TWEEDE BLAD. VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 No. LOO HUP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VERDRINKINGSDOOD ■WIERINGER COURANT WEGGEBRUIKERS, OPGEPAST. Het nieuwe jaar brengt nieuwe voorschriften. Als de laatste slag van twaalven in dit jaar is verstomd, zullen er weer enkele nieuwe voorschriften voor de weggebruikers in werking zijn getre den, Zooals men weet zijn de meeste dezer bepalingen reeds in den afgeloo pen zomer gepubliceerd, doch ons is gebleken, aldus schrijft de A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, dat er nog maar al te veel menschen zijn, die de sindsdien verstreken maanden hebben laten verloopen zonder da noo- dige voorbereidingen te treffen. En omdat de nieuwe voorschriften al zoo lang bekend zijn, zou het best kunnen gebeuren, dat hier en daar de politie het nieuwe jaar begint met sirenge controle. Men kan er nu nog in voor zien en dus met zekerheid een anders onvermijdelijk proces-verbaal voor komen In de eerste plaats laten wij hier vol gen de eischen, waaraan auto's en mo torfietsen moeten voldoen. Tusschen haakjes is bij de op 1 Januari 1935 in werking tredende voorschriften het woord „Nieuw" vermeld. A. Het roode achterlicht van mo torrijtuigen op meer dan twee wielen mag niet hooger dan 1,25 boven het wegdek geplaatst zijn (nieuw) en niet verder dan 50 cm. verwijderd zijn van het meest naar links uitstekende deel van het voertuig (nieuw). B. Het stoplicht. 1. Dit moet automatisch werken op de voetrem. 2. en mag niet verder dan 30 cm. van het roode achterlicht verwijderd zijn (nieuw). 3. Het licht moet oranjekleurig zijn, waarbij men er wel op moet letten, dat het stopsein ook overdag duidelijk zichtbaar is. N.B. Het goed zichtbaar op- en neer- bewegen ter linkerzijde buiten het mo torrijtuig van een arm of stok, enz. als stopteeken blijft geoorloofd evenals het gebruik van een gecombineerde stop/achterjamp. C. De richtingaanwijzers. 1. Alleen geoorloofd zijn de model len met seinarmen (trommelvormige richtingaanwijzers of flikkerlichten zijn dus verboden). 2. De richtingaanwijzer mag niet hooger uitgestoken worden dan ter schouderhoogte van den bestuurder (nieuw), de seinarm moet direct uitge stoken en teruggebracht kunnen wor den (nieuw). 3. De seinarm moet rood of oranje van kleur zijn en bij verlichting over het grootste deel zijner lengte rood of oranjekleurig licht geven (nieuw). Deze verlichting is niet verplicht, doch wel héél wenschelijk 4. Buiten gebruik zijnde mag geen enkel deel van den richtingaanwijzer meer dan 5 cm. buiten de auto uitste ken. (Nieuw). Verdere regels om aan te denken. Het zal bovendien geen kwaad kun nen, aldus de A.N.W.B., om de overige nieuwe verkeersvoorschriften, welke enkele maanden geleden in werking zijn getreden nog eens te recapitulee- ren schier dagelijks zien we de men schen langs den weg deze nieuwe re gels overtreden. 1. Overbodige geluidsseinen zijn strafbaar. 