osmia SP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR M'W^ voluma Sü PUROL TWEEDE BLAD. VRIJDAG 33 NOVEMBER 1934 No. WIERINGEN EN OMSTREKEN BIJ AANKOOP VULPEN GRATIS. BOSKER'S BOEKHANDEL H.-HOEF MIDDENMEER. WIERINGER COURAMTS BINNENLANDSCH NIEUWS. RECHTSZAKEN. Onjuiste aangifte van belastingen. Zes maanden gerequireerd. Voor de rechtbank te Amsterdam stond een directeur van, een N.V. te recht, verdacht van het doen van on juiste aangiften voor de dividend- en tantième-belasting en het aan den in specteur der belastingen overleggen van valsche stukken. Verdachte zou op deze wijze er in geslaagd zijn een zeer hoog bedrag aan de fiscus te onthouden in totaal -- hoofdsom en boeten -- zal hij f 41.000 aan de belasting moeten vet goede n. De officier van justitie mr. Versteegh noemde de daad van verdachte een zeer ernstige overtreding, waarvoor hij streng zal moeten worden gestraft. Hij heeft uit zijn N.V. aanzienlijke bedra gen overgeheveld naar zijn eigen ver mogen. De bewering van verdachte dat het slechts in de bedoeling, lag om reserves te vormen gaat niet op. Inder daad is het geld immers bij zijn privé vermogen gevoegd dit klemt tepieer. daar verdachte behalve directeur ook aandeelhouder is. Ook is ten onrechte een beroep gedaan op ministerieele resoluties, waarbij is bepaald, dat direc teuren van N.V.'s die buiten de aa[j- deelhouders om op onrechtmatige wij ze gelden aan hun N.V. onttrekken, zich ten opzichte van de belasting niet aan een straibaaFTeit schuldig maken. Er is hier echter geen sprake van onrecht matig onttrekken van bedragen. Ver dachte heeft slechts de hem als aan deelhouder toekomende gemaakte win sten aan zijn vermogen toegevoegd. Dit is dan ook strafbaar, omdat hij deze transactie tegenover de belasting ver zwegen heeft en aan het knoeien is ge gaan. Het beroep op zijn z.g. generaal pardon komt te laat, doch spr. wil er eenigermate rekening mee houden. De officier requireerde tegen ver dachte een gevangenisstraf van zes maanden. Heftige debatten. In de te Hoorn gehouden raadsver gadering werd na breedvoerige en som tijds zeer heftige debatten met 10 tegen 5 stemmen (die der S.D.A.P.) afgewe zen een verzoek van den Hoornschen Bestuurdersbond om mede instem ming te betuigen aan het petitionne ment van het N.V.V. inzake betere werk loozenzorg. Ook de slechte positie van de werkloozen, die in de Wieringer- meer zijn aangesteld, vormde een punt van bespreking, wat er toe leidde, dat er contact zal worden gezocht bij an dere gemeentebesturen, om te trachten gezamenlijk bij de regeering betere voorwaarden te verkrijgen. BUITENLANDSCH NIEUWS. RAMPZALIGE VERGISSING. In een restaurant op de Reeperbahn te Hamburg dacht een meisje, dat in de keu ken werkzaam was, dat een ander haar uit haar betrekking wilde verdringen. Zij nam een pan met 20 Liter kokende boullon en goot die over de vermeende verdringster. Deze moest naar een ziekenhuis worden ge bracht en het andere meisje werd gearres teerd. Toen de gewonde verhoord kon wor den, bleek zij in het geheel geen vijandschap tegenover haar aanrandster te koesteren Stadhuis door werkloozen bezet. Gemeentebestuur korten tijd gevangen. In St, Quentin (Frankrijk) schooiden voor het raadhuis eenige honderden werkloozen samen en drongei), ondanks het krachtige verzet van de plaatselijke politie, het gebouw binnen. Zij sloegen verschillende deuren en vensters in, bezetten eenige vertrekken en weigel den weg te gaan voordat zekere kortin gen op den werkloozensteun zouden zijn afgeschaft. Het gemeentebestuur is thans in ze keren zin de gevangene van de werk loozen. Het ingrijpen van de gewapende macht is slechts mogelijk met toestem ming, van den prefect, die nog niet ler plaatse was. Een later telegram meldt dat de maire ten