BISP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 25e JAARGANG DINSDAG 18 DECEMBER 1934 No. lol WIERINQEN EN OMSTREKEN GERECHTIGHEID. Nederlandsche Veehouderij - Centrale. ■WIERINGER COURANT VRBSGHUNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIiM DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10. per 3 maanden 1.—. 1 ELK NEDERLANDER. Niet zonder opzet schreven wij een vorige maal „Elk Nederlander wordt geacht de wetten van zijn land te ken nen." Wij zijn daar toen niet verder op in gegaan omdat het onze bedoeling was hierop nog eens nader terug te komen. Vermoedelijk hebben velen bij het le zen het oor gekrabd en gezegd: „Zo, zo, zen van die zinsnede zich eens achter dus men gaat van de veronderstelling uit dat ik al die 100 en zooveel wet ten (laat staan dat men weet dat het er zoveel zijn), een serie wetboeken, Koninklijke besluiten enz., op mijn duimpje ken. Nou, dat is erg mooi, maar ik weet nergens van." Toch waarde lezers ge zijt niet zo onwetend als ge oppervlakkig be schouwd wel denkt. Het mag dan zijn dat hoe en waarom van één en ander U niet duidelijk is, als goedgeordend staatsburger weet ge toch maar al ie goed wat ge doen of laten moet. Bo vendien zijt ge als Nederlander wel zo voorzichtig om in twijfelachtige ge vallen eerst Uw licht eens te gaan op steken. Zo men niet weet van het bestaan van een Winkelsluitingswet, Vlees- keuringswet, Motor- en Rijwielwet, Visserijwet enz., daaruit althans geen artikel kan citeren, dan weet ge toch wel, dat men zijn winkel niet na acht uur geopend mag, hebben, dat men geen varken mag slachten voordat het beestje gekeurd is, dat men geen motor rijwiel mag besturen zonder een rijbe wijs, dat men, ja wat al niet, niét mag doen omdat men anders met den strafrechter in aanraking komt. Uw verweer „Ik wist het heus niet Edelachtbare" zal dan ook in slechts hoogst enkele, principieële gevallen, succes hebben. En waarom Wel, om dat u wordt geacht de wet te kennen Nu zijn wij niet van plan U in den kortst mogelijke tijd even een volledige wetskennis bij te brengen, wél echter zal af en toe onder de titel „Elk Ne derlander een actueel onderwerp worden behandeld, waarin mensen, die graag het naadje van de kous willen weten, voldoende voorlichting zullen kunnen vinden. Voor vandaag eens iets over de Lo terij wet. Als U binnenkort in Uw krant on der een alarmerende kop leest „Win kelweekloterijen verboden", dan zegt ge, en de mensen van de Winkelweek vereniging (dat zijn er velen) zeggen het zeker „Mag dat ook al niet meer. Laat loten wie daar idee in heeft. Het zou ook wat zo'n lootje van een kwartje." Inderdaad het is vrij wat onschuldi ger dan Monto Carlo, Sweepstake, Ha zardspelen e d. (dit is bovendien weer iets anders) maar artikel 3 dei- wet luidt „Tot het aanleggen en houden van eene loterij, uitsluitend strekkende tot een liefdadig doel of bevordering van wetenschap, kunst of ander alge- meen belang, en waarin de prijzen of premiën niet in geld of geldswaardig wijs zeer sterk en herhaaldelijk vinden papier bestaan, kan toestemming wor den verleend, indien de prijzen en pre- mieën geen grotere waarde dan één honderd gulden hebben door Burge meester en Wethouders der gemeente waar de loterij zal worden gehouden en indien die waarde meer bedraagi door onzen Minister van Justitie." Op grond van deze bepaling dus worden de toestemmingen tot de wel bekende verlotingen van muziek- en zangverenigingen, Witte Kruis enz. verleend. Uitsluitend dus op grond van een liefdadig doel, of bevordering van kunst en wetenschap of ander alge meen belang. Aan het woordje „uitslui tend" moet hier de grootste waarde worden gehecht want als ook maar een klein deel van de opbrengst ten goede komt aan de aanleggers der loterij is zij in strijd met de wet. Voor particuliere bevoordeeling is hier dus geen plaats. Natuurlijk zou iedereen wel eens een loterijtje voor zichzelf wil len beginnen maar dat gaat nu een maal niet, want het principe der wet is Bescherming van de mensen te gen bedrog en misleiding, bescherming tegen baatzuchtige exploitatie van de speelzucht, en tempering van de speel- lust door vermindering en wegneming van de gelegenheid daartoe. Op zichzelf genomen kan men het streven van de winkeliers om een win kelweek te organiseren waarderen. Op welke grond echter zouden B. en W. 