WIERINGER COURANT E. v.d. WAL - MIDDENMEER. GEMEENTERAAD ANNA PAULOWNA TWEEDE BLAD. VRIJDAG 27 JULI No. 60. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. GEMEENTE WIER1NGEN. Oude rijwielbelastingplaatjes. Wij vestigen er de aandacht op, dat ook dit jaar weer gaarne oude rijwielplaat jes in ontvangst zal worden genomen, ten bate van de tuberculosebestrijding (inrichting „Zonnestraal" te Hilver sum") door P. de Vries, Belt, D. Nieuw buurt en S. de Vries te H.-Hoef. De Kermis. Eerste Kermisdag storm en regen. Geen prettige inzet en toch was er Donderdag tamelijk veel pu bliek. Zeker aangetrokken door de overtollige attracties, die thans in het dorp zijn gestationneerd. Overal staat het vol. Laten we één en ander de re vue passeeren, dan vinden we op 't schoolplein de Turksche Schop en electr. fotografie. Verder in de Hoofd straat Cinema De Haan met de zege vierende „Jantjes" en in de balzaal Van Dijk's Volendammers dan op de bovenzaal van Veerdig het versterkte dansorchest van de fam. Kos met de bekende harmonica-virtuoos Zwanen burg. Op het Marktplein aan onze rech terhand de zweefmolen, waarnaast eenige tenten en aan den weg in het Noorden de auto-radiocar. In Hotel „Centraal" verlustigt men zich in de Oeversche Band. De Kerk straat staat weer vol kramen en stal len en op het Kerkplein prijkt een theater, de luchtschommel van Bos en de draaimolen van Ooms. Daar tegen over zaal Scheltus met groot orchest. Op het terrein Dekker de Stoomdraai- molen op terrein Krommedam de motor-acrobaten in de ton, op terrein Bruul de Schouwburg. Als er nu veel bezoek koimt en het weer zich betert zal de kermis 1934 gezellig zijn. Overwerkvergunning. Door den Hoofd-Inspecteur van den Arbeid le Haarlem is aan de Fa. Jaartsveld te Bussum overwerkvergunning ver leend van 1 Augustus tot 1 Septem ber 1934, Ten behoeve van de aanleg van verschillende wegen in den Wie- ringermeerpolder. Collecte. Aan de vereeniging „Her wonnen Levenskracht" (R. K. vereen, voor T.b.c.-bestrijding) is vergunning verleend tot het houden eener collec te op 26 Augustus 1934. Bouwvergunning is verleend aan Mw. de Wed. N. Koom tot verbouw van het bestaande perceel aan de Ko ningstraat en aan W'. D. van Treuren te Den Oever tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Zwin straat aldaar. vraagd aan een commissie, waarin zitting hebben, naast den Rijkstuinbouwconsulent in dit district, een vertegenwoordiger van de afd. Anna Paulowna der Holl. Maatschappij van Landbouw en een vertegenwoordiger van elk der in deze gemeente gevestigde vereenigin- gen of afdeelingen van vereenigingen van personen, die koolzaad verbouwen, door die vereenigingen of afdeelingen aan te wijzen. De begrootingsmoeilijkheden. Ingekomen is van Ged. Staten een nota van opmerkingen ten aanzien van de begrooting 1934. Ged. Staten merken daarin op In verband met de omstandigheid, dat het gemeentebestuur, met toepassing van hetgeen daaromtrent in de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 4 November 1933, is medegedeeld, een gedeelte van de kosten van werkloosheidsbestrijding buiten de begrooting van den gewonen dienst voor 1934 heeft gelaten, doen Ged. Staten opmer ken, dat al het mogelijke moet worden ge daan, om de inkomsten op te voeren en de uitgaven te beperken. Alle uitgaven, hoe ge ring ook, die op zichzelf wellicht zeer wen- schelijk zijn, doch waarvan de noodzakelijk heid niet vaststaat, dienen te worden verme den. Inkomsten en uitgaven