binnenland/ €h nieuws van allfc„ wat. buitenlandsch nieuws. provinciaal nieuws. wieringermeervaria. w. a. c. o. MARKIEZEN, TUINPARASOLS en TUINMEUBELË Fa. KINGMA ZOON te SLOOTDOl en JAC. KINGMA te MIDDENMEE gemeente wieringen. en P. Francis te Burgerbrug. Als spreker op deze vergadering trad op, de voorzitter van den bond van oud-leerlingen in Friesland, de heer W. Th. Zwart, die op aangename- en duidelijke wijze het doel der vereeniging uiteenzette. SCHAGERBRUG. Ouderavond O. L. School. 1.1. Dinsdag is in één der lokalen der O.L. school alhier een Ouderavond gehouden. De opkomst was goed. Het hoofd der school, de heer S. Jaring, riep den aanwezigen te ruim 8 uur het wel kom toe. Zooals uit de agenda bleek, was voor dezen avond de medewerking verkregen van den heer A. Boll, onderwijzer te Sint-Maar tensbrug, die een lezing met lichtbeelden zou houden over Zwitserland. Deze medewerking was geheel belangeloos en daarom wilde spr. in de eerste plaats den heer Boll dank zeggen voor zijn bereidwilligheid. Verder werd dank baar gebruik gemaakt van het projectie-ap paraat der Holl. Mij. van Landbouw, dat voor dezen avond aan de Oudercommissie in bruik leen werd afgestaan en van de stoelen, die de heer Modder gratis ter beschikking had ge steld. Door den secretaris, den heer E. Rente naar, werden de notulen voorgelezen, die on veranderd werden goedgekeurd. Hierna volg de rekening en verantwoording St. Nico- laasfeest 1933. De bescheiden werden gecon troleerd door Mevr. Dekker en den heer Jb. Nieuwland, welke laatste verklaarde, dat alles in orde was bevonden. De voorzitter deelde nog mede, dat 1 Mei 7 leerlingen naar de U.L.O.-school in Scha- gen zullen gaan en dat het totaal der leer lingen op 1 Mei gelijk zal blijven. Hierna was het woord aan den heer Boll, die aan de hand van een groot aantal heel mooie lichtbeelden een beschrijving gaf over het leven van menschen, dieren en planten in het Zwitsersche hooggebergte. De groot- sche natuurtafereelen kwamen uitstekend tot hun recht. Na afloop werd de spr. met applaus beloond. Voordat de ouders het schoolwerk van hun kinderen bekeken en zich daarover met het onderwijzend personeel onderhielden, werd de rondvraag gehouden. Door een viertal ou ders werden vragen gesteld, die door den voorzitter beantwoord werden. De heer Nieuw land wekte de aanwezigen op vooral lid te worden van Volksonderwijs. Tot slot dankte de voorzitter allen, die tot het welslagen van den avond hadden medegewerkt, in 't bijzon der den heer Boll en sloot te ongeveer half elf de bijeenkomst. Het Pelikaan - Comité. 's Gravonhage, April 193L Naar aanleiding van de critiek, wel ke van verschillende zijden is geuit ten aanzien van het streven van het Peli kaan - Comité tot het bijeenbrengen van een Nationaal Luchtvaartfonds, verzoekt het Comité opneming van het volgende Wij kunnen het ons volledig inden ken, dat door de nooden van dezen tijd de gedachten van een ieder zich zooda r.ig concentreeren op de zorgen voor hetgeen allereerst noodzakelijk is, dat daarnaast niet veel aandacht besteed kan worden aan zaken van algemeen en nationaal belang. Het Nationaal Luchtvaartfonds is 'n nationaal belang bij uitnemendheid Whnneer wij de wereldgeschiedenis' lezen en aandacht schenken aan de ont wikkeling der internationale yerhou- dingen in Europa en daarbuiten, dan blijkt telkenmale, dat ons klein land en volk zich in den loop der eeuwen heeft weten staande te houden door groote, de wereld imponeerende daden. Daardoor hebben wij ons bestaans recht aangetoond en bewezen, dat wij niet slechts een zelfstandige natie zijn door de welwillende houding van de omliggende groote mogendheden Dit besef heeft van ons volk veel of fers gevergd, maar de wereld heeft daardoor onze groote ,macht op cultu