30ct,N HALF POND TWEEDE BLAD. VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN NOORD-STER Ér *$?-■ 1 BI! waarborgt No. 86 WIERINGER COURANT JA DA'S MAN.... '1 Aki A" DE „UIVER." MELBOURNE-RACE. Thea Rasche vertelt. In de „Daily Man". De „Daily Mail" bevat een uitvoerig relaas van de Duitsche vlieg,ster Thea Rasche, die met de „Uiver" naar Australië is gevlogen, welk relaas uit Alburry, waar het Douglas-toestel de gedwongen tusschenlanding moest ma ken, werd verzonden. De drie en een halve dag tusschen Mildenhail en Melbourne zijn de groot ste gebeurtenis in mijn geheele vlieg- carière. Het is een schitterende Douglas-toe- stel, bestuurd door de Nederlandsche vliegers Par,mentier en Moll, dat mij deze dagen gedragen heeft. Zelfs in den strijd tegen het slechte weer, lag het toestel als een vogel in de lucht. Het feit, dat het in het toestel zeer rustig was, maakte het mij mogelijk met gewone stem te spreken met mijn beide mede-passagiers Nederland sche bankiers. Een van hen verteicie me, dat hij uit Zuid-Amerika is ge komen om aan de vlucht deel te ne men. Thea Rasche vertelt verder, dat zij de eenige vrouw aan boord is tusschen zes (mannen en hoe zij, daar zij niet mocht besturen, zich gedwongen voel de het vrouwelijke deel van het werk te doen, bestaande uit het opdienen van de sandwiches en de thee, Hol- landsche gebakjes en koffie. De reis was buitengewoon comfortabel, on danks de hitte en de inspanning. Wij wisten gedurende de geheele vlucht onze positie in de race, dank zij de radio. Het meest bewogen moment was te Allahabad, toen we de Molli sons voorbij gingen, die tengevolge van motordefect opgaven. Scott en Black, op wie wij weinig hadden gere kend, verschenen plotseling. Wij wa ren echter vaker dan zij gedwongen te landen, om te tanken, en verloren daardoor tijd op hen. Onze gevaarlijk ste tegenstander achter ons was Tur ner in de Boeing. Ofschoon wij overal enthousiast werden begroet, was de ontvangst te Batavia de hartelijkste, daar onze zes Nederlanders duizenden brieven met groeten naar hun landgenooten in de koloniën meebrachten. Indien wij alle mascottes hadden meegenomen, die ons waren gegeven, dan zouden wij zeker te zwaar zijn ge weest. Zij kwamen overal vandaan - Duitschland, Nederland, Engeland, Amerika. „Ik ben niet bijgeloovig, maar een ding moet ik toegeven. Ik had een klein stukje hout meegenomen, gevat in koper, met de inscriptie „Touch Wood Ik hield het hout vast, toen wij over de Timor-zee vlogen, welke de ondergang voor vele vliegers is. Wij vlogen over hooge zwijgende ber gen, reusachtige zeeën, woestijnen, steden, vele landen. Toen ik van 'n hoogte van duizenden voet op de wereld keek, wist ik niet wat ik het meest moest bewonde ren, -- de grootheid en de majesteit van de aarde of het wonder van de menschelijke techniek, welke haar heeft overwonnen. Wtij vlogen over grenzen, zonder het te weten grenzen, die zoo hevig door verschillende Viaties worden betwist. We hadden liet geluk de wereld te' zien van het standpunt der Engelen en alle aardsche tegenstellingen te ver geten. Het kan zijn, dat wij, vliegers, die de wereld zoo vaak op deze wijze zien, zulke goede kameraden zijn, om dat wij geen antagonisme kennen en slechts den strijd met de elementen en de materieele hindernissen. Dit laatste uur is het ergste van de geheele race, het is een dubbeltje op zijn kant met steeds veminderde ben- zine-voorraad. Kort voordat wij ons doel, Melbour ne bereikten, op minder dan 200 mijl afstand, moesten wij in den nacht lan den. We bevonden ons in de buun van Alburry en zonden seinen uit om ben zine. We doen ons best om voldoende te krijgen om de laatste étappe af ie leggen. Overigens is alles in arde. Scheveilingen, D. Meerburg te Katwijk, J. J. v.d. Toorn^Scheveningen, C. Vro lijk te Schevenigen. B. In de comfhissie