Vrouwenhanden ven aan welke reeds een hoog percentage aan vroege aardappelen werd toegewezen, vol doende rekening gehouden, vooral nu deze ten aanzien van de bestemming volkomen bewegingsvrijheid hebben verkregen. De grootere bedrijven aan welke slechts een percentage werd toegestaan van 25 tot 65% kunnen bij behoefte aan de teelt van poot- aardappelen een aanvullende vergunning be komen ter grootte van het verschil gelegen tusschen de reeds bij teeltvergunning toege wezen oppervlakte en de oppervlakte die zou zijn toegewezen als het percentage 67 had bedragen. Wanneer een aanvullende vergunning voor de teelt van pootgoed noodig wordt geacht, omdat het bedrijf de teelt van deze pootaard- appelen niet kan missen, dient ook de reeds bij tuinbouwteeltvergunning toegestane op pervlakte hiervoor in de eerste plaats te worden benut. Dientengevolge zullen die kweekers, die van een aanvullende vergunning gebruik maken, vóór 1 Augustus van al hun vroege aardappe len slechts de maat boven 55 mm voor con sumptie mogen afzetten, terwijl zij hun vel den ter keuring moeten aanbieden. De Landbouw-Crisis-Organisaties in de verschillende provincies, die de tuinbouwteelt vergunningen hebben uitgereikt, zullen ook de aanvragen voor een aanvullende vergun ning voor poot-aardappelen behandelen. Men gelieve zich tot deze instanties te wen den om nadere inlichtingen of tot de Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburch 62, Den Haag. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Bij het op 26 Maart ji. gehouden eindexa men werd het diploma uitgereikt aan S. C. Bakker Mzn., Oosterland Wieringen K. Frans, Groenveld St. Maarten R. J. D. Hartkamp, AlkmaarD. Kater, Wiermger- waardW. Köhne, BeemsterJ. Kooger, Den HelderD. Otzen, LutjewinkelJb. Plaisier HaarlemmermeerA. J. Smit, Den Helder N. Vos, Amsterdam. Het diploma als melkcontróleur ontvingen de leerlingen S. C. Bakker Oosterland WieringenK. Frans, Groenveld St. Maarten J. Kooger, Den HelderD. Otzen, LutjewinkelJb. Plai sier, Haarlemmermeer A. J. Smit, Den Hel der N. Vos, Amsterdam en de oud-leerling J. D. v. d. Oord/Wester-Moerbeek. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd A. Brak, St. MaartenC. J. Bruin, Burger- brug H. Bruin, Bergen (NJH.) J. N. Bremer, Schagen N. Dekker, Den HelderG. Goot jes Czn., Schagen G. Gootjes Pzn., Groen veld, St. Maarten Jb. Gravemaker, Houtrak- polder P. J. Kistemaker, WinkelA. Meijles, Eenigenburg O. Schaap, Velsen J. P. Schoorl WieringermeerJ. P. Slooves, Kolhorn J. A. Splunter, Velsen en de toehoorders J. Fidder, Callantsoog K. Postma, 't Zand (N.H.) L. Schouten, St. Maartensvlotbrug. TWEEDE KAMER. HET LOT VAN DE ZUIDERZEE-VISSCHERS. „Het is de vraag of de toestand nu erger is, dan hij zou zijn geweest, als de afsluiting niet was geschied." Mogelijkheid onderzocht om garnalenpellers naar Volendam terug te brengen. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS THANS GOEDGEKEURD. Kamer uiteen tot 9 April. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1935 goedgekeurd, na verdere discussies en beantwoording door den minister. Wij stippen er nog uit aan De heer van der Zaal (a.r.) Weduwen van belanghebbenden vallen ten onrechte buiten den steun. De regeering zegt, dat deze steun geen armenzorg is, maar hiermee is niet in overeenstemming, dat bij de bepaling van den steun een aftrek wordt toegepast wegens inkomsten van een inwonenden zoon van b.v. dertig jaar. Ten onrechte houdt voorts een bijslag op, zoodra een kind veertien jaar is. Als de kleine vischhandelaars teekenden, dat zij acht maanden voor zichzelf zouden zorgen, zouden zij vier maanden steun ont vangen. Is het waar, dat hun het steunbedrag nu nog wordt gekort De heer Drop (s. d.) herinnert eraan, dat hij aanvankelijk een interpellatie over de zaak had aangevraagd, maar ze