij is Vermoeidheid, ontbering, smart en kommer 't is al voor een oogenblik vergeten, als de rust over ons haar be schermende vleugelen uitspreidt. Van dat geluk, van dien vrede, van dien rust spreekt ons het Paaaschfeest het vriendelijste aller feesten, 't feest der onsterfelijkheid, maar ook het feest der vertroosting. Maar het zegt ons ook, dat geluk, vrede en rust van strij den en lijden afhankelijk zijn. Het hoogste en beste kan geen sterveling zich verwerven, tenzij hij er inspan ning, offers en strijd voor over heeft. Het meerdere kan niemand zich eigen maken, tenzij hij van het mindere af stand kan doen. Indien wij even bleven stilstaan en ons de vragg stelden, waarom er nog altijd aan onze gemoedsrust, aan onze geloofskracht, aan ons waarachtig ge luk zooveel ontbreekt, zouden wij wel licht bespeuren, dat wij niet genoeg hebben gestreden tegen neigingen en begeerten, die zirh in ons verheffen, te- Cortez voor te leggen wetsontwerp tot herstel van de doodstraf, welke in het begin van het republikeinsch bewind in Spanje werd afgeschaft. ,Stavisky-kronkelingen. Het onderzoek te Londen thans beëindigd. De Fransche recherche en de Fran- sche deskundige in sieraden Seror heb ben een nauwkeurig onderzoek inge steld naar de juweelen, die verpand werden in de Londensche leenbank Sufton. Definitief werden deze juwee len geïdentificeerd als een deel der Sta visky-sieraden. Sutton deelt mede, dat hij indertijd 2900 pond sterling voorge schoten had op de juweelen en dat hij verscheidene stukken intusschen reeds had verkocht. Peudepiëce verklaarde, dat schitterende -resultaten waren be reikt, en dat zij thans weer naar Parijs konden terugkeeren. Naar het schijnt hebben de onderzoe kingen te Londen aan het licht ge bracht, dat de Engelsche danseres No- no, de vriendin van den secretaris van Stavisky, niets heeft uit te staan gehad met den verkoop van deze juweelen. BINNENLANDSCH NIEUWS. RECHTZAKEN. Alkmaarschen Politierechter. Een rijwielpad-conflict. De te Nieuwersluis, gem. Barsinger- horn, woonachtige koopman Jacob B. kwam te Egmond-binnen op het rij wielpad, terwijl hij op de fiets vervoer de een gevuld melkpannetje, in confict met P. Dekker en C. Roozen, door wie hij opzettelijk werd belemmerd verder te rijden. De koopman diende ieder hunner een opstopper toe, met gevolg dat hij nu terecht stond wegens mis handeling. Volgens de twee mishandel den hadden dezen zich geërgerd over de geweldige vloeken, die de verdachte had uitgezonden. Gehinderd hadden zij den koopman niet, dus was er geen mo tief zoo onchristelijk uit te pakken. Eisch en vonnis f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Toch nog geknipt. De reclassant Hendrik L. te Wierin- gen had de hem gestelde voorwaarden overtreden en zal nu de hem voorw. gen lusten en driften, die ons verras- jopgelegde 2 maanden hebben op te sen en overheerschen tegen de verlei- knappen, ding van buiten en de verzoeking van binnen, die ons gedurig bestookt. Wij zouden bespeuren, dat wij, helaas maar al te vaak verwaarloosd hebben dien arbeid aan onze ontwikkeling in alles, wat ons waarlijk mensch doet zijn, den arbeid aan de vorming van ons karakter, van ons hart, den arbeid om te worden mannen en vrouwen van beginselen, menschen die èn voor hun huis èn voor hun kring èn voor de maatschappij iets beteekenen. Ja, eerst een leven van onvermoeide werkzaamheid en dan zal de heerlijk heid de rust volgen. Zoo zij ons het Paaschfeest, het feest der vernieu wing des levens BUITENLANDSCH NIEUWS. Een „werkverzekeringsfonds'. De raad van commissarissen en aan deelhouders van de groote kauwgom- fabrieken van de firma William Wrig ley Jr. in Chicago, hebben besloten een