26e JAARGANG DINSDAG IB JANUARI 1935 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GERECHTIGHEID. No. 4- WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN AY BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 DURE INNING VAN KLEINE VORDERINGEN. Het weekblad van het Recht bevat de volgende ingezonden bijdrage „Iepiand, in X woonachtig, wordt door den te IJ. resideerenden deur waarder gedagvaard voor het Kanton gerecht te IJ. tot betaling van een be drag van f 26. De kosten van dagvaar ding bedragen in verband met den afstand IJ.-X. f 21.95. Aangezien niet vóór den dienenden dag wordt afgedaan, wordt de debi teur belast met f 7.50 griffierechten, f 0.20 roepgeld en salaris gemachtigde f 3.60. Omdat de naastbij zijnde deur waarder in dezen te Z. woonachtig is en derhalve de afstandsgelden gedeel telijk noodeloos zijn gemaakt, worden de voor de dagvaarding door den debi teur te vergoeden kosten door den kan tonrechter gereduceerd tot f 13.45. Toch blijft aan kosten nog te betalen de respectabele som van f 24.75. bijna 100 pCt. der hoofdsom. Met moeite brengt de debiteur na vonniswijzing het verschuldigde bijeen op f 12 na, waarvoor den crediteur een kort uit stel wordt verleend. Daar het hem in verband met den nood der tijden en met het oog op de voldoening van an dere schulden niet mogelijk is, bijtijds te voldoen, volgt beteekening van het vonnis door den IJ.schen deurwaarder. Kosten f 212.60 De debiteur beklaagt zich bij den betrokken kantonrechter. Deze laatste toegevende, dat het ex- ploit van beteekening van uit Z. veel goedkooper had kunnen worden uitge bracht, kan echter ten aanzien van dit laatste exploit niet den maatregel treffen, dien hij op het exploit van dag vaarding heeft toegepast en moet den debiteur naar huis zenden met den schralen troost, dat deze wellicht met vrucht zou kunnen weigeren, de ander maal noodeloos aangewende kosten van afstandsgeld te vergoeden. De de biteur, angstig voor mogelijke gevol gen, is echter murw en voldoet. Deze zwakke broeder betaalt alzoo onge veer 300 pCt. der verschuldigde hoofd som. Nog enkele van zulke gevallen en de man is door de kosten, waaronder hij word bedolven, geruineerd. Door ten dezen een vereenvoudi ging tot stand te brengen, waardoor de kosten zeer gelangrijk worden te ruggebracht, zou een weldaad worden bewezen aan de vooral op het platte land noodlijdende kleine neringdoen den. In ieder geval jmag- men verlan gen, dat hun moeilijkheden niet noo deloos worden verzwaard. Om ons te bepalen tot het afstands geld, hetwelk dikwijls een betrekkelijk giroote rol speelt wat zou er tegen zijn, in het tarief een bepaling op te nemen, dat het aan den debiteur te berekenen afstandsgeld nimmer mag te boven gaan het bedrag, hetwelk in gevolge het geldende tarief zou mogen worden in rekening gebracht door den naastbij,wonenden deurwaar der RECHTSZAKEN. DE MAN MET DE ROODE PET. Ofiicier van justitie veroor deelt dit systeem van schuld invordering ten sterkste. Het is nog niet zoo heel lang gele den, dat een nieuwe figuur op schuld- invorderingsgebied in ons land zijn in trede deed de man met de roode pet, een middel van enkele incassobu- reaux om aan de inningspogingen kracht bij te zetten. Groningen kent dezen beruchten man ook, er zijn zelfs twee bureaus, die van zijn diensten gebruik maken. Zaterdagmorgen verscheen hij voor de Groningsche Rechtbank in den per soon van den 33-jarigen incasseerder Jan D., die tezamen met den 30-jari- gen Berend A., houder van een schuld- invorderingsbureau, beide te Gro ningen, wegens eenvoudige beleedi- ging terecht staat. Een Groningsche zakenman, die in Juli enkele keeren bezoek kreeg van den