DE 26e JAARGANG DINSDAG 1© MAART 1935 No. 22 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 10 V0SEL5 IN V£ Z.UCVJT f IN D£ PIJP. DUITSCHLAND VOERT DEN ALGEMEENEN DIENSTPLICHT IN. INDRUK BUITEN DUITSCHLAND. GERECHTIGHEID. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN: DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN I Telef. Intercomin. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden 1. v- «5» MAAP....^ Oouwe Egbem Echt* Triesche Heeren-Saai «h Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. Hitier is Vrijdag plotseling naar Berlijn teruggekeerd en heeft den ministerraad bij eengeroepen. Deze heeft een wet aangenomen, waarbij de algemeene dienstplicht wordt in gevoerd. Het leger zal bestaan uit 12 leger corpsen en 36 divisies. In een manifest aan het Duitsche volk licht de rijksregeering haar besluit uitvoerig toe. HET BESLUIT NIET ONVERWACHTS. Hitier blijkt consequent in zijn luid uitge sproken wensch naar een langdurigen liefst honderdjarige vrede voor Europa, welke wensch ook in zijn proclamatie van heden aan het Duitsche volk terugkeert. Maar hij is van meening dat zulk een langdurige vrede slechts mogelijk is, indien alle groote Europee- sche staten die hem moeten waarborgen, over gelijke strijdmachten beschikken om aan hun regelingen de noodige kracht bij te zetten. In afwachting van de houding, die de on derteekenaars van Versailles te anderer zijde nu zullen aannemen, vraagt men zich natuur lijk af hoe Duitschland zijn militaire plannen in de daad zal omzetten. Voor heden schijnt ons de belangrijkste vraag welke onmiddellijke gevolgen de daad van Berlijn in het buitenland zal uitlokken. PARIJS DIEP ONDER DEN INDRUK. Van de 196 afgevaardigden, die geweigerd hebben de verlenging van den diensttijd in den vorm, waarin de regeering die voorstelde, te bekrachtigen, zouden er waarschijnlijk heel wat anders gestemd hebben, als toen het bericht reeds bekend geweest was, dat hier in den laten namiddag ontvangen is dat Duitschland opnieuw de militie instelt. Vooral wordt het hier bijzonder uitdagend geacht, dat dit besluit valt zoo kort voor het bezoek van Sir Jonh Simon, dien Duitsch land reeds de eerste maal zoo onbeleefd be handeld had met de pseudo-ziekte van Hit- Ier. De bedoeling is blijkbaar, hem vóór elke bespreking voor een fait accompli te stellen. En men vraagt zich af, of het Engel- sche kabinet, dat toch, naar men hier oor deelt, het vorige affront al heel gemakkelijk verkropt had, hierin thans geen aanleiding zal zien om de reis Sir John voor onbepaal- den tijd uit te stellen. Op het oogenblik wordt overleg gepleegd tusschen de kanselarijen der betrokken ex- geallieerde landen en men mag aannemen, aat indien op de Duitsche kennisgeving een antwoord volgt, dit den vorm zal hebben van een gemeenschappelijke verklaring. ROME NIET VERRAST. De nieuwe opzegging door Duitschland van de militaire clausules van het verdrag van Versailles wekt volstrekt geen verrassing in Italiaansche kringen, in weerwil van de groo te beteekenis, die men er aan toekent. Men beschouwt ze als het logische gevolg van de jongste mededeeling van Göring over de mi litariseering van de Duitsche luchtvaart. INDRUK TE GENEVE. De Duitsche proclamatie heeft Genève wer kelijk verrast. Men geeft er zich rekenschap van dat de toestand er ernstig door in gevaar wordt gebracht en dat er een storm van vij andigheid en critiek zal opsteken, die het vooruitzicht op een Europeesch accoord ver der dan ooit verwijdert. Komende als het doet aan den