voor de vissche rij op en den handel in consumptie-gar nalen tot lid tevens voorzitter dr. J. G. Hamaker te Breskens tot leden A. J. Gambier te Breskens, J. van Dam te Stellendam, M. Jansen te Stellendam, M. Keyser te Stellendam, C. van de Ket teriji te Arnemuiden, R. v.d. Lei te Wol dendorp gem. Termunterzijl, W. A. Pelle te Middelburg, J. Stevenson te Den Helder, D. Vlas Wzn. te Oude Schild (Texel.) C. In de commissie voor de mossel visscherij en den mosselhandel tot lid tevens voorzitter mr. A. J. van der Hoeven te Tholen tot leden W. van der Berg te Bruinisse, F. J. L. H. Dhoo- ge te Philipine, Jb. Koorn Dzn. te Hip- polytushoef, G. G. Harmeloo te Philip- pine, C. Sinks te Ierseke. D. In de cojmmissie voor den ansjo vishandel tot lid tevens voorzitter mr. A.. Hilbringh Prins te Amsterdam tot leden J. van der Koog te Rijswijk, L. Kramer, Huizen; T. de Rook te Lem mer, Th. Sterk te Volendam. - i- - FAILLISSEMENTEN. De rechtbank te Alkmaar heeft he den het faillissement uitgesproken van H. A. Evers fabrikant te Alkmaar, Westerweg 332, handelende onder den firmanaam Generaal Likeur- en Limo nade-fabriek Hollaar, met benoeming van mr. Ledeboer tot r.-c. en 'mi', de Lange tot cur. J. Hoekstra, koopman te Heerhugo- waard-Zuid, met benoeming van mr. Krabbe tot r.-c. en mr. Judell tot cur. J. Toes, tuinman te Groote Keeten bij Zijpe met benoeming van mr. Ub- bens tot r.-c. en mr. Buiskool tot cur. BINNENLANDSCH NIEUWS. WORDT ER TE VEEL AAN SPORT GEDAAN Sportmanie en haar consequinties. Wat een tegenstander van veel sportbeoefenen betoogt. Sport en volksgezondheid. De „com plete happiness" van den sportman. JISMARCK zei, dat de Fransch-Duitsche oorlog gewonnen werd door den Duit- sehen schoolmeester, die de jeugd tucht en plichtsbesef had geleefdEngelsche staats lieden hebben wel eens verkondigd, dat de slag bij Waterloo, ja, de heele wereldoorlog feitelijk gewonnen werd op de sportvelden van Eton. Met zulke uitspraken wordt bedoeld dat de geest van een volk van beslissenden invloed is op den afloop van oorlogen letterlijk ge nomen beteekenen die phrasen weinig als iedere zegevierende veldheer of Caesar een soortgelijke verklaring van zijn triomf zou hebben afgelegd, zouden wij een boekdeel kunnen vullen met beproefde methoden om oorlogen te winnen. Eén ding is echter zeker en dat is het rots vaste geloof van vele volken en van vele re geeringen in de noodzakelijkheid van intense sportbeoefening, waardoor het ras flink wordt en mannelijkheid wordt aangekweekt, het geen niet alleen in een eventueelen oorlog, maar ook in den levensstrijd te pas kan ko men. Dat deze opvatting algemeen is, wordt bewezen door den aanleg van gemeentelijke sportterreinen, subsidies aan sportvereenigin- gen, stadionbouw, enz. Daarnaast heerscht de overtuiging dat sportbeoefening voor het in dividu absoluut noodzakelijk is om fit te blij ven, en om de kwalen van den ouderdom zoo lang mogelijk te ontloopen. Lees een boek over 'smenschen gezondheid en er wordt steeds in gehamerd op die noodzakelijkheid van lichaamsoefening lees een krant en gij vindt er een uitgebreide sportrubriek in zie menschen met vacantie gaan en tot hun ba gage behooren steevast een tennisracket, een zwempak, golfclubs. Men spreekt over wedstrijden, competities, nieuwe records, men is trotsch op verrichtin gen van elftallen, op nationale sporthelden en -helddinnen, en men is ervan overtuigd, dat de man en de vrouw die iederen dag een paar sets tennis of een rondje golf spelen, den weg naar volmaakte gezondheid hebben gevonden. Dat echter niet iedereen het met die opvat ting eens is, bleek ons uit een gesprek met Visscherij-commissie ingesteld. De minister van economische zaken heeft ingesteld de volgende coültus- sies a. een commissie voor de haring- drijfnetvisscherij b. een commissie voor de visscherij op