LAST VAN UW ZENUWEN? GEBRAND PUROLBLÜSCHTDEPIJN! DER GYMNASTIEKVEREENIGING W. M. Aan de beurt van aftreden waren de hee- ren K. Winkel, N. Ligthart en N. T. Hopman. Voorgesteld werd het reglement te wijzigen in dien zin, dat de Bestuursleden na aftre ding direct weder herkiesbaar zijn. De uitslag der stemming was dat de aftre dende leden met overgroote meerderheid werden herbenoemd. Bij het vaststellen van het uurloon der baanvegers werd medegedeeld dat dit jaar geen subsidie van de gemeente kan worden ontvangen. De vergadering was van meening dat het bestuur vrijgelaten moest worden met eht vaststellen van het uurloon. Medegedeeld werd door het Bestuur dat de leden in de gelegenheid gesteld worden om zich te verzekeren tegen ongevallen op het ijs, tijdens de beoefening van de schaatsen- sport, tegen een bedrag van f 0.15 p. persoon. Bij de rondvraag informeert de heer P. Vries naar de bezittingen der vereeniging, welke in goede staat verkeeren. Besloten werd over te gaan tot het aan schaffen van 20 M. kabel en een lamp, om de verlichting der baan nog weer te verbeteren. Niets meer aan de orde zijnde sloot Voor zitter onder dankzegging de vergadering. Officieel. DlENSTPLICHT. HERHALINGSOEFENING. De Burgemeester der gemeente ZIJPE (N.H.) brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de aanplakborden te Burgerbrug en Scha- gerbrug bekendmakingen zijn aangebracht inzake van verlofgangers voor herhalingsoe feningen in 1935. Zijpe, (NH.) 10 Dec. 1934. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. INGEZONDEN STUKKEN. December 1934. AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK NOODKREET De gedupeerde visschers, verspreid langs de oevers der voormalige Zuiderzee, doen hierop een beroep op het rechtvaardigheids gevoel van ons Nederlandsche Volk in het algemeen en van de Volksvertegenwoordigers in het bijzonder, opdat in de onhoudbare toe stand, waarin zij door de afsluiting der Zuiderzee zijn komen te verkeeren en waarin door de Zuiderzeesteunwet op uiterst schriele wijze wordt voorzien, de zoo hoog noodige verbetering worde aangebracht. Toen in 1918 het wetsvoorstel tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee in de Kamer aan de orde kwam en verschillende afgevaar digden daarbij informeerden, hoe het nu in de toekomst met de Zuiderzeevisschers zou gaan, werd door wijlen Minister Lely uitdruk kelijk verklaard, dat op dit groote nationale werk geen smet zou mogen kleven. Het was mede op grond van deze, aan dui delijkheid niets te wenschen overlatende be lofte, dat vele leden der Volksvertegenwoordi ging hun stem aan het voorstel gaven. De Zuiderzeevisschers zagen echter door de aanneming van dit voorstel hun toekomst ge heel in nevelen verdwijnen, met de zekerheid, dat het aloude visschersbedrijf op den duur voor hen geheel verloren zou gaan. De gedachte hieraan viel hen bijzonder zwaar, hoe stellig ook de geruststellende toe zegging door Minister Lely mocht zijn geuit. Waar echter bij deze voor hen zoo ingrij pende beslissing zoovele andere groote nati onale belangen, als reden tot de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee naar voren waren gebracht, meenden zij in het algemeen, dat voor hen geen anderen weg openstond, dan hierin te berusten en te vertrouwen op inlossing der gedane belofte. Op het woord van een Minister mocht toch wel worden gebouwd En wat is daarvan nu terecht gekomen De aanvankelijk toegezegde Schaderegelings- wet bleef achterwege. Na enkele jaren werd opnieuw beloofd, dat er hoewel