millioen dollar beschikbaar te stellen voor n soort „werkverzekeringsfonds" ten behoeve van de arbeiders in de kauwgomfabrieken. De president Phi lip Wrigley verklaarde dat de arbei ders recht hadden op een zelfde ver sterking van hun inkomen uit de winst van de onderneming als de aandeel houders. Vrouw en vijf kinderen in vlammen omgekomen. Te Bowman in den Staat Manitoba (Amerika) ontstond tengevolge van een olie-ontploffing een brand in een woonhuis, waar mevrouw Gilegsie met haar vijf kinderen te bed lag. Zij wer den door het vuur ingesloten en kwa men jammerlijk om het leven. De werkloosheid in de U. S. A. Het aantal werkloozen, dat op 31 Jan. 11.4 millioen bedroeg, is in de ,maand Februari volgens een opgaaf van den Amerikaansche vakvereenigingsbond met 300.000 verminderd. Of deze ver mindering zal blijven aanhouden, is zeer de vraag, nu in verband met bezui nigingsmaatregelen bij de uitvoering van verschillende openbare werken weder arbeiders ontslagen zijn. Wederinvoering van de doodstraf in Spanje. De Spaansche Regeering, verontrust door de toeneming van de misdadig heid, politieke terreurdaden en aan slagen, heeft het departement van justitie verzocht spoed te zetten achter Liefdesdrama op Zuid-Beveland. Een doode en een zwaar ge wonde. Op Zuid-Beveland heeft zich Maan dag een drama afgespeeld. Toen de laatste trein om acht uur naar Goes even voorbij de halte Wolphaertsdijk was gekomen, verscheen een jongejnan op de trambaan. Ondanks krachtig remmen kon de wagenbestuurder het overrijden niet meer voorkomen. De wielen gingen over het slachtoffer, dat onmiddellijk dood was. Bij onderzoek werd vastgesteld, dat het slachtoffer de omstreeks 21-jarige P. V. uit Wol phaertsdijk was. De politie was spoedig op de plaats des onheils. Door het vinden van een scheermes op het slachtoffer bleek spoedig, dat aan dit ongeluk ;meer was verbonden. Het slachtoffer had zich voor den kerkdienst, welke 's-avonds in verband met het overlijden van de Koningin-Moeder is gehouden, ervan overtuigd, dat zijn vroegere meisje, ze kere P. v.d. S., met wie de verkeering was afgeraakt, niet naar de kerk was gegaan, waarna hij zich naar haar woning begaf teneinde haar te spreken Toen zij weigerde naar buiten te ko men, bracht hij haar met een scheer- jmes drie diepe sneden in het gelaat toe en vluchtte. Het meisje is direct naar het ziekenhuis te Goes vervoerd, waar bleek, dat haar wonden, hoewel zeer ernstig, niet- direct levensgevaar lijk zijn. GEMEENTE WIERINGEN. Jaarlijksche stierenkeuring. - Maan dag j.1. werd vanwege de Provinciale Commissie tot bevordering van de Rundvee-fokkerij in Noord-Holland in samenwerking met het Ned. Rundvee- Stamboek, de jaarlijksche voorjaar's stierenkeuring te H.-Hoef gehouden. Aangeboden werden 5 stieren n.1. 2 tweejarigen, Karei van den heer M. Bakker en Nico, van de Wed. D. N. Mulder en 3 één-jarigen. Klaas Johan, van den heer W. Mostert, Johan IV van de Wed. D. N. Mulder Frans van Aaltje IV van den heer S. J. Koorn. Alle bovengenoemde stieren werden goedgekeurd en kunnen voor de Cen trale Keuring te Alkmaar worden opge roepen. Blauwe week. Door de Afdeeling Wie ringen van het V.V. (Ned. Ver. tot af schaffing van alc.h.h. dranken is bij het Gemeentebestuur vergunning ge vraagd voor den verkoop van blauwe bloempjes op een der dagen tusschen de uitwerking van een binnenkort den Hemelvaartsdag en Pinksteren. BURGERLIJKE STAND Geboren Jan{Q d.v. E. Drenth en J. de Groot Gerrit, z.v. P. Nieman en v. Baas Freerk, z.v. F. Koopman en C. Numeijer Jurjen, z.v. L. Ploeger en L. Moorlag. Overleden G. Lont, vr. 52 jr. wed. J. Halfweeg A. Smit, vr. 88 jr. wed. C. Bais A. Meijers, m. 16 jr. z.v. D. Meijers