den ten dage nog niet geheel te boven is gekomen. Het wantrouwen en vooroordeel dat men nog dikwijls te> gen Esperanto hoort uitspreken vindt zijn oorzaak in het falen van Volapuken dit ter wijl Esperanto reeds tientallen jaren sehitte rend functioneert in alle opzichten. Het is merkwaardig hoe men Esperanto hoorde ver- oordeelen door mensen van allerlei ontwik keling. zonder dat zij iets van Esperanto ken den of van de beweging iets wisten Onder deze omstandigheden hebben de EsperantiS' ten toch hun taal een vaste plaats plaats in de samenleving weten te geven, hetgeen pleit voor de grote waarde van Esperanto. Esperanto is de vrucht van Dr. Zamenhof, een Pool, geboren 15 Dec. 1859 te Bialystok en overleden te Warschau 14 April 1917. De gedachte aan een gemeenschappelijke taal kwam al vroeg in hem op omdat er in zijn geboorteplaats Polen, Russen en Duitsers woonden die verschillende talen spreken er daardoor in vijandschap met elkander leef den. Toen Zamenhof als student vreemde talen moest leeren trof het hem, dat de Engelse grammatica veel eenvoudiger was dan van andere talen en dat rijkdom van gramaticale vormen slechts een blind historisch toeval was, dat geenzins de bruikbaarheid der taal bevorderde. Die Engelse grammatica trok hem aan. Het gaf hem moed en hij begreep dat het nog veel eenvoudiger kon. Met vaste hand begon hij te snoeien en stelde een zeer be knopte, doch streng logische grammatica sa men. Zamenhof nam zich voor zijn hele leven te werken voor zijn ideaal, de wereldhulptaal. Hij wist eerst geen raad met de dikke woor denboeken. Het was voor iedereen immers geen doen deze geheel van buiten te leren. Na lang zoeken vond hij plotseling een vernuf tig en geniaal systeem van voor- en achter voegsels dat hem in staat stelde in het woor denboek gehele reeksen van woorden te schrappen. Tot zijn grote vreugde kromp het woordenboek onder zijn handen ineen als sneeuw voor de zon, zodat hij tenslotte slechts een paar duizend meest bekende stammen, uit de bestaande talen, overhield. Het eigen aardige hierbij is, dat Esperanto ondanks dit alles, toch even rijk aan woorden is als welke taal ook, en men zelfs beter en juister zijn gedachten er in kan uitdrukken dan in enige andere taal. Wie dit niet geloven zou, oor- dele niet, doch neme van de feiten kennis Toen Dr. Zamenhof zijn levenswerk, de in ternationale taal klaar had, heeft hij nog ne gen jaren met zijn kameraden de nieuwe taal beoefend en verbeterd. Daarna gaf hij in 1887 dus op 28-jarige leeftijd, zijn eerste brochure uit, onder het pseudoniem „ESPERANTO", hetgeen betekent „EEN HOPENDE". Later is dit vanzelf de naam der taal geworden. Het algemeen insigne der Esperantisten is ook het teken der hoop, een groene vijfpuntige. ster. Na de uitgave dezer brochure verbreidde Esperanto zich spoedig en in 1889 verscheen te Nurnberg reeds de eerste Esperanto Krant. In 1892 werd te St. Petersburg de eerste Es peranto vereniging opgericht. In 1901 ver klaarde de beroemde Franse Academie van Wetenschappen, na onderzoek, Esperanto een „Meesterwerk van logica en eenvoud." In 1922 werd door de Volkenbond, eveneens na uitvoerig deskundig onderzoek, officieel ver klaard, dat Esperanto acht tot tienmaal ge makkelijker te leren is dan een andere taal. Op 5 Aug. 1905 werd te Bologne sur Mer, het eerste Esperanto congres gehouden. Er namen 688 Esperantisten uit 20 landen aan deel. Dat was een grote dag. Hier moest blij ken of Esperanto ook practisch aan z'n doel zou beantwoorden. Onder grote spanning nam Dr. Zamenhof het woord, en sprak de onver getelijke rede uit, waarvan de aanhef luidde: „Mi salutas vin fratj kaj fratinoj de la granda horna familio, kunveninte el diversaj landoj por reciproke frate premi la mano. „Ik groet u broeders en zusters van het grote mensengezin, bijeengekomen uit ver schillende landen om elkander broederlijk de hand