heeft inge trokken, toen dit wetsontwerp aan de orde kwam. Spr. bespreekt de quaestie van steun aan mandenmakers te Huizen. Met de benoe ming van de commissie van onderzoek blijft de regeering beneden de toezegging, indertijd door minister Kalff aan de Kamer gedaan. Spr. bepleit voorts de belangen der zeewier- visschers op Texel en van de binnenvisschers op het Zwarte Water en het Zwolsche Diep. Liquidatie geen voldongen feit. Men krijgt den indruk, dat de rijksdienst er op aanstuurt, dat de Zuiderzeesteunwet spoe dig niets meer zal kosten. De regeering schrijft over de liquidatie als over een voldongen feit, maar voor de Kamer is zij dat nog lang niet. Spr. bespreekt de voorstellen van het centrale comité van de R.K. Vereeniging Sint Petrus, welke de Kamer op zijn verzoek als een noot in de Handelingen laat opnemen. Hij herinnert er aan, dat de regeering de Zui derzeesteunwet eertijds als een voorloopigen maatregel heeft voorgesteld. Men heeft in 1925 niet kunnen vermoeden, dat het zoo moeilijk zou zijn, een aantal menschen een andere positie te verschaffen, maar men mag dezen tegenvaller niet afwentelen op de Zuiderzeevisschers en de menschen uit de aanverwante bedrijven. De grenzen der wet behooren te worden verruimd. De rijksdienst werkt stroef, en de contactcommissies zijn even zoovele kapstokken. De menschen, die zich het meest hebben ingespannen, om een nieuw bestaan op te bouwen, die naar elders zijn getrokken, en schoenmaker zijn gewor den, of in de stad een vischhandel zijn gaan opzetten, worden van den steun afgesneden. Als bijv. de winkel in de stad mislukt, blijft de betrokkene van hulp verstoken. De kring van plaatselijke commissies is zoo gebouwd, dat hij als een Chineesche muur departement en rijksdienst beveiligt. Alle bepalingen wor den zoo eng mogelijk geinterpreteerd. Overi gens zijn de misstanden ook, voor een deel, aan de menschen zelve te wijten, die elkaar wantrouwen, wat aan een eensgezind optre den afbreuk doet. De quaestie van instelling van een scheids gerecht moet anders worden aangepakt, dan de regeering doet. Zonder Verruiming van de grenzen der wet zal de ontevredenheid niet kunnen wor den weggenomen. De heer Snoek Henkemans (c.-h.) zegt, dat de regeering er wel op wijst, dat het met den vischstand zoo goed gaat, maar dat het uit is met de visscherij van de waardevolste visch ansjovis en haring. In het algemeen bedenke de regeering, dat er bij den Zuider- zeesteun sprake is niet van werkloozensteun, of crisissteun, maar van een bij de wet er kend recht op schadevergoeding. Men stelle een schadeloosstelling vast en late aan de menschen over, hoe ze te besteden. Keert men pensioenen uit, dan trekke men niet wat af voor inkomsten van kinderen enz. Kortom, men houde vast aan de gedachte van schade vergoeding. Bevoegdheid en taak der contact commissies moeten voorts worden uitgebreid. Dan zullen de klachten wel verminderen. De heer Wijnkoop (c.p.) zegt, dat hier wel vele afgevaardigden met klachten komen, maar dat zij vergeten, dat het hun partij ge- nooten zijn, die in de regeering de Zuiderzee steunwet toepassen op een wijze, welke aller wegen ontevredenheid wekt. Spr. sluit zich aan bij den heer Drop, die de dingen heeft gezegd, zoo als het moet. Hij onderstreept, dat de wet ten onrechte het karakter heeft gekregen van verleening van gunsten. Het kapitalisme spoort de menschen aan, zuinig te zijn, en als zij dit doen en wat sparen, wor den zij daarvoor gestraft met aftrek. Sterk keurt spr. af, dat visschersknechten en arbei ders uit nevenbedrijven, die een tijd werken, en dan werkloos worden, eerst een poos zon der steun blijven, omdat zij gedurende hun werkloosheid eerst het verschil tusschen loon en steunbedrag moeten opmaken. Motie ingediend. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat allen, die tengevolge van de droogmaking van de Zuiderzee direct of indi rect nadeel lijden, schadeloos dienen te wor den gesteld, en dat, voor zoover dit volgens de bestande wet niet kan plaats vinden, deze wet ten spoedigste behoort te worden herzien. De motie wordt niet voldoende ondersteund om in behandeling te kunnen worden ge bracht. De heer Van Dis (s.g.) bepleit de belangen van Urker visschers, die zich nog niet lang geleden een schip van een bepaalde soort hebben aangeschaft, waarmee zij nu niet meer op het Usselmeer mogen visschen, ter wijl hun scheepje voor de Noordzee niet ge schikt is. Het bestuur van het Centrale Comité voor de Zuiderzeevisschers heeft aan spr. geschre ven, dat de uitvoering van de wet op vrijwel alle punten tot een groote teleurstelling is geworden. De samenstelling der generale com missie heeft ontevredenheid gewekt. Binnenvisschers op het Zwolsche diep, het Zwarte Water, den Gelderschen IJssel enz. behooren te worden aangemerkt als belang hebbenden in den zin der Zuiderzee-steunwet. De Schadevergoedingsgedachte. De heer Ebels (v. d.) zegt, dat de klachten over de uitvoering van de wet te veelvuldig zijn, dat men zou kunnen aannemen, dat zij alle ongegrond zijn. Anderzijds neme men in aanmerking, dat de economische crisis oor zaak is dat niet kon worden gedaan, wat men zich aanvankelijk had voorgesteld, dat ge schieden zou. In de Wieringermeer moeten meer slacht offers van de afsluiting der Zuiderzee worden werkzaam gesteld. Spr. gevoelt wel voor het denkbeeld hier geuit, dat vastgehouden moet worden aan de schadevergoedingsgedachte. Echter deele de minister mede, welke financieele consequen ties dit hebben zal. De heer Sneevliet (rjs.) zegt, dat de Zuider- zeebevolking zich niet veel met politiek heeft kunnen bemoeien en nu in handen dreigt te vallen van de grootste misleiders op politiek gebied, de leiders der nationaal-socialistische beweging. Uit het N.S.B.-blad blijkt, dat zij visschen naar de visschers. Het blad schrijft weliswaar over zoetwatervisschers, maar er is verband tusschen hen en de zoetwatervis schers. Het blad krijgt slag op slag gelijk, als het schrijft, dat de Kamerdebatten niets ba ten. Wanneer spr. uit „Volk en Vaderland" ci teert, dat de generaal Duymaer van Twist zwamt, zegt de Voorzitter, dat hij dit niet mag zeggen. De heer SneevlietHet is een citaat. De Voorzitter U kunt hier niet alle moge lijke citaten voorlezen. De heer Sneevliet (r.s.) is het met den voor zitter eens, dat het moeilijk is om in „Volk en Vaderland" mogelijke citaten te vinden. De Voorzitter Het gaat hier niet om een bepaald orgaan. De heer Sneevliet (r.s.) wijst nogmaals op het N. S. B. gevaar, en betoont voorts dat de Zuiderzeesteun niet langer het karakter van armenzorg mag hebben. De Minister aan het woord. De minister van Waterstaat de heer Van Lidth de Jeude zegt, dat hij thans voor geen gemakkelijker taak staat dan Dinsdag. Hij kan dan ook niet aan stonds op alle vragen antwoorden, maar wil alle punten zoo spoedig mo gelijk onder de oogen zien. Het onder werp is de aandacht van Kamer en Re geering ten volle waard. Ook al zijn de klachten percentsge wijze niet talloos, dan nog moet er een onderzoek naar worden ingesteld. In- tusschen de klachten zijn niet zoo tal loos. In de jaren 1932-'33 waren er 40.000 aanvragen en 498 bezwaren. In 1934 waren er 17000 aanvragen en 176 bezwaren. Men zegt, dat het departe ment van Financiën zooveel moeilijk heden opwerpt, voordat steun wordt verleend, maar in 99 pCX der gevallen wordt beslist overeenkomstig het ad vies der generale commissie. Men zegge niet, dat de steun bene den het peil zou zijn. Daarop wijzen de cijfers niet. Het is zeer de vraag, of de toestand nu erger is, dan hij geweest zou zijn, als de afsluiting niet was ge schied. Er zijn 6500 gevallen van