dienen zoo scherp mogelijk te worden geraamd. Hoewel Ged. Staten waardeering hebben voor hetgeen door het gemeentebestuur zelf reeds is gedaan, dient ten aanzien van de uitgaven en inkomsten met het volgende re kening te worden gehouden A. Uitgaven. Het onderhoud van de gemeente-eigendom men zal tot het meest noodzakelijke beperkt moeten blijven. De desbetreffende ramingen zullen opnieuw moeten worden nagegaan en, waar slechts eenigszins mogelijk, moeten wor den verlaagd. Nagegaan dient te worden of de onder di verse volgnummers geraamde bedragen kun nen worden verlaagd, o.a in verband met de prijsverlaging van verschillende materialen. Ged. Staten geven dan, t.a.v. bepaalde volg nummers enkele wenken, b.v. dat met één exemplaar van de Staatsalmanak en het Pro vinciaal Jaarboekje kan worden volstaan dat op de kosten van telefoonaansluitingen behoort te worden bezuinigd dat de niet absoluut onvermijdelijke uitgaven van kosten van vergadering van de begrooting zijn af te voeren dat de kosten van officieele ontvang sten, bijdragen comité's van burgemeesters, enz. enz., contributie brandweervereeniging. van de begrooting zijn af te voeren dat ver zocht wordt na te gaan of door een beperking van de straatverlichting niet tot een vermin dering van kosten kan worden overgegaan dat gaarne zal worden vernomen, of, naar het oordeel van B. en W. niet met een lagere ra ming voor gratificatiën politiepersoneel kan worden volstaan. Ten aanzien van de bijdrage van de ge meente in de kosten van huurverlaging, waar voor een bedrag van f 1400 is geraamd, zul len Ged. Staten gaarne vernemen of hierom trent het oordeel van den Minister van So ciale Zaken is gevraagd. Indien dat niet het geval is, wordt verzocht dit alsnog te vragen. Voor schoolboeken enz. zal een bedrag van f 2.- per leerling als een maximum moeten worden beschouwd. Aangezien aan vergoeding ex. art. 205 L.O.- wet 6.214 over een bedrag van f 62450 moet worden betaald, wordt in overweging gegeven met de daarbij betrokken schoolbesturen in overleg te treden omtrent een vermindering van de vergoeding. Het komt Ged. Staten gewenscht voor, dat tot het opheffen van een der commissies tot wering van schoolverzuim wordt overgegaan. Verzocht wordt te overwegen of tot het op heffen van het vervolgonderwijs kan worden overgegaan. Indien de opheffing bezwaren mocht ontmoeten, ware een verklaring van den Minister van Onderwijs over te leggen, waaruit blijkt, dat de garaamde uitgaven strikt noodzakelijk zijn. De ontvangsten. T.av. de ontvangsten verzoeken Ged. Staten o.a. dat wordt overgegaan tot het verhalen van premiën ingevolge de Ziektewet tot het toegelaten maximum dat maatregelen wor den getroffen, opdat de ontvangsten wegens opbrengst van verkocht drinkwater de uit dien hoofde te verrichten uitgaven zullen dekken. Aangezien een zoo groot mogelijk gedeelte van het buiten de begrooting gebrachte be drag, daarin moet worden geraamd, wordt verzocht na te gaan in hoeverre door het ver- hoogen van de belasting op de honden en van het schoolgeld en door het invoeren van de zgn. assurantiebelasting en van eene straat belasting, de inkomsten kunnen worden ver hoogd. Ged. Staten zijn voornemens het presentie geld voor de leden van den Raad per lid en per vergadering vast te stellen op f 2.50 en dat voor de leden van de Raadscommissiën te bepalen op f 1. Bij Ged. Staten bestaat voorts het voorne men om de wedde der wethouders vast te stellen op f 300. Gevraagd