hen uit Alkmaar, werden zoo ernstig gekwetst, dat zij na voorloopig verbon den te zijn naar het Snouck van Loo- zen Ziekenhuis moesten worden ver voerd. BEKENDMAKING. Heeren Land- en Tuinbouwers en Veehouders, Het Bestuur van de Landbouw-Crisis Organisatie voor Noord-Holland brengt ter algemeene kennis, dat in het be lang van een ieder aangeraden wordt, dat diegenen, die in overtreding zijn op de Landbouwcrisis-wet 1933 en de daarbij behoorende beschikkingen en, besluiten, wat betreft teveel in voor raad hebben, of teveel verbouwen van crisis-producten, dit onverwijld oprui men of vernietigen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Schorsing bij Werkverschaffing. Het loon te laag geacht. In de gemeente Wamel (Gld) zijn 37 arbeiders geschorst door den uitvoer der van de Maaswerken te Oyen, daar deze tewerkgestelden weigerden hun ïóon, dat hun te weinig voorkwam, te ontvangen. Er werd getracht den arbeiders aan het verstand te brengen, dat de tewerk gestelden uit andere plaatsen voor het zelfde tarief werken en beduidend hoo ger loonen haalden. Die varieerden meestal van 15 tot 17 gulden, terwijl de maanen uit Wamel niet hooger kun nen komen dan 8 tot 9 gulden. De bur gemeester van Wamel heeft ook nog zijn bemiddeling aangeboden. Hij heeft erchter niets bij de arbeiders uit zijn gemeente kunnen bereiken. Hier na is men overgegaan tot schorsing van deze tewerkgestelden in afwach ting van de ministereele beschikking. De uitvoerster van die Maaswerken, de Nederlandsche Heide-maatscliappij, heeft werklooze arbeiders uit andere plaatsen gerequireerd. DE ZONDAG IN AMSTERDAM RUSTIG VERLOOPEN. De Jordaau. rustig. De Jordaan heeft weer 'n ander aan zien. Het was er als alle Zaterdagavon den. De winkels waren open en de be woonsters deden er inkoopen, zooals zij dat alle Zaterdagavonden plegen te doen. Op de stoepen zaten mannen en vrouwen. Zelfs werd hier en daar har monica gespeeld op dezen schitteren den zomer-avond. Ondanks dit rustig aanzien werd de geheele buurt afge- patrouilleerd. Men keek de militairen rustig na. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat op de hoeken van de straten, waar men alle Zaterdagavonden de politiek bespreekt, thans de gebeurte nissen van de laatste dagen het onder werp van het gesprek waren. In den laten middag is nog op een onbewoond huis, waar binnen in de laatste dagen alles was vernield, een roode vlag geplaatst. Een pantser-au to van de rijdende artillerie uit Arn hem was weldra ter plaatse. Door de bemanning is de vlag naar beneden ge haald. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Groot zwemsucces. Zondagmiddag werd door onze Z\vemvereeniging „Het Witte Kruis" deelgenomen aan de zwem-wedstrijden ter gelegenheid van de in gebiuik neming van het zwem bassin ,,'t Waardje" te Oudkarspel als starter fungeerde onze badmees ter, de Heer Snijders. Deze kon met trotsch op zijn leerlingen zien, daar niet minder dan 5 prijzen door de on zen werden gewonnen. Jongens. Ie prijs R. Sinke 2e pr. S. Liefhebber 3e pr. Joop van Duren. Meisjes le pr. Nelly de Leeuw 3e pr. M. Vader. Bij de demonstratie oogstte onze 11- jarige Annie Dekker Ad. 'n groot suc ces bij het redden van drenkelingen. Onze kranige Annie verwierf een da verend applaus. Kortom, het was 'n ge zellig en geslaagd zwemfeest. Een dagje uit. Onder prachtig zomer weer maakte de Zangvereeniging „Omhoog" (Dir. de Weled. Heer 't Hart) een Zondags-uitstapje naar Bergen, Schoorl, enz. per autobus. In het duin en onder de boomen aldaar werden verschillende nummers gezongen, waarvoor herhaaldelijk door de badgas ten werd geapplaudiseerd. Den gehee- len dag is volop genoten en 's-avonds kwamen allen wel voldaan terug. GEMEENTE WIERINGEN. O.L. Scholen a.s. Woensdag gesloten. In Verband met het overlijden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden zal op den