vooravond van het bezoek van Sir John Simon beschouwt men het Duitsche besluit als een slecht ant woord op het Witboek in sommige klingen vraagt men zich af of het nu niet de beurt van Sir John Simon zal zijn om ongesteld te zijn. Men wenscht den toestand echter geens zins tragisch in te zien. Zekere kringen mee- nen dat het, als het onweer voorbij is, moge lijk zal zijn beter den werkelijken toestand te vatten maar het is onbetwistbaar dat de onmiddellijke reactie zeer betreurenswaardig zal zijn. TE LONDEN HET EFFECT VAN EEN BOM. Bezoek van Simon en Eden aan Berlijn in gevaar. Het kwam toen Simon en MacDonald bui ten Londen vertoefden. De officieele perso nen die te Londen aanwezig zijn, wijzen op den ernst van de houding van Hitier. In niet- officiëele diplomatieke kringen verklaart men, dat het initiatief van Duitschland het vertrek van de Engelsche ministers naar Berlijn weer in twijfel stelt. Reuter meldt nog, dat in politieke krin gen te Londen eraan wordt herinnerd, dat de Britsche regeering zich officieel herhaaldelijk tegen iedere eenzijdige opzegging van be staande verdragen heeft verklaard, en aange nomen, dat zoo spoedig mogelijk tusschen Parijs, Londen en Rome beraadslagingen zul len worden ondernomen. Lord Cecil verklaarde „Ik acht wat Duitsch land thans heeft gedaan, ongelukkig." WASHINGTON ERNSTIG BEZORGD. De groei van het Duitsche leger in tijd van vrede heeft ernstige bezorgdheid gewekt in officiëele kringen, waar men onmiddellijk deed opmerken dat deze gang van zaken een schending is van de verplichtingen van Duitschland voortvloeiende uit het verdrag, in 1921 met de Vereenigde Staten geteekend. Dit verdrag bevat dezelfde militaire beper kingen betreffende Duitschland als het ver drag van Versailles, waarvan de Vereenigde Staten geen deel uitmaken. Het departement van buitenlandsche zaken neemt het groote FEUILLETON. stilzwijgen in acht wat betreft de houding in de toekomst in afwachting van de offici eele rapporten uit Berlijn. Arbeiders uit de Werkverschaffing en werkloozen houden groote Protestvergadering in Slootdorp. Een ongewone drukte heerschte Zaterdag avond in het anders zoo rustige Slootdorp, wat zich concentreerde op Hotel Smit, waar een groot aantal auto's en bussen en 'n hon derdtal rijwielen geparkeerd stonden. Het feit dat de gemeente Wieringen nood gedwongen de steunuitkeeringen moest ver lagen en in andere gemeenten om en nabij de Wieringermeer ook ontstemming te weeg bracht onder de werkverschaffingsarbei ders en gesteunden door maatregelen, die men in die gemeente moest nemen of zal gaan nemen die een verslechtering inhouden voor de betreffende arbeiders, heeft een comité doen vormen van personen uit tal van rand gemeenten van de Wieringermeer. Er waren vrouwen en mannen uit Wierin gen, Anna Paulowna, Medemblik, Andijk, Hoorn, Oude- en Nieuwe Niedorp enz. Hotel Smit was tjokvoler was geen plaats onbezet. De vergadering stond onder leiding van den heer P. Ottens uit Wieringen, uit welke ge meente het initiatief is uitgegaan. In zijn openingswoord zette deze uiteen de motieven, die aanleiding zijn geworden tot deze actie men heeft n.1. te Wieringen de steunuitkeering aan ongehuwden verlaagd tot f 2.75 per week voor hen, die waren samen gaan wonen om zoodoende goedkooper te kunnen leven. Ten einde hier tegen te protesteeren had men een demonstratie gehouden, die eerst werd toegelaten, doch daarna door de politie werd uiteengejaagd, terwijl tegen kameraad Schreur procesverbaal werd opgemaakt we gens opruiing. Teneinde