te drukken." Het was een openbaring allen verstonden hem volkomen en de geestdrift was groot. Na het eerste Esperanto congres in Bo logne sur Mer werden jaarlijks congressen gehouden met steeds stijgende belangstelling. Op 1 Aug. 1914 zou te Parijs het 10e Esp. wereld-congres gehouden worden. Er hadden zich 5000 deelnemers uit 50 landen laten in schrijven. De Esperantisten waren er van overtuigd dat nu spoedig hun taal geheel en al zou overwinnen over alle vooroordeel en onkunde. De meesten waren reeds in Parijs aangekomen, maar helaas De grote oorlog trad op als spelbreker. Het congres kon niet doorgaan. Onrust, haat, geweld en verdwa zing beheersten plotseling de wereld en Za menhof, de mensenvriend, kon slechts langs een verre omweg zijn vaderland weer berei ken. Drie jaren later stierf deze meester, ver moedelijk wegens verdriet om de wreedheid der mensen. Het was na deze verschrikkelijke jaren gedaan met alle internationale banden, met alles wat naar toenadering of menslie vendheid streefde het was gedaan ook met Esperanto. Maar het ideaal der Esperantisten bleek toch het oorlogsgeweld overleefd te hebben. In 1920 had te 's-Gravenhage wederom een Esperanto congres plaats met 408 deelnemers uit 27 landen, en daarna werd de zegetocht weer voortgezet. Het 26e wereldcongres werd van 3 tot 11 Aug. 1934 gehouden te Stokholm, waar 2100 afgevaardigden uit 40 landen aan wezig waren. Het 27ste congres zal Aug. 1935 te Rome plaats hebben, en dat belooft wat te worden Wie eens werkelijk iets moois, iets bijzon ders in zijn leven wil meemaken, hij moet Esperanto leren en zulk een congres bezoeken. Daar ontmoet men vertegenwoordigers van alle volken, rassen en Godsdiensten. Daar spreekt men met eenvoudigen Skinezen, met Arabieren en Eskimo's, even gemakkelijk als met eigen landgenoten. Dit zijn feiten, die iedereen kan constateren. (Waarom zijn daar eigenlijk niet méér journalisten aanwezig Daér is geen standenverschil of hoogmoed. Daar staan geen Duitsers en Fransen of Rus sen en Japanners tegenover elkaarneen, daar staan alleen mensen en mensen en ware vriendschap 1 ten, vakbladen en tijdschriften op elk gebied. De Esperanto bibliotheek omvat al ongeveer 8000 verschillende boekwerken en dagelijks verschijnen nieuwe originele en vertaalde Esperanto werken. Esperanto wordt ook in de handelswereld meer en meer ingevoerd. Vele firma's en alle buitenlandse jaarbeurzen maken reeds op grote schaal gebruik van Esperanto. In het bijzonder willen wij nog wijzen op de grote omvang die de briefwisseling tussen jeugdige personen uit verschillende landen heeft aangenomen. Dit kan voorzeker als een mooie en nuttige sport beschouwd worden. Alleen hiervoor reeds zou het wel de moeite waard zijn om Esperanto te leren De studie van Esperanto neemt dan ook gestadig toe. In ons land nemen jaarlijks 500 a 1000 per sonen deel aan de Esperanto Examens. In ons kleine land zijn thans 166 afdelingen der Es peranto bonden en zijn reeds 120 consuls aan gesteld van de internationale bond. Wie meer van deze belangrijke beweging weten wil vrage een gratis brochure aan de Centrale Esperanto Propaganda Commissie, secretariaat Gerardsweg 19, te Nijmegen. A. H. JANSEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Esperanto heeft thans in de wereld een plaats ingenomen van welke geen menselijke macht het meer verdringen kan. De Esperan- to-beweging is voortreffelijk georganiseerd. In alle steden ter wereld zijn afdelingen der Esp. bonden en de „Uuiversale Esperanto Asocio", met hoofdzetel te Genéve heeft con suls in méér dan 2000 steden. Deze consuls wier adressen voorkomen in het Esperanto jaarboek, staan voor Esperantisiten zo veel mogelijk in alle opzichten gratis ten dienste. Voor een Esperantist staat dus werkelijk de hele wereld open, zonder dat hij taalmoei lijkheden behoeft te ondervinden. Er zijn ook internationale