IVOROL KROON CACHETS W DE PLANT EN DE VORST. ï)e bosschen in Noord-Siberië kun nen een vorst van 40 graden verdra gen, zonder schade te lijden en ook in Europa zijn er planten, die een gehee- len winter lang glashard bevroren kun nen zijn, zonder in bet voorjaar aan le venskracht te hebben ingeboet. De meeste gewassen zijn oorspron kelijk afkojmstig uit Zuidelijker stre ken en daardoor zeer gevoelig voor vorst. Elke tuinman houdt rekening met deze omstandigheid, door de zaai ingen van eenjarige planten niet in den grond te plaatsen, voordat de z.g. IJs heiligen voorbij zijn. Toch zijn niet al deze planten even gevoelig. Terwijl de dahlia niet de minste vorst kan ver dragen, kan het madeliefje sterk door vriezen, zonder er schade van te onder vinden. Doch behalve de verschillende planten hebben de verschillende plan- tendeelen niet dezelfde gevoelig heid ten opzichte van de vorst. Als men de potaarde van een tabaksplant tot 4 graden Celsius afkoelt, terwijl de bladeren omringd blijven door lucht van 18 graden, verwelken deze reeds in een uur. Koelt men daarentegen de plant af, terwijl de wortels warm blijven, dan groeit de plant door. In het eerste geval verliezen n.1. de wortels het vermogen, om nog langer vocht op te nejmen, zoodat de bladeren geen nieuwe aanvulling krijgen voor het water, dat zij verdampen. Verhin dert men n.1. de verdamping, door de lucht rondom de bladeren met water damp te verzadigen, dan blijven de bladeren frisch. terwijl de tabaks plant geruimen tijd de afkoeling dei- wortels kan verdragen. Ook in onzen eigen tuin kunnen wij bij de overblijvende planten een ver schillend weerstandsvermogen tegen de vorst waarnemen, doch zelfs bij planten, waarvan de bladeren bij de eerste nachtvorst doodgegaan, boeten de wortels niets van hun levenskracht in, zelfs al bevriest de grond steen hard. De Oostindische kers is na de eerste nachtvorst verwelkt, maar de zaadjes, die over den grond zijn uitge strooid, ontkiemen in het voorjaar prachtig. Ook al hebben zij den gehee- len winter in de sneeuw gelegen. Vele zaden schijnen zelfs vorst noodig te hebben, ojn later te kunnen ontkiemen Zoo heeft men o.a. opgemerkt, dat na strenge winters het onkruid bijzonder welig groeit. Saarlander aan de grens teruggestuurd Zaterdag was een vreemdeling, voorzien van een geldig Duitsch pas poort, per auto te Putte op regelmati ge wijze langs den controlepost uit België over den grens gekomen met de mededeeling het Joodsch kerkhof te, willen bezoeken. Hij reed echter het kerkhof voorbij en werd te Bergen op Zoom door de po litie achterhaald, waarbij bleek, dat hij een vreemdeling afkomstig uit het Saargebied was, die zich in Neder land wilde vestigen. Den vorigen dag had hij op een an dere plaats getracht ons land binnen te komen, wat hem eveneens was mis lukt. waaruit wel blijkt, dat het niet zoo gemakkelijk gaat. Hij werd over Putte naar België uit geleid. DOODELUKE STRALEN VOOR MUGGEN. De eerste proeven tot malariabestrijding met doodelijke stralen werden dezer dagen in de omgeving van Bombay gehouden. Duizenden malaria-overbrengende muggen werden ter vernietiging in een tien voet hoo- gen toren gelokt, door middel van lichtstra len van kwikzilverdampen, die onweerstaan baar op de muskieten werken. Nauwelijks begon het groenachtige licht te schijnen, of duizenden insecten vlogen er op af. In weinige minuten waren naar schatting zes a zeven duizend muggen vernietigd. Land huishoudkundige vaklieden, die de insecten onderzochten, bevestigden, dat het hier scha delijke exemplaren niet alleen voor de ge zondheid der menschen, maar ook voor het vee, akkers en tuinen betrof. Meer van zulke apparaten hoopt men zullen een stad als Bombay 60% van haar malariagevallen ontnemen. PROVINCIAAL NIEUWS. Verkiezing Provinciale Staten. De candidatenlijst voor de Prov. Sta ten van Noord-Holland, zooals die dooi den Kamerkieskring Amsterdam der C.