hulp, waar van 2500 zijn geliqideerd. Mocht er in die 2500 gevallen nog hulp noodig zijn, dan behoeft die niet uit te blij ven. De vervorming van hun bedrijf door 2000 personen welke de bekende groep II vormen, slaagt over het alge meen. Met den heer Van de Bilt is spr. het eens, dat men van de visschersbevol- king geen boekhoudkunde kan eischen. Men spreekt van een straf op de spaarzaamheid. De eerste f 50 van een spaarpot wordt niet afgetrokken. Over wogen wordt, deze grens hooger te stel len. Wat aftrek wegens gezins-inkom sten betreft, geval voor geval moet worden beoordeeld. Betreft het inko men van kinderen boven 30 jaar, dan behoort dit inderdaad in aanmerking te worden genomen. Eventueel een nieuw crediet. De heer Van de Bilt heeft gevraagd, of spr. een suppetpï/e begrohting wil indienen, als dit noodig is. Bij de be paling wordt geen rekening gehouden met de geraamde grenspan 7 millioen. De uitkeeringen worden objectief vast gesteld. Blijkt het beschikbare te wei nig, dan zal een nieuw crediet worden gevraagd. Want dan is de raming te laag geweest. Wat aangaat de binnenvisschers op Zwarte Water en Zwolsche Diep, de afwijzing in de M. v. A. steunt op een advies van den chef der afdeeling „visscherijen", maar spr. belooft, te overwegen, of er aanleiding kan zijn alsnog een commissie in te stellen. Met betrekking tot het mande nma- kersbedrijf neme men de crisis in aan merking die in dit bedrijf heerscht. In overleg met „Economische Zaken" zal spr. de mogelijkheid onderzoeken om garnalenpellers naar Volendam te rug te brengen, waar hun bedrijf vroe ger een industrietak was. Men heeft niet aan Zuiderzeevis schers bevolen, naar de Noordzeekust te verhuizen, pjaap mep Ueeft hun ad viezen gegeven en heil in de gelegen heid gesteld, zich te orjónteeren. Men heeft geklaagd, dat aan belang hebbenden een aantal weken steun wordt onthouden en dat daarbij aan genomen wordt, dat zij een bepaalde besomming maken in den tijd, dat zij werken. Maar de visschers, kunnen ook laten registreeren, wat zij weke lijks besommen, en dan krijgen zij het ontbrekende als steun bij. Het is een alternatief, waarvoor de visschers wor den gesteld. Het wetsontwerp aanvaard. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met aanteekening, dat de com munisten en de heer Sneevliet tegen zijn. Wijziging Kieswet aanvaard. Met 69 tegen 10 stemmen. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot wijziging van de Kieswet c.a. aangenomen met 69 tegen 10 stemmen. Tegen de heer Sneevliet (r.s.) en de communisten, benevens de heeren Arts (r.k.v.p.), Westerman (n.h.), Zandt (geref.) en Lingbeek (h.g.) BINNENLANDSCH NIEUWS. INBRAAK IN EEN KERK. Alles overhoop gehaald. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de Gereformeerde kerk te Er- melo. De dief of dieven zijn binnengekomen, doordat zij zich Dinsdagavond hadden laten insluiten. Woensdagmorgen werd de diefstal ontdekt. Alle kasten in de consistoriekamer waren opengebroken en de bussen waren ge ledigd. Een schrijfbureau, dat in de kerke- raadskamer stond, is geheel vernield en alles is overhoop gehaald. Een deur, die leidt naar het collectantenkamertje, is geforceerd, doch men is er niet in geslaagd de brandkast, die in dit vertrek staat, te openen, zoodat de buit niet groot kan zijn. DAME BIJ BOTSING ZWAAR GEWOND. Uit Soesterberg wordt gemeld Te ongeveer één uur Woensdagmiddag is bij het Merwedekanaal een ernstige botsing voor gevallen tusschen een auto en een motor. Een personenauto botste met een hevigen slag tegen een motorrijder, die een dame op de duo had. Door den slag sloeg de dame over de motorkap door de voorruit van de auto en bleef bewusteloos liggen. De motorrijder sloeg tegen den grond, doch bleef zoo goed als ongedeerd. De dame is in zeer ernstigen toe stand naar de Rijksklinieken te Utrecht ver voerd. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. Sinds begin Maart wordt de 36-jarige K. v. Stokkum uit Uden (N.-Brab.) vermist. Over deze verdwijning loopen de meest geheimzin nige geruchten. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat hier misdrijf in het spel is. Vast staat, dat Van St., die van goede fa milie is en meestal veel geld op zak heeft, in Oss de Carnavalsdagen heeft doorgebracht in gezelschap van eenige Ossenaren. Sinds dien heeft men niets meer van hem gehoord. ONVERKOCHTE WESTLANDSCHE GROENTEN. Het is een sombere lijst van de producten, die in het afgeloopen jaar in het Westland onverkocht is gebleven. In totaal bleef in 1934 aan de twaalf West- landsche veilingen onverkocht2.048.111 Kg. tomaten 1.368.027 kroppen sla 232.483 stuks bloemkool192.417 Kg. tuinboonen309.437 Kg. spinazie 32.686 Kg. andijvie 44.556 Kg. dubbele boonen 36.433 bos peen 176.407 Kg. Nero 16.305 bos raapstelen 15.295 Kg. pos telein 35.139 bos selderij 21.940 stuks kom kommers. HET GEHEELE JAAR DRUIVEN. De kweeker N. v. Leeuwen uit Poeldijk voer de Maandag aan de Coöperatieve Fruit- en Groenteriveiling te Poeldijk de eerste blauwe druiven aan, die f 1.50 per pond opbrachten. Denzelfden dag zagen we bij een kweeker te Naaldwijk, nog een klein partijtje druiven van den oogst 1934, zoodat men thans het geheele jaar door Westlandsche druiven heeft gehad. Ieder jaar was de periode, waarin geen druiven aan de markt waren, kleiner,, totdat zij nu geheel is overbrugd. Vorige week waren ook aan de Naald wij ksche veiling nog druiven te koop. Verleden jaar brachten de heeren N. v. Leeuwen en C. L. v. Leeuwen deze eerstelingen op 5 April tegen prijzen van f 2.25 en f 2.60 per pond. Toen waren vier vroegstokers tegelijk met druiven aan de markt, want ook de heeren J. v. Nieuwkerk te Naaldwijk en J. P. Jansen te Honselersdijk hadden de vrucht op dien dag aan de veiling. LAWAAIBESTRIJDING TE BREDA. Een maand van stilte. Hoewel de KHAC. zich volkomen bewust was van het feit, dat het niet uitsluitend de automobilisten zijn, aan wie het teveel aan straatlawaai is te wijten, maakte deze Veree niging toch eerst een Meer Stilte-propaganda in de kringen van autorijdend Nederland. Want zoo is de redeneering van de K.N.A.C., wanneer de automobilist zich voortdurend bewust blijft van de op hem rustende plich ten, mag hij ook van de overige weggebruikers verlangen, dat zij hun plichten nastreven. Thans heeft Breda op practische wijze de hand aan den ploeg geslagen. Voor het eerst wordt in Nederland een dergelijke actie door een stad gevoerd. Het buitenland (Milaan en Stuttgart) ging ons hierin voor. De K.N.A.C. heeft honderd emaille borden laten vervaardigen met het opschriftGeor dend verkeer bevordert meer stilte Deze bor den zullen o.a. op alle toegangswegen tot Breda worden geplaatst en de stille medewer kers zijn voor de Meer Stilte-propaganda. Bovendien heeft de K.N.A.C. drukwerkjes doen vervaardigen, welke gedurende April aan alle weggebruikers zullen worden over handigd. Kind onder vrachtauto. Slachtoffer gedood. Woensdagmiddag is aan de Kade te Roosendaal het zes-jarig dochtertje van den slager C. van Loon, toen het plotseling overstak, gegrepen door een passeerende vrachtauto. Het kind werd vrijwel op slag gedood. De verrassing Viss- trouwlustige jongelieden tc Steenwijk hadden een huwelijksadver tentie geplaatst. Het resultaat was niet buitengewoon groot, want slechts één schoone maagd maakte gading. Onder de vier jongelui werd nu geloot wie de gelukkige zou zijn, die daar voor in aanmerking kwam, schrijft de „Mepp. Crt." De gelukkige winnaar stelde zich in verbinding met de gega digde en tijd en plaats voor de ontmoe ting werd bepaald. Een teeken werd vastgesteld, waaraan men elkaar zou kunnen kennén. Op den afgesproken tijd