man met de roode pet, die boven dien nog een roode tasch droeg, dien de een klacht tegen het bureau in. Het bureau volgde het systeem eerst een brief te sturen, waarin werd me degedeeld, dat, wanneer de vordering niet werd voldaan, de man met de roode pet zou komen. Tevens werd in den brief gezegd, dat het bureau de vrijheid zou nemen den geadresseerde op de lijst van slechte betalers te plaat sen, die aan alle winkeliers zou wor den gezonden. A. verklaart, dat het niet de bedoe ling was te beleedigen. President -- U wist toch wel, dat algemeen bekend is, wat de man met de roode pet beteekent. Verdachte A. Ik weet niet, of dit algemeen bekend is. Verder ontkent A., dat het systeem een dreigmiddel was. Hij handelde in opdracht van den schuldeischer, die op de hoogte was van de middelen, wel ke het bureau toepaste. Inmiddels is hij met de roode pet opgehouden Een uitvoerig requisitoir. De officier van justitie, mr. Rom- bach, constateert in de eerste plaats, dat de feiten bewezen zijn. Verdach ten wisten, welke uitwerking hun mid del had. De roode pet-zaak is een accu ut ge val in Groningen geworden. Er zijn zelfs twee bureaux, die daarmee wer ken. Het is dringend noodzakelijk, dat er een uitspraak komt over de vraag, of dit strafbaar is. En niet alleen een uitspraak, doch ook een afweer tegen dergelijke prac- tijken. De manier is niet zoo erg, wanneer zij wordt toegepast op flesscheritrek- kers. Maar zij is niet toelaatbaar, wan neer, zooals hier, solide burgers, die een goed argument hebben voor de niet-betaling, daarmee worden ge dreigd. Deze zaak is niet zoo heel gemakke lijk. De wet voorziet, waar zij spreekt van eenvoudige beleediging, niet ten volle in dit geval. Een beleediging in het openbaar moet of mondeling of schriftelijk geschieden. De wet voegt er aan toe, dat iemand in zijn persoon FEUILLETON. No. 12. „Deze misdaad werd door een vrouwsper soon gepleegd, miss Worcesterzeide de commissaris schijnbaar kalm. „Laat mij u vertellen, hoe de misdaad begaan is. De be wuste persoon wist den weg in het bureau van den „Argus." Zij wist ook, dat de papie ren, die zij noodig had, in het archief waren opgeborgen. Stil sloop de inbreekster, die zich op een tot nu toe nog onverklaarbare wijze toegang tot het huis en het kantoor verschaft had, naar het archief om dat te berooven. Het verbreken van het zegel van den trom mel, die met een W gemerkt was, veroorzaak te leven, hetgeen in de aangrenzende kamer, waarin Beijer sliep, gehoord werd. Nu ging de inbreekster zacht naar de deur zij was op alles bedacht geweest en stortte zich op den uit den slaap gewekten Beijer. Met een dolk, die op de plaats der misdaad ge vonden is, bracht zij hem wonden toe, waar aan de ongelukkige bezweken is." „Ik begrijp niet hoe daarop komt zoo'n misdaad De Amerikaansche zag radeloos om zich heen. Op haar gelaat kwam een kinderlijk smeekende uitdrukking. Ze begon te weenen. „De misdadigster," ging de commissaris op ruwen toon voort, „vloog nadat zij den moord begaan had naar het bureau terug en doorzocht in koortsachtige opgewondenheid het archief. Ze nam, wat ze noodig had, weg; maakte zich ook van het horloge en de beurs van den verslagene meester, opdat men zou denken, dat de moord om diefstal van arti kelen van waarde gepleegd was. Eensklaps hoorde zij echter voestappen „Mijnheer, ik wil uw afgrijselijk verhaal niet langer aanhooren. Ik verbied u over din gen te spreken, die lijkheid door feitelijkheden kan wor den beleediigd. Het geval moest zóó lig gen, dat de schuldenaar door den man met de roode pet werd aangesproken, zooals dat in de onderhavige zaak is geschied. De roode pet is het symbool van den wanbetaler. Is