en C. v.d. Schaft. Werkverschaffing. De Minister van Sociale Zaken vestigt er de aandacht op, dat op den Goeden Vrijdag door de arbeiders bij de van Rijkswege gesub sidieerde werkverschaffingen, indien zij den wensch daartoe te kennen ge ven, niet behoeft te worden gewerkt. De vergoeding welke voor het ver zuim op dien dag wordt uitgekeerd be draagt voor deze gejmeente f 1.50. Zuiderzeewerken. Wegens beëindi ging van zijn dienstverband bij de Zui- derzee-werken zal de Heer Ir. J. Ringe ling zijn werkzaamheden per 15 April a.s. overdragen aan den Eerst aanwe- zend Ingenieur bij de Zuiderzeewerken, Ir. F. J. B. G. Geers. De heer ir. Ringeling gaat 15 April a.s. metterwoon naar Leeuwarden en zal daar werkzaam zijn als ingenieur van den Rijkswaterstaat bij de wegen bouw. HARING. In het deftige restaurant- Denkt de klant niet verder na Als hij na een blik op spijskaart, Zegt „Ober, één haring-sla". De Ober denkt alleen aan ,,'t woord", Vervolgens aan zijn geld Totdat hem door een anderen klant, Een „Bismark-haring" wordt besteld. In de groote steden, op hoeken van de straat, Ziet men de bekende karretjes staan Waar menige „zoute haring" Van zijn graatje werd ontdaan. Daar ziet men naast doodgewone bur gers, 'n Student in avond-toilet Die op zijn dooie gemak, De tanden in zoo'n beestje zet. De één houdt van een „zure, of van een rolmops aan een touw Een ander staat geduldig te wachten, Op het „bunkeren" van zijn vrouw. Nauwelijks is het seizoen begonnen, En de haring het water uit, Of moeder is weer druk aan 't bakken „de bakbokking", met hom of kuit. Daar heb je de stroo-bokking, Als „Hardewijker" meer bekend Het beroemde goudvischje, dat huis aan huis wordt uitgevent. Het repertoir is nog niet afgeloopen, ,Das Lied ist noch nicht aus" We hebben immers nog vergeten, Panharing en haring in tomaten-saus? Wij allen profiteeren, Van deze heerlijke zeebanket, Wat hieraan voorafging, Daar wordt meestal minder opgelet. Vele stoere, flinke mannen, Gaan des nachts reeds naar de zee - Na een zware, lange dagtaak, Valt de opbrengst vaak niet mee. Doch gelukkig schept de haring, Voor velen hier een bestaan Wat zou men anders zijn begonnen, Nu de wier is weggegaan Eén factor nog is er aanwezig, Die ik niet begrijpen kan Men „VANGT" hier slechts de visch Van elders komt de koopman. Het bewerken, zouten of rooken, Geschiedt op 'n andere plaats Het logisch gevolg is gauw te trekken De winsten blijven „buitengaats". Waarom hier geen rookerijen, Of ander soort haring-industrie j Is dat idee soms niet uitvoerbaar, Of blijft het fantasie Jan Dinges. Financieel verslag uit de algem. Verga dering der Coöp. Boerenleenbank te Wieringen. REKENING EN BALANS BOERENLEENBANK DE REKENING. Ontvangsten. '4 Inhoud der kas op 31 Dec. van het vorig jaar i 8202.19 Ontvangen van de Spaarbank 345497.87 Terugbetaalde voorschotten 89368.23 Ontvangsten in loop. rekening 462734.58 Ontvangen rente van voorschotten 22135.45 in loopende rekening 8597.13 van coupons r 1895. van de Centrale Bank 7190.95 van jaar-deposito C. B. 3500.— Ontvangen prov. en kosten van voorschotten 124.65 in loopende rekening 197.63 Div. ontv. volgens specificatie 275.70 Uitgaven Uitgegeven aa nde Spaarbank Gegeven voorschotten Uitg. in loopende rekening Uitgegeven renten aan de Spaarbank in loopende rekening Bijdrage Centrale Bank Salaris Kassier Afschrijvingen Div. uitg. volgens specificatie Op de reserve gebrachte winst Inhoud der kas op 31 Dec. v.d. Jaar f 329296.27 103185.— 437743.1.7 28964.24 754.72 443.97 1550.— 200.