slotte is gezwicht voor de eischen der werkloozen, die daarop weg trokken. GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 22 Nov. 1934. Alle leden aanwezig. De vergadering wordt gepresideerd door den oudsten wethouder, die den leden mededeelt, dat Burgemeester we gens ziekte verhinderd is deze vergade ring te leiden. Spr. spreekt de wensch uit, en hij verwacht dat hij dit namens alle leden doet, dat de Burgemeester weer spoedig geheel hersteld mag zijn en zijn werkzaamheden zal kunnen hei- vatten. Hierna worden de notulen voorgele zen en goedgekeurd. Mededeelingen en Ingekomen stukken Ingekomen zijn een besluit tot goed keuring van grondaankoop te Den Oe ver; procesverbaal van kasopneming bij den gem.-ontvanger en de maand staat der zeegras-exploitatie over Sep tember 1934; deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. van Mw. A. Diepgrond een verzoek om ontslag als onderwijzeres te Den Oe ver, ingaande 1 December a.s. Het ont slag wordt verleend. van J. Hof een verzoek om ontheffing van hondenbelasting over het 2e half jaar 1934. Wordt a erleend. van Gcd. Staten liet ontwerp voor een nieuwe salarisregeling voor deii burge meester, secretaris en ontvanger, met verzoekdaarover te adviseeren. Uit de regeling blijkt, dat de tijdelijke korting van 6 procent is omgezet in een vaste jaarwedde vermindering, terwijl een verdere salarisverlaging wordt doorge voerd van 5 a 4 pCt. De nieuwe regeling zal ingaan op 1 October j.1. De gemeen te is geplaatst in de 6e klasse. B. en W. kunnen zich met de nieuwe regeling vereenigen. Wordt goedgekeurd. De ontwerp-begrooting voor 1935 en van de Zeegras-Exploitatie over 1934-'35 worden aangeboden. Kerkplein onder een teerdek Ingekomen is een schrijven van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk 11. hoef, waal-in deze verzoeken, nu het Kerkplein weer van grind voorzien zal moeten worden, het beter zou zijn, dat een teerdek wordt aangebracht. Voorzitter stelt voor dit adres in ban den te stellen van B. en W1. Aldus besloten. Vervolgens is heden nog een schrij ven binnengekomen van de Wieringer Bestuurders Bond, waarin wordt ver zocht adheasie te betuigen aan het petitionnement van het N.V.V. waarin wordt aangedrongen, op verschillende verbeteringen der werkloozen betref fende. Het zou zeer op prijs worden ge steld als de raad het heden nog behan delde. Voorzitter zegt echter dat B. en W. het niet hebben kunnen behandelen De hr. J. Lont vindt 't een te ernstige zaak om daar rnaar direct een beslis sing te nemen, het is bovendien de vraag of het toelaatbaar is. Er zijn meerdere catagoriën die in aanmer king ko,men voor steun, als alleen de arbeiders. Weth. Tijsen zegt dat als de één ge holpen wordt, de kans grooter is dat ook een ander geholpen wordt. Spr. voelt er wel voor om het adres te steunen, de menschen zijn het noo- dig. De heer Oden zegt dat het petitionne ment van het N.V.V. geteekend is door 1 y2 millioten meerderjarige Nederlan ders, wat hier gevraagd wordt is ad heasie op het petitionnement. We weten allen dat de afbraak-poli tiek van de Regeering De voorzitter, is dat niet te kras uit- uitgedrukt mijnheer Oden Het is niet te kras gezegd mijnheer de voorzitter, ik kan me nog wel sterker uitdrukken. Tal van gemeenten komen aan de rand van den afgrond door de maat regelen die de regeering oplegt. Wij voc len het aan de lijve met de werkverschaf fings-misère. De heer Bakker wil het ook in B. en W. laten behandelen. De heer Oden zegt dat het dan te laat wordt. De heer Lont zegt dat hetgeen ge vraagd wordt in het petitionnement, misschien wel goed is, maar we hebben al meer gezien dat de regeering daar weinig acht op slaat. Dikwijls ver dwijnt het in de prullemand. Mevr. Wit-Slikker zegt dat het haar verwondert dat