2. Bij elke verandering van richting pioet men tijdig zijn voornemen daar toe kenbaar maken (door het uitsteken van arm of richtingaanwijzer). Dit voorschrift geldt óók voor wielrijders, zelfs als er verder geen verkeer is of (uit een artikel van dr. E. Sehrt in „Die Umschau", Frankfort a. d. Main, 5 Augustus 1934) '"PELKENS weer komen in de zomermaan- den in de bladen berichten voor over menschen, die bij het baden verdron ken zijn. Wij zijn aan het lezen van dergelijke ongelukken gewoon geraakt. En toch sterven in Duitschland gemiddeld per jaar, naar het rijksbureau voor de statistiek mededeelt, 3óóó a 4000 menschen den verdrinkingsdood. Langen tijd heeft men in het onzekere ver keerd, over hetgeen zich bij het verdrinken afspeelt. Dat kwam, doordat proeven op die ren en lijkschouwingen tot op zekere hoogte faalden. Lijkschouwing omdat zij meestal verricht werd op lijken, die al geruimen tijd in het water hadden gelegen, zoodat het beeld van het reconstrueeren verloop was ver doezeld. Pas in de laatste jaren heeft men zich meer klinisch met de zaak bezig gehouden. Tegen woordig weet men, dat het door het verdrin ken schijndoode slachtoffer dikwijls nog kan worden gered, wanneer de arts op de juiste wijze ingrijpt. Gewoonlijk neemt men aan, dat de drenke ling sterft, doordat zijn longen zich met wa ter vullen, zoodat de toevoer van zuurstof naai de longen wordt gestremd en het slachtoffer tenslotte stikt. Klaarblijkelijk is dit echter niet het geval. Het woord „verdrinken", dat door duizenden jaren van ervaring is ge vormd, omvat datgene wat gebeurt, veel be ter dan sommige wetenschappelijke theorieën en conclusies van voorheen. Want in werke lijkheid drinkt de drenkeling zijn maag en darmen vol water en juist dit yolloopen van als men een bocht naar rechts maakt. Bij een onvermijdelijke verandering van richting, d.w.z. in bochten van den weg zelf, geldt de zoo juist genoemde verplichting niet. 3. Stilstaande auto's moeten in don ker weder verlicht zijn. (Men weet, dat talrijke gemeenten in ons land ont heffing van dit voorschrift hebben ver leend, sommige onder voorbehoud, dat de geparkeerde auto door een ian taarn of andere lichtbron verlicht is.) 4. De autodeuren moeten voorzich tig worden geopend. Dit openen is ver boden als de veiligheid van het ver keer in gevaar gebracht wordt of de vrijheid belemmerd. 5. Ook motorfietsen moeten voor zien zijn van een achteruitkijkspiegel. De bestuurder moet steeds vol doende zij-uitzicht hebben (let dus op de zijzeiltjes van open auto's paar den karren, enz. 7. Bakfietsen moeten van een rem voorzien zijn. Deze driewielige rijwie len mogen niet meer op rijwielpaden rijden of op wegen, welke uitsluitend bereden mogen worden met motorrij tuigen en tweewielige fietsen. In dit verband is het nuttig er op te wijzen, dat de bakfietsbestuurder dikwijls zijn leven waagt door zonder rood achter licht op den grooten weg te rijden. Een reflector is in de praktijk niet vol doende En tenslotte herinneren wij er aan. dat in het bovenstaande slechts de nieuwe bepalingen genoemd zijn. Men houde zich echter ook stipt aan de oude BINNENLANDSCH NIEUWS. Kerstgave aan werkloozen. Van 16--22 Dec. 35 pCt. boven den gewonen steun. Naar men meldt heeft de minister van Sociale Zaken goedgevonden, dat aan het einde der week van 16-22 Dec. als Kerstgave boven het steunbedrag wordt uitgekeerd een bedrag, overeen komende met 35 pCt. van hetgeen on dersteunden over genoemde week aan steun ontvangen. De kerstgave is, vergeleken met het vorige jaar, van 25 pCt. tot 35 pCt. van de steunuitkeering verhoogd. De uit deze verhooging voortvloeiende kos ten kpmen geheel ten laste van het Rijk, terwijl overigens de kosten van een Kerstbijslag, evenals dit het vorig jaar het geval was, door het Rijk en de betreffende gemeenten gezamenlijk zullen worden gedragen. Prinses Juliana lid van de K.N.A.C. De Koninklijke Nederlandsche Au tomobielenclub deelt mede, dat