Esperanto kran-. Op zoek naar het Lutine-goud. De pornp werkt niet. Eenzaam staat daar Becker's toren ver in zee, tusschen de gevaarlijke gronden, boven het wrak van de „Lu tine". Als ooit een schip den naam verdiende, onder welken het ten doop werd gehouden, is het zeker wel deze „Lutine" (kwelgeest.) Zij maakt het den goudbergers waarlijk niet gemak kelijk. De heer Becker drukte het zoo uit Als wij het goud er uit krijgen - en we krijgen het er uit dan heeft de „Lutine" het ons niet cadeau gegeven. Het was een terneergeslagen troepje dat Dinsdagmorgen naar den toren werd gebracht. De pomp wil niet op gang.. In den breede is nagegaan, waar het euvel kan schuilen, alle mogelijke veronderstellingen zijn geopperd en men heeft nagegaan, of ze juist waren. Tot nu toe zonder resultaat. Nog, één mogelijkheid blijft een luchtlek in één der flensen van de zuigbuis, waartusschen de pakking weggeslagen kan zijn. Voorts zal men den pomp weer wat laten zakken, daar deze volgens den ex pert, dien de heer Becker heeft laten komen, te hoog hangt om op volle capi- citeit te kunnen werken. Dinsdagavond zijn de monteurs weer naar den toren teruggekeerd. Men wil de nagaan, of er werkelijk een lucht lek is en tevens wil ;men de pomp mee vieren, want de tijd dringt. Elke mi nuut is op 't oogenblik kostbaar, daar de^ periode van mooi weer, welke den heer Becker de laatste weken zoo bui tengewoon te stade is gekomen, eer einde schijnt te willen nemen. De nieutae dienstbode. Mevrouw Van D., die aan den Klei weg te Schiebroek een handel in manu facturen heeft, kreeg Maandag een nieuwe dienstbode. Keurig gekleed diende de dienstbode zich aan. Zij had twee groote koffers bij zich, die zij op haar kamer depo neerde, waarna zij er zorg voor droeg de kamerdeur met den sleutel te slui ten. Spoedig ving de nieuwe huisgenoote haar werk aan. Alles ging perfect en mevrouw wreef zich ai in de handen bij zulk een buitenkansje. Omstreeks halfelf stopte er een taxi voor de deur. Dt chauffeur stapte uit en vroeg naar mevrouw Schiltjneijer. Hij had een briefje met het adres van mevrouw en dat klopte. Mevrouw Schiltmeijer Die woont hier niet I was het antwoord. Totaal onbekend. En dus moest de chauffeur onverrichterzake weder vertrekken. Ongeveer een kwartier later begon de dienstbode raar te doen. Zij verklaarde te lijden aan een plot selingen aanval van heimwee en enke le minuten later had zij haai* koffers al weer van boven gehaald en vertrok. Mevrouw stond perplex. Alle ver wachtingen vernietigd. Maar plotse ling flitste mevrouw 'n gedachte door het hoofd. Zij ging naar boven en opende daar de groote linnenkast. Daarin stond een geldkistje en daaruit waren f 30 ver dwenen. Zooals te begrijpen is werd de poli tie er spoedig bij gehaald. Toen bleek spoedig, dat de afgewe zen taxi aan de deur was geweest om de dienstbode te halen De winkel juffrouw, die geen mevrouw Schilt meijer kende, had echter dit plannetje verijdeld en daarom had de dienstbode zelf maar een taxi genomen. De chauf feur had daarbij de koffers voor haar gedragen, die niet zwaar waren en al leen maar lucht bevatten. Bij de broodfabriek van De Hartigh was de dame uitgestapt en waarheen zij verder is gegaan, is tot dusver on bekend. Meer gebruik van eigen boter. Verschillende maatregelen aanstaande. Naar het „Ned. Weekblad voor Zui velbereiding" verneemt, zijn verschil lende maatregelen aanstaande, die nen moeten om het binnenlandsch ge bruik van boter te stimuleeren. Tot deze maatregelen behooren o.a. ver koopbeperking voor eetbare oliën en vetten, terwijl zeer vermoedelijk een minimum-verkoopprijs voor flesschen sla-olie zal worden overeeugekomen. die flink bo.ven de bestaande prijszet ting! ligt. De positie van de varkenshouderij. Een tekort aqn zware varkens verwacht. In de vergadering van 't dagelijksch bestuur van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, deelde