er nog stemmen op gaan in deze raad om tegen te stemmen Rondom kunnen we de ellende die wordt geleden, waarnemen. En het is niet de grondwerker waar voor betere maatregelen worden ge vraagd, maar de nood is algemeen, ook in intellectueele kringen wordt door werkloosheid armoe geleden. Er zijn in deze vergadering ook men schen die steun ontvangen en het noo- dig hebben ook. Hier zitten een aantal vrijzinnigen in den raad die maatregelen als deze moeten ondersteunen. Spr. somt een aantal gemeenten op waar met algemeenp stemmen door de raad werd beslotee^et adres te steu nen. Laat men nu eens vrijuit spreken hoe men er over denkt. De heer Lont, dat wil ik direct wel zeggen mevr. Wit. Ik ben er heelemaal niet tegen dat verbetering wordt gebracht in de toe stand van de werkloozen, en dat zij er slecht aan toe zijn weet ik ook, maar dat weet de regeering ook wel. Het zal slechts beter worden als een andere regeering komt „maai- dan van uw menschen." Tenslotte komt de regeering weer te recht, bij de kleine groep die het op moeten brengen en die groep wordt hoe langer hoe kleiner. Mevr. Wit-Slikker, de steun die de boeren wordt gegeven moet ook opge bracht worden. En het is een indirect belang voor het heele land als de koop kracht wordt verhoogd. Met 6 voor en 5 stemmen tegen wordt besloten aan het verzoek van de W. Be stuurdersbond te voldoen. De heeren Lont, Boersen, Doves, Bakker en Bosker stemden tegèn. Vervolgens wordt de begrooting van de Zeegras-exploitatie 1934-1935 en van de Gemeente aangeboden. Winkelsluiting. Op verzoek van den Minister van eco nomische Zaken wordt de winkelslui tingsverordening opnieuw vastgesteld. Aldus besloten. Belegging waarborgsommen bijzon dere lagere scholen. Tot nu toe waren de waarborgsom men, door de besturen der bijzondere lagere scholen gestort voor de stich ting van de schoolgebouwen, tijdelijk belegd bij de Boerenleenbank alhier. Aangezien deze bank geen onderpand voor beleggingen verstrekt en dit is een eisch van Gedeputeerde Staten, die nen die sommen elders te worden ge plaatst. B. en W. stellen daarom voor deze waarborgsom, groot respectievelijk f 8542,50 en f 4381,96, thans te beleggen bij de N.V. Bank voor de Ned. Gemeen ten te 's-Gravenhage, die daarvoor 31/» pCt. 's-jaars vergoedt. Van deze Bank wordt dooi* Ged. Stafèn niet vercischt, dat zij onderpand verstrekt. Wordt goedgekeurd. Rechten voor draadgeleidingen in of boven openbaren gemeentegrond. Gedeputeerde Staten hebben ei de aandacht op gevestigd, dat de heffing van een vergoeding voor de aanwezig heid van de draden der radio-centrales boven straten en wegen, welke tot nu toe berust op één der voorwaarden van de vergunning, dient te geschieden bij belasting-verordening. Naar aanleiding daarvan stellen B. W. voor desbetreffende verordeningen op de heffing en invordering dier rech ten, waarvan ontwerpen worden aange boden, vast te stellen. Als voren. Verlaging rentevoet geldieening., B. en W. stellen voor de geldieening, in 1934 aangegaan bij de N.V. Maatschap pij voor Gemeentecrediet te Amsterdam en op 1 Januari a.s. nog bedragende f 120000,—, te converteeren van een 4 3/4 proc. in een 4 1/4 proc. leening, waartoe de maatschappij haar mede werking verleent. Er zal over het saldo der leening een vergoeding van 3/4 proc. moeten worden betaald. Deze boete werd bij het afsluiten van de leening reeds bedongen, ingeval tot vervroegde aflossing zou worden over gegaan. Daar de transactie geheel in het be lang der gemeente is, stellen B. en W. voor hun te machtigen, de bedoelde o- vereenkomst af te sluiten. Als voren. Geldieening. B. en W. stellen voor bij de N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage een geldieening aan te gaan van f 110453,46, tegen een rente van 4V^ proc. 