— 1706.01 5974.73 39901.27 DE BALANS. Bezittingen Inhoud der kas op 31 Dec. Uitstaande voorschotten Te goed In loop. rekening Nog te vord. rente v. voorsch. Totaal f949719.38 f 39901.27 480833.17 568174.52 273.29 Schulden Schuld a. d. Spaarbank Schuld in loop. rekening Saldo winst Totaal f 1091182.25 f 1010023.69 72393.97 8764.59 Totaal f 1091182.25 HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW Afd. Wieringen. Donderdagavond hield bovengenoem de afdeeling een algemeene vergade ring in Hotel Centraal te Hippolytus- hoef. De heer O. J. Bosker, voorzitter der afdeeling opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzon der tot den heer Loeff, die een filmvoor dracht zal houden over den zelfbinder graanmaaier. Vervolgens brengt spr. een woord van hulde en dank tot de Boerenleen bank die het nadeelig saldo van de ten toonstelling 1933 voor haar rekening heeft genomen. Het tekort is ontstaan doordat het bedrag wat de Middenstandsvereeni- ging nog te goed was van 1930. Ook zijn minder loten verkocht en heeft de fokvereeniging geen subsidie kunnen geven, bovendien moest door het groote aantal inzendingen eenige prijzen extra toegekend worden. Al deze factoren waren oorzaak van het tekort. Spr. heeft tevens vernomen dat eeni ge jonge leden bedankt hebben voor de afdeeling omdat zij de derde tentoon stellingsdag entrée moesten betalen. Spr. hoopt dat zij op hun besluit terug zullen komen, men moet niet alleen lid zijn voor een feestje. Hierna heeft bestuursverkiezing plaats wegens periodieke aftreding van de heeren M. Bakker, J. Bosker en S. J. Koorn. Allen worden herbenoemd en nemen hun benoeming aan. Rekening en Verantwoording. Rekening afdeeling dienstjaar 1933 Ontvangsten f 675.70 Uitgaven f 661.39 Batig saldo f 14.36 Rekening tentoonstelling 1933. Ontvangsten f 2762.42, waarin be grepen f 500.- van de Boerenleenbank. Uitgaven f 2762.42. Saldo nihil. Rekening Verloting Ontvangsten f 2362.50 Uitgaven f 2362.50 Saldo nihil. De rekening zal worden nagezien de heeren J. C. Kooij, Ard. v.d. Welle en Jb. Dekker. Na de pauze hield de heer Loeff een interessante film-voordracht over een verbeterde zelfbinder en schoffel-ma chine. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Veerdig of niet een lezing gehouden kan worden over het inkuilen van gras volgens de nieuwe methode. Voorzitter zegt zulks toe. De heer J. C. Kooij vraagt of niet eens onderzocht kan worden of grond in de W.-Meer wordt uitgegeven. Voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna wordt de vergadering geslo ten met een bijzonder woord van dank tot den heer Loeff. SPORT SUCCES-NIEUWS. 2e Paaschdag. Maandag zal Succes 3 voor de competitie een thuiswedstrijd spelen en ontvangt daar voor de eilandbewoners van Texel, n.1. Oude- schild I. Aanvang der wedstrijd 2.30 uur. De Succes-ads., Succes b. spelen een uit wedstrijd en gaan op bezoek naar H.R.C. e. Aanvang wedstrijd 1.15 uur. Janon van s'-Hertogenbosch. Vertrokken G. de Graaf naar Wie ringen H. Meilink naar Den Helder C. Straathof naar Vlieland C. Moer land en gezin naar Zijpe Chr. van Weele naar Genouil (Frankrijk) P. A. Baltus naar Heiloo J. Broers naar Wognum C. W. van der Ploeg naar Hillegom T. Talman en gezin naar Bodegraven Mej. A. Langreis naar Zij pe G. Drayer en gezin naar Frane- keradeel Mej. J. H. Gerlach naar De venter A. Holtrop en echtgen. naar Opsterland Mej. T. Veenstra naar Wieringen. BURGERLIJKE STAND Geboren Fredericus Gerardus Mat- theas, zoon van F. G. Nyssen en G. C. M. Balk Elisabeth Maria, dochter van S. J. Kroon en P. E. Leek Adrianus Josephus zoon van P. Huiberts en C. M. Schilder Geertje, dochter van K. Bergsma en D. Veenstra Cornelia Ma ria, dochter van O. Huiberts en C. M. Roozen. Ondertr uwd A. Paardekooper en M. Ootjers G, M. Langereis en Th. C. van der Waal. Getrouwd J. Blok en