KRITE SKAGEN nip VOETBALUITSLAGEN K. N. V. B. SUCCES I - ALKMAAR 14-0. BAREND EN MARTSJE mei hjarren dochter TJIïSjË de directeur ook in Zaandam al 'n bon netje had bekomen, majoor Holema had hem in de Zijpe gecanlangeerd, werd consideratie betracht en de ver dachte veroordeeld tot slechts f 2 boe te of 2 dagen. Vergissen wij ons niet, dan schijnt ook de Alkmaarsche poli tie reeds in conflict te zijn geweest met eenige van deze hospitanten, zoodat het wel gewenscht zal zijn in die emi granten-kolonie wat meer orde te scheppen. Alkm. Crt.. Vrijgesproken. De heer Pieter Jan Sm. te Wieringen is heden van al het hem ten laste gelegde, omtrent aanrij ding enz. door de Alkm. Rechtbank vrijgesproken. Afdeeling I. 4e klasse. Succes Alkmaar 40 D.T.S. N. Niedorp 04 Andijk Vrone 42 Texel B.K.C. 4—1 KON. NED. VOETBALBOND. DE VIERDE KLASSE. Succes deed in eigen huis meer, dan wij verwacht hadden, n.L de eerste thuisoverwin ning met 40 te boeken. Op zich zelf geno men is dit natuurlijk een goede prestatie, doch voor de groen-witte Alkmaarders is het jammer, dat juist zij bij dit resultaat betrok ken zijn. Deze Westerweg-bewoners zakken door deze nederlaag op de ranglijst geducht af. Texel bleef echter aan den kop, door de goede 41 zege op het bezoekende B.K.C. behaald. Ook Nieuwe Niedorp deed meer dan van haar verwacht werd, door D.T.S. maar liefst in eigen huis met 04 te slaan, terwijl Vro ne zich, ondanks haar 42 nederlaag, te Andijk niet slecht hield. Komaan Vronia- nen, laat ons spoedig eens een overwinning noteeren De stand in 4A is thans gesp. gew. gel. verl. v.—t. pt. Texel 6 4 2 0 17-5 10 Succes 6 3 12 20-10 7 N. Niedorp 3 3 0 0 9-3 Andijk 6 3 0 3 14-12 Alkmaar 5 2 1 2 7-10 5 D T. S. 6 2 13 10-14 5 B. K. C. 4 1 0 3 5-10 5 Schagen 4 0 2 2 6-8 2 Vrone 4 0 1 3 7-21 1 UITSLAGEN N.H.V.B. Ie kl. D. J.V.C.Succes 2 55 Wieringer- waard—H.R.C. 3 24 M.L.D.Schoorl 1—3; WatervogelsHelder 3 52 Petten Held. Boys 44. 2e kL D. Alkmaar 2—D.T.S. 2 62. 2e kl. F. H.R.C. 4—H.R.C. 5 2—2 Helder 4 —Helder 5 6—4; DOSKO—Sparta 2 1—3. 3e kl. C. Berkhout 2'Flevo 1 11. 3e kl E. Succes 3Oudeschild 33 H.R.C. 6B.K.C. 2 4—1 Kolhorn^T.V.C. 2 1—1. 4e kl. A. DirkshornSparta 3 02. 4e kl. H. Oudeschild 2Watervogels 2 2-3; Texel 3Helder 6 53. 4e::kl. Flevo 2—Andijk 4 2—2. 4e kl. L. J.V.C. 3—Held. Boys 3 6—1 Hel der 7H.R.C. 7 41Dirkshorn 2Wierin- gerwaard 2 4—4 Callantsoog 2—B.KC. 4 23. Adspiranten Helder b Succes a 11 Hel der fSparta 6 03 H.R.C. bHelder a 15 Schorl a D.T.S. 6 80 Helder c— Sparta a 31. FLEVO - NIEUWS. Zondag bracht Flevo I bezoek aan Berkhout 2. De wedstrijd eindig de in een gelijk spel 11 wat ons van de Fle- vomannen niet mee viel, gezien de plaats die Berkhout op de ranglijst inneemt. Evenwel een feestavond achter de rug en dan te moeten spelen op een zeer slecht ter rein, wat afgekeurd bleek te zijn, voert veel tot verontschuldiging aan Flevo 2 deelde thuis de puntjes met Andijk 4, zoodat er tenminste een begin is voor de reserves. Nu volgende week een overwinning dan zullen ze de smaak wel te pakken krijgen. Het is ons ter oore gekomen dat nog ver schillende voetballers in de Polder huizen die nog geen lid van Flevo zijn, laten zij zich onverwijld opgeven. Het bestuur zal dan in overweging nemen om nog een derde elftal te foïmeeren. Zondag was het voor Succes I een belang rijke wedstrijd, want Alkmaar I was op bezoek, en wilde Succes, welke