wordt naar het oordeel van den raad. Ook wordt gevraagd of de Minister van So ciale Zaken zich ermede kan vereenigen, dat door de gemeente een toeslag op de uitkee- ring uit de werkloozenkassen wordt gegeven. Indien door het Burgerlijk Armbestuur uit- keeringen worden gedaan aan werkloozen, die buiten de Rijkssteunregeling vallen, behoort uit de toelichting te blijken welke normen voor deze uitkeeringen gelden. Naar de meening van Ged. Staten ware het present.ie-geld van de leden van het Burger lijk Armbestuur te verlagen tot f 2. Verzocht wordt mede te deelen of het reeds bekend is welke subsidie de gemeente in de kosten van werkloosheidsbestrijding over 1933 zal ontvangen. Voor 1934 is wegens Rijkssubsidie te ramen 46/75 voor het bedrag dat in 1933 vermoede lijk zal worden ontvangen, indien de kosten van werkloosheidsbestrijding in 1934 tenmin ste gelijk of hooger zullen zijn dan die over 1933. In de begrooting voor 1934 is in ontvangst te ramen het geheele bedrag der te verwach ten subsidie. In uitgaaf behoort voorts te worden geraamd het met de subsidie te dek ken bedrag der kosten van werkloosheidsbe strijding. Het niet te dekken gedeelte daarvan is buiten de begrooting te houden. Hoewel in de vorige jaren is toegelaten, dat het nadeelig saldo van den kapitaaldienst van het grondbedrijf en het bedrag der rente, dat niet door het bedrijf kon worden gedra gen, uit de gewone middelen der gemeente worden gedekt, zijn Ged. Staten van oordeel, dat die bedragen niet meer ten laste van den gewonen dienst kunnen worden gedekt, nu de gemeente een belangrijk bedrag wegens kosten van werkloosheidsbestrijding buiten de begrooting heeft gebracht. Het antwoord van B. en W. Naar aanleiding van de opmerkingen van Ged. Staten komen B. en W., mede gelet op hetgeen reeds thans bekend is, met het voor stel tot wijziging van diverse posten, in totaal tot een bedrag van f 14005.55 ten voordeele van het budget. Daarbij wordt o.m. voorge steld: de kosten voor officieele ontvangsten te schrappen de kosten der straatverlich ting zullen f 367.26 meer bedragen. T.a.v. de bijdrage in de kosten van huurverlaging is het oordeel van den Minister van Sociale Za ken gevraagd en is door den Dir.-Generaal van de Volksgezondheid medegedeeld dat te gen de voorgestelde huurverlaging geen be zwaar bestaat. Op onderhoud schoolmeubelen zal f 120 wor den bezuinigd. Aan het verlangen van Ged. Staten om voor schoolboeken enz. f 2 per leer ling te ramen, kan voor 1934 niet worden voldaan, daar de leverantie reeds heeft plaats gehad. De post kan echter met f 575 worden verminderd. Van het R.K. schoolbestuur werd een afwijzend antwoord ontvangen op het verzoek om de vergoeding ex. art. 205 L.O. te willen verlagen. Het Chr. schoolbestuur is bereid genoegen te nemen met een rente van 6 pet. - L- De uitgestrektheid dér 'gemeente laat niet toe een commissie tot wering van schoolver zuim op te heffen. Voorgesteld wordt om de jaarwedde van den gemeenteopzichter m.i. van 1 Juli 1934 te bepalen op f 350, inplaats van f 500. De „waar nemende gemeente-opzichter neemt met deze verlaging genoegen. Aan den Minister van Onderwijs werd ver zocht te willen verklaren, dat het vervolgonder wijs voor onze gemeente volstrekt noodzake lijk moet worden geacht, waarop werd be richt dat daaromtrent wel inlichtingen zullen worden verstrekt aan den Minister van Bin nenlandsche Zaken. De ontvangsten. Verhaal van premie ziektewet zal m.i. van 1 Juli 1934 plaats