reel, economisch, financieel, koloniaal gebied leeren kennen en waardeeren. Om bij den tegenwoordigen tijd te blij ven, de Zuiderzeewerken hebben over al belangstelling gewekt, de Holland- sche koopvaardijschepen worden over al gezien, de K.L.M. geniet een groote, internationale reputatie. Op luchtvaartgebied zijn wij nu nog groot, maar wij moeten zorgen ook in de toekomst groot te blijven, zoowel op wetenschappelijk-, industrieel- als ver keersluchtvaartgebied. De techniek schrijdt snel voort. Van dezen vooruitgang zal op "net juiste oo genblik geprofiteerd moeten worden. En dit zal geld, veel geld kosten. Niet steeds zullen de Regeering, de industrie of de luchtvaartmaatschappij en voldoende middelen ter beschikking kunnen stellen, om dc vele technische verbeteringen en uitvindingen betref fende vliegtuigen en motoren, grondor ganisaties, verlichtingen enz. te kun nen onderzoeken. Daartoe is het Nationaal Luchtvaart fonds in het leven geroepen, waarvoor een grootsche taak is weggelegd, mits ons volk dit goed begrijpt en door mid dei van zijn daadwerkelijken steun het Fonds in de gelegenheid stelt, dien taak taak te vervullen. Tot steun van het fonds is een medail le geslagen een symbolische voorstel ling gevende van de beroemde Peli kaan - Kerstvlucht. In Boskers' Boek handel (H.hoef) is zulk een medaille geëtaleerd en deze boekhandel heelt zich tevens voor dit rayon met de ver koop belast. De mooie medaille kost slechts 75 cent en de baten komen ge heel ten goede van het Pelikaan-fonds! Ieder steune deze nationale zaak. WIJZIGING CRISIS - RUNDVEECENTRALE. Na 12 Mei kunnen geen runderen meer afgeleverd worden. Gelijk bekend, voert de crisis-rundveecen trale een plan uit tot het opruimen van over- tollige runderen. Tot nu toe is dit plan niet onbevredigend verloopen. Van 17 Cetober 1933] tot 17 April 1934 werden ruim 112.000 stuks runderen ingeleverd. Er zijn evenwel aanwij zingen, dat de lust om runderen aan te bie den bij de boeren voorloopig vennindert. De crisis rundvee-centrale heeft thans in over leg met de centrale landbouworganisaties onder goedkeuring van den minister van eco nomische zaken besloten na 12 Mei geen run deren meer af te nemen. Zoo dit volstrekt onvermijdelijk blijkt, zal echter opnieuw tot het afnemen moeten worden overgegaan. De zuivelpositie, mede door de laatstelijk geslo ten overeenkomsten met andere landen, is op het oogenblik van dien aard, dat het thans stopzetten der afname mogelijk is. Dit is mede ook de reden, dat tot de des tijds in uitzicht gestelde verplichte aflevering van runderen thans niet behoeft te worden overgegaan. De vaarskalveren. Geheel anders is de toestand ten aanzien der vaarskalveren. De crisis rundveecentrale heeft de gelegenheid gegeven nuchtere vaars kalveren aan haar over te doen. Toen de daar voor in uitzicht gestelde prijs niet voldoende aanlokkelijk bleek, is die prijs aanzienlijk ver hoogd. Desalniettemin is slechts een klein aantal vaarskalveren nuchter aan de crisis- rundveecentrale geleverd. Zouden geen bijzon dere maatregelen worden genomen, dan zou het gevaar dreigen dat tegen 1 November de vleeschmarkt geheel overvoerd zou worden door een groot aanbod van zoogenaamde „graskalveren". Deze omstandigheid heeft de crisis-rundveecentrale in overleg met de cen trale landbouworganisaties onder goedkeuring van den minister van economische zaken doen besluiten om de verplichte beperking van vaarskalveren te vervroegen en reeds 1 Juli te doen ingaan. De vroeger gedane mededeeling, dat de verplichting tot het hebben van identiteits bewijzen voor de kalveren, welke men in voor raad heeft, in werking zou treden op 1 No vember 1934, is hiermede dus vervallen. Deze wijziging maakt het tevens noodzakelijk de gewichtsgrenzen waarbinnen de kalveren van een identiteitsbewijs