niet een Schaderegelingswet, toch een Tegemoetko- mingswet zou worden ingediend. De Regee ring krabbelde dus toen reeds achteruit, maar zij zou nog veel verder achteruitkrabbelen. Want ook van de Tegemoetkomingswet kwam niets en het was reeds 1925 toen de toenma lige Minister eene Zuiderzee-Steunwet in diende. Schaderegeling zoowel als Tegemoet koming werden hiermee dus door de Regee ring verloochend en de visschers verder aan een zekeren vorm van Armenzorg overgeleverd. Wekt het verbazing, dat de visschers, die zich aan de stellige belofte van Minister Lely hadden vastgeklampt, hiertegen in opstand kwamen en velen van hen liever verwerping dan aanneming dezer Steunwet hadden ge- wenscht Zij berustten slechts, toen verschillende onzer Volksvertegenwoordigers er hen op we zen, dat met de aanneming dezer Wet althans de mogelijkheid werd geopend, iets voor hen te doen. De in deze Wet bestaande leemten zouden spoedig genoeg aan den dag treden en het zou ieder oogenblik mogelijk zijn, wetswijzi ging aan te vragen. Bovendien werd in de Kamer gepleit voor eene soepele toepassing, welke de Minister meende te kunnen toezeg gen. En het resultaat van dit alles Wij zijn thans einde 1934 en de gedupeerde Zuiderzeevisschersbevolking kwijnt weg in armoede en ontbering. Velen van hen, die voorheen geregeld een redelijk bestaan uit de visscherij wisten te behalen, zijn reeds tot den rand van het pauperisme afgezakt en zij, die voorheen door eenig geluk in de visscherij, gepaard aan noeste vlijt en spaarzaamheid, tot de welgestelde burgers hunner woonplaat sen konden worden gerekend, zien himne spaarcenten voortdurend interen en den tijd naderen, dat zij mede in denzelfden toestand komen te verkeeren, waarin eerstgenoemden hen zijn voorgegaan. De eenigste hoop, die zij nog koesteren is, dat de Volksvertegenwoor diging ditmaal bij de a.s. behandeling van de begrooting voor het Zuiderzeefonds unaniem zal aandringen op afdoende verbetering en de Minister daardoor het onhoudbare van den tegenwoordigen toestand in zal zien en de woorden van Minister Lely tot de zijne zal maken. Door de besturen van Centraal Comité en Sint Petrusbónd werd in den loop van dit najaar reeds een Commissie samengesteld, die op het aanbrengen van enkele bescheiden verbeteringen bij den Minister heeft aange drongen. Hoe bescheiden ook gesteld, werden deze door den Minister vrijwel over de geheele linie afgeslagen. Bij verschillende Kamerle den vonden zij echter een meer willig oor en werd de redelijkheid der gestelde eischen gevoeld. Deze enkelen dienen echter velen te worden en het is om deze reden, dat de visschers ver- eenigd in het „Centraal Comité" en de „Sint- Petrusbond", welke organisaties alle vissche rij vereenigingen rond de Zuiderzee (op twee na) omvatten, hierbij een beroep doen op het geheele Nederlandsche volk, om mede den noodigen aandrang uit te oefenen op onze Volksvertegenwoordiging, opdat eindelijk aan enkele der meest gerechtvaardigde verlan gens der gedupeerde Zuiderzeevisschers worde voldaan en de voor velen dreigenden onder gang worde voorkomen. Verbetering der Zuiderzeesteunwet dient daarbij als eerste etappe, wetswijziging waarbij een billijke schaderegeling wordt toegekend, dient als einddoel te worden beschouwd. Steunt dus onze pogingen en vooraldoe het spoedig De nood stijgt steeds hooger Laat de nijvere visschersbevolking der voor malige Zuiderzee niet in ellende ten onder gaan Namens het bestuur van het Centraal Comité van Zuiderzeevisschers Amsterdam J. SPIT Jbz., Voorzitter Van Ewijcksluis K. KEURIS Az., Secretaris. Namens het bestuur der Zeevisschersvereen. „Sint Petrus" Volendam C. KWAKMAN, Voorzitter. JAN SCHILDER, Secretaris. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Wondbehandeling door de huisvrouw. Elke arts weet, welk een onstellende onkunde zelfs een „ontwikkelde" leek aan den dag legt bij 't behandelen van wonden. Hoeveel voorlichting er ook op dit gebied gegeven is, telkens blijkt het weer noodig de voornaamste re gels der wondbehandeling te herha len. Bijna elke wond ontstaat onder omstandigheden, die een daaropvol gende infectie waarschijnlijk maken. Daarom moet men elke wond als ge- infecteerd beschouwen. Doet men dit, dan zullen in de meeste gevallen tij dig maatregelen genomen kunnen worden om ontsteking te voorkomen Vele wonden worden ook eerst na derhand ge-infecteerd door ondeskun dige pogingen tot behandeling, door drukken, kneuzen of „reinigen". De eerste hulp moet zich beperken tot het voorloopig stelpen van het bloed, het bedekken met steriel gaas of des noods met schoon uit de wasch geko men goed en het rustig houden van het gewonde lichaamsdeel. Verder moeten wij voorkomen, dat er van de randen en de verdere omgeving der wond ziektekiemen in de wond zelf komen. Voor dit doel is meestal 't be strijken met jodiumtinctuur voldoen de. Wassehen met zeep moet vermeden v orden, 't afwrijven der omgcvi'g met aether of alcohol is echter in alle ge vallen geoorloofd. Voorwerpen of vuil, die de wonden zijn binnengedrongen, trachte men te verwijderen door een (voorzichtig uitge goten straal steriele keukenzout-op lossing of 3 pCt. waterstofsuperoxyde. Bij wonden, die met aarde verontrei nigd zijn, moet steeds rekening worden gehouden met een injectie tegen teta nus. Daarom mag nooit verzuimd wor den, zulke wonden zoo spoedig moge lijk aan een arts te laten zien, al schij nen ze overigens onbeduidend. BINNENLANDSCH NIEUWS. TOEPASSING LOTERIJWET. Te ruime opvatting van art. 3. De minister van Binnenlansche Za ken heeft ter voldoening aan een des betreffend verzoek van zijn ambtge noot van Justitie een circulaire aan de gemeente-besturen gericht betref fende winkelweek-loterijen. Hierin zegt de minister, dat bi} toe passing van de Loterijwet reeds her haalde malen is gebleken, dat de da- gelijksche besturen der gemeenten veelal een te ruime opvatting hebben van de bevoegdheid, hun bij art. 3 dezer wet toegekend. Zij meenen, dat het toelaatbaar is, toestemming te ge ven tot het aanleggen en houden van loterijen, waarbij het toebrengen van direct of indirect voordeel aan parti culieren wordt beoogd, indien slechts eenig deel van de opbrengst voor een liefdadig doel of een ander al gemeen belang conform voormeld artikel drie wordt bestemd. Dat de Kroon zoodanige besluiten herhaal delijk wegens strijd met de wet heeft vernietigd, is, zoo schijnt het, niet vol doende bekend. Juist in dezen tijd van het jaar is de neiging tot het organiseeren van zulke loterijen bij de winkeliers zeer sterk en herhaaldelijk vinden zij bij de da- gelijksche besturen hunner gemeenten een te gewillig oor. Een dergelijke onjuiste toepassing van de wet in die gemeenten geeft bo vendien aan de winkeliers in andere gemeenten aanleiding tot gegronde ontstemming en klachten over onbil lijke bevoordeeling van anderen. Een zooveel mogelijk gelijke toepas sing van de bepalingen der Loterijwet in de onderscheidene gemeenten is dan ook van belang. In verband daarmede wordt er voorts nog op gewezen, dat het aan de