en den handel in consumptie-gar nalen c. een commissie voor de mossel- visscherij en den mosselhandel d. een commissie voor den ansjovis- handel en benoemd A. in de commissie voor de haring- drijfnetvisscherij tot lid, tevens voor zitter, W. Richter Uitdenbogaardt te 's-Gravenhage tot leden C. den Duik te Katwijk P. Goedknegt te Vlaairdin gen N. Haasnoot te Katwijk, I. J. Hoo gendijk te Vlaardingen, J. Katan te Vlaardingen, mr. J. H. Kiewiet de Jon- te 's-Gravenhage, P. Knoester te een zeer vooraanstaand Nederlander, leider van een der grootste handelsondernemingen in de hoofdstad. Wat hij in het midden bracht over deze, zeker niet onbelangrijke, aangele genheid komt neer op het volgende „Duizenden jonge menschen besteden te genwoordig ten minste tien uur per week aan sportbeoefening. Als zij evenveel tijd en ener gie besteedden aan studie, zouden zij heel wat meer bereiken, vreemde talen bijvoor beeld perfect leer en spreken en schrijven, of op ander terrein hun kennis vermeerderen, en zich zoodoende meer kansen scheppen om in het leven te slagen. Evenveel tijd en moeite besteed aan een handwerk en de glorie der gilden zou herleven, mooie meubelen zouden weer met de hand worden gemaakt, veel verborgen talent zou tot uiting komen." „Maar de volksgezondheid zou onder sport- afschaffing lijden wierpen wij tegen. „Afgezien van het feit, dat in het beoefe nen van een handwerk evenveel lichaamsbe weging zit als in het hollen achter een bal.' luidde het antwoord, „is dit een volstrekt on bewezen hypothese. De Franschman is over het algemeen geen sportenhousiast, als geheel genomen doet het Fransche volk minder aan sportbeoefening dan andere Europeesche na ties.. Toch zijn de Franschen geen invaliden, zij leven zeker evenlang als de Nederlanders, Engelschen of Duitschers en zijn zeker even gezond. Zij vermijden echter de gevaren van de sport, terwijl heel wat van onze landge nooten op jeugdigen leeftijd hun vitaliteit te veel aanspreken." O „Ik behoef u niet te zeggen, dat vele ath- leten jong sterven en dat aan het hart dik wijls te zware eischen worden gesteld. Het is mogelijk dat de beoefening van voetbal en hockey op de scholen aanbeveling verdient, dit zijn sporten in ploeg verband, de jeugd wordt „teamspirit" bijgebracht en leert glim lachend een nederlaag te aanvaarden. Dat geef ik toe en ik zou volstrekt de sport niet willen bannen uit de opvoeding van de jeugd. Maar het lijkt mij dwaasheid de zaak zóó ver te drijven, dat mannen die naar de veertig loopen, nog tennissen of moeizaam over een golflinks strompelen. Met behoud-van-[ zondheid (het gebruikelijke motief) heeft deze gewoonte niets te maken. Neem mijzelf. Ik zit zeker tachtig uur per weeg achter mijn bureau, 's bezoek ik wel eens een schouwburg of bioscoop, of ik heb een diner, of lees thuis. Per jaar loop ik slechts weinig kilome op een koker r ZENUW-TABLETTEN dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. GEMEENTE WIERINGEN. BIJ SUCCES LANGS DE LIJN Zondag heb ik weer genoten hoor Als van ouds won Succes met maar eventjes 4-0 van Alkmaar. Ik had het werkelijk niet gedacht en er waren meer supporters, die Zondag eenigs- zins met een bezwaard hart naar de Koog toe gingen. Maai' het is nogal meegevallen. De vele toeschouwers hebben zeker niet te klagen gehad over het spel van onze jongens. Ze hadden dan ook wel wat goed te ma ken van den laatsten thuiswedstrijd tegen Nieuwe Niedorp. Enfin zoo'n wedstrijd als deze geeft je weer goeden moed en ook de penningmeester was best in zijn humeur want ik geloof wel dat hij aardig wat in 't laadje heeft ge streken. Maar dat moet ook en daar om nog een woord tegen het geachte publiek, steunt uw vereeniging. Het is mij opgevallen, dat er ook steeds meer vrouwelijk publiek de wedstrij den komt bijwonen. Beperkte het zich eerst hoofdzakelijk bij