moeten zijn voorzien, te herzien. Vanaf 1 Juli 1934 zal het in voorraad heb ben van vaarskalveren van een gewicht lig gend tusschen 100 en 200 K.G. slechts zijn toegestaan, indien men in het bezit is van de voor deze kalveren afgegeven identiteitsbewij zen. Het ligt in de bedoeling deze gewichts grenzen op geregelde tijden te wijzigen. Op 1 September zullen zij worden vastge steld op 100 en 250 K.G. op 1 November op 100 en 300 K.G. De verplichting, dat zij gedekt moeten zijn door een identiteitsbewijs zal dus voor de kal veren, waarvoor eenmaal een identiteitsbe wijs is afgegeven, blijven bestaan. Door dezen maatregel zullen de vaarskalveren, naarma te zij boven het gewicht van 100 K.G. komen, geleidelijk worden afgeleverd. Nochtans zal ter wille van de selectie-eischen aan iederen veehouder, wiens kalveren zijn toegewezen, worden toegestaan tijdelijk, ook na 1 Juli, een kalf meer in voorraad te houden dan is toe gewezen. Hij, wien geen kalveren zijn toege wezen, zal tot 1 September geen kalveren we gende dus van 100 en 200 K.G., mogen aan houden en van 1 Sept. tot 1 November geen kalveren wegende tusschen 100 en 250 K.G. en na 1 November geen kalveren wegend tus schen 100 en 300 K.G. Het ligt niet in de bedoeling der crisis-rund veecentrale, de kalveren over te nemen. Be langhebbenden zullen goed doen hiermee re kening te houden. Aan de toepassing der teeltregeling zal streng de hand worden ge houden. Krachtige maatregelen staan daar toe ten dienste, daar overtreders van allen crisissteun kunnen worden uitgesloten, terwijl ook strafrechterlijke of tuchtrechterlijke maat regelen mogelijk zijn. Alkmaar, Bergen, Callantsoog, Castricum, Egmond aan Zee, Groet en Camperduin, Hel- loo, Den Helder, Hoom, Schoorl, Wijk aan Zee en Duin, IJmuiden, Zaanstreek, Wierin- géhWieringermeer, Heemskerk, Beverwijk. Als plaats van de najaarsvergadering werd Hoorn aangewezen. Secretaris der Federatie is Mr. J. P. Bos man te Alkmaar. WOEDENDE STEUNTREKKERS. Honderdvijftig mannen en vrouwen be-, stormden het bureau van de hulpactie van het Roode Kruis in Pittsburg (Kansas,) Ver. Staten. Zij eischten steun. De geheele inboe del is kort en klein geslagen en een employé, die een traangasbom in de menigte wilde gooien is bewusteloos geranseld. De politie heeft het gebouw ontruimd. TYPOGRAAF WEGENS ZETFOUT GEARRESTEERD. De chef-zetter van de Essener Volkszeitung, het voormalige Katholieke Centrum-orgaan, is wegens een zetfout gearresteerd. Aan het einde van den tekst van het felicitatie-tele gram van Rijkspresident Von Hindenburg aan Rijkskanselier Adolf Hitier, waarin de president den kanselier gelukwenscht met zijn verjaardag, hem dankt voor het opbouw werk en den 7/ensch uitspreekt dat hij nog menig jaar zijn werk zal mogen voortzetten, kwam inplaats van het aangegeven uitroep- teeken een vraagteeken te staan. FEDERATIE VAN V.V.V.'s IN NOORD-HOLZiAND BOVEN HET IJ. Op 21 April j.1. vond in hotel „Den Burg" te Den Helder de eerste vergadering van het Algemeen Bestuur van deze Federatie plaats. De afd. V.'.V. ter plaatse trad als gast- vrouwe op. Na het zakelijk gedeelte heeft zij het 30-tal afgevaardigden eenige aangename uren van afwisseling bezorgd, door het arrangeeren van een bezoek aan de Kon. Marinewerf zoo mede door een autotochtje naar het nabijge legen badplaatsje Huinduinen. De bijeenkomst zelve, die door den Burge meester van Den Helder den Ed. Achtb. heer W. F. G. L. Driessen werd bijgewoond, had een geanimeerd verloop. Onder vlotte leiding van Mr. D. Breebaart uit Callantsoog werd de vrij omvangrijke agenda in een paar uur af gewerkt. Gebleken is, dat het Dagelijksch Bestuur sedert de oprichting der Fereratie d.d. 20 Januari 1934, heel wat werk had verzet. De koninklijke bewilliging op de statuten was bereids