kunnen komen. Op de vraag, waarom de radiover binding op bet laatste niet heeft ge werkt, verklaarde Cosijns, dat dit •waarschijnlijk is te wijten aan het feit, dat de antenne defect is geraakt. Hij zelf heeft de uitzending van het Belgische radiostation om 12 uur goed gehoord* Later traden storingen op, veroorzaakt door krachtige Buitsche zenders. Toen hij begreep, dat men zijn uitzendingen niet meer hoorde, heeft hij de uitzendingen gestaakt. Wat het plan betreft den ballon per auto te volgen, verklaarde Cosijns, dal dit plan niet goed uitvoerbaar is. De auto's zouden 'n snelheid van 200 km. per uur moeten ontwikkelen om den ballon te kunnen volgen. Met betrekking tot de wetenschappe lijke resultaten verklaarde Cosijns, dat men nog zal moeten wachten, tot dat alle aanteekeningen zijn uige- werkt en nader bestudeerd. Dit zal vermoedelijk nog twee a drie maanden in beslag nemen, zoodat eerst daarna een rapport over de we tenschappelijke resultaten zal kunnen DOODVERKLAARD KAPITEIN HERLEEFD. „Weduwe" (ontving een brief Iraet geld van hem Een in armoedige omstandigheden verkee- rende 60-jarige weduwvrouw te Kopenhage ontving dezer dagen een onverwachten brief uit Amerika. Toen zij dezen opende vielen er Amerikaansche bankbiljetten uit ter waarde van 10.000 Kr. (bij den huidigm koers ruim 3300 gulden.) Bij het lezen van de ohcjertee- kening viel zij schier in. zwijm van verras sing. De brief was van haar m&ïi zaliger, dien zij al 20 jaar als weduwe betreurde Zij stuurde dadelijk een boodschap naar h&ar beide dochters die moeder den brief voorfa zen. Er was geen twijfel mogelijk. De man en vader leefde nog en in den brief vertelde hij dat hij binnenkort naar het vaderland zou terugkeeren en een mooi huis zou koopen voor zich en de zijnen, waar zij dan vredig samen zouden leven. De man was zeekapitein, maar verdween 20 jaar geleden in Amerika. Men nam aan dat zijn boot vergaan was op de Amerikaan sche kust. Alle nasporingen waren tever geefs en na eenige jaren werd hij officieel overleden verklaard. Zijn vrouw heeft er ech ter steeds een voorgevoel van gehad dat hij nog in leven was. In den brief deelde hij mede dat hij door zijn reeder was bedrogen en straatarm was geworden. Hij wilde dit evenwel voor zijn familie geheim houden en. besloot zich pas met deze in verbinding te stellen als hij er weer bovenop was. Dat ge schiedde ook werkelijkthans heeft hij een goed beklant restaurant in New- York. BINNENLANDSCH NIEUWS. Gezin vergiftigd door eten van bramen Een jongetje overleden. Aan het Oostopgaande te Holland- scheveld (Dr.) is bijna het geheele ge zin van K. Dekker, vermoedelijk door het eten., van bramen, ongesteld Woensdagmorgen is reeds een jon getje van ongeveer elf jaar overleden, terwijf de vrouw met vier kinderen nog onder geneeskundige behandeling zijn. DE STIJGENDE PRIJZEN. Het „Vaderland" (lib.) wijst er op dat de droogte de berekeningen, van tal van economische dictators in de war heeft gestuurd. Terwijl men in het begin van dit jaar uit vrees voor overvloed krachtig beperkt heeft, blijkt er nu een tekort te zijn. In Amerika waren groote uit. gestrektheden grond op bevel van de overheid braak blijven liggen in al lerijl heeft men ze weer moeten vrijge ven voor het winnen van veevoeder, want hier en daar sterven de dieren van honger en door dat de boeren hun vee zoo spoedig mogelijk van de hand doen -- liever dan het door slechte voeding, in waarde te zien dalen -- is de prijs van het vee catastrophaal ge daald. De Regeering koopt en men heeft nu ook in Amerika „verblikte" regeeringskoeien, welke tegen 'n zeer lagen prijs aan de werkloozen ver kocht worden. Intusschen spreekt het vanzelf, dat de prijzen van alle graansoorten