Prin ses Juliana zich heeft opgegeven als lid van de K.N.A.C. GEMEENTE WIERINGEN. BIJ SUCCES LANGS DE LIJN. Zoo heb ik verleden Zondag mijn St. Nico- laascadeau gekregentwee overwinningen, ja ik wist het wel hoor. Ik ben meegeweest naar het bollenland, waar Succes I de gast was van B.K.C. I. Ik ben maar op de fiets heengegaan, in mijn ééntjewant aldoor met de bus en in het volle publiek, kan ik me aldoor niet wagen. Doch ik was niet de eenige, die de reis per fiets had ondernomen, want er reden er zoo verscheidenen voor me uit, allen echte Successers, die hun ploeg wil den aanmoedigen. Even voor tweën was ik op het B.K.C.-ter- rein, en ik sloot mij aan bij de Succesaan- hang. Daar voel je je altijd beter thuis lijkt het wel, vooral bij onze dames, ik bedoel dan de vaste klanten Jans, Hil en Tinie enz. Het was net twee uur toen de Mokummer scheids rechter liet beginnen. Het liet zich al gauw aanzien, dat de ljgllenlui zich tot het uiterste zouden verzetten, wat hen ook een heele tijn gelukte ze demonstreerden echter geen fraai voetbal. Het robust ingrijpen en de bal raar wegtrappen doet ons denken aan Wild- Westvoetbal. Tegen zulk voetbal is het spel van Succes direct lamgeslagen en het verwon derde me ook niks, dat de rust inging met blanco stand. Het Poldersche publiek was vol goeden moed, want met zoo'n ruststand kon je alles nog verwachten. Wij hadden onze hoop nog niet heelemaal opgegeven, maar waren toch een beetje stil. Na de thee, was het eerst weer hetzelfde spelletje, onze voorhoede kon niet veel uit richten tegen de Polderachterhoede, waarvan keeper Prins uitblonk. Hij is het, die B.K.C. voor een grootere nederlaag heeft behoed langs dezen weg mijn compliment. Het laat ste kwartier, was B.K.C. volkomen uitgespeeld Allen waren bekaf en toen lieten onze jon gens nog even voetbal zien. Rijkers, die een prima wedstrijd speelde brak door, plaatste naar Grootemaat, en zooals we van hem ge wend zijn, benutte hij zijn kans. En toen Albert even later nog het net wist te vinden was B.K.C. een geslagen ploeg en Henk Jon ker een geslagen man. Zou hij nog gedacht hebben, dat zijn club het had kunnen bol werken Zoo eindigde dezen wedstrijd in een 20 overwinning voor onze jongens. Zooals ik reeds al heb gezegd, werd er geen mooi voetbal gespeeld, ik zie liever een wedstrijd tegen Alcmaria of zoo, ook al verliest Succes dan ook. Enfin de punten zijn binnen en op gewekt ben ik weer naar huis gefietst, waar ik al gauw vernam, dat de reserves maar even met 61 hadden gewonnen. Gerrit moest weer invallen en naar ik hoorde, was hij weer als van ouds. Hulde voor de oude man, die toch altijd klaar staat, als er één ont breekt. A.s. Zondag speelt Succes I thuis te gen D.T.S. en hoop ik dat onze jongens re vanche zullen nemen. De reserves gaan naar H.R.C. ni en hebben dus een zware wed strijd, maar flink aanpakken en vooral Groos moet wat vlugger zijn, dan kan er gewonnen worden. De andere elftallen kan ik niet allen behandelen, vooral Succes IV niet, want die waren nog al opstandig aan de Pettemer Zeewering, zoo'n knocploeg toch. In 't ver volg beter oppassen hoor CUPIDO. BURGERLIJKE STAND. Van 7 t.m. 13 December 1934.) Geboren Geertje Jannie, d.v. N. Mulder en Gr. Veenstra Fetje, d.v. J. Huitema en M. de Vries. Overleden Meinte Siegers, oud 2 jr. z.v. R. Siegers en T. Jager. Distributie van kaas. Naar men ons mededeelt heeft de Crisis-Zuivel-Cen- trale de beschikking over een partij oude