aanwijst. De leek is er dan ook meestal met zijn oordeel volkomen naast. Bloedarmoede moet men niet zoo op vatten, dat er bij den bloedsomloop van een anemisch mensch een te kleine hoeveelheid bloed circuleert. Zelfs na belangrijk bloedverlies is de hoeveel heid bloed vrij constant en wordt in elk geval reeds eenige uren na het bloed verlies, hoewel ten koste van de kwa liteit. door weefselvloeistoffen aange vuld. Daarom, als er van bloedarmoe de sprake is, gaat het bijna uitslui tend om een vermindering van de kwaliteit van ïiet bloed, een verminde ring van de hoeveelheid bloedkleurstof of haemoglobine. Om bloedarmoede te kunnen vaststellen, moet men dus het haemoglobine-gehalte bepalen. Bleeke menschen hebben in het alge meen een gebrekkige bloedcirculatie, een slechte bloedverdeeling, doch eigen lijk geen eigenlijke bloedarmoede. Naast het afnemen van de hoeveel heid haemoglobine treden meestal bij bloedarmoede nog andere wijzigingen in de samenstelling van het bloed op. Aantal en vorm der roode bloedli chaampjes, enz. zijn veranderd. Bij de bleekzucht, die inzonderheid bij jonge meisjes voorkomt, verandert het aantal roode bloedlichaampjes hoegenaamd niet, doch het haemoglo binegehalte van elk bloedlichaampje afzonderlijk vermindert sterk. De bloedplaatjes vermeerderen zich en in vele gevallen ook de totale hoeveel heid bloed. Bleekzucht is tegenwoordig gelukkig een weinig voorkomende ziekte geworden, sinds de vrouwenklee ding gezonder is geworden en lever en milt, de organen die voor de ijzerstof wisseling, van het allergrootste belang zijn. niet meer gekwetst en beschadigd worden. Pernicieuse anemie is een zware bloedziekte. Volgens de nieuwste on derzoekingen is deze anemie niet oor zaak, doch gevolg van andere ziekten. De pernicieuse anemie is vooral hier om interessant, omdat men bij haar genezing tegenwoordig geheel nieuwe methoden toepast, n.1. door bediening van lever en lever-extract in buiten sporige hoeveelheden ((minstens 200 gr. per dag). Daarmede heeft men voor het eerst een mogelijkheid tot gene zing van deze verraderlijke ziekte ge vonden. Het meeste resultaat bereikt men natuurlijk met een behandeling die op de geheele constitutie inwerkt en deze krachtiger maakt, zooals het ge val is met openlucht- en ligkuren )in tegenstelling met het vroeger veelal ge geven voorschrift van veel beweging), veel rust en krachtige voeding, rijk aan groenten. Het gebruik van ingewan den, lever en ook van nieren," is bij anemie zeer aan te bevelen, daar juist ingewanden bijzonder rijk zijn aan stof fen, waaruit de haemoglobine wordt opgebouwd. heeft. Het geheele optreden van denjheeft aan den Minister van Waterstaat man geleek trouwens op een soort klep ad interim gevraagd tomanie. Verdachte was te Leeuwar den al eens veroordeeld tot f 5 boete bij wijze van waarschuwing. De offi cier vroeg aanhouding en een reclas- seeringsrapport, waarbij de verdediger, mr. Smal, zich aansloot. Aanhouding tot 1 April werd door den politie-rechter gelast. Een kwaden dans ontsprongen De controleur Joh. L. C. uit Zijpe, die onlangs met den bejaarden veehou der J. Kistemaker te Wieringerwaard het door ons in het vorig kantonge- rechtsverslag uitvoerig gereleveerde relletje had betreffende eenige vaarzen stond nu terecht ter zake beieediging van gezegden heer Kistemaker. De klacht was echter te laat ingediend en daarom niet ontvankelijk, doch de offi cier sprak toch zijn ontevredenheid uit over het optreden van dezen con troleur. Het verzoek van verdachte om de zaak te mogen toelichten werd afge wezen. 