het uitmaken van ie mand voor wanbetaler beleedigend Dit is de moeilijkste vraag in 't proces. Er is [hierover een jurisprudentie, ge grond op de geschiedenis van de wet. De rechtbank in Winschoten heett eens een uitspraak gedaan in een zaak tegen een winkelier, die op een briefje voor zijn étalage iemand als wanbeta ler had vermeld. De rechtbank sprak den man vrij, zij achtte bet aantasten van iemands crediet geen aantasting van den goeden naam en de eer. De fout van deze beslissing is gemakke lijk aan te toonen. Onze wet heeft opzettelijk niet kren king van het crediet strafbaar gesteld. Maar daaruit mag niet worden ge concludeerd, dat geen enkele kren king van het crediet beleediging is. Er bestaat in onze maatschappij nog zoo iets als een eer op financieel gebied. Gelukkig zijn wij nog niet gebleven bij het vonnis van de Winschoter Recht bank van 1901. Het is volkomen achter haald door een zeer recent arrest van den Hoog,en Raad, die over deze kwes tie in Juni 1933 aan het woord is ge weest. De hoofdvraag in de zaak met de roode pet is volkomen opgelost door het arrest van den Hoogen Raad, dat tevens het in Winschoten geboren el lendige misverstand uit den weg heeft geruimd. Daar het hier een proefproces be treft, zal spreker een geringe straf eischen. De officier vraagt tegen den incas seerder D. een boete van f 10 subs. 5 dagen hechtenis, tegen den houder van het bureau A. een boete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis en verbeurd verklaring van de in beslag genomen overtuigingsstukken, de roode pet en de roode tasch. „Die u vrees aanjagen schreeuwde Wein- del nu, terwijl hij zich in gebiedende houding oprichtte. „Vrees vrees stamelde de bleeke Ame rikaansche. „U wilt uw beleedigende verden king van voorheen nu ook in verbinding brengen metDe stem begaf haar ze tastte om zich heen om een steun te zoeken. „Met den moord, miss Ellen Worcester, die u op den ongelukkigen Frits Beijer gepleegd hebt De Amerikaansche kromp ineen. Men hoor de haar ingehouden snikken. „Toen u schreden op de trap hoorde, miss Worcester, verliet u het bureau. Het was don ker op de trap. Op het oogenblik, dat de deur openging, zag men echter, dat u in man- nenkleeren gestoken waart. U had een klei ne worsteling met twee vreemden, die u trachtten tegen te houden. Met het moord werktuig, dat u nog in de hand hield, stiet u naar uw aanvallers. U wondde één van hen, verloor daarbij evenwel het mes. Pijlsnel vloog u de trap af. Uw handen, die bij den moord met bloed bevlekt werden, heten spo ren aan de trapleuning en beneden aan den muur na. Op straat gelukte het u ongezien bij de donkere poort te komen, waar gij uw fiets verborgen had. Toen u achter u ge schreeuw hoorde, liep u naar den rijweg, sprong op de fiets en ontvluchtte door de Jungfernstiegg. Hier in de Bergstraat verloor uw vervolger uw spoor." Miss Worcester had zich landzamerhand weer hersteld. „Ik heb geen woorden voor zulk een onbeschamdheid. Gedurende den tijd, dat ik die misdaad begaan zou hebben, lag ik hier te bed in diepen slaap verzonken." „U hadt uw kamer afgesloten. Het dienst meisje het eenigste wezen, dat uw bewe ren zou kunnen bevestigen was niet in staat de kamer binnen te komen. Zij klopte maar zij werd niet opengedaan." „Ik hoorde het kloppen niet." Stanway bracht zijn landgenoote onder het oog, dat alleen een dadelijke volledige beken tenis haar afschuwelijke misdaad, die in een BEKENDMAKING. Motorrrijtuigen-belasting. Houders van wegenbelastingkaar- ten afgegeven voor een tijdvak eindi gende met 30 April 1935 worden er aan herinnerd, dat vóór 1 Februari '35 ten kantore van den Ontvanger be hoort te worden bijbetaald het