Zo ui er sproeien AROATT Belangrijk •jratt. 'j"? /"ï.VBJac/ v*ixy>^0 VOORJAAR EIS VROUWENKLEEDING. N.V. „VRIESIA" JAN DE VRIES, ALKMAAR. ZIEKENFONDSLEDEN fa. JOH. LAUWERS, Payglop 3 Alltmaar. COÖP. BOERENLEENBANK WIERINGEN. HET VERTROUWBARE ADRES SAFÉ - LOKETTEN TE HUUR. ,-•? PHILOSOPHISCH BABBELTJE (DOOK EEN MAN). Nieuwe vrouwenkleeren zijn als voor jaarsgedichten. Ze zijn voorjaar, omdat ze nieuw, jong en mooi zijn als een stralende Mei-morgen en ze zijn gedicht, omdat ze niet moe worden in poëtischen vorm het lied van de schoonheid der vrouw te zingen. Ook de natuur schijnt zich er m te verheugen een nieuw kleed aan te trek ken. Als in de maand Maart, viooltje, sneeuwklokje en crocus hun teen* kopje laten zien, als in April de knoppen van sering en goudenregen de oogen open doen, als in Mei de hoornen, struiken en hees ters zich tooien met bloesems in allerlei kleuren en de grond bedekt ia met een groen tapijt, dan wil dit in gewone woor den zeggen, dat Moeder Natuur zich ver jongt, vermooit en zich kleedt om de menschen en zichzelf te behagen. Natuur en Vrouw hebben een nauw ver bond gesloten. Dezelfde natuur, die in het voorjaar planten en dieren nieuwe en jong- makende kleeren aantrekt, doet zich in de vrouw voelen als een machtige drang tot tooien en sieren. Als de lente komt, willen en mogen de vrouwen bloemen zijn en zich tooien met bontbedrukte stoffen, bloemen en bloesems van alle soorten. Het voorjaar in de vrouwenkleeding is een feit, een gebeurtenis, een rhytme, een natuurwet, dat tot geluk der gansche menschheid altijd en altijd terugkeert. Geen nood kan zoo groot zijn en geen oorlog kan zoo lang duren, dat dit „voor- jaarsgevoel" in de vrouwelijke natuur zich laat verdringen. De jonge en jongmakende mode breekt zelfs door de donkerste tijden heen. En dit voorjaarsgevoel uit zich bij de vrouwen als harmonische kleeding. Wat zijn de vele, vela, rose-, perzik-, aardbei-, blader-, zee- of hemelkleurige vrouwen- en meisjes japonnen anders dan één groote voorjaars- symphonie, gedicht en gedragen als een blijde bekentenis van het „wordt wakker" der menschelijke, der vrouwelijke natuur! Wij zijn de vrouwen veel dank verschuldigd voor de moeite en arbeid, die zij zich geven om in hun verschijning steeds den nadruk te leggen op een andere nuance van hun levensvreugde. Vrouwen tooien en sieren zich niet ter wille van zichzelf. Ze maken zich jong en mooi, omdat ze hun omgeving daarmee vreugde verschaffen. Eenigermate tooit de natuur zich door en aan de vrouw En de vrouw kan niet anders doen, dan zich mooi maken, daar haar innerlijke drang het zoo wil. Dat is de diepe zin der mode. Zelfs onder de steenen heeft de natuur haar edelsteenen, die de andere in kleuren pracht cn schittering overtreffen. In het planten- en het dierenrijk is het precies het zelfde. Er zijn er, die hun leven lang niet uit hun grauwe kleed komen, terwijl andere wezens van Moeder Natuur kleedjes krijgen die in glans, vorm en kleurenpracht voldoen aan de hoogste wetten der aesthetica. Vrouwen en meisjes, de lievelingen van Moe der Natuur is het gegeven door haar smaak geest en handigheid zich bijzonder aantrek kelijk te maken. En het is niet een gave, het is een voorrecht der vrouwelijke natuur door kleeding en mode ons iets van haar innerlijk wezen te tconen Vrouwenkleeren zijn de letters der vrouwenziel. Aan haar kleeding herkent men het wezen van een vrouw, net zoo gced als men een plant of dier aan het uiterlijk herkent. Daarom is het' ook goed, wanneer een vrouw aandacht schenkt aan haar verschijning. De vrouw vergenoegt er zich niet mee haar lentekleed alleen maar te dragen gedu rende het te kort durende