colleges van B. en W. niet vrijstaat vergunningen tot een aantal samen hangende loterijen (dus in wezen tot één loterij van grooteren omvang dan door B. en W'. toestemming kan wor den gegeven) uit te reiken. BUITENLANDSCH NIEUWS. BETHLEHEM. De opgravingen in de Geboortekerk te Bethlehem hebben den laatsten tijd opzienbarende resultaten opgeleverd. Men heeft overblijfselen gevonden van muren, die er op wezen, dat reeds in de eerste eeuw na Christus een Chris telijke kerk stond op deze plek, welke door de geheele Christenheid als de geboorteplaats van Jezus wordt ver eerd. Wel hebben de archeologen met deze vondsten nog, niet afdoende de juistheid bewezen van de oude Chris telijke overlevering omtrent de plek, waar Christus is geboren, doch nu is deze overlevering toch ypel waarschijn lijker geworden. Tot dusverre gold de tusschen 326 en 333 door keizer Con- stantijn te Bethlehem gebouwde Ge boortekerk als het oudste bewijs van de kennis der juiste geboorteplaats. Nu zijn echter deze aanwijzingen ge vonden, dat reeds de eerste Christenen een heiligdom hebben gebouwd boven de „grot" van Bethlehem, waardoor }met veel grootere zekerheid kan wor den aangenomen, dat de oude overle vering juist is. De overblijfselen van de eerste Chris telijke kerk werden ontdekt, toen de mozaiken vloer van het door Constan- tijn den Groote gebouwde heiligdom werd blootgelegd. Uit de vluchtlijnen der in Romaanschen stijl gehouwde muren was duidelijk te zien, dat hier een Adonis-tempel was gebouwd bo ven de verwoeste fundamenten van de eerste Christelijke kerk. De Adonis tempel is in 135 n. Chr. door keizer Hadrianus gebouwd, kennelijk met de bedoeling om zoo het heiligdom van de door hem vervolgde en onderdrukte Christenen te ontheiligen. Ook de Ado nis-tempel werd echter weer verwoest, toen Constantijn de Groote overeen komstig de Christelijke overlevering op deze plaats een kerk met vijf sche pen liet bouwen, de Mariakerk, welke tegenwoordig de Geboortekerk wordt genoemd. Onder het koor bevindt zich de geboortegrot, waarheen men afdaalt langs verscheidene traptreden. De grot wordt door 32 lampen verlicht en is luisterlijk versierd. De plaats waar Jezus werd geboren, wordt aangeduid door een zilveren ster op den grond. Aan de Westelijke zijde vindt men nog verscheidene rots kamers, want de geboortegrond be hoort tot een grottenstelsel. Daar kan men o.a. het graf en de kapel van den H. Hieronymus bezichtigen. De opgravingen te Bethlehem zijn reeds vele jaren aan den gang.' In de jaren voor den wereldoorlog onder vond men daarbij groote moeilijkhe den, doordat er steeds langdurige on verkwikkelijke onderhandelingen met de Turken gevoerd moesten worden. Nu Palestina een Engelsch mandaatge bied is, konden de archeologischce on derzoekingen echter systematisch worden doorgevoerd, wat nu dit zoo verrassende resultaat heeft opgeleverd. Bijna drie eeuwen uit de geschiedenis van Bethelem, die voorgoed in verge telheid verzonken schenen te zijn, wer den met één slag opgehelderd. En de duizenden pelgrims, die zich elk jaar naar Bethlehem hebben begeven in het vertrouwen op juistheid der over levering, zijn in het gelijk gesteld. De koudste punten der narde. In tegenstelling met de meerling van velen, vormen noch Noord- noch Zuid pool de koudste punten der aarde, wal vermoedelijk is te wijten aan den re- guleerenden invloed der zee. Het is immers in het centrum der continen ten dat men de laagste temperaturen heeft geregistreerd. De wintertempe- ratuur bedraagt aldus -33 gr-, bij