-H. Unie is vastgesteld, luidt als volgt 1. Mr. L. M. de Jong Schouwenburg. 2. Jhr. F. J. E. van Lennep. 3. J. H. V. Riemens. 4. Mr. Dr. M. Visser. 5. Jacs. Rustige. 6. L. Feenstra. 7. J. Vlugt. 8. L. J. van Splunter. 9. J. C. Heerland. 10. N. G. J. van Schouwenburg. 11. S. Attema. 12. J. Kats Az. 13. Mr. A. J. Honig. 14. J. Ph. Teune. 15. E. Luden. verdrijven kou en pijn 10 ci Doos 12 KROONTJES 50c{ »Waé TWJrxhxuxit mna£t tó goed» Faillissementen Uitgesproken zijn de volgende fail lissementen 1. van J. de Boer, Broek op Langendijk (rechter-commissaris mr. Ubbens, cu rator mr. de Lange) 2. van Colauto te Hoorn (rechter commissaris mr. Krabben, curatoi mr. Judell) 3. van vennootschap onder firma C. J. Smits te Hoorn en van haar be- heerende vennooten P. G. en H. J. Sïnits, beiden te Hoorn (rechter-com missaris mr. Ledeboer, curator mr. Scholten). BROOD-OORLOG TE CASTRICUM. Strijd om den broodprijs lus- schen de Castricum sche bak kerspatroons. Van vandaag af is het wittebrood vier cent lager.Geen zestien centen meer, maar twaalf centen bericht te Dinsdagmorgen iedere bakker en broodbezorger aan zijn klant, terwijl hij het kersversche Panne-. Engelsch, Duitsche- of Casino-brood afleverde Dat was voor het publiek de sensa tie van den morgen. De aigemeene broodprijs voor Castricum door de ge zamenlijke bakkerspatroons verlaagd van 16 op 12 cent. Zulks na een spoed vergadering in Hotel Broksma. De voorgeschiedenis van deze in hel oog loopende - en derhalve noodge dwongen prijsdaling is de volgende Gelijk in de overige deelen van het land wachten de bakkers nog steeds op een door het Rijk vastgestelden sa- neeringsprijs voor wittebrood en króp brood. Het eenige wat bestaat is een particuliere saneerings-poging uit gaande van meelfabrikanten en bak kersbonden tot het op prijs houden van het brood. Dit doel wordt betracht op de manier van andere bonden etc., door het aanleggen van zwarte lijsten en het verbieden van levering van meel en gist aan bakkers, welke beneden den prijs verkoopen. Echter heeft het net van deze semi- officieele voorschriften zooveel mazen, dat het niet moeilijk schijnt ze te ont duiken. De maatregelen worden niet nageleefd. Tenminste er wordt ook te Castri cum tegen willekeurige prijzen brood geleverd. Voor deze bakkers-saneering behoort Castricum tot het rayon Vel- sen. En nu juist van Velsen kwamen den laatsten tijd eenige venters - z.g. koude bakkers die hun brood betrok ken van bakkerijen te Velsen en 't voor 13 en 14 cent verkochten. Tot ongerief van de bonafide bakkers ter plaatse. Hiertegen stelde bakker K. te Bak- kum zich kort geleden in verweer en deed het voorstel aan de gezamenlijke bakkerspatroons 15 in aantal het brood voor nog minder te leveren. De ELK NEDERLANDER We hebben- de vorige maal gezien hoe de huidige bepalingen betreffende toelating en uitzetting van vreemdelingen niet berekend zijn op de tegenwoordige bijzondere omstan digheden. In normale tijden mag het principe dezer wet n.1. het bieden van voldoende waarbor gen tegen het zich ophouden in Nederland van ongewenste elementen, doch overigens gastvrijheid, geen reden tot ongerustheid geven, iets anders wordt het wanneer van