vinden. Voorgesteld wordt m.i. van 1 Januari 1935 de belasting voor de z.g. vaststaande honden te verhoogen van f 1 totf 2 per hond. Het college staat afwijzend tegenover de invoering van een assurantiebelasting en zij wijzen op de zeer drukkende lasten waaron der de landbouw- en bloembollenbedrijven reeds gebukt gaan. Verhoogen van schoolgeld zal niet kunnen plaats vinden, omdat thans reeds de aansla gen met zeer veel moeite ingevorderd kunnen worden en vele ontheffingen worden verleend. De wegen in deze gemeente zijn eigendom van en behooren in onderhoud bij den A. P. polder. De gemeente is slechts eigenaresse van een paar straten (Cérès). Invoering van een straatbelasting zou tot gevolg hebben dat voor de woningbouwvereeniging het exploita tietekort zou vergrooten. Invoering van deze belasting heeft daarom voor deze gemeente geen zin. De raming voor uitkeering per inwoner was f 605.83 te hoog. Op de vraag van Ged. Staten, welke pogin gen in het werk worden gesteld om te bevor deren, dat de door de Bloembollenveilingsver- eeniging verschuldigde bedragen geheel of gedeeltelijk kunnen worden geïnd, antwoor den B. en W. dat deze veilingsvereeniging wordt geliquideerd, waardoor van betaling- van rente en aflossing, op de verstrekte geld- leening geen spreke meer is. Het gemeente bestuur tracht voortdurend een zoo groot mogelijk gedeelte van de verstrekte geldlee- nirig veilig te stellen. Aan conversie van geldleeningen is aandacht geschonken. Aan rentebèsparing zal worden verkregen een bedrag van f 468.75, maar ten laste van dienst 1934 zal een vergoeding verschuldigd zijn (wegens conversie) van f 2254.50, De presentiegelden der raadsleden kunnen, naar het oordeel van B. en W. geen verdere verlaging ondergaan dan tot f 4, terwijl dé vergoeding voor het bijwonen van commissie vergaderingen op f 2.50 bepaalt dient te blij ven. De jaarwedden van de wethouders, zouden in stede van verlaagd, in verband met de werkzaamheden, die in de tegenwoordige tijdsomstandigheden verlangd worden, juist verhoogd moeten worden, omdat de tegen woordige wedde van f 400 daarmede in geen verband staat. De Minister van Binnenlandsche Zaken had bij brief van 9 Febr. bericht, geen bezwaar te hebben tegen toeslag op de uitkeering Werk- loozenkas, mits uitkeering en toeslag met het bedrag, dat men als uitgetrokkene krachtens de steunregeling zou kunnen ontvangen, te boven zou gaan. Door het Burgerlijk Armbestuur worden geen uitkeeringen gedaan aan werkloozen op grond van hun werkloosheid alleen. Hoewel het B. A. voorstelde het presentiegeld te be palen op f 2, besloot de raad op 1 Dec. 1933 niet tot deze verlaging over te gaan. Over 1933 werd door het Rijk 85 bijge dragen in de kosten van werkloosheidsbestrij ding, t.w. van f 83815.14 is f 71242.87. Voor 1934 kan derhalve geraamd worden 46/75 x dit bedrag is f 43695.63. Evenwel hebben de gewijzigde ramingen tot resultaat, dat de gemeente f 2838.04 min der voor de werkverschaffing kan voteeren, zoodat de uitgaven voor dit doel met ge noemd bedrag moeten worden verminderd. De post onder volgn. 