SCHOONMAAK LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. ZUIDERZEEWERKEN EN IN CULTUUR BRENGING WIERINGERMEER. den Raad de noodige stappen te willen doen, die ertoe kunnen leiden dat, met dit voor den handel fnuikende verkoopsysteem gebro ken zal worden. SPANBROEK. De gemeente noodlijdend. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, was het, ook na het be trachten van de grootst mogelijke bezuiniging, en het schrappen van verschillende uitgave- posten, niet mogelijk, de gemeentebegrooting sluitend te maken, zelfs niet, nadat de belas tingen tot het wettelijk maximum waren op gevoerd en nieuwe gemeentelijke belastingen waren gecreëerd. Deze gemeente is dus thans gekomen bij het groote aantal noodlijdende gemeenten in Noordholland die in de kosten van de gemeente-huishouding een bijdrage van het rijk moeten vragen. SCHAGEN. Ontslag. Aan de chauffeurs in dienst bij de H.A.B.O. te Schagen is, in ver band met de stopzetting van verschillende autobusdiensten, tegen 1 Mei ontslag aange zegd. BUITENLANDSCH NIEUWS. Na den opstand in Griekenland. Opstandige officieren keeren terug. Uit Athene wordt gemeld dat Minis ter Metaxas is afgetreden. Generaal Metaxas, oud-mjinister van Binnen- landsche Zaken, was bij uitbreken van den opstand als Minister zonder por tefeuille in het kabinet-Tsaldaris op genomen, teneinde de positie van dit kabinet te versterken. Een naar de Dodekanenos gevluchte duikboot is Maandag met 42 opstandi ge officieren aan boord naar Salamis teruggekeerd. De officieren zijn weer naar Griekenland gekomen omdat Ve- nizelos zou hebben verklaard, dat hij niet voor zoovele .menschen kon zor gen. Naar eerst thans bekend wordt, wa ren twee regeeringstrouwe vliegers, die twee schepen der opstandelingen hadden gebombardeerd en daarna waren gedwongen op Kreta een nood landing te doen, door de opstandelin gen ter dood veroordeeld. Het tijdstip van hun terechtstellling was reeds vastgesteld aan het mislukken van den opstand duiken de vliegers dus hun leven. Op den laatsten Zondag van Mei zal waarschijnlijk het referendum worden gehouden over de herziening van de grondwet. De verkiezingen vooi- de nieuwe Kamer zijn thans vastge steld op een Zondag in Juni. Naar Siberië verbannen. Ca. 1100 aristocraten uit Le ningrad. Men jmeldt dat op last van het Com missariaat van Binnenlandsche Za ken is overgegaan tot de arrestatie van 1074 personen, o.w. 41 voormalige prinsen, 33 gravent 76 baronnen, 142 oud-ministers en staatssecretarissen van de keizerlijke en voormalige regee ring, 547 oud-leden van het tsaristi sche leger en de marine en 113 voor malige ambtenaren van de keizerlijke politie. Officieel wordt verklaard, dat zij 'n groep van ontevredenen vormden, die het Sowjet-stelsel vijandig gezind waren. De aanhouding geschiedde naar Tass nog meldt wegens overtreding van de vestingsbepalingen en de wet op de paspoorten. Tot de gearresteerden, die naar de Oostelijke gebieden der U.S.S.R. zijn verbannen, behooren verder nog groot kapitalisten, grondeigenaars, enz. Eenigen der gedeporteerden zullen nog terechtstaan wegens actie tegen den staat en ten gunste van vreemde staten. RUSLAND. MILITAIRE AVIATIEK VOOR BOEREN. Elfhonderd „cellen" op het platteland. Tusschen het bestuur der communistische jeugdorganisatie en het Russische luchtvaart genootschap Ossoaviachim is een overeen komst tot stand gekomen, die uitgebreide maatregelen inhoudt voor de militaire en luchtvaartopleiding der Russische dorpsjeugd. In 1935 zullen 140.000 jonge boeren op de sovchozen en kolchozen opgeleid worden. Met toestemming der militaire Sowjet-auto- riteiten zullen 1100 luchtvaartcellen gevormd worden, die tot taak hebben de boeren op de hoogte te stellen van de moderne ontwikke ling der luchtvaart en te trachten onder hen de krachten te vinden, die voor het vliegen geschikt zijn. De regeering en de communis tische partij hebben ruime geldmiddelen voor dit doel beschikbaar gesteld. GRANAAT OP KERKHOF. Jongen bij pieus werk gedood. In de vroegere Oostenrijksche, thans Ita- liaansche stad Gorizia (Goerz) was een 14- jarige jongen bezig met het planten van een stamroos op het graf van zijn moeder. Plot seling stiet hij op een granaat, die uit den wereldoorlog dateerde. De granaat ontplofte en de knaap werd aan stukken gereten. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. EINI WILL I Kordaat moederwerk. Een onderwijzeres van een school tje in een Beiersch gehucht werd de zer dagen opgeschrikt door een luid geklop aan de deur van de school, waarin zij tevens haar kleine woning heeft. Het was reeds in de avondsche mering en de onderwijzers kreeg een flinken schrik, toen zij voor de deur de moeder van een van haar school knaapjes zag staan met een vastbera den gezicht en een zwaren hamer in de rechtervuist. Op de schuchtere vraag van de onderwijzeres, wat de vrouw wilde, riep deze barsch Eini wil i(ik wil er in De onderwij zers keek angstig de dorpsstraat af, waarin zich geen mensch bevond. Zij verzekerde, den jongen nooit iets te hebben gedaan. De vrouw liet zich ech ter niet kalmeeren en riep voortdu rend met haar zware stem Eini will i(Ik moet er in, maak plaats;. En plotseeling kreeg de onderwijzeres een stoot, waardoor zij achteruittui melde de vrouw stormde langs haar heen naar het klaslokaal en recht op een bank af, die zij met haar hamer begon te bewerken. De onderwijzeres was ervan overtuigd, dat de vrouw krankzinnig was en stond er met wrin gende handen bij, trachtende de ha merende vrouw tot bedaren te brengen. Plotseling echter richtte deze zich op, liet den hamer zakken en met 'n stra lend gezicht verklaarde zij Zoo, nu is die spijker erin gesla gen, waaraan mijn jongen zich iederen dag zijn broek openhaalt PERSBERICHT. GEEN VERBOUWVERBOD VOOR DE AARDAPPELRASSEN BRAVO, DE WET EN KAMPIOENN IN OOGSTJAAR 1935. De 2ë Kamer der Staten-Generaal heeft d< wet tot bestrijding van aardappelziekten aan genomen. De Minister heeft echter bij de behandeling van dit wetsontwerp verklaard, dat deze wet voor 1935 niet meer zal worden toegepast nu er zoo veel tijd verloopen is. Hieruit volgt dus, dat de aardappelsoorten Bravo, De Wet en Kampioen dit jaar nog verbouwd zullen mogen worden. Plotseling overleden. In de drukkerij van de N.V. voorheen Kocli en Knuttel te Gouda is de 23-ja- rige machinezetter J. C. den Boon plotseling onwel geworden en in el kaar gezakt. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp van dr. de Boer en van den G.G.D. mocht niet baten. Een half uur later is de jongeman, die ongehuwd was, overleden. Per auto van den G.G.D. is het stoffelijk over schot naar de ouderlijke woning ver voerd. Ontvangsten der Ned. Spoorwegen. Over 1934 een teruggang van 10 millioen. De definitieve ontvangsten over Dec. '34 welke thans bekend zijn, bedroegen met f 8.427.490.64, rond f 435.000 meer dan het geschatte over die maand en rond 2 1/4 millioen minder dan die over Dec. 1933. Dit groote nadeelige verschil moet, behalve aan de gewone oorzaken, (slechte tijden en auto-concurrentie) in hoofdzaak geweten worden aan de winterdrukte door gesloten water in 1933. Ook is op de hoogere ontvang sten in '33 van invloed geweest het in voeren van de omzetbelasting op 1 Januari 1934. De totale ontvangsten over het jaar 1934 bedroegen f 112.381.595.60 tegen f 122.437.753.99 in 1933, de achter stand is dus rond 10 millioen. De werkloosheid in het Westland. Hoewel geleidelijk de voorjaarsdruk te in het Westland begint te komen, is er van een vermindering der werkloos heid nog niet veel merkbaar. De laat ste week valt er zelfs weer een kleine stijging te constateeren in de verschil lende plaatsen. Zoo telt Monster thans 330 werkloo- zen, waaronder 163 tuinarbeiders, ter wijl in Naaldwijk van de 36$ ingeschre ven werkloozen 205 tot de tuinarbei ders behooren. «T1 Wel is er voldoende werkgelegen heid in den tuinbouw te vinden, doch de patroons beperken hun personeel tot het minimum. De verschillende pogingen, die aange wend worden om een werkverschaf fing in den tuinbouw te verkrijgen, heb ben voor het Westland nog weinig suc ces