tegen het nog steeds doorvoeren der verlaging van steun en loonnormen een halt toe te roepen wil het comité een massa actie ontketenen, vrij van politiek. Wij doen een beroep op alle arbeiders, middenstanders en kleine boeren, zonder onderscheid van welke richting ook, zich aan te sluiten bij de comité's van actie. De bedoeling van deze actie is om in alle plaatsen comité's van ver weer op te richten, zoodat het tot een mas sale beweging uitgroeit. Woordvoerders uit verschillende plaatsen. Hierop geeft spreker het woord aan de heer E. Bugel van Wieringen, die zegt, dat deze actie alleen zal kunnen slagen, als de arbei ders het willen. Te Wieringen heeft onze actie direct succes gegeven, doordat we ons eensgezind voelden. We zijn naar den voorzitter van de midden stand gegaan en hebben deze er op gewezen dat met het steeds verlagen van steun en loon de koopkracht vermindert, zoodat de middenstand direct belanghebbend is bij ver hoogde koopkracht. Men is aan het confereeren gegaan en re- questen zijn verzonden, wat tot gevolg had dat de steun aan ongehuwden werd verhoogd van f 2.75 op f 5. Wij zullen dus ook de middenstand in onze strijd moeten betrekken, die de politiek er buiten wenscht te houden. Wij zullen vanavond bij het opstellen van onze eischen moeten bedenken, dat deze toe stand zich kan handhaven bij de gratie van het volk zelf. Meerdere verslechteringen staan ons te wachten. Aan de onbillijkheid dat jongezellen slechts 3 van de 5 weken mogen werken moet een einde komen. Wat moet er van die jonge levens terecht komen bij No. 30. „Stanway verscheen hier niet, onder voor wendsel, dat de toestand van zijn gezondheid hem belette van Southesea naar Hamburg te reizen. Het attest moet door een geneesheer, die een bedrieger moet zijn, zijn geschreven, want Stanway's toestand liet wel toe, dat hij gisteren de reis van Southsea naar Londen ondernam." „Hoe weet u van die reis Felicia trok den sidderenden en schuw om zich heen zienden knecht naar voren. „Deze knaap, die nog in dienst van den heer Stanway staat, ontving gisteren een schrijven van zijn heer, dat hij mij, toen ik hem dezen morgen in de vroegte in tegen woordigheid van den heer Neubring en Dr. Katz scherp ondervroeg, dralend overhan digde." „Waarom hield je den brief geheim, mijn jongen vroeg de president hierop aan den kleinen getuige. „Omdat de heer Stanway mij dreigde mij dadelijk uit zijn dienst te ontslaan, wanneer ik er iets van vertelde, dat hij mij geschre ven had. En mijn moeder is ziek en kan niets verdienen en ik" hierbij snikte de klei ne „ik ben toch de verzorger van de fami lie." De toeschouwers lachten geroerd. De president nam den brief aan. Het wa ren slechts een paar regels. Het cijfer van het telegram, dat aan het bureau in ontvangst genomen zou worden, was op een afzonderlijk strookje papier opgegeven. Aan dit adres moest het knechtje dadelijk na afloop van de behandeling van het proces de uitspraak telegrapheeren. Waarschijnlijk wachtte de afzender de depêche zelf aan het aangewezen postkantoor af. „Zeker is het zonderling, dat de heer Stan way wel naar Londen, doch niet naar Ham burg kon reizen. Het bed behoeft hij dus niet te houden het attest van den dokter is dus bedrog." Deze woorden van den president werden met gejuich begroet. De president Werner, die zich ergerde aan de voortdurende opmer kingen van het publiek, waarschuwde het en dreigde de tribune te zullen laten ontruimen. Toen werd het weer doodstil in de zaal. „Ik denk, dat de heer Stanway juist Lon den