kaas. groot ongeveer 200.000 Kg., in verschillende soorten, van prima hoedanigheid, welke is bestemd voor uitdeeling aan werkloozen. De kaas zal in stukken van 1 Kg., verpakt worden verkrijgbaar gesteld a f 0.12 per Kg. Daar voor deze kaas vermoedelijk zeer veel animo zal zijn, is thans nog niet met zekerheid te zeggen of ook de gemeente Wieringen op een aantal kilogrammen beslag zal weten te leggen. Visschers opgelet I Reeds is in een vorig nummer jnededeeling gedaan, dat U volgens wettelijke voorschriften U moet aansluiten bij de Nederland sche Visscherij-Centrale. Aanmeldings formulieren enz. zijn thans bij de plaat selijke visscherij-vereenigingen ver krijgbaar. (Zie advert.) De Hotel- en Caféhouders v. Wieringeu vergaderen. Op initiaief van de Nieuwe Neder landsche Bond van koffiehuishouders en slijters., (Nienebokos) werd Don derdagmiddag in Hotel Centraal Ie Hippolytushoef een vergadering gehou den, van de Wieringer Hotel- en Café houders. de maag vormt een der schakels in den keten van oorzaken, die tot het eigenlijke verdrin ken leiden. Op grond van 20 door mijzelf waargenomen verdrinkingen, verder door de op mijn ver zoek verrichtte waarnemingen in 1575 red- dingsgevallen en tenslotte niet in het minst op grond van de onderzoekingen van profes sor Henschen over den verstikkingsdood en zijn behandeling, is op den verdrinkingsdood nieuw licht komen te vallen. Een scherp onderscheid dient te worden ge maakt tusschen den plotselingen dood in het water en den werkelijken verdrinkingsdood. Eerstgenoemde spruit voort uit oorzaken, die ook op vasten grond hun invloed zouden doen gelden (beroerte, hartverlamming, innerlijke verbloeding als gevolg van een maagzweer b.v.). Dergelijke slachtoffers zinken onmid dellijk op de plaats van het ongeluk loodrecht naar omlaag. Werkelijk verdrinken gaat echter steeds ge paard met den primairen angst en den strijd tegen het gevaar. De drenkeling zinkt niet zonder meer naar den bodem, doch verdwijnt geleidelijk diagonaal in de richting van den stroom, waarbij hij twee a drie keer weer boven komt en zoo mogelijk om hulp schreeuwt of wenkt. Verdrinken begint steeds met een gevoel van zwakte (ontstaan door oververmoeidheid., honger, en dergelijke.) Dit gevoel kan b.v. ook als volgt ontstaan een droppeltje tot aan het strottehoofd ingeademd koud water kan gedurende een paar seconden bewuste loosheid tot gevolg hebben. Bij het ontwaken voelt de zwemmer zich slap en vermoeid, angst bekruipt hem en van dat oogenblik af begint bij den hiertoe gedisponeerde het tragisch gebeuren. Van het oogenblik af dat hij zich Doel van deze vergadering was oim zoo mogelijk tot de oprichting te ko men van een afdeeling van bovenge noemde bond. Voor dit doel waren overgekomen de heeren Opmeer en Van Oostrum resp. voorzitter en secretaris van liet Hoofdbestuur van Nienebokus. Er hadden een negental caféhou ders gevolg gegeven aan de oproeping wat nog niet de helft van het aantal belanghebbenden is. De heer Opmeer hield een inleiding over het belang van zich organiseeron. Bij de besprekingen, die na de inlei ding van de heer Opmeer, worden ge houden blijkt echter, dat een tiental caféhouders reeds lid zijn van „Ons Belang" en het is de heer Plooy die zegt dat het zijn overtuiging; is dat 'n plaatselijke afdeeling veel meer be reikt als een stuk of wat verspreide leden van een organisatie waar men zoo goedi als geen contact mee heeft, doch het is de café-houders