1. Wil de Minister uiede''deeien a. Of het waar is, dat aan groep mandenmakers te een Huizen, die geldelijke tegemoetkom iin ingevolge artikel 13 der Zuiderz' -esteunwet ont vingen, voortaan sier Jhts zaJ vvorden uitgekeerd naar 1/3 gedeelte van het in komen dat zij voor de afsluitil^ van de Zuiderzee aaTa jlet mandenmakers- vak plachten t'^ ontleenen b. Op welkie datUm deze verander de regeling jn werking zal treden Op Welke gegevens en motieven deze verandering in cfe vaststelling van de tegeitioet,koming Js gegrimd 2. Is de Ministej oereid^de aan hem te dezer zake uitgebrachte adviezen en rapporten te publiceeren of ter ken nis van de Kamer te brengen BO EKBESPREKI NG „De Wandelaar". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Februari-aflevering van „De Wandelaar", maandblad gewijd aan natuurstudie, heemschut, natuur bescherming, geologie, folklore, buiten leven en toerisme. Interessant zijn de mededeelingen, die N. Voerman onder meer doet om trent de Schermerhorster vrijster- markt. H. H. J. Maas, die een serie „Van Limburgschen bodem" begint, weet overtuigd aan te toonen, dat het land van Venray een boeiend gebied moet zijn. Omtrent dolfijnen, die geen vis- schen zijn, maar zeezoogdieren en waarvan er af en toe één op de Neder- landsche kust aanspoelt, licht F. Nie sen op betrouwbare wijze in. P. L. Rus- ticus en Practicus vragen onderschei denlijk aandacht voor de Februari- werkzaamheden in den tuin en de be handeling der kamerplanten in Sprok kelmaand. Het plantenschoon van ons Insulinde vindt een deskundig be schrijver in dr. A. Schierbeek, die een nieuwen „Indischen Bergtocht" publi ceert, terwijl G. D. Swanenburg de Veye gewaagt van de paddestöelenpracht in de bosschen van Borculo en omge ving, die een aantal jaren geleden door een cycloon werden getroffen. Nannie van Wehl uit zich geestdriftig over het villadorp Bilthoven en dr. A. C. de Koek schetst de beteekenis van de stratosfeertochten. l In de rubriek „Van en voor de lezers") (natuurhistorisch allerlei) vestigen me dewerkers zoowel de aandacht op den lente-achtigen winter als op de schoon heid van De Beer, het beroemde vogel eiland, beschreven en afgebeeld in een prachtig boek, dat bij Schoonderbeek te Laren uitkwam. Ook ditmaal is er weer, de gewoonte getrouw, 'n keur van zeldzame kieken. fytitydUvimhDiJL in hoofd en neus door inademing der geneeskrachtige dampen van DOOZEN DamDOvansoct •rw Wal Mljahardt maakt U goed B1NNENLANUSCH NIEUWS. ALKMAAR. RECHTSZAKEN, 'n Kleptomaan De 30-jarige landbouwer Jan R. te Anna Paulowna had in de jaren '32, '33 en '34, zoo respectievelijk verschil lende voorwerpen gestolen. Tot de aan wezige verzameling^ behoorde o.m. een bus smeerolie, 'n jachtgeweer, 'n mo torjekker, 'n luiwagen, 'n mes enz., een en ander door Jan gestolen uit de dorschschuur van den heer Pluister. De motorjas behoorde aan den machi nist Hollander en het andere aan den landbouw-cooperatie. Verdachte erkende de feiten. Hij is nog in dienst bij den heer Pluister, die overigens heel tevreden over hem was en hem nog een kans wil geven, ook omdat hij een gezin met drie kinderen HET „UIVER MYSTERIE." Naar aanleiding van de geruchten, die via Engeland uit den Oost kwamen betreffende den ondergang van de Uiver te Rutbah Wells, heeft de Haagsche Crt. zich gewend tot den heer P. Behage, een der chefs van den Tech- nischen Dienst der K.L.M. op het vliegveld Waalhaven. Naar men weet, heeft de heer Behage deel uitgemaakt van een commissie van onderzoek, die onmiddellijk na het ver loren raken van het Douglas-vliegtuig per K.L.M.