stijgt Is daarmede niet een grondslag gelegd voor het reeds zoo lang verwachte her stel Zeker is het, dat de enorme voor raden tarwe, die in de laatste jaren zwaar op de {markt gedrukt hebben thans spoedig zullen opgebruikt zijn volgens het ,Alg. Ned. Landbouwblad" zal men tegen het begin van het vol gende jaar nog slechts een normaal overschot Lebben van 75 a 100 bushels. In vier maanden tijds, van April tot Augustus, stegen de Rotterdamsche prijzen van tarwe met f 1.30, van mais met 0-62, van gerat met f 1.66 en van rogge met f 1.60. „De Nederland sche Werkgever" wees op deze cijfers en schrijft daarbij: Voor onzen landbouw beteekent de ze prijsstijging der granen een bijzon der voordeel, omdat, terwijl elders de oogstvooruitzichten zeer ongunstig zijn, de stand van het koren hier il lande zeer behoorlijk is. Is dat wel juist vraagt het Haag- sche blad. In de eerste plaats zou (men toch hoogstens van den akkerbouw al leen mogen spreken voor veeboeren is het geen voordeel, dat het voeder duurder wordt en zelfs voor den ak kerbouw heeft de heele stijging geen directen invloed, zoolang het stelsel der richtprijzen blijft bestaan. Het lot van den boer wordt niet langer be paald op de markt, maar wel in de bu- reaux op het Bezuidenhout. Voor zijn tarwe krijgt de boer b.v. f 11 per 100 kilo gewaarborgd wat kan het hem schelen, dat de wereld marktprijs van f -3,20 op f 4.50 stijgt. Maar de steun kan dan toch iets klei ner worden. Dat is inderdaad moge lijk, maar voor den consument heeft het niet veel te beteekenen wat hij minder betaalt aan tarwebelasting, zal hij meer betalen aan den eigenlij ken tarweprijs. Het eenige verschil is, dat de prijs in andere landen, ook daar waar men nog een natuurlijke prijsvorming heeft, ook iets gestegen is, waardoor het verschil in prijspeil tusschen het Nederlandsche duurte- eiiand en de goedkoopere landen iets geringer wordt. Men mag zich ook daarvan echter niet te veel voorstellen. Allereerst kan een droge zomer weer door een vruchtbaar jaar worden opgevolgd en men gaat althans alweer in verschil lende lande n tegen het volgende jaar meer graan uitzaaien. De hooge prij zen, waarover nu gesproken wordt, be dragen overigens slechts 40 a 50 pCt. van de prijzen, die voor de crisis gol den. Men is er dus nog lang niet. Belangrijker echter nog is het feit, dat het vaststellen van een richtprijs, wat de tarwe betreft, de normale eco nomie volkomen in de war heeft ge- 'stuurd er is in 1933 bij zeer lagen we reldmarktprijs meer dan twee en een half maal meer tarwe uitgezaaid in ons land dan in de jaren van zeer hoo ge prijzen. De oogst van '33 is dan ook heel wat grooter geweest dan die van '32 dank zij (Jpn oploopenden prijs, heeft men per kilo weliswaar iets minder moeten steunen, maar daar er zooveel meer kilo's waren, is de te dragen last voor de gemeenschap even groot gebleven. Hij zou zelfs veel zwaar der geworden zijn, wanneer men niet besloten had den richtprijs te verla gen. Voor rogge en gerst kan men het niet aldus berekenen men tast daar geheel in het duister; er worden mono polierechten geheven, teneinde het verleenen van een zekeren steun mo gelijk te maken, maar vaste richtprij zen zijn niet bekend gemaakt. Het is alles een stuk ongecontroleerde en moeilijk controleerbare staatsfinan- nanciën, waarbij het oude beginsel geen belasting zonder toestemming van het volk, leelijk in het gedrang komt. De nauur heeft, helaas, niet langer de leiding. Er is een tijd geweest, dat men zich algemeen in een rijken oogst verheugde. Thans moeten de politici, niet alleen in Amerika, maar ook in Nederland, aan de goede boeren een verklaring geven van het gebed om 'n rijke vrucht van het land. Het was zoover gekomen, dat velen hun hoop stelden op een misoogst en op andere rampen. Natuurlijk zijn er catastrophen denkbaar, die de prijzen zullen doen stijgen, maar tot wel ken prijs Binnen de perken der nor male schommelingen is er van een en kel jaar droogte ook al niet zoo heel veej te verwachten. Men zal tenslotte toch vah poljtiek moeten veranderen. Alleen politieke beslissingen zullen ons uit de verwarring kunnen redden. Zij het dan ook een politieke beslis sing tegen de al te groote verpolitisee- ring van onze economie. „De Wandelaar." Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek Laren de Augustus-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, heemschut, geologie, natuurbescherming, folklore, buiten leven, en toerisme. J. L. A. Ivremer laat vlier en lijster bes optreden als figuren in een boeien de sage, K. Hulsebos vertelt hoe hij velduilen met de lens wist ie verschal ken enP. L. Rusticus maakt den lezer duidelijk hoe men den tuin in Augus tus diént te verzorgen. B. J. J. R. Wal recht zet uiteen hoe hij bij een Noord- Brabantsche leerlooierij kennis maak te met den neushoornkever, D. Meyer weidt uit over hpt merkwaardige na tuurleven, dat zich afspeelt in Gjet- hoornsche eendenkooien en Practicus geeft nuttige wenken ten aanzien van de behandeling der kamerplanten in Augustus. Wat er aan den sterrenhemel waar neembaar is, vernemen wij van dr. A. C. de Koek G. J. Broekhuysen Jr. heeft het leven der zilvermeeuwen op de gevoelige plaat vastgelegd en J. H. Brinkgreve-Entrop vertelt, dat in vroeger tijden aan yerschillende plan ten tooverkracht iwer<J toegeschreven. Van de merkwaardige buitenplaats „Putten", op korten afstand van El- burg gelegen, geeft architect Died Vis ser een uitvoerige beschrijving, A. Jo- man steekt het nederige en bescheiden herderstaschje in de hoogte en W. van Harencarspel schetst de beteekenis van de jacht in verband met de na tuurbescherming. In de rubriek „Van en voor de le zers" (natuurhistorisch allerlei) wordt een groot aantal onderwerpen aange roerd. Het is bijna overbodig mede te deelen, dat tusschen den tekst weer tal van voortreffelijke illustraties zijn opgenomen. 'SUCCES-NIEUWS. Zondag had öp het Suc cesterrein een vriendschappelijke wedstrijd plaats en was hiervoor opgekomen een com binatie van 'Frisia-spelers uit Leeuwarden. Frisia was voor Succes een geheel onbeken de. Er werd dan ook wel een beetje beang stigend naar deze wedstrijd uitgezien, doch wij zijn met ons elftal niet bedrogen uitge komen want Succes wist zelfs met 3—2 te win nen. Niet dat Succes nu steeds de meerdere in deze wedstrijd is geweest, er werd goed partij gegevenDe Frisia-spélers speelden een pittige vlugge wedstrijd, doch konden met de Succes-achterhoede, welke achter al les voor haar rekening nam, niets beginnen. Fr. bracht om half drie voor de sterke wind af de bal aan het rollen en ging vaak goed cömjpmeerend op het Auccesdoel af, doch wa ren in het veld niets sterker, want Succes wist hun heel vaak de bal afhandig te maken en zelfs na 8 min. was Schmitt er in geslaagd de bal te bemachtigen en met zeer vlugge hendigheid voor Succes de leiding te bezor gen 1—0. Fr. pakt hierna weer flink aan en krijgt Posthumus het af en toe hard te ver antwoorden, doch wist zijn doel steeds goed te verdedigen. Succes weet intusschen de bal weer mee te nemen en pijl snel gaat het op het Fr. doel af, een mooie voorzet, de Fr.- keeper loopt uit doel, doch de Succesmidvoor wist de bal net een flinke trap te geven en de bal springt via de paal het doel in 2—0. Fr. werkt nu zeer hard de achterstand te ver kleinen en weet eindelijk een tegenpunt te scoren 2—1, met welke stand de rust in gaat. In de tweede helft speelt Succes voor de harde wind af en verliest zij daardoor wel eenigszins balcontrole, want er werd vaak te hard getrapt, en gaat de bal verscheidene malen hoog over doel heen. De Fr.