deze gastvrijheid misbruik wordt gemaakt en Nederland als toevluchtsoord voor werk- en dakloze vreemdelingen een welkom onthaal biedt. Niet in de eerste plaats is het Nederlandse volk zelve geroepen, door het niet aannemen van buitenlandse werkkrachten indirect te bevorderen dat deze, wegens gemis aan vol doende middelen van bestaan worden uitge zet. Wel echter dient de regering stappen te nemen, doch zij liet tot dusverre na in de te kortkomingen van de verouderde wet te voor zien. Vermoedelijk ziet zij er tegen op de con sequenties van een sluiten der grens of al thans het toepassen van een selectie op de de toe te laten vreemdelingen, te aanvaarden. Wij herhalen nog even de gevolgen hier van. lo. Vrijwel iedereen kan thans in Neder land worden toegelaten 2o. Daardoor is het aantal rechtens niet toegelaten vreemdelingen, die onmid dellijk over de grens kunnen worden geleid miniem 3o. Eenmaal toegelaten vreemdelingen kun nen slechts bij rechterlijke uitspraak, alléén bij gemis aan voldoende midde len van bestaan, worden uitgewezen 4o. Nederland beschikt over duizenden buitenlandse werkkrachten 5o. Nederland wordt overstroomd met duizenden buitenlandse werkzoeken den. Thans is er nog een bijkomstigheid die niet in de laatste plaats onder de Nederlandse bevolking ongerustheid wekt, n.1. de vestiging van Duitse uitgeweken joden. Wel degelijk dient onderscheid te worden gemaakt tussen deze mensen en de hiervoor bedoelde vreemdelingen. Het gaat nu eenmaal niet aan deze door medeburgers van huis en hof verdreven men sen naar hun haardsteden terug te zendén en hun wederom aan de onmenselijke behan deling welke hen daar ten deel valt over te leveren. Dit standpunt wordt althans hier te lande algemeen ingenomen. Het is niet de eerste maal, dat een derge lijk verschijnsel zich voordoet. Velen zullen zich de Belgische vluchtelingen uit de we reldoorlog nog herinneren. Een vorig maal wezen wij er reeds op, dat een vereeniging die zich het lot van de Duit se uitgewekenen aantrekt, de regering veel werk uit handen neemt. De duitse joden staan niet zoals destijds de Belgische vluchtelingen, onmiddellijk nadat zij de grens passeren hulpbehoevend op hol- landse bodem. Een herhaling van onderbren ging in kampementen van regeringswege zal dus wel niet zoo spoedig nodig blijken. Wel is in de Wieringermeerpolder in de nabijheid van Wieringerwaard een vluchte lingenkamp ingericht, doch dit wordt met toestemming der regering voor zover wij we ten uitsluitend met Joods kapitaal in stand gehouden. En nu de kwestie naturalisatie van vreem delingen. Worden al deze mensen die wij, laten we maar ronduit zeggen, liiever zien komen dan gaan, op den duur Nederlanders, zoodat zij gelijke burgerrechten gaan genieten als wij overige patroons weigerden dit. Tot dat plotseling -- Maandagmorgen bak ker K. voor zich alleen den broodprijs verlaagde tot12 cent. Maandagavond in spoedvergadering bijeen geroepen, besloten de overige patroons dit niet lijdelijk aan te zien. Ten einde hun debiet niet voor het grootste deel te verliezen, besloten zij in deze prijsdaling mede te gaan, tenzij afweer nog mogelijk bleek. Dinsdagmorgen om negen uur werd bakker K. te zijnen huize nog bewo gen zijn campagne te stoppen. Doch hij weigerde dit. Zoodat van tien uur af alle brood in Castricum voor den prijs van 12 cent werd afgeleverd. Men verwacht dat^van regeeritigs- wege spoedig in-^t 'conflict zal wor den ingegrepen, aangezien de patroons he# onmogelijk achten voor dezen prijs definitief brood te leveren, zon der met