begrafenisdag aan de kinde ren van de O.L. Scholen in deze ge meente vrijaf worden gegeven. Wijlen Prins Hendrik en Wieringen. Bij het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik worden herinneringen wak ker geroepen aan de herhaalde bezoe ken, die de hooge overledene aan het vroegere eiland heeft gebracht. De eer ste maal was dit in 1910, onder het burgemeesterschap van den heer Pee reboom. Van bij die gelegenheid dag- teekent de bekende anecdote, volgens welke de hooge bezoeker, wijzende op een bepaald gebouw midden in het land, zijn begeleiders de vraag stelde, welk verschil dit vertoonde met zijn persoon Dat wist men niet. „Wel, dit hier is een stoomgemaal en ik ben een prins-gemaal." In 19(25 en volgende jaren volgden on derscheiden bezoeken, meest verband houdende met de uitvoering van de Zuiderzeewerken in het geheel zijn in deze jaren een vijftal bezoeken aan Wieringen gebracht, waarvan de laat ste nog in het vorig jaar. Bij een dier gelegenheden verscheen de Prins met bemodderde schoenen aan 't raadhuis en is het bekend dat een der gemeente beambten aan Zijn verzoek om een borstel, in zijn agitatie daaraan ge volg gaf door een liksche aanval op de prinselijke schoenen met een kleerborstel. Bij dergelijke pijnlijke situaties verstond Z.K.H. als weinig an deren het geheim, om door een gemoe delijk woord of een grapje de betrok ken personen op hun gemak te stel len. Nog andere voorbeelden van 's-Prinsen humor leven hier voort. De Prins was hier een bekende en bemin de figuur en 't bericht van Zijn plot seling overlijden is niet in het minst op Wieringen met zeer veel meegevoel vernomen. VISCHAKTEN. Over het tijdvak 1 Juli 1933 —30 Juni 1934 werden in deze gemeente 148 vischakten afgegeven. Het aantal afgegeven consenten voor de uitoefening van kustvisscherij bedroeg over het tijdvak 1 Januari30 Juni 1934, 261. LOOP DER BEVOLKING van Wieringen over het 1ste halfjaar van 1934. Gevestigd 131 107 238 Bevolking op 1 Jan. 1934 m. vr. tot. 3269 2937 6206 Geboren 32 33 65 Elders geboren 12 3 Vertrokken 3433 3079 6512 10 14 24 3423 3065 6488 155 124 279 Totaal op 1 Juli 1934 3268 2941 6209 Uit dit staatje blijkt, dat ondanks het feit dat vele personen de gemeente verlaten toch nog een toeneming is waar te nemen al is deze ook gering. Geboorte en vestiging wegen nog altijd op tegen vertrek. V. C. J B. Oosterlaud. Vrijdag 13 Juli a.s. des 's-avonds 8.30 uur bijeenkomst. Politie. Verloren een oud-zilveren broche, gaande van De Belt naar Oos- terklief. Inl. bij den Gem.-Bode. IJ SELMEERVIS SCHERIJ. Voor het vischjaar 1934/1935 worden in te genstelling tot het vorige jaar twee soorten vergunningen uitgereikt nX A. en B. Houders van vergunning A. zullen onder beperking van het gebied, de IJselmeervisscherij met den kuil mogen uitoefenen voor houders van vergunning B. is deze kuilvisscherij ver boden. Van belanghebbenden in den zin van de Zuiderzeesteunwet, in het bezit van een dezer vergunningen, zal het inkomen uit de IJsel meervisscherij op de gewone, vroeger gebrui kelijke, wijze worden geschat, tenzij zij toe treden tot een van onderstaande, door den Minister van Waterstaat vastgestelde, rege lingen. Regeling, waartoe uitsluitend kunnen toe treden houders van vergunning A. 1. Het inkomen uit de IJselmeervisscherij wordt geacht gedurende 26 weken, n.1. van 1 Juli tot en met 27 October 1934 en van 28 April 1935 tot en met 29 Juni 1935 voldoende middelen tot levensonderhoud op te leveren, zoodat geen geldelijke tegemoetkoming wordt verleend. 2. Het inkomen uit de IJselmeervisscherij wórdt over de 26 overige weken geschat op nihil. Regelingen, waartoe uitsluitend kunnen toetreden houders van vergunning B. Ter keuze van den belanghebbende of regeling I 1. Het inkomen uit de IJselmeervisscherij wordt geacht gedurende 12 weken n.1. van 1 Juli 1934 tot en met 1 September 1934 en van 9 Juni 1935 tot en met 29 Juni 1935 vol doende middelen tot levensonderhoud op te leveren, zoodat geen geldelijke tegemoetko ming wordt verleend. 