jonge da mes, thans komen er ook oudjes, die zich bijzonder schijnen te interessee ren voor het bruine monster. We kun nu gerust srpeken van 'n bont publiek waarvan de schoonmoeders toch wel het meest opvallen. Doch ze moeten het niet te bont maken, want ook da mes kunnen zich niet altijd bedwin gen, als ef iets gebeurt in een wed strijd en dan vallen er ook leelijke woorden uit de damesmondjes. Geluk kig dat we beschikken over een g;oede terreincommissaris, die het publiek met zijn wandelstok kan bedwingen. Nu nog een paar woordjes over den wedstrijd. Het elftal van verleden week was dezen keer eens gehand haafd. Buiten de lijnen was een klei ne verandering ondergaan, onze Daan fungeerde n.l. als grensrechter en Maar ten was dus heelemaal verdrongen. Het staat toch wel hé een grensrech ter in tenue en we krijgen nu eigen lijk een keurige ploeg, waar menigeen een puntje aan kan zuigen, doch laten we niet te verwaand worden. Dirk heeft Zondag bewezen dat hij zijn plaats volkomen waard is en Jantje is ook best thans in de voorhoede. Al- bert scheert tegenwoordig beter, dan hij voetbalt wat scheelt er toch aan Kerl Over het algemeen hebben on ze jongens een goeden wedstrijd ge speeld en Alkmaar had niet veel in te brengen. De reserves waren naar J. V. C. te Julianadorp. Alhoewel ze eerst met 4-0 voorstonden, moesten ze tenslotte met een gelijk spel 5-5 tevreden zijn. Ik hoorde dat Edel en Thies zeer produc tief was en een viertal coals maakte, misschien werk voor de T. C. Succes III speelde 's-piorgens tegen Oude Schild en speelde ook al gelijk 3-3 het valt ook niet mee tegen luidjes van 100 kilo. A.s. Zondag hebben we een mooien wedstrijd te verwachten, dan komt Purpiestijn op bezoek en mocht Suc ces dan niet kunnen winnen, zeker valt er voor hen nog wat te leeren. Dus supporters, verzuimt niet, dezen wed strijd bij te wonen. De reserves gaan naar Wieringerwaard en ik geef hun 'n goeden kans. als er maar wordt aan gepakt. Dus reken ik op jullie allen hoor. CUPIDO. Politie. Verl. twee gymschoenen. Gev. een schipperspet. Inlichtingen bij den Gem.-Bode. Verlof B. Ingevolge de Drankwet is aan Mw. de Wed. S. de Vries Pzn. een verlof B verleend ten behoeve van het ceel Zandburen 41a. Dienstplicht. De dienstplichtige H. B. van de lichting 1922 uit de gemeen te Oude Pekela, en wonende alhier te Den Oever, zal op 19 Nov. a.s te As sen bij het le Regiment Infanterie voor straf onder de wapenen moeten komen. Genoejmde dienstplichtige voldeed ook na aanzegging niet aan 't voorschrift zijn militair zakboekje ten raadlhuize in te leveren. De opkomst is voor onbepaalden tijd. Verloting. De verloting van de Voet bal^ ere eniging „Succes" alhier, ten behoeve van het trainersfonds zal op 1 November a.s., worden gehouden in de zaal van „Concordia", des avonds om 20.30 uur. BURGERLIJKE STAND Van 19 t.m. 25 Oct. 1934.) Geboren.: Jan Ynte, zoon van Mar- tinus W|. Kingma en C. C. Sneeboer Ernst Johan, z.v. J. Besseling en G. Duda Maria Aleida, d.v. H. G. Lan- ges en M. M. Arling Cornelis Jan, z.v. J. de Graaf en G. t. Bokkel. Gehuwd: P. de Haan en G. de Jongh. Als levenloos werd aangegeven een kind van H. Akkerman en A. Wolda. Politie. Door de plaatselijke rijkspo litie is pro ces-verbaal opgemaakt te gen den arbeider T. alhier, wegens valschheid in geschrifte, ten nadeele der gemeente Wieringen (onrechtma tig genooten werkloozensteun. Schaken. De uitslag der 4e ronde in de winter-competitie van de Wf. S. C. is als volgt A. Knipmeijer-B. Zanstra 1-0 J. de Ruiter-B.Zanstra, 0-1 A. Trager-P. Smit 0-1 P. Smit-A. Russelman 1-0 A. Knipmeijer-J. Navis 0-1 F. Koop- mans-S. Minnes 0-1 C. Bakker-W. Crommentuyn 1-0 B. Zanstra-P. Dek ker 1-0 P. Smit-D. Dokter 1-0 A. Trager-A. Russelman 1-0 F. Nicola- J. de Ruiter 0-1 A. Russeljnan-S. Min nes 0-1 S. Minnes-A. Russelman 1-0 A. Trager-A. Knipïneijer 0-1 P. Dek ker-B. Zanstra 0-1 J. Navis-F. Koop- mans 1-0. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. ters, en toch heb ik sinds 1920 geen dokter over den vloer gehad. Ik vat zelfs slechts hoogst zelden kou en ik heb voldoende ener gie om geestelijk werk te doen waar de sport beoefenaar bij zou neervallen. Mijn besluit om geen kostbare uren aan sport te offeren heeft tengevolge gehad dat ik iedere zes werkdagen twee maal zooveel werk verzet als anderen die geregeld op een tennis- of golf baan zijn te vinden. Daarbij komt dat ik volstrekt niet sterk-als-een-paard ben, zooals dat heet. Integendeel, in mijn jeugd voorspel de een arts mij, dat ik op mijn vijf-en-dertig- ste jaar aan chronische slechte spijs verteering zou gaan lijden als ik niet geregeld aan sport bleef doen. Ik betaalde f 2.50 voor de visite en het advies en besloot liever het voorbeeld te volgen van Franschen, Russen en Span jaarden, die weinig achter een bal aanhollen en mij niet te storen aan de opvatting van hen die de meening zijn toegedaan dat hun gezondheid in gevaar komt als zij niet zoo en zooveel uur per dag loopen of zich uitputten bij sportbeoefening. Jaren zijn voorbij ge gaan, en vandaag den dag voel ik mij nog fit en gezond als toen ik jong was. Dit schrijf ik toe aan het conserveeren van mijn ener gie, die ik niet op het sportveld heb opge bruikt. Lichamelijk doet de sportmanie den meesten menschen misschien geen kwaad, maar goed doet zij hun zeker nog minder. Sportbeoefening op een schaal waarop dit tegenwoordig geschiedt, is kolossale tijdver spilling de jeugd, die zich met alle kracht moet toeleggen op alles wat haar in den moeilijken levensstrijd van pas kan komen, versnippert haar tijd en concentreert zich niet op het werkelijk levensdoel. Nu wil ik de sport niet afschaffen, of haar zonder meer iedereen ontradenals ontspanning na in spanning heeft zij haar voordeelen, maar zij moet bijzaak blijven, en dat alleen de perma nente sportbeoefenaar een goede gezondheid genieten kan, is positief niet waar. Al te ve len zijn slaven van de sport geworden, en dat is een heel leelijk verschijnsel." O Naar aanleiding van dit requisitoir tegen de sport, dat gehouden werd met de toevoe ging zet-dat-maar-eens-in-de-krant, hebben wij ons gewend tot een bekend sportman en propagandist voor sportbeoefening, en ver volgens tot een arts die gerekend wordt tot de voetbalveteranen, die eenmaal niet voor de besten op zij gingen. Kolenschuit tegen ophaalbrug geva ren. Dinsdag tegen den avond is een groote kolenschuit bij 't doorvaren te gen de ophaalbrug gevaren, de brug was op het eerste gezicht deerlijk be schadigd, doch met vereende krachten wost men haar spoedig in haar oude vorm te brengen, en behoeft deze vrij drukke verkeersbrug, hoewel nog ver stel noodig is, niet geheel gestremd te worden. Bioscoop Zaal Kossen. Vanaf Vrijdag 26 Oct. draait in Bioscoop Kossen het beroemde Hollandsche filmwerk „Blee ke Bet". Zooals reeds is bekend ge- imaakt rijdt Vrijdag autobus op deze voorstelling van Van Ewijcksluis door Middelweg enz., terwijl Maandag de bus loopt vanaf Breezand via Konings wejg^ Schorweg, Westeinde enz. „Lees dit," hebben wij gezegd, „en zeg ons of de tegenzin in sport, door een man van naam en verdienste aan den dag gelegd, u overtuigt Zooals te verwachten was, waren de heeren volstrekt niet overtuigd dat onze zegsman den spijker op den kop had geslagen. Hun tegenwerpingen samenvattend, komen zij hierop neer „Nu en dan staat er iemand op die tegen overdreven sportbeoefening, ja zelfs tegen ma tige sportbeoefening zijn waarschuwende stem laat hooren, een Amsterdamsche arts heeft dat ook eens in een brochure gedaan, maar hun advies werd in den wind geslagen. Waarom Omdat deze tegenstanders ver schillende factoren wikken en wegen, maar andere