280o wordt daarom weer verminderd met f 2838.04. Hierbij wordt medegedeeld, dat de totale kosten der werkloosheidsbestrijding thans aan de hand van de uitgaven over het le halfjaar 1934 voor het geheele jaar worden geraamd op f 150.000. Behalve de voorgestelde wijzigingen, naar aanleiding van de opmerkingen van Ged. Staten, stellen B. en W. voor enkele andere wijzigingen in de begrooting aan te brengen. De post uitkeering aan bijzondere scholen moet met f 2047.75 worden verhoogd, de post subsidie Burgerlijk Armbestuur met f 3800 worden verhoogd. Bevorderd. Op de R. H. B. S. te Den Helder zijn bevorderd J. H. Smi, C. J. Taille en M. L. Wisse kerke van de le naar de Se klasse. A. Blok, J. J. van der Goes en J. Kommer van de 2e naar de 3e klasse. GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND Zijpe van 20 t.m. 28 Jnli 1934. Geboren Grietje, d.v. Arie Mink en Aafje Dol Josina Anna, d.v. Gerar- dus Heemskerk en Trijntje de Graai Anna Elizabeth, d.v. Albertus Johan- nes Schilder en Catharina Cornelia Duineveld Nico laas Alphonsus, z.v. Johannes Elias Josephus Kramer en Alida Johanna Schrama. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Theodorus Josef van Steijn, 22 jr., bloemkweeker, te Anna Paulowna en Maria Margaretha Lou- we, 20 jr., te Zijpe. Overleden Geene. Dorpscommisseie. Op 20 dezer werd in het Dorpshuis te Middenmeer een vergadering vlan de Dorpscöüfmissiè gehouden. Besproken werd o.a. het or- ganiseeren van een naai- en knipcur sus, waaromtrent nog nadere inlich tingen zullen worden ingewonnen, en de oprichting van een begrafenisfonds. Voorts- werd na eenige discussiè beslo ten den Polderdag 1934 te vieren in Slootdorp op 25 Augustus. Ter zake zal nog een circulaire aan de bevolking worden gericht. Middenmeer. Zich danig bezeerd. Bezig zijnde met paard en wagen graan aan te rijden, kwam de paarden knecht A. G. alhier zoodanig te vallen, dat medische hulp jmoest worden inge roepen welke constateerde dat eenige ribben waren gekneusd. -- Hoe kinderen kiAnnen spelen. Eenige kinderen waren lustig bezigt ,met open en dicht draaien van een hek. Op een onverwacht oogenblik ge raakte een drie-jarig kind der fam. S. met zijn handje zoodanig bekneld dat deze onverwijld moest worden overgebracht naar het Ziekenhuis te Alkmaar. Flevo-nieuws. Zondag speelt het eerste en tweede elftal te Twisk. Het tweede elftal moet om half twee reeds spelen. Beide eiftallen vertrekken gelijktij dig per autobus om half één van Ho tel Smit te Middenmeer. De opstelling is als volgt FLEVO I. Por v.d. Laan Zijlstra Heijnen Volten Koshuizen v.d. Wingerden, Bogaart, Jendsaek, Punter, de Geus. FLEVO II. J. de Vos. G. de Smid Lubbes E. Schoneveld J. Oud P. Marion Lauinger, W. de Jong, v.d. Schildt, W. van Vliet, Wolber. Alle spelers zorgen er voor dat zij in Flevo tenue in het veld verschij nen, niemand blijve zonder gegronde reden afwezig en men kome op tijd bij de bus, zoodat om half één precies kan worden afgereden. Ter audiëntie bij Min. Oud. Het Dag. Bestuur van de Midden- standsvereeniging „Wieringermeer" en de Directeur van de Koninklijke Middenstandsbond, zijn dezer dagen door den Minister van Financiën in audiëntie ontvangen. Verschillende wenschen en grieven ten opzichte van de Middenstand in Wieringermeer zijn de Minister tijdens dit onderhoud voorgelegd. Politie. Verloren portemonnaie met inhoud. Gevonden Broodzakje. Inlichtingen Politie Middenmeer. Politie. Gevonden een ring piet 3 sleutels, waaronder 1 lipssleutel No. 2653. Inl. Politie Slootdorp. VEREENIGING VAN OUDLEERLINGEN DER RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. De 66ste algemeene vergadering van deze vereeniging werd Woensdag gehouden in Ho tel Smit te Middenmeer. Voorzitter de heer P .Blaauboer Gz., Kol- horn secretaris de heer J. Sijp Jr., Alkmaar. In zijn openingswoord heet de Voorzitter in het