-verdedi- ging is nu beter op dreef en wordt de Succes midvoor extra bewaakt, zoodat punten uitblij ven. Na een half uur weet Fr. de gelijkmaker in het net te deponeeren. Nu wordt er van beide kanten nog een schepje opgegooid en worden de doelen heftig bestookt en is het Succes welke vlak voor het eind het winnen de punt weet te scoren en wijst het cijfer- boord 32 aan. Voorwaar voor de Succes- sers een fraaie prestatie. Het Frisia-elftal bestond uit de volgende spelers P. Stedehorster (2) O. Reinders (1) M. Hoornsma (3) J. v. d. Garest (2) B. v. Zwol (1) v. d. Linde (1) S. Duursma (3) L. Bleeker (1) J. Gerritsen (1) IJ. v. d. Zee (1) J. Brado(l) Openstelling Postkantoor H.-Hoef. Koninginnedag Vrijdag 31 Aug. Het kantoor is na 12 uur 's-midclags voor alle postzaken gesloten Den geheelen ciag gesloten voor postwissels, kwitanties, belasting-be talingen en Post-cfteque en giro-dienst. Voor Telegraaf en Telefoon en bus recht den geheelen dag geopend. Politie. Gev. In he t Monument op den Afsluitdijk een portemonnaie met inhoud. Inl. bij den Gem.-Bode. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. MARKTBERICHTEN. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Wieringen brengt namens Z. E. den Minister van Econo mische Zaken het volgende ter kennis van belanghebbenden „In verband met de gevaren voor den uit voer van door den Nederlandschen Algemee- ne Keuringsdienst goedgekeurde pootaardap- pelen, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vatbare rassen, ligt het in de bedoeling een algemeen verbouw-bod van den Bravo-aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen." Wieringen, 28 Augustus 1934. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF, De Kaasmarkt. Alkmaar 24 Aug. 1934. Op de gehouden kaasmarkt waren in totaal 66 stapels, we gende 125000 K.G. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: Fabjiekskaas 40 sta pels Kleine f 22 Boerenkaas4 stapelg Klei ne f 19.50 22 stapels Óommigsie f 24. Alles met rijksmerk. Handel goed, De Graanmarkt. Alkmaar, 24 Aug. 1934. Op de gehouden Graanmarkt waren in totaal 1177 H.L.'s aan gevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt 8 H.L. voertarwe f 6.25 20 H.L. rogge f 7.75 a 9 98 H.L. gerst chev. f 5.50 a 6.10 448 H.L. haver f 5.50 a 7 9 H.L. boonen, w.o. bruine en citroen f 12 en witte boonen f 16 a 24 113 H.L. karwijzaad f 17.50 a 18.50 7 H.L. Blauwmaanzaad f 17.20 a 18 8 H.L. diver sen 446 H.L. erwten, w.o.kl. groene f 8.50 a 10.25 en groote f 17 a 20 grauwe f 21 a 35.50 vale f 16 a 22.50 plaatte vale erwten f 24 a 30, alles per 100 K.G. De handel was goed. MARKTOVERZICHT der vorige week inge zonden door Firma Jac. Knoop, Makelaars in aardappelen, groenten en fruit, Nassaukade 158 telef. 81431, Amsterdam. De handel in aardappelen was te Amsterdam den geheelen week flauw, met terug gaande prijzen. Winkeliers zoeken aardappels in den prijs van 4,50—5.00 piogen pokken op zitten of andere gebreken hebben, als de aardappelen maar gezond onder de schil zijn. Een zeker deel der bevol king zoekt goedkoope aardappelen. Verder is de aanvoer grooter als er vraag is en blijft er iedere dag over voor den volgende dag. Drentsche en Overijsselsche Zand Eigenheimers komen veel aan de markt en worden goedkooper ver kocht dan de Zeeuwsche Eigenhei mers. Heden |27 Augustus waren de prij zen per 100 Kilo.. Z.-Bonten 5.801-^.40 Z.-Blauwen 5.80- 6.40 Zt-Eigenheimers 5.60-6.00 Z.