voorjaar. Neen, overal en altijd is het voorjaar waar we vrouwen zien in smaakvolle toiletjes. Het is niet alleen "'ooriaar op de zomersche KEN UZELF! Behoort gij ook tot die verschrikkelijke vrouwen, de wanhoop van winkeliers, be dienden en verkoopsters, die een kwartier voor sluitingstijd binnenkomen, alles om- laten halen, geen keus kunnen maken, om* dat ze niets mooi vinden en die tenslotte ver r.a den vastgestelden sluitingstijd weg gaan, zonder iets gekocht te hebben M. B. promenade, het i3 ook voorjaar in de bal zalen 's winters, waar vrouwen in bloemige gewaden ons tegemoet treden. Zooals de edelsteenen, die in alle jaargetijden hun kleurenpracht behouden, zijn ook de vrou wen, die door hun kleeding ons telkens weer wijzen op hun schoonheid en hun lief talligheid. Guur is de Noordenwind van het leven; maar alle nood, zorg, moeite en ellende kunnen er de vrouw niet van afhouden zich zoo mooi mogelijk voor ons te kleeden en daarin ligt haar grootste waarde. Een der edelste cultuuropgaven der vrouw bestaat daarin, door haar smaakvolle kleeding ieder voorjaar tot een gebeurtenis voor ons te maken. Het voorjaar in de vrouwenmode duurt niet zoo lang als er op de kalender staat; maar zoolang de vrouw nog het verlangen voelt zich voorjaarsachtig te kleeden. E. W. STIJLFOUTEN. Als de mode in het voorjaar ons de nieuwste creaties voorvoert kan men slechts zelden dadelijk zeggen, wat uit dit vele nieuwe de gunst van het publiek zal verove ren. Eerst na eenige weken, kan men het straatbeeld zien veranderen en dan kan men ook, helaas maar al te vaak, de stijlfouten zien, die door zoo vele vrouwen gemaakt worden. Eenigszins te vergeven zijn ze wel, want er zijn zoo veel nieuwe dingen, dat een vrouw, die geen uitgesproken zekeren smaak heeft of een vertrouwde naaister op wie ze steunen kan, er een beetje door verward raakt. Vaak ook worden stijlfouten in de kleeding gemaakt, door te origineel te wil len zijn, (in het dagelijksch leven heet dat opvallen) door alle pas uitgekomen nieuwig heden in de kleeding van pas te brengen zoo'n vrouw valt dan ook werkelijk op met het gevolg, dat vele spottende, geamus; de blikken haar nakijken. Stijlfouten ontstaan vaak, wanneer spor tieve accessoires gedragen worden bij ele- ;ante kleeding. Waar een vrouw met een zekeren smaak er vaak in slaagt grappige en pikante tegenstellingen te vinden, daar zal de minder met „kleedingzin" begiftigde de grofste fouten maken en haar verschij ning op die manier hopeloos bederven. Ze denkt er dan leuk uit te zien en is inte gendeel zeer smakeloos gekleed. Een paar voorbeelden: een paar Russische kaplaarzen bij een bontjas, die een sportieve coupe heeft, met revers en een rechtopstaand kraagje, bij voorbeeld, vormt een aardig geheel, vooral wanneer er een vlot mutsje bij gedragen wordt. Diezelfde laarzen staan echter mon sterlijk bij een bontjas, die een uitgesproken elegant karakter, met shawlkraag e. d. heeft Draagt men hierbij een hoed, dan bepaalt de fout zich hoofdzakelijk tot de voeten, maar begaat men de onvergeeflijke zonde er een mutsje bij op te zetten, dan is de verwarring volkomen. Stoffen mantels be zitten in dit opzicht en vooral wanneer niet te veel bontgarneering hebben, meer aanpassingsvermogen. Bij do elegante bontjas behoort de bijpas sende schoen. Pumps en andere luxe schoentjes eischen een auto, daar ze noch bij den stofmantel, noch bij den bontjas, als wandelschoen kunnen gelden. De molière is hier beter op zijn plaats; men kan deze schoen tegenwoordig in zooveel aardige be werkingen krijgen, dat ieder wel iets in haar genre kan vinden. Bij eenvoudiger mantels kan men zeer goed overschoenen dragen. Ook de in den