aangevraagd. Voorts wordt aan de totstandkoming van een Noord-Hollandsche Gids gewerkt. Een kaart, aangevende de au tobuslijnen en bootdiensten in het Federatie- gebied is reeds in bewerking. Besprekingen met Autobusmaatschappijen tot het organi- seeren van toeren zullen worden gehouden. Intusschen was reeds een zomertoerplan uitgestippeld, waarbij tal van plaatsen in het Federatiegebied worden betrokken. De begrooting werd opgemaakt besloten werd te trachten bij de Noord-Hollandsche gemeenten, de Provincie, zoomede bij de Ka mers van Koophandel om eenigen steun aan te kloppen. Voorts werden nog eenige kleine besluiten genomen, terwijl naar een leider van het Informatiebureau zal worden omgezien. Het bureau is ondergebracht in het Waag gebouw te Alkmaar, alwaar tevens het infor matiebureau der V.V.V.'s aangesloten ONS WIERING ERMEERHOEKJE. BILJARTERS, OPGEPAST Te Boedapest vloog een biljartbal uit een cafévenster, sloeg door een ruit in de veran da van een huis daarnaast, verbrijzelde een kostbare vaas en joeg daarmee een kat den schrik op het lijf. Het dier rende een bran dend spiritustoestel om de geheele veranda vloog in brand en een vrouw, die het zag, kreeg van schrik *en hartverlamming en overleed. Zij had een oud testament vergeten te wijzigen en daardoor bleef haar kleindoch ter, die haar tot het laatst liefderijk had ver zorgd en die zij tot haar universeele erfge name had willen maken, zonder een cent achter. De verloofde van het jonge meisje verbrak de verloving, omdat haar geld nu aan ande ren kwam en hem niet meer uit de schulden kon halen. Dit alles tengevolge van een te forsche massé ZEER GROOTE GIFTEN. Het land van zeer groote giften voor de kerk is nog steeds Engeland. De bisschop van Chelmsford ontving dezer dagen een gift van 10.000 pond sterling van mevrouw J. H. Kee- ne, met de bepaling, dat voor dit bedrag ter herinnering aan haar overleden echtgenoot in het armste deel der diocese een kerk ge bouwd moest worden. Tevens ontving de kerk voogdij der kathedraal te Liverpool van de beide broeders lord Vesley en sir Vesley een bijdrage voor den bouw van deze groote ka thedraal van niet minder dan 220.000 pond sterling, alzoo f 1.650.000, met de bepaling, dat voor dit bedrag tot aandenken aan hun ouders de groote hoofdtoren moet worden gebouwd. EEN SPROOKJE. C*R was eens een meisje, dat vijf broers had. De eerste was musicus, de tweede schilder, de derde koopman, de vierde kok, de vijfde architect. Het meisje bezat een diamant, en alle broers v/aren fel jaloersch op dat kostbare bezit. De musicus beloofde zijn zuster „hemel- sche" muziek, als zij hem den steen gaf. „En als de muziek uit is?" vroeg zij, „wat heb ik dan Zij weigerde. Toen kwam de schilder. „Ik zal," sprak deze, „in ruil voor den steen, het mooiste schilderij maken, ooit door men- schenoogen bekeken." „Je schilderij kan gestolen worden, de kleu ren kunnen verbleeken. Ik houd den dia mant." „Luister naar mij," zei de koopman, „met mijn schepen haal ik de welriekendste krui den en specerijen voor je uit de Oostersche landen. En ik breng je e tuin vol rozen en lelies Het meisje herinnerde hem er aan, dat geuren vervluchtigen, dat rozen en lelies ver dorren. De kok sprak „Lieve zuster, laat mij de meest uitgelezen spijzen voor je bereiden en geef mij den dia mant." „Ik zal, ondanks je heerlijke gerechten, tel kens weer honger krijgen," antwoordde het meisje. De bouwmeester kwam het laatst. Hij wil de zijn zuster een paleis bieden, waarin zij als een koningin kon wonen. „Ook een koningin blijft niet vrij van leed," zei het meisje, „en voor een paleis vol zorgen geef ik mijn diamant niet weg." Toen alle broers waren afgewezen, ver scheen de vorst van een machtig rijk. „Ik bied mijzelf en al, wat ik bezit," sprak hij. En het meisje, aangetrokken