-Bintjes of Muizen 5.60 Ypoldcr Eigenheimers 5.60-6.00 Ypolder blau wen Eigenheimers 5.80-6.00 Andijker blauwen 5.60-6.00 Duinzand aardap pelen met pok 3.00, mooie 6.00-6.50 rentsche en Overijsselsche Eigenhei mers 5.20-5.50 Ypolder Bonten 5.80- 6.00 Andijker blauwen Eigenheimers 5.80-6.00. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Sport. A.s. Zondag speelt B.K.C. I thuis tegen Andijk I, aanvang 3 uur. Daarvoor spelen B.K.C. adspirnten A tegen Andijk adspirantcn. BREEZAND. De toestand van den Heer Jb. Oele die het ongeluk had in de Wieringermeer in een di'oogmachi- ne te vallen, is vooruitgaande. Hoe wel hij nog wat pijn in de rug heeft, mag hij bij goed weer wandelen. Draverij Wieringerwaard. De Zondag j.1. gehouden draverij op de grasbaan van den Heer Bakker is de uitslag als volgt Roulette eig. en ber. G. Vos Mid werd le pr. f 100 Meleese eig. C. Vergaai Amsterdam f 50 2e pr.; Notna B eig. en ber. N. Kaan, Wieringerwaard f 25 3e pr. DE POLDERDAG OP 25 AUG. j.1. Het is in den laten namiddag, als ve len zich met diverse vervoermiddelen naar ons reeds wereldbekend Sloo'c- dorp hegeven. De feestdag, begint eigenlijk te laat om werkelijk voor allen een feestdag te zijn immers tegen den avond moe ten alweer vele huismoeders om de kinderen thuisblijven vele ouderen hebben na een dag hard werken „geen zin" meer om uit te gaan en van bui tenaf schrikken ook velen er van te rug zoo iaat op pad te gaan. Het was voor alles een groote teleurstelling, dat de directie op deze hoogtijdag van den polder het blijkbaar niet kon verant woorden, dat de arbeid des middags stil werd gelegd. Doch het programma heeft er door geleden, al was door de zeldzaam schoone zomeravond het pu bliek tot het laatste oogenblik in feest stemming. Er was groote belangstel ling, maar we zijn er zeker van, dat nog veel meerderen, ook uit den Polder zelf waren komen feestvieren, als de aanvang 'n paar uur vroeger was ge weest. r Doch laten wij nu in het verslag niet sentimenteel zijn, want daarvoor heeft de commissie een te groote arbeid van voorbereiding gehad, daarvoor is ook de medewerking allerwege door de bur gerij te groot geweest. Men is al in feeststemming vóór men op het terrein is. Voorzeker, door de „groei" der jari ge. is het reeds een genoegen door den Polder te toeren voordat men Sloot- dorp heeft bereikt. Overal opschietend groen en struiken, telkens hofsteden, of de velden getooid met tientallen grauwe- of groengrijze hooi- en graan- schelven, dejnonstreerende de massa le verhouw dier producten, de honder den stuks vee, die aan koppels rustig grazen, het is alles Holiandsche tooi, die het oog verlustigt. Zoo is de goede stemming er in, en hadden wij ook gaarne vele Hol iandsche dundoeken reeds uit de verte zien wapperen ter eere van den „jari ge". Helaas ze waren schaars. Een en kele boerderij had de vlag uitgestoken, een viertal burgers te Slootdorp en dan de officieele gebouwen en het hotel. Het deed ons daarom goed, dat liet postkantoor door de familie Theu- nisse in een ware feesttooi was gesto ken en ook vele etalages de feeststem ming ademden. Qoik het feestterrein zelve achter hot gebouw voor Maat- iSehappeliJk Wlerk was aantrekkelijk gemaakt door d,e vele wapperende vlaggen. De regeling was in orde. Het bleek ons al spoedig, dai de or ganisatie van het feest uitnemend was voorbereid. Immers voor het vervoer waren zelfs dusdanige regelingen g? troffen, dat de feestgangers overal van daan voor een minimum bedrag naar en van Slootdorp konden komen. Zoo liepen de WACO autobussen geregeld af en aan en op deze wijze waren ook velen uit omliggende gemeenten op het feest aanwezig. De wedstrijden. Groot was de belangstelling voor de diverse wedstrijden. Als inzet werd aangevangen met behendigheidswed- strijden per fiets voor Dames en Hoe ren. Aantal deelnemers 22. De 16 uit geloofde