no. 3 op de ranglijst stond nog een behoorlijke plaats op de lijst behouden, dan moest er gewonnen worden. En er is gewonnen Ja zelfs een schitterende overwinning werd behaald, en 't wisselvallige Succes heeft getoond, dat zij toch nog wel met de voetbal om kunnen gaan. Alkmaar daarentegen speelde ook een heel goede partij, doch 't liep haar dezen middag niet erg mee. Steeds kwam haar voorhoede wat speltechniek betreft, iets te kort tegen over de snelle Succes-achterhoede. Over de wedstrijd 't volgende Kuiper brengt voor Succes de bal aan het rollen en 't spel gaat snel over en weerover beide kanten worden reeds enkele corners genomen welke op niets uitloopen. Even hierna komt Succes heel mooi opzetten én zendt de rechtsbinnen Jn. Lont een keihard schot in, de bal spat van de keeper weer-terug 't veld en de toe snellende Kuiper geeft de A.-keeper 't nij- kijken 10. Direct hierop breekt Alkmaar zeer gevaarlijk door doch haar aanval loopt echter op niets uit daar naast geschoten wordt. Direct hierop zit Alkmaar alweer voor 't Succesdoel, Posthumus vangt de bal goed op, doch kan wegens 't opdringen van de A.-voorhoede de bal niet wegwerken en houdt 't leer te lang vast waardoor een vrije trap ontstaat op ongeveer 3 a 4 meter van 't Suc cesdoel. Een haag van Successpelers heeft zich opgesteld voor haar doelde A.-speler trapt de bal echter heel mooi over de eerste Successpelers heen en beland in de veilige handen van de Succeskeeper onder luid ap plaus. Als de bal is uitgetrapt neemt Succes de bal meteen mee en deze aanval loopt op een corner uit, welke door v. Os prachtig werd voorgezet en Kuiper zorgt voor de rest 20. Succes welke nu reeds een mooie voor sprong heeft speelt een pracht partij voetbal, waar Alkmaar niet tegen op kan. De aanval len zijn dah ook niet van de lucht en het duurt dan ook niet lang of Jn. Lont weet voor Succes no. 3 in het net te deponeeren 3—0. De Alkmaarders weten ook nog enkele goede doorbraken te forceeren, doch bren gen 't niet verder dan corners. De rust gaat in met 30 voor Succes. Na de thee trapt de A.-miÜvoor af en neemt Succes de bal meteen oVeren snelt op 't vijandelijke doel af. Alkmaar Taakt ge ducht in het nauw en onverdacht verdwijnt de bal in het Alkmaarsche r,doel, welke door een der achterspelers zelf werd ingezet 4-0. Alkmaar zit er geweldig op en geeft de moed niet op en breekt weer gevaarlijk door, Piet vliegt ver uit zijn doel doch-weet de bal niet te bemachtigen, doch Alkmaar heeft pech want de bal gaat naast het verlaten doel. Alkmaar komt er wat beter in en is uiterst gevaarlijk doch kan 't Succesdoel niet vin den. Even hierna schiet Alkmaar tot drie maal toe in, eerst tegen de keeper, toen te gen de lat en tenslotte naast 't doel. Verschei dene malen woraen er nog mooie aanvallen ondernomen, doch in de stand komt geen verandering meer, en heeft Succes verdiend gewonnen. Succes Hl speelde ook thuis en wel tegen het sterke Oudeschild I. Succes m welke 't niet tot een overwinning kon brengen gaf toch zeer goed werk te zien en kwam met een gelijk spel 33 uit den strijd. Succes II speelde een uitwedstrijd tegen J.V.C. te Julianadorp. Succes II speelde ge- ruimen tijd een goede wedstrijd en stond met 4—0 voor. Toen hadden ze blijkbaar punten genoeg, en gingen ze voor de variatie haar elftal maar eens wijzigen wat een geduchte verslechtering was. J.V.C. wist hier van te profiteeren en haalde de groote ach terstand wederom in en moest Succes nog alle zeilen bijzetten om niet-te verliezen. De einduitslag was hier 5—5. B.K.C.