laatsten tijd zoo modern geworden gebreide handschoen met groote kap, is vaak een voorwerp, waarmee veel stijlfouten begaan worden. Zoo grappig hij met zijn sprekende kleuren op het ijs is, zoo leelijk is hij in knalrood, giftgroen of helblauw bij een uitgaansmantel. JEANNE DE FL. DE HOED. Verveling hing in het café. De avondkrant had ik al gelezen, mijn koffie gedronken en meer sigaretten gerookt dan eigenlijk goed voor me was. Mijn blik gleed van de eene tafel naar de andere, maakte vergelijkin gen en bleef tenslotte op de kleeren- standaard rusten. Daaraan hingen vijf of zes hoeden. Goede, normale hoeden. Maar daartusschen hing er één, die alles bedierf. Oud, afgedragen, zonder eenig model en daarover begon ik nu te piekeren. Wie durfde er nu met zoo'n hoed in dit café te komen? Hier zaten alleen nette, goed ge- kleede menschen, om zoo te zeggen, ge soigneerd. Op deze deftige hoofden kon zoo'n vod toch niet passen. Het hoedje hing daar tusschen nette, goed gemodelleerde hoeden en tusschen lichte modehoedjes, als een werklooze tusschen goedverdieneuden. Ik keek het lokaal eens rond, om den eigenaar van dit hoedje te ontdekken. Maar alle gasten stonden boven verdenking. De man van dat exemplaar moest ergens verscholen in een hoekje zitten. Een zeer deftige heer keek de, tegenover hem zittende dame door een monocle aan. Toen nam ik in gedachte den ouden hoed van den haak en zette hem den deftigen heer op. Dat was werkelijk belachelijk. De hoed zakte hem tot over de ooren. Een dom, onbenullig gezicht keek onder den rand uit. Toen nam ik hem den hoed weer af en probeerde hem op het hoofd van een ouden heer, die heel dicht bij me zat, te zetten. De hoed paste, maakte bijna een plattelands-dominee, die in den regen liep. Maar bij nader inzien vond ik het beeld toch niet in mijn smaak vallen. Het was werkelijk een tegenstelling, want de oude heer las een zeer modern tijdschrift. Daarom liet ik den hoed aan den haak hangen. Op het laatst zou er toch wel iemand komen, die den hoed zou meenemen, dan zou ik tenminste weten, van wien dit hoedje was. Daar stond iemand op. Het was de def tige heer. Toen nog een. Weer een. Zij hadden hun krantje gelezen, hun sigaartje gerookt, hun cognacje gedronken en mis schien nog een zaak gedaan. Ook hun heengaan kon het probleem van den ouden hoed niet ophelderen. Zeer zeker grepen zij naar hun hoed, de oude hoed bleef ten slotte alleen over. De kellners ruimden al de tafeltjes af. Het was laat. „Mag ik alstublieft afrekenen?" vroeg een kellner mij plotseling. Ik greep ver ward in mgn portemonnaie, betaalde en keek om mij heen. De hoed hing nog steeds op zijn plaats. Daar ik bemerkte, dat ik de eenige was, die zich buiten de kellnërs nog in het café bevond en het licht reeds gedeeltelijk was uitgedraaid, moest ik wel opstaan en naar huis gaSfi. Ik liep naar de garderobestandaard. In den spiegel aan den overkant keek mg een heer aan, die zeer veel op mij geleek. Hjj nam den ouden hoed van den haak. Het was mijn hoed. Dat was me nu pas ingevallen Dr. de Cr. vruchtenvlekken uit niet waschbare zijden weefsels verwijderd kunnen worden, met absoluten alcohol! Zijn de stoffen wel waschbaar, dan móét dat dadelijk gebeuren in schoon koud water. Ze mogen niet met zeep in aanraking komen. Bij versche vruchtenvlekken kan men de stof strak over een kom spannen en precies op de vlek een straal lauw water gieten. bad- en toiletsponzen met bijzondere zorg sehoongehouden moeten worden omdat hun poriën gemakkelijk stof en andere on reinheden op het lichaam zouden kunnen overbrengenOm diezelfde reden is het ook zeer aan te bevelen, een nieuwe toilet spons voor het gebruik goed te