ver schil tusschen de volgens de Motorrij tuigen-belastingwet verschuldigde en volgens de Wegenbelastingwet gehe ven belasting. De belastingkaart be hoort te worden overgelegd. Kaarten waarop vóór of op 31 Jan. 1935 niet is bijbetaald verliezen hun geldigheid Men wordt aangeraden niet tot den laatsten dag te wachten. Op 1 Febr. '35 kan de Ontvanger de kaarten niet meer geldig maken. Tabaksbelasting. Verkoopers van tabaksfabrikaten worden er aan herinnerd dat 20 Jan. de vervolging aanvangt voor niet be- opwelling van wraakzucht begaan was, in een minder schel licht zou plaatsen. Ellen Worcester klemde de tanden toornig op elkaar. „Dat ik den man, die mij bedrogen heeft, haat dat ontken ik niet. Maar waar om zou ik mijn wraak op uw compagnon willen koelen Ik wist, dat ik van hem zou krijgen, wat ik voor mijn doel noodig had. U hebt mij immers zelf verzekerd, dat gij uw compagnon tot mijn partij zoudt overhalen." „Zeker. Wij hadden zelfs den prijs vastge steld twaalf duizend Mark. Dat is echter uw geheele vermogen, dat u op het oogenblik bezit." „En u gelooft," zeide de miss, terwijl ze ge jaagd ademhaalde, „dat ik om deze som te sparen een inbraak, een diefstal, ja zelfs een moord begaan zou hebben ,Wij zijn daarvan overtuigd miss Worces ter," bracht de commissaris op barschen toon in 't midden, „en wegens die misdaad zult u aan het gerecht overgeleverd worden, wanneer u niet eindelijk berouw toont en be kent „Het gerecht U wilt mijgevangen ne men „Ik moet u voorloopig in hechtenis nemen, miss Worcester. Voor uw eigen bestwil ver zoek ik u, u gewillig en kalm aan uw lot te onderwerpen. Zoo u tegenstribbelt zal bin nen tien minuten de gevangeniswagen hier voor het huis stilhouden, om u gedwongen over te brengen." Miss Worcester streek met haar smalle han den over voorhoofd en oogen. „Wat verlangt u van mij vroeg zij na een oogenblik van stilte, met gebroken stem. „U moet het costuum aantrekken, dat u dezen morgen toen u de misdaad beging, droeg." Weindel had ondertusschen de kleer kast geopend en nam er het fietspak uit. „Stanway en ik zullen de wacht voor de bei de deuren houden." Vier minuten later ging miss Worcester door de beide heeren vergezeld de trap af. Ze zag er in haar blauwe costuum met pantelon kleiner en zwakker uit, dan Weindel zich voor taal cl vergunningsrecht. Wegenbelasting. De houders van wegenkaarten, jaar kaarten, geldig tot en met 30 April a.s. worden er op attent gemaakt, dat deze kaarten per 1 Febr. vervallen, tenzij het verschil tusschen wegenbelasting en motorrijtuigenbelasting voor die datum is bijbetaald. Deze nieuwe, verhoogde belasting, is een uitvloeisel van bet Verkeers- fonds (4 Oct. door de Eerste Kamer aangenomen, nadat de Tweede Kamer het, met de kleine meerderheid van 43—39 stemmen aanvaard had.) Thans is verschuldigd voor motorrij wielen tot 60 Kg. f 10- 60-120 Kg. f 20; 1*20-250 Kg. f 30 250-400 Kg. f 40.- (was f 30.-) boven 400 Kg. f 8 per 100 Kg. (was totaal f 30.-) Rijwielen met aanbangmotor betalen nu eveneens volgens gewicht. Minimum dus f 10—. (vroeger f 3.— plus rijwielplaatje) Voor duo f 5 extra. Luxe auto's f 8 per 100 Kg. Minimum f 64.—. Vrachtauto's eer ste 1000 Kg. f9.