de voorzitter, de heer P. Stapel Czn., me de, dat hij 'n persoonlijk bezoek aan de Nederlandsche Varkens Centrale had gebracht en daarbij behandeld had de vraag, of het niet mogelijk zou zijn om binnen korten tijd het ^urplus aan varkens, dat op 't oogenbIHj.de markt drukt, af te nemen. Tot zijö spijt had de. voorzitter daar moeten vernemen, dat er geld noch ruimte is om meer overgenomen varkens te plaatsen dan thans geschiedt. Blijkens verkregen in lichtingen ziet de regeerings-commis- saris voor den Akkerbouw en veehou derij den toestand met betrekking tot de varkenshouderij wat lichter in en verwacht deze zelfs, dat er binnen kort een tekort aan zware varkens zal zijn. Medegedeeld werd, dat de Regeering niets gevoelt voor het ingrijpen in den binnenlandschen varkenshandel, zoo als onlangs in het adres van de drie Centrale Landbouw-Organisaties is be pleit, V Arito's tegen boom te pletter. Eén doode één zwaar en drie licht gewonden. Woensdagmiddag is op den Rijks weg Nijmegen-Grave, in de onmiddel lijke nabijheid van het klooster van de zusters Franciscanessen van Benne- broek, onder de buurtschap Alverna (gemeente Wychen), een zeer ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een persoon werd gedood, een levensge vaarlijk en drie anderen licht gewond werden. De asfaltweg was tengevolge van den regen en de vallende bladeren zeer glad Uit de richting Nijmegen naderden twee personen-auto's, die met vrij groo te snelheid reden. De achterste auto wilde de andere passeeren. Hierbij be gon de wagen te slippen en haakte aan de achterzijde de voorste auto. met het gevolg, dat beide wagens naar den kant van den weg slingerden en tegen een boom te pletter sloegen. In de achterste auto zaten twee hee- ren, vermoedelijk afkomstig uit Den Haag, wier namen nog niet bekend zijn. Zij werden zeer zwaar gewond en he vig bloedend uit de wrakstukken van de auto gehaald. Na ter plaatse door 'n geneesheer te zijn verbonden, zijn zij, per zieken-auto naar het St. Canisius- ziekenhuis te Nijmegen vervoerd, waar een van hen inmiddels is overleden. De andere verkeerde in zeer zorgwekken- den toestand en was nog steeds buiten bewustzijn. In de andere auto, die af komstig was uit Nijmegen, zaten drie heeren. Deze kwamen er met eenige kneuzingen en ontvellingen af en kon den, na verbonden te zijn. naar huis gaan. De twee vernielde auto's zijn door den burgemeester van Wychen, die ter plaatse een onderzoek instelde, in be slag genomen. De overledene is de heer Slangen uit Den Haag. BUITENLANDSCH NIEUWS. Auto door bliksem getroffen. Tijdens een hevig onweer is te Ant werpen een auto door den bliksem ge troffen. De chauffeur verloor de macht over het stuur en de auto kwam in de etalagekast van een slager terecht en botste tenslotte tegen een binnenmuur. De auto werd geheel vernield, wonder boven wonder bleef de chauffeur onge deerd. Een ongewone noodkreet. Onlangs zond de zender van Boeda pest met geregelde tusschenpoozen een ongewonen noodroep uit in het Hon- gaarsch, Fransch, Engelsch, Duitsch en Hollandsch. Er werd om raad ver zocht voor de medische behandeling van een aldaar wonend jurist, die ziek was teruggekeerd van een reis naar Klein-Azië. De doktoren wisten wel, dat hij leed aan een ernstige infectie, wel ke veroorzaakt wordt door een tropi sche vlieg. Zij hadden echter geen erva ring in de behandeling dezer ziekte. De noodroep leverde ruim honderd tele grammen en brieven van artsen uit Europa en Azië op, waarin de behan deling werd beschreven. Het is nog on bekend, of men den patiënt zal kun nen redden. Vier dagen levend begraven. Toen Dragomir Ristovisch bezig was een put te graven in de buurt van Kral jevo, werd hij door een aardstorting overvallen, welke ihem als 't ware le vend begroef. De reddingbrigade heeft meer dan 100 uren moeten graven, voor ze contact met hem kreeg. Toe