ondergang te worden bedreigd. Dientengevolge worden door de sa- neeringsleiding te Velsen vermoede lijk met den meesten spoed maatrege len tot verbetering van den toestand beproefd. Tentoonstelling te Den Helder. In Den Helder is men druk bezig met den bouw van het reddings-monu- ment, dat in de eerste week van Juni ingewijd zal worden. Onder auspiciën van het gemeentebestuur grijpt men deze gelegenheid aan om nog eens ex tra de aandacht te vestigen op de mari ne-stad in het Noorden van ons land, door het organiseeren van een tentoon stelling op het gebied van reddingwe zen, marine, visscherij enz. Deze ten toonstelling wordt gehouden van 1 tot en met 10 Juni a.s. in de z.g. Atjeh- loods aan de Buitenhaven. Dank zij de medewerking van Z.Exc. den minister van defensie, die zich tevens bereid verklaarde de tentoonstelling te ope nen, kreeg men ook nu weder de be schikking over deze loods. Reeds zijn zeer attractieve inzendin gen toegezegd van het loodswezen en kustverlichting, de marine (inbegre pen vliegdienst en onderzeedienst), Nrd- en Zuid-Holl. Redding Mij., Zuid.- Hollandsche Mij, tot Redding van Schipbreukelingen, Vereeniging het Roode Kruis en voorts een interessan te expositie op het gebied der vis scherij. CRISIS - BUREAU. Naar aanleiding van het in de pers verschenen bericht omtrent eerlang te verwachten Regeeringsmaatregelo.n inzake de inkrimping der pluimveehou derij op de landbouwbedrijven wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat omtrent het nemen van maatrege len in dien zin nog geenerlei beslissing is genomen. Het Crisis-Pluimveehouderijbesluit 1935 I bevat een bepaling, dat het in voorraad hebben van kippen en/of een den slechts toegestaan kan worden in door onzen Minister te bepalen hoeveel heden, welke hoeveelheden verschil lende kunnen zijn naar gelang van aard en omvang van het bedrijf, zoo mede van hoeveelheid en soort der op dat bedrijf voortgebrachte produc ten. Een onderzoek naar de verschillen de mogelijkheden, welke deze bepa ling tot een doelmatige beperking van de pluimveestapel biedt, is thans gaande. Nederlandsche Veehouderij Centrale Van verschillende zijden is. door or ganisaties, welke zich belasten met het verstrekken van voedsel aan steunbe- •hoevenden, tot de Nederlandsche Vee houderijcentrale het verzoek gericht, ten gebruike bij de voedselverstrekking mergpijpen te mogen ontvangen der door de Nederlandsche Veehouderij- Centrale verwerkte runderen. In beginsel is besloten verzoeken van dezen aard in het vervolg in te willigen, voor zoover deze afkomstig zijn van gemeente-besturen en vereeni rasechte Nederlanders (Over nationaile plichten die wij hebben te vervullen spreekt men in den regel niet.) We zullen ons thans niet bezighouden met de vraag wie eigenlijk Nederlander is, doch uitsluitend met de vraag op welke wijze men de Nederlandse Nationaliteit kan verkrijgen, lo. Men kan Nederlander worden door ge boorte 2o. Door naturalisatie bij de wet verleend 3o. Door huwelijk 4o. Om redenen van staatsbelang. Nederlander door geboorte kan worden het kind van een ingezetene des Rijks (ingezetene des Rijks is degene die 18 maanden in Neder land heeft gewoond) die zelf is geboren uit een in het Rijk wonende moeder. Het kleinkind van een hier reeds jaren wo nende vreemdelinge kan dus als Nederlaander worden beschouwd, tenzij blijke dat het nog een andere nationaliteit bezit.Het is duidelijk dat de thans uitgewekenen aan deze bepa ling al heel weinig hebben. Nederlanderschap door naturalisatie wordt verleend door het in werking treden van de wet waarbij zij wordt verleend. Wat is eigen lijk naturalisatie Naturalisatie is een mid del tot het verkrijgen van een andere natio naliteit. De naturalisatie is aan de goedkeu ring van de Staten-Generaal onderworpen en wordt in het Staatsblad afgekondigd. Voor elke naturalisatie is aan 'slands kas verschuldigd een bedrag van tenminste f 200 en ten hoogste f 1000.