bijzonder welkom den heer Ir. S. Sme ding, die zoo bereidwillig is een inleiding te houden over de cultuurmogelijkheden in de Wieringermeer en een excursie te leiden. Bij acclamatie worden tot leden der finan- cieele commissie 19331934 benoemd de hee- ren K. Winkel, Schagerbrug, A. Bakker, Wie- ringerwaard, P. Biesboer Bz., St. Maarten en tot plaatsvervangend lid de heer Jb. de Boer Cz., Stompetoren. Aan de orde kwam de verkiezing van een secretaris, wegens bedanken van den heer J. Sijp Jr. De Voorzitter dringt er, namens het bestuur en ongetwijfeld ook namens de vereeniging, bij den heer Sijp op aan, op zijn genomen besluit terug te komen. De Secretaris zegt, dat hij steeds met het bestuur en de leden heeft samengewerkt en dat hij daarom nog wel wil overwegen of 't hem mogelijk zal zijn deze functie te blijven waarnemen. Wat het zich abonneeren op „De Nieuwe Veldbode" betreft, deelt de heer Joh. de Veer mede, dat voortaan het Landbouwcomité zijn mededeelingen als inlegblad in de N. Veldbode zal doen verschijnen. Spr. wekt in dit verband op zich op de Nieuwe Veldbode te abonneeren. De heer Jm. Blaauboer Kz., vraagt of het dan de bedoeling is dat het orgaan van het Landbouwcomité wordt opgeheven. De heer Joh. de Veer antwoordt bevestigend. Hierna wordt de vergadering gesloten. UITGIFTE DER GRONDEN. Rede ir. Smeding. Onder groote belangstelling behandelde de heer Ir. S. Smeding des middags de cultuur mogelijkheden in de Wieringermeer, in ver band met de voorgenomen uitgifte der gron den, een inleiding die gevolgd zal worden door een excursie onder leiding van den inleider. De heer Ir. Smeding begint met zijn vreug de uit te spreken over de groote belangstelling, een feit, waaraan de plannen voor uitgifte van de gronden wel niet vreemd zullen zijn. Spreker heeft zich ten doel gesteld vóór de excursie de hoofdzaken te vertellen van de gronden die a.s. herfst zullen worden uitgege ven en mededeeling te doen van de af te leg gen route, noodig om een beeld te krijgen van de gronden die voor uitgifte geschikt zijn en die, welke dat niet zijn. De excursie zal plaats vinden onder 2 geleiders, n.1. van spreker en van den heer Poot. Aan de hand van diverse kaarten doet spr. dan zijn mededeelingen, allereerst behande lende de gesteldheid van den bodem. Wat het grondgebruik betreft zijn er ver schillende gewassen verbouwd, n.1.le. gras land ter grootte van 3400 H.A. 2e. noodmeng- sel, zijnde een mengsel van grassen, die vol doende weerstandsvermogen hebben tegen zout. Dit noodmengsel komt voor op gronden die nog niet in cultuur gebracht kunnen wor den, gronden die slechts een nieuwe bewer king verkrijgen, waarop niet geoogst wordt, maar als steppen blijven liggen. De directie heeft er geen berouw van dit aldus gedaan te hebben en als voorbeelden noemt spr. min der greppelonderhoud, minder onkruid, de gronden worden goed doorworteld, ze hebben een betere structuur. De oppervlakte met noodmengsel is 3600 H.A. In de derde plaats noemt spr. de gronden met wintertarwe ter grootte van 2800 a 2900 H.A., die met zomertarwe 170 H.A., die met lucerne ter oppervlakte van 480 H.A. Deze luceme doet het uitstekend, het is het aan gewezen gewas om gronden met goede struc tuur te krijgen en geeft een voorvrucht van niet te onderschatten beteekenis. Dit gewas is oorzaak dat de gronden zienderoogen beter worden. Het is wel gebleken, dat de klavers de aangewezen grassen zijn voor de Zuiderzee- gronden. Het is de bedoeling