valligerwijze werd zijn leven gered door een plank, die boven zijn hoofd dwars in de schacht bleef steken. De redders hebben hem tot nog toe niet naar boven kunnen brengen, jmaar ze hopen daar zeer spoedig in te zullen slagen. Degenslikker stikt in een graatje Naar de Parijsche bladen melden is de beroemde Fransche messen- en de genslikker Caisard, die voorstellingen heeft gegeven in variété-theaters van alle groote Europeesche steden een de zer dagen in een vischgraat gestikt. Te Le Havre, waar hij zich zou insche pen voor een rondreis door Amerika, nam hij met zijn impressario een mid dagmaal, waarbij gebakken forellen werden opgediend. Caisard kreeg een graatje in de keel. Een snel te hulp ge roepen geneesheer kon hem niet red den. De beroemde degenslikker over leed kort daarna. OUDERDOM. Naar aanleiding: van het bericht van het overlijden van den oudsten man van Turkije Zaro Agha brengen de Zweedsche bladen de geschiedenis van Kristian Drakenberg in herinnering, die in 1626 te Strömstad aan de West kust van Zweden werd geboren en 146 jaar oud is geworden. Drakenberg's le ven is zeer romantisch geweest. Toen hij 8 jaar oud was, ging hij naar zee en zag een groot deel van de wereld. Hij heeft ook op de Deensche vloot gediend en zeeslagen meegemaakt. In 1694 werd hij door Barbarij sche zeeroovers ge vangen genomen, naar Tripolis ver voerd en daar op de slavenmarkt ver kocht. Zijn eerste meester behandelde hem goed, doch 5 jaar later werd hij als slaaf aan een Engelsclhen planter op Cypris verkocht, die een ware tiran was. Vijf jaar later stierf de planter en werd Drakenberg opnieuw verkocht. Zijn nieuwe meester was een Jood- sche koopman uit Aleppo. Ook hier bleef hij 5 jaar lang in gevangenschap. Toen slaagde hij er in met een anderen slaaf, een Noor, te ontvluchten. Met een gestolen boot wisten de beide vluchte lingen, hoewel zij geen voedsel of wa ter bij zich hadden, de kust van Euro pa te bereiken. Na vele ontberingen kwamen zij te Livorno aan. Drakenberg die toen reeds 84 jaar oud was, trok te voet naar Bordeaux, waar hij een schip vond, dat hem naar Noorwegen bracht. Rust had hij echter nog niet gevonden, zoodat hij opnieuw naar zee ging en zelfs nog eens op de Deensche vloot dienst nam. In 1717, toen hij 91 jaar oud was, verliet hij de Deensche mari ne. Hij was toen nog in het bezit van zijn kracht. Alleen zijn gezichtsverjmo- gen was iets verminderd. Nog eens trachtte hij een reis met een koopvaar dijschip te doen, doch dit schip leed schipbreuk en Drakenberg zag toen voor goed van de zee af. Zijn zwervers- lust was echter nog niet onderdrukt, zoodat hij van stad tot stad in Dene marken en Zweden rondzwierf. Tóen men twijfel koesterde over zijn ouder dom, vertrok hij naar zijn geboorte plaats in Zweden om daar zijn geboor te-acte te halen. In 1737 trad hij in het huwelijk. Zijn vrouw stierf vijf jaren later. Na haar dood waagde hij het niet meer in het huwelijk te treden, hoewel hij nog vele liefdesavonturen moet hebben gehad. In 1772 overleed Drakenberg in den ouderdom van 146 jaar. Hij was toen in dienst bij een edel man te Kopenhagen, die hem een prachtige begrafenis bezorgde. Hij had zijn vrouw te lief. Te Orszallis (Hongarije) is een boer gearresteerd, die zijn vrouw twee maan den lang in een kooi heeft opgesloten. Tijdens het politieverhoor verklaarde1 hij zooveel van zijn vrouw te houden, dat hij niet kon verdragen, dat een an dere iman naar haar keek. NIEUWE SPELLING. Op aandrang van den Heer Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Den Helder hebben de Heeren Hoofden der O.L. Scholen in deze gemeente voorgesteld aan hunne scholen de nieuwe spelling Marchant in te voeren. GEMEENTE WIERINGEN. BIJ SUCCES LANGS DE LIJN. Dat was Zondag weer een dagje hè, om van te watertanden. De eerste wedstrijd van de competitie zou beginnen met een thuis wedstrijd tegen het sterke