hun eigen schuld dat niet meer bereikt wordt als allen van het belang waren door drongen dat men zich organiseeren moest, dan zou hier reeds lang een af deeling zijn geweest van „Ons Belang". Spr. vindt het een rare verhouding tegenover Ons Belang, nu men hier altijd zijn eigen zaak verwaarloosd heeft, plotseling te bedanken en een andere vereeniging op te richten. Verschillende heeren meenen dat men voor drie jaar vast zit aan Ons Belang, zoodat men er niet direct voor kan bedanken. Anderen meenen dat dit mogelijk is, totdat de heer Kraan, een bestuurslid in Schagen om bevestiging vraagt. De bewering dat men drie jaar aan Ons Belang vast zit blijkt waar te zijn, hetgeen de heer Waiboer, secretaris van Ons Belang „Schagen en Omstre ken" die later toegang krijgt tot de vergadering nader uiteen zet. Het is n.1. al eens gebleken aldus de heer Waiboer dat wij voor verschillende caféhouders die geen lid waren van Ons Belang, zaakjes opgeknapt heb ben. Voordat wij iets deden moesten ze natuurlijk lid worden, en als dan de zaak was gewonnen, bedankten ze weer. Deze manieren van handelen (heeft men nu ondervangen door ze voor drie jaar minstens te verbinden, wat heel logisch is volgens spr. Er is op deze vergadering nog veel meer gesproken natuurlijk, wat zin had vermeld te worden als de oprich ting van een afdeeling van Nienebokos was doorgegaan, uit de verdere be sprekingen bleek echter dat vrijwel alle aanwezigen van oordeel waren dat men moest trachten een afd. van „Ons Belang" op te richten. De heer Waiboer zegde hiervoor medewerking toe. De heer Opmeer constateerde dat dan toch resultaten waren bereikt, hoofdzaak was dat men zich vereeni gen wil. De vergadering werd hierop gesloten Politie. Verloren een bruine hand schoen met kap. Inl. bij den Gepn-Bode. SUCCES - NIEUWS, 't Programma voor Zondag a.s. is als volgt SUCCES I D.T.S. I Aanvang 2 uur. H.R.C. 3 SUCCES 2. Vertrek 9.15 uur. B.K.C. 2 SUCCES 3 H.R.C. b Succes aH.R.C. c Succes b, beide vertrek 11 uur. angstig voelt, treedt het streven aan den dag zich in veiligheid te brengen. Ondanks zijn zwakte tracht de zwemmer den oever te be reiken. Hij haalt diep adem en ademt de lucht slechts in ontoereikende hoeveelheden uit. Zoodoende vult hij zijn longen zóó strak, dat zelfs de longblaasjes inscheuren, ja dat zelfs de lucht in de aderen wordt geperst. Steeds armer aan zuurstof wordt deze lucht, waarvan het gehalte aan koolzuur gestadig toeneemt en nu komt het tot de koolzuurver- giftiging, het stikken in deze verbruikte 'lucht, dat eerst leidt tot de verflauwing van het bewustzijn, die zelfs voor den ervaren redder gevaarlijk is, en vervolgens overgaat in bewusteloosheid van den drenkeling, waar bij het slachtoffer tenslotte zinkt. Ligt nu het bewustelooze slachtoffer op den bodem, dan treden kort voor den dood de bekende diepe slotademhalingen op, on geveer om de minuut één, en misschien dringt dan voor het eerst een noemenswaardige hoe veelheid water het strottehoofd en de lucht pijp binnen, echter nauwelijks in de longen, die van binnen uit onder te grooten druk staan. De longen van menschen, die verdron ken zijn, bevatten 3 a 4 liter meer lucht dan de longen van andere lijken. Terwijl nu de drenkeling zijn longen doet zwellen, drinkt hij zich vol water in het maag- en darmkanaal. Worden zulke drenkelingen gered, dan braken zij onbegrijpelijk groote hoeveelheden water uit. Al deze factoren, angst, bewusteloosheid, vulling