gebracht. GEMEENTE WIERINGEN. N.V. afd. Wieringen. Dinsdagavond werd in het Volksgebouw aan den Rijksweg een avond door de vereeni- ging ter afschaffing van alcoholhouden de dranken, afd. Wieringen gehouden. Na opening door den voorzitter werd het woord gegeven aan den heer J. Boon. Deze leest voor eenige fragmen ten uit het boek getiteld „Borrel parade" of „Waardoor is 't Amerikaan sche drankverbod mislukt", geschre ven door den Amerikaanschen schrij ver Upton Sinclair. Sinclair maakt in dat boek duidelijk waarom dat drank verbod mislukt is. De heer Boon werd aan het einde van zijn lezing beloond met een welverdiend applaus. Na de pauze las mevr. D. Wit-Slik- ker een fragment voor uit het boek ge titeld: „Taai ongerief" door Theo Tijsen. 40-jarig huwelijk J. Tijsen en echtgen. Hoewel het niet de gewoonte is van elk huwelijks-jubileum melding te maken, mag hier toch wel met deze bekende persoonlijkheid een uitzonde ring worden gemaakt. Als men, zoo als de heer Tijsen, in vele corporaties zitting heeft,, valt er in het algemeen weinig van waardeering te merken alleen op hoogtij-dagen komt dit soms tot uiting en dit hebben j.1. Zondag de heer en mvT. Tijsen op hun 40-jarig huwelijksfeest ondervonden. Onomwonden getuigde de burge meester de verdiensten van den heer Tijsen als wethouder en vriend en de besturen van het Visschersfonds en de visscherij-vereeniging D.E.T.V. de ijver van hun voorzitter steeds voor het maatschappelijk leven aan den dag gelegd. Inderdaad doet het ons goed, dat dit op zulk een gulle wijze tot uiting kwam, want de heer Tijsen is een stil le werker, die wars is van uiterlijk vertoon. Als hij de opsomming eens zou na gaan, wat hij al in 't belang, van de visschers en voor hen die in 't zeegras- bedrijf werkzaam waren heeft ge daan, dan zou het een lange lijst van conferenties en vergaderingen zijn en met zijn zachte doch vasthoudende overredingskracht heeft hij dikwijls heel wat bereikt. En als hij daarvoor een glimp van waardeering krijgt, heeft hij dat ten volle verdient. Ook mevrouw Tijsen, wier huis altijd gast vrij voor de bezoekers ter beschikking is, mocht Zondag ten volle in de hulde deelen. Zoo werd het echtpaar ook een sere nade gebracht door de muziekvereeni- „Apollo" en sprak de voorz. hartelijke woorden van gelukwensch. Wij willen deze gelukwensch herha len en wenschen het beminde echt paar nog 'n reeks van gelukkige jaren. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. SPROETEN komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SPRUTOL. Bij alle Drogisten. Het Voetbalelftal „Succes I", dat Zondag j.1. kampioen werd van de 4e klasse Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond. DRIEMAANDELIJKSCH BERICHT. Wij stippen hieruit aan De Sociaal-Economische afdeeling. Bebouwingsplan Wieringerwerf. Lag het aanvankelijk in de bedoe ling het hoofddorp Wieringerwerf te stichten ten Zuiden van de Terp, de uit komsten van een nauwkeurig bodem onderzoek ter plaatse brachten aan het licht, dat aldaar een nogal kostbare fundeering zou worden vereischt, waarom werd besloten het nieuwe dorp meer Noordwaarts te stichten. In verband hiermede werd een nieuw bebouwingsplan ontworpen, dat bij be schikking van den Minister van Water staat, Directie van den Waterstaat, werd goedgekeurd. Met de voorberei ding van den bouw van 100 woningen ter plaatse is reeds aangevangen. Uitgifte bouwgrond. De uitgifte van bouwgrond in erfpacht te Slootdorp en Middenmeer is nagenoeg tot stilstand gekomen. Dit was ook te voorzien, olm dat in die beide dorpen de handeldrij vende middenstand in zijn verschillen de schakeeringen langzamerhand in voldoende mate vertegenwoordigd was en een verdere uitbreiding tot onge- wensche toestanden zou hebben geleid Uitgifte landarbeidersperceelen. De opbrengst van de landarbeiders- perceelen was zeer bevredigend. De ge bruikers konden daarvan voor een groot deel hun behoeften aan aardap pelen en groenten voor hun gezin voor het geheele jaar bevredigen. Te Sloot- dorp breidde zich het aantal uitgege ven perceelen