GEMEENTERAAD WIERINGEN. Derde Blad Wier. Crt. 22 Febr. 1935. Vergadering van den Gemeenteraad op heden Vrijdag, 22 Februari 1935, des namid dags 2 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, Burgemeester Kolff dankt in zijn openingswoord de heer P. Kaan die als loco-burgemeester, spr. heeft vervangen tij dens zijn ziekte en afwezigheid. Ook brengt spr. een woord van dank aan den heer J. Bosker, die als tijdelijk wethouder zich be schikbaar stelde. De notulen worden hierna zonder op of aanmerkingen goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende stukken Van Gedeputeerde Staten bericht van ver daging hunner beslissing nopens het raads besluit tot het beleggen van waarborgsom men. Van het Bestuur der afd. Wieringen van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken een verzoek om sub- sudie voor het jaar 1935. In hun prae-advies omtrent dit verzoek stellen B. en W. op den voorgrond dat hunne waardeering voor het werk der betrokken vereeniging onveranderd is gebleven. De ongunstige toestand der gemeente-fi- nanciën is h.i. echter zoodanig klemmend, dat bij de behandeling van deze en dergelijke aanvragen om subsidie daarmede meer dan ooit tevoren rekening moet worden gehouden. Reeds eerder heeft de Raad kennis kunnen nemen van het door het dagelijksch bestuur ingenomen standpunt, om in de tegenwoor dige .tijdsomstandigheden subsidies, anders dan hoogst noodzakelijk, niet meer te ver- Ie enen. Voorgesteld wordt daarom, het verzoek af te wijzen. Mevr. Wit-Slikker dringt er op aan dat de ze subsidie wordt toegestaan. Voorzitter zegt dat deze posten met bloe dend hart zijn geschrapt. Mevr. Wit stelt voor om het toe te staan. Dit voorstel wordt verworpen met 3 tegen 8 stemmen. Voo rstemden de heeren Oden en Wigbout en Mevr. Wit. Van het Bestuur der Gymnastiekvereeni- ging „Wieringen" een verzoek om verlaging van de voor het gebruik van het gymnastiek lokaal te Hippolytushoef verschuldigde ver goeding. B. en W. erkennen in hun prae-advies, dat de vereeniging door de hooge uitgaven en ge ringe inkomsten gedurende de laatste jaren in moeilijkheden moest komen, maar wijzen er op, dat het bedrag van f 75.-, 't welk men jaarlijks als lokaalhuur betaalt, met het oog op het veelvuldige gebruik dat van het lokaal wordt gemaakt geenszins te hoog is te noe men en dat dit cijfer een sluitend budget niet in den weg staat. Verlaging van het bij ver ordening vastgelegd tarief schijnt hen niet wenschelijk, daar dit reeds zeer billijk ge steld is. In dit geval is een extra-subsidie het best op zijn plaats het verdient aanbeve ling, deze voor niet langer dan één jaar te verleenen en geen vrijstelling te verleenen van de betaling der achterstallige lokaalhuur. B. en W. achten onder deze voorwaarden wel termen aanwezig om eenigen steun te verlee- enen, omdat de vereeniging in een behoefte voorziet. Een bedrag van f 50.- zouden zij hiervoor willen beschikbaar stellen. Zij stellen voor, mocht hiertoe worden besloten, aan het bestuur der betrokken vereeniging mede te deelen, dat op deze extra-bijdrage in volgen de jaren niet meer valt te rekenen en dat derhalve de noodige maatregelen om in d§ toekomst tot een sluitend beheer te geraken, niet langer achterwege mogen blijven. Met algemeene stemmen aangenomen. Van Gedeputeerde Staten bericht van goed keuring van een tweetal kasgeldleeningen idem, van het besluit tot het beleggen van waarborgsommen van bijzondere scholen Van hetzelfde College mededeeling van Ko ninklijke goedkeuring der verordening op de heffing van rechten voor het hebben van draadgeleidingen in of boven den openbaren gemeentegrond Van hetzelfde College een exemplaar van de door hen gesloten gemeenterekening over 1932, alsmede een exemplaar van de rekening van de zeegras-exploitaite over dat dienst jaar. Van Mej. L. van Hoboken bericht van aan neming harer benoeming tot onderwijzeres aan de o.l. school te Den Oever. Van Z. E. den Minister van Sociale Zaken een schrijven inzake de steunregeling. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is nog een schrijven van Ds. v. Beek e.a. bewoners van de Kerkstraat door, b.v. 4 meter van het Kerkhof af te graven; langs de aldaar staande huizen om een trot toir aan aan te leggen. In verband met het tot stand komen van de wielerbaan zal dit dan een mooie straat weg kunnen worden. Ook met kermis, land bouw en volksfeesten wordt het bezwaar ge voeld dat deze straat te smal is. B. en W. zijn van oordeel dat in verband met de hooge kosten het werk moet worden afgewezen. De heerOden zegt dat dit nu het tweede werkobject is wat B. en W. afwijzen, eerst de Molgerijdk en nu dit weer. Spr. herinnerd zich nog dat gevraagd is wijzen jelui werk aan in de gemeente. Spr. wil gaarne nog meerdere werken aan wijzen, laat men die op een lijst zetten en trachten een bedrag uit het Werkfonds te krijgen. De heer Boersen zou alvorens af te wijzen een plan van de Opzichter met kosten willen hebben. De heer Kaan zegt dat hij de minderheid in B en W. was. Spr. meent dat het afgraven van het kerkhof niet veel behoefde te kosten. De boomen haalt men graag voor niets weg. De heer Doves zegt gehoord te hebben dat het aan extra kosten niet meer behoeft te kosten dan f 200.—. Indien met het uitvoeren door menschen die men toch moet steunen. De voorzitter zegt dat de groote kosten die het meebrengt B. en W. tot afwijzing advi- seeren. Het trottoir b.v. zal niet goedkoop zijn. Er zijn verschillende straten in de gemeente die noodig hersteld moeten worden en die moeten blijven liggen in verband met de kos ten. De straat in kwestie ligt er mooi bij. Men spreekt ook over de wielerbaan, maar spr. is bang dat de bezoekers een anderen weg zullen kiezen naar de baan. Spr. belooft echter dat in een volgende ver gadering een plan met kosten zal worden voorgelegd. Dan weet men ook tevens wat particulieren er voor over hebben. Ingekomen is nog een schrijven van de Middenstandsvereeniging Wieringen om ad- haesie te betuigen aan de motie welke is aan genomen in de protestvergadering tegen de P. E. N.-tarieven. De heer Oden gelooft wel dat het wensche lijk is dat de raad hier achter staat. Voorzitter zegt dat hij een van de ingeni eurs bij hem heeft gehad van het P.E.N. die hem vertelde dat de stroomprijs gemiddeld nergens zoo laag is als op Wieringen. Spr. heeft geen bezwaar tegen de motie maar zou het effect grooter vinden als alle gemeenten dit ter hand nemen. Spr. noemt ook de Ka mer van Koophandel nog die dit ter zou kun nen nemen. De heer Bosker zegt dat Wieringermeer ook al begint. De heer Oden geeft nog eenige staaltjes van willekeur bij het vastrechttarieven. Met algemeene stemmen wordt besloten de motie te steunen. Voordracht tot het opnieuw vaststellen der gemeente-begrooting, dienst 1934. Naar aanleiding van de door Gedeputeer de Staten gemaakte op- en aanmerkingen omtrent de ter goedkeuring ingezonden ge meente-begrooting voor 1934, stellen B. en W. voor, daarin verschillende wijzigingen aan te brengen. Het uitgestooten bedrag wordt daardoor verlaagd tot f 82684,09. De totale kosten van de werkverschaffing over 1934 bedroegen f 219688,58. Conform besloten. Voordracht inzake het verleenen van voor schotten op de vergoeding wegens exploita tiekosten der bijzondere lagere scholen over 1935. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan de bijzondere scholen evenals vorige ja ren ook weer voor 1935 een voorschot te ver leenen op de vergoeding ex. art. 101 der L.O. wet 1920. Zij stellen voor, dit cijfer voor de R.K. te Hippolytushoef te bepalen op f 574.43 en voor de Chr. Nationale School te Den Oever op f 1470.74. Conform besloten. Voordracht naar aanleiding van een ver zoek om tegemoetkoming in de vervoerkosten van leerlingen eener bijzondere lagere school. Onder verwijzing naar het bijgevoegd ont- werp-besluit stellen B. en W. voor, aan den Heer S. P. de Boer te Den Oever overeenkom stig diens verzoek overeenkomstig art. 13 der L.O. 1920 een vergoeding toe te kennen in de kosten van het vervoer van zijn vier leer plichtige kindex*en van en naar de R.K. school te Hippolytushoef, zulks tot een be drag van f 20,per kind en per jaar. Conform besloten. Voordracht naar aanleiding van bezwaar schriften en verzoeken om ontheffing inzake reinigingsrechten. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders wordt ontheffing van reinigingsrechten verleend aan F. Jonkhart en M. Geel. Afgewezen wordt het verzoek van K. H. de Vries. De heer Oden breekt een lans voor K. H. de Vries, deze man is reeds een half jaar zonder werk en ontvangt steun van de ge meente. Dit zijn toch onvermogenden, die moeilijk de reinigingsrechten kunnen betalen. Voorzitter zegt dat dit gevaarlijk is, bijna tweederde van de gemeentenaren wordt ge steund. Er zullen er meerdere komen als men daar aan togeeft. Het voorstel B. en W. wordt hierop aange nomen. Benoeming van 2 leden der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. De aanbevelingen van B. en W. luiden als volgtin de vacature G. van Steenbergen (meerderj. onderwijzers der bijz. scholen: 1. J. Geerts, 2. S. de Vries. In de vacature S. Blaauboer (ouders van leerlingen van o.l. scholen) 1. C. Omis Gz., 2. P. Jongkind. De heer Oden merkt op dat de heer Jong kind nog geen kinderen op school heeft. Voorzitter zegt dat dit spoedig het geval zal zijn. Benoemd worden de beide eerst voorgedra genenen met algemeene stemmen. Aan het einde van de stemming merkt de heer M. Kooij op, dat de benoemde heer C. Omis Gz. geen kinderen op school heeft. Voorzitter zegt dat hij dit gaarne eerder had geweten. De Commissie heeft de voordracht dan niet erg serieus opgemaakt. Indien blijkt dat de heer Kooij gelijk heeft zal de stemming in een volgende vergadering ongeldig worden verklaard. Op voorstel van den Voorzitter wordt aan de agenda toegevoegd Regeling rijkssubsidie agentschap der ar beidsbemiddeling. De taak van het agentschap is door het afloopen der Zuiderzeewerken zeer in betee- kenis verminderd, weshlve Z. E. de Minister van Sociale Zaken het billijk acht, voor 1935 de volgende overgangsregeling te treffen. Het grondsalaris van den agent bedraagt f 250.Hierin wordt door het Rijk voor 40% bijgedragen. Aan den agent kan gedurende 1935 boven zijn eigenlijke salaris een toelage worden gegeven van f 500.waarvan 75% ten laste van het Rijk kan worden gebracht. Voorts kan door de gemeente wegens huur van het gebouwtje, waarin het agentschap is gevestigd, een bedrag van f 100.en voor verwarming, verlichting en schoonhouden van het gebouw eveneens een bedrag van f 100,— worden uitgetrokken, in welke be dragen het Rijk eveneens voor 75% zal bij dragen. Het totale Rijkssubsidie die zal dien overeenkomstig voor 1935 bedragenf 100.- plus 75 van f 500,- plus f 100.