-vogel Leeuwerik naar de plaats des onheils is vertrokken. Hij heeft daar diverse vooraanstaande personen gesproken en ook' een onderzoek ingesteld naar het verongelukte vliegtuig. De heerBehage meent, dat men de geruch ten niet moet gelooven. Het feit, dat het rap port van ir. van der Maas niet gepubliceerd is, heeft het opkomen van geruchten in de hand gewerkt. Men wil nu eenmaal graag weten, waar men aan toe is. Wat is er in dien tragischen Decembernacht met de trotsche Uiver boven de Syrische woestijn gebeurd Niemand weet het, iedereen is geneigd een hypothese op te werpen, maar met hypothe sen kan men niet te voorzichtig wezen. Ze zijn zoo goedkoop, zoo gemakkelijk te fabri- ceeren. Verschillende onderdeelen van het opzien barende bericht in de Engelsche kranten kan ik al dadelijk tegenspreken, zei de heer Be hage. Onze zegsman, aldus de heer Behage, heeft te Bagdad gesproken met de medici, hoogst betrouwbare Engelsche dokters, die de sectie op de lichamen van bemanning en passagiers hebben verricht en die van een kogel hoege naamd niets gevonden heeft. Ten tweede acht de heer Behage het uit gesloten, dat een der passagiers onderweg een radiotelegram zou hebben ontvangen. De heele correspondentie van de Uiver met de radiostations is achterhaald kunnen worden. Het waren slechts telegrammen over den weers toestand. Er is geen enkel telegram onder, dat aan leiding zou zijn kunnen geweest tot een dra matisch voorval. Voorts is het al heel onwaarschijnlijk te noemen, dat de bewuste passagier zelf het stuur in handen heeft genomen. Niets wijst er op. Integendeel, de passagiers waren, we gens het stormachtige weer, aan hun zitplaat sen vastgebonden en piloot Beekman zat achter het stuur. Tenslotte, hoe zou het mogelijk geweest zijn den piloot Beekman te dooden, zonder dat de tweede piloot en de overige beman ning er iets van bemerkten Kortom, de heer Behage moest eenigszins triest glimlachen om de sensatie van de En gelsche bladen. Maar hij voegde eraan toe, dat publicatie van het rapport van ir. van der Maas de onhoudbare onzekerheid om trent de gebeurtenis met de Uiver uit de we reld zou kunnen helpen. NOTARIS - FAILLISSEMENT TE LANGWEER. Executie verkoop van meer dan zestig boerderijen Naar het „Nwsbl. v. h. N." meldt is bij het onderzoek van den boedel en de boeken van notaris F. te Langweer (Friesland), die zoo als gemeld, failliet is verklaard, gebleken, dat de debacle vooral het gevolg is van het ver- leenen van hypotheken aan meest kleine veehouders. Dat de notaris zooals werd medegedeeld zou hebben gespeculeerd en verloren, voor al in scheepvaart aandeelen daarvan niets gebleken. Doordat de boeren de hypotheekrente niet meer konden opbrengen en de waarde der boerderijen door de slechte uitkomsten van het bedrijf erg daalden, kon de notaris zijn verplichtingen bij de Amsterdamsche Bank niet nakomen welke bank daarop zijn fail lissement aanvroeg, dat door de rechtbank werd uitgesproken. Wordt dit faillissement ten uitvoer gelegd, dan zullen meer dan 60 executoriale