-Nieuws. B. K. C- I is er niet in geslaagd Texel I een nederlaag toe te brengen, maar werd met leege han den naar de Polder gezonden. Uitslag was 4-1. B.K.C. II verloor in Den Hel der van H.R.C. 6 met 4-1. Terwijl B.K.C. 4 met 3-2 van Callantsoog won. A.s. Zondag B.K.C. uit tegen Vrone DE LUCHTRACE LONDEN MELBOURNE. De „Uiver" te Port Darwin aangekomen. SCOTT en BLACK TE MELBORNE. Roscoe Turner op weg naar Port "Darwin. Een motor van Scott liclit defect. HET VERLOOP VAN DE VLUCHT. Groot, onbeschrijflijk groot is de belang stelling Zaterdag en Zondag geweest voor de LondenMelbourne-race. Overal, in vrijwel alle landen, heeft het publiek in spanning de verschillende berich ten afgewacht en wij Nederlanders hebben deze twee dagen onze beroemde nuchterheid van ons afgeworpen en zijn enthousiast ge worden door de prestaties, die onze Holland- sche jongens leverden.. En tegelijkertijd zijn wij een moment down geweest, toen het be richt kwam, dat de Pander weer eens met pech te kampen had gehad. HET VERLOOP VAN DEN STRIJD. De groote vliegrace van Londen naar Mel- bourne is in vollen gang en verloopt zeer spannend. Langen tijd hebben de Mollisons (Eng.) met hun Comgt _de_ leiding gehad, maar even voorbij Karacta kregen zij motor- panne. Hadden zij reeds te veel van hun mo tor geëischt In Karachi hebben zij tot twee keer toe hun motor nagekeken en moesten toezien, dat eerst hun landgenoot Scott, even eens op een Cornet, en later de Nederlanders Parmentier en Geysendorffer, resp met de „Uiver" en de „Pander" hen passeerden. Tot Zondagavond is de volgorde in elk ge val zoo gebleven Scott bleef nummer één en de Douglas van Parmentier bleef tweede. Helaas, de Pander kreeg bij de landing in Al- lahabad pech en moest zich uit de race terug trekken. Als derde volgde nu de Boeing van den En- gelschen kolonel Turner en als vierde de der de Cornet door Maller. Echter, ook deze Cornet had al motorpanne gehad te Bagdad, doch de reparatie verliep vlot. ü=v- Tot voorbij Calcutta was de stand dus1 Scot (Eng.); 2. Parmentier (Ned,) s 3. Tur ner (Eng.) 4. Maller (Eng.) Twee toestellen zijn reeds in Europa ge strand, terwijl de rest pas Zondag uit Euro pa kon vertrekken, op een viertal na, dat des middags zelfs nog niet in Athene was De nacht van Zondag op Maandag heeft niet veel verandering gebracht in den strijd. Scott bleef maar steeds voor, dank zij de zeer snelle machine en Parmentier. deed wat hij kon en achtervolgde hem. Maandagmorgen was Scott reeds bij Timor, terwijl Parmentier in Batavia landde onder daverend enthousiasme. Intusschen hebben de Mollisons den strijd definitief opgegeven. Naar Reuters bijz. dienst uit Port Darwin melde, is de „Uiver" om 23.20 (Amst. Tijd) daar aangekomen. Aneta meldde Maandagavond, dat de Uiver te 19.20 N.T. te Koepang was geland. De Uiver vertrok uit Koepang te 21.10 N.T. Reuters Bijz. dienst meldt ^öit Melbourne, dat het marinevaartuig Moresby dat in de Timorzee is gestationeerd op de route, "het Nederlandsche vliegtuig „Uiver" om 10 uur A.T. heeft waargenomen. Reuters bijzondere dienst seint uit Charle- ville in Queensland, dat Scott en Black met hun D H. Cornet om 23.04 (A.T.) daar zijn aangekomen. Doodelijk ongeval van een deelnemer. Fairey Fox valt brandend neer in Italië. Bestuurders gedood. Reuter seint uit Londen Het vliegtuig de „Fairey Fox" bestuurd door Gilman en Bai- nes (nr-. 