en plaats verschenen werkelijk een jongeling en een jongedame met het teeken in de hand, maar o schrik broer en zuster ontmoetten elkaar. Ongeval bij het schoonmaken van een kerk. Een ernstig ongeval heeft plaats ge had bij het schoonmaken van den koepel der St. Laurentiuskerk te Don gen. De 25-jarige De Bruyn uit Tilburg stond op een 40 M. hooge ladder, die bestond uit twee aan elkaar gekoppel de deelen, toen de ladder op de koppe ling doorbrak. De Bruyn kwam op de banken der kerk terecht en werd opge nomen met zeer ernstige inwendige kneuzingen en een gapende hoofd wonde. Nadat hij ter plaatse was ver bonden, is hij per ziekenauto ver voerd naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. De gemeente-politie van Dongen stelde terstond een onderzoek in. Arrestant ontsnapt. Tijdens overbrenging te Haar lem. Te Haarlem is opnieuw een arres tant ontsnapt. De man, de 23-jarige strooper 1'. V., was door den rijksveld wachter van zijn woning gehaald en zou naar het Huis van Bewaring over gebracht worden, omdat hij nog een hechtenisstraf had te ondergaan. Daar V. zeide, dat hij ziek was, ging de rijks veldwachter eerst met hem naar het Kantongerecht in de Jansstraat waar V. aan den ambtenaar van het O.M. uit stel vroeg, hetgeen echter niet werd toegestaan. Bij het verlaten van het gebouw i uk te V. zich plotseling los en zette het op een loopen. De rijksveldwachter zette hem achterna, doch moest da achter volging opgeven, toen V. op de Oude Groenmarkt een onbeheerd staande fiets greep en daarop wegreed. De thans gevluchte V. was een vriend van den strooper uit IJmuiden, die op 5 Maart j.1. op het station te Haarlem ontsnapte. Eieren thans I 1.75 per 100 stuks. Helaas is uitzieken nu nog de eenige oplossing. De vooruitzichten van den export be ginnen, als gevolg van de eenzijdige oriënteering op Duitschland, en de dreigende contingenteering in Enge land, hopeloos te worden. Niet alleen die van boter en kaas, doch ook de eierenprijzen hebben thans een laagte-record bereikt. Op de markten brengen de zware eieren niet meer dan cent op en de doorsnee winkeleieren gaan voor f 1.70 tot f 1.80 van de hand. Oorzaak hiervan is de zeer gedaalde export, terwijl de vooruitzichten in deze allesbehalve rooskleurig zijn. Om de inkrimping van den pluimvee stapel behoeft men zich dan ook min der dan ooit zorgen te maken, want niet alleen, dat de aanvoer van de op te ruimen hennen wekelijks grooter wordt, doch ook de kuiken-aankoop wordt zeer, zéér traag. Als er dan ook niet spoedig verandering in den toe stand komt, moet men verwachten, dat er dit jaar minder kuikens gehou den zullen worden, dan de Teeltrege ling toestaat Tegelijk een bewijs te meer, dat de in krijmping van den pluimveestapel niet door regeeringsvoorschriften behoeft te geschieden, doch dat deze zich zelf wel aanpast, wanneer de prijzen cata strofaal worden. Statenverkiezing in Noord-Holland. Nummering der lijsten. Het hoofdstembureau voor de ver kiezing der leden van de P rov. Staten van Noord-Holland heeft na loting de volgende nummers van de candidaten lijsten vastgesteld. 1. A. R. partij (lijstaanvoerder mr. A. Bruch) Rev. Soc. Arb. partij, H. J. F. M. Sneevliet 3. R.K. Staatspartij, mr. J. B. Bomans 4. Kath. Dem. partij P. G. van Engelen 5. S.D.A.P. M. A. Reinalda 6. Staatk. Geref partij, E. Kupk 7. N.S.B. G. F. Vlekke 8. C. H. Partij, mr. A. J. Honig 9. Vrijz. Dem. Bond mr. M. Slingenberg 10. Chr. Dem- Unie, Fedde Schurer 11. Com. Partij Holland, L. Seegers 12. Onafh. Middenstands- en Zakenlieden-partij Gerrit Lampetje 13. Vrijheidsbond, nir. C. II. Guepin 14. Afzonderlijke lijst P. J Tries 15. Afz. lijst W. C. van Dijk. BUITENLANDSCH NIEUWS. Ernstig ongeluk tijdens ren. Drie paarden gedood. Acht jockeys gewond. Bij een valpartij tijdens een ren op de racebaan weiden drie paarden