2 Het inkomen uit de IJselmeervisscherij wordt de overige 40 weken geschat op nihil. of regeling II 1. Het inkomen uit de IJselmeervisscherij wordt gedurende 30 weken n.1. van 1 Juli 1934 tot en met 17 November 1934 en van 21 April 1935 tot en met 29 Juni 1935 geschat op f 5. per week. 2. Het inkomen uit de IJselmeervisscherij wordt de overige 22 weken geschat op nihil. De gelegenheid om toe te treden tot deze regelingen is opengesteld tot en met 16 Juli a.s. Voor hen, die niet tot één van deze rege lingen zijn toegetreden, zal het inkomen wor den geschat. Wenscht een belanghebbende tot één der regelingen toe te treden, dan kan hij een ver klaring onderteekenen, welke verkrijgbaar is aan de Arbeidsbeurs en bij den Boekhouder der vischafslag Den Oever. Wenscht een belanghebbende evenwel niet toe te treden, dan kan hij hiervan blijk geven door invulling en onderteekening der verkla ring, waarvoor een formulieir eveneens op de Arbeidsbeurs en vischafslag Den Oever ver krijgbaar is. Daarin dient hij te verklaren, dat hij zijnerzijds zal medewerken om de juis te gegevens betreffende zijne inkomsten uit de LTsselmeervisscherij te verschaffen, waar toe hem iedere week een kaart zal worden verstrekt, waarop dagelijks moet worden in gevuld, welk bedrag, zoowel aan als buiten den afslag en onder vermelding van afslag of kooper, werd besomd. Deze kaarten moeten iederen Zaterdag worden ingeleverd bij de Arbeidsbeurs. Wat betreft de visschersknechts, deze wor den in tegenstelling tot het vorige jaar, niet in deze regeling betrokkenzij dienen iedere week het door hen verdiende loon op te geven aan de hun daartoe aangewezen instanties. Te hunnen aanzien zal op de gewone wijze art. 13 worden toegepast. Visschers, voor het jaar 1933/1934 in het bezit eener vergunning tot uitoefening van de visscherij op het LJselmeer, die deze voor het jaar 1934/1935 niet meer zullen aanvra gen, kunnen dit mededeelen door middel van de korte verklaring, waarop echter duidelijk moet worden omschreven, waarom de betrok kene zijn bedrijf neerlegt en wie hem daarin opvolgt. Alleen voorzoover de redenen, welke hen tot het niet aanvragen van een vergun ning hebben geleid, verband houden met de' afsluiting van de Zuiderzee, zullen zij voor tegemoetkoming als bedoeld in artikel 13 der Zuiderzeesteunwet in aanmerking komen. Kostelooze Rijwielbelastingmerken Zij die meenen recht te hebben op een kosteloos be- lastingmerk 1934-1935, kunnen dit aanvragen op de volgende dagen: Op Donderdag 12 Juli en de Zaterdagen 14 en 21 Juli des namiddags van 5 tot 7 uur in de Arbeidsbeurs te Hippolytushoef.% Te Den Oever op de Vrijdageï<K3 en 20 Juli in het politiebureau van 7-9 uur namiddags VERLOF. In verband met de begrafenis van Z.K.H. Prins Hendrik is aan allen, die in de werkverschaffing Wieringermeerpolder werkzaam zijn, door den Rijks-Inspecteur van de werkverschaffing te Beemster Woens dag een dag verlof verleend MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. .Alkmaar, 6 Juli 1934. Op de Vrijdag gehou den kaasmarkt waren in totaal 70 stapels, wegende 154000 Kg. kaas aangevoerd, waar van de prijzen als volgtFebriekskaas 43 stapels Kleine f 22 en 3 stapels Commissie f 18. Boerenkaas 6 stapels Kleine f 19.50 en 18 stapels Commissie f 25. Alles met rijksmerk. Handel vlug. De Graanmarkt. Alkmaar, 6 Juli 1934. Op de Vrijdag gehou den Graanmarkt waren in totaal 165 H.L.'s aangevoerd, als 20 H.L. voertarwe f 5.50 25 H.L. haver f 6.75 a 7 25 H.L. boonen, w.o. paarde f 6, citroen f 13.5015, duiven f a 10 en witte boonen f 6 a 22 3 H.L. geel mosterdzaad f 12 17 H.L. blauwmaanzaad f 12 4 H.L. erwten, w.o.groote groene f 18 a 19grauwe f 30 a 37 en vale erwten f 23. Alles p. 100 K.G. Handel goed. De Veemarkt. ALKMAAR, 9 Juli 1934. Op de gehou den Veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt 58 Vette koeien f 120- f 220 9 Graskalveren f 15-f 25 27 Vette kalveren f 30-f 80 Vette kalve ren per Kg. 45-65 cent 27 Nuchtere kalveren (slacht) f4- f 12; 338 Vette Var kens (zware) per Kg. 30-32 cent. Han del redelijk. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. DE SUKKEL. Bootsman Krops zat op een omge keerden emmer en spuwde over de ver schansing. Ik ben nu vijf-en-dertig jaar op zee, zei hij meer tot zichzelf, dan tot het groepje mannen, dat om hem heen stond. Vijf-en-dertig jaar. Maar zooiets is me nog nooit overkomen. Ik heb onder veel verschillende kapi teins gevaren, groote en kleine, dikke en magere, goede en kwade, maar ge commandeerd door zoo'n groenen, slampamperigen sukkel, nee, dat is me nog nooit gebeurd. Hij zei vanochtend „asjeblieft" tegen me, vertelde één van de matro zen. In diepe minachting haalde Krops de schouders op en keek even naar de brug. Daar stond de kapitein, zijn licht blauwe oogen keken naar den horizon. Bootsman Krops had gelijk, als hij meende, dat kapitein Groeneberg er niet heel mannelijk uitzag. Hij was nog zeer jong, tenger van gestalte, had een meisjesachtig, baardeloos gezicht en haar van een kleur, die men naar de algemeene volksopinie slechts bij hon den van melkboeren pleegt aan te treffen. Toch heb ik eens gevaren, meng de zich een oude zeerob in het gesprek, onder een ouwe, die heel veel op den onze geleek. Hij had een even onbe duidend gezicht en even onzichtbare wenkbrauwen, maar hij had een paar oogen Ook schelvisch-oogen Dat weet ik niet meer, maar als hij je aankeek, gingen ze door je cor pus heen. -- Wou je sotos zeggen, dat onze ouwe iets beteekent Ik wou niets zeggen, zeide de oude zeeman en hij stak een versche pruim achter zijn kiezen. Bootsman Krops haalde de schou ders op. En wat een stem begon hij weer. Wat zal hij wel doen, als er een beetje storm staat -- Misschien schrijft hij ons dan brie ven. Ik hoop, dat de zee medelijden met ons zal hebben, als er wind op steekt. Nu had de „Jupiter" bij goed weer de haven verlaten, doch zoodra de boot in open water was, was ze gaan stampen en slingeren. Kapitein Groeneberg wist waarschijn lijk zelf niet, hoe slecht zijn schip was, want de oude kast zag er op het oog nog tamelijk zeewaardig uit. Bij mooi zomerweer was de over tocht naai* Californië betrekkelijk vei lig, maar het was nog pas April. De „Jupiter" was eerst drie dagen onderweg, toen de stevige Noorder bries aanwakkerde tot een storm, die geleidelijk overging in een vliegende orkaan. Huizenhooge golven grepen het schip en smeten het met ruw ge weld heen en weer op het schuimende water. Bemanning en passagiers lie pen rond met angstige gezichten en op de brug stond de kapitein, nog iets bleeker dan anders. Den geheelen dag was de zon onzichtbaar gebleven ach ter dikke, grauwe wolken en toen de avond viel, daalde de duisternis als :n dreigend, zwart spook over de wereld. Het was bijna middernacht, toen de marconist een S.O.S.-sein opving. Het was afgezonden door de „Zeearend", Slootdorp. Opening nieuwe zaak. Een keurige zaak is hier Zaterdag j.1. geopend, n.1. de schoenwinkel van de fa. A. H. v. Wijck aan de Nieuwe Slui- zerweg. In de keurige etalages zijn de modernste snufjes op vakkundige wij ze uitgestald. Doch ook het dagelijk- sche schoeisel was in ruime sorreering voorhanden. Waar aan de zaak een schoen- en zadelmakerij is verbonden, mogen we gerust concludeeren, dat de heer v. Wijck met zijn nieuw bedrijf hier in 'n lang gevoelde behoefte voorziet. Wij wenschen den ondernemer veel succes. Amsterdamsche hengelaars. Zondag morgen reeds vroeg was de walkant van het kanaal tusschen Wieringer- meer-Wïeringen met hengelaars be zet. Het waren allen Amsterdammers, die reeds Zaterdagavond