door de beko ring, die uitging van den vorst, zei, vol ver trouwen „Ik zal alles in dank aannemen en je terug geven al wat mijn eigen is." De geschiedenis van het meisje met den diamant is eigenlijk geen sprookje. Want het meisje is de menschelijke ziel en met den on- schatbaren diamant wordt de liefde bedoeld. En de vorst van het groote rijk Wij noemen hem het geweten OUD-INDISCHE WIJSHEID. Als vrouwen vragen. In een dorp woonden twee vrouwen Boed- dhi en Siddhi geheeten. Ze waren goe de vriendinnen en alle twee arm, héél arm. Bij den ingang van hun dorp stond een kleine kapel met het beeld van een heilige, wien Boeddhi haar vereering betoonde door eiken ochtend het bedehuisje schoon te ma-| ken. Op zekeren dag liet de heilige haar weten,! dat zij een wensch mocht doen die onvoor-j waardelijk vervuld zou worden. „Sta mij zóóveel geld toe, o heer, smeekte] toen de vrouwdat ik voortaan onbezorgd zal kunnen leven." Van dien dag af vond Boeddhi eiken dag een gouden dinar voor het heiligenbeeld. Dit geld stelde haar in staat om voortaan een aangenaam leven te leiden. Zij schafte zich langzamerhand een bescheiden veestapel aan, ze liet een aardig huisje bouwen, en dat alles maakte, dat de dorpsgenooten zich vol ver bazing afvroegen hoe die weelde toch moge lijk was. Ook Siddhi vorschte voortdurend naar de oorzaak van dien welstand. Zij vroeg zóó veel en zóó vaak tot Boeddhi eindelijk, strikt in vertrouwen, haar geheim prijs gaf. Van toen af zag men ook Siddhi dagelijks in de kapel aan den ingang van het dorp. Zij reinigde er het heiligenbeeld, zij bracht er bloemen en bovendien bad zij er drie keer Tweejarige planten. Het wispelturige voorjaarsweer zit de bloemenliefhebbers niet mee. Eendeels zien we de vroege zaaisels kwijnen, misschien mislukken en anderzijds wacht men nog angstvallig om de bloemzaadjes in den vollen grond aan de aarde toe te. vertrouwen. Nood gedwongen krijgt men dan pas laat de plan ten en de bloemen ter versiering van perken en rabatten. Degenen die over glas beschik ken zijn er gelukkiger aan toe. Zij zijn min der afhankelijk van de slechtere weersgesteld heid. De groei der plantjes is heden ook v/el matig maar zij bereiken in ieder geval vroe gere planten, steviger planten en straks een gullere bloei. Voor hen die al te haastig zaaiden moet even vastgelegd worden, dat onze polder- gronden niet te vroeg zijn gemiddeld voor de vollegrondsproducten, dat er weinig beschut ting is voor koude en dat de musschenscha beduidend is. Voor grooter zekerheid kan zoo doende beter wat later gezaaid worden, ook voor bloemen. Met het zaaien der 2-jarige planten behoeft nog geen haast gemaakt te worden, 't Best geschiedt dit in MeiJuni op een afzonderlijk rabat, of in een bak, om ze in 't najaar op de plaatsen te zetten, waar ze het volgend jaar zullen bloeien. Enkele niet volkomen winterharde soorten worden beschut, of worden in den bak overwinterd en eerst in 't voorjaar uitgeplant. De tweejarige planten vormen in de eerste zomer slechts een rozet van bladeren. Dit bladerrozet kan op zich zelf reeds heel mooi zijn, b.v. van de Sierbiet en van de Ivoordis tel. Het tweede jaar verschijnen de bloemen, soms vroeg van de laagbloeienden. De plan ten met hoogere bloemstengels bloeien meestal later, ruimer en langduriger. Deze laatste worden zeer gezocht als borderplanten. Violen kunnen fraai bloeien in de maand Mei en Juni. Daartoe worden ze in Juli ge zaaid, enkele malen verspeend en in October definitief uitgeplant. Vergeet-mij-nietjes kweeken heel gemakke lijk en bij behoorlijk dichte stand doet een perkje goed. Silenen zijn eveneens zeer geschikt voor voorjaarsperken.Na zaaien in Augustus moe ten ze in den kouden bak overwinterd wor den en kunnen in April op perken geplaatst worden. Stokroos. Het