verkoo- pen van boerderijen klein en groot in het Zuiden van Friesland moeten volgen en tal van gezinnen zullen daarvan de dupe worden. Boerderijen waarop zij jarenlang het be drijf uitoefenden, waar hard gewerkt werd om het hoofd boven water te houden, zullen zij dan moeten verlaten. Naar het blad verneemt, wordt de actie gevoerd om een dergelijken massa-executie- verkoop, met zijn ernstige gevolgen alsnog te voorkomen. Onder overlegging van de noodige bewijs stukken zal de minister van Justitie, mr. van Schaik, met den toestand op de hoogte ge steld worden met het verzoek dezen verkoop alsnog te voorkomen. DE ZUIDERZEESTEUNWET. De mandenmakers te Huizen. Het Tweede Kamerlid, de heer Drop. GEMEENTE WIERINGEN. Schaken. Op Maandag 11 Febr. j.i. had de aangekondigde schaakwedstrijd plaats van twee tientallen der Wierin- ger Schaak Club tegen twee tientallen van Enkhuizen. Na een gezellige bus- rit arriveerden de Wieringers om kwart over acht in de Oranjezaal te Enkhuizen alwaar de borden en stuk ken reeds in keurige orde stonden op gesteld, en alwaar ze met een geestige speech werden ontvangen door den voorzitter, den heer D. Henstra. Ook de Wieringer voorzitter liet zich niet onbetuigd en even later was de strijd aan 20 borden in vollen gang. Zoowel de Enkhuizers als de Wieringers wa ren met eenige invallers verschenen, zoodat ze elkaar op dat punt niets te verwijten hadden. Reeds om kwart over negen boekten de Wieringers hun eerste succes, doch spoedig daarna moesten vele in de Enkhuizers hun meerdere erkennen, vooral in het tweede tiental vielen nog al wat slachtoffers. De verwachting was dat beide Wieringer tientallen zouden ver liezen, voor het tweede tiental is deze verwachting ook bewaarheid, ze ver loren met 7^4—2^4- Het eerste tiental bracht het er evenwel beter af na hardnekkigen strijd was de uitslag een gelijk spel n.1. 5-5. Vooral het eer ste bord der Wieringers, de heer heer H. J. Hommes heeft een keurige presta tie geleverd door zijn tegenstander. 'n eerste klas speler en momenteel de sterkste der Enkhuizenam», te ver slaan. Om half elf kwam het einde en keerden de Wieringers, ten zeerste vol daan over deze prettige avond, weder om huiswaarts. De persoonlijke resul taten zijn als volgt Eerste tiental. Enkhuizen Wieriug.m 1. A. Ilinloopen-H. J. Hommes 0-1 2. K. Mantel—J. de Ruiter i/o-V2 3! D. Loots—S. Minnes "0-ï 4. D. de Boer—B. G. Zanstra 1 0 5. S. Kroeze—J. Navis 10 6. J. de Boer—P. Smit 0-1 7. T. Stevens—D. Dokter 0-1 8. J. Zwier—F. Nicolai 1-0 9 T. Zwaan—F. Koopplans V2-V2 10. G. Zwaan—P. Dekker 1-0 Tweede tiental. 5-5 1 A. Zwaan—B. Delhaas 1-0 2. D. Horsman-A. Trager Y>-y2 3. J. Mantel—W. Crommentuyn "ï-Ö 4. J- Struyk—S. Dekker 1-0 5. G. v. Marle—A. Russelman 1-0 6. H. Kort—D. Eikenboom 1-0 7. J. B. Vis-F. Slik 0-1 8. F. v. d. Leek—H. Smit 0-1 9. D. Sytses—Th. Rijkers 1-0 10. G. Harlaar—J. Groos 1-0 1\ *-2Vfc „Kleuterschool". De vereeniging Kleuterschool", vergaderde in Cinema de Haan te H.