de zavel- en kleigron den niet eerder uit te geven, dan nadat ze een jaar hebben stilgelegen, ze minstens l"* jaar in klaver te hebben en ze dan in klaver op te leveren. Als meerdere gewassen noemt spr. dan roo- de klaver (1150 H.A.), witte klaver (81 H.A.), koolzaad (380 H.A.), haver (600 H.A.) zomer- gerst (1160 H.A.), winterrogge (40 H.A.), enz. In 't geheel is in cultuur gebracht 10 11000 H.A., waarbij dan buiten beschouwing moe ten worden gelaten de gronden met nood mengsel. Aan de hand van een volgende kaart doet spr. dan mededeelingen over het zoutgehalte van de gronden. Onze indruk is, zegt spr., dat op de uit te geven gronden in het a.s. najaar geen last meer zal worden ondervonden van zout. Welk gedeelte der gronden zullen nu a.s. herfst, dus voor het cultuur jaar 19341935, in aanmerking komen voor uitgifte Dat zullen zijn de zandige en lichte zavelige gron den. Het is de bedoeling van gronden in sectie A en B, dat is de eerste polderafdeeling, een 20-tal bedrijven uit te geven, bedrijven ter grootte van 20 tot 40 H.A. Men kan bedrijven accepteeren van 20, 30 en 40 H.A. Ook kan men beginnen met 20 H.A., om er later een halve of heele kavel bij te nemen. Deze zandgronden liggen in grasland en; toestemming zal worden gegeven tot scheu ren tot een maximum van 1/3 van het bedrijf. Het strevenv toch om langzamerhand te ko men tot akkerbouw. Bij Haukes zal een akker- bouw-proefveld worden bezichtigd. Wij doen dit, zegt spr. om de finantieele resultaten van het bedrijf beter te doen zijn en ook opdat de gronden beter worden. In 't algemeen zijn de gronden in deze eer ste polderaf deeling te vergelijken met de gronden in Zijpe en Koegras. Spr. herinnert er aan, dat de zoetwatervoor ziening geschiedt vanuit het IJsselmeer en dat het zoetwater op 3 punten wordt ingela ten. Het zoutgehalte is thans 4 a 5 gram ge daald. Het vee drinkt het water thans zonder eenig bezwaar er is nu water in de slooten, er zijn watervogels, kortom, zegt spr., het wordt nu net echt. Voorts zal dan nog een gebied in sectie B zavelgronden in uitgifte worden gegeven. Deze uitgifte zal geschieden in bedrijven ter oppervlakte van 40 a 60 H.A. De zavel- en klei gronden zullen worden bestemd voor gemengd, bedrijf of misschien wel geheel voor akker bouwbedrijf. De heer Ir. Smeding doet verder uitkomen, de groote beteekenis van de z.g. infiltratie, het hebben van water in de greppels. Niet minder dan 800 H.A. zijn geïnfiltreerd gewor den en de goede Invloed van het water is dui delijk gebleken. Wat de proefveldenresultaten over 1933 be- treeft, gebleken is het geweldig effect van de stikstof. Het bouwland is buitengewoon dank baar voor stikstof. Op het grasland heeft het weglaten van stikstof minder effect. Wel valt er een mindere opbrengst te constateeren, maar dat wordt weer gecorregeerd door meer klaver. Er wordt een geweldige hoeveelheid verkregen door het gebruik van minder stik stof. De vele klavers moeten dan ook worden beschouwd als een middel tot verbetering van. den grond. Welke pacht wordt nu door de directie ver langd is spr. gevraagd. Spr. had gehoopt dit hier vandaag te mogen vertellen, maar dat is niet het geval. Binnenkort komt op die vraag een officieel antwoord en zal dat antwoord gepubliceerd worden. Met groote belangstelling volgden de aan wezigen de interessante mededeelingen van den heer Ir. Smeding, waarna in een zeer groot aantal particuliere auto's de tocht door den nieuwen polder begon. Sch. Crt. Voor