fort Churchill, in de nabijheid der Hudson zee -43 gr. te Irkoetsk in Siberië. Het is in de nabijheid van dit laatste land, in de buurt van Verkhoisank, dat de pool der koude zich schijnt te bevin den. De winter-temperatuur is er -53 gr. Men heeft er zelfs temperatu ren geregistreerd van 70 gi llet domino-spel. In één van de talrijke kloosters ron dom het beroemde klooster van den berg Cassino, gesticht door den heili gen Benedictus in de Vle eeuw, wa ren op zekeren dag twee monniken op gesloten in de cel der boetedoening, wegens een klein vergrijp tegen den regel der orde. Voor tijdpasseering kwamen ze op het idee kleine witte steentjes te snijden in den vorm van kleine vierkanten. Die vierkanten rang schikten ze dan zoodanig:, dat ze ver schillende combinaties konden vormen Dit soort verstrooide spel beviel hun dermate, dat ze, toen ze uit de cel kwamen, hun medebroeders vergast ten op dit spelletje. Diegene onder de spelers, die het klaar speelde, alle steenen te plaatsen, gaf blijk van zijn tevredenheid door de woorden „Bene- dicamus Domino". En doordat het woord Domino telkens en telkens te rugkwam bij het einde van een partij, gebruikte met het tenslotte om er het spel zelf door aan te duiden. Stormen en hevige koude. Schepen over tijd. Tengevolge van de hevige s.oude, die sedert eenige dagen in de Vereen. Sta ten heerscht, hebben reeds zes perso nen het leven verloren. In Chicago ligt een dikke laag, sneeuw. Aan de Oostkust woeden zware stor men, tengevolge waarvan drie groote transatlantische stoomschepen, de „Majestic", de „Washington" en de „Paris", 36 uur vertraging hebben. ONS WIERINGERMEERVARIA. KALK IN DEN BODEM. De bezoekers van de Wieringermeer staan er thans over verwonderd, dat de bodem zoo rijk is aan schelpen. Hele collecties werden als souvenirs mee huiswaarts genomen. Bij de kolonisten prijkten in den beginne ook steriotiep steeds enkele grote exemplaren op schoorsteen of tafel om de practische dienst van asbak te vervullen. Deze schelpen zijn afkomstig van de schaal dieren der zee, die hun week lichaam uit wendig beschermden door 2 helften van een kalkpantser, die ze zelf uit het opgenomen voedsel opbouwden en dat evenredig in groei met het dier toenam. Na de dood van het individu zijn de schalen op den bodem afge zet en in den loop der jaren vol gespoeld met gronddelen en ook gedeeltelijk in den bodem terecht gekomen. Over de gehele oppervlakte van de Wieringermeerbodem zouden dus deze schelpen in de bovenste lagen voor moeten komen, evenwel in verschillende hoeveelhe den, door stromingen en waterbewegingen veroorzaakt. Er zijn echter poldergedeelten, waar men niets meer van deze kalkstoffer. kan bespeuren, noch óp, noch in de bodem. Op deze z.g. zure plekken zijn ze evengoed neergedaald, maar ze zijn door de bodem toestanden geheel verdwenen, (zie hiervoor een volgende varia.) Deze schelpen nu zijn voor de bodem en voor de cultuur der gewassen van groot be lang. Landbouwkundig beschouwd zijn ze zeer nuttig en onmisbaar. De grote hoeveel heden zullen echter in de toekomst (de ver schijnselen hebben zich reeds laten zien» ook wel eens nadelen aan de groei veroorzaken (Veenkoloniale ziekte.) De schelpen bestaan uit koolzure kalk (Ca C03). Wel zullen bij de vele grondbewer kingen de schelpen steeds gebroken en de stukken verkleind worden, maar deze koolzure kalkdelen zullen lang in de bodem aanwezig blijven. Zien wij ze nog niet overvloedig lig gen in de naastgelegen polders die toch al meer dan 90 jaar ingedijkt zijn Het gehalte aan schelpkalk is, hoewel sterk variërend, zeer hoog. 