opgezocht heeft", nam de verdediger weer het woord, „omdat hij van daar uit gemak kelijk dacht te ontvluchten. Ik verzoek den heer president het cijfer onder hetwelk Stan way een telegram aan het bureau verwacht, hier niet bekend te maken, opdat deze niet door de een of andere medelijdende ziel wordt gewaarschuwd. Het adres zal zeker na afloop van dit proces dat nu niet meer ongunstig voor mijn cliënt kan eindigen, van gewicht zijn voor den rechter, nu de heer Stanway, niettegenstaande zijn lafhartig wegblijven, aan een groot bedrog schuldig bevonden is. Naar mijn inzien had zijn comediespel alleen tot doel, erfgenaam van den vermoorden Frits Beijer te worden." De rechter duldde niet de inmenging van den verdediger in het ambt van den open baar aanklager. Het verzoek van Dr. Helms om verdaging willigde hij niet in. „Nu"„ sprak de verdediger hierop, toen de rechters zich juist tot beraadslaging in de kamer der gezworenen wilden terugtrekken, „dan neem ik mijn verzoek uit vrije beweging terug. Men kan handelen in deze zaak zooals men wil tegen mijn cliënt. Ik weet dat geen enkele der gezworenen de schuld van mijn cliënt zal getuigen." De behandeling werd dus verder voortgezet. Na het verhoor van de oude mevrouw Höl- derlin en den waardigen, hevig bewogen va der van den beklaagde, eindigde dit gedeelte van de rechtzaak. Na al hetgeen voorgevallen was, had de rechter een moeilijk pleidooi. Zijn rede was niet lang, doch waardig. Na nog eens alle verdachte punten opgesomd te hebben, die tegen den beklaagde getuigden, sloot hij deze deze voortgang Alle opoffering hebben wij ouders ons getroostlater zullen zij ons re kenschap vragen „Wat hebt gij voor onze toekomst gedaan Wij zullen moeten strij den kameraden opdat wij voor onze kinde ren een betere toekomst kunnen geven on ze eigen toekomst is reeds weg. In organisa torisch verband zullen wij onze actie moeten uitbreiden buiten de politiek om. Appl. De volgende spreker, de heer H. v. d. Wal, (Medemblik) zegt, dat het voor de arbeiders te Medemblik niet meer mogelijk is om ge zamenlijk te vergaderen Er is wel geen ver bod om te vergaderen, doch er is alle grond aanwezig om te beweren, dat de Burgemees ter de zaalhouders een seintje geeft. De aanslagen op de steun te Wieringen is een begin geweestplaats voor plaats zal volgen. Alleen een massaal verzet zal dit kunnen beletten. De verslechteringen zullen niet van de lucht zijn. Colijn zal wachten tot na de verkiezingen. Van te voren probeert men het echter ook alWieringen is daar een voorbeeld van. Wat Colijn van plan is Aanpassen heeft hij gezegd in een bijeenkomst van Handel, Scheepvaart en Bankwezeneen stelletje menschen wat de toon aangeeft in onze maatschappij. De aanpassing moet sneller gaan, heeft hij gezegd. Wat beteekent aan passen voor ons, vraagt spr.? 5 jaar geleden werd bij de Z.Z.-werken nog een loon van f 25.- tot f 30.- verdiend vandaag komen we thuis met negen a tien gulden. Dit was de aanpassing voor ons. Als het nu nog sneller moet gaan, dan is het koeliepeil spoedig be reikt. Spr. somt op de milioenen K.G. voed sel, die zijn vernietigd en zegt dat alle arbei ders zich solidair moeten verklaren en op iedere verslechtering onmiddellijk reageeren. Vervolgens komen nog aan het woord de heeren Edel (N. Niedorp) Bruin (Anna Paulowna) en Galis (Andijk) die in gelijken geest, als de voorgaande sprekers het woord voerden. De laatste drong er op aan, dat kleine boeren en middenstand ook in de actie betrokken moesten worden. Spr. is zelf ook een kleine