's jaars. De leening wordt aangegaan voor verbetering van den hoofdweg, verbetering van verschillen de straten en de stichting van de nood- slachtplaats. Als voren. Verhuring gemeentelanderijen. B. en W. deelen mede, dai de pacht der gemeentelanderijen dit jaar eindigt. Zij stellen daarom voor deze opnieuw publiek te verpadhten. In verband met de onteigening van het desbetreffende perceel, zal onder deze verpachting niet meer vallen het gras- en rietgewas in de Houwkes in den Stroeërkoog. Even eens willen B. en W. buiten deze pu blieke verhuring houden het perceel tje bouwterrein, gelegen naast de school in de Elft, eensdeels met het oog op de bestemming daarvan, anderdeels omdat de gemeente dit stukje grond zelf wel kan gebruiken. Na ingewon nen deskundig advies komen B. en W. tot de slotsom, dat verhuring voor een langere n termijn dan 3 jaar, waarvoor het. land den laatsten keer is verhuurd, in het belang van een goede conditie van het land zelf als van den eventuee- len huurder is. Zij stellen daarom voor weder te verhuren voor 7 jaar, evenals vroeger geschiedde. De heer Oden zegt, dat er de vorige maal over het werkobject de demping van de Molgerdijksloot is gesproken. Als dit doorgaat zal misschien de ge meente haar eigendommen noodig heb ben voor grondopgraving; de huurders mogen daar wel op gewezen worden. Voorz. zegt dat een en ander in de voorwaarden geregeld is. Z. h. st. daartoe besloten. Aangaan kasgeldleening. B. en W. stellen voor bij de Coöpera tieve Boerenleenbank alhier aan te gaan een kasgeldleening van f 50.000,- af to lossen voor of op 31 Dec. a.s. en wel te gen een rente van 4 1/4 proc. met een af sluitprovisie van 1/8 proc. Als voren. Steunregeling kwesties. De voorzitter zegt, dat het met het oog op de menschen, die niet in de werkverschaffing werken noodig is aan de regeering te verzoeken, voor de ze menschen, indien ze zonder werk ge raken in het vrije bedrijf een zoo hoog mogelijk percentage rijkssteun te mo gen ontvangen, zoodat geen onder scheid meer wordt gemaakt tusschen de werkloozen. De heer Oden zegt, dat voor men schen uit de werkverschaffing de uit- vriesregeling bestaat; deze week wer den echter geen menschen meer aange nomen in de werkverschaffing zoodat deze voor rekening van de Gemeente komen. Spr. is er voor om het verzoek te doen, vooral nu we er met de gemeen te - financiën slecht voorstaan. Met alg. stemmen besloten. RONDVRAAG: De heer Wjgbout zou het wenschelijk achten, dat voor visschers, die van hun Zuiderzeesteun moeten leven, ook voor huurtoeslag in aanmerking zullen ko men, zoo goed als dit voor de arbeiders geldt. Spr. zou dezelfde norm willen zien, dus boven de f 3.- huur tot een maxi mum van f 5.50. Voorz. zou dit in B. en W. willen be handelen. Weth. Tijsen zegt dat het nu wel be handeld kan worden. De heer Kooij vraagt of het alleen op die visscihers doelt. Z.i. zullen er weinig zijn die f 5.- huur verwonen. Spr. is van oordeel, dat het ,meer zin heeft voor de visschers, die buitenge sloten zijn van steun en geen inkom sten meer hebben. Besloten wordt een verzoek te doen, als door den heer Wigbout is bedoeld. De heer Oden vraagt hoe of het staat met het werkobject aan den Molgerdijk Voorzitter zegt dat het plan klaar is, over één en ander moet nog gesproken worden met verschillende instanties. De heer Oden zégt, dat naar meer van deze werkgelegenheid gezocht moet worden. De Voorzitter zegt dat het de vraag zal zijn of de gemeente wel bij machte is ze te doen uitvoeren. De heer Oden dat zijn we niet! Maar objecten uit moeten. Die zijn wel we moeten de steun van het Rijk heb ben Zoo mogelijk voor 99 procent, Vervolgens vraagt de heer Oden of het niet gewenscht is dat in verband met de ziekte van de Burgemeester een tijdelijke derde