met ingang van het nieuwe pacht jaar (1 Nov. 1934) aanmer kelijk uit in Middenmeer en ook bij de bedrijven liep het aantal eeniger- mate terug, hetgeen moet worden toe geschreven aan verhuizing van belang hebbenden. Er komen echter nog regel matig aanvragen binnen, terwijl te verwachten is, dat het komende voor jaar deze uitbreiding in nog sterkere mate zal optreden. Te Slootdorp wa ren aan het einde van de verslagpe riode 51 perceelen uitgegeven, te Mid denmeer 38, verspreid in den polder 3, samen 92 perceelen. Het totaal uitgege ven oppervlak beliep 4.98.6(2 ha, met een pachtopbrengst over het loopende cultuurjaar van f 500,20. Uitgifte Boerderijen. In de verslag periode kon worden overgegaan tot de uitgifte in pacht van de eerste boerde rijen. Zij werden in drie series aangeboden te weten le Serie bestaande uit 15 grasland bedrijven op lichten grond, omvatten de elk een oppervlak aanvankelijk van circa 20 ha, met mogelijkheid de ze uit te breiden tot ongeveer 40 ha in het tweede pacht jaar. 2e serie bestaande uit 8 akkerbouw en gemengde bedrijven op zwaarderen grond, omvattende elk een opper vlakte van aanvankelijk ongeveer 54 ha, met mogelijkheid deze uit te brei den tot ongeveer 75 ha in het tweede pachtjaar. 3e Serie bestaande uit 17 grasland en gemengde bedrijven op lichten grond, omvattende elk een oppervlak te aanvankelijk van 20 ha voor de gras land- en 25 ha voor de gemengde be drijven, met mogelijkheid tot verdubbe ling van deze grootten in het tweede pachtjaar. De pachtprijzen werden voor elk be drijf afzonderlijk vastgesteld en liepen uiteen van f 25 tot f 50, in het eerste, en f 50 tot f 75 in het zesde pachtjaar. De verpachting geschiedde onder hands, doch van de gelegenheid tot pachten werd in ruimen kring be kendheid gegeven. Voor de eerste en derde serie meld den zich 137, voor de tweede serie 53 gegadigden aan. De belangstelling was derhalve groot. Na een nauwgezet on derzoek van de gegadigden bleek on middellijk reeds een belangrijk aantal niet in aanmerking te kunnen komen, omdat ze financieel niet in staat kon den worden geacht een bedrijf behoor lijk te exploiteeren. Bij de selectie van de gegadigden werd de volgende maat staf aangelegd le. Een pachter moet landbouw- technisch voldoende geschikt zijn om een hem toe te wijzen bedrijf te exploi teeren. 52e. Hij moet over voldoende midde len kunnen beschikken om zoodanig bedrijf in stand te houden. Met inachtneming van deze factoren werden, teneinde een gemengden boe renstand in de Wieringermeer te ver krijgen, als pachters in aanmerking gebracht a. degenen, die persoonlijk over vol doende bedrijfskapitaal de beschikking hadden. b. boerenzoons, wier ouders of ver wanten in staat en bereid bleken, hen aan het benoodigde bedrijfskapitaal te helpen. c. degenen, die, zelf over een ge deelte van het vereischte bedrijskapi taal beschikkende, voor het resteeren- de gedeelte door derden worden gehol pen, wanneer op grond van hun ante cedenten overigens vaststond, dat zij, eventueel met inwonende kinderen, door noesten vlijt in staat geacht kon den worden een bedrijf naar behooren te exploiteeren. De keuze van de pachters kon vlot verloopen en hoewel het financieel weerstandsvermogen van de gegadig den wel iets sterker had kunnen zijn, mag men met de verkregen resultaten tevreden zijn. Het is verklaarbaar, dat het aantal gegadigden, hetwelk zich voor 'n boerderij in de Wieringermeer aanmeldt, voorshands nog voor een groot deel bestaat uit jonge boeren en boerenzoons, die voor de exploitatie van een bedrijf op financieelen steun van ouders of van verwanten zijn aan gewezen. Op het oogeblik kan men nog moeilijk verwachten, dat de „gezeten" boeren, die veelal zelf een bedrijf op het oude land geheel of gedeeltelijk in eigendom bezitten of aldaar reeds ja ren een boerderij in pacht hebben, de ze in deze tijd zonder strikte noodzaak voor een pachtbedrijf in de Wieringer meer prijs geven. Het eerste begin is ook in de Wieringermeer moeilijk, doch zonder twijfel zullen, wanneer binnenkort zal