weglaten. „Dat oorlogen of veldslagen gewonnen zijn zijn dank zij schoolmeester of intense sport beoefening, is inderdaad een aardig fabeltje en niet veel meer, maar dat in Duitschland na den verloren oorlog de sport een belang rijke plaats is gaan innemen, in het openbare leven, dat kanselier Hitier sportbeoefening aanmoedigt en voorschrijft en dat Duitsch land vol stadions is gebouwd, is een feitde bierdrinkende, slechts voor zijn werk levende Duitscher, heeft plaats gemaakt voor den sportieven Duitscher, en dit ver verschijnsel beteekent veel. In één opzicht maakt uw zegsman, die de sport zoo sterk veroordeelt, een kapitale fouthij put argu menten uit persoonlijke ondervinding. Zijn dokter raadde hem lichaamsbeweging aan, hij betaalde voor dit advies en sloeg het in den wind. Nu vertelt hij dat zijn weigering aan sport te doen hem een krachtig man heeft gemaakt en beter geschikt om vele uren te werken dan hij zou zijn geweest als hij des dokters advies had opgevolgd. Men is geneigd te vragen hoe hij weet dat hij er flinker op is geworden door zijn lichaam te laten roesten. Dat overdaad aan den anderen kant schaadt, behoeft geen betoog, er zijn honderden mannen en vrouwen die hun carrière hebben zien misloopen doordat zij de sport hun één-en-alles hebben gemaakt, ja, die hun gezondheid hebben bedorven door te vergeten dat matigheid in alles een eerste vereischte is. Dezulken hebben echter de sport misbruiktdaar kan de sport niets aan doen en tegenoever de honderden die deze dwaasheid hebben begaan, staan duizenden die geprofiteerd hebben van lichamsbeweging in de open lucht. O „Wij leven verscheidene jaren langer dan vroegere generaties. Statistieken van levens verzekeringsmaatschappijen wijzen dit onom- stootelijk uit en dit zou niet het geval zijn als de sport zoo noodlottig was voor onze gezondheid. Niet alleen de arts, maar ook ons verstand zegt ons dat het voor het li chaam niet goed kan zijn als zijn organen door een zittend leven buiten werking wor den gesteldhet kan niet natuurlijk zijn het lichaam te laten roesten. Maar er is meer en hier komen wij op een punt dat de tegen standers van sport altijd uit het oog verlie zen. De Engelsche uitspraak „the his com plete happiness in the victory against odds", geeft het standpunt van den waren sportsman zeer juist weer, en wat kan men eigenlijk méér verlangen dan momenten van „complete happiness" Niet iedereen leeft om geld te verdienen, en de ware sportliefhebber haalt meer uit het leven dan zijn stoelvaste, tè veel werkende medemensch. Tegenwoordig gaat de sport man van voetbal of hockey naar cricket of tennis over, dan naar golf, en op zijn ouden dag misschien naar een allerrustigst partijtje crocket op een grasveldje. Welke sport hij precies beoefent, doet er niet veel toe, hoofd zaak is dat hij het vooruitzicht heeft na ge- danen arbeid zijn geliefd spel te kunnen gaan beoefenen. De man die uitsluitend leeft om te werken, heeft geen ander perspectief dan opnieuw te gaan werken en dit moge voor enkelingen voldoende zijn, voor de meerder heid is het zeker niet. Dwaas is het ook het alternatief te stellen werk of sport. Meent men werkelijk dat de man die zich van de sport afwendt, zich begraaft in boeken, talen leert, geld verdient? Naïeve veronderstelling. De niet-sportman gaat naar een café, naar zijn bridgeclub, zoekt op zijn manier aflei ding, drank, kaarten, tabak, om van andere liefhebberijen nog maar te zwijgen. En daar om zullen geen duizend werkers-die-het-ver- hebben-gebracht ons overtuigen dat het beter is de sport links te laten liggen. Voor hun brandkast is dat misschien zoo, voor de volks gezondheid en voor het algemeen welzijn is afkeer van sport een kwade gewoonte, een ziekteverschijnsel." (Overgenomen uit het Alg. H.-bld.)

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3