van de maag met water, koolzuurvergiftiging van het bloed en zoodoende ook van de hersens en het rug- gemerg, bovendien de afkoeling der huid, die een concentratie der haarvaten en dus een wegvloeiing van het bloed naar binnen tot gevolg heeft, leiden nu bij den een GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Loop der bevolking. Ingekomen Mej. A. C. de Wit van CallantsoogN. J. J. de Wit van langzamer, bij den ander sneller tot het gebeuren, dat men de „physiologie van het verdrinken" kan noemen. Het resultaat van deze gebeurtenissen is een verbloeding naar binnen toe. Vrijwel al het bloed verzamelt zich in de sterk uitgezette aderen van de buikhol te en leidt tot het leegloopen van de linker harthelft. Bij blauw geworden drenkelingen (schijndooden) zijn de linker helft van het hart en de groote lichaamsader bijna volko men leeg, de rechter helft van het hart en tal van aderen daarentegen tot barstens toe gevuld met bloed, dat rijk aan koolzuur is. Wil men dergelijke slachtoffers van den dood redden, dan is een overvloedige aderla ting in den arm noodzakelijk, waardoor zich niet slechts de linker, maar ook de rechter helft van het hart onmiddellijk herstelt. In de tweede plaats is het noodig, dat de bloedvaten en de linker helft van het hart met deugdelijk bloed worden gevuld. Daarin slaagt men met behulp van kunstmatige adem haling, vóór alles echter door infusies met een physiologische keukenzoutoplossing en injecties met stimuleerende middelen in de armaders of rechtstreeks in het hart Onder de stimulantia neemt het ..Coramin" (Ciba A.G., Berlijn), dat in hoeveelheden van 5 alO kubieke centimeter in de arm-ader, ook zonder aderlating, wordt geïnjiceerd, als uniek herlevingsmiddel op het oogenblik een overheerschende plaats in. Drenkelingen, die practisch gesproken reeds dood waren, bij wie alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, faalden, konden op deze wijze toch nog worden gered. De ervaringen bij 1575 reddingen hebben aangetoond, dat de bewustelooze drenkeling tot de 15de minuut het gebrek aan zuurstof kan doorstaan en dat de levensgeesten weer Den HelderR. Breen van Medemblik. Vertrokken C. J. van Waggendorff van Rijn naar 's-Gravenhagemej. A. Schenk naar St. PancrasM. van Dijk en gezin naar Schiedam J. Chr. Hartog naar Zaandam M. WissekerkeKeijzer naar Beemster. BURGERLIJKE STAND. Geboren Roelof, zoon van R. Janssen en B. BultHendrika Hillegonda, dochter van C. van Harten en N. Wij ma Johanna Mar- garetha, dochter van P. Moolenaar en M. Jan sen Franciscus Petrus, zoon van W. Th. Langelaan en A. M. Bierman. Ondertrouwd A. P. Kossen en E. Becht D. Daalder en A. Diepgrond C. Verschoor en J. C. Esseveld Getrouwd H. Nauta en M. P. H. Hooimeij- er M. Wissekerke en M. Keijzer. Overleden A. Kamst, oud 18 jaar. POLITIE: Gevonden Eenig geld in papier tje handschoen. Verloren Tabakszak (inh. tabak en geld) portemonnaie met inhoud. Aan komen loopen witte hond met zwar te vlekken. MILITIE. Chr. de Leeuw is bij nadere toe wijzing ingedeeld bij de Zeemacht te Den Helder. HET REUZE SUCCES DER SINT - NICOLAAS ATTRACTIE. Bij de meeste verlotingen als er een 50 man komt is het best, maar bij de verloting van de Sint Nicolaas attractie was er zooveel belang stelling dat de lunchroom van den Heer De Graaf veel en veel te klein bleek. Stampvol en nog veel publiek dat er niet in kon. En dat is voor de Middenstandsvereen/gingen het juiste bewijs dat de attractie 