- per 100 Kg. met mini mum van f 72, 2e 1000 Kg. f 10 per 100 Kg., 3e 1000 Kg. f 11 per 100 Kg. Voor aanhangwagens pioet nu apart be taald worden en wel volgens bet tarief van de motorrijtuigen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Stichting Bio-Vacanticoorri. Het bestuur van de Stichting; ,Bio- Y'acantieoord deelt mede, dat de Kerst collecte, welke in de Nederlaralsche bioscopen, ten bate van het „Bio-Vaean tieoord", de Stichting van het Neder- landsche film- en bioscoopbedrijf is ge houden, in totaal beeft opgebracht f 40.430,83 Het bestuur betuigt zijn dank aan bet bioscoopbezoekend publiek, daar door' aller medewerking ook dit jaar weer mogelijk is gemaakt, dat een groot aan tal kinderen van de meest behoeftigen in ons land naar het Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee uit gezonden wordt. Dc Burgemeester van Hoorn kon niet naar liet Saargebied vertrekken. Tengevolge van 'n ongeval. De burgemeester, mr. Leemhorst, zou verleden week Woensdagmorgen met den eersten trein van Hoorn vertrekken om mede te gaan met den specialen trein naar het Saargebied, teneinde daar als voorzitter van 'n stembureau te fungeeren. Om den burgemeester naar den trein te brengen werd Woens dagmorgen een taxi-onderneming opge beid, met verzoek, tijdig aan het woon buis te zijn, wat werd toegezegd. De auto kwam echter niet op tijd en toen de hoofdagent De Munnik eens ging zien hoe het er bij stond, kwam hij zelf als chauffeur met een wagen. Hij ging met den burgemeester onmiddellijk op weg "naar het station, maar de trein bleek reeds te zijn vertrokken. Inmid dels was de chauffeur van de taxi ont waakt en men besloot den burgemees ter naar Purmerend te brengen, waar dan overgestapt, zou kunnen worden in gesteld had. Beneden aangekomen stapten zij dadelijk in het gereedstaande rijtuig. „Waar rijden wij heen vroeg Stanway den commissaris op half luiden toon. „Naar de plaats van de misdaad ant woordde Weindel kortaf met een besliste stem. VI. Het begon reeds donker te worden, toen de wagen in de Groszen Bleichen aankwam. Gevolgd door eenige geheime politieagenten werd miss Worcester in het bureau van den „Argus" geleid. Weindel liet zijn gevangene daar onder toezicht van den oudsten beambte achter. Hij zelf begaf zich aan de telefoon, teneinde den chef van de geheime politie en den rechter, die het onderzoek leidde, direct van het in hechtenis nemen van de verdachte persoon te verwittigen. Reeds een uur daarna verscheen Fresenius weder op de plaats van de misdaad. In tegen woordigheid van den heer von Piggelsheim nam hij de Amerikaansche in verhoor. Zooals van zelf sprak, bleef miss Worcester ook tegenover den rechter de haar toegeschre ven daad hardnekkig loochenen. De aanblik van deze geïmproviseerde rechtzaal zou zeker op een meer gevoelig persoon indruk gemaakt hebben. Nog altijd stonden de deuren naar het slaapvertrek wagenwijd open. De vertrekken waren slechts spaarzaam verlicht. Uit alle hoeken van de ongezellige kamers grijnsde het vreesaanjagende spook van den hier be- ganen moord. In gespannen verwachting beschouwde men de uitdrukking op het gelaat van de verdach te, toen de rechter haar beval de slaapkamer van den vermoorde binnen te gaan. Het was zichtbaar, dat ze het afschuwelijk vond om den drempel van de kamer te over schrijden. Ze kon het eerst niet. Ze overwon echter haar afkeer en met een uitdrukking van ongenaakbaren trots trad zij op het nu den trein. Dientengevolge werd zeer vlug gereden en het gevolg daarvan is geweest, dat de burgemeester bet hoofd zoo ernstig tegen het plafond van de auto heeft gestooten, dal hij naar Hoorn terug moest om daar ver bonden te worden. Het gevolg daar van is, dat de burgemeester nu zijn functie niet kon waarnemen. Nieuwe Hoornsche Crt. BUITENLANDSCH NIEUWS. Een doodgewaande keert naar huis terug. In Mei van het vorig jaar had J. O. Hora. een jongen uit Caughnawaga, 'n plaatsje op lü mijl van Montreal gele gen, zijn fiets tegen de leuning van een brug gezet. Een windvlaag blies de fiets in het water, waarbij de jonge Hora. meegesleurd werd in zijn po ging om de fiets te grijpen. Zijn oom Josef Hora, die het ongeval