'n vergunning tot het houden van een lo terij in die winkelweek moeten base ren. Is het uitsluitend een liefdadig doel Neen. Is het uitsluitend kunst of wetenschap Neen ook niet. Is het dan een algemeen belang Ja, zegt de winkelier, want mijn belang, is Uw be lang en Uw belang is ons belang Niemand zal ontkennen dat een flo rerende middenstand een groot belang is voor de gemeente maar, of nu een winkelweek een algemeen belang ten goede komt valt toch te betwijfelen Dit toch is het belang van een be paalde groep der ingezetenen, n.1. dat der winkeliers, en nog niet van alle winkeliers, maar van diegenen die lid zijn van de vereniging. De Minister motiveert zijn bezwaren tegen een winkelweekverloting dan ook aldus „Bij de toepassing van de Loterij- wet is reeds herhaaldelijk gebleken, dat de dagelijkse besturen der gemeen ten een veel te ruime opvatting heb ben van de bevoegdheid, hun in artikel 3 dezer wet toegekend. Zij menen dat het toelaatbaar is, toestemming te ge ven tot het aanlegggen van loterijen waarbij het toebrengen van direct of indirect voordeel aan particulieren wordt beoogd, indien slechts enig deel van de opbrengst voor een lief dadig doel of een ander algemeen be lang wordt bestemd. Juist in deze tijd van het jaar is de neiging, tot het organiseren van zulke loterijen bij de winkeliers begrijpelijker zij bij de dagelijkse besturen een gewil lig oor. Een dergelijke onjuiste toepas sing van de wet in die gemeenten geeft bovendien aan de winkeliers in andere gemeenten aanleiding tot gegronde klachten en ontstemming over onbil lijke bevoordeling van anderen." Het zal natuurlijk moeilijk zijn om deza motivering bij de winkeliers in gang te doen vinden. Toch is zij de juiste. Theoretisch althans. Wil men men deze niet aanvaarden dan kan men slechts de mening zijn toegedaan dat het dan hoog tijd wordt dat de wet zodanig gewijzigd wordt dat de winkel weekverlotingen wel toelaatbaar zijn. Zolang dit niet is geschied zal men zich aan de huidige bepalingen moe ten houden. De winkelweekvereniging heeft dus voorlopig een andere taak, n.1. Ie trachten het hart van den Minister op dit punt te vermurven. FEUILLETON Door Zuivelfabrieken is aan de Cri- sis-Zuivel-Centrale de vraag gesteld, of het geoorloofd is na 15 December 1934 nog melk te ontvangen van die leveran ciers, die op 18 October j.1. nog niet aan hen melk afleverden. De Crisis-Zuivel-Centrale deelt hiei bij mede, dat dit niet geoorloofd is. Indien derhalve op 16 December 1934 de toestand zooals deze was op 18 Oc tober j.1., niet hersteld is, wordt men van steun uitgesloten. BINNENLANDSCH NIEUWS. Geysendorffers's vaarwel. f 3 boete geëischt omdat hij zijn ouders groette en daarbij te laag vloog. Op 31 Mei was de bekende piloot Goysendorffer als gezagvoerder eener vliegmachine op weg naar Indiër Hij wilde zijn ouders, die te Baarn wonen, een laatsten groet toewuiven. Twee po litic-agenten te Baarn hadden de hoog te, waarop het toestel zich bevond, ge schat op 40 tot 45 M., althans op min der dan 100 m. hoogte. Zij wisten niet dat Geysendorffer de gezagvoerder was van het toestel. Maar omdat lager vlie gen dan 100 M. verboden is, werd er proces-verbaal opgemaakt. Geysendorffer verklaarde voor het kantongerecht te Amersfoort, dat hij met 200 K.M. snelheid vloog en de ge tuige heeft hem dus slechts eenige se conden gezien. Schatten is moeilijk- zoowel van afstand als van tijd. Even Later zegt de populaire gezagvoerder hij heelt mijl geen halve seconde kun nen zien. De ambtenaar van liet O.M. zeide, dat het wel te schatten is of een toe stel lager is dan 100 M. Was