wasschen. Zoo'n nieuw exemplaar legt men in een kom met lauw water en strooit een handvol zout over de spons. Zoo moet ze een nacht blijven liggen om den volgende dag een bad te krijgen in schoon water. Een ander uit stekend reinigingsmiddel is citroensap, waarmede men de spons bevochtigd. Na drie of vier uur spoelt men haar na in ruim koud water. OM ZELF TE MAKF.N Voor den binnenkant der kastdeur. Zelfs de keurigste kast wordt ontsierd door de ceintuurs, die aan een knop han gen, de kraagjes, voiletjes en dasjes, die op een plank liggen en meer van deze benoo- digdheden. We zullen ditmaal een practisch hangertje haken, voor den binnenkant der kastdeur, waarin al deze bijkomstigheden opgeborgen kunnen worden, zonder het aspect tier kast te ontsieren. Voor dat doel nemen we een stuk stevi; carton van 30 x 40 c.M. en omspannen het met cretonne of de stof, die we er voor gebruiken willen. Dan knippen we drie reepen stof van 13 c.M. breed en 45 c.M. lang. Deze reepen worden aan den bovenkant 4 cM. omge slagen, een elastiek erdoor gehaald, terwijl de rest als hoofdje blijft staan. Bjj het bevestigen der reepen stof op het plankje, moet men er voor zorgen, dat ze over elkaar passen, zoodat er niets van de naden zichtbaar is. Onderaan het plankje komt een reep stof, waardoor elastiek, die links en rechts vastgemaakt is en waar over kraagjes, ceintuurs e. d. komen te hangen. Aan de twee bovenste hoeken van het plankje bevestigen we een paar ringen, waardoor een lint gehaald wordt. Dit geheel wordt opgehangen aan de binnenzijde der kastdeur en beteekent een opruiming in onze kleerenkasten. MARIAN B. nieuw linoleum, zoodra het ligt, afge nomen moet worden met koud water!? Daarna laat men het goed drogen en het in de was. Om het lang glanzend te houden boent ,men het met half melk. half water; en wrijft het daarna in met terpentijn, waarin wat was is opgelost. Uitwrijven met zachte borstels of flanellen lappen. roodsteenen bloempotten, die men soms in vensterbank of erker neerzet, op kan knappen en een frisch uiterlijk geven door ze eerst goed van buiten af te boenen met heet water en Brusselsche aarde en ze, als ze droog rijn, af te wrgven met in water opgelost steenrood. Om donkere satgnen schoentjes te was schen doopt men een linnen lapje in een koud aftreksel van houtzeep, wringt het goed uit en bestrijkt er het satijn mee. Bij lichtgekleurd satijn neme men liever gewoon zeeepsop. De eenige voorzorg hierbij is, dat de schoen van te voren met een zacht borsteltje is afgeschuierd en het satijn niet te nat mag worden gemaakt. Alle vlekken ver dwijnen op deze manier. Men gebruike weinig vloeistof en vuile de schoenen van te voren op met proppen vloei. Mocht er even tueel nog een vlekje te zien zijn, dan kan dat met benzine of te tra worden behandeld. RECEPT VOOR KRENTENBROOD. Bereiding: 2 eieren kloppen met 5 gram zout; daar bgvoegen 400 gram bloem en langzaam aan L. melk; dit flink klop pen en slaan; er dan doorheen werken 200 gram even opgekookte en weer ge droogde krenten en 150 gram rozijnen, ook 50 gram succade en wat geraspte citroenschil, 25 gram boter en 25 gram met een lepel suiker vermengde gist; het deeg nog eens goed kloppen; het uurtje in een beboterd met meel bestoven blik laten rflzen en het met water of boter bestreken, een uurtje in een heeten oven bakken. HET MENU VOOR DE HEF.LE WEEK. Zondag: Portugeesche soep; »:alfslap- lappen, spinazie, gekookte aardappelen; vanillepudding met bessensap. Maandag:: ossehaas, selderijkno'len, ge kookte aardappelen; amandelpudding. Dinsdag: roastbeef, worteltjes gekookte aardappelen; wentelteefjes. Woensdag: varkensrib, bloemkool, ge kookte