te 11 uur uit de Hoofdstad waren vertrokken. Dit vroege vertrek vond zijn oorzaak in de relletjes aldaar, en de hengelaars vrees den, dat zij anders wellicht door straat versperring zouden zijn verhinderd uit hengelen te gaan en zij verkozen den stillen polder ver boven het roerige Am sterdam. Het was verbazend gezellig langs de vaart en menig baarsje werd onmiddel lijk gebakken. De visschers hadden bes te vangst. Ook in het Amstelbad is veel visch en ook daar hebben Zondag de Amster damsche hengelaars, zelfs vergezeld van dames, de dag op het meer en op het strand doorgebracht. Slootdorp. Straathandel en winkeliers. Het drukke vreemdelingenbezoek brengt ook mede, dat velen trachten met wat handel een boterham te ver dienen. Men ziet dan ook velen met 'n bakje voor de borst op de komende auto bussen toesnellen, en dan hun snuiste rijen aanbieden. Zooiets heeft echter ook een scha duwzijde. Immers, de winkeliers, die op zware lasten zitten, zien dikwijls hoe de klandisie, die zij zoo noodig heb ben, maar al te dikwijls door de straat handel voor hun neus wordt wegge- snoept. Van winkelierszijde wordt dan nu ook getracht, de vreemdelingen op te wekken vooral in de winkels hun in koopen te doen. ADMINISTRATIEKANTOOR P. DE GRAAF, HIPPOLYTUSHOEF Telef. 66. ZITDAG TE MIDDENMEER des Woensdags van 26 uur bij Bosker's Boekhandel (Tel. 23.) Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRÜTOL Bij alle drogisten. die op enkele mijlen afstand met een gebroken stuurinrichting en onklare machines tegen den dood worstelde. Kapitein Groeneberg liet het roer wenden en de „Jupiter' zwoegde hij gend en kreunend tegen den orkaan op, in de richting, die door de „Zee arend" was opgegeven. De noodseinen waren verstomd, als of de „Zeearend" reeds alle hoop op redding had opgegeven. Kapitein Groeneberg tuurde met zijn kijker de watervlakte af. Geen licht was te bespeuren. Dan plotseling, doem den recht vooruit de zwarte omtrekken op van het in nood verkeerende schip. De „Zeearend" maakte zwaar slagzij en de lichten waren gedoofd. De bemanning op 't dek zag de „Ju piter" naderen en en enkele maal klon ken haar noodkreten boven het ge loei van den storm uit. Kapitein Groeneberg was van de brug naar beneden gekomen. Met bei de handen hield hij zich aan de ver schansing vast. De groote sloep strijken beval hij. Enkele oogenblikken later kwam de stuurman terug. De groote sloep is lek gestooten, kapitein. -r Dan een kleine sloep. De stuurman verwijderde zich, maar na eenige minuten stond hij weer voor den kapitein en sprak een paar woorden, kort doch zakelijk. -- Bedoel je, vroeg kapitein Groene berg, dat ze niet in de boot willen Zoo is het, kapitein, antwoordde de stuurman en u kunt ze niet dwingen Ze weigeren dus mijn bevel op te volgen -- Ze zeggen, dat het hun dood zou beteekenen, bij deze zee in de kleine boot te gaan. Dus ze willen die arme dromjnels', als ratten laten verdrinken De oogen van den kapitein, die ge woonlijk zoo suf voor zich uitstaarden, fonkelden met een onheilspellend licht. Ik kan vrijwilligers vragen, niet waar De kapitein draaide zich om en hij zag hoe de woedende elementen het water hoog op smeten tot over de com mandobrug van de „Zeearend". De marconihut was weggeslagen een paar van de opvarenden probeerden lichtkogels af te schieten. Kapitein Groeneberg wendde zich weer tot den stuurman. Zend den bootsman hier. Dat heb ik zooeven al geprobeerd kapitein. Hij wil niet komen. Dan zal ik hem halen, zei kapi tein Groeneberg en hij ging naar het achterdek. De bemanning stond in een groepje bijeen en de verschijning van den kapi tein was niet indrukwekkend genoeg om de zeelieden met ontzag te vervul len. Zijn neus was rood van de kou. Bovendien gleed hij uit over een laag je ijs, dat zich op het trapje gevormd had, zoodat hij in letterlijken zin mid den tusschen hen kwam