Wil BREIEN! DE in de pijp KOFFIE 26e JAARGANG DINSDAG MAART 1935 No. 18 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN £eaj -moed in 't wat6r.... n de fiets op den weg. GERECHTIGHEID. PRIJS. VERLAGING j&r j&ir Merk „BAL!" 15 cent per half ?onds?ax WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 MAAR... Oou**e Egberrs Echte friesche tleeren-Baai en Oaai-TabaK Meianq mge van rijpe tabaKKen. Over het dooi- het Departement van Waterstaat aan de Gedeputeerde Sta ten der provincies gezonden ontwerp tot wijziging van het Motor- en Rij- wiclreglement, schrijft „De Auto." „Jammer is. dat niet tegelijk alle, weggebruikers, die zich op de wegen, bestemd voor snelverkeer, met hun voertuigen voortbewegen, genoodzaakt kunnen worden afstand te doen van den nu nutteloos gebleken reflector, om daarvoor in de plaats, evenals bak fietsen, een roode achterlantaavn te voeren. Hoevelen bestuurders! van onvol doend verlichte paardenwagens en handkarren heeft niet reeds hetzelfde lot op den onverlichten verkeersweg getroffen, waarvoor de Minister van Waterstaat, dooi- deze wijziging van het Motor- en Rijwielreglement, nu uitsluitend de bestuurders van bak fietsen tracht te beveiligen Het is waar, de Motor- en Rijwielwet heeft slechts een eenzijdige strekking en kan daardoor niet alle weggebrui kers bereiken, waaruit weer voor de zooveelste maal blijkt hoezeer de be hoefte aan een Algemeene Verkeers wet zich steeds dwingerder doet ge voelen. Misschien, dat we in afzien baren tijd de goede voorbeelden van de ons omringende landen, die daar mee voorgingen, gaan navolgen. Frank rijk gaf daartoe den eersten stoot met zijn „Code de la Route." Duitsch- land, België en Zwitserland volgden en er is véél goeds te putten uit deze wetgeving op verkeersgebied. Ook de fietsrijder zal tezelfder tijd iets meer tegen eigen roekeloosheid beveiligd worden. In België heeft men gebroken met FEUILLETON. No. 26. „Ja, ziet u mevrouw Hüttl, wanneer uw liefde werkelijk zoo groot en verheven geweest was, dan zoudt u bij de eerste beproeving ik herhaal dit woord niet dadelijk aan hem getwijfeld hebben Felicia liet haar hoofd treurig hangen. „Och kwel me niet ik smeek u daarom Wat kon ik hulpeloos alleen achtergebleven vrouw doen tegenover de overtuigende bewijzen, die Stanway mij gaf „U had kunnen vertrouwen, mevrouw Hüttl Hierop weende Felicia. „Ja ik geef toe in mijn angst woog ik het voor en tegen niet met weerstand. Wij vrouwen denken bij zoo iets niet veel na. Toen Stanway mij bewees, dat Theo de misdadiger was, sprak een stem in mij „Er een eind aan maken dat vree- selijke niet overleven" en ik zocht den dood, als den eenigen verlosser Waarom er barmde de dood zich niet over mij Was het bericht, dat mij bij het eerste verhoor gewerd, het bericht van Theo's gevangenneming, niet veel wreeder „U zult natuurlijk ook alle bewijzen, die te gen hem pleiten, vernomen hebben. Maar van veel meer gewicht is de vraag Geloofde u hem werkelijk in staat zoo'n misdaad te be gaan Gelooft u werkelijk, dat iemand als Theo, zoo zou kunnen huichelen, dat hij een paar minuten na den moord, u van vreugde bevend in de armen kon sluiten „Neen, bij God, ik geloofde dat niet. Eerst toen ik de bewijzen kreeg, moest ik wel aan zijn schuld gelooven." „U had geen bewijzen, mevrouwen u heeft ze nu ook nog niet." Geheel verbluft had Felicia den jongen man, die kalm, doch met warme overtuiging sprak, aangezien. „U maakt mij dus een ver wijt, dat ik toen in mijn wanhoop geen ande ren uitweg zag, dan van het leven afscheid den reflector, dit prullerige beveili gingsmiddel tegen achteroprijden. Men heeft daaraan een einde gemaakt door voor te schrijven, dat alle fietsen van achteren een rood licht moeten voeren wanneer zij op de hoofdwegen verkeeren en dit gebod geldt