62) is Maandagmorgen bij Palazza San Gervasio in de Italiaansche provincie Potenta te pieter gevallen. Het vliegtuig vloog in brand en de inzittenden werden verkoold. Gilman was juist uit Rome naar Athene ver trokken. Scott is Maandagnacht als eerste vliegtuig om 3 uur te Melbourne aan gekomen en is dus winnaar van de groote snelheidsprijs. De Hollandsche Uiver was vanmor gen 9.05 uur te Charleville, dus nog 1000 K.M. van Melbourne. De Uiver is om 10.05 vanafl. /^'laatste sta- tion Narramine opgestegen en wóïüt heden morgen te ongeveer 11 uur te Melbourne verwacht. Bij het afdrukken van dit blad heden mid dag te 1230 bereiken ons verwarde telefoni sche berichten. De een zegt de Uiver is er dan volgt weer een tegenspraak dat de ma chine nog niet aan het eindpunt is geland. Echter is het zoo goed als vast dat onze Ui ver de handicapprijs zal winnen en de twee de in de snelheids-race. GEMEENTE WIERINGEN. OUDERAVOND O.L.S. OOSTERLAND. (Spelling Marchant.) De ouderavonden in Oosterland mogen zich blijkbaar in een groeiende belangstelling verheugen. Want toen de voorzitter de bij eenkomst opende, kon hij 45 ouders welkom heten. De hr. Jb. Heijblok las daarna de no tulen van de vorige vergadering, waar nie mand iets op aan te merken had. Vervolgens bracht 't^hoofd der school ver slag uit van de d^j^Jmer zo uitstekend geslaagde schoolreiSJSTdank brengend aan allen, die daartoe hun krachten hebben ge geven, in 't bijzonder aan de oudercommissie Het financieel verslag van een en ander verwierf de goedkeuring der vergadering. Medegedeeld werden daarna de plannen voor 't a.s. Sinterklaasfeest. De bedoeling is om dit op dezelfde wijze te vieren als vorig jaar, terwijl bovendien de niet-schoolgaande kinderen van 3 jaar en ouder deze keer ook mogen meedoen. Ook in verband daarmee wordt gerekend op flinke steun van de bur gerij, daar dit uiteraard meer kosten met zich brengt. De leerlingen der hoogste klas sen hebben al met veel animo een toneel stukje in studie genomen, terwijl ook de kleintjes iets ten beste zullen geven. Het verdere deel van het programma zal tot de verrassingen behooren. De hr. A. Klein was reeds zo welwillend 't gratis gebruik van z'n lokaal toe te zeggen. Juffrouw Veenstra las daarna een fijnge- voeld stukje voor, n.1. „Immetje" uit „Kinde ren uit mijn klas", door P. J. Cohen-de Vries. De aandachtige stilte, waarmee een en an der werd aangehoord, getuigde van de waar dering der aanwezigen. In de pauze, die nu volgde, werd, onder 't genot van een kopje thee met een koekje, gestemd voor 't vervul len van de vacature in de Oudercommissie, ontstaan door 't bedanken van den hr. C. M. Tijsen. 't Resultaat was, dat mej. A. Kool- Mulder 't van haar man won en daarmee als eerste vrouw in de commissie zitting nam. In de pauze was tevens gelegenheid tot 't bekijken van het werk der kinderen, waar van vele ouders gebruik maakten. Daarna was 't woord aan meester Overeem, die tot onderwerp had„Het kind en de School." Op bevattelijke wijze, verduidelijkt met voorbeelden uit het dagelijkse leven, die iedere moeder en vader kon ervaren, gaat spr. de ontwikkelingsgang na van 't kind, vóór het op de schoolbank plaats neemt. Spr. wijst op de grote overgang, die 't