boer geweest en heeft zich altijd wat boven de arbeiders gevoeld, maar hij weet nu wel beter. Vrouwencomité's. Mevr. Jonker (Wieringen) spreekt hierop speciaal tot de vrouwen en zegt, dat het de vrouwen zijn geweest, die de mannen van actie en strijd hebben teruggehouden. De vrouwen echter weten hoe bitter het is, als de mannen met een hongerloon thuis komen. De kinderen, die melk noodig hebben, kan men dit niet meer geven. Honger wordt er reeds geleden door onze kinderen. De vrou wen moeten zich ook in comité's vereenigen en samen met de mannen, schouder aan schou der de strijd voeren, al dreigt men ons met de gevangenis Spr. zegt, dat het onrechtmatig procesver- lal tegen kameraad Schreur moet worden ingetrokken. Spr. roept alle vrouwen op het appèlde macht hebben we, als we ons maar één voelen. Georganiseerden en ongeorganiseerden. De volgende spreker, iemand uit Oude Nie dorp, zegt dat daar ter plaatse een voorstel in de gemeenteraad komt om de ongeorgani seerden 2 cent minder loon te geven. Het is de regeering niet, aldus deze spreker, dat de verslechteringen worden toegepast, maar het zijn de organisatie's. De spreker, die waarschijnlijk voor het eerst van zijn leven voor een volle zaal spreekt, raakt ér geheel uithij wil morgen (Zondag) nog over den afsluidijk, om in alle provincies comité's op te richten. De heer J. Bakker, eveneens uit O. Niedorp, neemt ten slotte het woord van hem over deze spr. weet in een korte speech onmiddel lijk de zaal op zijn hand te krijgen en schetst het armzalig lot van de arbeiders. Hij is ge met de plechtige woorden ,Ik ben er stellig van overtuigd, dat Theo Hüttl de dader is geweest op grond van alle voorhanden zijnde bewijzen, niettegenstaan de alle inmenging van de zijde der verdedi ging. Gij, edelachtbare heeren, oordeelt over schuld of onschuld naar uw geweten en ver stand. Het is waar, dat niemand getuige van de misdaad was, slechts God in den Hemel zag van Zijn verheven troon den moord van den booswicht. Antwoordt Gij, wien de Staat de beschikking over dood of leven van den beklaagde gaf, als plaatsvervanger van de Goddelijke vergelding, op deze vragen 1. Is Theo Hüttl schuldig met voorbedachten rade in de vroegte van den 12den Maart van dit jaar den referendaris Frits Beijer in den slaap overvallen, beroofd en door een zelf meege bracht wapen om het leven gebracht te heb ben-? 2. Heeft Hüttl Beijer gedood, na een oneenigheid en worsteling tusschen beide en zijn er verzachtende omstandigheden aan te voeren De beklaagde was, toen de rechter de schuldvragen uitsprak, opgestaan. Hij zag den openbaar-aanklager met open gelaat strak aan wel een minuut lang zonder maar even met de oogen te knippen. Daarop keerde hij zich tot de getuigen. Zijn oog zocht Feli cia, terwijl hij zijn armen als naar redding zoekend, naar haar uitstrekte. Daar ontsnapte aan de borst van de jonge vrouw een doordringende kreet. Zonder dat iemand het haar beletten kon, vloog zij over den vrijen weg naar de bank der beklaagden; het volgende oogenblik rustte haar hoofd in de bevende armen van haar man. Overal hoorde men opgewonden uitroepen hierover en daardoor hoorde men niets van het snikken dezer beide jonge menschen en de zachte fluisterende woorden van de moe dige vrouw „Ja, Theo, God, de Almachtige, weet het alleen buiten u en mij dat ge onschuldig zijt Vastberaden veegde Felicia toen de tranen, die in haar oogen stonden, af en ging met fieren tred naar haar plaats terug. De voorzitter van de gezworenen stelde troffen door de volle