't Haalt soms 15 tot 20%. Volgens onderzoekingen in de Dollartpolders zou in 25 jaren de voorraad verminderen met 1%. Een berekening met deze maatstaf geeft dus aan dat de Wieringermeerbodem vooral op de zwaardere gedeelten een voorraad kalk heeft van 300500 jaren. Op de lichtere zand- en zavelgronden zullen de omzettingen tot een oplosbaar product Het Britsche s.s. „Usworth" verkeert in nood. Volgens radioberichten is de stuurinrichting vernield. Strikte geheime stemming in Saargebied. De plebiscietcommissie heeft aan de pers een co,mmuniqué overhandigd, waarin de aandacht; wordt gevestigd, dat de stemming strikt geheim is. De stembriefjes zullen in dubbele enveloppen worden gedaan en er zal in afgesloten hokjes gestemd worden. Het opmaken van den uitslag der stemmng zal geschieden door functio narissen uit vreemde landen, welke niet bij het plebisciet zijn betrokken. Duitschland. Werkloosheid toegenomen in Ncv. In de maand November is het aan tal werkloozen met 86.000 toegenomen. In Duitschland zijn thans 2.354.000 werkloozen. Na twee en een half jaar vechten om den Gran Chaco. De vijandelijkheden duren reeds se dert Juni 1932, hoewel eerst op 10 Mei 1933 Paraguay officieel den oorlog heeft verklaard aan Bolivia. Die oor logsverklaring was in zekeren zin een sensatie, want de beide landen waren lid van den Volkenbond. Oude veeten zijn er tusschen Boli via en Paraguay eigenlijk niet. Zij heb ben geen behoefte aan expansie, want de beide landen zijn zeer dun bevolkt. Bolivia heeft iets meer dan 3V2 milli- oen inwoners, waarvan meer dan de helft Indianen zijn. Bovendien zijn er in de onbekende streken van het land hog wilde, onbekende indianenstam men. Het voornaamste product is tin. In Paraguay, dat ongeveer een milli- oen inwoners heeft, bestaat voor meer dan de helft der bevolking, uit Indi anen, die zelfs geen Spaansch ver staan en alleen Guarini spreken. Het bestreden gebied, de Gran Cha co, is deels woest, deels vruchtbaar en heeft een oppervlakte van 150.000 vier kante kilometer. Toch zouden beide landen er gemakkelijk buiten kunnen. Maarer bevindt zich petroleum in deze streek, die gelegen is tusschen de groote rivieren van Paraguay en de Pilcomayo. Er waren daar kleine vestingen gebouwd, van waaruit de Bolivianen en de Paraguanen elkaar af en toe te lijf-gingen. Uit deze scher mutselingen heeft zich de oorlog ont wikkeld. Het zal verder bekend zijn, 'dat Bolivia zijn toegang tot den Stillen Oceaan heeft verloren, toen het in de vorige eeuw aan de zijde van Peru te gen Chili streed. Na de oplossing van het Tacna Arica-conflict tusschen Chi li en Peru werd niet meer gedacht aan de eischen van Bolivia. Dit land tracht te nu een haven aan de La Plata te verkrijgen, welke rivier onzijdig ge bied is, zoodat zulk een haven gelijk zou staan met een toegang naar den Atlantischen Oceaan. Paraguay wilde echter van zulk een haven niets weten. Dit conflict werd de directe aanleiding tot den oorlog. j Aanvankelijk brachten de Bolivianen slechts 5000 man in het veld en de Pa raguanen 2000. Gaandeweg werden ech ter steeds meer manschappen gemo biliseerd, zoodat er tenslotte ongeveer 100.000 man tegenover elkaar stonden. Door de steeds moderner wijze van oor logvoeren, door slangenbeten en moe raskoortsen is ongeveer de helft hier- spoediger en vlotter verlopen, door betere luchttoetreding en ontwikkeling van meer bodemzuren. Op zulke gronden zullen dus de nadelen van te sterke basische reactie