schoolbezoek voor 't kind betekent. Immersz'n vrijheid, z'n spel en z'n fantasie zullen, wanneer 't kind op school komt, noodzakelijker wijze min of meer beperkt moeten .worden, hoewel de school ten allen tijde dient te waken tegen al te sterk remmende inwerking. Symbool van de school is 't zitten in de bank, 't moe ten luisteren naar de juffrouw of de mees ter. In 't kinderleven komt 't besef van een plicht en een taak, die vervuld moeten wor den. De vrijheid dient, in goede banen te worden geleid. Brengtde school aan 't in vrijheid opgegroeide kijid dus eensdeels ver lies, aan de andere kapt zal ze daarvoor méér terug moeten geven. Veel van wat ge leerd werd zal worden vergeten (ieder weet dat!), maar in elk geval zal de school 't kind zover moeten bréngen, dat hij straks verder, z'n eigen weg zal kunnen gaan. Daarom zal de onderwijzer z'n krachten in spannen om 't kind plezier in z'n werk te doen krijgen, dan zal hij straks minder los laten, naarmate hij op* school eenmaal meer inderdaad verworven hjeeft. Bij de geanimeerde nabespreking wordt nogmaals thee met koek aangeboden en daar na volgt de rondvraag, waarbij enkele vra gen worden gesteld, die naar genoegen wor den beantwoord. Dan 'sluit de hr. Boon op de gebruikelijke wijze deze prettige ouder avond, die zeker aan 't doeln.1. meerdere samenwerking tussen ouders en onderwijzend personeel en grotere belangstelling voor eikaars werk, waarmee ,'t kind slechts gebaat kan zijn, heeft beantwóord. DE GYM. - UITVOERING. Zondagavond dan zal de Gym. e engroot non-stop-program ma afwerken. Iets geheel nieuws dus De bonte-avond is een aaneenschakeling van gymnastiek, goochelkunst, voordrachten, zang, enz. Wie iets bijzonders wil zien en genieten, azl het Zondagavond bii de Gym kunnen vin den. POLITIE. Gevonden èen mand en een paar witte handschoenen. Verloren een belastingplaatje, een rood kindertaschje en een reservewiel van een auto met een dekkleed. Inl. Gem. bode. Ziekte van. Weil. Naar wij vernemen is in deze gepieente :een geval van de gevreesde ziekte vafi Weil geconsta teerd en. wel te Westerland. Politie. Door de Rijkspolitie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen den 20- jarigenC C. M. alhier terzake van open bare dronkenschap. V. C. J. B. te Oosterland. Vrijdag 26 Oct. a.s. des avonds 8 uur vergadering. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 19 Oct. 1934. Op de ge houden Kaasmarkt waren in totaal 77 jstapels, wegende 117.000 K.g. kaas aan gevoerd, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas 44 stapels Kleine f 20.50 12 stapels Commissie, rood f 22 en blank f 17 1 stapel Middelbare f 16. Boeren kaas 5 stapels Kleine f 2|2,50 en 25 sta pels Commissie f 26< Alles met rijks- merk. Handel matig. ALKMAAR, 19 Oct. 1934. Op de ge houden Graanmarkt waren in totaal 2084 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt 19 voertarwe f 4.55-f 5 688 gerst f 5-15.60 en id cthav. f 5.82y2- f6 744 haver f 5.70-f 7 137 boonen, w.o.: paarde f 6; bruine f 13.50- f 15 duivenf 8-f 8.50 en witte boóhen f 21-f 24 |2 mosterdzaad, prijs niet genoteerd 55 karwijzaad f 14- f 18.50; 13 karwijzaad f 13 8 H.L. Diversen Tuinboonen f 5.50-f 6; 418 erwten, w.o.; kleine groene f 8-f 9.50 groote groene f 12-f 17; grauwe f 12-f 27 vale f 13- f 18.50 en platte vale erwten f 19-f 23. Alles per 100 Kg. Handel matig. Middenmeer. Feestavond V.V. Flevo. De