-. Bij een belastbaar inkomen van f 3000.- of minder is f 200 ver schuldigd, terwijl voor elke geheel bedrag van f 2000.- waarmede het belastbaar inkomen de som van f 3000 te boven gaat het bedrag wordt verhoogd met f 100.-. Voorts moet worden overgelegd een bewijs, van meerderjarigheid in de zin der Nederl. wet (21 jr.), een bewijs, dat men gedurende de laatste 5 jaren zijn woonplaats of zijn gingen met een liefdadige doelstelling, te gebruiken bij de bereiding van voed sel dat door hen gratis of tegen zeer lagen prijs ter beschikking wordt ge steld van steunbehoevenden. Aanvragen om voor het verkrijgen van deze mergpijpen in aanmerking te komen, moeten worden gericht aan de Nederlandsche Veehouderij Centra le, le van den Boschstraat no. 1, te 's-Gravenhage, onder nauwkeurige op gave van den naam van den aanvra ger, alsmede van het doel dat door de betrokken organisatie wordt nage streefd. Tevens moet worden opgege ven de hoeveelheid welke men weke lijks wenscht te ontvangen. De mergpijpen zullen gratis ter be schikking worden gesteld van het be drijf waar de slachting der runderen plaats vindt, zoo zullen de verpak- kings- en verzendingskosten in reke ning gebracht worden. fEen frissche mond met witte tanden pe Nederlandsche Tandpasta «WAT MiJNHARDT MAAKT IS GOED» Uns Lichaam en onze Gezondheid. Zachte winters en hun gevaren. Even scheen het, enkele weken ge leden, of de winter wilde inzetten, doch onmiddellijk daarop keerde het zachte weer terug en daarmede ook alle kwalen van den zachten winter griep, keelontstekingen en bronchitis Waar men komt, het is niets anders dan hoesten en proesten en kuchen wat men hoort. De ervaring heeft aangetoond, dat al dergelijke ziekten in zachte winters veelvuldiger optreden dan in winters met sneeuw en ijs, wanneer er weken lang een strenge koude heerscht. En toch is niet, zooals men algemeen ge looft, de zachte winter zelf hier de oor zaak van, doch veeleer onze eigen on- doeljnatige levenswijze. Natuurlijk moet er 's-winters ge stookt worden, doch vele menschen hebben nog altijd de verkeerde ge woonte zich hierbij meer naar de kalen der dan naar het weer te richten. Janu ai! is de koudste maand, dus wordt er hard gestookt, of het 10 gr. vriest of 5 gr. boven nul is, met het gevolg, dat zij het grootste deel van den dag in een oververhitte ruimte doorbrengen. Wan neer men hen op het verkeerde hier van wijst, krijgt men meestal als ver ontschuldiging te hooren ja, maar vader of moeder is ook al zoo oud En dit is nu juist een geheel verkeerd be grip, want juist de ouden van dagen, die uiteraard al veel gevoeliger zijn, moeten niet door te groote warmte nog meer worden verzwakt. Wanneer is het nu eigenlijk te warm in een vertrek In een woonkamer moet een gemiddelde temperatuur heerschen van 17-18 gr. Celsius. Voor slaapkamers daarentegen is 13-14 gr. reeds voldoende. In ziekenkamers mag de temperatuur iets hooger zijn, zoo tusschen 18 en 20 gr. Door een vaste kamertemperatuur beschermen wij ons het best tegen al te groote tempe ratuurswisselingen en daarmede tegen de kans op kouvatten. Verder moet voor doelmatige klee ding worden zorggedragen. Ook hier wake