zaal met volk, die hij bij zijn komst aantrof en voelde onmiddellijk de tinteling van verzet in zich opkomen. Een arbeidersbijeenkomst, waar zelfs vrouwen het woord voeren en waar het verzet komende is, wekt bij spr. altijd dat echte gevoel van strijd. Is het altijd onze schuld vraagt spr., dat het in de wereld slecht gaat Hebben we niet altijd onze kracht gegeven. Het recht matige loon is ons altijd onthouden. Strijd moet gevoerd worden, of we vallen in het Pauperdom. (Daverend applaus.) Wederom een vrouw, en nog meerdere sprekers. Na de pauze komt mevr. Zwagerman-Vel aan het woord. Deze spr. geeft eenige wen ken aan de vergadering om vooral één te zijn. Zij geeft een beeld van de actie die in Hoorn heeft plaats gehad, die mislukt is, omdat men het niet ééns met elkaar was. Ook de Vrouwenactie in Twente is verloopen deels door de politiek van Min. Colijn, doch ook voor een deel, omdat men niet sterk genoeg optrad. Spr. zegt dit niet, om de menschen hier te ontmoedigen, doch waarschuwt de arbeiders, dat zij zich één gaan voelën. Ook de werkenden moeten in den strijd worden betrokken. Jongens hou volroept spr. uit maar weest één Applaus. Namens die Cultuur-arbeiders spreekt de heer Bugel (Wieringen) die zegt dat ook deze arbeiders zich solidair met deze actie verklaren hun leven is even slecht en voor een hongerloon moet men hier bloed zweten. In een hedenmiddag gehouden ver gadering is gezegd, dat een loonsverlaging van 15—17 procent op handen is. Wij staan met U in den strijd zegt spr. Hoog de solidai- riteit. (Appl.) DE EISCHEN De heer Bakker leest hierop voor een pro gram van eischen, wat voorgelegd zal worden aan de betreffende autoriteiten. Ie. Loonverhooging van 5 cent per uur in de werkverschaffing 2e. Afschaffing van accoordwerk 3e. Indien gesteund moet worden dan 80 procent van het loon en 75 cent toeslag voor ieder kind, met als maximum het loon in werkverschaffing. De vergadering gaat na eenige bespreking met deze eischen accoord, waarna een Protestmotie eveneens met algemenne stemmen wordt aangenomen. Deze luidt als volgt De arbeiders van Wieringen en omge ving in vergadering bijeen in Hotel Smit te Slootdorp eischen onmiddellijke intrekking van het procesverbaal opgemaakt tegen H. Schreur. Deze motie zal worden gezonden naar den burgemeester van Wieringen en zoo dit ver- il reeds is doorgegaan zal verzocht worden de motie ter kennis van den Officier van Justitie te brengen. Afgesproken wordt om op Zaterdag 30 Maart wederom bijeen te komen, om het antwoord te bespreken wat binnen is gekomen van de autoriteiten. Hierop sluit de heer Ottens deze vergade ring, maant de menschen aan om ordelijk naar huis te gaan en met de volle 100 pro cent achter het comité te blijven staan. Nader vernemen we nog, dat het comité van actie is samengesteld uit de volgende personen Bruin (Anna Paulowna) Voorzit ter Bugel (Wieringen) Secretarisvan Wijk (Wieringen) PenningmeesterBakker (Oude Niedorp) H. v. d. Wal (Medemblik) Galis (Andijk) en Zwamerman-Vel, bestuursleden. voor, met het oog op den langen duur van de rechtszaak, voor een uur de zitting op te hef fen. Op het verzoek van den verdediger, trok deze echter zijn verzoek, om een oogenblik van verpoozing, in. Nu kreeg Dr. Helms het woord voor zijn pleidooi. Hij scheen zelf ontroerd door de bijzonder treffende oogenblikken van deze behandeling. Zijn verklaring leed daardoor wel wat aan duidelijkheid. En de getuigen, die bijna allen van de onschuld van Hüttl doordrongen wa ren, keken angstig naar hem. Langzamerhand