dit niet zoo, dan was er nooit een vervolging in te stellen, Eigenlijk, zoo merkte de ambtenaar verder op, mag men niet la g,er vliegen dan 400 M., maar de minis ter heeft dispensatie verleend tot 100 meter. Geysendorffer verklaart dan, dat hij een antennedraad van 50 M. had uit hangen hij kon dus niet op 40 of 50 M. gevlogen hebben. Verdachte zelf schatte de hoogte op 125 Meter. De verdediger, mr. E. Vogels uit Amsterdam, adviseur der Vereen, voor Verkeervliegtuigen merkte op, dat schattingen onbetrouwbaar zijn. Dat hebben proefnemingen te Croydon bewezen. De hoogte van een machine is zelfs door experts niet te schatten. Een piloot als Geysendorffer, die zijn sporen wel heeft verdiend, maakt toch zeker geen ongelukken door laag te vliegen. De ambtenaar eischte voor dit vaar wel en tot ziens f 3 boete. Uitspraak over acht dagen. Motie Kupers verworpen. Geen verhooging verlaagde steunnorimen. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmid dag de motie-Kupers, uitsprekende, dat de nood der werkloozen verhoo ging, van de met ingang van 1 Juli '34 verlaagde steunnormen noodzakelijk maakt, verworpen met 24 tegen 53 stemmen. Voor sociaal-democra ten, communisten en de heeren Van Houten (c.d.) en Sneevliet (r. s.) Geen toeslag in den winter. Vervolgens verwierp de Kamer de motie Kupers tot het geven van een toeslag op een werkloozensteun in de wintermaanden en tot op ruimere schaal verstrekken van kleeding, dek king en goedkoope levensmiddelen, met 25 tegen 53 stemmen Voor soci aal-democraten, communisten en de heeren Van Houten (c. d.) en Snee-, jvliet (r. s.) Weer mond- en Klauwzeer op Texel. Hoewel 't vanaf 1 October practisch onmogelijk was, vee in de gemeente Texel in te voeren, daar slechts onder strenge bepalingen hiertoe bij uitzon dering verlof werd gegeven, heeft toch de gevreesde veeziekte mond- en klauwzeer, hier haar intrede gedaan. Te Eierland werd een niet-ingevoerde koe door deze ziekte aangetast. De strengste maatregelen worden genomen. Meer dan 10000 leege woningen te Rotterdam. Op 30 November bedroeg het aantal leegstaande woningen 10120. Daarmee is een record bereikt, want het cijfer 10.000 is nooit te voren overschreden. In aanbouw zijn nog 2210 woningen. Van de 7288 woningen, waarvan de huurprijs bekend is, zijn er 1353 in huren van f 300-f 350, 1253 in huren vanf f 350-f 400. In alle andere huurgroepen is het aantal leegstaande woningen lager. No. 4. Onder het heerlijke ontbijt, dat uit oesters en de beroemde Hamburger rib bestond, kwamen nog vele vrien den en bekenden van hen aan tafel bij hen zitten, dit waren meest kooplieden en juristen. Onder de laatsten bevond zich ook dokter Guido Helms, een zeer bekwaam advocaat, waarmee Frits Beijer spoedig in een zakelijk gesprek gewikkeld was. Er heerschte alras een vroolijke stemming in het kleine, doch juist daarom gezellige kelderkamertje met de door het rooken zwart gewor den muren en eenvoudige lederen stoelen. Eén aangename geur van goe de sigaren en ouden wijn verspreidde zich door het vertrek. Beijer, die een gezellig prater was en zich na korten tijd als middelpunt van het heerenge zelschap zag, bemerkte niet dat hij te veel dronk De oude jongensachtige overmoedigheid keerde bij hem terug. Nadat de eene flesch na de andere in hik ijsvat werd gezet, vergat hij geheel den pijnlijken toestand, waarin hij zich bevond. Door allerlei vroolijke grappeu uit zijn langen studententijd Verwekte hij ware lachstormen. Zijn tong sloeg echter nu en dan dubbel. De wijn begon te werken. Edward Stan way keek telkens glimlachend naar hem. Eens dronk hij hem toe en kneep daarbij: listig één oog toe. Beijer dreig de hem met den vinger. Eenklaps zag de Amerikaan, dat het knechtje in de deur stond en aan mijnheer Beijer al lerlei teekens gaf, zonder dat hem opmerkte. Stanway stond zonder opzien te ba ren op en trok den kleinen knecht in de kamer daarnaast. „Wat is er Wie is het „Den naam heb ik weer vergeten. Hij noemde