tevens voor alle vervoermiddelen, die hier te lande de veiligheid nog door middel jvan ondeugdelijke reflectors in gevaar brengen Men he^'i als overgangsmaat regel een jaar tijd gelaten om de rij wielen van een achterlicht te voorzien en men zal nu moeten afwachten hoe in België aan dit goed bedoelde wette lijke voorschrift in het belang van de veiligheid, de hand gehouden zal worden. Waarom kon zulk een wettelijke be paling, geldende voor alle voertuigen, ook niet in ons Motor- en Rijwielreg lement worden vastgelegd Men zal ons tegenwerpen, dat bij den tegen- woordigen financieelen toestand van honderdduizenden fietsrijders geen nieuwe lasten op hun schouders ge legd kunnen worden om de oude fiet sen te gaan uitrusten met een elec- trisch achterlicht. Weliswaar kost zoo'n installatie op het oogenblik de somma van f 0.50, maar aangenomen dat de prijs door den enormen afzet op dit gebied nog zou dalen, is het de vraag, of zoo'n apparaat met de gelei dingen dan steeds in een zoodanigen toestand zou verkeeren, dat het inder daad voldoende licht geeft en daardoor den eigenaar tegen aanrijding en den automobilist togen een rechtsvervol ging wegens letsel of dood door schuld zou behoeden., Onze Regeering heeft blijkbaar het financieele argument van zoo overwel digend belang geacht, dat zij voorloo- pig een tusschenweg gekozen heeft en het plan heeft opgevat een wettelijk voorschrift uit te vaardigen, waarbij het achterspatscherm van de fiets voor een betere, tijdige zichtbaarheid, over een afstand van 30 c.M., van het onlerste punt af gerekend, wit geschil derd moet zijn. Het wit geschilderde achterspat scherm zal zeker een verbetering ge noemd kunnen worden ter beveiliging van het verkeer en als zoodanig is de ze wijziging in het Motor- en Rijwiel- reglejment toe te juichen. Voor den fietser zelve achten we dit maar een gedeeltelijke beveiliging. Hoe menigmaal moet hij niet dwars den rijweg oversteken bij het plotse ling eindigen van een fietspad en dwars op den rijweg loopt hij nog grooter kans een ongeluk te krijgen, vooral omdat hij in de practijk nogal eens wat te veel waagt. De meesten zijn immers de meening toegedaan, dat het van rechts komende verkeer absoluut voorrang heeft, maar het van links komende dien ook wel kan „nemen." De automobilist zal immers wel stoppen hij krijgt voor den rechter toch de schuld, dank zij de welwillen de medewerking van de ooggetuigen, die gezien hebben hoe woest hij reed en de snelheid volkomen juist tus- schen de 75 en 80 K.M. weten te schatten. Wlaarom zijn er geen wit gelakte of blank metalen fietsen in den handel Waarom ziet men hier nog; niet, zoo als in Duitschland, fietsen van niet roestend staal, die steeds blank blij ven en zoodoende op zichzelf reeds 'n prachtige beveiliging door de lichte metaal-reflexie vormen Het voorgestelde artikel o.m de ach terspatborden der fietsen wit te schil deren is goed en niemand zal de doel treffendheid hiervan in twijfel kunnen trekken. Een fietser, die liever wat meer waarborgen voor eigen veiligheid wil hebben,e zouden wij echter toch aan raden, te handelen volgens de Belgi sche voorschriften en uit puur en ge- gezond egoisme een electrisch achter licht boven het witte achterspat scherm te monteeren. Een uitgave van f 0.50—f 1 is toch nog wel gemotiveerd tegenover de kansen van het zieken huis of het kerkhof, als men bij avond veel op onverlichte buitenwegen moet rijden/' Het orgaan dringt verder nog aan op het voorschrijven van een van den motor onafhankelijke verlichting van alle motorrijtuigen, dus ook van de ten minste 15.000 rijwielen en drie wielige transportfietsen piet hulpmo tor, die als de motor plotseling wei gert, onverlicht op den weg staan. MERK DESSERT >6^ 55 99 No. 1 48 99 A 45 99 B 40 99 C 35 99 ROEBIA 30 99 SUMATRA 