Wethouder benoemd moet worden. Er zijn dikwijls gewichti ge zaken te beslissen. Spr. is van mee- ning dat dit te zwaar drukt op de schou ders van twee personen. De heer Bosker vraagt of de ziekte lang; kan duren. Voorzitter weet het niet positief. De heer Oden heeft vernomen van nog wel zes weken. Het voorstel wordt aangenomen met 9 voor en 2 stemmen tegen, die van de heeren Bakker en Bosker. Hierna wordt ste,mming gehouden over de derde wethouder. De eerste vrije stemming heeft, als resultaat Bosker 3, Oden 4, Lont 1, Wigbout 1, Bakker 2. De tweede stemming Bosker 5, Oden 4, Lont 1 en Bakker 1 Herstemming tusschen Bosker en Oden Bosker 6, Oden 3. (Zelf stemden Bosker Oden de laatste keer niet mee.) De heer Bosker is dus benoemd als tijdelijk derde wethouder. De heer Bosker nam zijn benoeming /aan; Hierna sluiting. BURGERLIJKE STAND. Van 9 t.m. 22 Nov. 1934.) Geboren Trientje, d.v. Johannes Westerhof en S. Folkers Berend Evert, z.v. E. Zetsema en B. Pietersma; Ma ria, d.v. A. M. v.d. Starre en E. M. Hom- merson Tjebbe, z.v. L. Wigbout en Tr. Poel. Overleden (in de gemeente Ooststel lingwerf) Ariaantje Wagemaker, oud 44 jr. dochter van N. Wagemaker en M. Keyzer N. Mulder, 85 jr., weduwn. van A. Wagemaker. I Politie. De Heer C. Bais, wonende. Elft alhier, die is benoemd tot jachtop ziener in dienst bij den Heer R. van Lunzen Jz. te Beverwijk, ontving van den Commissaris der Koningin in de provincie Nrd.-Holland een aanstelling als buitengewoon gemeente-veldwach ter der gemeente Wieringen. Ruwe scbrale huid ■MgflRen springende lippen DOOS 30-60JUBE4S-80d BIJ AP0TH tN DROGISTFN De Sint Nicolaas - attractie. De Sifi- - terklaas attractie van onze nijvere' za- kenmenschen is een geweldige attrae- tie. Overal loeren de klanten op de bon nen: bij de Kappers, bij de Winkeliers, bij de Slagers, bij de Manufacturiers, -:- kortom overal waar de kaart aantoont, dat bonnen worden verstrekt. De attrae tie loopt geweldig; de organisatoren - hebben handen vol werk, maar de tee kenen zijn er, dat de Middenstanders en de burgerij elkander verstaan en de at tractie 1934 uitnemend za.1 slagen. NOG EEN DEELNEMER De Plaatselijke Middenstandsverëe- nigingen verzoeken ons te willen méde-, deelen, dat ook de heer D. de Vries Brood- en Koekbakkerij Molerivaart, deel uitmaakt van de Sint Nicolaids at tractie. Men leze advertentie in dit' num mer. Brand. Dinsdagavond is nabij de heer Timmer een strooschelf verbrand. De motorspuit zorgde dat geen .uitbrei ding plaats vond. Uitbreiding van het bedrijf. Breezand. De vracht au todieiïst van den heer v. Steijn zal met ingang van heden uitgebreid worden met een dienst 2 maal per week over Wieringerwaard en wel Woensdag en Zaterdag. Zie adv. Kossens Bioscoop. „Een schatje zoo als jij!" Een pracht film. Anny maakt een reis om de wereld. Zij jaagt het hofd van Dr. Braun van Berlijn op hol, en belooft hem op te zoeken. Als zij met haar wagen in Berlijn arri veert, stuurt zij het heele verkeer in de war, en als haar haas „Otto" ontsnapt in de woning van Braun, ontstaat een wil Osmia Volum. 9 - tol 115 - Osmia Suprj «10.- (16..' Osmia Torpedo f 7.- (10- Osmia vanal 13.95 Osmia lekt niet. Osmia Is onbreekbaar Naam op graveeren Bazar Evanglisatie H.-Hoef. De Ba- zar is een succes geworden, werkelijk kon er een woord van dank gesproken worden. De laatste avond was het laat nog stampend vol, de menschen konden niet scheiden van al het moois. De uitslag van de loterij is No. 305 le pr. 978 2e pr. 440 3e pr.; 162 4e pr. 441 5e pr. Verder vielen nog1 prijzen op de volgende nummers 32 105 180 333 320 10 339 688 346, 592 451 710 315 897 728 790 521 36 299 119 171 750 432 39 760 172 741 591 708 513 224. GEMEENTE ANNA PAULOWNA.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3