-Hoef, j.1. Dinsdagavond. Aanwezig twintig leden. Mevr. de Haan-Bosker opende deze vergadering, heette de aanwezigen van harte welkom, en sprak woorden van dank aan het gemeente-bestuur voor het afstaan der schoollokalen aan Pastoor de Wildt voor zijn medewer king en de prettige samenwerking van het bestuur met mevr. Ruitenburg de Jongh, de leerares en haar hulp. De heer L. Noorden leest vervolgens de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Volgt rekening. De heer L. Geuze- broek zegt namens de kascommissie dat alles in keurige orde is bevonden en stelt de vergadering voor de reke ning goed te keuren, en zegt den pen ningmeester, den heer C. Duijnker, dank voor zijn keurige boekhouding. De ontvangsten zijn n.1. f 1760.50, de uitgaven f 1717.10, saldo f 43.40. In de uitgaven is verwerkt de aflossing der uitgeloote 8 aandeelen. Uit het jaar-overzicht blijkt dat de school begon met 48 leerlingen, nu zijn 66. Het ledental steeg tot 142 leden. Rondvraag. De heeren H Wilms, C. Duijnker en Noorden brengen een woord van dank aan de presidente, mevr. De Haan-Bos- ker voor hetgeen zij voor de vereeni ging doet en heeft gedaan. De heer Kila informeerde of het lid maatschapsgeld, wat f 1 per jaar be draagt, niet wat naar beneden kan. Na bespreking komt ook K. tot overtui- tuiging dat dit toch al lage bedrag niet lager gesteld kan worden. Plet bestuur heeft de financieele kwesties zeer ern stig overwogen en zoo het nu is, moet het eigenlijk blijven. De heer J. Visser zou een actie op touw willen zetten, om meer leden te verkrijgen, en doet een middel aan de hand, dat als elk lid één nieuw lid aan brengt. de vooruitgang is verzekerd. Wordt besloten, dat elk lid, weike een nieuw lid aanbrengt, gratis toe gang verkrijgt tot den eerstvolgenden feestavond. De presidente sluit hierop de verga dering en spr. hoopt dat het verhandel de heeft bijgedragen tot een nog groo teren bloei der vereeniging. Sportnieuws Wielerclub „Wieringen". Woensdagavond is de trainer begon nen met de renners onderricht te geven in vrije oefeningen en Zweedsche gym nastiek. De opkomst was heel goed, wat een teeken is, dat de leden ingeno men zijn met de training. 20 Renners waren aanwezig. Verschillende renners probeerden hun kracht op de Home-trainer, 't Leek oogenschijnlijk erg eenvoudig, doch er zullen nog wel een paar weken over heen gaan, alvorens de heeren het goed onder de knie hebben. Deze avond gaven zich weer drie nieuwe le den op, terwijl twee toeschouwers, ad- spirant-leden, aanwezig waren. Er be gint meer en meer belangstelling voor de Wielersport te komen. Aanstaande Zondag zal er een trai- ningsrit gehouden worden over 30 K.M. in peloton, dat wil zeggen, dat alle ren ners in gesloten formatie deze 30 K.M. zullen rijden. Tijdens het rijden wor den belangrijke aanwijzingen gege ven door den trainer, wat betreft ma* nier van rijden, houding, enz. Zaterdag kunnen de renners met den trainer meerijden voor wegcontrole. Alle renners worden verzocht Zon dagmiddag halftwee aanwezig te zijn bij het clubgebouw, daar om twee uur het peloton zal afrijden. In aansluiting met bovenstaande ver nemen wij. dat wegens verhindering van den trainer de oefeningen Zaterdag niet doorgaan die van Zondag ech ter wel. BURGERLIJKE STAND. Van 7 t.m. 13 Februari 1935. Geboren Trijntje Maria Catharina. d.v. N. J. Kat en P. Haanstra Annie Iiuberta, d.v. J. T. Borst en G. van dei' Stoop Lubbiena, d.v. G. Pathuis en W. Oost Geertje, d.v. J. Groenhof en G. Baving Anna, d.v. L. Drijfhout en T. Bijl Kleijs Hessel, z.v. M. Schar dam en C. J. de Vries. Ondertrouwd K. Hile en L. Olders- ma R. van Kalsbeek en T. van der Plas. Gehuwd Geene. Overleden M. L. A. Koop. oud één jaar, d.v. A. J. Koop en L. D. Bergonje (te Alkmaar) W. Poel, 68 jr.. vr. v. N. Rotgans. Broederdienst. Van