Texel. Dagen van te voren had men al over dezen komenden wedstrijd gesproken. Het was dan ook geen wonder, dat de Koogerweg tegen twee zich mocht verheugen over vele wandelaars en zij die met een andere gelegenheid gebruik maakten om een plaatsje te veroveren op het mooie Succes-terrein, dat nu een heele ver andering heeft ondergaan. We merkten o.a. een stuk nieuwe afrastering om het terrein en dan een uithangbord, om het terrein waar de toeschouwers dan overheen rekhalzen en barbaarsche woorden het veld in zenden, bestemd voor een speler, die buitenspel staat of over de bal heenmaait enz. Ook de kleedkamers hebben 'n verandering ondergaan, er is waterleiding gekomen en je kunt er fijn een douche nemen, reuze hoor. Het was bij half drie toen de scheidsrechter liet tossen en weldra hadden de elftallen zich opgesteld. Het spel begon en een iedereen was zenuwachtig, vooral de spelers waren er het eerste kwartier niet vast, vooral niet bij Succes. De Texelaarsch waren gauw over de zenuwen heen en kwamen donderend opzet ten, zelfs wel eens wat hard en toen begon ook Succes een beetje mee te praten, en het was maar goed dat we een goede referee in 't veld hadden, die de teugels een beetje krap aanhaalde, want anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Het publiek begon te loeien en hoe meer de tijd verstreek hoe bedrukter de gezichten werden van de vele Succesaanhangers. Hoe onze waarnemend-trainer Daan ook af en toe de spelers tracteerde op stukjes citroen het gaf allemaal niks, het was nul-nul en het bleef nul-nul. Rijkers had vast te veel citroen gehad, want de penalty ging er niet in Dat was een echte teleurstelling, vooral in de tribune was een lichte deining waar te nemen dat zich ontaardde in een huilbui. Ook Oden was zeer bedrukt dezen middag, groote drup pels zweet parelden op 'smans voorhoofd en toen Piet met bal en al in doel werd geloo- pen ontglipte er van zijn lippen zoowaar een vloek. Het was lang niet fair van de Texelaars om zoo'n truc uit te halen en de scheidsrech ter kende terecht het doelpunt niet toe. Dat neemt evenwel niet weg, dat Pietje niet zijn vuisten mag gebruiken bij zoo'n duel, daar dit de sportiviteit niet verhoogt. Enfin we zagen meer staaltjes van onbehoorlijk voet bal en Albert mopperde weer bar. Alhoewel de wedstrijd erg forsch was, was er steeds spanning in en heel wat sensatie, want daar houdt het publiek toch van. Enfin de wed strijd is wel niet gewonnen, maar ook niet verloren en hopen we een volgende keer op een mooien wedstrijd en op nog meer publiek, dan lacht de penningmeester ook weer. De technische commissie heeft nu ook weer werk geloof ik want het rammelde geducht bij Succes. Zondag gaan we naar D.T.S. en hopen we op veel supporters en dan goed aangepakt hoor jongens CUPIDO. POLITIE. Door de Rijkspolitie te Den Oe ver is procesverbaal opgemaakt tegen R. H. aldaar, wegens vernieling van een aan zijn buurman M. H. behoorend kacheltje. BUITENLAND. SCHATTEN op de bodem der ZEE In de golf van Vigo rusten de over blijfselen van de Spaansche Zilver vloot, die met de schatten van de tem pels van Peru en Mexico beladen, door Piet Hein en zijn mannen werd ver overd. Vijftien millioen wisten de ver overaars te bemachtigen, want liet ge lukte hun verscheidene galjoenen te enteren. De rest van de schepen werd door de Spanjaarden aan de zee prijs gegeven, omdat zij de kostbare lading niet meer konden lossen en ook niet in handen van den vijand wilden la ten. 72 Millioen wachten daar op den gelukkigen vinder. Op de hoogte van Cornwel ging een Spaansch galjoen met 17 millioen tc gronde, aan de kust van Essex zonk 'n Hollandsche schoener met vijf millioen en aan het strand van Chesil worden nu en dan zilveren staven gevonden, afkomstig van een schat van 10 milli oen. die hier eens de diepte inging. Men denke verder aan de zilver-gal joenen in de golf