men voor oververhitting, dus geen dikke, hoogsluitende wollen jum pers in de warme kamer dragen Vooral zwakke personen en herstellen den moeten in dit opzicht voorzichtig zijn, daar elke kouvatting als gevolg van oververhitting bij hen licht in long ontsteking overslaat. Waarom we vooral de zachte winters betreuren is, dat onze kinderen nu de echte winterpret met sneeuw en ijs moeten missen, die hun juist zoo'n overvloed van gezonde lichaamsbewe ging kan verschaffen. hoofdverblijf in het Rijk of zijn koloniën of bezittingen in andere werelddelen heeft ge had, en een bewijs dat het verschuldigde be drag bij den ontvanger der registratie is ge stort. Als aan deze eisen kan worden voldaan, zal de naturalisatie in het algemeen dus wel worden verleend. Dit gaat dus wel even vlug ger dan het hiervoor genoemde. Een termijn toch van vijf jaren is spoedig verstreken en wie dan over voldoende contanten beschikt kan de begeerde nationaliteit van het veilige Holland verkrijgen. De naturalisatie strekt zich ook uit tot de vroiiw en de kinderen voor de naturalisatie geboren. Deze kunnen even tueel bij het bereiken van hun meerderjarig heid de oude nationaliteit terug bekomen. Het Nederlanderschap door huwelijk ver krijgt de vrouw die met een Nederlander huwt. De vrouw volgt staande huwelijk de staat van haar man. Zij behoudt het Neder landerschap ook na scheiding, tenzij zij an ders wenst. Door deze bepaling ontstaan de vele schijn huwelijken. Dit zijn huwelijken door vreem de vrouwen en meisjes gesloten, uitsluitend met het doel het Nederlanderschap te ver krijgen opdat men zich hier dan ongemoeid kan ophouden. Onmiddellijk na het sluiten van het huwelijk worden namelijk stappen gedaan de echtverbintenis door echtscheiding weer ongedaan te maken. De man die zich daartoe leent krijgt een flinke beloning. Het aantal dezer huwelijken stijgt met de dag. Voor de buitenlandse dames is het dus vrij wat gemakkelijker gemaakt. Dit komt weinig voor. Een voorbeeld vinden we in wijlen Z. K. H. Prins Hendrik van Mecklenburg, die vóór zijn huwelijk met H.M. de Koningin de Duitse nationaliteit bezat. Door Haar huwe lijk met Prins Hendrik zou Koningin Wilhel- mina eveneens de Duitse Nationaliteit heb ben verkregen en niet langer bevoegd zijn de GEMEENTE Z|JPE. De Jeugdherberg te Petten. Jaaroverzicht 1934. Toen in December 1933 de nieuwe jeugdherberg te Petten werd geopend waren er velen, die de zaak somber in zagen. De crisis, vooral de financieele toestand onder de jongeren deden de somberste voorspellingen ontstaan. En nu we aan het eind van het jaar ge komen zijn en ons verslag opmaken, kunnen we een in dezen tijd misschien wat vreemd klinkend optimisties ge luid laten horen. Het aantal bezoekers steeg van pl.m. 2000 in 1933 tot 3178 in het afgelopen jaar. Het aantal warme maaltijden bedroeg p.m. 2200. Deze groei en het zuinige beheer hadden ook tot gevolg dat het eerste expioita- tiejaar een batig saldo opleverde, al was dit saldo dan ook zeer klein Wanneer er echter allteen op de ex ploitatie gelei zou worden, zou men e*n verkeerd beeld krijgen, want dit exploitatie resultaat is minder belang rijk dan een ander resultaat, n t. de waardeering van de trekkers. Ook dit resuiiaal is goed. De inrichting vol deed uitstekend en de leiding van va der en moeder Wiese zorgde voor de rest. De nieuwe jeugdherberg heeft dit jaar de goede naajn van de oude volledig gehandhaafd en dat doet on ze verwachting voor 1935 optimisties zijn. Voor de twaalf schoolgroepen die we ontvingen was de nieuwe jeugdher