vond Helms echter zijn vaste stem terug. „Met recht heeft de rechter er aan herin nerd, dat geen getuige tegenwoordig was, die den beklaagde iets ten laste kon leggen. De feiten hebben niets anders aangetoond, dan dat Hüttl van zes uur 15 tot zes uur 20 minu ten in het ongelukkige huis vertoefd heeft. Een gebeurtenis, dit hij zelf ook niet tegen spreekt. Maar edelachtbare heeren, de rech ter vergat, dat hier veel getuigen voorhanden zijn, die bijna met ieder woord, dat zij spra ken, den beklaagde vrijpleitten. „Geen getuige was bij den moord tegen woordig. Slechts Gods oog drong door in dat nog in nachtelijk duister gehulde vertrek, en Zijn hand van Rechter schreef die misdaad in het groote schuldboek, dat bij het jongste gericht vrees en siddering zal aanjagen ook aan diegenen, die niet door de aardsche rech ters gestraft konden worden. „Nu wilde het ongeluk, dat Theo Hüttl, om zeer geloofwaardige redenen, korten tijd nadat de misdaad gepleegd was, op de plaats van den moord verscheen. Hij is de eerste getuige. Hij kan evenwel niets onder eede verklaren, omdat hij tevens beklaagde is. „Met welk recht, vraag ik echter, wilt u dien heer Stanway den eed laten afleggen Is Hüttl niet geloofwaardiger dan Stanway Hoe, als Stanway op de bank der beklaagden zat Hoe kunt gij dan woorden van iemand van zoo'n onbesproken karakter, als Hüttl, in twijfel trekkenwoorden, die hij in uwe tegenwoordigheid bij God bezwoer Moet u dan aan zijn verklaringen geen geloof hech ten ,Hij heeft het huis verlaten zonder iets van de misdaad bemerkt te hebben. Een man als Hüttl, die volgens eenstemmige verklaringen van bloedverwanten, vrienden en personen, die hij slechts nu en dan ontmoette, door en door een man van eer was, zou den moed ge had hebben na zoo'n vreeselijke misdaad met een open, gelukkig gelaat bij zijn bruid te komen Verder heeft de rechter aan een zekere terughoudendheid van Hüttl herinnerd. Een zekere schuchterheid van hem merkte ook ik op, dat geef ik toe. Ze was daar evenwel aan toe te schrijven, dat Hüttl aan de onop rechtheid, ja aan een boevenstreek van Beij er moest gelooven. Het is menschelijk en zeer licht te verklaren, dat hij, in die voor hem en zijn bruid zalige dagen, hun geluk niet door een herinnering daaraan wilde beder ven. Later viel door dit hardnekkige zwijgen daarover, toen hij den commissaris Weindel ontmoette, de vreeselijke verdenking op hem. Zijn schrik en ontsteltenis bij het vernemen van het vermoorden van Beijer bewijzen juist, dat hij van de misdaad niets wist, voor dat Weindel er hem in dat oogenblik oogenblik in Freschwater mee in kennis stelde. Verder getuigt hiervan ook zijn plotseling vertrek van het eiland Wight. Hij kon zijn echtgenoo- te niet vertellen, dat Beijer dood was, zonder haar tevens in kennis te moeten stellen met het feit, dat hij met haar neef geen onder houd meer gehad had, waarin deze, zooals hij haar om haar gerust te stellen, verteld had, hem beloofde de brieven achterna te zenden. Hüttl kwam het tevens zonderling voor, dat Beijer, nadat hij zich nauwelijks een half jaar ten gunste van zijn compagnon ver zekerd had, nog voor dat de tweede halfjaar lij ksche premie betaald was, een gewelddidi- gen dood moest sterven. Als trouw beambte, die gewoon is steeds het belang van zijn ver- zekerings-maatschappij op het oog te heb ben, nam hij afscheid van zijn vrouw. Het viel hem zwaar, haar op de huwelijksreis, midden in hun jong geluk, te moeten verla ten. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1