24 99 MAN DA 20 per '/2 ponds^aic Uw winkelier levert reeds tegert verlaagden prijs af. BINNENLANDSCH NIEUWS. CRISIS ZEEVISCHBESLUIT. Uitvaartcertificateis verzonden. In artikel 2 van het Crisis-Zeevisch besluit 1 34 I wordt bepaald, dat de aanvoer van zeevisch in Nederland door visschersvaartuigen, voorzien van een Nederlandsch letterteeken, slechts toegestaan is aan hen, die als georga- niseerden tot de groep eigenaars en/ of gebruikers van zee- en kustvaartui gen bij de Nederlandsche Visscherij Centrale zijn toegelaten, mits zij voor zien zijn van een uitvaartcertificaat, zonder hetwelk geen schip mag uit va ren ter zeevischvangst. De voorbereiding, noodig om een re- gelmatigen gang van zaken te verze keren. heeft thans haar beslag ge kregen. De Nederlandsche Visscherij Centra le heeft thans aan alle belanghebben den de uitvaarcertificaten toegezon den. Ingaande 4 Maart mogen geen vis schersvaartuigen ter zeevischvangst meer uitvaren zonder in het bezit te zijn van een uitvaarcertificaat. In elke aanvoerplaats van zeevisch te nemen ,Ja, mevrouw Hüttl, een ernstig verwijt. En ik verwijt u nog meer, dat u meende uw man van dienst te kunnen zijn, door de toenmali ge gebeurtenissen anders voor te stellen." Heete tranen vloeiden uit haar oogen, toen ze langzaam en moedeloos antwoordde „Ik dacht hem daardoor te redden Helms had reeds lang den waren samen loop van omstandigheden geraden, die zij hem nu zonder eenige terughoudendheid me dedeelde. Hierdoor werd nu ook duidelijk bewezen, dat de verklaring van haren man de eenige juiste was. „Maar rust, nu ik dit vertel, niet nog veel zwaardere verdenking op den ongelukkige riep ze dadelijk, toen ze alles bekend had, angstig uit. „Neen, veel eerder minder, daar de tegen strijdigheid met zijn verklaringen wegvalt. Dat het gerecht geen geloof aan uw verslag schonk, kunt u tevens daaruit afleiden, dat men u niet gevangen genomen heeft. In uw brief vertelde u, dat u zelf op de plaats der misdaad geweest waart. Wanneer het gerecht dit voor waarheid aangezien had, dan zou u nu zeker niet meer in deze bekoorlijke plek toeven. Maar er moet veel worden goed ge maakt, mevrouw Hüttl. En ik heb de verre reis hierheen ondernomen, omdat ik een drin gend verzoek aan u had." Vragend zag Felicia hem aan. „U moet, wanneer de zaak in behandeling komt voor de rechtbank verschijnen, om de onwaarheid, die u geschreven heeft, te herroe pen en vrijuit te bekennen, hoe u er nu over denkt „Ik zou hem op de bank der beklaagden zien in een gehoorzaal voor strenge, onver biddelijke rechters in tegenwoordigheid van een nieuwsgierig publiek, dat van zoo'n droe vig schouwspel geniet Helms knikte ernstig met zijn hoofd. „Ja, mevrouw Hüttl, het is een zware opdracht die weg is voor u een doornenpad. Maar dit is een plicht, waaraan u zich niet mag onttrek ken." Felicia vouwde haar handen samen. „Als en repareeren ALLE wollen kleeding, zooals TRUIEN, vesten, broeken, enz. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). „De Sterke Kous", Zuidstraat 19, Den Helder. Jaap Snor. Voor Wieringen bij Jb. Kaleveld. NIEUW! NIEUW! is een ambtenaar aangesteld, die be last is met de inning van 1 pCt. heffing van de bi uto-besomming voor de be taling, van welke heffing ieder, aan wien een uitvaarcertificaat is uitge reikt, zich tegenover de Nederlandsche Visscherij Centrale heeft verhonden. Om een geregelde administratie r,e kunnen voeren, wordt een beroep ge daan op de medewerking van alle ge- oiganiseerden direct bij ontvangst van de opbrengst van de besomming de heffing te. betalen resp. te doen ai- houden. Malversaties bij Eurgerl. Armbestuur. Bij het Burgerlijk Armbestuur te Naarden zijn 111 de boekhouding mal versaties ontdekt, die tot een bedrag van f 7000 oploopen en die in de laat ste twee