TJENNINX II KENNISGEVING MODE-TIPS. KOOGERWEG GEHAAKTE SPREIEN. P. D. SPAANDER dat bovendien nog voortdurend gesloten blijft. Om bet kwaad, zoo dit reeds bestaat, te verhelpen, raden wij haar, die niet tot het wasschen der handschoenen willen over gaan, aan, de verschillende paren zoolang in de frissche buitenlucht (liefst in den wind) te hangen, tot er geen onaangenaam luchtje meer te bekennen valt. Gebroken marmer. Om marmer, dat gebroken is, weer aan elkaar te „lijmen", kan men evenals bij h*t repareeren van porselein en aardewerk, ge bruik maken van de een of andere kitljjrn, bijvoorbeeld coaguline, van cement of Pom pei, waterglas of een mengsel van gelatine en azijn, welke kleefstoffen, evenals de ge broken stukken, even voorgewarmd moe ten worden. Moeten groote stukken weer worden saamgevoegd, zooals dat soms bij marme ren schoorsteenmantels noodig is, dan kan men gips gebruiken. Een weinig gipspoeder wordt met het water aangemengd en vlug op de te lijmen stukken gesmeerd, waarna deze zoo spoedig mogelijk op elkander wor den gebracht. Gips in water verhardt on middellijk. Daarom doet men het best. dit papje te maken op een stukje bordpapier of iets dergelijks, dat weggegooid kan worden, daar het resteerend gips eveneens dadelijk HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Zondag: ossestaartssoep; bloemkool met tomatensaus; Wiener schnitzel, gebakken aardappelen; moccapudding. Maandag: gebakken eieren, kropsla, gesmolten bo ter, gekookte aardappelen; griesmeelschoteltie Dinsdag: roastbief, andijvie, gekookte aards poelen; rijstebrij. Woensdag: groentesoep; ossengehakt, postelein, gekookte aardap pelen; vanillepudding met bessensap. Donderdag: kalfslapjes, snijboonen. gekookte aardap pelen; citroenvla. Vrijdag: gekookte schelvisch, zure eiersaus, ge kookte aardappelen; appelmoes met beschuitpudding. Zaterdag: omelettes, spinazie, gebakken aardap pelen; roomcustard met rozijnen. Ossenstaartsoep. Benoodigd: 1 ossestaart, 1 kleine ui, iy2 L. bouillon, 1 eetlepel soja, 2 wijnglazen roode wijn, 1 stuk boter, cayennepeper, 2 eieren. Bereiding: de ossestaart wasschen, in stukjes snij- den en in 1 Liter water met y2 eetlepel zout ongeveer iy2 uur zachtjes koken. In een groote braadpan maakt men de boter good heet, bakt daarin het fijngesneden uitje bruin en voeg daarna de bouillon en c« ossestaart met het water toe. Laat alles een kwartier koken, doe de soep door een zeef, snijd kleine stukjes vleesch van den staart en voeg die bij de soep. Zet de soep weer op het vuur en wanner ze goed heet is, doet men de soja en de wijn, benevens een paar korreltjes cayennepeper er door. Kluts de eieren in de ï«*rine en voeg, steeds klutsende zeer langzaam de soep er bij. Griesmeclschoteltje. Benoodigd: 1 L. melk, y2 ons griesmeel, y2 ons boter, 1 2 eieren, 3y2 eetlepel suiker, 1 stokjè pijpkaneel of de schil van 1 citroen. Bereiding: roer de griesmeel met de suiker en 1 2'; kopjes koude melk. Kook de rest der melk, met de kaneel of de citroenschil, voeg daar, de aangemengde griesmeel bij en laat dit alles 10 minuten al roerende doorkoken; doe de boter er door en zet de pan van het vuur.* Klop de dooiers en roer die vlug door dej massa; klop het wit tot stijf schuim en meng dat er het laatste door. Doe alles in een vuurvasten schotel en zet hem *4 uur ln een matig warmen oven. verhardt en zeer moeilijk te verwijderen f3 van het voorwerp, waarop bet sJfth bevindt. Pianotoe ts en. Het is eenvoudiger, de witte toetsen van een piano blank te houden, dan om toetsen, die in den loop der jaren geel zijn gewor den weer op te bleeken. In huishoudboeken, in verzamelingen, „nuttige wenken voor het huishouden" wordt zoer dikwijls de raad gegeven om het ivoor d«r toetsen af en t*>e schoon te maken met terpentijn of spiritus, om ze te wrijven met oau de Cologne, met jenever of brandewijn. Maar de praktijk leert, dat er dan gToote kans bestaat, dat de zwarte toetsen gaan afgeven, zoodat dezo op den duur verbleeken en min of meer grijs worden, terwijl het zwartsel maar al te vaak in