prijzen vielen ten deel aan le pr. Mej. de Boer pr. Mej. G. Venema 3e Mej-. Hartig 4e Mej. T. Vos~ 5.e C, Groot6e J. Noordhof 7e Mej. S. Rlijdorp 8e C. Biekart 9e B. Everts 10e G. Boomsma 11e de Jong 12e W. de Boer 13e Mej. G. Zuidema 14e J. Woldcring 15e Mej. R. Pijper 16e Mej. B. vd. Wal. Het volgend nummer „Wasch op hangen" voor Dames verwekte soms groote consternatie en uitbundig lach succes. De antieke kleedïj verhoogde het komisch effect. Aantal deelneem sters 24. le pr. Mej. de Lange 2e Mej. T. Varkevisser 3e Mej. T. Vos 4e Mej. Meierink 5e Mej. B- Enkelmans. Voorts \yerden nog 3 prijzen toegewe zen aan de navolgende Dames Mej. Steipfort, Mej. G. de Jong, Mej. Wie- gersma. Voor het nummer „touwtrekken" voor mannen of „sterke mannen voor" was de animo zoo groot dat de deelna me gesloten moest worden. Er waren 8 groepen van elk 4 personen. Spannend en zwaar werd getrokken hetgeen al tijd veel vermaak geeft voor de omstan ders. De uitslag was le pr. groep E. v.d. Wal 2e groep Th. J. van Vegten 3e groep J. Moes 4e groep N. Schoolmeester. Het „hardloopen" met hindernissen deede ook velen parten spelen door dat de te nemen hindernissen soms voorbij werden gedraafd eer men er om dacht. Aantal deelnemers 14 Hen- ren. De uitslagi was als voigt le pr. C. Groot 2e C. Rikart 3e K. v.d. Veen 4e J. Noordhof, 5e K. de Jong. Loop door Slootdorp wis liet laatste nummer hey middag:wedstrijden. Het aantal deelnemers was niet bijzonder groot, n.1. 6 Heeren. Het af te leggen traject was '2 K.M. Het eerst arriveerde de heer Kloosterhof van Medemblik bij de finish in 45 4/5 sec. 2e J van Drongelen (vorig jaar te Middenmeer eerste); 3e P. Vermeulen (Medemblik); 4e A. Louise; 5e C. Rikart. De overigen uitgevallen. De beker met inscriptie, „Loop dooi Slootdorp 1934" kwam alzoo in handen van de eerste prijswinnaar. De overi gen kregen een troostprijs. Hierna had| in Gebouw Maatschappelijk Werk door den Heer C. P. Vergouwen (we gens verhindering van burgemeester Peters) de prijsuitreiking plaats. Het avondfeest. Het kwam ons voor, dat het aantal belangstellenden nog was aangegroeid, toen de Wieringermeerfanfare met een paar nummers het avondprogramma opende., Algemeenne bewondering kwam tot uiting, voor het mooie klank- gehalte van het corps en er weerklonk dan ook een hartelijk applaus na ieder nummer. Burgemeester Peters kon niet nalaten een woord van hulde te betuigen voor de kranige prestaties van het corps na zulk een korte be- staansperiode en uit zijn beste wen- schen voor de toekomst. Vervolgens deelt Z.E. mede. dat hak ker de Graaf te Slootdorp voor de oud ste mededinger)ster) aan de wedstrij den een taart en een groot krenten brood heeft beschikbaar gesteld. De taart ontving Mej. de Lange en het krentebrood de heer G. Schoor 1. Nu was de telephaat de heer Ma- loitz aan de beurt om het publiek in extase te brengen met zijn wondervolle experimenten op gebied van telepathie en magnetisme. Inderdaad, bijna het ongelooflijkste werd door Maloitz met contact, doch ook contactloos, vol bracht. Het blindlezen was wel het hoogtepunt, dat op glansrijke wijze de kunst van deze telephaat tot uiting bracht. Het publiek apprecieerde ten zeerste dit programma en het applaus bewees hoe men genoot. Ook onze jeugdige zangvereeniging „Harmonie", die zich thans liet hoo- ren oogstte groote bijval door haar mooie zangnummers. Het feestlied bleek een groot succes voor dirigent en leden. Burgemeester Peters prees dan ook deze vereeniging in het hij zonder en hoopte dat én zang én fanfare op den volgenden dag weer hunne medewer king zouden verleenen. Verder dankt Z.E. allen die mede hebben gewerkt tot het welslagen van dit mooie Polderfeest inzonderheid den heer