1934 zoo uitmuntend is geslaagd en zal navolging vin den. Hieronder de uitslag van de fouten-puzzle in de Sint-Nicolaas courant. De goede uit slag was Ik koop voortaan bij de plaatselij ke Middenstand, waarvan een groot aantal goede oplossingen waren binnengekomen. De uitslag na loting was als volgtle pr. f 10 J. A. Prins 2e pr. f 10 J. Koning; 3e pr. M. N. Schenk-Geerligs f5; 4e pr. f 5 D. Lubbert 5e pr. f 2.50 M. Duijzer; 6e pr. f 2.50 E. Kou- wenberg; 7e pr. f 2.50 G. Kaer; 8e pr. f 2.50 S. Looij; 9e pr. f 2.50 N. Zeestraten; 10 pr. A. van Loon; 11e pr. N. Kooij; 12e pr. P. Totte; 13e pr. B. den Das 14e pr. J. de Graaf; 15e pr. Jb. de Graaf; 16e pr. P. Borst; 17e pr. J. J. de Jong; 18e pr. W. B. J. Spiering; 19e pr. G. Nieuwenhuizen, allen f 1. Hierna werd een aanvang gemaakt met de groote verloting met als volgende uitslag Lotn. Prijsn. 31 89 1 flesch advocaat 168 122 Chocoladekan 248 30 doos sigaren 364 47 bon van f 2. 588 125 pot haring 930 135 paar Handwarmers 948 165 Sportriem 1178 158 doos bonbons 1191 5 wringer 1232 97 pot boerenjongens 1256 134 tafelkleed 1380 152 Zak Anthraciet 1628 124 Kolenkit 1846 115 luxe doos zeep 2442 14 Waschfornuis 2523 11 paar schaatsen 2618 72 bon van f 2. 2641 10 deken 3247 176 boodschaptasch 3294 79 bon van f 2.— 3415 178 doos bonbons 4019 154 zak Antharciet 4268 78 bon van f 2. 4414 67 bon van f 2. 4615 126 pot haring 5405 151 zak Anthraciet 5482 77 bon van f 2.— 5881 112 Taart 6085 59 bon van f 2. 6308 40 Taart 6410 109 Ham 6808 149 zak Anthraciet 7165 7 Petroleum vergasser 7496 83 bon van f 2. 7792 146 Kaas 8492 123 fleschje Eau de Cologne 8615 133 doos bonbons 8652 69 bon van f 2. 9223 137 bloemvaas 9347 106 Ham 10320 45 bon van f 2. 10445 127 pot haring bij hem kunnen worden opgewekt. Derhalve mag men de hoop niet te snel laten varen. Een ander merkwaardig iets is, dat de weer ingetreden ademhaling dikwijls weer ophoudt en men dan urenlang kunstmatige ademha ling moet toepassen. Thans is, naar men begrijpt, ook een ver klaring gevonden voor den raadselachtigen verdrinkingsdood na een rijkelijk maal. Bij de spijsvertering vullen de bloedvaten van den buik zich toch reeds sterk met bloed daar door wordt de verbloeding naar binnen toe, gevolg van den prikkel,dien het koude water uitoefent, bevorderd. Ook voor vrou wen vlak voor de menstruatie, bij wie zich dus een sterke bloedtoevoer naar den buik ontwikkelt, is zwemmen gevaarlijk. Drenkelingen moeten steeds slechts om hulp roepen en nooit met de armen zwaaien, want dan wenken zij den dood naar zich toe. De uit het water omhoog stekende arm drukt het lichaam maar dieper naar omlaag. Door de onderzoekingen van den laatsten tijd zijn wij zeer veel te weten gekomen over het wezen van den verdrinkingsdood en zijn wij in staat, conclusies te trekken ten behoe ve van een rationeele behandeling. Door dit inzicht worden ons ook de oude voorschrif ten duidelijk, dat men zich alvorens te gaan zwemmen, moet afkoelen en niet met 'n volle maag te water mag gaan. Tijdens het zwem men wat voedsel tot zich nemen (chocola, enz.) is daarentegen nuttig, daar hierdoor het gevoel van zwakte en zoodoende ook de noodlottige primaire angst wordt voorkomen. Nadrukkelijk moet de eisch worden gesteld, dat op de reddingsstations „Coramin" in ampulles van 10 kubieke centimeter aanwezig is, daar dit middel onverwijld helpt, als alle andere middelen falen.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 3