- is f 525 dus in totaal f 625,B. en W. stellen voor den Minister te berichten, dat daarmede ac- coord wordt gegaan. De heer J.Lont wil gaarne hierover wat in Comité zeggen, waarop de vergadering een oogenblik wordt geschorst. Na heropening wordt het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. RONDVRAAG. De heer L. Wigbout is ter oore gekomen dat de voorzitter met iemand heeft gesproken over afzet voor haring. Voorzitter zegt dat dit inderdaad het ge val is. Er is iemand met een voorstel gekomen om van gemeentewege de haring op te koopen, die te bakken en daarna te verkoopen voor consumptie. De haring zou b.v. voor f 1.- de 600 stuks gekocht moeten worden en dan gebakken verkocht voor i cent per stuk. Uit de winst zouden dan de kosten moeten worden bestre den van schoonmaken, bakken en aanschaf fing van één en ander. Het lijkt spr. sympathiek en als het voor uitvoering vatbaar is zal hij dit ten zeerste toejuichen. In Comité wil spr. er straks nog wel eens over praten. Het komt dan later toch in een openbare vergadering. De heer Oden, zegt dat er de vorige maal een verzoek is behandeld van de Holl. Mij v. Landbouw over de vlescnkeuringsdienst. Daar was toen geweldige haast mee. Spr. had vandaag een preadvies verwacht. De Voorzitter zegt dat hij over de zaak per soonlijk naar Den Helder is geweest. Daarna is hij ziek geworden. Later heeft hij Den Hel der opgebeld en kreeg de mededeeling dat het nog niet behandeld was in B. en W. Tot nog toe heeft hij nimmer meer iets gehoord. De veearts is bij hem geweest en spr. heeft toegezegd de volgende persoonlijk weer naar Den Helder te gaan. De Heer J. Lont zegt dat uit een en ander wel blijkt dat men er in Den Helder niet symphatiek tegenover staat. Spr. wil dan de knoop maar doorhakken en uit de dienst treden per 1 Juli. De Voorzitter zegt nog dat deze zaak ver schillende kanten heeft. Spr. is er van overtuigd dat als er een ver zoek kwam b.v. van Anna Paulowna, waar in wij werden verzocht om voortaan f 100.— per jaar meer te betalen, daar zij daar de veearts gaarne zouden willen .houden, dan weet ik bij voorbaat al wat de raad van Wie ringen zou zeggen. Spr. heeft de Inspecteur reeds vroeger al gevraagd om Wieringen uit het district te halen en samen te voegen met Wieringermeer en daar een nieuw district van te maken. Deze voelde daar niets voor. Men heeft intusschen kunnen lezen dat zich een veearts te Slootdorp heeft gevestigd. In dien men de veearts hier wil houden zou men dit b.v. ook kunnen doen door een sub sidie te geven van gemeentewege, een fonds te stichten, en desnoods ook nog wat van de Holl. Mij. van Landbouw. Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten dat als wij besluiten om uit het district te treden en zelf een dienst inrichten, dat Ged. Staten dit niet goedkeuren. De heer Bakker dacht dat de veearts ge makkelijk de vleschkeuring kon waarnemen. Voorzitter zegt dat daar meer aanvast zit, de keurmeester heeft o.a. ook een bak achter in zijn auto, waarin hij afval en afgekeurd vleesch in meeneemt en dit meteen naar de verwerkingsinrichting brengt. De heer Oden zou gaarne willen dat bekend gemaakt werd in de Wieringer Courant dat onvermogenden recht hebben op gratis verlos kundige hulp. Er zijn gevallen dat alles reeds achter de rug is en dat dan blijkt dat men gratis geholpen zou kunnen worden. De voorzitter doet een beroep op de pers dit even duidelijk te willen vermelden. Mevr. Wit-Slikker vraagt waarom het bus- vleesch voor de slagers hier 21 cent inkoop kost en in andere gemeenten 20 cent. Voorzitter zal dit onderzoeken. Vervolgens vraagt Mevr. Wit wederom, of zij de bescheiden niet thuis kan krijgen. In Winkel en Anna Paulowna krijgt men ook al les thuis. Voorzitter zegt dat B. en W. tegen de kos ten opzien, doch zal eens in Anna Paulowna informeeren Hierna sluiting.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3