het eerst aan het licht komen. Gelukkig vinden we in de toepassing van 50—100 kg. man- gaansulfaat per h.a. een probaat middel om de cultuurgewassen, die zouden lijden door de vele werkzame kalk, te helpen. De kalk- zouten worden door deze toediening onwerk zaam gedurende enkele jaren. V. Dankbetuiging. Aan allen, die blijken van deelneming gaven, bij het verlies van ons innig geliefd dochtertje en zusje ANTJE, zeggen wij hartelijk dank. Dank in het bijzonder aan Dr. Hoogkamer en Zuster Kolkman voor hun zorgvolle be handeling en verpleging. Uit aller naam R. v. d. WILP. Slootdorp, Kerkstr. 14, Dec. 1934. IS op ZATERDAG 15 DEC. in 't Gymn.- locaal te MIDDENMEER. Aanvang 6.30 uur. Entree volw. 10 ct. Kinderen 5 ct. van omgekomen. De Bolivianen ston den ervan het begin af ongunstig voor, doordat zij wonen op een hoogvlakte, welke 3500 a 4000 meter boven den zee spiegel ligt. Zij hadden van de moeraslucht en de hitte meer te lijden dan de Para guanen, die in verband met de lage lig ging van hun land eerder konden wen nen aan het moorddadige klimaat van den Chaco. In liet begin werden de Paraguanen eenige malen teruggesla gen, doch daarna bleven zij aan de winnende hand. Het kwam tot groote veldslagen, waarbij zelfs loopgraven een rol speelden. Dit alles is nu uitge- loopen op een terugtocht der Bolivia nen. De verschrikkingen van dezen oor log in het oerwoud kan men zich nau welijks voorstellen. Aan beide kanten stierven de meerendeels Indiaansche soldaten met de uiterlijke onverschil- alle verschrikkingen hadden verdra gen. Zij volgden de bevelen op en vroe gen er niet naar, door welke motieven ligheid, die hun ras eigen is, nadat zij deze bevelen werden beheerscht. Men kan in Zuid-Amerika geen Europee- schen maatstaf aanleggen. Zoo is het immers ook gegaan, toen in de zeven tiger jaren der vorige eeuw Lopez als dictator over Paraguay heerschte en. dit land in oorlog was met Uruguay en Argentinië. De Europeesche beschaving heeft sindsdien zoowel in Paraguay als in Bolivia wel eenigen invloed uitge oefend, althans op de Mestiezen,, doch daarmee zijn de werkelijke toestan den niet veranderd. Een haar colabladeren zijn voldoen de om de soldaten in en soort roes te brengen, waarin zij met den blanken sabel los stormen tegen iedereen, die als vijand wordt aangewezen. GEMEENTE WIERINGEN. AANBESTEDINGEN. De directeur-generaal der Zuiderzee werken heeft aanbesteed het onder houd gedurende het jaar 1935, van de kunstwerken in den afsluitdijk te Den Oever en Kornwerderzand, benevens bijkomende werken. Laagste inschrij ver was O. Bosker Jzn., te Wieringen met f 50980. Schaken. De resultaten van de op j.1. Dinsdag gespeelde competitie-partijen zijn als volgt Koopmans-Zanstra 1-0 Navis-P. Smit 0-1 P. Dekker- Minnes 0-1 S. Dekker-Minnes 0-1 Minnes-S^ Dekker 1-1 Navisl-Cropi- mentuyn 1-0 Koopmans-Russelman 1-0. Uitvoering Mandolineclub „Oost Wieringen". Zondagavond gaf genoem de vereeniging onder leiding van den heer S. Bruul, een uitvoering in de concertzaal van den lieer Jurrie Lont. Na opening door den heer V. Bak ker werden een vijftal muzieknum mers door het Mandoline-koor gegeven welke uitnemend werden uitgevoerd en een hartelijk applaus ontlokten, „De Vroolijke Jantjes" uit Hilver sum waren ook goed op dreef. Gemel de heeren werkten hun programma op een vlotte en prettige wijze af. Het was een aangename avond en we hopen de „Vroolijke Jantjes" nog eens hier te zien optreden. Een gezellig bal was het slot.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2