Vogelaar, voor zijn vele werk als secretaris der feestcommissie,'. Het vuurwerk was een waardig en prachtig slot en we kunnen niet nala ten hulde te brengen aan de leveran ciers voor de schitterende stukken die werden afgestoken en tevens aan de Commissie, die een dergelijk pro gramma heeft in elkander gezet, dat den 4en verjaardag van den Polder voor ieder tot een ware feestdag heeft ge maakt. Middenmeer. Door een afsluithek gevlogen. De motorrijder S. D. alhier, voornemens om op zijn „Excelsior" te werk te gaan, kreeg het te kwaad om de bocht te nemen hij de Alkmaarschc brug. Dientengevolge vloog hij met 'n flinke snelheid door het daarvoor staande afsluithek (hetwelk vrij sterk is) en stopte in de bermsloot. Wonder hoven wonder liep een en ander zon der persoonlijke ongelukken af. De ma terieele schade aan de motor was daarentegen nogal vrij beduidend. EENIGE GREPEN UIT HET DRIEMAANDELIJKSCH BERICHT BETREF FENDE DE ZUIDERZEEWERKEN. DE WIERINGERMEERPOLDER. De cultuur-technische afdeeling. Arbeidskrachten en arbeidsvoorwaarden. Bedrijfsleiders. Wegens overcompleet en de voorgenomen uitgifte van gronden werd 12 bedrijfsleiders benevens alle adspiranten te gen 1 November 1934 ontslag aangezegd. Van de hun geboden gelegenheid tot het koopen van gewassen op stam. in afwachting van het huren van een bedrijf in den polder of op het oude land, werd slechts door enke len gebruik gemaakt. Arbeiders. Het aantal personen in dienst bij de Cultuur Maatschappij varieerde tus schen 700 en 800 man het ziekenpercentage tusschen 0.41 en 2.63 Arbeidsvoorwaarden. Toen in 1932 de Ar beidsvoorwaarden voor landarbeiders in de Wieringermeer, na overleg met de landarbei ders-organisaties, werden vastgesteld op> 35 cent per uur, waren deze ongeveer 5 cent' hooger dan op het oude land in de omgeving: van den polder. Sindsdien zijn de loonen op het oude land verder gedaald, zoodat het ver schil ongeveer 10 cents per uur was gewor den. Hierdoor ontstond het gevaar, dat bij vestiging van particuliere landbouwers in den polder, de loonen van de Cultuur Mij. niet door hen zouden worden overgenomen en dus tweeërlei loonstandaard in den polder zou ontstaan, wat ongewenscht moet worden ge acht. Ook het afvloeien van arbeiders der Cul tuur Mij. naar de particuliere bedrijven zou daardoor belemmerd worden. Het wordt nood zakelijk geacht, dat een nauw verband blijft bestaan tusschen de loonen op het oude land en in den polder. Hoewel de landarbeidersorganisaties ernsti ge bezwaren hadden tegen loonsverlaging, werd begin Mei het uurloon verlaagd tot 30 cent. Aan gehuwde arbeiders woonachtig in. de Wieringermeer, zal evenwel in verband met het geringer aantal arbeidsuren in den winter en de hoogere kosten voor vuur en licht in dat jaargetijde, nog voor één seizoen, d.i. van 1 November 1934 tot 1 Mei 1935, een verblijfstoelage van f 0.27 der dag worden ver leend, Ook werden nog enkele andere wijzi gingen ingevoerd, waardoor de herziening: neerkomt op een loonsverlaging van niet ten volle 10%. Werkverschaffing. Onmiddellijk nadat met het Departement van Sociale Zaken overeen stemming was bereikt inzake het uitvoeren van draineeringswerken in werkverschaffing werd hiermede aangevangen. Bij de fabrie ken bleek slechts een geringe voorraad drain- buizen aanwezig, zoodat met draineeren op betrekkelijk geringe schaal kon worden aan gevangen, totdat door de fabrieken nieuwe voorraad zou zijn aangevoerd. Ongeveer vijf tien fabrieken, bijna alle. gelegen in werk loosheidscentra, worden hierdoor aan het werk gehouden, ZQQdat deze werkverschaffing indirect als een mooie werkverruiming dienst doet. Het aantal tewerkgestelden bij de bebos-

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2