mooist zijn de dubbele stok rozen met gevulde bloemen, in vele kleuren. Bij zonnige standplaats is de bloei rijk en langdurig. Campanulla, Marietteklokje. Dit kan een der prachtigste borderplanten genoemd wor den. Door de lange stengel is het ook een beste snijbloem. Bij voorkeur zal in Juni ge- zaaid worden. Na enkele keeren verspenen komen ze op de bestemde plaats. De kleur der klokjes is wit, rose, blauw. Muurbloem, cheiranthus. Ieder kent zeker deze sterk geurende bloemen met geel en bruine tinten, 't Is een vroege bloeier. Duizendschoon, Dianthus. Deze planten zijn 2-jarig tot overblijvend. De bloei in het 2de jaar is echter de mooiste. Vele kleuren en schakeeringen komen voor. Vingerhoedskruid, Digatalis, geeft een for sche stengel met vele bloempjes. Kan op be schaduwde plaatsen een stand krijgen. Judaspenning, Lunaria met paarse witte bloemen. De vruchten hebben een zilverat tig tusschenschot, dat zeer gezocht is winterbouquetten. Nog kunnen voornoemd worden Tem bloem, Sierdistels, Salvia, Toorts, e.a. V Hoeve „De Eerste." Was het de las ste dagen hier zeer druk met de infil ratiewerkzaamheden ter voorzienii van drinkwater voor het komende v dat is nu in orde, en thans was de laj ste dagen een nieuwe levendige drul ingetreden met het aanvoeren van t met stoom-, motorboot en auto's. Zoowel het Zuid-Hollandsche blaar- als het zwartbonte Friesche is hier thans rijkelijk aanwezig, iets voelt voor wat de natuur in voorjaar te genieten geeft, kan nu i hart hier ophalen. De stoffeering is prachtig. Immw de nieuw gebouwde boerderijen op bedrijf steken zoo mooi af te midd dezer grazende koppels. Alleen is in deze hofsteden nog somber en st waar nog geen bewoners aanwezig zj Doch alle goede dingen komen niet gelijk. Mettertijd zullen ook deze woners wel komen opdagen. Politie. Te Slootdorp is eenigi tijd geleden een lorgnet in metalen tui verloren. Den vinder wordt Vf zocht het voorwerp spoedig terug bezorgen bij den bewaker te Slootdo Slootweg 17. altijd gelukkig maakt, haren schutspatroon in arrenmoede vroeg „maak mij aan één oog blind, opdat ik mij minder behoef te er geren over wat ik om mij heen zie." Ook deze wensch werd vervuld. Bij het ver laten van de kapel ontmoette zij Siddhi, die zich verbeeldde, dat de ander in het voorbij gaan met leedvermaak naar haar keek. „Zeker heeft ze wéér een wensch vervuld gekregen" dacht ze vol afgunst. En toen ook haar opnieuw werd toegestaan iets te vragen, riep ze verheugd uit „O", Heer geef mij het dubbele van wat Siddhi heeft gekregen. En zietin het volgende oogenblik was het licht uit haar oogen voor goed gedoofd. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Dit alles ontroerde den heilige zóó, dat hij ook haar een wensch toestond. En Siddhi vroeg „Geef mij het dubbele van wat gij Boeddhi hebt gegeven." De heilige deed zijn gelofte gestand. Eiken dag lagen er twee geldstukken voor Siddhi gereed, tot niet geringe ontevredenheid van Boeddhi, die haar werk in dienst van den heilige met nog véél grooter ijver verrichtte dan tevoren. En zietna verloop van tijd mocht zij dan ten tweeden male een wensch doen. Zij vroeg het dubbele van wat Siddhi dagelijks kreeg en ook aan dit verzoek werd voldaan. Zoo ging het. eenige jaren door. Voortdu rend overtroefden de beide vrouwen elkander en ten slotte hadden zij zóóveel, dat zij met haar geld geen raad meer wisten. Zoo kon het gebeuren, dat Boeddhi, die allang tot de ontdekking was gekomen, dat geld niet Eten, drinken, rooken. Dat goed kauwen noodzakelijk is, weet te genwoordig iedereen, al doen slechts zeer weinigen het, ook al tengevolge van een slecht gebit. Maar ook veel eten is slecht. Veel etende en drinkende kinderen slapen veelal onrustig. Alles moet gedaan worden om de spijsverteering goed te doen zijn, om