ge dood en acht jockeys gewond. Her. is het ernstigste ongeluk sedert 50 jaren op een Australische baan. De oorzaak is onbekend. Men gelooft dat een der leidende paaiden viel, de andere in den val meesleepend. Maria Raspoetin onder bewaking. Uit Peru, in den staat Indiana wordt gemeld, dat de politie mededeeling heeft gekregen van een samenzweeri'ig die zich ten doel zou hebben gesteld, de dochter van den bekenden Russi- schen monnik uit de laatste tsaren-pe riode, Raspoetin. te ontvoeren. Maria Raspoetin is momenteel verbonden aan een circus, waar zij optreedt met gedresseerde tijgers. Zij is onder poli- tie-bewaking gesteld. Roosevelt met vacantie. Uit Jacksonville in Florida wordt ge meld, dat president Roosevelt zich heeft ingescheept aan boord van den torpedo-jager „Farragut" voor een tocht langs de kust van Florida. Over eenige dagen zal hij overgaan aan boord van de „Nourmahal", 'n jacht dat eigendom is van Vincent Astor, waarmee hij in de wateren van Florida zal kruisen om zich aan de visch- vangst te wijden. Gangster ter dood veroordeeld. De rechtbank heeft John Chase, eert lid van de bende van wijlen „Baby Face" Nelson, ter dood veroordeeld. Chase was op 27 Dec van het vorig jaar gearresteerd wegens moord op in specteur Cowley, een der agenten, die het leven liet bij de schietpartij tus schen de politie en de bende van Nel son op 27 Nov., bij welke gelegenheid „Baby Face" Nelson eveneens werd ge dood. GEMEENTE WIERINGEN. Onderwijzend personeel. Wegens ziekte van den onderwijzer J. II. Eden is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. School te H.-Hoef, de heer B. Schouwstra, onderwijzer te Irnsum. Boomplantdagen. De commissie van toezicht op het lager Onderwijs heeft zich tot het gemeente-bestuur gewend met het verzoek mede te werken tot de organisatie van een z.g. boomplantdag in deze gemeente. Het gemeentebe stuur bericht thans, dat reeds in 1927 door haar stappen zijn gedaan voor de organisatie van een boomplantdag. Deze is toen afgestuit op het ongunstig advies, uitgebracht door den Directeur van het Staatsboschbeheer, nadat een houtvester aan Wieringen een bezoek gebracht en ter plaatse een onderzoek ingesteld had. Genoemde Directeur schreef toen, dat gelet op de voor den boomgroei zeer ongunstige klimatolo gische omstandigheden over het alge meen van de langs de wegen geplante hoornen niet zeer goede uitkomsten mogen worden verwacht. De aanwezi ge boomgroepen leveren hiervoor wel het beste bewijs. Slechts op beschutte plaatsen is de groei bevredigend en zijn de. boomen niet door den wind misvormd. Op an dere plaatsen, die meer aan den wind zijn blootgsteld, zijn de boomen meest al weinig fraai, terwijl de groei over het algemeen zeer langzaam is. Het gemeente-bestuur is op grond hiervan, ook nu weer van meening dat het houden van boomplantdagen hier beter achterwege kan worden ge laten. Verkiezingen en Werkverschaffing. Voor de bij de werkverschaffing teweqkge- stelde arbeiders zijn voor de a.s. verkiezingen van de leden der Pfovinciale Staten en van de Gemeenteraden, de volgende regelen ge troffen. a. Voor zooverre de werkverschaffing ligt in de gemeente waar de tewerkgestelden hun stemplicht moeten vervullen vangen de werk zaamheden op den dag van de stemming aan, uiterlijk 10 uur. Vergoed worden twee uren, berekend naar het vastgestelde grondloon. b. Indien de werkverschaffing buiten de gemeente ligt en de arbeiders eiken dag heen en terug gaan, wordt door den Inspecteur van de Werkverschaffing in overleg met het gemeentebestuur vastgesteld, hoe laat de ar beiders op den dag der verkiezing uiterlijk op het werk moeten zijn. Slechts het aantal verzuimde uren, aldus door den Inspecteur bepaald, mag worden ver goed en wel op basis van het grondloon.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2