aardappelen; rijsttaart. Donderdag: aardappelsoep; gevulde kalfsborst, spercieboontjes, pommes frites: karnemelkpap. Vrijdag: harde eieren, gewelde boter, spinazie, gekookte aardappelen; rijst met abrikozen. Zaterdag: bruine boonensoep; ananas pudding. Portugeesche soep. Benoodigd: 1^ pond kalfspoulet, 2 L. water, eetlepel zout, 10 peperkorrels, 1 lau rierblad, een stukje foelie, 1 pond toma ten, 1 ui, kopje rijst, eenig druppels citroen. Bereiding: van het gewasschen vleesch, het water en de kruiden maakt men een bouillon, door het ongeveer 2 3 uur op een zacht vuur te laten trekken. Dan de gewasschen tomaten en de ui er in gaar koken, ongeveer 3,A uur en alles door een paardenharen zeef wrgven. Is de bouillon verkookt, dan er een weinig water b\j- voegen. Nu de bouillon opnieuw aan de kook brengen, er de zorgvuldig gewas schen rijst in doen en in y» uur gaar laten worden op een zacht vuur Even voor het opdoen eenige druppels citroen er bijvoegen. Benoodigd: 1 blik ananas, L. slagroom, 1 ons suiker, 20 gram gelatine. Bereiding: snijd de ananas in kleine stukjes, verwarm ze op een zacht vuur met het sap en de suiker, totdat deze gesmolten is. Intusschen smelt men de gelatine in 2 eetlepels kokend water, totdat alle ge latine gesmolten is. Voeg ze dan bg de ananas en laat dit bekoelen, terwijl men er zoo nu en dan eens in roert, opdat de gelatine niet- zakt. Klop de slagroom dik en roer deze er door. Begint de massa stgf te worden, doe ze dan in een met slaolie ingewreven steenen vorm, waarin de pudding verder geheel stijf kan worden. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Op verzoek van verscheidene lezeressen geven w(j ditmaal het patroon van een pyama. No. 215: damespyama. Voor een zomer- pyama neemt men batist, crêpe de chine of katoen, terwijl voor koudere dagen fla nel meer gewenscht is. Benoodigd materiaal: 4.50 Meter van 70 c.M. breed en 1.25 Meter geruit materiaal voor de garneering. No. 223: gedistingeerd voorjaarsjaponne tje van soepele wollen gestreepte stof. De van voren gekruiste banden worden op den rug gestrikt. Benoodigde stof: 3 Meter van 130 c.M, breed. Beide patronen zgn tegen den prijs van 50 ct. per stuk te verkrggen bfl de „Af- deeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij „De Mglpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dan kan worden voldaan per postwissel, in postzegels of wel per 'postgiro 41632. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij bestelling van één der patronen niet al leen het verlangde nummer; maar tevens de gewenschte maat, d. w. z. boven-, taille-, heupwijdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden, men voorkomt daardoor on-"' noodige vertraging in de opsturing. verdwijnen door in potten van 50, 75, 150. Alom verkrijgbaar. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK WIERINGEN. GEWIJZIGDE zituren van den Kassier TE DEN OEVER MAANDAGMIDDAG van half twee tot half vier. TE HIPP0LYTUSH0EF WOENSDAGMIDDAG van half twee tot half vier. Wij hebben voor OOK Z. en O. FONDS) BRILLEN. Op gereedmaken en reparaties kan gewacht worden. Gegarandeerd goedblljvende DOUBLé BRIL met donkere of lichte randen 3.—. BUIKBANDEN EN ELAST. KOUSEN. Paskamer en vrouwelijke hulp (verpleegster) aanwezig. Voortsbreukbanden, enkelstukken, platvoetzolen enz. voor deposito's, voorschotten, Ioopende rekeningen. De rentevoet is voor Spaargelden 3 's jaars voor Voorschotten (hypotheek) 4 's jaars voor Voorschotten (borgtocht) 4.25 !i jaars voor Voor schotten (scheepshypotheek) 5.25 voor Crediet- rente in rekening Courant 3 's jaars voor Debet rente in rekening Courant 4.25 's jaars.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 6