door onze plaatselijke Voeibal ver- eeniging in Hotel Smit georganiseerde feestavond is een succes-avond ge weest voor het sportlievend publiek. Te ruim acht uur heette de lieer van Vegten (wegens tijdelijke afwezigheid van den voorz.) de talrijke aanwezi gen in een hartelijke toespraak wol kom, inzonderheid de V. V. van Me- aemblik en Twisk welke voor deze ge legenheid door hun aanwezigheid blijk gaven van sportief medeleven. Spr. releveerde in t kort het doei van dezen feestavond met als hooidscliotel trek king verloting „Flevo" en wenscht al len een genotvolle avond. Het speciaal voor dezen avond ge ëngageerde orkest onder directie van den heer M. Kooij brach: al spoedig een echt feestelijke stemming onder de aanwezigen. De verloting had plaats ten overstaan van onze polder-politie en had een vlot verloop. Aan allen die nebben medegewerkt tot den verkoop der loten, inzonderheid de beide da mes Onderdijk die zich speciaal dezen avond buitengewoon hebben beijverd met het verkoopen der loten, wordt dank gebracht door den voorzitter. De spanning voor de trekking was vanzelfsprekend groot. De hoofdprijs werd gewonnen door den heer Suyker buyk te Slootdorp. Hierop volgde op Amerikaansche verkoop van een taart beschikbaar gesteld door den heer K. Kok, welke een mooi bedrag opbracht voor de kas. We mogen constatee- ren dat „Flevo" een genotvolle avond heeft bezorgd, hetgeen ook werd ver tolkt door den Voorz. der Voetbal-ver een. M. F. C. Was deze avond een goede avond voor het publiek, daarentegen was ze ook een succes voor de ijverige en stoere werkers van „Flevo" met haar accuraat bestuur. Wanneer we weten dat in zeer korten tijd deze vereeni- ging van meetaf begonnen met smalle beurs en thans is uitgegroeid niet al leen in enthousiaste voetballers, doch ook bezit een eigen „clubgebouw" met de vele daarbij benoodigde aanklee ding dan zien we dat reeds een spor tieve geest gaat heerschen bij „Flevo". Moge het zijn dat dit waar deering vindt ook bij het bezoeken der wedstrijden. Het bal hield velen nog geruimen tijd gezellig bijeen. -- Wieringermeerpolder. Een goe de opbrengst. Ten bewijze dat hier de verbouw van voederbieten loonend is mag, blijken uit een opbrengst van het proefbedrijf, beheerder de heer A. Langereis. In totaal werd geoogst van 24 Are ruim 15000 Kg. Groenkraag Jaapjes bieten. Inderdaad een buiten gewone opbrengst, hetwelk bedraagt per H.A. ruim 60.000 Kg. Politie. Gevonden Dames hand- tasch. Inlichtingen Politie Middenmeer. TREKKINGSLIJST VERLOTING FLEVO. Lotnummer 4, Prijsnummer 19 Kaas 1422 Ringers chocolade ;2342 Vulpotlood 50—23 Flesch Augurken 9025 Flesch Fixit937 Sierkan 107—28 Flesch Oudeur 12736 Worst148—34 Worst188—35 Worst208— 3 Schilderij 22713 Flesch wijn 22839 Worst22911 Doos Kwatta 24638 Worst; 279—26 Dominospel; 456—6 Koffer; 545—17 Doos Verkade 622—41 Worst628—2 Schil derij 699—37 Worst678—14 Aschbak 703— 1 Rijwiel714—20 Tabak met pijp 724—12 Scheerapparaat77918 Doos de Jong's Cho colade 78610 Sierkan 791—30 Boek 817 5 50 sigaren 8189 25 Sigaren 853—33 Worst860—15 Ringers chocolade 868—8 Fotodoos 897—21 Tasch89829 Boek 924—32 Worst925—4 Etui lepeltjes 934—27 Flesch Violette 94316 Dambord m. schij ven 94440 Worst95824 Bus Perziken 981—31 Boek. De prijzen kunnen tot en met 20 Nov. 1934 afgehaald worden b'j den Secretaris van Fle vo (Th. J. van Vegten), p.a. Bosker's Boekh. Middenmeer.) Na