gebleken zijn, dat de bestaansvoorwaarden voor den boeren stand in de Wieringermeer zeker niet ongunstiger zullen zijn dan op het oude land, de mooie en gunstig ge legen landbouwbedrijven allerwege groote aantrekkingskracht op den Ne derlandsehen boerenstand uitoefenen. Er wordt naar gestreefd den landbou wersstand in de Wieringermeer op zoo hoog mogelijk peil te houden. Aan het. einde van de verslagperiode waren voor 39 boerderijen pachters aangewezen, met een totale opper vlakte van 1262.99.56 h.a. een grond pachtsom voor het le en 2e pachtjaar van f 44.920 per jaar 3e en 4e pacht jaar van f 59.550 per jaar 5e en 6e pachtjaar van f 74.350 per jaar. De pachtvoorwaarden bevatten het beginsel van verdeeling van het econo misch risico (mobiele pachtstelsel). Het indexcijfer voor grasland en voor akkerbouw wordt afzonderlijk bepaald. Voor grasland wordt het ge vormd door het getal, dat aangeeft de gemiddelde opbrengst van 2500 Kg. melk in guldens, uitbetaald door 3 na der aan te wijzen zuivelfabrieken, voor bouwland is het afhankelijk van het algemeen indexcijfer voor akker bouwproducten, zooals dit door de Directie van den Landbouw wordt be paald. Naast bovenbedoelde bedrijven werd een boerderij verpacht aan de Stichting tot opleiding van Joodsche uitgewekenen „Joodsche Arbeid" te Amsterdam voor den tijd van 3 jaren. Deze boerderij is gelegen aan den pol deringang bij Nieuwesluis en omvat een oppervlakte van 90.84.10 ha. De pachtprijs bedraagt het eerste en twee de pachtjaar f 25, het derde pachtjaar f 35 per ha. De pacht eindigt 31 Octo- ber 1936. Pachtcommissie. Bij beschikking van den Minister van Financiën d.d. 5 Dec. 1934, no. 186, Afdeeling Domei nen, werd krachtens artikel 6 der Al- gemeene Pachtvoorwaarden een pacht commissie voor de Wieringermeer in gesteld. Verhuur woningen. Door het ontslag van een aantal bedrijfsleiders kwam een aantal dubbele arbeiderswoningen bij de ontginningsboerderijen voor ver huring beschikbaar. Zij werden ver huurd aan arbeiders, die bij het cul tuurwerk in de Wieringermeer werk zaam zijn. Verpachting van de jacht. Krach tens art. 13 van de Algemeene Pacht voorwaarden voor de Wieringermeer is het recht van de jacht op de gron den en wateren aldaar gereserveerd en de bevoegdheid voorbehouden deze door een daarvoor in te stellen jacht- copmiissie te doen verpachten. De wildstand heeft zich sedert het droogvallen van de Wieringermeer al daar gestadig ontwikkeld. Ten einde echter een overmatige uitbreiding en daardoor het toebrengen van schade aan de gewassen tegen te gaan, was het wenschelijk het recht van de jacht te verpachten. De Wieringermeer werd daartoe in 10 jachtvelden verdeeld, met een varieerende grootte van elk jachtveld tusschen 1416 en 2343 ha. Aan het einde der verslagperiode wa ren 8 jachtvelden voor den tijd van 3 jaren verpacht, terwijl omtrent de over blijvende twee nog onderhandelingen werden gevoerd. De opbrengst van de de jacht kan gemiddeld op circa 20 ct. per ha worden gesteld. De pachters zijn verplicht, teneinde stroopelij te gen te gaan, zelf voor het noodige toe zicht te zorgen. Algemeen Bestuur. De voorbereiding van de uitgifte van bouwperceelen in erfpacht en het gebruik van terreinen voor opslagplaatsen, enz. in de dorpen is met ingang van 26 Sept. 1934 onder gebracht bij de afdeeling „Algemeen Bestuur", bij welke afdeeling ook het algemeen toezicht op den dorpsbouw berust. Eveneens is de afdeeling van genoemden datum af belast met het toezicht op het gebruik van gronden, stichten van opstallen, enz. Deze uitbreiding kan Kvorden be schouwd als de toevoeging van het „grondbedrijf" aan deze afdeeling. Voorts werd bij de afdeeling onder gebracht het beheer en de exploitatie van de gebouwen „Maatschappelijk Werk" te Slootdorp en „Dorpshuis" te Middenmeer, fcerwijl haar eveneens werd opgedragen de zorg voor den in ventaris van de directie in den polder, voor zoover niet behoorende tot dien van cle Landbouwcultuur-maatschap- pij „de Wieringermeer". Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2