jaar moeten zijn gepleegd. In verband Hiermede is de administra teur R. geschorst. De burgemeester van Naarden, de heer Hosang, heeft de boeken in beslag doen nemen. Een. Zuiderzeegroep op de Jaarbeurs. Aan de komende voorjaarsbeurs te Utrecht zal in collectief verhand een aantal industrieën deelnemen, welke in verband met de drooglegging van de Zuiderzee, zich in die streken heb ben gevestigd. In deze Zuiderzeegroep zullen geëxposeerd worden produc ten van den scheepsbouw, textiel- en knoopen-industrie, voedings- en genot middelen, jneubelen en schoenen. De' aldeeling zal voorts worden opgeluis- sterd door een inzending van de at- deeling Zoetwatervisscherij van de Ne derlandsche Heidemaatschappij en door een inzending op het gebied tan vreemdelingenverkeer. BU1TENLANDSCH NIEUWS. men hem dan toch nog veroordeeltAls men hem dan uit de zaal wegvoert voor mijn oogen Ze brak in een hartverscheu rend snikken uit. De advocaat sprak haar op zachten toon toe. „Herinnert u zich uit den Bijbel niet dat wondermooie woord „De liefde vergaat nim mer meer" Mevrouw Hüttl de ware lief de overwint zorg en ellende, dood en gevaar. Reeds eens heeft u zich kleinmoedig ge toond bij de eerste beproeving nu kunt u tot slot bewijzen, of u dien grooten helden moed bezit, dien men een vrouw in de liefde toedicht De geneesheer schrikte, toen hij van de verpleegster vernam, dat de bezoeker nog al tijd bij zijn patiënt was. Hij ging de kamer met bezorgd hart binnen, doch hij was zicht baar gerustgesteld, toen hij zag, dat de jon ge vrouw naar omstandigheden tamelijk wel was. Felicia vroeg zelfs op een veel opgewek ter toon, dan de dokter tot nu toe van haar gewoon was, wanneer ze het sanatorium zou mogen verlaten. „Wanneer u zich rustig houdt en verstandig gedraagt, mevrouw Hüttl, dan kunt u mis schien wel over twee of drie weken reizen. Ik had niet gedacht, dat het bezoek van een advocaat zoo'n gunstige uitwerking kon heb ben. Meestal gebeurt juist het tegendeel." Vervuld met de beste verwachtingen voor de toekomst van zijn bescherming, vertrok Helms van het eiland Wight. Hem wachtten drukke bezigheden, want reeds den 8sten Mei zou de zaak van Hüttl in Hamburg voor het gerecht komen. XII. Veel getuigen werden voor de terechtzitting ontboden. De zaak zou in de groote verhoor- zaal in behandeling komen. Behalve de getui gen, die bijzonderheden over de gebeurtenis sen op de plaats van de misdaad wisten mee te deelen, waren ook op verzoek van den ver dediger lieden opgeroepen, die over het vroe gere leven en karakter van den aangeklaagde konden oordeelen. Mevrouw Ada Kleist vond het vooral pijn lijk om voor het gerecht te moeten verschij nen. Zij had indertijd op zich genomen de oude mevrouw Hölderlin in Uhlenhorst het bericht van den gepleegden moord op haar neef, over te brengen. Het arme oudje kon die vreeselijke tijding in het eerst maar niet ge looven. Het was voor mevrouw Ada nog vree- selijker geweest 0111 de tante van Felicia de ernstige verdenking, die op den jongen Hüttl viel, mee te deelen. Dit waren treurige dagen voor de oude me vrouw geweest. Ada toonde een medelijdend hart in dezen, ook voor haar, pijnlijken toe stand. De stille eenvoudige huiselijkheid maakte zoo'n indruk op haar, dat ze met de ongelukkige jonge vrouw van Hüttl veel meer medelijden voelde, dan met de koele bereken de miss Worcester. Ada nam iedere gelegen heid waar, om mevrouw Hölderlin, die zooveel troost noodig had, in haar huisje op te zoe ken. De miss zag het met kwalijk verborgen ergernis aan. Deze ergernis werd ijverzucht, toen haar vriendin ook de van het eiland Wight terugkeerende jonge mevrouw Hüttl, die nog altijd lijdende was, behulpzaam was. „Een martelares is de arme, jonge vrouw," zeide Ada tot haar man, toen zij over het lot van de ongelukkige