bovengenoemde datum ver vallen de niet afgehaalde prijzen aan de ver- eeniging. FRIEZEN EN FRIEZINNEN IN DE WIERINGERMEER EN OMSTREKEN. Is het jullie bekend dat Zondagavond 28 October om 7Vs uur bij K. Zeeman te Lutjewinkel een mooie Friesche avond wordt gehouden Weten jullie dat deze avond verzorgd wordt door de in en buiten Fries land zoo bekende BAREND en MARTSJE en hun dochter TJITSKE. Daarom, vergeet niet deze avond te bezoeken. Werd anders naar gewoonte een Friesch tooneelstuk opgevoerd, deze keer meende het bestuur voor de ver andering (en op verzoek) de Fam. Barend v. d. Veen eens voor het voetlicht te laten komen om dan pijn. Febr. zelf nog eens een tooneelstuk op te voeren. Wij twijfelen er niet aan dat deze keus goed is geweest en verwachten dan ook een volle zaal met be zoekers, om op die manier te bemerken dat zulks op prijs wordt gesteld. Namens 't bestuur J. W. HILVERDA, Secr. Krite Schagen, Lutjewinkel B 90. Uit „HET WITTE KRUIS." Dat het Bestuur van de afd. Wieringermeer van de Nd. Holl. Vereen. Het Witte Kruis nog al eens moei lijkheden tegenkomt met het materiaal uit de magazijnen te Slootdorp en Middenmeer spreekt welhaast vanzelf en is eén- öórzaak, dat het Bestuur een beroep doet óp Éaar' lp- den en tevens een waarschuwing doét hoö- ren. w sdo' i Ieder lid kan, indien op tijd dé'iCp^iiibutie is betaald, ten alle tijde materiaal,uit de beide magazijnen in bruikleen worden afge staan (op schriftelijk advies van een arts), maar wordt tijdens het gebruik, daar...aan sprakelijk voor gesteld. Een énkele' 'maal wordt hier wel eens tegen gezondigd,omdat verwaarloozing of beschadiging helaas nog te veelvuldig voorkomen. gn' Verder is het haast schering en .m^ag/.d&t leden, die iets in bruikleen hebben, hei ar.til-^ kei na gebruik niet direct weer naar het JhA- gazijn terug brengen of zenden, maar het dagen, weken en (het komt niet sporadisch voor) zelfs maanden in hun bezit, -.Irnud^, waarvan het Bestuur welhaast móët aanne- men, dat men vergeten is het in zijn &ezii te hebben. f Als ieder lid nu eens nadenkt hoevéél',last dit het bestuur en de Magazyhbe^aarders veroorzaakt, dan wil het Bestuur gaai^je aan--r nemen, dat in 't vervolg niemand hét gebód meer zal overtreden. Het ergste ip :deze..,.vja wel, dat anderen soms van het gebruik ,ver- stoken moeten blijven, omdat door slordigheid het materiaal niet wordt teruggebracht Beide magazijnen zijn volgensdé ëfscken.: des tijds ingericht en veel is. er .vpprrarfig. Maar het geeft te denken, dat het 'is voor gekomen, dat van de 12 thermometers waar van in nood Dr. Hoogkamer er gtiyé,h lnog enkele bij gaf, er niet één meer in het maga zijn voorradig was. Dit maar eens. 'als, een van de vele voorbeelden. Het moet toch niet noodzakelijk ,zijn_, dat een paar Bestuursleden er op uit ;trékken .om verschillende materialen weer bij dé ie$en?,op te halen. Laat dat ae eerste en deTaatBtè"S^er geweest zijn. Het bestuur hoopt van harte, dat het niet genoodzaakt zal worden scherpere maatrege len te treffen wat allicht ontaardt in belem- meringen van een goed functioheerén van het Witte Kruis, maar laat dit de laatste waarschuwing zijn voor ieder lid -zonder uit zondering. Dat ieder zijn eigen belang begrijpe en dat van zijn medemensch. EEN JULES VERNE GEDACHTE? WEEFSTOFVEZELBOUW IN DE WIERINGERMEER. Wij lezen in de Sparendammer." Buiïrfcou- rant het