de 41 jongelieden die in deze gemeente voor den dienst plicht zijn ingeschreven, hebben er 11 een aanvraag om vrijstelling wegens broederdienst ingediend. Crisis-Zeevisch-Besluit. Verschenen zijn het Crisis-Zeevischbesluit 1934 I en de Crisis-Zeevischbeschikking '35 I- Uit de verschillende bepalingen blijkt o.a., dat zeevisch slechts mag worden aangevoerd door hen, die als georgani seerden zijn aangesloten bij de Ned. Visscherij-centrale te 's-Gravenliage, terwijl tevens elk vaartuig, dat zee visch aanvoert, in het bezit moet zijn van een uitvaar-certificaat en dat van de aangevoerde visch een heffing van procent der bruto-besomming moet worden betaald. Wanneer de aanvraagformulieren ter gemeente-secretarie zijn ontvangen, zal hierop alsnog worden terugge komen. EEN DURE KLANT. Toen Donderdagmid- ig de heer J. de Jong Pz. zich in den scheersalon van Alb. Schmitt bevond, had hij zijn hond buiten gelaten. Echter geraakte de hond even later toch in de zaak, doordat er een andere klant naar binnen ging. De hond voelde zich schijnbaar niet erg thuis in de scheersalon, want toen hij zijn baas niet gauw genoeg zag, sprong hij pardoes door het nut van de voordeur en kwam zoo op de straat terecht, 't Beest was zeker bang dat hij ook geschoren moest worden en had hier blijkbaar niets van terug. Uitstel herhalingsoefeningen. Aan I W|iggers is, tot nader te bepalen da tum in 1936, uitstel verleend voor op komst voor herhalingsoefeningen. B. K. C. Nieuws. In verband met de landen-wed strijd Nederland-Duitsch- land zal er geen wedstrijd 's-middags plaats hebben. Wel zal er 's-morgens 10 uur een oefen-wedstrijd worden ge speeld tusschen spelers van het 2e en 3e elftal, waarin enkele adspiranten meespelen als Rezel,, Blok en Paarde- kooper. We zien met genoegen deze wedstrijd tegemoet. Bioscoop Kossen. Wegens uitvoering Zondag geen film. MARKTBERICHTEN. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND. Geboren Jacob, zoon van Iv. Wisse en T. Elzinga Johanna Wilheljmina, dochter van A. Hogewoning en I. J. Bak ker Elizabeth Geertje, dochter van A. Tiel en C. G. Smit Cornelis, zoon van P. J. Nieuwenhuizen en G. Voorthuij- sen Hendrikus Joseph, zoon van G. van der Park en M. Ruijter Maria Dieuwertje, dochter van C. de Rooij en Voortliuijzen. Ondertrouwd F. N. Gouwenberg en M. Jonker H. Zeinstra en A. M. Boer- sen A. Kaan en G. Keuris. Overleden C. Nieuwenhuizen, oud 3 dagen. Loop der bevolking. Ingekomen Mej. M. Visscher van Groningen P. M. Hamelink-Mazure van Groede G. Buter en gezin van Den Helder H. Hijman-Kramer van Den Helder. Vertrokken B. Noordliuis-van Dijk naar Graft J. Hogeveen en echtgen. naar Den Helder J. van der Oord naar Zijpe Wed. J. Groenleer-Zuijdijk naar Den Helder J. W. Caspers naar Dalen W. Boon en gezin naar Den Hel der Mej. T. Rab naar Texel H. Zweep en echtg. naar Wieringerwaard; Kuiken naai- Amsterdam. Politie. Verloren Rijwielplaatje portemonnaie met inh. doos met kaartjes wol. Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 14 Febr. 1935. Aange voerd 54000 Kipeieren. Prijs 54-56 Kg. 230 a 240; 56-58 Kg. 240 a 250; 58-60 Kg. 250 a 260; 60-62 Kg. 250 a 270 62-65 Kg. 70 a 310. Aangevoerd 1000 Eendeier- ren 220 a 230. Alles per 100 stuks. De Kaasmarkt HOORN, 14 Febr. 1935. Op de gehou den Kaasmarkt waren aangevoerd 7 stapels kleine fabrieksbaas f 15.50. To taal 7 stapels, wegende 3509 Kg. De handel was matig. De Veemarkt. SCHAGEN, 14 Febr. 1935. Op de ge houden weekveemarkt waren aanvoel en prijzen als volgt 25 Paarden f 150- f 350 12 Geldekoeien (mag.) f 80-f 120 23 Geldekoeien (vette) f 160-f 222.50 8 Kalfkoeien f 130-f 190 32 Vaarzen, voor de regeering 238 Nuchtere kal veren f 4-f 8 110 Overhouders f 7-f 10; 72 Schapen (vette) f 14-f 23 6 Varkens (mag.) f 14-f 18 16 Varkens (vette) per Kg. 35-37 cent 142 Biggen f 10-f 14 Konijnen f 0.50-f 150; Kippen f 0.40- f 1.10. Stichting „Heldersche Eierveiling." Noteering van 14 Februari 1935. Aange voerd 25370 Kipeieren en 450 Eendeie ren. Prijs 52-54 Kg. 220 a 230 55-57 Kg. 230 a 250 58-60 Kg. 230 a 260 61-63 Kg. 240 a 270 64-67 Kg. 260 a 300. Kleine eieren 200 Eendeieren 200. Al les per 100 stuks. GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND. Van 8 t.m. 14 Februari 1935. Geboren Marianne Cornelia, d.v. Jan Hoogland en van Maria de Graaf Geertje Ariaantje, d.v. Willem Jonge- jan en van Petronella van der Wel. Oddertrouwd en gehuwd Geene. Overleden Grietje Schotvanger, oud 41 jr., echtgenoote van Willem Watertor, (overleden te Allernaar.) Ali- da Strooper, oud 72 jr., echtgenoote van Jacob Schilder. Schagerbrug. Voor een paar weken terug namen wij een bericht op om trent een propaganda-avond van de verschillende afdeelingen van de „V.A.R.A." in onze gemeente. Deze avond is nu definitief vastgesteld op 23 Maart a.s., en zal gehouden wor den in het lokaal van den heer Kos sen te Sint Maartensbrug. Medewer king verleenen o.m. Adolf Bouwmees ter en Oome Henk. De jury verklaart Bruno Hauptmann schuldig. Naar den elecirischen stoel'- De sinds eenige dagen heerschende spanning over het lot van Hauptmann, is thans gebroken. De jury, uitspraak doende in de rechtzaak-Hauptmann, die verdacht is van moord op de baby van Lindbergh, heeft in haar zitting Hauptmann schul dig verklaard aan moord in den eer sten graad zonder verzachtende om standigheden en hem veroordeeld lot den electrischen stoel. De terechtstelling zal plaats hebben in de week van 18-25 Maart. Hoe lang kunnen dieren leven Eenige Belgische zooiogen hebben in- samenwerking met Engelsche geleer den een nieuwe lijst over de levens grens van dieren opgesteld. Daarin is men gedeeltelijk tot geheel nieuwe com clusies gekomen. De koudbloedigen worden ontegenzeggelijk het oudst. Zoo heeft men visschen gevonden, die 50 tot 60 jaar oud worden. Om niet eens te spreken van de schildpadden, die die dikwijls eeuwen zien komen en gaan. Dit beperkt zich geenszins tot de reuzenschildpadden, maar ook tot de- kleinere exemplaren. Olifanten worden ongeveer 50 jaar oud, maar uitzonderingen tot 55 en 60 jaar zijn mogelijk. In gevangenschap worden zij echter zelden ouder dan 30 jaar. De rhinoceros wordt 40 jaar, het nijlpaard 40 jaar. het paard 40 jaar,, de beer 35 jaar. apen worden 35 jaar,, katten 30 jaar en giraffen 30 jaar. Eenige dieren worden in gevangen schap ouder, andere daarentegen ster ven vroeger. Leeuwen worden b.v. int gevangenschap waar zij gemakkelijk en in voldoende mate aan voedsel ko men, veel ouder dan in vrijheid. Bovendien zijn er nog eenige vogels te noemen, op wie gevangenschap een voordeelige uitwerking heeft. Er zijn papegaaien, die 105 jaar oud gewor den zijn. Ook kanarievogels bereiken in gevangenschap dikwijls een ouder dom van 25 jaren.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2