spraken. Voor het stille persoontje voelde mevrouw Ada steeds meer symphatie. Het was haar echter onverklaarbaar, dat Felicia nog altijd niet aan de -veroordeeling van haar man scheen te geloovem. Natuurlijk deelde Ada aan de ongelukkige niet haar be zorgdheid mee. Ze luisterde met gespannen verwachting naar de bewijzen, die tegen Hüttl waren en die haar man haar vertelde. Haar angst nam meer en meer toe, nu zij zag hoe weinig kans Theo Hüttl op vrijspraak had. De spanning werd nog grooter, toen een paar dagen, voor dat de zaak in behandeling kwam, de advocaat aan zijn vrouw berichtte, dat déze waarschijnlijk vertraging zou onder vinden, omdat de heer .'Stanway, die als getui Opnieujw een zelfmoord uit vliegtuig. Vrijdagavond meldden zich te Bazel twee passagiers voor een vliegtochtje aan. Op den terugweg sprongen bei den boven Lausen uit het toestel, zonder dat de piloot zulks kon verhin deren. Het zijn een onderwijzer en een meisje, wier deerlijk verminkte ijken zijn gevonden. Een ontrouwe cipier., Michal Klzak, cipier van de gevange nis in Tsjecho-Slowakije is gearres teerd wegens het feit dat hij zich door de gevangenen liet omkoopen. Niet alleen, dat hij tegen bepaald tarief allerlei gevangenispiaatrege- len door de vingers zag, maar zelfs ver oorloofde hij den gevangenen allerlei inrichtingen van vermaak te bezoe ken. Dit echter tegen behoorlijke ver goeding. Een bakkersknecht kreeg el- ken nacht vrij om zijn baas te helpen, terwijl de bakkerij toebehoorde aan vrienden van Klzak, die hem voor de zen dienst eveneens betaalden. Vele ge vangenen mochten ook thuis slapen en één werd een week vóór het einde van zijn straftijd ontslagen. Klzak zal nu twee maanden in zijn eigen gevangenis moeten doorbrengen, maar onder minder prettige omstan digheden. ge van niet geringe beteekenis was, door een beenbreuk te Southsea aan zijn bed gekluis terd was. Den volgenden dag vernam Ada van Felicia zelf, die een onderhoud met Dr. Helms ge had had, dat de verdediger niet zoo veel waar de aan Stanway's persoonlijk verschijnen hechte. De advocaat vond ook, dat de gegeven? die men hem van vorige verklaringen van den. bedoelden persoon verstrekt had, voldoende waren. Stanway werd dan ook van de lijst der getuigen, die over het gerecht op den be paalden dag moesten verschijnen, geschrapt. De achtste Mei brak aan. Reeds een uur voordat de behandeling der rechtszaak een aanvang zou nemen, verdrong zich een groote menschenmassa voor de deur van het gerechtshof. Het grootste gedeelte der getuigen kwam bijtijds. De advocaat Kleist, die met zijn vrouw in de kamer der getuigen verscheen, merkte daar ook den consul-generaal Hüttl op. De oude heer had zich schuw in een hoek van het vertrek teruggetrokken. Dr. Helms ging naar den heer Hüttl toe en trachtte een ge sprek met hem aan te knoopen. Theo's va der maakte een pijnlijken indruk. Hij was in die weinige weken, dat zijn zoon zich in pre ventieve hechtennis bevond, stokoud gewor den. Zijn haar, dat een weinig begon te grij zen, was sneeuwwit geworden. Onder de andere getuigen zag Kleist den portier van Groszen Bleichen 11c, den knecht van de firma „Argus", den bediende die het wapen van den moord gevonden had, vele huisbewoners, politieagenten, ook den com missaris Weindelverder den onderdirecteur van de „Hammonia", mevrouw Fincke en ver der nadere bekenden van den beklaagde. Ook had men de oude mevrouw Hölderlin opgeroe pen. Tot niet geringe verwondering der overi ge getuigen, verschen deze zonder haar nicht. Een gerechtsdienaar had haar uit het rijtuig, waarmee zij gekomen was, tot naar de kamer van de getuigen geleid. Hier kwam haar me vrouw Ada tegemoet en bracht haar naar een stoel op een rustig plekje van de kamer (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1