volgende artikel In „De Ellendigen" schreef Viefcèif^Hugo reeds, dat Brandnetels zich uitstekend1? leenen tot het verkrijgen van een vezel, die zich zeer geschikt laat bewerken in de weverij en spin nerij (texeltielindustrie) Meulenhof D. J. van der Ven, begint op blz. 144. van?,;.zijn boekje „Bloemen", (helaas door: Meülêh'hof uitverkocht en wegens te hoogen prijs dér illustraties niet tot herdruk bestemd) een meer zakelijke beschrijving over déli •brand netel, teneinde zijn landgenooten tijdens'i de molibisatiejaren te nopen, teelt en fabrikaati. van dat artikel ter hand te nemen. Hij wijst er op, dat de firma Krossl en Sié-. bert te Weenen reeds een inrichting in be drijf hadden gesteld, die niet omslachtig! ,en kostbaar is. De gebleekte vezels zijn binnen 10 uur reeds voor het gebruik gereed en blij ken goedkooper te zijn dan katoen. Brandnetels kunnen 2 maal per jaafrifen wel in Juni en September worden geoogst en de zelve kunnen ook machinaal worden gemaaid. Wanneer de oogst 2 tot 3 dagen op.hej. land worden gedroogd, is de brandprikkel reed?r verdwenen. Daarna worden de stengels dopr kammen gehaald, om ze van takken enbia- deren te ontdoen, om daarna als vlas (linhen) te worden geheveld. De stengels moeten in dun natronloog worden gekookt, tot de bast loslaat. De lengte der vezelstof "ïs van 25 tot 30 Milimeter, terwijl die van katoen 15 tot 38 Milimeter is. De dikte der vezel is slechts het yijfhon- derdduizendste van een Meter, "wat in de spinnerij een krachtige weefdraad c&aatftoorgt. De vezel is zacht en glanzend, buigzaam (taai) en heeft iets van zijde. I De nette opbrengst der vezelstof, _ofschpon die afhankelijk is aan de ouderdom ger'sten gel, is ongeveer 13 der stengel. Bij vlas en hennep is de verhouding gunstiger," én'onge veer 20%, maar omdat de planten dichter bij elkaar staan, is de opbrengst der netto vezel stof niettemin per Hectare grooter. Een onderzoek van het K en K Versuch- anstallt für Textielindustrie te Brürm fheeft uitgewezen, dat van brandnetelvezel zeer fij ne draden kunnen worden gesponnen (dus daarvan een fijn doek kan worden verkre gen) en dezelve met voordeel zijn te verwer ken tot tricotage, onder en bovenkïëéding, lint en naaigaren en een fijn damast (tafel linnen) daarvan kan worden geweven. Nog grooter voordeel dan het verkrijgen van netelspin en weefstof is wel, dat pok het afval niet verloren gaat, doch ook'ee$ uitste kend veevoeder oplevert, dat verduurzaamd kan worden. Het laatste heeft alleen betrek king op datgene, wat als afval van den sten gel wordt afgescheiden, doch buitendien heeft ook de vezelstof op zichzelf (als iedere andere weefstofvezel) een residu, namglHk de meer korte vezel) die niet gesShJkFïs^xmi er een sterke, fijne draad van te spinnen. Die afval is weder uiterst geschikt voor het maken van papier, watten en schietkatoen. Tot zoover gaat de schrijver va, waardig boekje „Bloemen", zondé: beschouwingen te treden over de wijze, waarop de productie van brandnetels "^'löoet worden verkregen of die, waarop dezelve als vezelstof een middel zou kunnen Wórdërt ^m onze textielindustrie een krachtigè^ të' geven en de welvaart van Nederland en zijn FRIEZEN en FRIEZINNEN YN 'e Mar SNEIN (Zondag) 28 OCT. jouns om V/2 ure komme !Hb s:' Kom sa machtig mogelijk Tagongspriis 50 ct. DIT WIRDT EEN ECHTE FRYSKE JOUN.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2