van Gascogne, aan de kistjes met juweelen, welke door den Turkschen kapitein Pasja Ali geduren de den zeeslag bij Lepanto over boord werden geworpen, aan het zilver der Maltezerorde, dat rust in de Middel- landsehe Zee, aan de 29 pakjes juwhe- len, die met de „Lusitania" de diepte ingingen. Bij Kaap Flamborough rust de „Fa- rina" met zes millioen. de „East of Abergavany", gezonken bij stormweer nabij Portland, nam 3 millioen mee naar de diepte en de reede van Danzig verbergt in haai* wateren een Zweedsch oorlogsschip ter waarde van 15 milli oen. „Leon Gambetta"', een Fransch gepantserde kruiser, zonk met 2 milli oen en met 't Italiaansche stoomschip „Minas" verzwolgen de golven een goudzending ter waarde van drie mil lioen. De kroonschatten van Dschingi Khan rusten bij Malta. Het Engelsche zeilschip „Grosvenor" verging bij Kaap de Goede Hoop met 30 millioen op een plaats, waar de zee slechts 20 meters diep is. In de „Gouden Poort" van San Francisco ligt de 10 millioe- nenschat van „Rio de Janeiro", waar- naai* Duitsche duikers vóór den oor log tevergeefs hebben gezocht. Daar komt een timmerman, Phipps heet hij. Een of andere matroos had hem verteld Daar beneden bij La Pla ta ligt een schip, rijl< met goud en zil ver bevracht". Men lachtte hem uit. Maar Phipps gelooft aan het sprookje, chartert een schip en gaat naar de plaats, hem door den matroos opgege ven. Inderdaad vinden de in zijn dienst staande Indianén het wrak, ha len goud en zilveren baren uit het mod derige wrak en maken den verbaas den Phipps tot millionnair. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Hooge bloeddruk. Het wetenschappelijk onderzoek van den laatsten tijd heeft aan het licht gebracht, dat de levenskansen ook bij sterk verhoogden bloeddruk niet altijd ongunstig behoeven te zijn. Uit de stati stieken blijkt, dat er bij de afwijkingen in den bloeddruk tallooze mogelijkhe den zijn. Zoo kan de bloeddruk weer vol komen normaal worden, zelfs wan neer hij langen tijd te hoog is geweest. Deze gunstige afloop is gelukkig niet zoo zeldzaam, doch ook wanneer de ,bloeddruk tientallen jaren achtereen te hoog is geweest, behoeft men nog niet te wanhopen. Ook dan is een lang leven mogelijk. Gevaarlijker wordt het, wanneer de bloeddruk langzaam en gestadig toe neemt. In dat geval is voortdurende, uiterst zorgvuldige medische waarne ming noodig, aangezien op den duur bepaalde organen kunnen worden aan getast. Men ziet dus wel, dat het on mogelijk is regels te geven, die voor al le gevallen gelden. In streken waar de algemeene le venswijze rustig is, leven de menschen met verhoogden bloeddruk veel lan ger, vaak bijna even lang met norma len bloeddruk. De vaak geuite veronderstelling, dat de levenskansen slechter zijn, naarmate de verhoogde bloeddruk op jeugdiger leeftijd optreedt, is niet we- tenschappplijk bewezen. Yele jonge menschen raken hun verhooging vol komen kwijt, ofwel zij doen ondanks hun verhoogden bloeddruk hun leven lang niet onder voor een ander. Het beste middel tegen sterk ver hoogden bloeddruk is, zooals bekend bedrust. Bij streng volgehouden bed- rust kan de overdruk in enkele dagen tot de helft verminderen. Hoe' sneller hij daalt, hoe gunstiger de levenskan sen zijn. Ook het samenvallen van ver hoogden bloeddruk met de gevreesde suikerziekte behoeft niemand vrees aan te jagen het verloop der suiker ziekte wordt er niet door veranderd Intusschen blijft elke berekening van levenskansen te vergelijken met 'n weersvoorspelling. Voor beide is een wetenschappelijke grondslag aanwe zig, doch zij is niet betrouwbaar. Men kan den levensduur evenmin op grond van den bloeddruk voorspel len als het weer op grond van den baro meterstand. Daarvoor zou men met te veel andere factoren rekening moeten houden, zoo als levenswijze, temperament en be roepswerkzaamheden.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2