het witte ivoor wordt gewreven. J en dit voorgoed bederft. Dus liever een zacht doekje en water gebruiken voor het Bchoonmaken. SCHOONHEIDSWENNEN. Een goede houding en de gevolgen ervan. Een mooie houding is niet bepaald een bestudeerde geste, maar veel eer de uiting van natuurlijke lichaamsverhoudingen. Een slechte houding is een leelijk schoonheids- gebrek. Het hoofd wordt door verschillende nek spieren gedragen en mag niet naar voren hangen. Hierdoor ontstaan andere fouten: namelijk een ingevallen borst en een voor uitstaande buik. De inhoud van de borstkas wordt samengedrukt en daardoor lijden de ademhalingsorganen schade. Door een vooitdurende verkeerde houding ontstaan talrijke onderlijfsstoornissen, die vermeden konden worden door een goede houding. Iedere vrouw moet vermijden onnoodig lang te staan. In de huishouding kunnen vele werkjes evengoed zittend als staand verricht worden. Dat in de huishouding en ook in menig ander ander beroep geen hooge hakken gedragen mogen worden, spreekt vanzelf. Staan is iets, dat geleerd moet worden. Is men die kunst eenmaal machtig, dan kan staan, uitrusten beteekenen. Het boven lichaam heeft talrijke spieren, die het in staat stellen, zich zelf te dragen, zoodat de knie-, voet -en heupgewrichten door de na tuur tegen overbelasting beschermd zrjn. Dat het bovenlichaam zich zelf draagt is alleen maar mogelijk, als de schouders met behulp van een diepe ademhaling stevig raar achteren getrokken zijn. Bij rustig staan meet men voelen, dat iedere voet drie steunpunten bezit, de groote teen, de kleine teen en de hiel. Bij goed staan mag men het kruis niet hol trekken. Als men probeert stram te staan, wordt onwillekeurig het kruis ingetrokken en dat is juist verkeerd. Door de goede houding wordt hot ont staan - ?n onderkin vermeden. De 3Chou-, <9> HET GEZONDE SLAAPVERTREK. Slapen lijkt iets heel eenvoudigs: men I wordt moe en slaapt in. Maar juist het, eenvoudige schijnt den tegenwoordigen menschen, en meer speciaal den stadsmen- schen niet bijzonder te liggen. Onder sommi ge omstandigheden schijnen zelfs de meest natuurlijke neigingen van den mensch, zoo als bijvoorbeeld honger en behoefte aan slaap, achterwege te blijven. Er zijn wer kelijk menschen genoeg-, die hongeren naar honger en hoe gek het ook moge klinken, dat is nog treuriger dan de honger zelf. We moeten toegeven, dat het een ver vreemding is van de natuur als de behoefte aan slaap en voedsel in gebreke blijft. Ons eerste werk moet dus zijn een gezon der, natuurlijker levenswijze te vinden; daarvoor moeten we begmnen met de uiter lijke dingen. Nader verklaard wil dat dus zeggen, dat we bijvoorbeeld voor hst ver-1 krijgen van een gezonden r.laap een gezonde •.■a^rkairer nocdig hebben. De gehee'e inrichting van het slaapver trek meet zco spaarzaam mogelijk zijn. Is weet niet, wat er mee te doen? U draagt deze kleeren niet meer en hebt geen zin om ze te vermaken? De jurk is nog goed? Weggeven! Onmiddellijk! Aan een vriendin, die getrouwd is en kin deren heeft, aan iemand anders, van wie U weet, dat ze het financieel erg moeilijk heeft in deze tijden; maar niet in de kast laten hangen, tot alles versleten is of zoo ouderwetzch, dat geen sterveling ze meer draagt. I-Iet een beetje vrouwelijk tact, zal niemand zich beleedigd voelen. MADAME ETIQUETTE. Kouseniangers, We geven nu twee patronen voor een paar aardige jongenspakjes. No. 320: pakje voor jongens van 10 tot 12 jaar, vervaardigd van Engelsche stof met kraag en manchetjes van shantung. Benoodigd: 1.40 stof van 130 c.M. breedte; en 40 c.M. shantung. No. 323: matrozenpak, geschikt voor jon gens tot 12 jaar. Benoodigd: 1.50 Meter stof van 140 c.M. breedte. De kraag is wit en heeft blauwe op gestikte biezen. Beide patronen zijn in alle maten tegen den prijs van 0.38 ct. per stuk te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uit geversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan per postwissel, in postzegels of wel per post giro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling niet alleen het