berg een ontdekking, niet alleen dooi de leiding, door haar ligging in ds vrije duinen en vlak bij het ruijne strand. De jeugdhergouders hebben zelf meegeleefd met het plezier van de stadskinderen, die met hun klas Mei zo heerlijk van de vrije natuur konden genieten. Moeilijkheden deden zich niet voor. Kortom de resultaten van 1934 doen voor dit jaar het beste ver wachten, al zal nauwkeurige en zuini ge exploitaie een gebiedende eisch blijven. Vergunning. B. en W. onzer ge meente hebben aan den heer G. van Bruggen te 't Buurtje vergunning ver leend tot het bouwen van een woon huis 'aan den Ruigeweg aldaar. In onze gemeente is in totaal 140 Kg. van Regeeringswege beschikbaar ge stelde kaas onder de werkloozen ge distribueerd. De kwaliteit bleek zeer goed te zijn. GEMEENTE WIERINGEN. Hinderwet. Ingevolge de Hinderwet is vergunning verleend aan den Heer J. Metselaar tot het aanbrengen van 2 electro-motoren in zijn smederij aan de Noorderweg te Den Oever en aan de A. P. C. tot het oprichten van een benzinepomp op een terrein bij de wo ning van den Heer Kingma te Sloot- dorp. Collecten e.d. Aan het Leger des Heils te Den Helder is vergunning ver leend tot het houden eener collecte (zelfverloocheningsaanvrage) in de maand Maart a.s. en aan de vereeni ging van reclasseeringsinstellingen tot het houden van de Nationale Reclas- seeringsdag (speldjesdag) op 18 Mei a.s. De Wieringer Schaakclub verkreeg vergunning tot het aanleggen en hou den eener loterij op een nader te be palen datum. Er zullen worden uitge geven 700 loten a f 0.25. Bouwvergunningen. Burgemeester en Wethouders verleenden vergunning aan Mw. J. Tijsen tot het bouwen van een garage aan het bestaande com plex te de Hollebalg en aan den Heer J. Rotgans Pz. tot het bouwen van een woonhuis bezuiden de Zwinstraat te Den Oever. B'J weer - -t ts~.?n wmc' fwS Wl<y(/''CRÊME V Wh 20-J0-60c/. Kroon te dragen. Door het verleenen van Nederlanderschap om staatsbelang werd daarom voor het huwelijk aan wijlen Prins Hendrik de nederlandse nationaliteit toege kend. Hieruit blijkt dus dat men voor naturalisa tie van alle thans in Nederland verblijvende vreemdelingen niet direct bevreesd behoeft te zijn. Alleen het middel naturalisatie bij de wet is na verloop van een verblijf hier te lan de van 5 jaren vrij eenvoudig en daarvan zal dan ook straks door velen worden gebruik gemaakt, tenzij hierin voordien nog verande ring wordt gebrcht door het opleggen van beperkingen. Andere mogelijkheden dan de hier genoem de zijn er niet om het Nederlanderschap te verkrijgen. Niettemin doen thans vreemde geruchten de ronde. Men meent te weten dat het Nederlanderschap kon worden gekocht, en dat dit o mredenen van staatsbelang wordt verleend. Het verhogen van de inkomsten van het land met enige honderden, of zo men wil met duizenden, mag zeer zeker een belang worden genoemd. Nietwaar, Nederland kan nog best wat gebruiken, en als nu eens een aantal duitse bankdirecteuren er wat voor over had om Nederlander te worden zou het begrotingstekort aardig gaan slinken. We kunnen hierop nog wel even doorgaan waarde lezers, het is werkelijk aardig verzon nen, doch wij nemen de vrijheid om de juist heid ervan in twijfel te trekken. Wij geloven niet dat de regeering dergelijke practijken tot de hare zal maken zodat ook op dit punt geen ongerustheid behoeft te bestaan. De aanwezigheid van de vele vreemdelin gen zal haar, evenals de bevolking van het vrije Nederland, reeds voldoende zorg baren. (Nadruk verboden.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2