spijsverteringsstoornissen te voorkomen. De te veel-eters, de gulzigaards berokkenen zichzelf een maagcatarrh zij lijden niet al leen zelf door hun ziekte, maar zij doen er ook anderen door lijden. Zij hebben een slecht humeur en zijn daarbij minder ge schikt voor hun werk. Maagstoornissen moe ten vooral niet te gering worden geacht, maar onmiddellijk bestreden en zoo mogelijk voor komen worden, o.a. door het niet of slechts zeer matig gebruiken van alcohol en tabak. Dat alcohol ooit het organisme versterken of de werkkracht daarvan verhoogen zou, zooals zooveel menschen denken, is onjuist. Zelfs in matige hoeveelheid, dagelijks gedronken, werkt de alcohol schadelijk op de geestelijke werkkracht van den mensch. Daarbij ver mindert het weerstandsvermogen van het organisme tegen allerlei, vooral ook koorts achtige ziekten. Lever, nieren en ook het zenuwstelsel zijn dikwijls het slachtoffer, niet alleen van alcohol-misbruik, maar zelfs van gebruik. Ook de moraliteit lijdt er onder Voor kinderen is alcohol zelfs een zwaar vergif, zoodat men voor het zestiende jaar alcohol in geen enkelen vorm, dus ook niet als bier, aan kinderen mag geven. Ook het rooken en nog meer het pruimen van tabak is nadeelig, en vooral het rooken van siga retten. De acute nicotine-vergiftiging, welke 'sroo- kers deel wordt bij zijn kennismaking met de tabak kent ieder, braken, koude en klam me huid, hartkloppingen, hoofdpijn, duize ligheid. De chronische vergiftiging geeft niet zulke opvallende verschijnselen en wordt daardoor dikwerf overzien. Hij, die allerlei DE BESTE WEG is niet alleen de snelste, maar ook de goed koopste. Reist daarom per WA.C.O. naar Amsterdam. De zomer komt op gezelschaps- reizen zijn wij 't best ingericht. Wachtkamers Breed 35, Hoorn. Tel. 184. De tijd v« breekt thans weer aan. Vraagt monsters en prijzen bij Vertegenwoordigers der Firma Vis te Let warden. vage klachten heeft, zenuwachtigheid, hart f kloppingen, slapeloosheid, zich in een wooi niet lekker voelt en weet, dat hij zeer 1 rookt, heeft geen dokter noodig. Laat maar eens staken met het rooken en tien tt gen één zal blijken, dat hij de juiste remei gevonden heeft. SCEOOLWEDSTRIJDEN 1 Wekenlang reeds van tevoren Wachtten zij met taai geduld, Op den dag der schoolwedstrijden Die hun harten had vervuld. Ja, het heeft er wat gehouden Voor men eens had uitgezocht. Ten eerste, wie de beste waren, Ten tweede, wat men spelen mocb Vellenvol met conbinatie's Circuleerden door de klas, Voor men dat was eens geworden, Voor het eenmaal zóóver was. Zij die werden aangewezen Vonden het reusachtig fijn, Voelden zich 'n Weber, Bakhuis, (Er wou niet één van Male zijn.) Zes maal elf voelbaljongens Zes en zestig bij elkaar, Dat beloofden ze mekaar. Jongens, je hebt woord gehouden, Eén voor één, en allemaal, Jullie hebt je taak begrepen, Als een internationaal. Ook al heb je nu verloren, Trek je daar maar niets van an, Jullie weten immers ook wel Dat maar één liet winnen kan. Is er eentje onder jullie Die nog fouten heeft begaan Moed verloren, al verloren Heusch, hij kan het ook niet Iielpea Heeft toch ook z'n best gedaan. Zit niet bij de pakken neer, Draag sportief je nederlaag en Neemt revanche 'n volgend keer. Jullie meesters langs het lijntje Keken soms elkaar eens aan Zeiden (als je had gewonnen) „Hè, hoe heb ik dat gedaan (Nadruk verboden.) NIER V.C.J.B. Bijeenskomst V.C.J.B. Vrijdag 21 April te Oosterland, 's avonds 8 uur. Jaarlijkscli onderzoek. Op 12 Juni in de oude school alhier het j aarlij ksch on derzoek van dienstplichtigen plaats vinden Hieraan wordt dit jaar deelgenomen door df dienstplichtigen van de landmacht van lichtingen 1922 1925, welke lichtingen resp om 10.45 en 11.15 u. in de school moeten zijn.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2