nummer vau i het gewenschte patroontje, maar ook de derbladen moeten naar achteren getrokken worden; hierdoor wordt de borst verbreed en de rug versmald. Ook moet men leeren goed te zitten. Het is fout zich cp een stoel te laten vallen en met een ronden rug en ingetrokken buik te zitten. Bij deze houding laat men dan ge woonlijk ook nog de schouders naar voren hangen. Bij zitten moeten de lendenen en de wervelkolom gestrekt worden; het komt n.1. op de goede lastverdeeling aan van boven- en onderlichaam. Als men gaat zitten, moet dat zooveel mogelijk gebeuren in de rich ting van de lengteas van het lichaam. Slechts dan is zitten werkelijk uitrusten. Het bovenlichaam moet zich zoo vrij voelen, dat het precies als bij de staande houding in de heupen heen en weer kan wiegen. Zoowel bij zitten als bij staan, moet het boven lichaam zich zelf dragen. In geen geval mag het een druk uitoefenen op de onder liggende organen. Iedereen kan leeren een goede houding te krijgen. Een slechte houding maakt leelijk. Een slechte hoofdhouding doet scherpe vouwen in de wangen te voorschijn komen, terwijl een goede hoofdhouding veel bij draagt tot vermooiing van het gezicht. De schoonheid der halslijn hangt in hoofdzaak af van de ontwikkeling der halsspieren. Deze spieren moeten geoefend worden in het dragen van hoofd- en bovenarmen. Goed zitten voorkomt de leelijke ingevallen hals. Hoe minder echter al deze spieren gebruikt worden, hoe meer ze verslappen en hoe min der ze in staat zijn voor het verrichten van hun arbeid. Al deze schoonheidsgebreken hebben we aan ens zelf te wijten. We kunnen ze ver mijden en ook verbeteren. Regelmatig een beetje gymnastiek doen, de spieren weer arbeid geven, dat is het beste geneesmiddel. NINON LENCLOS. 0M ZELF TE MAKEN! Eenige keeren hoorden wij klachten van lezeressen, die zeiden: „Ja, die handwerk jes zijn allemaal heel aardig die in de krant staanmaar ze kosten tamelijk veel tjjd. En aangezien ik een druk huisgezin heb, kan ik niet mijn tijd aan handwerken besteden!" U hebt gelijk, Mevrouw! Daarom geven we U een werkje, dat niet veel tyd vraagt, maar in verloren ©ogen blikjes gemaakt kan worden. Het zijn han gers voor kousen en ceintuurs die erg prac- tisch zijn. Van omwoeld ijzerdraad, of lai- ton buigen we den vorm: driekantig of rond. Met wol haken we dezen vorm om. Vooral dicht tegen elkaar baken De tweede toer is een toer vasten en daarop pico'tjes. Hoe dichter U de eerste toer in elkaar gehaakt hebt, hoe wijder, dus hoe mooier de volant wordt. Een gewoon koperen of beenen ringetje wordt ten slotte omgehaakt en er achter genaaid. Hier wordt de hanger aan opgehangen. Het is een vlug, makkelijk en prettig werkje en als het af is, zult U er veel plezier van be leven. MARIAN B. ONS WEKELIJXSCH KNIPPATROON. verlangde maat, d.w.z. boven-, taille-, heup wijdte, enz. op te geven, benevens den leef tijd van het jongetje voor wie het be stemd is. Gelieve verder naam en adres duidelijk op te geven; men voorkomt daardoor on- noodige vertraging in de opsturing. NIEUWE VOORJAARSBLOUSES. Nog altijd handhaaft de blouse zich op haar bevoorrechte plaats in de mode wereld. En dat is eigenlijk geen wonder; want zelden hadden wij, vrouwen, van een kleedingstuk meer plezier er. practisch nut dan van de blouse. Er zijn blouses voor den ochtend, voor den middag en zelfs voor den avond. No. 1: elegante avondbiouse van zilver lamé. Sluiting opzij met groote gesp van simili. No. 2: zomerfolouse van crêpe de cbine imprimé; met groote pofmouwen en strik. No. 3: blouse van witte crèpe-satin met pelerine van geplisseerde volants. De gar neering bestaat uit strikjes van hetzelfde materiaal. No. 4: avondblouse van bedrukte crêpe satin. De pofmouwtjes zijn aan een pas gezet, die door een volant omzoomd wordt. No. 5: eenvoudige blouse, passend bij een tailleurccstuum. No. 6: ouderwetsch aandoende kazak van taft, met grooten strik. No. 7: blouse van effen linnen, met pele rine en wijde, korte mouwtjes. zjj dat ook? Helaas -alleen maar bg die weinige menschen. die zich bewust zijn