G. Lips L. J. Baartman en A. N. Cornelissen. Overleden G. C. Barneveld, oud 51 jaar, P. Tijsen, oud 79 jaar. J. Corne- issen, oud 50 jaar. Politie. Gevonden Portemonnaie. rijwielslot met ketting. Verloren Rijwielplaatje porte monnaie. Aan komen loopen: Duitsche herder. Vermist Jonge herdershond. Een beste koe. Door de slager C. Kaan alhier is een der beste koeien aange kocht, die de Hoofdprijs behaalde der Schager Paasch-Tentoonstellling en die heden voor de a.s. feestdagen is ge slacht. Een Duitsche Harddraver. De heei Alkemade alhier, voorheen pikeur in Duitschland, heeft thans weder een prachtdraver in de leer, afkomstig uit Duitschland. Dat het mooie dier wel al heel spoedig geweldig snel zal zijn, bewijst reeds thans de enorme draf. We wenschen den Heer Alkemade veel succes met zijn leerling. Bioscoop Kossen. Op beide Paaschda- gen zal de beroemde geluidsfilm 20.000 jaar in Sing-Sing in Kossen's Bioscoop geweldig veel bezoek trekken. Immers, in de hoofdstad was Tuschinsky dagen achtereen het gesprek van den dag, toen deze film daar de bezoekers naar toe deed stroomen. Kossen's Bioscoop geeft dan ook nu het beste van het beste. Totaal f949719.38 GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke Stand. Van 23 t.m. £9 Maart 1934. Geboren Jacob, z.v. Jacob Brouwer en van Dina Tolsma Ondertrouwd Geene. Getrouwd Joost de Pee, oud 24 jr. ,manufactui'ier, te St. Maarten en Guur tje Glas, oud 20 jr., zonder beroep alh. Overleden Jacob Doorn, oud 27 jr., ongehuwd (overleden te Alkmaar.) St. Maartensbrug. De laatste les van de Landbouwcursus onder leiding van den heer J. Leeuwen, zal gehouden worden op Woensdagavond 4 April in het schoolgebouw alhier. St. Maartensbrug. De heer J. den Har tog alhier, behaalde op het te Alkmaar gehouden examen het diploma voor Smeden en Bankwerken. Schagerbrug. De heer R. alhier, in wiens woning de vorige week brand was uitgebroken, terwijl er niemand thuis, was, is Donderdag door de politie in verzekerde bewaring genomen en in het arrestanten-lokaal opgesloten. Thans is hij op transport gesteld naar Alkmaar. MARKTBERICHTEN. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Loop der bevolking. Ingekomen Mej. G. E. v.d. Zalm van Noordwijk Mej. L. K. M. Ages van Berlijn Mej. C. de Vos van Wieringerwaard R. de Vries en echtg. van Den Helder W. v. Vuure van Obdam C. van der Hoo naard van Rijnsburg J. L. van Zan ten van Haarlemmerliede en Spaarner woude Mej. T. Poel van Wieringen Mej. A. Dekker van Harenkarspel A. Boot en gez. van Den Helder J. Groen veld van Zuidscharwoude Mej. A. C. LIJNEN DOOR GEHEEL NOORD—HOLLAND Vraagt gratis dienstregeling bij onze agen ten DE HAAN en TIMMERMAN, IL-hoef. Stichting „Heldersche Eierveiling" Noteering van 29 Maart 1934. Aan gevoerd 26138 Kipeieren. Eendeieren 747. Ganseieren 30 stuks. Prijs 48-51 Kg. 220 a 230 52-54 Kg. 2f20 a 240 55-57 Kg. 230 a 250 58-60 Kg. 230 a 250 61-63 Kg. 240 a 260. Ganseieren 800 Eendeieren 180-195- Alles per 100 stuks. Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 29 Mrt. 1934. Aange voerd 110.000 Kipeieren. Prijs 52-54 Kg. 190 a 200 g5-57 Kg. 200 a 210 58-60 Kg. 200 a 230 61-63 Kg. 230 a •250. Eendeieren 6000. Prijs 190 a 200. Alles per 100 stuks. De Veemarkt. SCHAGEN, 29 Maart 1934. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 4 Paar den f 150-f 325 31 Geldekoeien (mag.) f 120-f 260 11 Geldekoeien (vette) 150- f 190 225 Kalfkoeien f 150-f 220 10 Pinken 30-f 85 357 Nuchtere kalve- reg f ;-f 13 135 Overhouders f 12-f 21; 30 Varkens (mag.) f 15-f 21; 12 Varkens (vette) per Kg. 35-38 cent 50 Biggen f 8-f 11 Konijnen f 0.75-f 1.25 10 Kip pen f 0.50.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3