vallen. Wat hij deed, was echter volkomen onverwacht. Hij greep den bootsman bij een arm en trok hem mee naar de commandobrug. De anderen zagen toe, hoe de kapi tein op zachten toon tegen bootsman Krops sprak, fluisterend, doch aan één stuk door, zonder Krops gelegenheid te laten, ook rnaar een woord terug te VOETBALVEREENIGING „FLEVO" Woensdagavond 11 Juli, half negen, belangrijke LEDENVERGADERING in Hotel Smit te Middenmeer. HET BESTUUR. zeggen. Tenslotte strekte hij den arm uit en wees naar de trap. De bootsman ging naar beneden, greep vijf of zes man bij hun kraag en duwde hen in de boot. Deze werd neergelaten en een wanho pige strijd ving aan tegen de koken de baren. Meter voor meter verdedigde de zee zich. Telkens weer scheen het, alsof het nietige sloepje verzwolgen was, doch dan zag men het weer rijzen, om door de witgekopte golven weer enke le meters verder neergesmakt te wor den. Bijna een uur verstreek, voordat de „Zeearend" bereikt was. De ongelukkige schipbreukelingen sprongen overboord en het kostte bo— venmenschelijke inspanning, de men- schen te redden. Eindelijk, na bange uren, was de sloep met de opvarenden van het onge lukschip behouden op de „Jupiter". Doodelijk vermoeid gingen de red ders naar beneden, om zich van droge kleeren te voorzien. Ze spraken met el kaar op gedempten toon. Bootsman Krops zei geen woord. De geheele ver dere reis bleef hij stil en in zichzelf ge keerd en pas in de haven van Los An gelos sprak hij met Loggers, één van de matrozen, over de redding. Je hadt toch gezegd, dat je niet in de boot ging, al zou hij met een re volver voor je staan vroeg Loggers. Je bent er de man niet naar om terug, te krabbelen. Luister, Loggers, dan zal ik het je zeggen. Ik heb den ouwe verkeerd beoordeeld. Ik had me vast voorgeno men niet mijn leven te wagen voor zoo'n bleek misselijk broekie en als hij met een revolver naar me toe was gekomen had ik hem opgenomen en tegen het dek gekwakt. Maar hij had geen revolver. Hij kwam dicht bij me staan en zei Jou beroerde kinderachtige laf bek jou vieze, afgekloven varkens kop Jou hersenloos dubbel doorge draaid mirakel De bootsman schraapte zijn keel. Jou uitgedroogde suikerflneloen, zei hij. Als ik deed, waar ik zin in had, wreef ik je met je stommen koeienkop langs de brug, tot dat je zaagselher-: sens door je neus kwamen. En nou ga je naar de boot en je zorgt, dat die' 'arme drommels ginds als een haze wind hier naar boord gebracht wor den. Zie je, besloot bootsman Krops, als hij met een revolver gedreigd had, zou ik hem vierkant overboord gesmeten hebben. Maar wat moest ik doen, nu hij zoo eerlijk en openhartig met mij sprak DE LEVENDE KLOK. De haan als heilig dier. De de rol van de kip. 1"\E kip speelt in de boerderij en in de huishouding een belangrijke rol, want zij legt in de eerste plaats eieren en in de tweede plaats houden vele menschen van een maaltijd, waarbij een gekookt of een gebra den kippetje de voornaamste attractie vormt. Men heeft in den loop der tijden eerst in gezien, dat dit pluimvee zoo nuttig is. De bekende geleerde, professor Eduard Hahn, heeft eens gezegd, dat de mensch den haan oorspronkelijk geenszins heeft getemd om er materiëel voordeel uit te trekken. Hij deed dit. om geheel andere redenen. De wilde kippen planten zich n.1. in de ge vangenschap niet voort. Zij legden geen eie ren en brachten dus den mensch geen prac- tische voordeelen. Eerst langzamerhand is de mensch er toe gekomen, de productie van eieren te bevorderen en dus deze dieren eigen lijk dienstbaar te maken. Voor het begin van de kippenfokkerij zijn andere factoren beslissend geweest. Waar schijnlijk heeft men oudtijds den haan als een heilig dier beschouwdwant hij speelt in vele kunstwerken en in vele eerediensten een groote rol en vooral in die streken van

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2