eenige weken zijn wij begon nen, den verkoop van NIEMEIJERS KOFFIE EN THEE ter hand te nemen Het geweldig succes met dit artikel deed ons besluiten de genoemde arti kelen in alle prijsklassen aanwezig te hebben. TEVENS IS HIER EEN MOOIE PRIJSVRAAG AAN VERBONDEN. Neemt eens proef Beleefd aanbevelend, GIJ OUDERS, WIE OOK 'T KAN NIET HINDEREN, GEHUWDEN, MET EN ZONDER KIND'REN, BEGUNSTIG ONZE MIDDENSTAND, U BRENGT D'ER WELVAART MEDE IN ONS POLDERLAND. Reclameprijsvraag Middenstandsvereen.. Wieringermeer.) „De Graan-Combyne" in werking» De door ons reeds meermalen genoem GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Uitdeelingslijsten gedeponeerd. Ter griffie van de Arrondissements- Rechtbank zijn de volgende uitdee lingslijsten gedeponeerd 1. G. Baij te 't Zand, curator Mr. E. H. J. Wynue, met een uitkeering aan de schuldeischers van 6.79 pCt. 2. K. Heiboer, loonploeger, Breezahd Anna Paulowna, curator Mr. E. H. J. Wynne niet een uitkeering van 7.72 pCt. aan concurrente (schuldeischers. Vergadering van den Raad op Vrijdag 27 Juli 1934, des nam. te drie uur ten Raadhuize I. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Voorstel om C. Wuis met ingang van 1 Augustus 1934 een vaste aanstelling te ge ven als Agent der Arbeidsbemiddeling. 4. Verzoek om ontheffing van den aanslag in de belasting op de honden. 5. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld. 6. Voorstel tot wijziging van de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters der gemeente Anna Paulowna. 7. Voorstel tot intrekking van het besluit tot verhaal van pensioensbijdragen. 8. Aanbieding van de gemeenterekening over 1933. 9. Verzoek van de Afd. Schagen en Omstre ken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters om de huur waarde der lokaliteiten van koffiehuizen en restaurants te verminderen. Voorge steld wordt die vermindering tot op 2/3 toe te staan. 10. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning tot afwending van het gevaar van kruisbestuiving bij het telen van koolzaad in de gemeente Anna Paulowna. 11. Behandeling van de opmerkingen van Ged. Staten op de begrooting voor het jaar '34. 12. Voorstel tot het aangaan van een tijd, geldleening of een rekening-eourant-over- eenkomst tot bestrijding van. de kosten der werkloosheid. 13. Rondvraag. De voorstellen. B. en W. stellen voor de verordening, rege lende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters, zoodanig te wijzigen, dat de aanvangsbezoldiging be draagt f 1400 per jaardat deze aanvangsbe zoldiging voor elk volbracht dienstjaar wordt verhoogd tot f 75, totdat een maximum van f 1850 per jaar is bereikt. Deze verhooging blijft achterwege, indien zij naar het oordeel van den burgemeester, wegens gebrek aan dienstijver, niet behoort te worden toegekend. Voor het bezit van het diploma met aantee- kèning, wordt een verhooging van bezoldi ging tot een bedrag van f 45 per jaar toege kend. Het gevaar van kruisbestuiving. In de verordening tot afwending van het gevaar van kruisbestuiving bij het telen van koolzaad, wordt bepaald Het is verboden, koolzaad te telen, tenzij van dit verbod ontheffing is verkregen. Het is evenzeer verboden toe te staan, dat koolzaad, zonder ontheffing, geteeld wordt. B. en W. kunnen telkens gedurende één kalenderjaar schriftelijk ontheffing verleenen. Alvorens op een verzoek om ontheffing te beschikken, wordt door B. en W. advies ge

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3