zag gebeu ren, dook hem achterna van geen van beiden werd gedurende langen tijd eenig teeken van leven waargeno men. Uit Florida heeft men nu, naar Vaz Dias meldt, een brief ontvangen van Josef Hora. Deze deelde mede, dat bij, toen hij in de rivier dook met zijn hoofd op een hard voorwerp terecht was gekomen en buiten kennis eertige mijlen was voortgedreven. Hij werd tenslotte aan den kant gespoeld, waar hij door een rondtrekkend circus ge vonden en opgenomen werd. Hij had volkomen liet geheugen verloren. Lang zaïmerhand keerde bet echter weer te rug, zoodat hij nu de toedracht van de gebeurtenissen weer kan reconstru- eeren. Zijn familie heeft geld gestuurd, zoodat bij naar huis kan terug keeren. Duitsche grondsioffennood. Gedwongen afneming van „Ersatz-'-producten. Duitsclie textielfabrikanten si ellen voor hun katoen- of wolleveringeij, naar de „Koln. Zt." meldt, als voor waarde, dat tevens een bepaald ge deelte van het te betrekken quantnn één derde of de helft „Ersatz producten wordt afgenomen. Deze voorwaarde is een uitvloeisel van de iregeeringscampagne tot stimuleering van de productie en verkoop van ei gen „Ersatz '-fabrikaten. Volgens genoemd blad stuitte deze- politiek op sterken tegenstand van koo pers en vooral degenen, die over groote wol- en katoenvoorraden beschikken., geven er thans de voorkeur aan hun goederen nier aan te vullen. Wanneer hun vooiaden echter zullen zijn uitge put, zullen zij wel tot toegeven ge dwongen zi.n. Te Berlijn is reeds een show-room voor dames-japonnen vervaardigd van „Ersatz"-grondstoffen, geopend. De prijzencommissaris heeft thans den controle-bureaux de bevoegdheid ver leend, aan overtreders boeten tot 1000 Mark op te leggen, terwijl deze tot dus ver alleen het recht hadden de clssbe- treffendo zaken te doen sluiten. Deze methode is in de practijk echter niet doeltreffend gebleken. leege bed toe. Commissaris Weindel moest haar voordoen, hoe zij den moord gepleegd had. Toen men niet ophield haar te kwellen en voortdurend er op aan te dringen, dat zij toch maar op recht alles bekennen zou, begon zij weer te weenen. En een „ik ben onschuldig" kwam telkens over haar lippen, nu echter niet meer op een toon van verzet, maar eerder schreiend en zooals een kind iets van buiten geleerds opdreunt. De politie had ondertusschen voortreffelijk gewerkt. Zooals aan den heer von Piggels heim gemeld was, waren na de bekendmaking- van de premie van duizend Mark, die aan den persoon, die den schuldige opspoorde, ter hand gesteld zou worden, vele menschen aan het politiebureau gekomen. Deze meldden, dat zij de wielrijdster, die van de misdaad verdacht werd, op den aangegeven tijd gezien hadden. De chef van de geheime politie gaf per te- lephoon het bevel, dat ze nog voorloopig op het bureau moesten blijven. Hij was van plan de Amerikaansche in haar fietscostuum met deze getuigen te confereeren. Eerst volgde hij met belangstelling de maat regelen, die Fresenius voor het verdere ver hoor nam. Fresenius had onderwijl met een renbode den advocaat Kleists en diens vrouw laten roepen. Toen men hem meldde, dat het rij tuig met het echtpaar aangekomen was, liet hij vlug alle toegangen tot het huis door politieagenten afzetten en gaf bevel dat de gaspitten op de trap en in de gangen neer- gedraaid moesten worden. In het bureau liet hij ze echter hoog branden. Daarop ging hij in allerijl het paar tege moet. Mevrouw Ada, die nog niet geheel van den uitgestanen schrik bekomen was. verze kerde hij, dat zij over een paar minuten weer weg mocht gaan. Zij moest beneden in de gang wachten. Fresinus ging met Kleistst de trap op. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1