zich evenwel directeur van Iiammonia" te Berlijn. „Stil berispte de Amerikaan. „En hij vroeg naar den heer Beijer „Ja, mijnheer." Stanway trok zijn jas aan en ging zoo snel mogelijk naar het kantoor. Zonder de wachtkamer binnen te gaan, begaf hij zich regelrecht naar Beijer's eigen kantoor, deed daar zijn goed af en opende daar de deur, die naar de aangrenzende kamer leidde. „Neem mij niet kwalijk, dat ik u liet wachten. Een gewichtige aangelegen heid hield mij tot op dit oogenblik be zig. Nu ben ik evenwel geheel tot uw dienst." „Mijnheer Frits Beijer vroeg de vreemdeling. Deze was een voorname verschijning, een slank, sierlijk ge bouwd heer van ongeveer dertig jaar, met een korten blonden, naar de laat ste mode geknipten baard en een knap, open gelaat., De Amerikaan knikte bijna onmerk baar. „U is de zaakgelastigde der „Ham monia" uit Berlijn „Mijn neam is Huttl Theodoor Huttl. Ik kom slechts voor eigen aan gelegenheden bij u." „O Edward Stanway zeide dit een weinig verlegen, hij herstelde zich echter spoedig, en bood den bezoeker een stoel aan. „U is, zooals ik gehoord heb, de brui degom van van.... „Van uw nicht Felicia Beijer, ja Bunschoten gooit het roer om. Opening schoenfabriek „IJssel meer." De officieele opening, van de schoen fabriek der N.V. IJsselmeer te Bun schoten, tot stand gekomen met steun van Rijk en gemeente op grond van de Zuiderzeesteunwet, is voor deze tot dusver voor een groot deel op de vissclierij als bestaansbron aangewe zen gemeente een gebeurtenis van be lang geworden. DE STREEK. Vraag naar bloemkool. Dank zij het abnormaal zachte weer, zal vrijwel alle te veld staande bloem kool gesneden kunnen worden. Zelfs is de maat van het aangevoerde product, grooter dan in vele gevallen wensche- lijk is voor den export. Over den export viel den laatsten tijd niet te klagen. Duitschland heeft zelf geen kool meer en de aanvoer uit Italië schijnt ook niet groot te zijn, zoodat er vraag was naar het Hollandsch pro duct. Burgemeester van Albury naar Nederland Naar de „Locomotief" verneemt, is de heer Waugh, burgemeester van Al bury voornemens een bezoek aan Ne derland te brengen. Naar verluidt zal hij door H.M. de Koningin worden ont vangen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Schaarschte aan wol in Duitschland. Inzameling van oude kleeding- stukken. In verband met de wol schaarschte zijn de bladen in Beieren een actie be gonnen om de bevolking aan te manen zuinig te zijn op oude kleeren. Voor de eerste maal sedert den oor log worden de huisvrouwen aange spoord alle afgedragen kledingstuk ken en oude wollen lappen zorgvuldig op te sparen enze.aaii degemeente lijke ophalers te overhandigen. Naar wordt gemeldt zullen deze vod den gebruikt worden om de kunstwol fabrieken in Duitschland op de been te helpen en op deze wijze het geld te besparen dat tot dusver aan buitenland sche goederen werd uitgegeven. Frankrijk. „Oorlam" in het leger. Een pint wijn per dag om eco nomische redenen. Met ingang van 1 Januari a.s. zal ie dere soldaat van het Fransche leger van rijkswege iederen dag 'n pint wijn krijgen. Dit besluit, dat door de solda len warm wordt toegejuicht, is geno men uit economisdhe overwegingen. Frankrijk heeft een groot vvijn-surplus en in verband hiermede heeft de leger- commissie uit de Kamer besloten, dage lijks een rantsoen wijn aan de man schappen te doen uitkeeren. De regee ring en de wijnbouwers zijn zeer ver heugd over dezen regeerings-maat- regel. deze juist viel de directeur hem in de re de. „Door een onderhoud, dat ik zoo even met mijn bruid, die mij van den trein afhaalde, hield, ben ik genood zaakt hier regelrecht naar toe te ko men. Neem haar niet kwalijk, dat zij zooals zij u beloofde, niet zelf kwam maar zij moest nog even naar Uhlen- horst naar haar tante terug, om haar koffers vandaag nog naar Hajmteirg 'e laten brengen." „Dus vandaag gaat u al op reis „Neen, eerst morgenvroeg. Mijn bruid moet dan reeds om vijf uur van Uhlenhorst