van de kracht, die van een gezond en eenvou dig leven uitgaat. Anderen echter gaan van een heel ander standpunt uit: bij hen moet de slaapkamer zoo kostbaar en ele gant mogelijk zijn. Het zijn die menschen, die 's morgens met een moe hoofd en onver- kwikt ontwaken. Een slaapkamer moet, om te voldoen aan de eischen der gezondheid en hygiëne, geen stofverzamelende dingen, zooals tapij ten en pluche meubelen bevatten. De lucht moet zoo zuiver en kiemvrij zijn ais maar eenigszins mogelijk is. In een slaapvertrek, zoowel voor kinderen als voor volwassenen, moet ieder stukje stof, ook het kleinste reepje, waschbaar zijn. Het moet geuren van reinheid. Geverfde meubelen, geverfde vloeren, waarop wasch- bare kleedjes, luchtige gordijnen, bedrukt met frissche bloemmotieven, lampen van marmer of albast; allemaal dingen, die ge makkelijk en goed schoon zijn te houden. Van veel gewicht zijn verder de bedden. Er zijn verstandige menschen, die hun leven lang in een ijzeren ledikant slapen. Maar het aantal naturen, die zouden kun nen wedijveren met de bekende Prinses op de erwt zijn veel talrijker. Zij denken, dat ze hun lichaam goed doen, door het in wat ten te pakken. Maar harding is nog altijd het beste om een gezond lichaam te hou den. Het beste is een stevige matras, gevuld met zeegras of paardehaar en als dek een gestikte of donzen deken of een waschbare lichte wollen deken. Bij langzaam wennen is ook voor den winter één donzen deken al voldoende. Daar deze deken jaren meegaat, is de gedachte, dat ze niet grondig schoon gemaakt kan worden, niet prettig. Maar ook daar is iets op gevonden, de donzen deken met uitneembare vulling. De vulling bestaat uit eenige gesloten zakjes. Het overtrek kan dus, wanneer dat noodig is, gewasschen worden. Men kan zich bijna niet voorstellen, dat bij al het enthousiasme, dat er tegenwoor dig is voor sport en hygiëne, er toch nog menschen zijn, die 's zomers en 's winters met dichte ramen slapen. Sommigen zijn bang voor muggen, anderen voor lawaai of inbrekers, kortom er zijn altijd genoeg redenen te vinden, om te verklaren waarom men niet met open ramen kan slapen. We sterven niet aan benauwde lucht, dat is waar; maar we moeten ons dan ook niet verwonderen, dat we ieder jaar een beetje inboeten aan kracht en energie. Het slaapvertrek moet een gezond ver trek zijn, waarin licht en lucht in overvloed kunnen toetreden. Pas dan kan men genie ten van een goeden slaap. Dr. DE CR. KLEINE WENKEN. Onaangename lucht van handschoenen. Het is een zeer veel voorkomende klacht, dat handschoenen, zoowel leeren als fanta sie, een onaangename lucht krijgen, als men ze bewaart in een gesloten doos. Wat hier aan te doen en hoe dit kwaad te voor komen Ons heeft de ervaring geleerd, dat men handschoenen niet op deze manier moet wegbergen. Zijn ze splinternieuw, dan kan het geen kwaad, als de bergplaats maar volkomen droog is. Gedragen exemplaren echter beware men liever op luchtige plaat sen, bijvoorbeeld in een ruime lade, over een roede in de kleerkast, in elk geval zóó, dat af en toe frissche lucht kan toetreden. Dus niet opgepakt in een klein bestek, HUISHOUDELIJKE WENKEN. Kapitaal en Reserve 70.000.000. AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM. Verhuurt in hare in het Kantoor Hippolytushoef te Wieringen geplaatste Safekast, loketten ter berging van waarden eni. HUURPRIJS f 6.- PER JAAR. Credieten-Deposito's, Rekening-courant, Effec ten, Conpons. 150 Kantoren. STOOMEN, VERVEN, Hippolytushoef WASSCHEN en BREIEN. Verkoop van De heer W. D. VAN TREUREN, eertijds bjj mü als monteur werkzaam, is vanaf 12 MEI a.s. NIET meer in mijn dienst. Zaken betreffende het ELECTR. TECHN. BUREAU en WINKEL kunnen derhalve niet meer met hem worden afgedaan. Electr. Techn. Bureau DEN OEVER Tel. 26. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK WIERINGEN. GEWIJZIGDE zituren van den Kassier TE DEN OEVER MAANDAGMIDDAG van half twee tot half vier. TE HIPPOLYTUSHOEF WOENSDAGMIDDAG van half twee tot half vier.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 4