vertrekken, om voor het vertrek van de boot hier te zijn; de ba gage dan mee te nemen zou een groote last zijn. Ze zal het bij haar vriendin mevr. Dr. Finke laten bezorgen. Ik ver tel u dit alles, waarde heer Beijer, om u duidelijk te maken, waarom uw nicht niet zelf kan komen. Door mij laat zij u verzoeken haar de brieven terug te zenden, die ze u heeft laten lezen." „O, juist zoo -- de brieven zeide Stanway verward. „Zij vroeg mij om om deskundig advies Theo lachte. „Mijn kleine Felicia heeft in haar eersten schrik overijld gehandeld. Ik heb haar opgehelderd, dat deze persoon miss Ellen Worces ter -- de schrijfster van alle anonieme brieven was. Een schriftkundige in Berlijn heeft dit ontdekt, niettegen staande de schrijster haar hand tracht te te verdraaien. Hieruit kan men het beste afleiden van hoeveel waarde haar beweringen zijn. Mijn vader zal ook wel niet langer de partij van deze geëmancipeerde dame kiezen, wan neer hij verneemt hoe zij gehandeld heeft. Maar laat mij, als het u belieft, dat schrijven van mijn vader zien. Er is mij natuurijk veel aan gelegen om de brieven, die ik indertijd aan mijn vader schreef, terug te krijgen." „Natuurlijk, natuurlijk zei Stan way verstrooid. „Wanneer de brieven in verkeerde handen komen, misschien wel in die van de trouwlustige dame, zou dat voor u zeer pijnlijk zijn." Theo schrok zichtbaar. „Miss Wor- cester zou mij dan stellig een proces aandoen." „Ik heb de brieven dan ook zorgvul dig bewaard I" merkte Stanway la chend op. „In dit archief onder letter W liggen ze goed gesloten en verze geld." Hij opende de kast en en haal de een weinig bevend het zegel te voorschijn. Verbaasd greep hij ineens in z'n zak. „Maar waai' is den sleutel?" Hij begon overal te zoeken. „Daar valt mij in", riep hij opeens, „dat ik den sleutel in de geldkast gesloten heb. Maar zie eens wat een ongelukkig toeval de sleutel van de geldkast heeft mijnheer Stanway bij zich." Men kon het den directeur aanzien, dat het een groote teleurstelling voor hem was. „Ik heb haast mijnheer Beijer Waar is uw compagnon „Hij is voor zaken op reis." „Wanneer komt hij terug „Niet voor van avond." „Maar ik moet de brieven weer in m'n bezit hebben." „Dat spreekt van zelf. Vergeef ons echter die kleine vertraging. Ik zal ze u verzegeld zenden, zoo spoedig ik bij kan. Waar woont u In het Alsterhotel. Zooals ik u reeds vertelde, vaar ik morgen bijtijds naar Helgoland." „Zoo blijft mij niets anders over, dan dat ik u de brieven, wanneer ik ze van niet kan bemachtigen, morgen naar Helgoland achterna zend, onder uw gewone adres, niet waar Ik verzoek u daar dringend om. In ieder geval zal ik vandaag nog eens persoonlijk aankomen." „U zult mij waarschijnlijk niet. thuis vinden. Vanmiddag moet ik voor za ken weg en voor van avond heb ik een uitnoodiging ontvangen...." „Nu, daar ik met mijn bruid hier in Hamburg ergens zal soupeeren, in ge zelschap van mevrouw Hölderin zal ik toch nog eens aankomen, in de hoop u of uw compagnon aan te treffen. Wij zullen spoedig neven zijn -- en ik hoop, dat wij het best met elkander zullen kunnen vinden." Een handdruk, een buiging van beide zijden en Huttl nam afscheid. II. Kort daarna verliet Edward Stan way het bureau. Vlug ging hij naar den kelder terug. Frits Beijer had in het geheel niet bemerkt dat zijn compag non afwezig was geweest. De „eeuwige refendaris" bevond zich weer eens in een vroolijken toe stand. De Amerikaan sprak hem ste delijk ferm toe en drong er op aan, dat zij zouden vertrekken. Eindelijk gelukte het hem Beijer hier toe over te halen. Stanway liet een auto komen en stopte daar zijn vriend in ging toen naast hem zit ten en het rijtuig reed weg. Tegenover de Loge liet Stanway halt houden en bracht zijn vriend naar zijn eigen woning, daar hij een ont moeting tusschen Beijer en Felicia's bruidegom op het bureau in de Gros zen Bleichen wilde verhinderen. (Wlordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1934 | | pagina 1